Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Initiativa Metrorex de schimbare a numelor statiilor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 22 Mar 2009 00:07:18    Titlul subiectului: 108344

Asta e o boala de-a noastra, P-ta Charles de Gaulle s-a numit asa :P-ta Carol al II - lea, P-ta Luna Bucurestilor, P-ta Hitler, apoi P-ta Stalin, apoi Aviatorilor...Sa mai inteleaga cineva logica schimbarii denumirilor strazilor !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Lun 23 Mar 2009 19:50:37    Titlul subiectului: Temporar 108399

Piata Victoriei 1 este pe M2 pentru ca asa s-a nascut, nu o denumeste nimeni. Cealalta statie este un apendice, daca permiti expresia. Tot cum si la Piata Unirii sunt 2 statii si nu se rataceste lumea asa (poate pentru ca s-a facut o asociere si de magistrale, cine stie) , dar acele statii sunt bine delimitate.
_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Mar 2009 20:21:52    Titlul subiectului: 108401

Regula de numire a statiilor de metrou este una simpla, asta independent de vointa noastra sau de ideile noastre-mai mult sau mai putin originale. Asadar cand avem 2 statii cu aceeasi denumire pe doua magistrale diferite, evident in cazul intersectiilor de magistrale, dupa numele statiei respective apare NUMARUL MAGISTRALEI de care apartine ! Si punct ! Deci daca vom avea vreodata M 5 (Dr Taberei), la Eroilor va apare Eroilor 5, la Universitate Universitate 5, etc.
Ca Victoriei 1 este pe M 2 si Victoriei 2 e pe M 1 - sau mai bine zis pe M 3 dupa indicatiile din statie, asta tine de incopetenta celor de acolo.
Adica cum cealalta statie e un apendice ? Nu inteleg !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Mar 2009 20:43:23    Titlul subiectului: 108403

Cred ca numerotarea a fost data de ordinea nasterii celor 2 statii.
Sau alta varianta:
Victoriei 1 e pe M2 (k)
Victoriei 2 e pe M3 (k+1), asta daca presupunem, eronat, ca M3 e Gara de Nord - Dristor 2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Mar 2009 21:11:24    Titlul subiectului: 108404

Asta e clar, numerotarea este dupa data nasterii statiilor, dar nu se procedeaza asa ! Numarul atasat trebuie sa corespunda numarului magistralei.Trebuie permanent avut in vedere ca schemele se adreseaza persoanelor care NU cunosc metroul. Deci daca sunt pe M 1 voi intalni la statii de intersectie numai 1 si asa mai departe. Asta e cel putin parerea mea. Cuiva venit din Baia Mare sau Paris sau Los Angeles putin il intereseaza ordinea construirii statiilor. Dar cand vede Eroilor 5, fiind pe M 5 evident, si alaturi Eroilor 1 isi spune "Aha ! Aici e intersectia cu M 1 "
Treaba cu k si k+1 mi se pare prea academica si nu s-ar prinde multa lume. Evident, daca ar fi adevarata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Mar 2009 21:13:53    Titlul subiectului: 108405

dave a scris:
Cred ca numerotarea a fost data de ordinea nasterii celor 2 statii.


Pai eu cred ca e destul de clar ca asa se procedeaza: Piata Unirii 1 si 2 (aici s-a nimerit sa fie o coincidenta, se potriveste si cu numele magistralei), Gara de Nord 1 si 2 (nu Gara de Nord 1 si Gara de Nord 4). La fel si la Victoriei.

Logic ar fi fost sa se procedeze cum a spus andrei11, dar e destul de clar ca nu s-a facut astfel.

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 25 Mar 2009 14:24:15    Titlul subiectului: 108448

Poate cineva asculta ce se discuta pe aici, pentru ca a aparut si o initiativa oficiala pe tema numelui statiilor:

Citat:
Un comunicat al companiei precizeaza ca Metrorex intentioneaza sa modifice numele urmatoarelor statii de metrou: Semanatoarea, Armata Poporului, Industriilor, Timpuri Noi, Aparatorii Patriei, IMGB, Depoul IMGB, Laromet, Linia de Centura, Policolor, insa "lista statiilor nu este limitativa".

