Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete si abonamente
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 27 Dec 2005 16:16:19    Titlul subiectului: 9300

Troleibuzele au taxatoare, care sta intr-o cabina special construita in dreptul usii 2 (cel putin la ROCAR 212E).
Ca o curiozitate, biletele aveau aceeasi forma si continut, atat pentru ducere cat si pentru intoarcere, singura diferenta fiind culoarea cu care era scrisa seria, rosu la ducere, verde la intoarcere. Am prins și control, cu toate ca era duminica...
Iata si biletul folosit pentru "dus", adica 9 Mai - Artego... Observati seria scrisa cu rosu. . .
. . . si apoi cel cu seria verde, folosit pe sensul Artego - Gara (9 Mai).
Asta a avut sansa sa fie (si el) rupt de un controlor, insa ambele bucati au ramas la mine si le-am putut lipi la loc...



112-50.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.23 kb
 Vizualizat:  de 33006 ori

112-50.jpg



bilete_001_329_174.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  23.13 kb
 Vizualizat:  de 29898 ori

bilete_001_329_174.jpg



bilete-002_148.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  22.5 kb
 Vizualizat:  de 29898 ori

bilete-002_148.jpg




Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mie 17 Ian 2007 09:56:36, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 11 Aug 2007 21:30:30    Titlul subiectului: Bilete si abonamente 81395

Bilet de 1.2 lei cumparat la inceputul lunii iulie in troleibuz de la taxatoare; nu se composteaza.


tg.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  148.69 kb
 Vizualizat:  de 29962 ori

tg.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 10 Sep 2007 10:07:46    Titlul subiectului: 82548

Un bilet "alb".


bilete017.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  11.39 kb
 Vizualizat:  de 29863 ori

bilete017.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 16 Noi 2007 19:35:26    Titlul subiectului: 84837

Se pare ca gorjenii sunt cei mai norocosi din tara in ceea ce priveste tariful abonamentului general; acesta costa la 1 ianuarie 2007 suma de 39 de lei si era valabil pe toate liniile din oras, INCLUSIV pe cele preorasenesti. Este singurul oras din tara unde abonamentul pe toate liniile este mai ieftin decat cel din Bucuresti.

http://www.targujiu.ro/doc_publice/Hot.%20tarif%20TRANSLOC.doc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 16 Noi 2007 22:24:51    Titlul subiectului: 84842

Da, dar să ne gândim că, în afară de 9 Mai - Artego (care circula destul de bine) și 9 Mai - Romcim Bîrsești (circulă din oră în oră), restul linilor au 3-4 curse pe zi, după care autobuzele substituie unele troleibuze, pentru ca șoferii să-și facă orele de traseu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 16 Noi 2007 23:43:45    Titlul subiectului: 84844

Faptul ca e o regie mica de obicei conduce la tarife mai mari si nu mai mici - prin lipsa economiilor de scara. Chiar daca intr-adevar in Targu Jiu exista o singura linie cu circulatie normala e de laudat faptul ca restul de linii care ies din oras nu au fost taxate mai scump ca linii preorasenesti, asa cum se intampla in majoritatea oraselor din tara (Piatra Neamt este cealalta exceptie care imi vine in minte care la fel nu taxeaza suplimentar iesirea din oras).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Lun 30 Iun 2008 01:44:39    Titlul subiectului: 95197

Dr2006 a scris:
Da, dar să ne gândim că, în afară de 9 Mai - Artego (care circula destul de bine) și 9 Mai - Romcim Bîrsești (circulă din oră în oră), restul linilor au 3-4 curse pe zi.
Traseul 3 (9 Mai - Dragoieni) are o frecventa de 30 min. Iar traseul 9 (9 Mai - Kaufland - Interex - Artego) de 2 ore... Restul nu stiu.

Taxatoare nu mai sunt de mult si pare mai bine asa. Regia se modernizeaza. Biletele costa 1,2 RON indiferent de traseu.

In Targu Jiu pretul unui bilet e de 1,2 RON. Mi se pare un pret bun. Lumea calatoreste destul de mult cu mijloacele de transport in comun.
Iar pentru cei care fac naveta, exista abonamente, la care gasim cel mai mic pret din tara: 39 RON (elevii si studentii au reducere de 50%,adica 19,5 RON) si e valabil pe toate liniile. Se poate opta si pt abonament pe 2 sau 3 saptamani. Cei care nu au cumpara bilet si il composteaza. Sincer nu prea se risca nimeni fara bilet, poate 2-3% circula in ilegalitate.

