Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Infrastructura de tramvai aradeana
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 29 Mar 2009 23:17:57    Titlul subiectului: 108756

Mie unul mi-e cam frica de acel "s" de la Podgoria, mi se pare un loc ideal pentru deraieri. In fine, pacat ca nu s-au gasit banii necesari pentru un macaz automat la Polivalenta-ar fi fost o investitie intr-adevar utila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Plesh



Data înscrierii: 15/Oct/2008
Ultima vizita: 10/Aug/2009
Mesaje: 58
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 29 Mar 2009 23:59:20    Titlul subiectului: 108758

Nu are de ce sa-ti fie frica, e statie...tramvaiele vin (reduc viteza) tramvaiele pleaca (pleaca cu viteza redusa) Wink

Iata cateva poze din zona Fortuna, zona cu pamant despre care se vorbea...se pare ca au pus si puieti de pomi:



-Si statia de la uta (ultima finalizata)



Imi cer scuze ca nu am mai activat pe forum, dar am primit suspendare pentru o parere personala despre autobusele din Oradea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 30 Mar 2009 22:38:05    Titlul subiectului: 108806

Cel mai curios sunt... sa vad schimbarile din zona Boul Rosu Cool deabia astept Smile Bineinteles ca peste tot sau facut schimbari radicale, astfel daca se privesc mai atent noile linii se observa o "aliniere" a acestora fata de vechea configuratie... in concluzie, tramvaiele nu mai trebuie sa coteasca la fiecare 'pas'...

Cat despre noile spatii verzi de pe langa / intre linii... vor da un aer aparte orasului... si poate chiar mai frumos decat in Timisoara, unde am observat ca toate liniile sunt incastrate in asfalt...

Ce sa zic... felicitari Primariei Arad ca se implica in astfel de proiecte Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Vin 03 Apr 2009 15:55:02    Titlul subiectului: 108982

Cine poate sa ma lamureasca cum sunt prevazute rosturile de dilatatie in actuala cale de rulare pentru ca eu am vazut ca segmentele de sina sunt sudate fara sa mai fie sudate vechile rosturi.
Oare acum cu cresterea temperaturii de afara nu se stramba liniile? Astazi m-am uitat intre Lebada si UTA si parca nu sunt perfect drepte, nu stiu, sa fie o iluzie optica?
Sincer sa fiu imi este teama pentru ca cei de la ICIM nu sunt nemti. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 03 Apr 2009 16:03:41    Titlul subiectului: 108984

Daca batea sorele direct pe acea zona, putea fi si o iluzie optica. Aerul cald deformeaza realitatea. Sa speram ca nu va deforma complet liniile...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Vin 03 Apr 2009 21:23:39    Titlul subiectului: 109006

Nu stiu ce sa zic, parca exista zone unde sinele nu sunt perfect plane. Poate mai corecteaza ei, chiar nu stiu, tocmai de asta si ceream o parere avizata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marius2



Data înscrierii: 06/Mar/2006
Ultima vizita: 29/Ian/2021
Mesaje: 381
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 15 Apr 2009 08:36:48    Titlul subiectului: 109585

Oare cand vor monta panouri in noile statii? Un exemplu de panou cum ar putea fi facut.


Panou de Statie de tramvai.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  27.44 kb
 Vizualizat:  de 13024 ori

Panou de Statie de tramvai.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 21 Apr 2009 18:03:56    Titlul subiectului: 109893

In urma unei mini-sedinte foto de azi dimineata in drum spre servici, mai jos gasiti 4 poze care prezinta care e stadiul lucrarilor in zona Podgoria. Tin necesar sa imi cer scuze pentru calitatea imaginilor, dar nu am avut la indemana decat telefonul mobil.
1) Aici puteti observa cum aceasta parte a drumului a fost mutat cu 8-10 metri spre dreapta, facand astfel intreg sensul giratoriu de acolo mai larg.
2) Aici vedeti o parte din utilajele care lucreaza aici in momentul de fata.
3) Aceasta imagine este facuta in apropierea coltului Bd. Revolutiei cu str I. C. Bratianu, imagine pe sensul de mers spre Podgoria.
4) Acelasi loc ca si poza 3, dar cu privire mai spre stanga.



DSC00425.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.88 kb
 Vizualizat:  de 12934 ori

DSC00425.JPG



DSC00426.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.75 kb
 Vizualizat:  de 12934 ori

DSC00426.JPG



DSC00427.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  119.32 kb
 Vizualizat:  de 12934 ori

DSC00427.JPG



DSC00428.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  139.62 kb
 Vizualizat:  de 12934 ori

DSC00428.JPG



_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Mie 29 Apr 2009 16:16:14    Titlul subiectului: 110238

Sa inteleg ca vor reface toata infrastructura de pe Bulevardul Revolutiei?