Compania precizeaza ca "semnificatia numelor propuse trebuie sa fie legata de zonele in care se afla statiile de metrou respective".

Sugestiile pot fi facute la adresa de email contact@metrorex.ro, iar termenul de transmitere este de 10 zile.


http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-5520190-metrorex-vrea-schimbe-numele-unor-statii-metrou-dati-mana-ajutor.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
aztec



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Dec/2019
Mesaje: 85
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 25 Mar 2009 15:09:58    Titlul subiectului: 108449

"Metrorex vrea sa schimbe numele unor statii de metrou. Dati o mana de ajutor!
de A.N. HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 14:11

Metrorex a anuntat ca vrea sa schimbe numele unor statii de metro pentru a le pune de acord "cu realitatile actuale ale Municipiului Bucuresti". Compania a precizat ca deschide o dezbatere publica pe aceasta tema, asteptand de la cetateni ai Capitalei si organizatii de profil, sugestii si propuneri.

Un comunicat al companiei precizeaza ca Metrorex intentioneaza sa modifice numele urmatoarelor statii de metrou: Semanatoarea, Armata Poporului, Industriilor, Timpuri Noi, Aparatorii Patriei, IMGB, Depoul IMGB, Laromet, Linia de Centura, Policolor, insa "lista statiilor nu este limitativa".

Compania precizeaza ca "semnificatia numelor propuse trebuie sa fie legata de zonele in care se afla statiile de metrou respective".

Sugestiile pot fi facute la adresa de email contact@metrorex.ro, iar termenul de transmitere este de 10 zile.
"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dave



Data înscrierii: 26/Feb/2009
Ultima vizita: 05/Oct/2020
Mesaje: 74
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 25 Mar 2009 15:54:42    Titlul subiectului: 108451

Mie mi se pare comica si foarte romaneasca aceasta idee de a se schimba numele statiilor. Nu cred ca trebuie sa venim cu propuneri concrete de a se sterge istoria si de a se face una noua. De aici si pana la a ne schimba numele orasului, ca nu mai corespunde realitatii de acum 500 ani, nu mi se pare cale lunga in mintile scurte ale unora. Singurele propuneri care imi vin in minte sunt ori vulgare, ori cel putin comice si nu se inscriu in nota serioasa si pertinenta a acestui forum.
S-a discutat de-a lungul vremii si despre daramarea mausoleului din Parcul Carol, si despre daramarea Casei Poporului, si multe alte actiuni de stergere a trecutului si de a ne pretinde altceva decat ceea ce suntem. De ce?

Pentru mine, om care indrageste metroul, TIMPURI NOI - SEMANATOAREA inseamna ceva. Nu cred ca va creste gradul de cultura al bucurestenilor daca statiile vor fi numite dupa generali francezi, sau "staruri" romanesti din domeniul artei sau istoriei.

Putem face ceva, la nivel de comunitate, ca macar denumirile statiilor "istorice" sa ramana asa? In ceea ce priveste statiile noi (Policolor, LdC, Laromet) nu tin la denumiri, insa cele de pe M1 si M2 as vrea sa ramana neschimbate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ubu.roi



Data înscrierii: 15/Ian/2009
Ultima vizita: 11/Noi/2010
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 25 Mar 2009 23:24:09    Titlul subiectului: 108491

dave a scris:
S-a discutat de-a lungul vremii si despre daramarea mausoleului din Parcul Carol, si despre daramarea Casei Poporului, si multe alte actiuni de stergere a trecutului si de a ne pretinde altceva decat ceea ce suntem. De ce?
Pentru ca evoluam. Pentru ca totul se schimba, fie ca ne place sau nu. Din acelasi motiv pentru care au schimbat si strabunicii nostri denumirea de Podul targului din afara in Calea Mosilor. Sau ai fi preferat sa mergi acum cu 32 pe Podul Calicilor?...

Orasul evolueaza, numele se schimba si se vor schimba in continuare. Nu e nimic comic sau "foarte romanesc" in asta. Mai degraba a incerca sa te impotrivesti acestui fapt cu orice pret este ridicol.

