Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Paza si securitatea la metrou
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Cum vi se pare ca sunt pazite garniturle Bombardier?
Foarte bine
6%
 6%  [ 9 ]
Destul de bine
37%
 37%  [ 53 ]
Destul de rau
31%
 31%  [ 44 ]
Foarte rau
24%
 24%  [ 35 ]
Voturi totale : 141

Autor Mesaj
Mazuish



Data înscrierii: 30/Oct/2006
Ultima vizita: 07/Iul/2023
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Mai 2008 21:35:56    Titlul subiectului: 93014

Daca ar fi o tara normala, paza si-ar vedea de treaba, statiile ar fi monitorizate peste tot si desigur, nu te-ar lua nimeni la bataie ca faci poze in statie.

Am asistat o data la o altercatie intre Scorseze si niste straini. Acestia isi faceau poze in zona caselor si paznicul le-a zis ceva in romana, ei n-au inteles si au mers mai departe, moment in care paznicul, crezandu-se superior, aproape ca l-a dat pe jos pe unul din turisti. Inteleg, e interzis, dar poti sa atentionezi frumos lumea, nu s-o bruschezi. Sunt curios ce parere si-au facut acei francezi despre minunata noastra tara.

Nu ar trebui sa-i controleze pe cei care intra in remize cu acordul lor. Ar trebui doar sa fie mai atenti cui dau acordul.

N-o sa faca niciodata ceva in legatura cu fauna din metrou. Nu au cum sa scape de ei, avand in vedere paza. Metrorex ar putea scapa de probleme doar daca ar schimba firma de securitate, dar tinand cont ca de curand au castigat iar licitatia, n-o sa vedem asa ceva pentru cativa ani.

Si legat de paznicii care stateau langa grafferi cand desenau pe metrouri, stai calm, nu e legal, erau paznicii in inferioritate numerica si nu e bine sa te pui cu grafferii. Si in general, in strainatate sunt lasati, fiindca e riscul prea mare si daca ar recurge la violenta, nu i-ar mai putea acuza de vandalism.

Nu-s lichele, sunt oameni normali carora li se permit prea multe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 24 Oct 2008 15:07:19    Titlul subiectului: camerele de supraveghere 99984

Legat de "securitatea" la metrou, are cineva idee daca se pot accesa camerele de supraveghere, in modul in care se pot accesa multe alte camere din UK, USA, Miami etc..., adica prin metoda de g#ogle hack ,inurl:/view/index.shtml , si gaseste aproximativ 2.350 de webcamuri, din toata lumea, si nici una de la metrou.

Aveti idee se poate?

Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 24 Oct 2008 19:28:49    Titlul subiectului: 99990

Camerele de la noi de la metrou sunt cu circuit atat de inchis incat nu cred ca pot fi vizualizate din afara sistemului nici chiar cu parola sau legaturi securizate.
Oricum e unul dintre cele mai proaste sisteme de supraveghere din lume... sute de unghiuri moarte si intrari in remize lasate balta.
De curiozitate... la ce ti-ar trebui? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 25 Oct 2008 23:26:00    Titlul subiectului: 100047

Ms de raspuns. Sincer nu prea mi-ar trebui, tinand cont ca lucrez la respectiva firma de paza de la metrou, chiar la metrou, dar am vazut pe Youtube un filmulet cu sinucigasul de la Aviatorilor si era filmare de la una din camerele de supraveghere.

Ce m-a mirat era faptul ca nu era captura, de la vreun TV-tuner sau mai stiu eu ce aparatura, ideea era ca nu era preluat de la TV, nu avea nici o sigla de TV, ca logic, daca era sa fie o transmisie TV inregistrata de la stiri, trebuia sa aiva sigla postului respectiv, si poate si bara aia se jos, care o au majoritatea canalelor TV; mi s-a parut f f ciudat, si am crezut ca se pot accesa cumva..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Oct 2008 14:28:59    Titlul subiectului: 100066

Inregistrarea a fost obtinuta de ziarul Libertatea direct de la sursa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 26 Oct 2008 14:52:12    Titlul subiectului: 100071

M-am lamurit ce inseamna paza si securitatea la metrou. In remize se intra in voie, se pot accesa cu usurinta camerele cu circuit inchis. Ar cam trebui remediate aceste deficeinte de securitate. Totusi metroul este un obiectiv strategic, nu o simpla linie de tramvai.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Oct 2008 21:18:53    Titlul subiectului: 100121

De ce este obiectiv strategic? Mie mi se pare la fel de important ca orice alt mijloc de transport din punctul asta de vedere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Oct 2008 21:49:16    Titlul subiectului: 100123