In schimb la Podgoria mai au de finalizat racordul Valicu-Centru... din cate am vazut in poze...

Care mai este stadiul lucrarilor in oras?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 29 Apr 2009 17:06:43    Titlul subiectului: 110240

Da, au de conectat Vlaicu - Centru. Si din cate am inteles, sunt sanse mici (chiar infime) sa circule anul asta tramvaie pe Centru. Stadiul lucrarilor in momentul de fata e similar fata de ce apare in poze. S-a redus considerabil turatia lucrarilor. Se lucreaza in urmatoarele zone: Podgoria - lucrarile de mai sus, Centru - in zona Ziridava la bordurile parcarilor dintre liniile de tramvai, zona Avram Iancu spre Piata Romana - inlocuire linii de tramvai si redesenare sosea/linii.

Din cate am observat, in Pta Avram Iancu se vor separa liniile de tramvai de sosea, pentru o mai buna circulatie a tramvaielor. Tot lucrari au loc si in zona Micalaca intre statia Miorita si Calul Balan la indepartarea bordurilor. Aici se va asfalta soseaua si se vor inlocui bordurile, intrucat soseaua va fi mai inalta. Aceasta o consider o problema mare, deoarece soseaua se va apropia la un nivel amenintator de mult de nivelul statiilor.

Tot de anul acesta am inteles ca se va demara si reparatia strazii Renasterii, MULT asteptata de locuitorii zonei si nu numai. Tot in acest an vor demara santiere in zona strazilor vechi, inclusiv strazi unde tramvaiele sunt foarte aproape de case.

Deci proiecte sunt si vor mai fi. Calitatea... ramane de vazut. Si totusi, fata de alte orase, ma bucura enorm sa vad ca se face ceva pentru imbunatatirea calitatii transportului in comun!

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
m_the_one



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 24/Apr/2014
Mesaje: 41
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 30 Apr 2009 21:34:06    Titlul subiectului: 110289

Azi am observat un orar lipit in statia Caius Iacob (Banc post). Se pare ca aceasta nu va fi doar o statie provizorie, rezervata doar liniilor de Gradiste. In acest caz, statia de la Podgoria, sens de mers spre gara, nu si-ar mai avea rostul acolo unde este, tramvaiul trebuind sa opreasca in acea statie, in fata liceului CFR la macaz si la Caius Iacob (care, sa nu uitam, este singura care are un refugiu pentru calatori).


Fotografii-0053.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  278.37 kb
 Vizualizat:  de 12747 ori

Fotografii-0053.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 30 Apr 2009 22:23:26    Titlul subiectului: 110293

^ Da, asa este. Inca de la deschiderea liniilor spre Micalaca tramvaiele opresc si acolo!
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 01 Mai 2009 00:04:35    Titlul subiectului: 110294

Cred ca ambele statii se justifica. Cea de la Banc Post isi are rostul pentru ca in zona s-au mutat o serie de institutii de interes pentru aradeni, inclusiv pt batrani, cum ar fi oficiul postal nr 1 sau o casierie RCS RDS. In plus, candva tot se va face acel centru comercial pe spatiul fostei fabrici Tricoul Rosu. Oricum, la cate semafoare avem, nu se simte o statie in plus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Lun 04 Mai 2009 22:45:37    Titlul subiectului: 110420

S-a plantat iarba / gazon... pe spatiile dintre linii si sosea?

www.observator.info scrie: Rondourile de iarbă dintre liniile de tramvai din Vlaicu, pata de culoare după marea renovare din cartier, au fost înghițite de buruieni. adaugand si o poza (tot apartinand lor):

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 05 Mai 2009 08:04:15    Titlul subiectului: 110431

^ Cam asa si e, adica plin de buruieni! Am inteles ca s-ar fi plantat iarba, dar inca nu se vede nimic concret. Asteptam si vedem. Momentan nu prea pare sa fie o prioritate pentru CTP!

In alta ordine de idei, se lucreaza destul de bine la conectarea liniilor de pe Bulevard cu cele de la Podgoria. Deja pe sensul de mers Podgoria - Centru se pare ca sunt pe terminate! Din pacate insa, nu vor circula tramvaie pana nu se va termina zona Teatru - Pta Avram Iancu - Pta Romana, dar chiar si aici lucrarile sunt intr-o stare avansata. Daca totul va tine cu noi, eu zic ca in maxim 2 luni vom circula si pe acest traseu!

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
o_serar



Data înscrierii: 19/Sep/2008
Ultima vizita: 01/Iun/2022
Mesaje: 174
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Vin 08 Mai 2009 12:59:59    Titlul subiectului: 110616

^ Sa nu uitam si de Piata Primariei! care va fi total schimbata din afirmatiile de pana acum!

