Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Infrastructura de tramvai aradeana
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 21, 22, 23  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 26 Ian 2009 16:25:21    Titlul subiectului: 104956

Bun, exista, problema e ca pe cealalta parte nu-i trotuar, e zona verde, funcional ar fi acum o trecere pe acolo cat timp e statia de autobuz exact pe unde sunt semafoarele, dupa aceea nu le vad sensul, doar cei ce merg pe langa viaduct spre Gradiste(pe un drum infundat plin de gropi si balti) se vor bucura daca va fi trecerea acolo, noi cei multi ce mergem la sau de la gara mai ocolim statia sau vor fi doua treceri Question
In alta ordine de idei prin toate statile noi BERD-uite balteste apa, la Fortuna, Lebada si UTA, nici n-ai unde sa ocolesti apa ca-s inguste Confused

_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 13:43:18    Titlul subiectului: 104993

Poate vor pava zona dintre statie si carosabil... si atunci nu ar fi problema, trecerea in zig-zag... oricum... nu sunt de acord sa se desfinteze trecerea din fata garii Shocked

later: Sa fie asta o veste buna? Am mai postat poza aceasta (dar pe alta pagina si sub forma de link http://img211.imageshack.us/img211/7940/tramvaieig2.jpg) ... insa acum, uitandu-ma mai atent, la 'Piata Garii' am observat trecerile de pietoni, pe care le-am marcat cu sageti rosii Very Happy ... ce parere aveti?


Ar fi interesant daca ar mai exista asemenea panou de informare, in Arad... am putea mai bine sa comentam noile modificari Very Happy

Revin putin la Podgoria...

Am gasit pe www.observator.info o poza foarte interesanta,
despre "Noua configurație a liniilor de tramvai din Podgoria începe să prindă contur." (observator.info)
[ poza: http://observator.info/root/2009/IAN/2701/primapoza.jpg ]



later: In zona viitoarei statii de tramvai inspre teatru, care sunt stadiile lucrarii?


Ultima modificare efectuată de către o_serar la Mar 27 Ian 2009 20:03:39, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 19:55:46    Titlul subiectului: 105019

Da, da. Chiar acum se lucreaza intens la sudarea liniilor...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 20:25:17    Titlul subiectului: 105021

Inseamna ca se lucreaza pe 3 fronturi Shocked :
- Gara CFR
- noua statie spre teatru
- zona spre Iuliu Maniu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 21:30:19    Titlul subiectului: 105030

Din cate am inteles eu, situatia va ramane asa pana vor fi aproape gata cu lucrarile in Podgoria. Pana la sfarsitul lunii februarie se spera a se termina tronsonul UTA-Gara-Podgoria, pentru a se intra apoi pe Centru, la Primarie, Tribunul Dobra si Piata Romana. Inainte de darea in functiune a tronsonului Podgoria-UTA, va exista un weekend (oare ajunge) in care nu va mai ajunge niciun tramvai in Podgoria deoarece se vor face racordurile intre linia noua si cea veche. Atunci va fi foarte, foarte interesant. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 21:33:52    Titlul subiectului: 105032

Acel panou l-am pozat eu...prin vara, dar dupa putin timp de la inceperea lucrarilor au fot scoase. Cred ca pe la Boul-Rosu mai e unu'.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 27 Ian 2009 22:12:23    Titlul subiectului: 105034

quiksilver a scris:
Inainte de darea in functiune a tronsonului Podgoria-UTA, va exista un weekend (oare ajunge) in care nu va mai ajunge niciun tramvai in Podgoria deoarece se vor face racordurile intre linia noua si cea veche. Atunci va fi foarte, foarte interesant. Smile


Sa speram... ca vor circula macar tramvaie pe tronsonul UTA-Gara-Gradiste Wink si astfel, cu noua/veche statie despre care vorbeam mai sus (Banc Post), se poate ajunge destul de aproape de Podgoria Very Happy (altfel, dupa parerea mea, ar fi 'criminal' sa nu circule atatea linii de tramvai) Surprised
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mash510void725



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 10/Apr/2017
Mesaje: 21
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 28 Ian 2009 01:22:19    Titlul subiectului: 105039

Sper ca dupa ce se vor termina lucrarile pe tronsonul UTA - Podgoria, Primaria sa treaca la inierbarea liniilor de tramvai cat mai repede. Din cate am inteles se doreste inierbarea cu gazon artificial a liniilor, deoarece iarba naturala nu s-ar dezvolta in conditii de trafic intens, plus ca pe perioada de vara in cazul in care nu ploua mult timp ea s-ar usca. Personal sunt pentru gazon artificial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 28 Ian 2009 01:36:32    Titlul subiectului: 105041

