Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Incidente/accidente la metrou
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 25 Noi 2008 23:35:49    Titlul subiectului: 1494 101687

Am o intrebare: Daca intr-o zi, se opreste alimentarea cu energie electrica si generatorul metrorex se defecteaza, iar un trn tip bombardier ramane blocat intre statii si este aglomerat. In cate secunde nu va mai exista oxigen din cauza geamurilor?
_________________
Ruslana rules!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 26 Noi 2008 00:15:14    Titlul subiectului: 101689

Se foloseste deschiderea de avarie pentru usi si toata lumea coboara in tunel (geamurile n-or fi incasabile...). Ca nu merge ventilatia in tunel aia e alta mancare de peste. Newyorkezii au trait pe pielea lor asa ceva in timpul ultimei pene de curent (nu stiu cum a fost la celalalt blackout din anii 70).
Generatorul trebuie sa asigure numai functionarea iluminatului de avarie si sistemele de pompare si ventilatie. Curentul din sina 3 se intrerupe automat - ar fi ideal ca in timpul unei pene generaotrul sa asigure curent in sina 3 numai pe sectiunea pe care se afla un tren, pana la prima statie (cea mai apropiata).

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 26 Noi 2008 16:34:58    Titlul subiectului: 101717

Sunt sigur ca Bombardierele nu sunt etanse sau presurizate Laughing Chiar daca nu s-ar deschide usile, ventilatiile ar fi suficiente cat sa nu moara oameni (ce-i drept nici bine n-ar duce-o...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 26 Noi 2008 17:20:45    Titlul subiectului: 101720

Eu stiam ca Bombardier au un alimentator ce poate merge pana la 3 ore fara curent!?Gresec?
_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 26 Noi 2008 22:16:58    Titlul subiectului: 101737

aly_106 a scris:
Daca intr-o zi, se opreste alimentarea cu energie electrica si generatorul metrorex se defecteaza, iar un trn tip bombardier ramane blocat intre statii si este aglomerat. In cate secunde nu va mai exista oxigen din cauza geamurilor?
De obicei daca exista o intrerupere de energie schema de alimentare in regim de urgenta poate face alimentarea din alta statie , fiecare statie avind posibilitatea de a se alimenta din 2 locuri (10 kV)
in plus BM are invertoare de urgenta (se alimenteaza la 110V si scoate tensiunea care trebuie pentru alimentarea instalatiei de ventilatie pasageri ) Nu este indicat sa deschizi usile (poti cadea peste sina a-III-a si poate este alimentata ) La BM nu -prea stii cind ramii fara curent lampile se alimenteaza de la baterii
rosetti61 a scris:
Se foloseste deschiderea de avarie pentru usi si toata lumea coboara in tunel (geamurile n-or fi incasabile...). Ca nu merge ventilatia in tunel aia e alta mancare de peste. Newyorkezii au trait pe pielea lor asa ceva in timpul ultimei pene de curent (nu stiu cum a fost la celalalt blackout din anii 70).
Generatorul trebuie sa asigure numai functionarea iluminatului de avarie si sistemele de pompare si ventilatie. Curentul din sina 3 se intrerupe automat - ar fi ideal ca in timpul unei pene generaotrul sa asigure curent in sina 3 numai pe sectiunea pe care se afla un tren, pana la prima statie (cea mai apropiata).
Ideal dar nu exista asa ceva din cite stiu eu , exista daca nu ma insel un generator pe la Grigorescu (spre Titan) dar nu stiu la ce foloseste
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
drivers



Data înscrierii: 09/Iun/2007
Ultima vizita: 02/Dec/2008
Mesaje: 3
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Dec 2008 10:09:37    Titlul subiectului: 101997

bygy007 a scris:
La BM nu -prea stii cind ramii fara curent lampile se alimenteaza de la baterii

aham, doar ca iti apare pe display ca e lipsa tensiune 750v.c.c. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 11:16:57    Titlul subiectului: 102733

Se intampla din pacate destul de des ca in trenurile de metrou sa miroasa a fum de tigari. In general la capat la Pipera. Initial am crezut ca fumeaza in tren paznicii. Dar, surpriza: in momentul intrarii in statia Pipera a trenului 1123/2123, cineva din cabina a aruncat un pachet de tigari pe jos (din mers).

