Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Controlorii STB (RATB). Pro si contra
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Sâm 05 Apr 2008 23:30:23    Titlul subiectului: 91534

Conform controlorilor, totul era corect si amenda se dadea pe drept. Oricum pe bilete trebuie sa fie stampilata valoarea actualizata. Daca nu este, biletul poate fi refuzat la cumparare. Este bine sa se verifice desi cazurile in care nu este marcat sunt rare din ce stiu. Legat de card, iarasi lucrurile erau corecte. Din pacate nu se poate demonstra ca ai card valid decat daca il ai la tine.

Poate totusi in viitor se va putea realiza o baza de date informatica ce poate fi consultata in timp real si care poate spune daca o persoana are abonament valid pe baza CNP-ului sau numelui. Asta ar putea asigura transportul in caz de furt pana la declararea nula a abonamentului si eliberarea altuia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 09:31:05    Titlul subiectului: 95626

Studiu de caz. Astazi la ora 10:05, pe linia 116 intre Sura mare si Tineretului, control. S'au suit 4 tanti si dupa o aproximare succinta au inceput legitimarea calatorilor. Dupa cum stiti obiceiul, au evitat anumite persoane. Cand au ajuns la mine a avut loc urmatoarea discutie:
-Va rog sa'mi prezentati legitimatia de calatorie
-Dupa ce verificati toti calatorii o sa va arat si eu documentele.
-Pai colegele mele verifica restul autobuzului.
-Pe doamnele nu le'a verificat nimeni.
-Aaa, pai ea e un copil si doamna e pensionara.
("Copilul" avea vreo 16-17 ani minim, iar "doamna" nu era pensionara (desi avea varsta) pentru ca nu lucrase cu carte de munca in viata ei.)
-De unde stiti?
-Pai ce, nu se vede? Si acum va rog sa'mi prezentati legitimatia de calatorie.
-Ei lasati, vorbim mai tarziu, ca nu ma grabesc.
Si am scos aparatul de fotografiat, moment in care au fugit toate in spate "vezi ca ne face nebunu' ala poze!", au coborat la prima si s'au intors cu spatele ca infractorii.
N'as fi adus in discutie chestiunea asta dar am vazut zilele trecute niste articole in presa referitoare la discriminare, integrare si alte povesti de adormit copiii. Concluziile le las la alegerea cititorilor pentru ca problema e destul de complexa si are iz politic, domeniu pe care nu'l dezbatem aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 12:22:38    Titlul subiectului: 95632

Interesanta intamplarea. Am mai vazut cand a venit controlul prin RATB ca unii oameni mai intepati cereau controlorului foaia de delegatie sa vada unde sunt pusi sa lucreze in ziua respectiva. Probabil nu e ceva neobisnuit sa mai mearga controlorul si in afara traseului asignat sa faca un ban cinstit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 13:21:40    Titlul subiectului: 95633

Problema nu era zona de control, ci selectia pe care o faceau in randul calatorilor. Ca sa fiu mai explicit, tiganii nu fac parte din cetatenii obisnuiti si in consecinta nu platesc bilet, amenzi, intr'un cuvant nu au responsabiliate juridica, pentru ca sunt discriminati, dupa cum a conchis un comisar european. Eu, tu sau X nu suntem discriminati dar platim bilet pentru ca e bine, pentru ca ne place, avem cu ce si pentru ca sa ajutam pe cei care nu pot, nu vor si nu'i intereseaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 14:33:32    Titlul subiectului: 95634

Din punct de vedere strict tehnic ai dreptate dar totusi exista niste nuante:

- Actul de control in sine e ceva ce se face prin sondaj; se face in anumite vehicule si nicaieri in normele RATB nu scrie ca TOTI calatorii dintr-un anume vehicul trebuie controlati, deci controlorii isi pot alege 'victimele' dupa dorinta;

- Controlorii sunt si ei oameni, nu roboti; ei prefera sa aiba de-a face cu persoane civilizate, cu care se poate discuta si care e probabil sa se comporte civilizat chiar daca n-au bilet;