Este un obiectiv strategic, deoarece are un regim putin diferit fata de mijloacele de transport in comun de suprafata, masurile de siguranta trebuind sa fie suplimentare. Ce se intampla de exemplu daca se defecteaza un metrou in tunel ? Acelasi regim il are si CFR-ul. Aici nu este vorba de niste simpli pusti teribilisti, care isi irosesc energia aiurea (pentru niste aprecieri trecatoare pe blogurile lor, etc) fentand paza la metrou, daca cineva ar vrea sa saboteze o rama ? Ar intra cu usurinta in remize ? Graferii vad ca intra ca la ei acasa.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 30 Oct 2008 00:41:34    Titlul subiectului: 100250

De ce prin remize si depouri ( sint curios) , hai ca pe trenuri sau prin statii da dar in depouri ? oricum acolo este numai personalul de revizii si reparatii nu intra oricine

guest a scris:
, daca cineva ar vrea sa saboteze o rama ? Ar intra cu usurinta in remize ?

Daca stii ce sa-i faci nu trebuie sa te duci in depou , dar banuiesc ca nu stii Razz

Ii in legatura cu camerele nu ai cum sa le accesezi deoarece nu au treaba cu Internetul, sint cu circuit inchis: camera - sistem de procesare - recorder, fara iesire in afara.


Ultima modificare efectuată de către bygy007 la Joi 30 Oct 2008 00:48:35, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Lun 15 Dec 2008 18:40:16    Titlul subiectului: 102553

Reclama scorseze.


Picture 0029.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.6 kb
 Vizualizat:  de 22612 ori

Picture 0029.jpg



_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 08:49:10    Titlul subiectului: 102726

DUpa mult timp am vazut din nou cercetori in BM, pe magistrala a doua. S-au urcat la Aviatorilor. Nu mai sunt paznici in Bombardiere ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 11:02:24    Titlul subiectului: 102731

Sunt peste tot tiganusii care colinda, doar ca au un consens cu paznicii: "voi ne ocoliti, noi va lasam in pace" si probabil "noi va lasam in pace, voi cotizati".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 12:38:36    Titlul subiectului: 102737

Am vazut ieri in metroul Helsinki (capatul 1118) cum de la Basarab s-au urcat cersetori cu colindul iar un lucrator la Scorseze in loc sa ii dea afara a oferit 2 lei colindatorilor.
_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 13:04:36    Titlul subiectului: 102738

Hei sunt angajati si angajati.Cei da la mine de la liceu sunt niste baieti foarte buni si isi fac treaba foarte bine.Cat despre tot felul de imagini pe care le vedeti prin metrou cu angajati scorseze care dorm sau pur si simplu fac asfel de "acte de caritate"sarpuea sa fi vazut alti angajati scorseze care nu au nici o treba cu paza la metrou si pur si simplu ei cala toresc cu metrou.Angajati care se ocupa cu paza la metrou sunt cei care au la brat acea esarfa verde pe care scrie "Paza Metrou"
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 13:20:15    Titlul subiectului: 102739

Reteaua de cersetori s-a extisns si pe Magistrala 1. Eu cred ca paznicii de la metrou iau spaga de la retelele in cauza.
_________________
Ruslana rules!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 20:59:41    Titlul subiectului: 102767

Depun si eu marturie in cazul cersetorilor din metrourile Bombardier. Ei pur si simplu au invadat magistrala M1 !Pe M2 nu exista picior de cersator,dar pe M1 este plin! Oare de ce?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3nt0R



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Ultima vizita: 21/Feb/2024
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Dec 2008 21:45:08    Titlul subiectului: 102770

Azi am vazut 5 grupuri de cersetori intr-un metrou de pe M1, intre statiile Basarab si Crangasi...cand coborau unii, incepeau altii...asa ceva nu se mai poate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Dec 2008 12:21:39    Titlul subiectului: 103073

Am mers si eu zilele astea si am vazut grupuri de copii. Din pacate nu mai canta colinde cum se intampla in anii trecuti. Din ce mi-am dat seama este un fel de intelegere tacita intre ei si paznicii de pe metrou. Ramane de vazut daca vor fi si dupa sarbatori.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Ian 2009 17:42:42    Titlul subiectului: 103692

Despre agentii de paza, cersetorii si alte "pacturi" intre ei,... nu stiu daca sunt doar zvonuri sau este real, desi lucrez la firma cu pricina, dar nu pe tren, la acces. Am si eu probleme cu cersetorii, care de vorba buna nu vor sa iasa afara, ex: la mine pe statie am o baba, care vine la 07:00 si mai pleaca la 18:00 - 18:30, de vorba buna nu pleaca, si daca trag de ea, incepe sa tipe,.. "Aoleo.. lume ma omoara", si calatorii foarte saritori, "Las-o frate sa-si faca si ea bani de o paine, nu vezi ca-i amarata... etc", din cauza acestei babe, luna de luna, din salariul, de "cacao" am mereu penalizare de 10%, chiar ziilele trecute, am mers cu metroul de la Piata Muncii pana la Grozavesti, de la Muncii pana la Obor am avut o batuta, de la Gara de Nord pana la Crangasi am avut doi copii cu colindul, si de la Semanatoarea pana la Grozavesti am avut parte de un boschetar in toata regula cu punga in mana iar agentii de paza de pe tren stateau la jumatatea trenului de vorba; mentionez ca trenul era cam aglomerat, si probabil, nici nu erau atenti.

