Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Posibila innoire a parcului auto Braicar?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 17 Oct 2008 15:01:05    Titlul subiectului: *Posibila innoire a parcului auto Braicar? 99671

Astazi in timp ce calatoream cu un autobuz de-al Braicarului, l-am auzit pe sofer vorbind cu un coleg despre noi achizitii.]
Curios, l-am intrebat daca se auduc autobuze, iar el mi-a rasouns ca se vor aduce 6 sau 10 autobuze, 10 filobuze si 10 tramvaie (presupun ca sunt cele vieneze) la sfarsitul acestei luni sau in noiembrie.
Tot de la el am mai aflat ca in 2006 Braicar a obtinut finantare europeana iar vechiul edil a refuzat si s-au achizitonat doar 10 midibuze, Braicar pierzand finantarea.
Sunt curios ce marca vor fi noile achizitii si pe ce linii vor circula.

Acel sofer a spus ca in consiliul de administratie s-a vorbit de achizitii noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_br89



Data înscrierii: 21/Oct/2008
Ultima vizita: 18/Aug/2009
Mesaje: 113
Locație: Braila (Pata Alba)

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 09:09:26    Titlul subiectului: Autobuzele vor fi aduse? 99915

Din cate am inteles eu de la soferul pe BR-03-BAO, este vorba sa se aduca 10 autobuze MAN pe langa care se vor mai aduce si 10 tramvaie, dar sunt curios daca se va tine Braicarul de cuvant - oare o sa vedem si noi cum este sa fii intr-un MAN sau sunt doar vorbe goale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 23 Oct 2008 20:20:17    Titlul subiectului: 99949

Am o veste buna si una rea.
1Vestea buna este ca se vor aduce autobuze, cel mai probabil la anul, sansele ca sa vina autobuze acum sunt mici deoarece nu mai este buget, dar nu se stie.
2 Vestea rea este ca nu se vor aduce troleibuze, fiind nerentabil in fata dubelor, dar si a traseelor neeficiente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_br89



Data înscrierii: 21/Oct/2008
Ultima vizita: 18/Aug/2009
Mesaje: 113
Locație: Braila (Pata Alba)

MesajTrimis: Joi 06 Noi 2008 18:32:43    Titlul subiectului: 100666

In timp ce ma aflam intr-un midibus fiind BR-03-FHK am auzit soferul vorbind cu un cetatean despre noile achizitii.
La care adaug ca Domnul Inginer Brezuica a fost sa dicute cu Domnul Primar Simionescu care primarul a hotarat sa finanteze Braicar pentru venirea unor masini noi.
Precizez ca masinile vor fi aduse in luna Ianuarie anul viitor dar numai daca inginerii vor aceste lucruri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 07 Noi 2008 20:50:13    Titlul subiectului: 100709

Cu ocazia deschideri noului site al Primariei Braila am vrut sa vad cam ce priecte are Primarul Aurel Gabriel Simionescu pentru transportul in comun.Am fost placut impresionat ca Primaria mai are in vedere schimbarea linieii de tramvai in tot orasul dar si reteaua de contact.
Printre lucrurile pe care le-am mai citit mai apareau achizitii de mijloace de transport noi aparitia de noi statii ,o acoperire mai mare si alte lucruri interesante.
Totusi intr-un viitor experimentul de la Pitesti se va repeta si la Braila, adica mai multe firme sa formeze o uniune.