Numele statiei Semanatoarea, de exemplu, nu mai este de actualitate pentru ca uzina cu acest nume nu mai exista. Asta este un fapt, o realitate, nu s-a intamplat pentru ca asa am vrut eu. Daca e bine sau rau e cu totul alta discutie. Cert e ca asta e situatia acum si daca mentinem numele statiei nu vom invia intreprinderea sau istoria.

Timpuri Noi este denumirea pe care niste comunisti care au vrut sa stearga istoria au dat-o fabricii infiintate de Louis Lemaitre si care i-a purtat numele aproape 100 de ani.

Daca vreti sa va enervati impotriva celor care uita sau neaga istoria, atunci asupra celor care au dat denumirea de Timpuri Noi ar trebui sa se indrepte mania voastra.

Eu unul abia astept sa scapam de denumiri pur comuniste gen Timpuri Noi sau Armata Poporului. Vreau sa pastram lucrurile bune din perioada comunismului (ex. metroul) si sa renuntam la cele prin care au incercat sa ne subjuge mintile si constiintele (ex. denumirile bombastice si propagandistice).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Mie 25 Mar 2009 23:50:17    Titlul subiectului: 108494

M-am gandit la niste nume, dar nu prea sunt de acord cu schimbarea numelor statiilor:

1. Semanatoarea -> Sema Park (nu sunt de acord deloc cu schimbarea numelui acestei statii, deoarece de aici a plecat primul metrou in 1979)

2. Armata Poporului -> Lujerului (aici sunt de acord cu schimbarea, Armata Poporului nu mai are nicio legatura cu zona aia)

3. Industriilor -> Preciziei / Coca Cola (de acord, idem Armata Poporului)

4. Timpuri Noi -> Universitatea Cantemir (nu sunt de acord, idem Semanatoarea)

5. Aparatorii Patriei -> Ion Iriceanu (nu sunt de acord, toti din zona aia spun ca stau in Aparatori)

6. I.M.G.B. -> Monaco Towers (nu sunt de acord, intreprinderea exista in continuare)

7. Depoul I.M.G.B. -> Depoul Berceni

8. Laromet -> Straulesti (asta e chiar comic, nici n-au constuit statia si vor sa-i schimbe numele Laughing Laughing )

9. Linia de Centura -> Glina / Autostrada Soarelui (de acord, e un nume ciudat si pe deaupra centura e la 2 km de statie)

10. Policolor -> Chimopar (sunt in pana de idei aici)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 08:40:29    Titlul subiectului: 108501

Personal ma declar impotriva schimbarii numelor vreunei statii deoarece acestea surprind o parte din istoria acestui oras pe care trebuie sa o pastram asa cum este buna sau rea. Consider ca a sterge cu buretele intr-un mod "revolutionar-profesional" este o invitatie la delasare si la uitare. In plus nu trebuie neglijat si factorul uman care prin puterea obisnuintei ca inca foloseste denumirile vechi. De exemplu pe acest forum cati utilizatori au spus Bd. Dimitrov in loc de Bd. Regele Ferdinand?
Dar daca ar fi sa o luam cazuistic iata argumentele mele:
- Semanatoarea ar putea sa ramana la fel deoarece Sema Park, sa ii spunem succesorul zonei, preia chiar numele de Semanatoarea si daca m-am uitat eu bine pe placile care sunt puse toate firmele din incinta Semanatoarea, cel putin nominal inca mai exista. In plus sa introduc un nume anglofon in loc de unul romanesc mi se pare un pic cam tras de par. Si sa nu uitam de faptul ca este un prim cap de linie.
- Armata poporului. Desi numele are o rezonanta care am vazut-o aici condamnata cu vehementa, legatura fiind cu vechiul nume al bulevardului, ar putea fi pastrat pentru ca pe de-o parte se poate invoca mentalul popular iar pe de alta exista destule unitati militare prin zona care, sa ma scuze, dar ale cui sunt ?
- Industriilor. Argumentul meu pentru aceasta statie ar fi acela ca M3 este in mare parte identificata cu aceasta statie iar schimarea numelui ar bulversa populatia.
- Timpuri Noi. De voie, de nevoie acesta a fost numele vechilor uzine Lemaitre cam pana mai ieri si sa nu uitam ca si acesta a fost un cap de linie.
- Aparatorii Patriei. Argumentul meu pentru aceasta statie ar fi acela ce priveste problema definirii ca si cartier numele statiei fiind utilizat pentru cartier.
- I.M.G.B. si Depoul I.M.G.B. Uzina exista unde-i problema?
- Laromet. S-o vad pe picioare, pardon pe stalpi, si mai vorbim
- Linia de centura. Aici s-ar putea pastra numele pentru ca defineste zona de centura, sau mai bine zis vechea zona de centura a orasului care are iarasi semnificatii istorice
- Policolor. Ca in cazul I.M.G.B. Uzina exsita unde-i problema?
Nu inchei fara a mentiona ca am folosit lista in formatul postat de dl. lucian-crusher pe care il rog sa nu se supere.