- Categoriile mentionate de tine mai sus e posibil sa n-aiba la ei (sau sa declare ca nu au) nici bani si nici buletin; conform teoriei ar trebui dusi la Politie sau Jandarmerie, identificati, facute procese verbale... o procedura complicata si ineficienta care cere prea mult timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 14:34:10    Titlul subiectului: 95635

Situatia este intalnita frecvent pe linia 41. Minoritarii care cersesc pe aceasta linie sunt evitati de controlori. In schimb controlorii sunt foarte exigenti cu elevii sau studentii, uneori si cu pensionarii fara talon. Cred ca toti calatorii ar trebui sa sara cu gura pe controlori, cand vad faze din astea cu "calatori privilegiati", asa cum s-a intamplat anul trecut intr-un tramvai in Braila. Poate ca ar trebui infiintata "Politia RATB-ului", si sa fie echipe mixte, controlori+politisti. La un moment dat tin minte ca s-a discutat despre aceasta politie a RATB-ului.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Sep 2008 14:42:07    Titlul subiectului: 98710

Tot uitandu-ma pe site-ul RATB-ului am dat peste un anunt interesant postat pe 9 septembrie
http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=151

Citat:
Colaborare intre RATB si Directia Generala de Jandarmi a Municipiului Bucuresti
In baza Protocolului de cooperare incheiat intre RATB si Directia Generala de Jandarmi a Municipiului Bucuresti, de prevenire si combatere a faptelor antisociale, in vederea crearii unui climat de ordine si siguranta in mijloacele de transport public si a sanctionarii abaterilor savarsite, conform normelor in vigoare, in data de 09.08.2008 a avut loc o actiune de verificare a modului in care se achita contravaloarea taxei de calatorie de catre publicul calator. Actiunea s-a desfasurat pe liniile 162 si 163 in zona cartierului Giulesti, in intervalul orar 06:00 - 10:00. Au fost sanctionate 289 persoane care calatoreau fara bilet sau abonament; dintre acestea, 121 persoane au achitat pe loc suprataxa de calatorie, iar pentru 167 persoane s-au intocmit procese-verbale de contraventie. Acest gen de colaborarea va continua si in perioada urmatoare.

M-a surprins numarul foarte mare de persoane sanctionate in doar patru ore. Dupa parerea mea aceasta colaborare intre RATB si jandarmerie ar trebui sa devina permananta.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Sep 2008 15:23:53    Titlul subiectului: 98712

Acest tip de actiuni ar trebui efectuat si pe alte rute "rau famate" in intervale orare diferite.
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 03 Oct 2008 21:00:02    Titlul subiectului: 99135

O stire interesanta pe site-ul RATB-ului referitor la modificarea procedurii de contestare a procesului verbal de contraventie http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=182

Citat:
Prin Decizia nr.953 din 19.12.2006, publicata in Monitorul Oficial nr.53 din 23.01.2007, Curtea Constitutionala a constatat ca prevederile art.32 alin.(1) din Ordonanta Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor sunt neconstitutionale.
In consecinta, plangerile formulate impotriva proceselor verbale de constatare a contraventiilor intocmite de agentii constatatori R.A.T.B. se vor depune la judecatoria in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia.
Relatii la telefon 021.311.13.98 sau 021.336.56.50/int.117, 120, 121 intre orele 07.00-20.00, de luni pana sambata.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
undana



Data înscrierii: 13/Dec/2008
Ultima vizita: 27/Dec/2008
Mesaje: 1
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Lun 15 Dec 2008 22:04:35    Titlul subiectului: chitanta platita 102558

