Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Traseele mijloacelor de transport in comun din Galati
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 27, 28, 29  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 13 Mai 2009 22:44:37    Titlul subiectului: 110878

Cineva din TransUrb a spus ca sunt 4 trolee pregatite pentru 104, odata ce se termina lucrarile, se rezolva cu trolee si in Tiglina 3. 101 va fi primul traseul scurt de troleu ce va circula, iar 102 va fi deservit doar de autobuze. 103 va fi si el reinviat daca se constata ca e rentabil.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Joi 14 Mai 2009 07:54:38    Titlul subiectului: 110895

In zona comuna cu traseul 39, autobuzul 36 opreste in dreptul statiilor de autobuz sau al celor de tramvai? In zona respectiva autobuzul are mai multe statii, amplasate diferit fata de cele de tramvai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 14 Mai 2009 21:20:55    Titlul subiectului: 110926

Conform informatiilor primite, autobuzele care suplinesc traseul 36 opresc in statiile de tramvai, nu si in cele de autobuz. Situatia este identica si pentru traseul 8.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 15 Mai 2009 20:51:28    Titlul subiectului: 110970

Iata ca ne-am lamentat degeaba (cel putin pentru situatia prezenta). Astazi s-au terminat lucrarile la terasament, care influentau traseele de tramvai spre Santierul Naval si spre Gara C.F.R. Autobuzele au fost retrase iar in locul lor au revenit tramvaiele. Pe traseul 36 am avut ocazia sa remarc astazi, in locul cunoscutelor KT-4D, un ZGT, cu afisaj frontal clar si functional.


4124 - ZGT pe linia 36 (15.05.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  151.8 kb
 Vizualizat:  de 12342 ori

4124 - ZGT pe linia 36 (15.05.2009).jpg



4125 - ZGT pe linia 36 (15.05.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  359.51 kb
 Vizualizat:  de 12342 ori

4125 - ZGT pe linia 36 (15.05.2009).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 17 Mai 2009 20:56:18    Titlul subiectului: 111059

In cealalta parte a orasului, Transurb-ul a dat astazi prioritate traseului 40. Am remarcat astazi doua tramvaie ZGT pe acest traseu si mi s-a mai spus ca mai este inca unul pe care nu am reusit insa sa-l observ. In mod surprinzator, la foarte putin timp dupa trecerea unui tramvai pe linia 40 a mai trecut unul pe traseul 39 (forma lunga a lui 40). Probabil ca, in perioadele dintre orele de varf, din spirit de economie, traseul 40 devine titular in locul lui 39.


4139 - ZGT pe linia 40 (17.05.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  249.02 kb
 Vizualizat:  de 12290 ori

4139 - ZGT pe linia 40 (17.05.2009).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 825
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 17 Mai 2009 21:08:19    Titlul subiectului: 111063

Da,deoarece este un interval orar in care tramvaiele de pe traseul 39 circula aproape goale de la Depozit si pana la Cimitirul Israelit...oricum observ ca de la un timp,cei din Transurb s-au apucat de "experimente",cum a fost si in cazul traseului 29 pe care nu mai circula nici un autobuz...e la fel ca inainte,cu Isuzu-uri si Prestij-uri...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 17 Mai 2009 21:16:38    Titlul subiectului: 111065

Experimentele pentru traseul 29 au durat doua-trei zile. Dupa PNO a fost si randul celuilalt Rocar de Simon sa se adapteaze acestui traseu. Testul cu PNN s-a efectuat seara, cand circulatia are un flux mai scazut insa rezultatul a fost accelasi: adaptare deosebit de dificila in curba de pe Strada Dogariei. Prin urmare, daca configuratia traseului 29 nu se va modifica, in cel mai fericit caz vom vedea Cobre pe acest traseu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 17 Mai 2009 21:43:02    Titlul subiectului: 111069

Azi, 17 mai traseul 40 era deservit de 2 tramvaie.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 18 Mai 2009 12:18:07    Titlul subiectului: 111096