Primul lucru ce-am observat ca se aduna praful printre linii, orasul fiind plin de praf si dupa ploaie apar fire de iarba, macar pe langa linii, deci in 2-3 ani vom avea inierbarea mult dorita Laughing
Al doilea e ca s-ar putea face racorduri la Podgoria spre centru mai usor iar cele de Micalaca unde acum se suprapune linia va dura, deci vad posibilitatea deschiderii traseului UTA-Podgoria-primarie-Boul Rosu si inchiderea liniilor spre Micalaca vreo saptamana doua sa zicem
Al treilea lucru, trecerile de pietoni de la gara sunt doua pe 100 metrii, era problema ca pana la Banc Post teoretic nu ai pe unde trece, nu stiu daca asta e cea mai buna solutie ca lumea a cerut intre gara si Banc Post, iar aceasta trecere e tot la gara, dar cum ziceam si inainte e buna pentru cei ce merg de la tramvai spre Gradiste

_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 28 Ian 2009 18:10:25    Titlul subiectului: 105082

srazvi a scris:
Al treilea lucru, trecerile de pietoni de la gara sunt doua pe 100 metrii, era problema ca pana la Banc Post teoretic nu ai pe unde trece, nu stiu daca asta e cea mai buna solutie ca lumea a cerut intre gara si Banc Post, iar aceasta trecere e tot la gara, dar cum ziceam si inainte e buna pentru cei ce merg de la tramvai spre Gradiste


Pai va fi cu siguranta inca o trecere pentru pietoni, la noua/veche statie... inainte de Palatul CFR Laughing nu? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 28 Ian 2009 23:32:50    Titlul subiectului: 105110

o_serar a scris:
srazvi a scris:
Al treilea lucru, trecerile de pietoni de la gara sunt doua pe 100 metrii, era problema ca pana la Banc Post teoretic nu ai pe unde trece, nu stiu daca asta e cea mai buna solutie ca lumea a cerut intre gara si Banc Post, iar aceasta trecere e tot la gara, dar cum ziceam si inainte e buna pentru cei ce merg de la tramvai spre Gradiste

Pai va fi cu siguranta inca o trecere pentru pietoni, la noua/veche statie... inainte de Palatul CFR Laughing nu? Laughing

Da, vor fi si acolo doua treceri si se compenseaza Laughing

P.S.: Statia aceea e dupa Banc Post de aceea numai la numar ar iesi trecerile, asa cum intre Lebada si Fortuna nu e nici o trecere si toti trecem prin fata sediului politiei care-i intre statii, chiar si politistii.

_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 03 Feb 2009 22:42:22    Titlul subiectului: 105484

Am gasit cateva poze din zona statiei 'Autogara' pe http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=636021&page=11; multumiri AradeanulNewYorkez Cool



Se pare ca tronsonul UTA~Podgoria.... se apropie de final Very Happy Very Happy Very Happy , nu stiu cum stau lucrarile la Gara Question dar banuiesc ca se lucreaza in ritm alert Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 07 Feb 2009 11:26:00    Titlul subiectului: 105710

Am revenit , cu o poza gasita tot pe www.observator.ro din zona Podgoria... cu titlul "Lucrările BERD din zona Podgoria avansează."
[poza: http://www.observator.info/root/2009/feb/0702/primapoza.jpg ]
Acum nu stiu cat se poate observa, dar din cate vad eu, au fost incastrate cele 2 macaze care fac legatura intre Centru si Vlaicu... Confused

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mash510void725



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 10/Apr/2017
Mesaje: 21
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 07 Feb 2009 13:19:08    Titlul subiectului: 105721

Trecand ieri prin zona Podgoria am putut observa ca se lucreaza intr-un ritm destul de alert, asta probabil si datorita vremii frumoase. Am vazut acolo(zona dinspre Micalaca) ca se sudau linii, se turna beton in zona macazelor, se "curata" zona viitoarei statii de la Podgoria. In zona dinspre centru se umpleau deja debleurile cu pietris urmand sa se monteze liniile. In concluzie se lucreaza in ritm alert. Din ce am observat zona va arata cu totul altfel dupa terminarea lucrarilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 19:23:34    Titlul subiectului: 105843

Sub titlul TRANSEE LA PODGORIA am dat de niste poze... de la Podgoria fotografiate de www.aradon.ro...



Sursa: http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol/transee-la-podgoria/cn/news-20090209-06420781
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 19:30:34    Titlul subiectului: 105845

Catenara este deja montata pe aproape tot tronsonul UTA-Banc Post. Cred ca in curand s-ar putea da drumul tramvaielor, experimental macar, spre Gradiste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 21:23:01    Titlul subiectului: 105850

Se lucreaza intr-un ritm destul de alert. Eu zic ca in curand (probabil martie) am putea vedea GT8-uri circuland pe ruta UTA - Gradiste.
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 09 Feb 2009 23:01:14    Titlul subiectului: BERD si ploaia 105865