Apoi am luat iar metroul de la Grozavesti pana la Unirii, de data asta am stat fata in fata cu un "coleg" de al meu, omul relaxat statea jos, mai avea un pic si dormea pe el, la Eroilor s-a ridicat in picioare langa articulatia trenului, stand in picioare el tot dormea, vazand ca doarme in piceoare, si am avut noroc ca la Unirii a stationat trenul 2 minute, m-am dus pana la un automat de cafea, si i-am cumparat o cafea, cand a auzit ca sunt coleg de al lui, s-a rugat de mine, frate nu ma turna la sefi ca dorm pe mine, ca vin tocmai din Teleorman, fac mult pe drum, etc...,

Parerea mea este cum ca singurii vinovati sunt angajatorii, care angajaza pe orcine, care vine tocmai de la mama naibii, si vine sa doarma, sau acei bosorogi pe care ii cauta moartea pe acasa, dar ei mai vor un salariu in plus, si tot odata si calatorii care le dau de pomana cersetoriilor, si care nu pun mana pe telefon sa faca o reclamatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Ian 2009 20:06:05    Titlul subiectului: 103705

In caz ca sunt probleme cu cersetorii nu se poater apela si la politie ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Ian 2009 20:48:02    Titlul subiectului: 103714

Voi trebuie sa intelegeti ca cersetorii nu sunt acolo de capul lor. La fel ca si cei care vand ziare sau chilipiruri chinezesti, toti au acceptul politiei sau al paznicilor.
Doctorusat lucreaza (din cate am inteles) la Grozavesti, o statie cu mica importanta, stiut fiind faptul ca studentii caministi nu prea au de unde da Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Ian 2009 11:32:13    Titlul subiectului: 103746

Pe bătrâni ar trebui să-i ajute statul. Pe cei care sunt tineri, dar le cade mâna să muncească, ar trebui să-i pună statul la muncă (făcut curățenie în stațiile de metrou sau splălat vehicule R.A.T.B. prin interior Twisted Evil )
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
doctorusat



Data înscrierii: 01/Ian/2008
Ultima vizita: 10/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Ian 2009 14:44:38    Titlul subiectului: 103764

Nu FLO, ai inteles gresit nu sunt ag de paza pe statia Grozavesti, Sunt pe o alta statie, dar daca spun aici pe care statie, pe langa ca o sa am parte de vizitatori, s-ar putea sa fiu si dat afara. Da GUEST, se poate apela si la politie, si cand politia vine, mai mult se ia de noi, ca de ce nu purtam tomfele, si toate insemnele firmei, sau de ce citim ziarul, si altele, pe Domnii Politisti, ai intereseaza cazuriile marii, cum ar fii hotii de buzunare, talharii, si altele, prea putin ai doare de cersetorii si boschetarii, vanzatorii ambulantii si altele, si tot odata ai inteleg de ce. in caz in care pe statia Pta Uniri, in pasajul de corespondenta intre Unirii1 si Unirii2, sa intamplat o talharie, cativa hotii, fura telefonul cuiva, cine este acolo sa vada???, pai in primul rand cersetorii, boschetarii, vanzatorii ambulanti, etc... si tocmai dupa aia se ajunge si la ag de paza, controlorii metrorex, etc...,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
error357



Data înscrierii: 12/Dec/2008
Ultima vizita: 05/Mar/2014
Mesaje: 32
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Ian 2009 21:03:22    Titlul subiectului: 103792

Astazi in jurul orei 9,30 intre Basarab si Piata Victoriei in Bombardierul Lisabona am primit vizita babei cu toiag (aia cu "e grreeeeu la batraneeete maaamaaa, nuuumai un leeu pentru mormantaaaree...). Nu s-a aratat nimeni de la paza sa o ia la intrebari. Nu e prima data cand avem musafiri de genul asta si data viitoare o sa ii dau in gat pe paznici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 07 Ian 2009 22:33:19    Titlul subiectului: 103854

Doctorusat, VOI sunteti paznicii acolo, nu politia. Aveti toate competentele (si obligatiile) sa ii dati afara pe cersetori. Daca cei din statie fac urat sunt niste dobitoci, ca e si confortul lor. Totusi, fiind meseria ta, nu au ce sa iti faca. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community