Experimentele efectuate de Transurb pentru traseele pe care le detine continua prin introducerea MAZ-urilor pe linia 34. Ca si in cazul liniei 26, "deschizator" de astfel de probe este MAZ-ul 627 (GL-71-PMG). Am remarcat ca afisajele electronice ale acestuia informau corect asupra traseului pe care il deserveste cat si asupra capetelor de linie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 825
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 23 Mai 2009 13:15:09    Titlul subiectului: 111361

Lucrarile de pe str.Traian au evoluat destul de mult astfel ca in Bariera Traian este un haos total;calea de rulare al inca unui fost traseu de tramvai a fost afectata:39b.Avand in vedere dificultatea circulatiei,midibuzele ce ruleaza pe traseul 35,la intors spre P-ta Centrala,circula astfel:Bariera Traian,Str.Alexandru Macelaru,B-dul George Cosbuc,Str.Radu Negru,Str.Traian,Str.Vulturului,Str.Dr.Danielopol,Str.Basarabiei,Str.Traian,P-ta Centrala.
Un alt fapt bun pe care l-am observat,s-au terminat lucrarile pe Str.Prelungirea Brailei si in consecinta daca se respecta promisiunea Transurb-ului,sper ca de luni sa se introduca troleibuze si pe 104;si eu cred ca da,deoarece ieri(22.05)l-am vazut pe 1402 retragandu-se la garaj,circuland pe "Probe".Ramane de vazut...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 23 Mai 2009 21:09:45    Titlul subiectului: 111396

Desi lucrarile de pe Strada Prelungirea Brailei au incetat, strada inca nu este terminata, daca mai trec iar autobuzele pe acolo, se va prabusi iarasi, pentru ca sub strada este un IZVOR neincetat. Speram ca vor fi introduse pe 104 cele 3 Ikarusuri si doar un singur MAZ pentru ca MAZ-urile fac zgomot mult.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 23 Mai 2009 22:06:35    Titlul subiectului: 111400

Lucrarile pe Prelungirea Brailei s-au terminat in cursul zilei de vineri, si, intr-adevar, de luni se asteapta ca linia de troleibuz 104 sa fie repusa in functionare. Se asteapta, totodata, ca si linia de autobuz 9 sa revina la forma initiala (fara ocolul pe strazile Siderurgistilor - Asachi).
Troleibuzul 1402 nu a efectuat "Probe" pe linia 104; el a suferit o defectiune la inceputul acestei saptamani, defectiune care a fost remediata in cursul zilelor trecute.
Este posibil ca in ceea ce priveste configuratia de troleibuze pe linia 104, titulare sa fie MAZ-urile 203T, chiar daca, in mod surprinzator, o parte au inceput deja sa cedeze din punct de vedere tehnic. Cele trei Astra-Ikarus ar putea fi pastrate pe linia 102, fiindca, desi au fost utilizate ani buni, functioneaza ireprosabil iar din punct de vedere al aspectului se prezinta ireprosabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 23 Mai 2009 22:32:01    Titlul subiectului: 111405