Aproape in fiecare autobuz/troleibuz exista control. Ori stau in spate, ori la sofer, ori prin statii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mie 03 Iun 2009 19:05:04    Titlul subiectului: 111929

Eu acum vreo saptamana eram intr-un troleibuz in Tg-Jiu. Nu compostasem biletul, iar in statia urmatoare se afla controlul. Eu i-am vazut la timp si m-am dus sa compostez. Unul din ei m-a vazut si imediat dupa ce a urcat a venit la mine, a inceput sa ma ia cu tot felul de texte, sa-mi ceara buletinul etc. Mai mult, cand a inceput sa controleze, i-am prezentat si eu biletul pt ca mi-a cerut si efectiv mi l-a luat din mana! A plecat mai departe cu el si dupa aceea a revenit la mine. E normal una ca asta?? De unde si pana unde imi ia mie biletul care era compostat si in regula?! Eu unul n-am cedat, dimpotriva, am inceput sa-l acuz ca in alte dati isi selecta calatorii, pe tigani ii ignora etc. Nu m-am ales decat cu o legitimare pt ca fiind organ de politie are acest drept. Dar m-a enervat la culme! Cand am facut referire la faptul ca isi selecteaza calatorii, mi s-a dat raspunsul urmator: "Poate ca erau angajati ai SC TRANSLOC", la care eu: "Care dom'ne, de etnie rroma??" si au mai avut si nesimtirea sa imi raspunda cu "DA"! Mama lor! Acum mi-am facut abonament, sunt perfect in regula, dar mai tin si 1-2 bilete la mine si le compostez numai asa, in fata lor, in nesimtire! Ma cert cu ei si daca vad ca sunt incapatanati le arat abonamentul si buletinul si gata, termin cu ei! M-au ofticat la culme cand efectiv mi-a luat biletul din mana!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009 22:13:53    Titlul subiectului: 117239

Un articol din presa locala:

(link articol)

Pandurul a scris:
Peste 15 000 de târgujieni se deplasează, zilnic, cu ajutorul mijloacelor de transport în comun. Dintre aceștia circa 20% circulă în mod fraudulos. Conducerea Transloc a precizat că cei mai mulți dintre călători cumpără bilete dar nu le compostează. Vasile Căilean, directorul Transloc a mai spus că acum biletele pot fi cumpărate de la șofer astfel că scuza cu nefuncționarea automatelor nu mai merge.

Veniturile S.C. Transloc S.A. au crescut cu 15% în prima jumătate a lunii septembrie, comparativ cu aceeași perioadă a lunii trecute, ca urmare a controalelor efectuate de către angajații societății împreună cu polițiștii comunitari. Zilnic, între orele 4 dimineața și 24, în fiecare autobuz sau troleibuz se află câte un controlor, fie angajat al S.C. Transloc S.A. sau polițist comunitar.

Vasile Căilean, directorul S.C. Transloc S.A. a declarat: „În urmă cu trei săptămâni am demarat niște acțiuni comune împreună Poliția Comunitară Târgu Jiu. M-a surprins faptul că foarte mulți cetățeni circulă ilegal. Majoritatea dintre ei își cumpără bilete dar le nu compostează. La fel se întâmplă și cu abonamentele, nu se compostează călătoriile. La noi primează teama de control și nu conștiința așa cum ar fi normal”. De asemenea, Vasile Căilean a mai precizat: „Acum nu se mai poate invoca scuza că nu merg automatele. Biletele se pot procura chiar la șofer”. Prețul unui bilet de două călătorii este de 3 lei. Conducerea societății Transloc consideră că prezența polițiștilor comunitari în mijloacele de transport în comun îi incomodează pe hoții de buzunare care nu mai pot profita de neatenția călătorilor.


