Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Publicitatea pe tramvaiele CTP
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Lun 24 Noi 2008 00:38:18    Titlul subiectului: 101570

Ma intrebam daca vor monta acele ecrane pe toate Gt4-urile din Ulm (?)

Si deviind putin de la subiectul de mai sus, am vazut ca pe remorca timis #16 s-a desenat un Graffiti. Eu nu am absolut nimic cu aceste inscripti, insa nu pot sa inteleg de ce trebuie realizate pe un vagon de tramvai. Oare nu supravegheaza nimeni depoul ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 24 Noi 2008 10:58:30    Titlul subiectului: 101580

Conform Aradon, urmeaza ca pana la sfarsitul anului, 10 tramvaie sa beneficieze de asemenea ecrane. E posibil ca GT4-urile din Ulm sa fie luate in considerare. link: http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol/gadgeturi-pentru-tramvaie/cn/news-20081021-10521539

Offtopic: repede cand am citit de Timis, am crezut ca s-a instalat vreun ecran pe un asemenea tramvai. Eram pregatit sa fiu uimit la culme. Embarassed

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Lun 24 Noi 2008 18:53:36    Titlul subiectului: 101606

arthurarad a scris:
Conform Aradon, urmeaza ca pana la sfarsitul anului, 10 tramvaie sa beneficieze de asemenea ecrane. E posibil ca GT4-urile din Ulm sa fie luate in considerare. link: http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol/gadgeturi-pentru-tramvaie/cn/news-20081021-10521539


Multumesc pentru informatie! Se pare ca daca nu citesc stirile de pe site-ul Aradonului, pierd si foarte multe stiri care m-ar putea interesa! Referitor la subiect...Intr-adevar. Cred ca vor fi montate fie pe GT4-urile in Ulm sau poate si pe alte vagoane GT8, vagonul #1860 beneficind de un astfel de ecran deja. (?) Wink

Citat:

Offtopic: repede cand am citit de Timis, am crezut ca s-a instalat vreun ecran pe un asemenea tramvai. Eram pregatit sa fiu uimit la culme. Embarassed


Niciodata nu spune niciodata! Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Joi 11 Dec 2008 18:25:02    Titlul subiectului: 102398

Astazi, venind cu #1861 pe linia 18, am observat ca si acest vagon beneficiaza de un astfel de ecran in care sunt prezentate diferite anunturi/publicitate, si avea sonorul la boxele vagonului auzindu-se chiar foarte bine. Am observat ca foarte multi calatori erau atenti la ecran.... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marius2



Data înscrierii: 06/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Ian/2021
Mesaje: 381
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 16 Dec 2008 21:56:38    Titlul subiectului: 102596

Am desenat o TATRA articulata cu reclama la detergentul SPEE "Die schlaue Art zu waschen!" Very Happy si una in schema HAVAG. Ce parere aveti? Question


1224 T8D-C.PNG
 Descriere:
 Mărime fișier:  17.17 kb
 Vizualizat:  de 20956 ori

1224 T8D-C.PNG



1225 T8D-C.PNG
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.86 kb
 Vizualizat:  de 20955 ori

1225 T8D-C.PNG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Lun 02 Mar 2009 17:05:58    Titlul subiectului: 107006

Cred ca imi pot exprima opinia aici...Fara suparare, Astazi venind acasa l-am vazut pe T4D #1115 cu doua benzi rosi lipite in fata/botul tramvaiului si arata chiar foarte urat! Sau cum era in cazul lui T4D #1121...care avea o gramada de astfel de abtibilde lipite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 02 Mar 2009 18:05:22    Titlul subiectului: 107008

Am vazut si eu acelasi model sambata, imagineaza-ti cum arata acel tramvai daca pastra si acel abtibild cu "Tatra Turbo" oricum, e oribil!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
m_the_one



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 24/Apr/2014
Mesaje: 41
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 05 Mar 2009 20:06:18    Titlul subiectului: 107297