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_br89



Data înscrierii: 21/Oct/2008
Ultima vizita: 18/Aug/2009
Mesaje: 113
Locație: Braila (Pata Alba)

MesajTrimis: Mar 11 Noi 2008 12:11:27    Titlul subiectului: 100891

Am aflat ca anul viitor, mai concret Ianuarie-Februarie, vor fi aduse autobuze MAN sau MAZ, sunt curios daca vor veni si midibuse noi.
Din cate am inteles ca Domnul Director al Braicar vrea remodernizarea parcului auto si acest lucru este imbucurator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 23 Noi 2008 19:47:56    Titlul subiectului: 10627 101561

Sper ca Domnu Sandulescu sa aibe constiinta buna si sa aduca niste autobuze de capacitate mare(articulate) pentru traseele 2, 5 si 4 si autobuze normale pentru traseul 6, 10, 11 si 14 si midibuze (nu BMC) pentru traseele 2b si 3.Oricum sper ca promisiunea sa fie respectata, iar dintre MAN si MAZ cred ca Maz ar fi mai bune.

Veaun sa-i spun ca in contractul dintre BRAICAR si muzeul din MARIEZEL era la inceput vorba de aducerea a 10 troleibuze. Initial conducerea a dorit tramvaie deoarece statrea parcului era dezstroasa. Acum se doreste achizitioanarea unor autobuze pentru a acoperii golul din parcul de autobuze. Cat despre trolee, nu cred ca vor reaparea.

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_br89



Data înscrierii: 21/Oct/2008
Ultima vizita: 18/Aug/2009
Mesaje: 113
Locație: Braila (Pata Alba)

MesajTrimis: Dum 28 Dec 2008 20:19:52    Titlul subiectului: 103200

Domnul Cornel Sandulescu a solicitat rezilierea contractului cu firma de autobuze MAZ, fiind nevoit sa revina in schema firma de autobuze BMC impreuna cu firma de autobuze MAN, ambele castigand licitatia pentru reinoirea parcului Braicar, pe langa acestea se vor mai aduce un lot de tramvaie Vieneze care vor pleca in data de 6 ianuarie 2009 din Viena.
Acesta declaratie mi-a fost oferita de catre directorul de coloana adica domnul inginer Brezuica.

Am aflat ca in locul obisnuitelor midibuse marca BMC 215 SCB, Braila va veni cu cateva nouati zdrobitoare pentru ca BMC a pus monopol pe licitatia autobuzelor, spre mirarea mea se vor aduce 2 modele noi marca BMC mentionez ca vor fi autobuze de ultima generarie iar retragerea Ikarusurilor, Dacurilor cat si a Dafurilor vor fi inevitabile.
Precizez ca firma BMC a castigat 60 % din actiunile de licitatie, iar firma MAN 40 %, informatiile privind traseele lor primele vor fi pe traseele 2 si 10, iar restul pe 4 si 5, cat despre midibuse vor fi pe curse secundare, dar si pe traseele deja stiute de braileni.
Informatiile mi-au fost oferite de catre domnul inginer de coloana a autobazei Braicar domnul Brezuica.
Prin urmare faceti si voi diferenta dintre VECHI si NOU, cum sunt actualele midibuse Brailene si cum vor fi viitoarele autobuze brailene marca BMC.

Ar trebui sa fim multumit cu ceea ce se aduce in Braila. Deoarece nu exista fonduri pentru judetul Braila, se vor aduce autobuze BMC.

Mentionez ca daca ai vrea Mercedes Citaro sau un Neoplan, la licitatie se introduc firmele care activeaza pe teritoriul Romaniei, iar Mercedes nu cred ca s-ar baga la licitatie pentru 25 de autobuze care ar urma sa vina.
Iar competitia este acerba intre MAN, MAZ si BMC care sunt cele mai ieftine de pe piata. Tin sa constat ca prin 2002 cand a catigat BMC licitatia a venit cu ceva nou. Iar acum se vor aduce tot din aceiasi marca BMC, dar modelul este 240 BELDE.

Domnul Cornel Sandulescu a zis in data de 19 ianuarie 2009 ca la ora actuala vor ramane actualele midibuse iar in cursul anului acesta se vor aduce 2 serii de autobuze pentru transportul Brailean.

Pozele sunt luate de pe situl domnului Stefan Puscasu.