Ieri, in acelasi tren mirosea la fel. Chiar nu se pot abtine mecanicii?

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 13:21:17    Titlul subiectului: 102740

La Dristor 2, fumeaza atat paznicii cat si mecanicii.
_________________
Ruslana rules!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 10 Ian 2009 17:02:02    Titlul subiectului: 103968

Circulația metroului a fost întreruptă în această dimineață, după ce un bărbat s-a aruncat în fața trenului

În această dimineață, circulația metrourilor a fost îngreunată după ce un bărbat s-a aruncat în fața unui tren, în stația Piața Romană. Circulația metroului a fost întreruptă temporar, în această dimineață, după ce un bărbat s-a sinucis, aruncându-se în fața trenului, în stația Piața Romană. Incidentul a avut loc în jurul orei 8.35. Timp de o oră metrourile au circulat doar pe sensul către Universitate, însă în jurul orei 9.35 circulația a revenit la normal.
Bărbatul, cu vârsta până în 35 de ani, a așteptat trenul în stație, însă la ieșirea garniturii din tunel s-a aruncat pe șine.

http://www.realitatea.net/circulatia-metroului-a-fost-intrerupta-in-aceasta-dimineata--dupa-ce-un-barbat-s-a-aruncat-in-fata-trenului_433571.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alexutz



Data înscrierii: 10/Ian/2009
Ultima vizita: 18/Aug/2010
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 11 Ian 2009 13:40:15    Titlul subiectului: 104000

sab a scris:
Circulația metroului a fost întreruptă în această dimineață, după ce un bărbat s-a aruncat în fața trenului

În această dimineață, circulația metrourilor a fost îngreunată după ce un bărbat s-a aruncat în fața unui tren, în stația Piața Romană. Circulația metroului a fost întreruptă temporar, în această dimineață, după ce un bărbat s-a sinucis, aruncându-se în fața trenului, în stația Piața Romană. Incidentul a avut loc în jurul orei 8.35. Timp de o oră metrourile au circulat doar pe sensul către Universitate, însă în jurul orei 9.35 circulația a revenit la normal.
Bărbatul, cu vârsta până în 35 de ani, a așteptat trenul în stație, însă la ieșirea garniturii din tunel s-a aruncat pe șine.

http://www.realitatea.net/circulatia-metroului-a-fost-intrerupta-in-aceasta-dimineata--dupa-ce-un-barbat-s-a-aruncat-in-fata-trenului_433571.html
Am vazut si la stiri.Pacat! Vad ca devine o moda sinuciderea la metrou tot din dragoste...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
swq2009



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 13/Mar/2010
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Ian 2009 23:11:01    Titlul subiectului: Incidente/accidente la metrou 104300

Am fost la plimbare pe magistrala nou deschisa NG2-Ldc si pe drumul catre Obor(la intoarcere)intre statiile Dristor si Mihai Bravu metroul(Bombardier Movia)a franat brusc la intrarea in statia Mihai Bravu.La plecare catre Timpuri Noi a mai pus o frana brusca.Imi poate explica cineva daca garnitura a fost de vina sau acolo mecanicul trebuie sa iasa incet din statie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 18 Feb 2009 21:14:32    Titlul subiectului: 106322

Astazi pe la 15:45 a avut loc un incident intre Basarab si Gara de nord, o instalatie a luat foc in tunel si s-a degajat mult fum (plastic ars). Am impresia ca a fost in zona unui panou electric montat pe dreapta dinspre Basarab, ca la intoarcere am vazut urme albe de la extinctor. Bombardierul Copenhaga care venea dinspre Crangasi spre Gara a stat 5 minute in tunel, unde era zona cu probleme (banuiesc ca au intervenit mecanicii cu extinctorul, dar nu bag mana in foc, nu-s sigur), timp in care ventilatia mergea de zor si, deci, s-a umplut toata garnitura de fum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 02 Mar 2009 11:47:57    Titlul subiectului: 106992