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 10:17:58    Titlul subiectului: 108505

In ziarul Libertatea am vazut o stire potrivit careia, chiar Metrorex ar astepta de la oameni sugestii pentru denumiri. Desi nici eu nu sunt de acord cu aceasta schimbare, totusi mi-am facut datoria de cetatean al Bucurestilor, macar cu buletinul si am trimis urmatorul e-mail la adresa scrisa in articolul cu pricina, i.e. contact@metrorex.ro:

"Buna ziua,
Prin intermediul ziarului Libertatea am luat la cunostinta de intentia regiei Metrorex de schimbare a denumirii unor statii. Parerea mea persoanala este ca nu ar fi necesar, deoarece 99% din populatia Bucurestilor este obisnuita cu aceste denumiri care nu au nici o legatura foarte strinsa cu comunismul...Totusi, vin in intampinarea dvs cu cateva propuneri, daca acest proiect are sanse de succes. Asadar:
Timpuri Noi: Nerva Traian (deoarece este la 30m de inceputul strazii) sau Splai (pentru ca este de-a lungul Splaiului Independentei)
Semănătoarea - Regie sau ar trebui lasata ca atare
Armata Poporului - aici chiar ar merge schimbata in (Piata) Veteranilor, avind si o sonoritate speciala
Industriilor - Militari sau pur si simplu Bucuresti Vest;
Apărătorii Patriei - Berceni, deoarece este fix in capul soselei omonime, IMGB - pastrata sau Bucuresti Sud
Depoul IMGB - Depoul Bucuresti Sud
Laromet - Bucurestii Noi sau Laminorului pentru ca acolo incepe bulevardul cu acelasi nume,
Linia de Centură - neschimbata sau Centura Bucuresti completata eventual cu punctul cardinal,
Policolor - neschimbata pentru ca uzina mai exista parca sau (Theodor) Pallady Cu stima,Tudor Ionescu"

Rationamentul meu a fost ca daca tot se vrea schimbarea asta sa se faca in functie de zona unde este ea, in functie de ce strada mai importanta incepe/se termina acolo, sau ce punct cardinal este.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 14:54:06    Titlul subiectului: 108521

Mie unu Timpuri Noi imi zice mai multe. Nu cred ca ar trebui schimbata.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tavinho



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Aug/2013
Mesaje: 206
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 16:14:56    Titlul subiectului: statii 108527

Dupa parerea mea si dupa ce am citit ce ati scris cu totii, zic ca unica statie care ar putea sa-si schimbe numele ar fi cea de la Armata Poporului in Lujerului....n-ar fi o schimbare majora si lumea oricum este obisnuita si cu acest nume, datorita pasajului. Restul n-ar trebui schimbate doar de dragul de a o face.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 16:40:30    Titlul subiectului: 108530