Daca ce am subliniat eu in articol este adevarat avem de a face cu o forma de autotaxare... originala, cand taxatoarea a fost inlocuita cu un controlor-intotdeauna-prezent Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 20 Sep 2009 23:36:30    Titlul subiectului: 117242

stfp a scris:
cand taxatoarea a fost inlocuita cu un controlor-intotdeauna-prezent Smile
Pe vremea taxatorilor erau oricum controale foarte dese, aproape în fiecare vehicul era câte un controlor. Faza frumoasă e că stătea liniștit pe un scaun și după ce toată lumea lua bilete scotea legitimația din buzunar și controla vehiculul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009 14:22:53    Titlul subiectului: 117268

Acum iar au bagat controlori in civil. Pe comunitari ii vedeai, deci mergea lejer smecheria cu necompostarea biletelor. Acum deloc, in fiecare autobuz/troleibuz, indiferent de ora, este un controlor! Insa mai e un lucru prost gandit: acum celor cu abonamente li se bifeaza fiecare cursa! Nu mai are voie nimeni dreptul la mai mult de doua calatorii pe zi, ceea ce mi se pare absurd! Cine are nevoie de mai multe curse... sa-si mai ia un abonament! Asta a fost raspunsul politistilor! Nu o sa se mai aboneze nimeni acum... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009 15:31:23    Titlul subiectului: 117270

Si atunci cand am vizitat eu municipiul Targu Jiu era un sistem ciudat, taxatoare "fixa" - in ghereta special amenajata, in autobuz -, plus controlori care urcau mai mereu pe traseu de undeva din cate o statie de pe bulevardul Ecaterina Teodoroiu.

Mi se pare un sistem foarte nepractic si ineficient, sa ai si taxatoare, si controlori, sa mai blochezi si cateva locuri in autobuze/troleibuze cu acea ghereta etc.

Mult mai simplu si eficient mi se pare sistemul folosit de cei de la Transbus Buzau: fiecare autobuz are o incasatoare, care merge ea la calatori, incaseaza banii si taie biletul. Desi e un sistem primitiv, este extrem de eficient, taxatoarea se asigura ca nu ramane nimeni care sa nu plateasca (sau sa aiba abonament/cupon etc), si nici nu ocupa o gramada de loc cu acele gherete din autobuz.

In privinta asta, consider ca Transbus-ul a adoptat cea mai eficienta solutie, adaptata la sistemul actual de transport si la "civilizatia" multora dintre calatori.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Lun 21 Sep 2009 18:08:01    Titlul subiectului: 117273

Cataline, nu mai avem taxatoare de mult. Si la Buzau nu stiu cati calatori ai vazut tu maxim intr-un autobuz, dar ia spune-mi cum ar face fata o taxatoare de la voi la Tg-Jiu intr-un troleibuz articulat plin pana la refuz, cu oameni pe scari (situatie foarte des intalnita in Tg-Jiu)??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 26 Sep 2009 21:06:24    Titlul subiectului: 117612

Si un articole de presa care contine detalii pe tema controlorilor omniprezenti. Este un mod 'mascat' de a reveni la taxatoare, pana la urma, mai ales ca cei prinsi fara bilet nu primesc amenda ci doar sunt constransi sa-si cumpere bilet de la sofer (!), doar daca insista sa nu plateasca vorbindu-se de amenda:

http://www.informatiagorjului.ro/eveniment/2098-Controale-dese-pe-troleibuze.html

Informatia Gorjului a scris:
Conducerea Transloc SA Târgu Jiu a instituit controlul permanent pe toate mijloacele de transport în comun din municipiu. Dacă până recent, verificările nu avea un caracter permanent, șefii societății de transport au luat decizia de a menține tot timpul salariați și polițiști comunitari în troleibuze și în autobuze.

„Am constatat că încasările au crescut cu 15%. Până acum procentul respectiv era suportat din bugetul societății. Oamenii trebuie să înțeleagă faptul că noi beneficiem de subvenții de la bugetul local, lucru ce se reflectă în prețul biletului. Până la urmă își bat joc tot de banii lor. Nu cred că o să mai prindem pe cineva fără bilet. Dacă, din întâmplare, controlul depistează persoane fără bilet, respectivele vor fi conduse la conducătorul auto, care îi va elibera bilet. Există și această posibilitate. Dacă nici în condițiile acestea cetățeanul nu își va lua bilet, atunci va primi amendă. În plus, am venit în ajutorul călătorilor și am scos biletul cu două călătorii care costă 3 lei. Cumpără o dată și folosește de două ori, dacă uită să își ia bilet sau nu mai are timp. Lumea nu trebuie să se supere dacă va vedea de dimineața până seara control în troleibuz“, a declarat Vasile Căilean, directorul Transloc Târgu Jiu. Potrivit Transloc, aproximativ 15.000 de târgujieni folosesc zilnic mijloacele de transport ale societății.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 30 Oct 2009 11:58:23    Titlul subiectului: 119190