Reactor a scris:
Astazi pe la 15:45 a avut loc un incident intre Basarab si Gara de nord, o instalatie a luat foc in tunel si s-a degajat mult fum (plastic ars). Am impresia ca a fost in zona unui panou electric montat pe dreapta dinspre Basarab, ca la intoarcere am vazut urme albe de la extinctor. Bombardierul Copenhaga care venea dinspre Crangasi spre Gara a stat 5 minute in tunel, unde era zona cu probleme (banuiesc ca au intervenit mecanicii cu extinctorul, dar nu bag mana in foc, nu-s sigur), timp in care ventilatia mergea de zor si, deci, s-a umplut toata garnitura de fum.
Am primit si raspuns pe mail in urma sesizarii pe care am facut-o

Incidentul la care faceti referire a avut loc ca urmare a aprinderii accidentale a unor hârtii împinse de curentul de aer în tunelul interstației Gara de Nord- Basarab. Mecanicii trenului au observat degajarea de fum, au oprit trenul și au intervenit operativ cu stingătorul din dotare, eliminând pericolul. Din păcate, au acționat cu întârziere oprirea instalației de ventilație a trenului, astfel încât o parte din fumul degajat a intrat și în salonul trenului.

Pentru nerespectarea întocmai a procedurii existente, prevăzută în instrucțiunile aferente acestui gen de situații, mecanicii trenului respectiv au fost avertizați și s-a dispus totodată reinstruirea întregului personal de exploatare cu privire la modul de acționare în astfel de situații.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă asigurăm că situația a fost sub control iar siguranța călătorilor a fost asigurată în totalitate.


Data viitoare cand va mai fi ceva de genul asta, sper ca mecanicii sa reactioneze cum trebuie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 22:19:00    Titlul subiectului: 107747

Astazi la Iancului la 12:10 am ramas in bezna Laughing Timp de 30 de secunde s-a oprit totul, inclusiv semafoarele de la iesirile din statie. Sunt curios daca s-a oprit si trenul in tunel...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
swq2009



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 13/Mar/2010
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 23:23:47    Titlul subiectului: 107753

Depinde si unde era metroul si cand a plecat.Daca s-a stins cand trenul era aproape de statia de unde a plecat trenul ramanea in tunel.Mai e si altceva.Flo a spus ca nu mergea nimic nici semafoarele.Din cate stiu semafoarele sunt conectate cu cele din tunel(urmatoarele semafoare)iar daca semafoarele erau oprite trenul nu putea sa mearga mai departe pt ca trebuie niste aprobari ca sa treaca fiindca dupa pana semafoarele stau pe rosu cateva minute timp in care mecanicul nu are voie sa treaca.Am patit-o si eu la statia Grozavesti cand trenul a plecat de la Eroilor si a cazut curentul trenul a facut frana brusca fiindca se apropia de celalalt semafor care se facuse rosu.Am stat 5 minute pana am plecat atunci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 23:31:29    Titlul subiectului: 107754

In principiu ai dreptate.Vezi ca BLA-ul nu mai functioneaza pe nici o magistrala de mai mult timp.Se circula pe sistemul "cale libera", un singur metrou pe linie intre 2 statii.S-ar putea sa fie un mic BLA la statiile de cap, dar nu sunt convins.

Nu totdeauna cand se sting becurile de pe strada "cade" si reteaua troleibuzelor.Si aici trebuie sa fie la fel.Metroul e alimentat din mai multe surse INDEPENDENTE, sina a III a nu prea are legatura cu becurile, escalatoarele, nici macar semafoarele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 23:35:59    Titlul subiectului: 107755

andrei11 a scris:
Se circula pe sistemul "cale libera", un singur metrou pe linie intre 2 statii.
Cum adica? Pe M1, spre Dristor 2? Pe M4, pe M3-Industriilor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2009 15:50:31    Titlul subiectului: 109443

http://www.realitatea.net/metroul-va-avea-intarzieri-de-pana-la-patru-minute-intre-eroii-revolutiei-si-imgb_495042.html
Citat:
Metroul va avea întârzieri de până la patru minute pe magistrala 2 între Eroii Revoluției și IMGB din cauza unei defecțiuni tehnice la un tren, a declarat astăzi pentru NewsIn directorul de comunicare Metrorex, Mariana Petre.
Mecanicul trenului a fost sesizat prin sistemul de semnalizare, în dreptul stației Brâncoveanu, că trenul are o defecțiune tehnică. În prezent, se circulă cu o pendulă, pe un sens, de la Eroii Revoluției până la IMGB" a spus Mariana Petre.

