Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Initiativa Metrorex de schimbare a numelor statiilor
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
diesel_power



Data înscrierii: 16/Sep/2008
Ultima vizita: 24/Aug/2016
Mesaje: 53
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009 09:58:52    Titlul subiectului: 104543

Ce inseamna Antilopa asta?
Vad ca pe unele bombardier-e scrie Republica si pe altele Pantelimon (parca sunt mai multe cu Pantelimon), deci banuiesc ca unele ajung pana la Republica si altele, respectiv, la Pantelimon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Ian 2009 10:40:14    Titlul subiectului: 104544

Antilopa este numele fabricii de incaltaminte, aflata vis-a-vis de statia de metrou Pantelimon. Este numele generic al statiei.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
swq2009



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 13/Mar/2010
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Ian 2009 00:21:12    Titlul subiectului: Statiile de metrou 104928

Atunci de ce nu au numit statia direct Antilopa? Si de ce nu au bagat direct Bombardier pana acolo? Daca n-ar fi ramele IVA la Pantelimon (sau Antilopa) nimeni n-ar ajunge sau pleca de-acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 26 Ian 2009 04:35:56    Titlul subiectului: 104932

Te-ai gândit și câți călători folosesc stația respectivă?

Antilopa nu mai produce de mult, e un cartier de case, iar din zona aia ajungi în 5 minute pe jos la Republica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
ubu.roi



Data înscrierii: 15/Ian/2009
Ultima vizita: 11/Noi/2010
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Ian 2009 14:38:03    Titlul subiectului: 104948

Cateva din exemplele pe care le dai sunt absurde desigur, dar cred ca unele statii ar putea beneficia de un "update" al numelui fara a deranja anumite sensibilitati, sper. De exemplu Semanatoarea ar putea deveni Sema Park pentru ca uzina Semanatoarea e oale si ulcele deja, dar a renascut la viata (de fapt abia a inceput cu chiu cu vai sa renasca) sub forma unui parc industrial cu numele de Sema Park. Si Armata Poporului ar putea deveni Iuliu Maniu. Ce spuneti?

Apropo, Republica se mai cheama Republica? Dar Timpuri Noi? Ma refer la intreprinderi, nu la statii, care stiu ca asa se cheama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Ian 2009 17:02:02    Titlul subiectului: 104958

ubu.roi a scris:
Armata Poporului ar putea deveni Iuliu Maniu.

Nu prea merge, pt ca daca te gandesti la bulevard, tot bd Iuliu Maniu este si la Politehnica si la Gorjului si la Pacii.
Este adevarat ca Armata Poporului suna cam aiurea si fara legatura cu zona in care este plasata statia, dar daca este sa se faca vreo schimbare a denumirii mai degraba ar merge Lujerului sau (Piata) Veteranilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Lun 26 Ian 2009 23:23:13    Titlul subiectului: 104975

Pai Bulevardul Iuliu Maniu era impartit in doua inainte. De la intrarea A1 pana la intersectia cu Strada Moinesti se numea Bulevardul Pacii, iar de acolo pana la Piata Leu se numea Bulevardul Armata Poporului. Asa ca daca denumirea de ,,Armata Poporului" nu are nicio legatura cu zona, atunci nici ,,Pacii" nu are nicio legatura cu zona.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 18:18:56    Titlul subiectului: 105012

Bd Armata Poporului era de la Pta Leul pana la Lujerului, nu pana la Moinesti. Asa ca statia Armata Poporului se afla in intregime sub Bd Pacii, la fel ca si statia Pacii, nicidecum sub bd Armata Poporului....
Iar strazile se schimba si in timp ce denumirea Pacii s-a impus pentru acea parte a cartierului Militari in care se afla statia , denumirea de Armata Poporului nu mai inseamna nimic (nu sunt foarte sigur ca a insemnat ceva nici inainte). Nu exista "zona Armata Poporului" sau "cartierul Armata Poporului". Daca intrebi locuitorii din zona iti vor spune ca stau in zona Lujerului sau Veteranilor,depinde la ce capat al statiei locuiesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 19:11:03    Titlul subiectului: 105017

ubu.roi a scris:
De exemplu Semanatoarea ar putea deveni Sema Park pentru ca uzina Semanatoarea e oale si ulcele deja, dar a renascut la viata (de fapt abia a inceput cu chiu cu vai sa renasca) sub forma unui parc industrial cu numele de Sema Park. Si Armata Poporului ar putea deveni Iuliu Maniu. Ce spuneti?