Traseul 9 si traseul 104 circula acum fara devierea din timpul lucrarilor. Sa speram ca totusi vor fi trolee pe 104 si pe 103. 101 va fi reinviat pentru ca este destul de rentabil, dar cel mai bine ar fi fost ca troleele sa mearga pana la Gradina Publica, pentru ca de acolo totul merge gol. Sunt cativa elevi care merg la Liceul Industrial Alimentar dar acolo vor putea merge autobuzele 102, 104 si 26. Troleele ar fi mai rentabile daca s-ar opri la Gradina Publica. Troleele MAZ prezinta semne de defectiuni grave dar nu numai troleele ci si autobuzele, deseori raman fara firma aprinsa si le vezi in oras cum sunt pline de calatori, dar nu indica niciun numar, deja scot zgomote urate si multe altele. Este adevarat Amyralul a spus bine ca troleul a avut probleme. Eu nu stau sa ma uit la numerele de inmatriculare ale troleelor, tramvaielor si autobuzelor, dar acum cateva zile, un troleu era stricat la Agentia de Voiaj, in Mazepa, iar un Ikarus a cazut si el daca nu ma insel, calatorii, parasind mijlocul de transport destul de nervosi. Cu experimentele facute de cei din TransUrb, in Galati, pana acum Maz-urile au fost vazute pe urmatoarele trasee: 9, 19, 20, 22, 26, 34, 102 si 104. Sa speram ca si 10 si 21 si 31 vor avea parte de inoiri. Sunt probleme de soft la firmele autobuzelor din cauza aceea inca nu se afiseaza traseul 19. Traseul 29 nu se va modifica, doar Cobrele vor fi in viitor pe traseele 11, 15, 31, 29, 35 si alte trasee, pentru ca Isuzurile si Prestijurile vor fi casate. Daca pentru 31 MAZ-urile nu sunt necesare pentru 17 si 21 zic eu ca o pereche de MAZ-uri ar fi cea mai buna solutie.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?


Ultima modificare efectuată de către BaditaStefanGalati la Dum 24 Mai 2009 09:56:21, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 23 Mai 2009 23:42:11    Titlul subiectului: 111413

Exista anumite probleme legate de itinerariul fiecarui traseu. Din acest punct de vedere, autobuzele de mare capacitate nu pot fi introduse pe anumite portiuni urbane, decat doar daca s-ar modifica rutele existente. In mare parte, aceste probleme sunt ridicate de drumurile inguste, virajele destul de greu de efectuat chiar daca detii autobuz cu servo-directie cat si numarul de calatori transportati. De exemplu, traseele 11, 15 si 29 nu vor fi deservite vreodata de MAZ-uri daca nu se modifica itinerariul acestora: pentru orice MAZ care ar rula pe traseul 29, zona portuara este un calvar datorita strazii Dogariei iar pentru 11 si 15, zona pietii ar insemna un veritabil program de cascadorii. Alte trasee au flux scazut de calatori si prin urmare nu se merita introducerea autobuzelor de mare capacitate. Intr-adevar, un MAZ pe linia 10 s-ar descurca cu destula usurinta insa exceptand orele de varf, acest traseu nu este prea aglomerat.
In prezent, situatia este destul de buna ca repartizare a mijloacelor de transport pe traseele locale. Si consider ca ar fi si mai buna daca s-ar efectua cateva imbunatatiri in ceea ce priveste configuratia acestor trasee.
In ceea ce priveste midibuzele, deocamdata nu vor fi scoase din circulatie. Probabil ca pana in prima jumatate a anului viitor nu vor mai fi ISUZU insa raman Prestij-urile sa deserveasca trasee precum 10, 12, 15 sau 29. De asemenea, acestea mai au rolul de suplinitoare pe traseele de sacrificiu: 11, 22, cat si pe traseele mai lejere: 9, 20 sau 26.
Exista, din cate am aflat, si o varianta test pentru un MAZ pe jonctiunea 21/31 insa deocamdata nu s-a efectuat un astfel de test... si probabil cata vreme vor fi DAB-uri si Cobre disponibile, nimic nu s-ar schimba pe aceste doua linii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 24 Mai 2009 10:04:09    Titlul subiectului: trasee 111421