Tatra turbo era o chestie ironica. chestie mult mai nasoala pe care am vazut-o acu cativa ani la unele tatre t4r e cabina "personalizata" a vatmanului cu tot felul de postere, abtibilde cu femei goale, carpe sau flori artificiale. cam tziganesc. daca vatmanul face ce vrea cu tramvaiul, asta indreptateste si calatorii sa lipeasca la randul lor tot felul de chestii prin vagon.
si revenind la reclame, si alea din germania pot fi nashpa. de exemplu aia cu sticlele de apa minerala lipite pe geam de pe un tramvai nou din innsbruck, sau alta cu ceva cercuri albastre tot lipite pe geamul unui t4d. nu imi plac insa reclamele suprapuse, sau care nu se potrivesc cu paint-jobul original (gt8 cu reclama la "phantasialand" a fost vopsit in albastru deschis si acum are o reclama rosie). fiti si voi mai creativi, sau macar lipiti pe un tramvai gen tatra sau gt4 cu care se potriveste aproape orice combinatie de culori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Joi 05 Mar 2009 21:54:24    Titlul subiectului: 107308

m_the_one a scris:
chestie mult mai nasoala pe care am vazut-o acu cativa ani la unele tatre t4r e cabina "personalizata" a vatmanului cu tot felul de postere, daca vatmanul face ce vrea cu tramvaiul, asta indreptateste si calatorii sa lipeasca la randul lor tot felul de chestii prin vagon.
Exact si tocmai de aceea nu ar trebui sa le fie permis nici vatmaniilor sa aibe un astfel de comportament chiar si vis-a-vis asupra vagonului a caruia este titular. SI cum spuneam mai in sus...Arata atat de oribil sa vezi tot felul de inutile abtibilde lipite la nimereala. Ex: T4D #1121.
Citat:
si revenind la reclame, si alea din germania pot fi nashpa. de exemplu aia cu sticlele de apa minerala lipite pe geam de pe un tramvai nou din innsbruck, sau alta cu ceva cercuri albastre tot lipite pe geamul unui t4d. nu imi plac insa reclamele suprapuse, sau care nu se potrivesc cu paint-jobul original (gt8 cu reclama la "phantasialand" a fost vopsit in albastru deschis si acum are o reclama rosie).
Cred ca te refereai la reclama lui GT6 #74... Shocked Cred ca aici discutam despre o cu totul alta problema. Nu neaparat acea reclama este urata, dar pur si simplu nu ti-o place tie in mod particular. Wink Exemple de reclame urate care chiar nu cred ca au fost placute de catre cineva sunt printre altele cea cu paginii auri( exemplu: T4D #1159) , Spor GT4 #05 sau chiar si reclama la ziarul adevarul (?) lipita peste reclama "phantasialand" a GT8-ului #1859 si lista poate continua. Acelea sunt reclame urate si doar pentru faptul ca in mod particular nu ne place o reclama, nu face acea reclama neaparat inestetica! Wink

Si acum ca tot a venit vorba despre reclamele tramvaielor din Innsbruck...De abia astept sa il vad odata in circulatie pe vagonul GT6 #42 a carei reclama chiar imi place mult! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
m_the_one



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 24/Apr/2014
Mesaje: 41
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 05 Mar 2009 22:23:47    Titlul subiectului: 107312

Eu abia astept sa-l vad pe ala cu swarovski. sper ca n-o sa fie acoperit cu ceva sticker urias cu ceradez sau cu pagini aurii Laughing
Reclama cu silberquelle de care vorbeam nu-mi place ca din cauza sticlelor nu se vede calumea prin geam ci asa...ca prin sita. si din moment ce stai langa geam tot timpu tinzi sa te uiti afara si chestia poate fi super deranjanta pt ochi. asa, din afara, arata bine si ii muuult mai inspirata ca ale noastre cu lipova Very Happy
Ar trebui ca firmele de la noi sa se gandeasca la un design mai placut pt reclame. daca oamenilor le place cum arata desenul de pe tramvaiul respectiv mesajul reclamei ar ajunge mai usor la ei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 06 Mar 2009 00:18:44    Titlul subiectului: 107319

Cred ca am gasit niste exemple si mi-am format o idee la genul de publicitate de care vorbiti :







-Ar fi o realizare pentru noi sa avem tramvaie cu publicitate de acest gen, ca ne-am cam saturat toti de publicitatea gen "banner de stadion"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Vin 06 Mar 2009 16:52:13    Titlul subiectului: 8632 107363

Arata chiar minunat acea reclama cu ochii in jurul rotiilor.... Very Happy

Totusi, pur si simplu tramvaiele ar putea sa fie revopsite in schema clasica.