Sema Park este un proiect privat. De-asta sunt imposibile redenumirile scrise de Dr2006 mai sus: pentru a nu face reclama.
Referitor la cealalta sugestie: gandeste-te totusi ca nu e chiar asa usor de schimbat o denumire, multi inca numesc cartierul Salajean sau intersectia Moghioros Wink Dar acum stau si ma intreb de ce n-au schimbat numele statiei Armata Poporului in Iuliu Maniu o data cu numele bulevardului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 09:02:11    Titlul subiectului: 105167

Lumea este obisnuita cu denumirea Armata Poporului. Eu am copilarit in zona, si nu m-a deranjat aceasta denumire a statiei, chiar daca acum s-a schimbat numele bulevardului. O schimbare a denumirii ar creea confuzie. In multe zone au ramas vechile denumiri, exemplul clasic este denumirea 1 Mai care acum este Bulevardul Mihalache. Dovada ca si statia terminus de metrou de pe M4 se numeste 1 Mai si nu Ion Mihalache.
Nu vad nici rostul schimbarii denumirilor statiilor de la Semanatoarea, Piata Victoriei, etc. Toate denumirile statiilor sunt bune asa cum sunt dupa parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diesel_power



Data înscrierii: 16/Sep/2008
Ultima vizita: 24/Aug/2016
Mesaje: 53
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 10:28:25    Titlul subiectului: 105175

Si eu sunt de parere ca e bine sa ramana asa numele statiilor. Lumea s-asa nu le cunoaste prea bine, unii zic Unirea si Victoria in loc de Piata Unirii si Piata Victoriei.
Pe magistrala 2 in partea de sud la un moment dat s-au schimbat denumirile statiilor, am observat asta din panourile din statii, se prevede prin vopseaua noua vopseaua veche cu fostele denumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ubu.roi



Data înscrierii: 15/Ian/2009
Ultima vizita: 11/Noi/2010
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 14:27:13    Titlul subiectului: 105188

Dar lumea este obisnuita si cu Leontin Salajan, si cu Ho Si Min, si cu Piata Scanteii, si cu Casa Poporului ca vechi denumiri care s-au schimbat intre timp. Inainte de asta sunt convins ca au fost la fel de obisnuiti cu denumirile interbelice, si inainte de asta cu cele antebelice, si tot asa...

Nimeni nu ne intreaba pe noi cetatenii de rand cand se schimba una din aceste denumiri, chiar daca poate schimbarile nu ne convin cateodata. Dar daca ele tot se schimba oricum, mi s-ar parea un principiu de bun simt ca si Metrorex si RATB sa fie consecvente si sa schimbe si ele denumirile statiilor respective, si asta tocmai pentru a nu provoca confuzia de care vorbeati.

Ma gandesc si la cei care vin din afara Bucurestiului si care probabil nu inteleg de ce trebuie sa coboare la statia Armata Poporului pentru Bvd. Iuliu Maniu, mai ales ca nu exista nimic care sa poarte aceasta denumire in acea zona (corectati-ma daca ma insel). Mie unuia argumentul traditiei nu mi se pare unul valid in aceasta privinta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
3mil



Data înscrierii: 06/Sep/2007
Ultima vizita: 08/Aug/2010
Mesaje: 148
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 14:44:18    Titlul subiectului: 105189

guest a scris:
Citat:
In multe zone au ramas vechile denumiri, exemplul clasic este denumirea 1 Mai care acum este Bulevardul Mihalache. Dovada ca si statia terminus de metrou de pe M4 se numeste 1 Mai si nu Ion Mihalache.

Aici o alta explicatie ar fi ca este si Piata 1 Mai la cateva statii de statia de metrou. Statia s-a deschis dupa ce s-a schimbat denumirea bulevardului din 1 Mai in Ion Mihalache.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 16:14:12    Titlul subiectului: 105192

Dupa mine, pentru a schimba denumirea unei statii de metrou, ar trebui facut un sondaj in zonele respective. Pe baza numarului celui mai mare de voturi sau propuneri sa se extraga primele 3 si apoi sa se studieze care e cea mai buna varianta.
Si eu, fara sa vreau folosesc denumirile vechi ale statiilor. Pentru mine au o semnificatie fotografica. Stiu ce inseamna Timpuri Noi sau Armata Poporului... au o semnificatie mult mai clara decat Iuliu Maniu... Si chiar la Pacii, cum sa ii zica?... Chiar nu am idee...
Armata Poporului ar putea de veni Veteranior, are rezonanta, oricum mai mare decat Lujerului sau alte astea.
Trebuie sa recunoastem ca majoritatea statiilor au denumiri rezonante si usor de retinut. De asemenea mai cred ca denumirile trebuie sa aiba un cuvint, nu mai mult, exceptie facand numele de piete mari. Mai mult nu cred ca denumirile date pe vremea comunismului ar trebui schimbate, doar pentru ca s-au scris in acele timpuri.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
swq2009