Daca pentru 31 MAZ-urile nu sunt necesare pentru 17 si 21 zic eu ca o pereche de MAZ-uri ar fi cea mai buna solutie. Dupa mine MAZ-urile le-as pune pe: 9, 10, 14(in caz de ar fi linie obtinuta de TransUrb), 17, 19, 20, 21, 22, 26, 34, 101, 102, 103, 104. 101 si 103 ar merge deservite doar de trolee, iar 102 si 104 de trolee si autobuze in paralel. In maxim 3 ani Cobra va fi cel mai mic autobuz al TransUrbului. Sa speram ca se vor mai aduce trolee, tramvaie si autobuze, din cate stiu conducerea TransUrb vrea sa repuna tramvaiul pe Str. Traian si nu troleu. Pentru a usura situatia tramvaielor 3, 5, 7, 37, 39, 39b si 40 ar fi o solutie saparea unui tunel care ar putea incepe in intersectia Str. Frunzei cu Str. Prel. Brailei si s-ar incheia dupa Piata Energiei si astfel Str. Brasov ar fi largita si Siderurgistilor la fel. Un pasaj ar fi necesar si in zona Kaufland-Billa astfel se mai capata o banda de mers pe sens. Inca o idee pe care as sustioneo este infiintarea unui traseu secundar deservit doar de Isuzu si Prestij cu urmatorul itinerariu: Capat Str. Levaditti - Cimitir Sf. Lazar - Minion - Bingo Europa - Bis. Sf. Vasile - Str. G. Doja - Str. Constructorilor - Tiglina 2 - Casa Rosie - Liceul Auto - Minion - Cimitir Sf. Lazar - Capat Levaditti. Acest traseu ar face legatura cu celelalte trasee principale. Dupa parerea mea 4 sau 6 midibuze ar face fata cu brio acestui traseu.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 25 Mai 2009 13:09:11    Titlul subiectului: 111443

Desi strada Prelungirea Brailei este deschisa acum, 9 si 104 circula tot deviat.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 25 Mai 2009 20:51:59    Titlul subiectului: 111468

In mod normal se astepta astazi introducerea troleibuzelor pe linia 104, fapt ce nu s-a intamplat. Deocamdata se considera rentabila devierea traseelor 9 si 104 pe strazile Siderurgistilor - Asachi si exista posibilitatea ca sa nu se mai revina la vechea forma intrucat lucrarile au durat atat de mult incat localnicii s-au obisinuit cu acest nou itinerar. Daca acest aspect va fi aprobat exista posibilitatea sa avem o diversificare si pentru linia 104, mai precis, va fi linia 104 pentru troleibuze, cu urcare directa pe Prelungirea Brailei si linia 104 pentru autobuze, cu devierea de care am amintit. Practic, aceasta deviere ar reprezenta diferenta pe care, un calator sosit la Galati n-ar avea de unde s-o stie si s-ar incurca. Aceeasi situatie exista si pentru linia 102 (diferenta data de devierea de pe strazile Garii - Nicolae Balcescu) iar in ceea ce priveste traseul "Complexul Siret - Gradina Publica" sunt in prezent alocate trei numere de linie, pe care le-am mentionat deja in postarile anterioare. Consider ca ar fi fost benefic si logic ca traseul de autobuz 102 sa primeasca vechiul numar pe care l-a avut inaintea introducerii troleibuzelor la Galati, si anume 13. Similar si pentru traseul de autobuz 104, numarul vechi fiind 27. Pentru "legatura" dintre Complexul Siret si Gradina Publica se poate utiliza numarul 19. De asemenea, consider necesar ca, in cazul in care cineva din conducerea Transurb-ului ar aprecia aceste propuneri, sa se posteze un anunt timp de cateva zile in cotidienele locale, pentru informarea galatenilor si totodata pentru evitarea unor confunzii.
Amintesc totodata ca de astazi, 25.05.2009, traseul 29 circula din nou pe vechea configuratie (adica pe strada Domneasca) intrucat in zona portuara se efectueaza lucrari la infrastructura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 25 Mai 2009 21:01:04    Titlul subiectului: 111469