BR 80 ERH (actualul midibus Brailean).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  91.51 kb
 Vizualizat:  de 27655 ori

BR 80 ERH (actualul midibus Brailean).jpg



BR 03 FHS (face parte din ultima serie adusa la Braila de catre firma BMC).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.99 kb
 Vizualizat:  de 27655 ori

BR 03 FHS (face parte din ultima serie adusa la Braila de catre firma BMC).jpg



B77 RSZ (un BMC dintre cele noi).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80 kb
 Vizualizat:  de 27655 ori

B77 RSZ (un BMC dintre cele noi).jpg



B 85 VJS (cel de al 2 lea autobuz care urmeaza sa fie adus).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.41 kb
 Vizualizat:  de 27655 ori

B 85 VJS (cel de al 2 lea autobuz care urmeaza sa fie adus).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 02 Ian 2009 17:02:10    Titlul subiectului: 103530

Imi parte rau, dar daca toti ar gandi asa ca tine, Romania ar fi plina de sh-uri si autobuze prost facute! Pentru Braila trebuiesc autobuze rezistente la vandalizare, dar si performante pentru a rezista tratamentului dat de strazile proaste! Ne trebuiesc autobuze moderne care sa circule mai des nu sa stea garate in depou... cum stau midibuzele BMC!! Evil or Very Mad

In momentul de fata Braicar nu are promis nicun autobuz. Bugetul este cam sarac si este posibil sa nu mai avem autobuze noi anul acesta. Anul acesta se va continua montarea validatoarelor noi pe tramvaie si pe autobuzele ce nu au fost inzestrate cu aceste aparate.

Sunt bucuros ca se aduc autobuze noi, dar sunt suparat ca se aduc BMC-uri. Sad .Sincer nu cred ca solutia ideala era aducerea a 25 de BMC-uri ci aducerea a 26 de MAZ-uri sau SOLARIS ori Neoplan. Smile .Pe de alta parte la nesimtirea din unele cartiere din Braila nu se merita ceva atat de valoros deci varianta acestor BMC-uri este acceptabila. Un lucru care ma mai face bucuros este echiparea acestor autobuze cu sisteme GPS ,iar 15 dintre ele au cutie automata. Smile .Sa vedem insa cum se vor comporta pe strazile Brailei si cat va dura pana cand se vor strica!? Sad

Modelele de autobuze ale BMC sunt urate si depasite de situatia reala! Daca aruncam o privire la midibuzele BMC aduse acum 3 ani observam ca arata mai batrane datorita infrastructurii de nimic, a intretineriii proaste si din cauza vandalizatorilor. Ne trebuiesc autobuze performante cu camere de luat vederi, nu chilipiruri!

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adelo_9149



Data înscrierii: 25/Aug/2009
Ultima vizita: 30/Mai/2023
Mesaje: 93
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 30 Sep 2010 20:16:33    Titlul subiectului: 134162

Se zvoneste in ultima vreme, cel putin in randul soferilor Braicar S.A., ca se vor adunce autobuze pe baza de gaz deoarece motorina ar fi prea scumpa. O chestie ar fi suplimentarea traseelor 5, 4 si 10, dar si a curselor speciale intrucat unele midibuse nu se mai pot face nimic din ele decat rolul de donatoare cele mai elocvente cazuri sunt a midibuselor BR-80-ERP care sta pe dreapta de ceva timp nu se mai poate face nimic pentru acest midibus, ne fiind un caz singular, mai adaug ca BR-03-FHK care este picat cu injectoarele si in plus Man-ul BR-02-VGY care sta de aproximativ 1 an pe dreapta. In concluzie, din 29 de midibuse functionale, doar jumatate din ele mai functioneaza la parametrii normali, iar restul se confrunta cu diferite situatii de natura tehnica, cel putin BR-03-FHG functioneaza sub orice critica din luna mai si a inceput sa consume din ce in ce mai mult fata de midibusele celelalte deoarece este tinut pe traseu in conditii extreme iar probleme de natura tehnica se pot auzi cu urechea libera si se poate defecta oricand sau mai rau sa devina donator.
Sa speram ca Braicar S.A. se va tine de cuvant si va aduce macar 10 autobuze pentru suplimentarea BMC-urilor, dar de la vorbe si pana la fapte este o cale lunga, totusi sa vedem daca se tin de cuvant.