Si in Targu Jiu se introduce abonamentul unic (valabil pe toate traseele) dar la un pret cam piperat:

http://www.gorjeanul.ro/actualitate/de-luna-viitoare-abonament-lunar-unic-pe-traseele-transloc

Gorjeanul a scris:
Începând cu data de 1 noiembrie a.c. se instituie un abonament lunar valabil pe toate traseele Transloc SA de pe raza municipiului Târgu-Jiu. Abonamentul va valora 90 de lei pentru adulți și 45 de lei pentru elevi și studenți. În prezent, valoarea unui abonament lunar cu 60 de călătorii (30 dus și tot atâtea întors) este 50 de lei pentru adulți și 25 de lei pentru studenți și elevi, valabil pe un traseu. Începând de luna viitoare, societatea de transport în comun din municipiu, va introduce abonament lunar valabil pe toate traseele.Decizia a venit ca urmare a două adrese către Primăria Municipiului Târgu-Jiu a unor cetățeni nemulțumiți de tarifele preferențiale aplicate la această dată.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Vin 30 Oct 2009 14:31:22    Titlul subiectului: 119193

Da, chiar eu am fost la primarie si am discutat despre situatia TRANSLOC-ului si am propus introducerea acestui abonament unic, pe toate liniile cu calatorii nelimitate.
In prezent nu exista decat abonamentul de 50 RON cu un nr de 60 calatorii (doua pe zi), ceea ce e destul de nemultumitor in anumite privinte. Si nu cred sa fie valabil doar pt o linie, eu nu am vazut vreo diferentiere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 25 Noi 2009 09:14:32    Titlul subiectului: 120549

Un articol despre automatele de bilete:

http://www.pandurul.ro/Comunitate/2009-11-23/Automatele+Transloc,+mai+sigure+ca+bancomatele

Pandurul a scris:
Distribuitoarele automate de bilete de călătorie la Transloc dispun de sisteme de securitate mai performante chiar decât ale celor de la bancomate. Astfel, orice intervenție autorizată sau nu asupra acestora declanșează o alarmă și, dacă este necesar, în câteva minute, o echipă de intervenție poate ajunge la locul faptei.

Hoții își pot lua gândul că pot sparge distribuitoarele de bilete ale Transloc fără să fie prinși asupra faptei. Acestea dispun de un sistem de supraveghere prin satelit astfel că orice intervenție asupra casetei de valori este monitorizată iar datele sunt transmise automat la dispeceratul regiei. “Ușița casetei în care se colectează banii este conectată la un sistem GPS și în momentul în care aceasta este deschisă se declanșează o alarmă. Dispecerul vede imediat pe un calculator care este automatul cu pricina și în cazul în care acesta nu a fost deschis de un angajat al regiei anunță poliția comunitară care patrulează în zonă și, în câteva minute, un echipaj ajunge acolo și vede despre ce este vorba”, afirmă Mircea Almășan, director tehnic al Transloc.

Metode de păcălit automatele

Mircea Almășan mai spune că, în trecut, s-au înregistrat cazuri în care copiii teribiliști încercau să facă rost de bani de buzunar de pe urma distribuitoarelor de bilete. Aceștia, obturau fie lăcașul în care cade restul fie pe cel în care sunt livrate biletele pe care le luau apoi și le vindeau în stație. “Puneau un pahar de plastic sau înfundau fanta de bilete cu hârtie. Oamenii băgau banii și fie nu primeau restul complet fie nu primeau biletul și dădeau vina pe noi. Acum am pus niște protecții din plastic și acest lucru nu se întâmplă”, mai spune Mircea Almășan. Acesta mai spune că, de când regia a hotărât ca și conducătorii auto să poată vinde bilete, automatele de bilete nu se mai “defectează” așa des. “Înainte fie că le defectau cu bună știință fie nici măcar nu încercau să își ia bilet și călătoreau gratis. Dacă erau surprinși călătorind ilegal motivau că nu au putut să își ia bilet. Acum când pot face acest lucru din troleu sau din autobuz nu mai au nicio scuză. De fapt nici automatele nu se mai defectează ca înainte”, mai spune Mircea Almășan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 07 Ian 2010 20:05:12    Titlul subiectului: 122035