Iata ce se intampla daca ploua, cele doua statii de la Lebada sunt pline de apa iar la UTA o balta imensa te asteapta daca vii de la autobus la tramvai. am mai pus si cu baltoacele de la Podgoria unde coboara lumea din autobus desi acolo nu e gata dar nici n-ai pe unde sa le ocolesti Evil or Very Mad


ploaie.JPG
 Descriere:
Lebada
 Mărime fișier:  89.92 kb
 Vizualizat:  de 11755 ori

ploaie.JPG



ploaie2.JPG
 Descriere:
Lebada
 Mărime fișier:  95.26 kb
 Vizualizat:  de 11755 ori

ploaie2.JPG



ploaie3.JPG
 Descriere:
Lebada
 Mărime fișier:  88.86 kb
 Vizualizat:  de 11755 ori

ploaie3.JPG



ploaie4.JPG
 Descriere:
Lebada
 Mărime fișier:  93.09 kb
 Vizualizat:  de 11755 ori

ploaie4.JPG



ploaie5.JPG
 Descriere:
Podgoria
 Mărime fișier:  73.92 kb
 Vizualizat:  de 11755 ori

ploaie5.JPG



ploaie6.JPG
 Descriere:
UTA
 Mărime fișier:  63.83 kb
 Vizualizat:  de 11755 ori

ploaie6.JPG



_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 11 Feb 2009 22:54:14    Titlul subiectului: 105942

Un mic Update (Lebada-Gara)











Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 12 Feb 2009 16:48:04    Titlul subiectului: 105973

Dupa cum arata lucrarile la noua statie de tramvai de la Podgoria (sens spre Micalaca) se insista in continuare pe statii extrem de inguste si incomode. Cei care au avut treburi in acea zona stiu ca si vechea statie se aglomera destul de rapid, in ciuda marimii destul de mari. Ce dezastru va fi cu noua statie nu ne ramane decat sa vedem si cel mai probabil sa si injuram intre dinti...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi 12 Feb 2009 23:16:46    Titlul subiectului: 105989

Deci.... in primele 2 poze postate de Plesh... mi se pare mie, sau sinele de tramvai prezinta unele ondulatii? Laughing
_________________________________________________________

Cat despre statiile de la Podgoria... nu stiu ce sa zic... cu riscul de a ma repeta, daca numarul tramavielor care circula este destul de mare intr-un interval relativ scurt de timp, nu cred ca ar fi problema, aceste statii inguste (cu care nici eu nu ma prea impac Rolling Eyes Sad )
_________________________________________________________

Se pare ca mai este o portiune spre UTA in care sistemul se catenare mai trebuie finalizat... intradevar, sa speram ca la inceput de martie, sa vedem circuland tramvaie in probe, cel putin spre Gradiste, daca Podgoria va fi inchisa pentru realizarea legaturilor dintre infrastructura noua si cea veche...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009 03:19:11    Titlul subiectului: 106004

Cam tot Vlaicu e ondulat din pacate, drum, linie de tramvai si trotuar, cel mai bine se vede cand ploua. Acum a nins, asa ca intre Lebada si UTA s-au pus sa lucreze la catenara: Laughing


munca.JPG
 Descriere:
0ra 3:00
 Mărime fișier:  37.89 kb
 Vizualizat:  de 11575 ori

munca.JPG



_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 13 Feb 2009 22:04:10    Titlul subiectului: 106051

Da, am observat in statie la uta cablurile de tensiune eracu cam lasate, probabil le tensionau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Lun 16 Feb 2009 15:32:56    Titlul subiectului: 106185

Cine poate sa ma lamureasca si pe mine cu aceste doua probleme?

1) De ce in statia UTA, sens de mers spre Lebada linia ce vine dinspre gara cat si cea care vine dinspre Cocorilor nu au putut avea acelasi peron? De ce este necesar ca macazul care uneste cele doua linii sa fie dupa statie si nu inainte de statie?

2) Tot la UTA insa in zona unde erau vechiile statii pentru 4 si 2 (pe Cocorilor). De ce este nevoie de a III-a linie acolo cand puteau sa vina cu doua linii paralele pana la semaforul cu Calea Aurel Vlaicu iar aici la semafor sa fie macazul care separa linia ce merge inspre Lebada pentru 4 si cea care merge spre Gara pentru 2? Actualul macaz este undeva aproape de intrarea in depoul UTA si din punctul meu de vedere in momentul cand un tramvai opreste acolo la macaz se paralizeaza circulatia in toata intersectia dintre Str. Cocorilor si Str. Scarisoarei.

Nu am avut timp sa fac o schita insa daca nu se intelege ce vreau sa spun voi face una.


Ultima modificare efectuată de către The_Kid la Lun 16 Feb 2009 17:03:22, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mash510void725



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 10/Apr/2017
Mesaje: 21
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 16 Feb 2009 16:45:47    Titlul subiectului: 106187

Corecta observatia @Kidu. Ca tot ai adus vorba de BERD doresc sa-mi exprim dezamagirea fata de modul cum a fost proiectat in unele locuri si despre calitatea mai mult decat indoielnica in care a fost executat pana acum acest proiect. Din ceea ce vad ca se lucreaza,deduc cu stupoare ca la Podgoria statiile vor fi la fel de inguste precum cele din Vlaicu. Intreb si eu, oare cei care au proiectat aceste statii s-au consultat cu cineva avizat inainte de a pune in cerneala totul? Sincer nu cred. Sau poate aveam eu pretentii prea mari in legatura cu acest proiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 9 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community