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 13/Mar/2010
Mesaje: 36
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 17:05:43    Titlul subiectului: 105196

Ionescu a scris:
Dupa mine, pentru a schimba denumirea unei statii de metrou, ar trebui facut un sondaj in zonele respective. Pe baza numarului celui mai mare de voturi sau propuneri sa se extraga primele 3 si apoi sa se studieze care e cea mai buna varianta.

Chestia asta e o tampenie. Cu sondaj n-ai rezolvat nimic. Cand au schimbat Pieptanari in Eroii Revolutiei au votat. Sau Leontin Salajan cu NG1.
Mai cred si ca 1 mai ar trebui sa se numeasca Clabucet sau Chibrit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 18:13:08    Titlul subiectului: 105199

ubu.roi a scris:
Ma gandesc si la cei care vin din afara Bucurestiului si care probabil nu inteleg de ce trebuie sa coboare la statia Armata Poporului pentru Bvd. Iuliu Maniu....

Nu inteleg de ce insisti ca Bd Iuliu Maniu este numai la statia Armata Poporului. Acest bulevard are cca 5-6 km si asa cum am mai spus statiile Politehnica, Armata Poporului, Gorjului si Pacii sunt toate de-a lungul acestui bulevard.
E ca si cum ai spune ca cineva care vrea sa ajunga in Splaiul Independentei trebuie sa coboare neaparat la Eroilor, cand la fel de bine ar putea sa coboare la Semanatoarea, Grozavesti, Izvor sau chiar Pta Unirii, depinde in ce zona de pe Splaiul Independentei are nevoie.
Schimbarile de denumiri de statii care s-au facut pana acum au fost mai mult sau mai putin motivate de criterii politice si emotionale (de ex Eroii Revolutiei sau Leontin Salajan, ambele in 1990). Singura modificare necesara poate ca a fost Muncii pentru ca se confunda usor cu statia Piata Muncii .
Ce s-a facut cu denumirea de 1 Mai eu sincer nu am inteles. De ce este mai potrivita denumirea aceasta in Dr Taberei decat in zona in care era si inca mai este cunoscuta de toata lumea numai cei care au facut modificarea stiu, dar s-a produs multa confuzie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ubu.roi



Data înscrierii: 15/Ian/2009
Ultima vizita: 11/Noi/2010
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 18:43:50    Titlul subiectului: 105204

sab a scris:
Nu inteleg de ce insisti ca Bd Iuliu Maniu este numai la statia Armata Poporului. Acest bulevard are cca 5-6 km si asa cum am mai spus statiile Politehnica, Armata Poporului, Gorjului si Pacii sunt toate de-a lungul acestui bulevard.


Am spus eu undeva ca Bvd Iuliu Maniu e doar la Armata Poporului? Stiu ca e deservit de mai multe statii, am sugerat doar ca un posibil nume nou pentru statia Armata Poporului ar fi Iuliu Maniu, doar in lipsa de altceva mai bun. Sunt de acord ca nu putem sa ii spunem Cora, sau Plaza, sau alta denumire de firma privata. Dar si Armata Poporului este la fel de nepotrivita ca denumire, pentru simplul motiv ca acest bulevard nu (mai) exista. Si am propus ca de bun simt principiul ca denumirile statiilor sa coincida cu denumirile obiectivelor de larg interes public de la suprafata. Daca nu sunteti de acord cu acest principiu, OK.

Eu unul va inteleg perfect si punctul vostru de vedere, nici mie nu imi place cand se schimba o denumire incetatenita de ani sau zeci de ani de zile. Tot ce spun e ca daca tot se schimba, sa se schimbe macar toate, ca sa stim o treaba, daca pot sa spun asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 18:45:51    Titlul subiectului: 105205

Piata Muncii exista si acum, nu si-a schimbat denumirea. Statia Muncii este cea care a fost redenumita in ing Costin Georgian. Un timp (1989-1992) am avut atat statia Muncii cat si statia Piata Muncii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ubu.roi



Data înscrierii: 15/Ian/2009
Ultima vizita: 11/Noi/2010
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 18:47:35    Titlul subiectului: 105206

swq2009 a scris:
Ionescu a scris:
Dupa mine, pentru a schimba denumirea unei statii de metrou, ar trebui facut un sondaj in zonele respective. Pe baza numarului celui mai mare de voturi sau propuneri sa se extraga primele 3 si apoi sa se studieze care e cea mai buna varianta.