Stie cineva cum recuperezi banii daca ai platit amenda pe loc si nu ai decat o chitanta pe care scrie un numar de legitimatie?Ai nevoie si de o constatare scrisa a contraventiei? Mie nu mi-au dat asa ceva.
Unde trebuie sa te duci --la judecatorie sau la ratb?
Nu mi-e atat de bani cat de faptul ca pe mine m-a controlat o persoana, dar pe chitanta e nr de legitimatie al colegului si cred ca m-a cam pacalit.
Era mai bine cu abonamentul de hartie:il cumparai il aruncai in geanta si nu-l mai uitai prin cine stie ce haina dupa fiecare validare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 15 Dec 2008 23:15:05    Titlul subiectului: 102561

Impotriva suprataxei de calatorie nu se poate depune contestatie; odata platita, la revedere. Dealtfel prin plata acestei suprataxe calatorul recunoaste implicit ca este in off-side; daca se considera cumva nedreptatit trebuie sa ceara intocmirea unui proces-verbal (constatare) unde poate mentiona pe scurt punctul sau de vedere.

Se poate depune contestatie doar impotriva procesului verbal de constatare in termen de 15 zile la judecatoria sectorului in care se afla vehiculul.

Detalii: http://www.ratb.ro/index.php?page=meniu&id_rubrica_meniu=24
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 11:29:56    Titlul subiectului: Re: chitanta platita 102573

undana a scris:
Stie cineva cum recuperezi banii daca ai platit amenda pe loc si nu ai decat o chitanta pe care scrie un numar de legitimatie?


Intotdeauna la controlori trebuie sa cereti legitimatia cu poza. Doar controlorii practicanti (incepatorii) nu au legitimatie cu poza dar sunt intotdeauna insotiti de alti controlori. Nu are legitimatie la revedere sau la politie.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 17:41:07    Titlul subiectului: 102582

Si daca controlaza politia tot trebuie sa le ceri legitimatia cu poza? Mi se pare un pic comic..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 20:26:41    Titlul subiectului: 102588

Politia nu are atributii de control a biletelor/abonamentelor in mijloacele de transport in comun. In cazul RATB-ului care a incheiat un protocol cu jandarmeria, pot exista echipe mixte jandarmi+controlori, dar politistii singuri nu pot controla calatorii daca au bilet sau nu.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 20:42:39    Titlul subiectului: 102589

Am intrebat asa ca fapt divers,ca eram curios de situatie. In Tg-Jiu nu mai sunt controlori de mult,numai politia controleaza! Si sunt cam in fiecare troleibuz/autobuz! Si app,nu au nici o legitimatie,nimic,doar uniforma...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Mie 17 Dec 2008 23:47:09    Titlul subiectului: 102657

O intrebare. In Bucuresti nu au aparut si asa zisii falsi-controlori? Magandesc la hoti care se du drept controlori si gasesc fel si fel de pretexte ca sa iti ia 50 de lei. Stiu ca prin forumul asta sa discutat despre controlori cu mania inselarii dar asta e alta mancare de peste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
util



Data înscrierii: 05/Ian/2009
Ultima vizita: 06/Ian/2009
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Ian 2009 12:40:27    Titlul subiectului: Re: chitanta platita 103755

[quote="undana"]Stie cineva cum recuperezi banii daca ai platit amenda pe loc si nu ai decat o chitanta pe care scrie un numar de legitimatie?Ai nevoie si de o constatare scrisa a contraventiei? Mie nu mi-au dat asa ceva.
Unde trebuie sa te duci --la judecatorie sau la ratb?
Nu mi-e atat de bani cat de faptul ca pe mine m-a controlat o persoana, dar pe chitanta e nr de legitimatie al colegului si cred ca m-a cam pacalit.
Era mai bine cu abonamentul de hartie:il cumparai il aruncai in geanta si nu-l mai uitai prin cine stie ce haina dupa fiecare validare.[/quote]

Se poate depune o reclamatia la RATB pe site. Intri pe www.ratb.ro. In josul paginii, ai sectiunea sesizari. Acolo ai un formular in care completezi datele cerute si, in sectiunea 'mesaj', povestesti ce s-a intamplat. RATB are obligatia sa iti raspunda in termen de 30 de zile. Pt. mai ulte detalii, nr. de telefon este: 021 3111398.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Feb 2009 19:38:55    Titlul subiectului: 105686