In primul rand propunerile de genul "Sema Park", "Coca Cola" si "Monaco Towers" : sunt toate proiecte private, care oricand isi pot schimba proprietarul si numele. In plus, renuntam la o denumire neaosa sa bagam una englezita?
Mai departe: schimbarea oricarui nume in numele cartierului (cum ar fi "Militari") este din nou stupida, pentru ca exista o multitudine de statii in acelasi cartier. Cum decizi pe care o numesti dupa numele cartierului?
Ramanand in zona Militari, recunosc ca numele Armata Poporului e oarecum depasit, dar s-a mai dezbatut asta: Lujerului e doar un capat, la fel si Veteranilor. Si oricum, renuntam la "Armata Poporului" sa bagam "Veteranilor" sau "Militari" in loc? Nu au tot aceeasi rezonanta cazona? Laughing
Dupa cum a zis si Impiegatul, multe din fabricile alea inca functioneaza. Chiar daca nu au acelasi profil, au fost subinchiriate altor firme, iar complexele industriale rezultate tot acelasi nume il poarta (platourile de filmare Semanatoarea, studiourile de inregistrari Timpuri Noi etc).
Referitor la Laromet, care neterminata are deja probleme de nomenclatura, no comment Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian-crusher



Data înscrierii: 25/Iul/2008
Ultima vizita: 21/Dec/2010
Mesaje: 100
Locație: Bucuresti 4 (Brancoveanu - Luica)

MesajTrimis: Joi 26 Mar 2009 23:21:08    Titlul subiectului: 108576

Flo a scris:
In primul rand propunerile de genul "Sema Park", "Coca Cola" si "Monaco Towers" : sunt toate proiecte private, care oricand isi pot schimba proprietarul si numele. In plus, renuntam la o denumire neaosa sa bagam una englezita?

Carrefour nu este un proiect privat? Si totusi RATB il foloseste pentru capatul lui 137....
Eu cred ca singurele schimbari necesare sunt: Armata Poporului -> Lujerului si Linia de Centura -> orice altceva, doar sa defineasca bine zona....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Mar 2009 08:26:55    Titlul subiectului: 108583

Eu cred ca singura schimbare buna este Armata Poporului -> Lujerului (pasajul cu acelasi nume, Cora) pentru definirea mai buna a zonei.
_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
LeontinSalajan



Data înscrierii: 26/Mar/2009
Ultima vizita: 10/Dec/2013
Mesaje: 6
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Mar 2009 10:41:40    Titlul subiectului: Denumirile mele 108590

Incep prin a spune ca nu sunt de acord cu denumirea statiilor de metrou dupa arterele pe care sunt amplasate, ex: Nicolae Grigorescu sau noua 1 decembrie 1918, toata lumea foloseste Salajan sau Macaralei/Ozana, respectivele artere se intind pe kilometri iar statile se afla la una dintre extremitatii. Indicat ar fi sa se restaureze toponimia interbelica schimbata de comunisti (acolo unde se mai pastraza in mentalul cetatenilor) - si nu sa se opteze pt actualele denumiri ale strazilor de la suprafata date aiurea de primarii idioti de dupa revolutie.

Pentru statia Nicolae Grigorescu propun vechiul nume al cartierului Dudesti-Cioplea (cartierul pornea de la posta Vitan pana la acutuala intersectie de la Salajan - Blvd Camil Ressu - Th Paladdy). Cum denumirea de Dudesti se mai pastreaza in alta locatie, statia sa se numeasca Cioplea scurt si la obiect, desi doar tataie mai foloseste toponimul Smile
statia 1 Dec. 1918 (Intai Decembrie omienouasuteotasprezece) mult prea lung sa se numeasca Ozana sau Trapezului - toponime folosite local (Macaralei suna comunist). Ozana mai e si frumos curgatoare Smile

Semanatoarea = Ciurel toata lumea stie de Ciurel
Armata Poporului = Lujerului in plus multi o confunda cu Aparatorii Patriei
Industriilor = sa nu se schimbe e cap de linie si toti bucurestenii stiu unde e.
Timpuri Noi = sa nu se schimbe (cel mai frumos nume comunist, in plus bucurestenii stiu de timpuri noi cei care stau pe Nerva Traian spun ca stau in Timpuri Noi)
Aparatorii Patriei = sa nu se schimbe asta e toponimul principal al zonei in care se afla.
IMGB = Soseaua Berceni sau WTF asta pentru a nu fi doua statii cu acelasi nume, chiar nu ma intereseaza ce nume aleg, era magazinul ala cu bocanci gritex, dupa mine se poate numii si Gritex
Depoul IMGB = sa nu se shimbe cap de linie
Laromet = Straulesti asta daca nu cumva metrorexu' vrea sa prelungeasca linia peste Colentina spre Cartierul Straulesti