Chestia asta e o tampenie.Cu sondaj n-ai rezolvat nimic.Cand au schimbat Pieptanari in Eroii Revolutiei au votat.Sau Leontin Salajan cu NG1
Mai cred si ca 1 mai ar trebui sa se numeasca Clabucet sau Chibrit

Sincer, nu mi se pare chiar o tampenie. Poate e sau nu solutia potrivita, dar nu as zice ca e o tampenie pentru simplul fapt ca s-ar putea sa nu ne convina rezultatul.

Si mai cred ca ai dreptate in legatura cu statia 1 Mai. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 19:00:56    Titlul subiectului: 105207

ubu.roi a scris:
Am spus eu undeva ca Bvd Iuliu Maniu e doar la Armata Poporului?

Ai spus ca pentru bd Iuliu Maniu trebuie sa se coboare la Armata Poporului. Ori eu ti-am spus ca la fel de bine pt Bd Iuliu Maniu ar putea sa se coboare si la Pacii , si la Gorjului si chiar la Politehnica. Sunt de acord cu tine ca denumirea Armata Poporului ar trebui schimbata, nu numai pt ca bulevardul omonim nu mai exista , dar insasi conotatia denumirii de "armata a poporului" este complet aiurea si din alte vremuri, cand astfel de denumiri dadeau bine... Very Happy
Ceea ce sustin eu este ca Iuliu Maniu nu ar fi cea mai potrivita denumire, nefiind cu nimic mai precisa decat cea actuala (si poate ar crea chiar mai multa confuzie - de ex cineva care ar vrea sa ajunga la Facultatea de Electronica sau la Autogara Militari ambele de pe bd Iuliu Maniu ar putea sa coboare aici.... ), ci poate Veteranilor sau Lujerului . Astfel s-ar localiza mult mai bine zona in care este situata statia si ar raspunde si principiului enuntat de tine si anume sa fie in concordanta cu obiectivele de interes public de la suprafata, respectiv Pta Veteranilor si Pasajul Lujerului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 22:09:49    Titlul subiectului: 105220

Da, numai ca statia e FIX intre cele doua repere. Atunci ce te faci? Daca ar fi vorba de o schimbare de nume, cea mai potrivita ar fi Iuliu Maniu, pentru ca deja e incetatenita ideea de nume identic cu al bulevardului, chiar daca sunt si alte statii pe acelasi bulevard.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ubu.roi



Data înscrierii: 15/Ian/2009
Ultima vizita: 11/Noi/2010
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Ian 2009 23:16:03    Titlul subiectului: 105224

sab a scris:
Ceea ce sustin eu este ca Iuliu Maniu nu ar fi cea mai potrivita denumire

Aici sunt de acord, Iuliu Maniu e o denumire prea generica. Probabil Lujerului ar fi mai precisa, desi tot discutabila.

Sau poate Flo are dreptate si ar trebui sa ii spunem Armata Veteranilor Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 21 Mar 2009 13:38:28    Titlul subiectului: Temporar, il mut la statii metrou 108321

De ce nu schimba denumirea statiei " Piata Muncii" in "Piata Hurmuzachi" ? Pe sus e numai Hurmuzachi pe unde te duci, numai cei de la metrou o tin sus si tare ca e P. Muncii !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 21 Mar 2009 18:18:02    Titlul subiectului: 108330

Asa ar trebui schimbate mai multe denumiri. S-a dezbatut mai recent "Armata Poporului" care nu (mai) are nicio legatura cu denumirile de la suprafata. Probabil ca din comoditate se prefera varianta pastrarii denumirii "incetatenite"...Ei n-au schimbat pe panourile din statii denumirea magistralelor care s-au modificat de ani buni, daramite sa mai schimbe si denumirile statiilor...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 21 Mar 2009 23:13:42    Titlul subiectului: 108343

S-au mai dezbatut in trebut problema cu denumirile statiilor. Sincer sa fiu schimbarea denumirii statiei Piata Muncii, ar produce foarte multa confuzie. S-a schimbat denumirea statiei RATB de suprafata, dar daca ii intrebati pe oameni, cati folosesc noua denumire, Piata Hurmuzachi ?
De ce trebuie neaparat noi acum sa schimbam denumiri ale statiilor de metrou, daca lumea este obisnuita cu actualele denumiri ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Dum 12 Iul 2009 19:12:51, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community