Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Greva la OTL

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BIHOR
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
istvan_eloc



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Aug/2021
Mesaje: 60
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 07:20:41    Titlul subiectului: Greva la OTL 102566

La ora 6.30 am intrebat la biroul din Nufarul cand vor circula tramvaiele, autobuzele dar n-am primit raspuns. Nici in ziar n-am cititanunt despre
suspendarea circulatiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gabi-737



Data înscrierii: 13/Feb/2008
Ultima vizita: 15/Iun/2021
Mesaje: 196
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 10:58:02    Titlul subiectului: 102571

Intradevar pe la ora 10 nu era nicio miscare pe linii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
istvan_eloc



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Aug/2021
Mesaje: 60
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 17:19:04    Titlul subiectului: 102580

Am auzit ca greva se va tine 3 zile (?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 17:21:36    Titlul subiectului: 102581

Greva la OTL:

http://www.bihon.ro/stiri/oradea-bihor/articol/trafic-intens-din-cauza-grevei-otl/cn/news-20081216-12201920

Bihor Online a scris:
Traficul rutier a fost în cursul zilei de astăzi intensificat din cauza faptului că mijloacele de transport în comun aparținând de Oradea Transport Local (OTL) nu au circulat, personalul angajat al acesteia aflându-se în grevă.

Ca atare, pentru fluentizarea traficului, conducerea Serviciul Rutier al Inspectoratului Județean de Poliție a multiplicat echipajele de poliție pe străzile orașului Oradea pentru dirijarea circulației.


http://www.bihon.ro/stiri/oradea-bihor/articol/greva-otl-va-continua-si-238n-ziua-de-miercuri/cn/news-20081216-04105249

Bihor Online a scris:
Conducerea Regiei Autonome Oradea Transport Local informează că greva personalului sectoarelor exploatare tramvaie și autobuze nu a încetat și după toate probabilitățile va continua și în dimineața zilei de miercuri, 17.12.2008.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 22:34:14    Titlul subiectului: 102602

Un articol al celor de la TVR:
http://www.tvr.ro/articol_print.php?id=53760
Citat:
Șoferii orădeni în grevă spontană

Vatmanii și șoferii orădeni de la regia locală de transport în comun au refuzat, azi dimineață, să iasă pe trasee. Mii de oameni au ajuns la locurile de muncă sau la școala cu taxiul sau pe jos.

Muncitorii au intrat în grevă spontană după ce au aflat luni seară, de la Jurnalul TVR, că mai mulți directori din primărie au fost recompensați de sărbători cu prime consistente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabi-737



Data înscrierii: 13/Feb/2008
Ultima vizita: 15/Iun/2021
Mesaje: 196
Locație: Oradea

MesajTrimis: Mie 17 Dec 2008 18:13:29    Titlul subiectului: 102634

Greva a luat sfarsit in jurul orelor 14-15 cand au aparut cateva autobuze circuland prima data pe linia 2, din cate am vazut, apoi si-au reluat circulatia si tramvaiele.

Rezultatul: Lupau (directorul pana azi) e deja istorie, si se pare ca au obtinut si un tichet cadou de 250 lei fiecare de sarbatori, nu e mult, dar decat nimic...Bravo lor.

O imagine rara: la ora 09:57, toate tramvaiele in depou Rolling Eyes



depou-greva.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  502.83 kb
 Vizualizat:  de 17151 ori

depou-greva.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Timi



Data înscrierii: 07/Feb/2008
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 151
Locație: Oradea

MesajTrimis: Joi 18 Dec 2008 09:54:24    Titlul subiectului: Cadou 102665

Nu am primit nici un bon de sarbatori, ci am primit o suma de bani mult peste 250 lei. Nu mai conteaza acum cat, conteaza ca ne-au motivat sa reluam circulatia tramvaielor si autobuzelor, care daca nu ar fi...s-au vazut cum a fost fara ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Mar 17 Oct 2017 12:17:54    Titlul subiectului: 192083

Inceput cu ghinion pentru noua conducere , azi are loc o greva spontana a personalului OTL. Embarassed
Bihon: "Șoferii, vatmanii și ceilalți angajați ai societății locale de transport în comun au refuzat, marți, să scoată mijoacele de transport pe trasee, declarând grevă spontană pe termen nedeterminat.