Astazi pe traseul 29 au fost vazute MAZ-uri. In fata Palatului Navigatiei este o groapa si se executa lucrarile. Amyralul Bird are dreptate pentru traseele 104 si 9 dar rentabile sunt la intors, cu o statie posibila in fata Spitalului de Copii (in loc de Casa Rosie), alta statie la Liceul Auto si alta exact la Flora unde stationeaza doar microbuzele. Str. Brasov este aglomerata si din cauza aceasta ar fi rentabil doar la intors sa vina pe acolo. 18: Tiglina 3 - Parc CFR, 19: Complex Siret - Gradina Publica, 20: Complex Siret - Gara CFR, 27: Micro 19 - Parc CFR, 102: Micro 19 - Parc CFR (via Parc Eminescu la retur), 104: Tiglina 3 - Parc CFR (via Parc Eminescu la retur), dat fiind ca diferentele sunt foarte mici (de doar 3 sau 4 statii) consider ca nu necesita o renumerotare sau daca se va face renumerotare pentru 104 si 102 sa se modifice mai mult traseul ca sa fie justificata aceasta operatiune. Cat despre 19 ar putea circula : Complex Siret - Liceul Auto - Casa Rosie - Tiglina 1 - Complex Francezi - Banca Comerciala Romana - 3 Star - Potcoava - Modern - Universitate - Basarabiei - Gradina Publica si la retur Gradina Publica - Basarabiei - FSEA - CNVA - Piata Centrala - Agentia CFR - CEC Tiglina 2 - Arcada - Str. Constructorilor - Gh. Doja - Sc. 10 - Complex Siret.
_________________
https://linktr.ee/rsbadita (totul într-un singur loc)
MIE-MI PASĂ DE GALAȚI! VOUĂ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 25 Mai 2009 21:13:05    Titlul subiectului: 111470

Astazi am calatorit impreuna cu colegul nostru Terry Lawson pe traseul 29 si mijlocul de transport cu care ne-am deplasat a fost un midibuz (Prestij-ul MAW). Probabil ca MAZ-urile au fost din nou introduse pentru testari pe linia 29, eu personal nu le-am vazut. Daca linia 29 revine la varianta veche, evitandu-se astfel zona portuara, MAZ-urile ar putea s-o deserveasca fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 825
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 25 Mai 2009 23:48:19    Titlul subiectului: 111484

In decursul calatoriilor mele pe traseul 29,nu prea am vazut calatori coborand in statiile de pe Str.Dogariei,majoritatea coborand ori la Autogara,orin in Gara C.F.R.Mi s-a parut o idee buna introducerea unui traseu pe Str.Dogariei,dar populatia din acea zona,nu cred ca are nevoie...parerea mea...si pana la Palatul Navigatiei traseele 10,15 si 34 isi fac treaba.
In alta ordine de idei,as avea o propunere ce consta in contopirea traseelor 15 si 35(daca nu se mai revine la tramvai) si prelungirea din Bariera Traian pana la Metro;mi s-ar parea mult mai practic in locul unor doua trasee scurte,sa fie unul lung:Intfor S.A.-P-ta Centrala-B.traian-Metro,si retur.
Un alt aspect ar fi ocolirea celor doua trasee 9 si 104 pe Siderurgistilor respectiv Gheorghe Asachi:la retur spre Tiglina 3,mi se pare o idee buna deoarece statia de la Liceul Auto e o statie practica,astfel oamenii care locuiesc pe Str.Gheorghe Asachi au o statie in apropiere spre deosebire de cazurile anterioare(circulatia lui 9 si 104 pe Str.Prelungirea Brailei)cand nu aveau...Iar la dus spre Gara C.F.R. respectiv Parc C.F.R. nu mi se pare o idee buna ocolirea acestor trasee deoarece nu prea au unde sa faca statie(o posibila statie vis-a-vis de Liceul Auto)si,daca s-ar introduce troleibuzele pe 104,o propunere ar fi ca traseul 9 sa ramana singur in aceasta "ocolire"deoarece iar nu e bine sa se adune autobuzele/troleibuzele in Tiglina 3(daca ar fi si autobuze 104)
As avea o intrebare:ce traseu face legatura dintre Sidex si P-ta Centrala respectiv Gara C.F.R.?6 sau 6b?deoarece intr-o seara am vazut un 6b in Gara C.F.R. dar am vazut o "placa de traseu"intr-un tramvai cu 6b-Sidex-P-ta Energiei-P-ta Centrala...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu_samy