Azi am vazut pe viu o actiune comuna controlori+jandarmi pe Calea Grivitei. Pe sesul spre Chibrit mijloacele de transport in comun erau oprite intre statiile Nicolae Titulescu si Stoica Ludescu. In troleul in care ma aflam s-au urcat 8 controlori care au dat jos 10 calatori. O data coborati acestia au fost luati in primire de jandarmi (legitimati, etc). Cand m-am intors, peste doua ore erau in continuare controlorii si jandarmii, pe celalalt sens troleele erau oprite intre statiile Pasaj Grant si Stoica Ludescu. De data asta au fost dati jos numai 7 calatori, vreo doi dintre ei vociferau ca este ilegal ca troleibuzul sa fie oprit intre statii si sa fie dati jos dar au fost linistiti de jandarmi. In ambele cazuri troleibuzele nu au stationat mai mult de un minut, asta si fiindca nu au fost proteste vehemente din partea blatistilor. Cea mai amuzanta faza a fost cand m-am intors, la o statie dupa razia controlorilor s-a urcat un cersetor Laughing
Una peste alta cred ca este o actiune buna, sper sa fie razii mai dese, si in alte zone "mai fierbinti" ale capitalei.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 06 Feb 2009 20:29:27    Titlul subiectului: 105690

1. Din mijloacele de transport sunt dati jos TOTI cei care nu au bilet sau cersetorii,tiganii etc fac exceptie (asa cum de regula se intampla)?
2. Ca tot ai pomenit... e legal sa fi coborat intre statii? Ca eu stiu ca soferul nici nu are voie sa deschida usile in locuri nepermise.
3. Aia care au fost prinsi au fost atat de dobitoci incat sa nu aiba macar un bilet la ei? Eu inteleg ca nu vor sa-l composteze da macar sa aiba unu la ei pt orice eventualitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Feb 2009 20:34:04    Titlul subiectului: 105691

1. Cersetorul s-a urcat dupa razie, NU inaintea ei, insa de obicei la controalele obinuite "sunt sariti din schema".

2. Exista un protocol intre jandarmerie si RATB, soferii de pe linia pe care se fac raziile fiind in prealabil anuntati. Este ilegal sa opreasca intre statii la cererea calatorilor, dar pot sa opreasca la cererea controlorilor sau politistilor/jandarmilor.
De fapt in acea zona sunt frecvent razii ale controlorilor, in apropiere de Gara de Nord unde sunt parcarile pentru autocare, venea un autobuz DAC plin de controlori care faceau razii pe troleibuzele liniilor 65, 86 si 97. De data asta a fost o echipa mixta controlori-jandarmi.

3. Probabil ca da, au facut blatul fara sa aiba un "bilet strategic" pentru orice eventualitate.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 06 Feb 2009 21:54:26    Titlul subiectului: 105695

1. Nu ma refeream la cersetorul amintit de tine Smile Ci la boschetari si tigani in general.
2. Exista o lege care sa confirme cele spuse de tine?

Legat cu opritul intre statii... NU e voie. Nu ca doar la cererea calatorilor e interzis. Efectiv soferul e responsabil de acei oameni. Daca cineva patea ceva in momentul cand a fost rugat sa coboare intre statii? Cine raspunde? Si inca ceva... controlorul in momentul in care te-a prins fara bilet e obligat sa aplice legea,respectiv sa-ti dea amenda. Asta se discuta in mijlocul de transport in care ai fost prins,adica la fata locului,nu pe strada. Ar fi culmea sa-mi semneze amenda cand sunt pe strada pe motiv ca zice el ca n-am avut bilet in autobuzu cutare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 07 Feb 2009 02:41:07    Titlul subiectului: 105703