Nu cred ca o sa vedem prea curand reclame asemanator de interesante cu cele afisate mai in sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
m_the_one



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 24/Apr/2014
Mesaje: 41
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 06 Mar 2009 18:45:22    Titlul subiectului: 107367

Sau aia cu rechinul care inghite calatorii. nu inteleg insa de ce aproape toate reclamele sunt lipite si pe geamuri. oare ce parere au calatorii?
la revopsirea vagoanelor ar fi o idee interesanta ca CTP sa coopteze niste voluntari de la liceul de arta sau nu numai, care sa se gandeasca la un paintjob interesant pt vagoane. niste desene abstracte sau o combinatie interesanta de culori nu ar strica atata timp cat e facut cu gust Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 07 Mar 2009 11:14:24    Titlul subiectului: 107426

In acest moment e harababura in privinta schemei coloristice, dar nici nu pare ca cei de la CTP se grabesc prea tare sa faca ceva in privinta asta...

Aici design-ul reclamelor cred ca depinde mai mult de cine comanda acea reclama. Daca ei vor un simplu "banner de stadion", CTP aia pune. Daca in schimb vor ceva mai complicat precum sunt cele de mai sus, cred ca e ok, dar si pretul e mai mare (banuiesc).

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Dum 08 Mar 2009 11:40:47    Titlul subiectului: 107489

^Si oarecum nu e tot vina companiei? Ar trebuit sa nu le ofere prima optiune neaparat de ales sau cel putin sa nu le lipeasca la intamplare...Vezi #1859 cu reclama Publi Arad. Cat de bine arata reclama "Praktiker" pe #1756 spre exemplu, la cea cu Atlas Reisen pe #1862. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian81



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 08 Mar 2009 12:05:50    Titlul subiectului: 107490

Pai este greu sa stai sa decojesti vopseaua care incepe sa pice si atunci mai bine acoperi nu?Si eu l-am vazut pe 1859 asa rosu pe webul de la primarie si am crezut ca este 51 de Innsbruck dar am vazut dungile galbene de sus si mi-am dat seama ca este 1859, mai bine lasau reclama veche cu King Kong.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 12 Apr 2009 20:12:39    Titlul subiectului: 109409

Iata ca unele din acele reclame lipite, mai exact pe GT8 #1754 da semne avansate de oboseala. Mai jos gasiti dovada.
Imi cer scuze pentru calitatea imaginii, dar am avut doar telefonul la dispozitie.



DSC00422.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.09 kb
 Vizualizat:  de 20395 ori

DSC00422.JPG



_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Dum 12 Apr 2009 23:53:35    Titlul subiectului: 109416

^Si din pacate nu este singurul caz. Sad Sunt atatea vagoane a caror reclama a inceput sa se dezlipeasca/crapa....Cel putin, reclama vagonului in cauza #1754, mai arata cumva din punct de vedere estetic. Nu mi-as putea imagina cum ar fi fost sa-l fi vazut pe #1859(spre exemplu) in aceasta postura. Neutral
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
smilex



Data înscrierii: 27/Feb/2008
Ultima vizita: 11/Mai/2022
Mesaje: 84
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 00:28:41    Titlul subiectului: 109487