Data înscrierii: 25/Ian/2007
Ultima vizita: 31/Oct/2017
Mesaje: 223
Locație: Galati; Bucuresti

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2009 07:11:52    Titlul subiectului: 9 si 104 111487

Cele 2 trasee, 9 si 104 au in sensul spre Tiglina III statia de la Liceul Auto, care e foarte buna, dar pe sensul invers nu se poate pune statie acolo, ramanand doar statia de la Casa Rosie, daca e folosita, care e deservita si de 11,22,20 etc... deci pentru sensul Tiglina III - Centru poate circula pe Prelungirea Brailei, si deviat in sens invers..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2009 11:09:19    Titlul subiectului: 111498

Astazi am avut ocazia sa trec prin zona portuara si iata ca am reusit sa surprind in cateva fotografii motivul pentru care traseul 29 circula, in acest moment, pe vechea sa configuratie. In intersectia dintre strada Dogariei cu strada Portului au loc lucrari de infrastructura, circulatia realizandu-se pe un singur sens (cel de langa Palatul de Navigatie). Nu am remarcat nici un agent de politie in zona, in momentul in care am trecut pe acolo traficul era dirijat de unul dintre muncitori. Cu ocazia acestei noi lucrari, care de-altfel vine in completarea unui alt set de modernizari efectuate in cursul anului trecut pe portiunea dintre Palat si Intfor va mai dispare o portiune din sinele de tramvai care asigurau candva functionarea traseelor 50, 51 si 52.
As dori sa mai adaug ca, pe strada Portului, inlocuirea conductelor a avut ca efect inlaturarea sinelor de tramvai de pe un singur sens (de la Intfor spre Gara Fluviala), celalalt ramanand in continuare "cimentat". Astfaltarea s-a produs doar in zona in care s-au efectuat excavatii, adica pe aproape 40% din latimea strazii.



4171 - Lucrari in intersectie (26.05.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  179.38 kb
 Vizualizat:  de 12627 ori

4171 - Lucrari in intersectie (26.05.2009).jpg



4172 - Lucrari in intersectie (26.05.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  235.25 kb
 Vizualizat:  de 12627 ori

4172 - Lucrari in intersectie (26.05.2009).jpg



4174 - Lucrari in intersectie (26.05.2009).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  186.67 kb
 Vizualizat:  de 12627 ori

4174 - Lucrari in intersectie (26.05.2009).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BaditaStefanGalati



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 665
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2009 12:13:33    Titlul subiectului: 111505

MAZ-urile au inceput a afisa 19. Aveti o poza cu 29 si o poza cu 19.


Poza(3409).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  368.72 kb
 Vizualizat:  de 12615 ori

Poza(3409).jpg



poza3407_116.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.28 kb
 Vizualizat:  de 12604 ori

poza3407_116.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
vali.iftimie



Data înscrierii: 27/Iul/2008
Ultima vizita: 15/Feb/2024
Mesaje: 28
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2009 19:17:02    Titlul subiectului: 111539

Si inca o poza cu traseul 19 in statia de langa scoala 10.


Fotografii-0038.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  827.89 kb
 Vizualizat:  de 12580 ori

Fotografii-0038.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deprodio



Data înscrierii: 08/Iun/2007
Ultima vizita: 22/Mai/2024
Mesaje: 825
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 26 Mai 2009 21:16:36    Titlul subiectului: 111553

Si in seara asta am observat un MAZ pe traseul 29;eu cred ca MAZ-urile circula pe 29 doar seara,deoarece in jurul orelor 21,Midibuzele se strang pentru Curse Conventii si mai folosesc cate un MAZ sa inlocuiasca vreun Midibuz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 27, 28, 29  Următoare
Pagina 6 din 29

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community