____________________________________________________________

Prezentarea infrastructurii de pe Calea Radnei, Iuliu Maniu si Podgoria: http://www.youtube.com/watch?v=5QzdrBcLc6w&feature=related ( filmulet gasit pe www.youtube.com )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 08 Mai 2009 19:14:54    Titlul subiectului: 110634

Nu as spune chiar "complet"... Vor fi unele modificari, dar nu cred ca va fi ceva complet spectaculos!
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
srazvi



Data înscrierii: 11/Ian/2006
Ultima vizita: 10/Oct/2011
Mesaje: 407
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 10 Mai 2009 14:55:24    Titlul subiectului: 110685

quiksilver a scris:
Mie unul mi-e cam frica de acel "s" de la Podgoria, mi se pare un loc ideal pentru deraieri.

Si la UTA la iesirea spre gara e acum un S, dar marea problema ramane pentru calatorii din Alfa amplasarea statiei dupa intersectie in ambele sensuri. Majoritatea celor ce vin dinspre Alfa si coboara la UTA merg inspre gara/podgoria. Astfel ei trebuie sa treaca care pe unde apuca la statia de dupa insula ca daca au facut 3 statii nu puteau face si a patra acolo, loc era destul pentru 4 statii late sau trebuia macazul pus dupa statie, nu sa fie 4 linii paralele Confused

_________________
Luna Amara
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 10 Mai 2009 22:09:38    Titlul subiectului: 110707

^ Si ce rost avea ca tramvaiul care circula pe ruta Fat Frumos - UTA - Gara sa opreasca in statie atat inainte de intersectie, cat si dupa???
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 19 Mai 2009 18:20:18    Titlul subiectului: 111164

Azi am facut doua poze in zona Podgoria:


DSC00452.JPG
 Descriere:
Dupa cum se poate vedea in imagine, Podgoria e blocata partial datorita lucrarilor care au loc... dupa asfaltarea facuta, incurcand enorm de mult circulatia auto in zona.
 Mărime fișier:  89.32 kb
 Vizualizat:  de 12272 ori

DSC00452.JPG



DSC00453.JPG
 Descriere:
Iata ce poate face lipsa cosurilor de gunoi in poate cea mai aglomerata statie din Arad in momentul de fata: statia de la Podgoria pe sens Vlaicu - Micalaca.
 Mărime fișier:  114.58 kb
 Vizualizat:  de 12272 ori

DSC00453.JPG



_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
silviu



Data înscrierii: 11/Feb/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2023
Mesaje: 219
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 19 Mai 2009 20:07:17    Titlul subiectului: 111169

Chiar nu o sa puna niste cosuri de gunoi acolo? Prin imprejurimi nu sunt cosuri de gunoi, sau cei ce stau in statie nu prea isi pierd timpul sa isi duca deseurile la cos?
_________________
http://silviubad.wordpress.com/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Mar 19 Mai 2009 22:23:39    Titlul subiectului: 111176

@arthurarad: Intr-adevar, am remarcat si eu lipsa cosurile de gunoi din acea statie (probabil ca au fost vandalizate deja Rolling Eyes ) dar sunt foarte sigur ca nu aceasta este neaparat cauza principala pentru ceea ce am vazut in fotografia de mai in sus. Wink Nu mai retin exact dar sunt sigur ca *cel putin* exista cosuri in apropiere. Sigur, e mult mai comod sa aruncam gunoiul unde ne este mai la indemana de cat sa ne deplasam pana la cosul vis-a-vis de statie(cum ai spus si tu Silviu...Ar fi o pierdere mult prea mare de timp pentru ei) sau sa incercam sa pastram acea mizerie asupra noastra si sa o aruncam mai apoi eventual.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 20 Mai 2009 12:33:16    Titlul subiectului: 111195

Aici sunt multe motive care intra in calcul, dar ceea ce pot sublinia e ca nu s-a instalat nici un cos pana in momentul de fata in niciuna din statiile construite prin BERD, si deci implicit nici in statia de la Podgoria. Cosuri de gunoi nu prea exista nici prin preajma decat la o distanta relativ mare. Totusi, nu exista scuze nici pentru cei care ar trebui sa le monteze si nu o fac!

later: Trebuie sa subliniez ca sunt dezamagit si de constructori, deoarece isi lasa echipamentele si mizeriile pe unde apuca, facandu-se astfel toata zona Podgoria ca un imens santier plin de mizerie, blocaje de trafic si haos creat de Politia Rutiera si/sau Politia Comunitara!

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 20 Mai 2009 16:31:44    Titlul subiectului: 111214

O plimbare "Biserica Sarbeasca - Fat Frumos"





















































Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 20 Mai 2009 16:46:39    Titlul subiectului: 111216

Referitor la acea problema de la statia UTA, nu se poate sa fie doar o iluzie optica? Sau cand ai trecut pe acolo, ai simtit deformarile?
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 14 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community