Se aude ca saptamana viitoare va veni un autobuz in probe, dar sa vedem ce poate face Braicarul. Va ramane de vazut ce se vor intampla cu masinile problema din parcul lor.

_________________
BR-16-YZU "Regina Parcului Braicar"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 01 Oct 2010 07:46:31    Titlul subiectului: 134192

Asta e chiar tare, autobuze pe baza de gaz. Adica iar ne intoarcem in trecut, si vom avea autobuze cu...buteliile deasupra Laughing

In trecut s-a spus ca nu mai este rentabil transportul electric, iar acum surprizaaa, motorina s-a scumpit Laughing

Pai nu s-au gandit mai marii Brailei la acest aspect. Cred ca in curand o sa avem carute trase de cai pe pot de transport in comun, nu este asa caii sunt mai ieftini decat combustibilul Laughing

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 01 Oct 2010 08:36:07    Titlul subiectului: 134199

Nu cred ca vom avea cu butelii deasupra, ci moderne, cu instalatie GPL. Dar de ce nu s-au gandit alesii nostri sa reinvie troleibuzele tot promit ei de vreo 8 ani chestia asta. Pana la urma curentu e mai ieftin ca motorina, nu? Numai ca nu le pasa de ecologie. Si nu imi vine sa cred. Primarul imi era profesor de ecologie si acum se vede ca putin ii pasa de mediu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan_br



Data înscrierii: 04/Feb/2008
Ultima vizita: 01/Noi/2017
Mesaje: 1170
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 01 Oct 2010 18:03:06    Titlul subiectului: 134249

Cea spus userul adelo_9149 are o tenta de adevar si nu trebuie luata ca gluma.
In cadrul unei intalniri anuale ale regiilor de transport public Braicar S.A. si-a prezentat acteva din planurile de viitor, printre randuri am descoperit si intentia de a se achizitiona autobuze pe biocombustibil sau gaz, in documentul respectiv fiind pomenita ideia de "linie verde".
Bineinteles ca nu trebuie sa ne hazardam si sa inghitim galusca, dar sa speram la acest lucru nu este ceva rau. Cool

_________________
SBT-IJTL-RATCGL-S.C. Braicar S.A.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Data înscrierii: 11/Noi/2009
Ultima vizita: 16/Noi/2013
Mesaje: 79
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 26 Mar 2011 20:44:34    Titlul subiectului: 141751

Pana in luna mai se vor aduce 20 de autobuze pe gaz, aceasta informatie mi-a spus-o un vatman.
Unele dintre acestea se pare vor face traseele 21 si 22.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 26 Mar 2011 21:19:51    Titlul subiectului: 141756

In sfarsit. Bine ca scapam de microbuzul ala intre Gara si Plantelor. Nu imi convine sa dau 3,6 lei in loc de 1,2 daca vreau sa merg pe traseul lui 22.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adelo_9149



Data înscrierii: 25/Aug/2009
Ultima vizita: 30/Mai/2023
Mesaje: 93
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 19 Apr 2011 09:58:30    Titlul subiectului: 142722

Saptamana aceasta vor sosi din Austria cele 2 autobuze marca Graft Steyr.
Au plecat doi soferi de la Braicar dupa ele, este vorba de soferii de pe BR-03-FHS (tura 2) si de soferul de pe BR-02-WJA.
Cele doua autobuze sunt din lotul de 10 promise de austrieci.
Cat despre primul autobuz adus din Austria este in stare de conservare in garajul Braicar.