Oamenii se află în fața sediului OTL, în așteptarea unei soluții favorabile în negocierile pe care le poartă cu conducerea pentru condiții mai bune de lucru și pentru creșteri salariale. „Pe mine primarul Bolojan m-a sunat să îmi spună că oamenii sunt în grevă”, ne-a declarat liderul sindical Virgil Mânz, insistând că mișcarea de protest e spontană.

Mânz spune că protestarii nu au stabilit o oră la care să reia lucrul „oamenii au zis că nu pleacă până nu venim cu rezultate ale negocierilor acceptabile. Am cerut creșteri salariale și ni s-a propus o creștere cu 2%, un procent de mizerie. În plus, mai avem și zile tăiate de la concedii, în anumite condiții. Iar condițiile de muncă sunt zero. De zeci de ani lucrez aici, tot cerem și vorbim cu pereții”, spune Mânz.

Câteva zeci de angajați ai societății se adunaseră în fața clădirii din strada Atelierelor, în vreme ce la etaj, în birouri, conducerea proaspăt instalată – directorul Mircea Pop, liberal ca orientare politică, negocia cu liderii de sindicat.

Majoritatea lor sunt șoferii și vatmanii care trebuiau să intre la schimbul de dimineață și să iasă pe trasee la 4:30, tehnicieni, mecanici și casierițe. Primarul Ilie Bolojan a ajuns și el la sediul OTL, în jurul orei 6:00, adus de directorul Pop. Nu a stat la negocieri, însă.

„Ne-au propus să renunțăm la trei zile din salariu ca să ne dea cei 2% în plus la salariu”. E 2% un acceptabil? „Of, doamnă…”, a venit răspunsul unui șofer.

„Am fost în concediu și mi-au intrat în cont pentru luna aia 1550 de lei, fără bonuri, fără nimic. Asta ca șofer profesionist, cu atestat și cu responsabilitate foarte mare”, ne-a relatat un altul, nemulțumit de venitul său, în calitata de șef de familie. Oamenii spun că salariul de încadrare este în jur de 2.000 de lei, la care se adaugă unele sporuri.

„Am fost aici înainte de 4:30 dar nu am ieșit, nu a ieșit nimeni. Un autobuz a blocat ieșirea și aici am rămas. Nu s-a știut nimic, chiar m-am speriat dimineață când am ajuns aici. A apucat să iasă un autobuz dar a intrat înapoi”, relatează un protestatar.
Taxi!

Greva de la OTL a arătat dat peste cap întregul oraș: oamenii au întârziat la lucru, elevii la școală. Chiar și în jurul orei 9:00, când deja era evident că tramvaiele și autobuzele nu circulă, se mai gădeau orădeni, mai ales vârstnici, așteptând aiuriți prin stații.

De altfel, panourile electronice ale OTL nu spuneau nimic despre mișcarea de prostest cum nici pe chioșcuirile de bilete, închise, nu exista nicio informație despre grevă.

Doar taximetriștii au avut o dimineață foarte profitabilă, majoritatea stațiilor au stat goale iar doamnele din dispecerate au fost nevoite să refuze unii clienți, din cauza cererii prea mari și numărului limitat de mașini din tură."

http://www.bihon.ro/greva-generala-spontana-la-otl/1916400

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Mar 17 Oct 2017 18:28:01    Titlul subiectului: 192089

Un articol mai proaspat legat de greva angajatilor OTL de pe Bihoreanul .
Negocierile au eșuat! Conducerea OTL va cere Tribunalului să declare protestul ilegal

Orădeni, obișnuiți-vă cu mersul pe jos! Greva spontană declanșată marți dimineață la OTL continuă. Negocierile dintre reprezentanții conducerii societății și cei ai salariaților au eșuat.

"Administrația a oferit o majorare cu 250 lei a salariului brut de 2.019 lei și o majorare a valorii tichetelor de la 12 la 15 lei începând din ianuarie 2018. Este vorba de o creștere a bugetului de salarii cu 2,2 milioane lei pe an, care va trebui să se reflecte în prețurile biletelor. Reprezentanții salariaților au respins cererea și au cerut un salariu brut de 3.000 lei, după care, când am coborât în stradă, am auzit voci care cereau 3.500 lei", a declarat directorul Viorel Mircea Pop.

Șeful OTL a explicat că prin majorarea cu 250 lei a salariului de bază la 2.269 lei, plus sporul de lucru în weekend și cel de vechime, începând din 1 ianuarie 2018 șoferii și vatmanii OTL ar putea câștiga chiar mai bine decât colegii lor din țară. "În Cluj salariul unui șofer este de 2.200 lei plus sporul de sâmbătă și duminică, cel de vechime și cel de aglomerație, în condițiile în care traficul din Cluj este mult mai dificil", a spus Pop.