Montarea reclamelor pe tramvaie se executa de firma interesata. Aceasta alege tot ce tine de reclama (forma, culoare). Se negociaza preturi, timpi de circulatie. CTP (mai bine zis reprezentantii) se face vinovata pentru unele inconveniente ce apar in contract sau la finalizarea lui. De exemplu, la finalizarea unui astfel de contract, conform contractului, firma si-a dezlipit reclama si odata cu ea o buna parte din vopseaua vagonului care a fost refacuta pe cheltuiala CTP. Analizand costurile, se poate conchide ca n-a prea existat nici un profit, dimpotriva. Pana aici acceptabil, dar daca fenomenul se repeta de mai multe ori, e clar ca exista o problema de competenta in zona contractelor si nu doar acolo. Daca se analizeaza toate inconvenientele, e clar ca exista o gramada de probleme. Totusi, calitatea si estetica reclamelor este interesul firmei, nu ar trebui, in opinia mea, responsabilizat doar CTP-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dAImon



Data înscrierii: 05/Dec/2008
Ultima vizita: 30/Dec/2010
Mesaje: 9
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 10:57:45    Titlul subiectului: 109497

Dar nu exista o taxa de anihilare (dezlipire), care sa acopere macar partial costurile revopsirii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 12:01:07    Titlul subiectului: 109499

E de-a dreptul stupid ca CTP sa plateasca pentru asa ceva. Insa nici halul in care arata tramvaiul de mai sus, dar si altele nu il avantajeaza prea mult...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 14:22:30    Titlul subiectului: 109513

smilex a scris:
Totusi, calitatea si estetica reclamelor este interesul firmei, nu ar trebui, in opinia mea, responsabilizat doar CTP-ul.
Sunt de acord. Si din pacate toate lumea obisnuieste sa arunce vina pe CTP pentru orisice(indiferent daca acestia se fac sau nu vinovati pentru acele fapte) ceea ce este o stupiditate. CTP negociaza doar eventualele detalii mentionate mai in sus, dar nu creaza reclama. Totusi, cred ca CTP-ul nu ar trebuie sa puna de exemplu o reclama peste o alta(daca nici macar aceasta de a doua nu o acopera pe prima in intergime) sau o reclama verde inchis pe un tramvai vopsit in albastru deschis s.a.m.d. Sa nu mai vorbim de faptul ca nu ar trebui sa le ofere un orizont asa de larg si sa gandesca si sa le ofere de ales numai din cateva optiuni de ales pentru acestia. Nu stiu exact care sunt clauzele contractului intr-o asemenea colaborare, dar cred ca, spre exemplu, este la indemana CTP-ului alegerea vagonului pentru o anumita reclama. Sa nu mai vorbim si despre cazurile foarte des intalnite de mai in sus, curatenie in vagoane si multe altele, pentru care si CTP se fac in mod direct responsabili. Wink Cum vorbeam cu cineva de pe forum, cele mai mici schimbari luate ar putea sa aibe o influenta foarte mare asupra imbunatatirii imaginii CTP-ului. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 17:01:23    Titlul subiectului: 109536

Se prevad timpi de circulatie in contract? Cred ca este foarte riscant acest lucru, avand in vedere riscul ca vagoanele respective sa se defecteze si sa ramana in depou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silviu



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2023
Mesaje: 219
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 14 Apr 2009 18:30:25    Titlul subiectului: 109544

Eu cred ca dezafectarea publicitatii pe tramvaiele din Arad nu este o vina a CTP. Tot cei care vreau sa-si faca publicitate sunt pe propria raspundere. Daca se intampla o furtuna si se rupe publicitatea nu cred ca depinde de CTP aceasta problema.
_________________
http://silviubad.wordpress.com/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
smilex



Data înscrierii: 27/Feb/2008
Ultima vizita: 11/Mai/2022
Mesaje: 84
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 15 Apr 2009 08:50:29    Titlul subiectului: 109586

Ceea ce doream sa subliniez este ca CTP nu are negociatori buni care sa incheie contracte foarte bune. Acestea prezinta lacune dezavantajoase de multe ori. Evident ca CTP este interesata de estetica tramvaielor dar de multe ori clientul tine mult la culoare, de exemplu. Sau doreste anumite tipuri de tramvaie, anumite linii, anumite ore. Daca pretentile CTP ar creste exagerat nimeni n-ar mai pune reclame. Nu ca ar fi un venit mare, dar totusi.
Curatenia este responsabilitatea CTP dar nu numai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community