_________________
BR-16-YZU "Regina Parcului Braicar"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Vin 12 Aug 2011 11:18:40    Titlul subiectului: 147604

Ziarul OBIECTIV a scris:
Primăria cumpără autobuze noi "Braicar"-ului

Vineri, 12 August 2011 | Cati LUPAȘCU, Dragoș G. TUDOSE

* valoarea licitației organizate în acest sens este de 3,27 milioane de lei, iar banii vor fi achitați din bugetul local * mașinile vor suplini în traseu lipsa tramvaielor din zonele centrale ale orașului * licitația este programată pentru finele lunii viitoare *

Municipalitatea vrea să cumpere societății de transport în comun din subordinea sa 10 autobuze noi pentru a suplini lipsa din trasee a tramvaielor blocate în depouri din cauza lucrărilor la principalele artere rutiere din oraș. În acest sens a lansat în SEAP (Sistemul Electronic de Achiziții Publice) procedura de achiziție publică a mașinilor pentru care este dispusă să plătească maxim 3,27 milioane de lei. Pentru această achiziție, procedura aleasă este licitația deschisă, fără etapă finală licitație electronică, având criteriu de selecție a ofertei câștigătoare "Oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic". Practic, componenta de preț a ofertei va genera 55% din punctaj, în timp ce 25% va veni pe partea de impact energetic și de mediu, 10% pentru garanția oferită și, în fine, 10% pentru termenul de livrare. Participanților li se cere să constituie o garanție de participare de 65.400 lei, precum și o garanție de bună execuție de 5% din valoarea contractului fără TVA. De asemenea, se vor accepta oferte doar din partea firmelor sau asocierilor care fac dovada că, în ultimii 3 ani, au realizat o cifră de afaceri medie de minim 6 milioane de lei pentru același tip de furnizare. În plus, ofertanții trebuie să aducă un certificat de conformitate CE din care să reiasă valoarea emisiilor de CO, NOX, NMHC, particule și consumul de carburant sau dacă nu o declarație a producătorului în acest sens având la bază un raport de încercări emis de un serviciu tehnic agreat de Comisia Europeană pentru efectuarea testelor respective. Așa cum am spus, valoarea achiziției este de 327.000 lei pentru fiecare autobuz urban nou nouț, cheltuiala urmând a fi făcută din bugetul local.

După cum ne-a declarat reprezentantul beneficiarului achiziției, mașinile sunt cumpărate pentru a înlocui temporar tramvaiele care în această perioadă nu mai circulă prin zona centrală a orașului din cauza lucrărilor de modernizare a căilor de rulare. "În perioada următoare, Primăria Brăila organizează licitație pentru cumpărarea a 10 autobuze noi necesare transportului public. Această achiziție vine în întâmpinarea nevoii de deplasare afectată în această perioadă ca urmare a lucrărilor de investiții la calea de rulare a tramvaielor și care au făcut ca transportul cu tramvaiul să nu se poată desfășura. Astfel autobuzele vor suplini în condiții cât mai bune pentru călători lipsa tramvaielor în trasee", ne-a declarat Cornel Săndulescu, directorul general al SC "Braicar".

Termenul pentru depunerea ofertelor este 28 septembrie, ora 12.00, iar două ore mai târziu se vor deschide la sediul primăriei plicurile cu ofertele pentru această licitație. Potrivit anunțului, organismul competent pentru căile de atac este Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, în timp ce pentru procedurile de mediere contestatorii se vor adresa Curții de Apel Galați.

De precizat că ultima achiziție de autobuze noi pentru transportul în comun a fost făcută în 2004 - 2005, când Primăria a cumpărat tot la licitație 20 de mașini marca BMC - British Motor Corporation.


Sursa imaginii: articolul din Ziarul OBIECTIV



12autob.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  23.4 kb
 Vizualizat:  de 23633 ori

12autob.jpg



_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BRĂILA Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community