Cu protestul la judecată

Directorul OTL a precizat că, în condițiile în care salariații vor continua protestul, va fi nevoit să se adreseze instanței. "Dacă nu găsim punți de comunicare, miercuri vom cere Tribunalului Bihor să constate ilegalitatea protestului și să dispună reluarea activității în paralel cu reluarea negocierilor", a spus el.

Pop susține că prelungirea grevei spontane este inclusiv în detrimentul protestarilor. "Oamenii nu realizează, dar municipalitatea poate lua oricând hotărârea externalizării serviciului de transport în comun, așa cum s-a întâmplat la Alba Iulia, Bistrița sau Bacău. Nu cred că la patron vor mai face grevă și vor cere majorări salariale cu atâta ușurință", a declarat directorul.

"Să ne accepte cererile!"

De cealaltă parte, angajații adunați în fața societății spun că așteaptă în continuare ca reprezentanții lor să fie invitați la negocieri și neagă că și-ar fi ridicat pretențiile. "Noi cerem majorarea salariului brut la 3.000 lei, dacă a cerut cineva mai mult a fost o ironie", a spus un salariat.

Protestatarii zic că refuză să reia munca de teamă că administrația le va ignora revendicările. "Oamenii nu mai au încredere pentru că în ultimii trei ani au tot fost mințiți. Administrația i-a păcălit pe muncitori să renunțe la procesele prin care revendicau drepturile salariale spunând că vor fi despăgubiți, lucru care nu s-a întâmplat", a explicat un protestatar.

Marți la prânz, protestatarii din primul schimb au fost înlocuiți de colegii lor din schimbul doi. În jurul orei 17, în fața sediului pichetau circa o sută de salariați. "Destul ne-am tot ploconit. Noi am spus ce vrem, n-au decât să ne accepte cererile", a spus un bărbat.

Pagube de 210.000 lei pe zi

Având în vedere acutizarea conflictului, este de așteptat ca transportul în comun să rămână paralizat și în cursul zilei de miercuri. "Ne cerem scuze pentru situația creată. La încheierea protestului vom face o analiză și vom lua în calcul prelungirea valabilității abonamentelor cu perioada în care orădenii nu s-au putut folosi de ele", a declarat Mircea Viorel Pop.

Directorul a estimat pagubele provocate societății de prima zi de protest la 210.000 lei. "Suma totală va fi cunoscută abia la reluarea activității. Tot atunci vom vedea ce măsuri vom lua pentru recuperarea prejudiciului de la cei care se fac vinovați pentru crearea lui", a spus Pop.

În cursul zilei de marți pe poarta societății au ieșit pe traseu doar 7 autobuze, cursele stabilite prin contractele încheiate de OTL cu diferiți agenți economici pentru transportarea angajaților la muncă și acasă.

Șoferii au acceptat efectuarea acestor curse doar pentru că în cazul neonorării lor riscau să le plătească clienților penalități usturătoare în solidar cu OTL.


Edit 23:00
Greva va continua si maine si in zilele urmatoare pana se va ajunge la un acord intre angajati si conducere.
Bihon : Grevă generală spontană la OTL
Negocierile dintre reprezentanții conducerii societății și cei ai salariaților au eșuat, iar greva generală de la OTL va continua și miercuri.

Conducerea ameniniță subalternii cu Tribunalul dacă nu ies la muncă miercuri dimineață.

Șoferii, vatmanii și ceilalți angajați ai societății locale de transport în comun au refuzat, marți, să scoată mijoacele de transport pe trasee, declarând grevă spontană pe termen nedeterminat.

Oamenii se află în fața sediului OTL, în așteptarea unei soluții favorabile în negocierile pe care le poartă cu conducerea pentru condiții mai bune de lucru și pentru creșteri salariale. „Pe mine primarul Bolojan m-a sunat să îmi spună că oamenii sunt în grevă”, ne-a declarat liderul sindical Virgil Mânz, insistând că mișcarea de protest e spontană.

Mânz spune că protestarii nu au stabilit o oră la care să reia lucrul „oamenii au zis că nu pleacă până nu venim cu rezultate ale negocierilor acceptabile. Am cerut creșteri salariale și ni s-a propus o creștere cu 2%, un procent de mizerie. În plus, mai avem și zile tăiate de la concedii, în anumite condiții. Iar condițiile de muncă sunt zero. De zeci de ani lucrez aici, tot cerem și vorbim cu pereții”, spune Mânz.