boy4ever a scris:
2. Exista o lege care sa confirme cele spuse de tine?
Probabil cu jandarmii era si un militian... el are dreptul sa opreasca orice vehicul și oriunde (mai puțin pe trecerea la nivel cu calea ferată).
Citat:
Legat cu opritul intre statii... NU e voie. Nu ca doar la cererea calatorilor e interzis. Efectiv soferul e responsabil de acei oameni. Daca cineva patea ceva in momentul cand a fost rugat sa coboare intre statii? Cine raspunde? Si inca ceva... controlorul in momentul in care te-a prins fara bilet e obligat sa aplice legea,respectiv sa-ti dea amenda. Asta se discuta in mijlocul de transport in care ai fost prins,adica la fata locului,nu pe strada. Ar fi culmea sa-mi semneze amenda cand sunt pe strada pe motiv ca zice el ca n-am avut bilet in autobuzu cutare.

Teoretic, te prinde fără bilet și te dă jos unde îți face toate hârtiile necesare (așa se face și cu controlorii normali). Acum câțiva ani, când se făceau razii din astea și nu se făcea planul de amenzi se luau și curioșii de pe trotuar care asistau la fază... și cum nu toți aveau aboanemnte valabile pe linia în cauză, se lăsa cu scandal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Feb 2009 08:37:12    Titlul subiectului: 106344

Iata de ce sunt eu pentru controale mixte jandarmi+controlori, sau pentru infiintarea unei politii a RATB-ului: http://www.realitatea.net/un-tanar-ajuns-la-politie-dupa-ce-a-batut-un-controlor-ratb_460556.html

Citat:
Un tânăr ajuns la Poliție după ce a bătut un controlor RATB
Un bucureștean în vârstă de 18 ani a fost prins de jandarmi și predat polițiștilor de la Secția 21, după ce a bătut o femeie, controlor RATB, care l-a prins fără bilet într-un autobuz al liniei 336, au declarat, pentru NewsIn, oficiali ai Jandarmeriei București. Potrivit oficialilor, incidentul a avut loc în zona Apusului, din sectorul 6, în jurul orei 16.10, după ce bucureșteanul a fost dat jos din autobuz de trei femei controlor pentru că nu avea bilet. Discuțiile pe marginea acestui incident au degenerat, astfel că bucureșteanul a lovit-o pe una dintre femei cu pumnul în față, de mai multe ori. Scena a fost urmărită de mai mulți jandarmi care l-au imobilizat și dus la Secția 21, unde i s-a întocmit dosar pentru loviri sau alte violențe. Angajata RATB a fost transportată la spital pentru îngrijiri.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
V3nt0R



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Ultima vizita: 21/Feb/2024
Mesaje: 93
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Feb 2009 14:17:23    Titlul subiectului: 106356

Este vina angajatilor RATB pentru ca fac atata haz pentru o neinsemnata hartie care costa nici 15 mii de lei. Niciodata nu imi voi lua bilet la RATB, nici buletinul. Daca imi cere adresa, am o adresa la zeci de km de casa mea, pe care o folosesc in situatii de urgenta, iar norocosul primeste toate amenzile !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Joi 19 Feb 2009 18:34:30    Titlul subiectului: 106374

V3nt0R a scris:
Este vina angajatilor RATB pentru ca fac atata haz pentru o neinsemnata hartie care costa nici 15 mii de lei.Niciodata nu imi voi lua bilet la RATB, nici buletinul.Daca imi cere adresa, am o adresa la zeci de km de casa mea, pe care o folosesc in situatii de urgenta, iar norocosul primeste toate amenzile!

Vezi asta este mentalitatea calatorului bucurestean, iar eu ca platitor de abonament nu sunt obligat sa te tin in spate pe tine care te doare "in spate" de mine si de ceilalti calatorii corecti Evil or Very Mad Evil or Very Mad . Aceste mentalitatii trebuiesc eliminate din gandirea noastra, iar in al doilea rand badaranul care a dat intr-o femeie, fie ea si controlor RATB, ar trebui pus sa-i plateasca bietei femei spitalizarea si daune morale si sper din toata inima ca jandarmii l-au potolit cu o "mama de bataie".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Următoare
Pagina 4 din 12

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community