Specialiștii se află în zonă urmând ca în cel mai scurt timp garnitura să fie dusă pentru expertiza tehnică la depou.

De asemenea, se circulă la un interval de 12 minute, pe magistrala 2 și se vor înregistra întârzieri de 3-4 minute între trenuri, a mai precizat Mariana Petre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bdt73



Data înscrierii: 20/Mar/2009
Ultima vizita: 27/Noi/2023
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2009 19:33:12    Titlul subiectului: 109454

Deci de aia am facut de la Pipera la Unirii 40 minute, din care 15 au fost petrecute in statie la Universitate. A mai mers pana la Unirii trenul, calatorii fiind nevoiti sa coboare la cererea conductorului si sa ia 'trenul de la linia alaturata, pentru continuarea calatoriei' Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2009 19:36:52    Titlul subiectului: 109455

Oare ce defectiune poate fi asa de grava incat sa nu permita nici macar remorcarea trenului intr-un timp rezonabil?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Lun 13 Apr 2009 22:44:47    Titlul subiectului: 109478

M-am aflat in metroul cu pricina. Am stat cam 15 minute blocati inauntru, iar luminile din metrou se tot stingeau si se aprindeau. Noroc ca se afla in statie. Pana la urma au deschis usile fortat si am iesit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
S_S



Data înscrierii: 13/Apr/2009
Ultima vizita: 29/Feb/2024
Mesaje: 6
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 12:05:23    Titlul subiectului: 109500

Eu m-am aflat cred ca doua metrouri in spatele celui cu pricina.Am asteptat la Victoriei un sfert de ora pana a venit,iar la Universitate a anuntat manipulantul ca trenul nu mai poate pleca din cauza unor probleme ale circulatiei.Am mai stat si la Universitate 20 de minute,apoi a plecat,iar la Unirii a anuntat ca trenul nu mai poate pleca,iar pentru directia IMGB sa luam trenul de vizavi.Asadar au adus un tren gol pe cealalta linie,imbulzeala si confuzia au fost mari,manipulantul fiind nevoit de vreo 6 ori sa anunte ca trenul circula spre Tineretului si nu spre Universitate.Apoi a mers trenul pana la Eroii Revolutiei,iar acolo ne-a zis sa ne dam jos ca o ia spre Unirii. Smile Dupa injuraturile aferente,trenul a luat-o spre Unirii,iar trenul gol de pe cealalta linie care stationa si-a deschis la un moment dat usile si ne-a preluat mai departe,spre IMGB.Defapt si la Tineretului era un tren gol stationat pe acea linie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zimbrulcarpatin



Data înscrierii: 15/Aug/2008
Ultima vizita: 19/Iul/2020
Mesaje: 49
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Apr 2009 16:51:34    Titlul subiectului: problem 109716

Arrow Cu regret va anut "defectarea" REM-ului 055, in ciuda faptului ca pe 8 aprilie 2009, a efectuat probe la Depoul Militari...surpriza a venit ieri, 16 aprilie 2009, in jurul orei 15:40, in statia Industriilor...defectiunea a constat in nedeschirea unei usi (prima din vagonul B)...
INTREBARE: Daca usa nu s-a deschis, nu ar fi aceeasi problema cu cea a REM-ului 109, care a circulat pe M4, cu usile deschise? Question Question Question

_________________
https://www.facebook.com/BucharestSubwayMuseum/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 18 Apr 2009 17:37:57    Titlul subiectului: 109765

Raspunsul este NU singura defectiune care poate aparea (deschiderea usilor in mers) este lipsa de aer in instalatia de usi, care poate avea mai multe cauze fata de noile trenuri care au deschidere electrica si in plus in cazul in care o usa are defectiuni se stie usa x vagonul y
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 17 Iun 2009 19:11:31    Titlul subiectului: 112535

Un accident s-a intamplat acum aproximativ o ora la statia Obor, un barbat s-a dezechilibrat cpe peron si a fost izbit de metroul care intra in statie. Circulatia metrourilor pe M1 este perturbata.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Următoare
Pagina 4 din 24

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community