Câteva zeci de angajați ai societății se adunaseră în fața clădirii din strada Atelierelor, în vreme ce la etaj, în birouri, conducerea proaspăt instalată – directorul Mircea Pop, liberal ca orientare politică, negocia cu liderii de sindicat. Majoritatea lor sunt șoferii și vatmanii care trebuiau să intre la schimbul de dimineață și să iasă pe trasee la 4:30, tehnicieni, mecanici și casierițe. Primarul Ilie Bolojan a ajuns și el la sediul OTL, în jurul orei 6:00, adus de directorul Pop. Nu a stat la negocieri, însă.

„Ne-au propus să renunțăm la trei zile din salariu ca să ne dea cei 2% în plus la salariu”. E 2% un acceptabil? „Of, doamnă…”, a venit răspunsul unui șofer.

„Am fost în concediu și mi-au intrat în cont pentru luna aia 1550 de lei, fără bonuri, fără nimic. Asta ca șofer profesionist, cu atestat și cu responsabilitate foarte mare”, ne-a relatat un altul, nemulțumit de venitul său, în calitata de șef de familie. Oamenii spun că salariul de încadrare este în jur de 2.000 de lei, la care se adaugă unele sporuri.

„Am fost aici înainte de 4:30 dar nu am ieșit, nu a ieșit nimeni. Un autobuz a blocat ieșirea și aici am rămas. Nu s-a știut nimic, chiar m-am speriat dimineață când am ajuns aici. A apucat să iasă un autobuz dar a intrat înapoi”, relatează un protestatar.
Taxi!

Greva de la OTL a arătat dat peste cap întregul oraș: oamenii au întârziat la lucru, elevii la școală. Chiar și în jurul orei 9:00, când deja era evident că tramvaiele și autobuzele nu circulă, se mai gădeau orădeni, mai ales vârstnici, așteptând aiuriți prin stații. De altfel, panourile electronice ale OTL nu spuneau nimic despre mișcarea de prostest cum nici pe chioșcuirile de bilete, închise, nu exista nicio informație despre grevă.

Doar taximetriștii au avut o dimineață foarte profitabilă, majoritatea stațiilor au stat goale iar doamnele din dispecerate au fost nevoite să refuze unii clienți, din cauza cererii prea mari și numărului limitat de mașini din tură.
Blocaj

Marți spre amiază, negocierile între angajați și conducerea OTL s-au blocat. Personalul a rămas ferm pe cererile inițiale, între care salariu de încadrare de 3.000 lei, bonuri de 15 lei pe zi lucrătoare, spor de stress, sâmbete și duminici plătite cu spor de 100%, bonuri de cadou la sărbători și altele. „Ei doar oferă ce cred ei, nu negociază din ce am cerut noi”, ne-a relatat un angajat al societății, care spune că colegii săi nu sunt dispuși să cedeze.

Între timp, liderii de sindicat au ieșit din negocieri cu propunerile conducerii, dar acestea nu au fost acceptate de angajați.

Din partea conducerii, directorul Pop spune că s-a prezentat la muncă ieri, la ora 4:30: „La ora actuală li s-a oferit 2.269 lei salariu de încadrare din 1 ianuarie 2018 și 21 de tichete a câtre 15 lei tichetul și creșterea sporului pentru weekend, de la 40% la 50% pe zi. N-au comunicat nimic, că acceptă sau nu dar posibilitățile firmei nu sunt mai mari la ora actuală”.

Pop spune că din calculele contabile ale firmei reiese că „nu se poate să mărești salariul la 3.000 de lei, cum cer. Poate e mult, poate e puțin, nu ne putem permite”.
Tribunal

Spune că nu are nicio soluție pentru reluarea transportului în comun, în afară de Tribunal – „dacă mâine nu ies, depunem plângere la Tribunal pentru opriorea lucrului fără să fim anunțați, ceea ce e ilegal. Azi am încercat să aplanăm situația prin discuții, în detrimentul călătorilor dar observ că deocamdată vor să ne forțeze mâna pe acei bani. Dacă am mări salariile la cotele cerute ar însemna să creștem și tarifele, la 4 lei pe bilet și până la 80, 90 de lei pe abonamente. Așa, sigur am pierde o parte dintre clienți”.