Linia de centura = Catelu practic deserveste mai mult comuna Glina sat Catelu decat Bucurestiul, si pana la centura te plictisesti mergand
Policolor = sa nu se schimbe
Muncii (suna mai comunist decat Timpuri Noi)= Vergului - vechiu toponim al zonei
Ing Costin Georgian - cu tot respectul = Morarilor
Eroii Revolutiei (care revolutie Smile ) = Pieptanari vechea denumire pe care eu inca o folosesc. In plus mai e si Eroilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aly_106



Data înscrierii: 25/Sep/2006
Ultima vizita: 08/Oct/2012
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Mar 2009 20:50:54    Titlul subiectului: 108616

Industriilor = Preciziei
Armata Poporului = Iuliu Maniu
Linia de Centura = Soarelui
Semanatoarea = Independentei
ing Costin Georgian = Basarabia
I.M.G.B. = Vulcan
Depou I.M.G.B. = Berceni
1 Mai = Clabucet
Laromet = Bucurestii Noi

_________________
Ruslana rules!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Mar 2009 21:07:27    Titlul subiectului: 108620

lucian-crusher a scris:
Carrefour nu este un proiect privat? Si totusi RATB il foloseste pentru capatul lui 137....

Sunt doua situatii cat se poate de diferite. Statiile pe care le propui schimbate cu nume de companii private exista deja, pe cand statia RATB de la Carrefour a aparut in mod expres pentru centrul comercial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
minimal



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 30/Ian/2010
Mesaje: 20
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 28 Mar 2009 11:12:15    Titlul subiectului: 108647

Aceasta schimbare ar fi utila numai si numai daca se face intr-o campanie de imagine complet noua si mult mai coerenta a Metrorex, cu harti noi, inteligibile si corecte, cu conectarea directa Industriilor - Linia de Centura, cu o eventuala rebotezare a magistralelor (propunere pe topicul dedicat) si cu o informare continua pe ecranele din statii, nu de genul miss metrou ci, de exemplu, cand vine urmatorul tren..
fara o strategie de imagine, aceasta schimbare este doar un nou factor generator de haos in serviciile oferite calatorilor..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Sâm 27 Iun 2009 00:34:08    Titlul subiectului: 112953

Ce am auzit:
Industriilor - Preciziei
Pacii - VAlea Cascadelor
Armata Poporului - Lujerului
IMGB - Berceni
Linia de Centura - Anghel Saligny (!!)

Vor fi puse in aplicare sau sunt doar simple variante?

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Iun 2009 19:23:06    Titlul subiectului: 112993

Din moment ce lumea este obisnuita cu aceste denumiri vechi de ce trebuie sa le schimbe ? Nu sunt de acord cu noile denumiri care vor produce confuzie in randul calatorilor.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 27 Iun 2009 20:53:04    Titlul subiectului: 113001

Nu stiu, e o treaba cu dus si intors. Totusi Industriilor, Pacii, Armata Poporului si mai ales LdC care nici macar nu are legatura cu LdC sunt denumiri stupide rau de tot. Mai e si Aparatorii Patriei din Berceni, statia aceea tot timpul o confund cu o statie din Militari ! Adevarat, nici nu circul cu metroul, mai ales prin Berceni. Mai sunt si alte denumiri curioase, cum e Muncii de pe M 1, tot stau aproape de ea. Or mai fi si altele, nu-mi vin in minte acum.

Am fost acum 2 - 3 zile la Armata Poporului si nu mai erau scrise însemnele statiei, le scoseseră. Logic ar fi sa inceapa sa le inlocuiască. La Păcii și la cap nu am fost, nu mă pot pronunța. Părerea mea e că are o legătură cu apropiata deschidere a liniei Militari - Anghel Saligny (LdC)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 2 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community