În medie, într-o zi lucrătoare scoate pe trasee 110 mașini – 50 tramvaie și 60 autobuze și are peste 100.000 de validări pe zi. Pierderile OTL pe zi de protest sunt estimate la 50.000 de euro.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Mie 18 Oct 2017 18:47:17    Titlul subiectului: 192091

In aceasta seara au iesit primele 3 autobuze , dupa ce soferii si vatmanii au fost amentintati de catre primar ca vor fi dati afara daca nu vor relua lucrul.
Pun doar likurile catre articolele aparute in presa legate de acest subicet , sper sa nu fie problema. Very Happy
http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-48/o-parte-dintre-protestatarii-de-la-otl-par-sa-cedeze-primele-trei-autobuze-au-iesit-pe-traseu-137381.html
http://infooradea.ro/greva-otl-bolojan-angajatii-otl-au-cele-mai-mari-salarii-printre-companiile-administratiei-locale/
http://www.bihon.ro/negociere-a-la-bolojan-urmeaza-reduceri-la-otl-sa/1917602
http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-48/primele-declaratii-ale-primarului-ilie-bolojan-despre-greva-otl-e-un-santaj-pe-care-nu-l-putem-accepta-137366.html
http://www.bihon.ro/prefectul-le-cere-grevistilor-otl-sa-respecte-legea/1917603
Offtopic: Sunt curios de unde ar putea fi gasiti 100 de vatmani daca ar fi dati toti afara. Rolling Eyes Twisted Evil
Update , conform Bihon seara aceasta au iesit in total 7 autobuze , iar pentru maine s-a cerut sprijin de la primarie si jandarmerie pentru cei care vor sa lucreze.
Conform OTL abonamentele vor fi prelungite dupa numarul zilelor de greva si se va adaoga o zi compensantorie.
Prelungirea valabilitatii abonamentelor

Conducerea OTL își cere scuze călătorilor pentru disconfortul cauzat de mișcarea de protest declanșată în 17 Octombrie 2017 și informează abonații, inclusiv pe cei care dețin abonamente pe traseele metropolitane, că, la reînnoirea acestora, valabilitatea se va prelungi cu numărul de zile în care activitatea de transport public urban și metropolitan a fost întreruptă, la care se va adăuga în plus o zi, ca măsură compensatorie.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Joi 19 Oct 2017 10:22:51    Titlul subiectului: 192098

Greva a luat sfarsit (pentru moment) , initial au iesit din garaj doar autobuzele , apoi dupa 7:30 au intrat pe traseu si tramvaiele.
http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-48/jandarmii-la-otl-95-dintre-autobuze-au-iesit-pe-trasee-nu-si-tramvaiele-137384.html
http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-48/au-pornit-tramvaiele-137385.html

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
tcm



Data înscrierii: 05/Mai/2014
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1950
Locație: Oradea; Leeds (UK)

MesajTrimis: Lun 23 Oct 2017 19:11:42    Titlul subiectului: 192123

162 de angajati au fost dati in judecata de catre OTL pentru greva de marti (18.10) si miercuri (19.10) in scopul recuperarii a 210.000 lei paguba.
Bihoreanul
GREVA LA TRIBUNAL
Muncitorii - judecați, șefii - săriți

Conducerea OTL a deschis proces încă de miercuri, cerând instanței să constate ilegalitatea grevei și să oblige salariații la reluarea activității și la acoperirea pagubelor de 210.000 lei provocate în prima zi de protest. Joi a renunțat însă la primul cap de acuzare, pentru că activitatea era deja reluată. "Am dat în judecată doar angajații care au stat în fața porții, în baza listelor făcute de șefii de secții", spune directorul Viorel Pop.

Procesul a fost intentat unui număr de 162 din cei 552 de salariați, la prima înfățișare prezentându-se 60. Liderul sindical Juhasz Janos a cerut instanței să constate că o parte dintre salariații acuzați figurau de fapt în delegații, concedii, ture libere sau, cum a fost cazul unei femei de serviciu citate, chiar la muncă. De asemenea, Juhasz a arătat că, deși au participat la protest, pe listă nu apar maiștrii și șefii de secții.

Instanța a cerut OTL ca până la următoarea înfățișare, pe 7 decembrie, să prezinte o serie de acte, de la contractul colectiv de muncă până la regulamentul intern și fișele de prezență, dar și să detalieze paguba invocată.

_________________
https://www.youtube.com/@tcm_tatra/videos
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BIHOR Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community