Biletele nu se scumpesc in perioada urmatoare:

http://www.gorjeanul.ro/societate/in-perioada-imediat-urmatoare-transloc-nu-scumpeste-biletele?Itemid=135

Gorjeanul a scris:
Societatea de transport în comun SC Transloc SA Târgu-Jiu nu va scumpi biletele pe mijloacele de transport, în perioada imediat următoare. În ciuda scumpirilor de carburanți, conducerea SC Transloc SA anunță că deține rezerve de motorină care vor face posibilă stagnarea prețurilor la bilete. Nu se știe însă cât vor reuși șefii societății de transport să țină scumpirile la distanță.
Scumpirea carburanților, încă din prima zi a acestui an, nu va modifica, deocamdată, prețul unui bilet pe mijloacele de transport în comun ale SC Transloc SA. Costul biletului pe o călătorie va rămâne tot 1,5 lei, asta, deoarece, conducerea societății susține că deține, deocamdată, o rezervă de motorină care ar putea îndepărta luarea unei astfel de măsuri. Dacă în lunile următoare se va impune însă o scumpire, ea va fi stabilită și votată prin intermediul Consiliului Local Târgu-Jiu, susține Vasile Căilean, directorul societății. În cursul anului 2008, pe 14 iulie, prețul unei călători pe mijloacele de transport în comun a fost majorată de la 1,2 lei la 1,5 lei tot din cauza scumpirii carburanților.

SC Transloc SA are însă și vești bune pentru acest an deoarece se dorește realizarea unor investiții pentru achiziționarea a noi mijloace de transport în comun. Modelele ce vor fi achiziționate nu au fost stabilite, reprezentanții societății anunțând că au luat în calcul și unele sugestii ale cetățenilor făcute pe blogul primarului municipiului Florin Cîrciumaru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Joi 07 Ian 2010 21:33:16    Titlul subiectului: 122041

Asa este, am propus si eu personal anumite lucruri de care s-a tinut sau va urma sa se tina cont. Intr-adevar, sunt promisiuni cum ca anul acesta se anunta vesti bune pentru Transloc. Acum sa vedem,tare curios sunt si eu Smile
Daca aveti informatii despre obtinera de fonduri externe de modernizare/extindere a retelei v-as fi recunoscator, atat eu cat si conducerea Transloc si Primaria. Deasemenea ar fi si bine sa gasim si ceva troleibuze (dar si autobuze) la preturi bune, chiar daca ar fi sh. Orice sugestie e binevenita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 07 Iun 2010 21:31:48    Titlul subiectului: 128071

O gluma aparent haioasa, desprinsa parca din filmele categoria B. Sursa: cotidianul "Adevarul", editia din 07.06.2010. Link-ul este: http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Targu-Jiu-_S-a_dat_drept_politist_comunitar_si_a_incercat_sa_ii_pacaleasca_pe_calatorii_din_autobuz_0_275972823.html

"Târgu-Jiu: S-a dat drept polițist comunitar și a încercat să îi păcălească pe călătorii din autobuz

Bărbatul are domiciliul în Caracal, dar stă mai mult în Târgu-Jiu. Laurențiu Marius Stăncele a îmbrăcat haine de polițist și s-a urcat în troleu, începând să îi tragă la răspundere pe călătorii fără bilete.

La scurt timp, acesta a dat nas în nas cu adevăratul polițist comunitar, care l-a dat pe mâna poliției. Bărbatul de 47 de ani nu a apucat să ia vreun leu de la târgujienii care călătoreau fără bilet și a spus că a recurs la această faptă pentru că a vrut să vadă cum e să fii un om al legii. Hainele de poliție erau cumpărate de la second hand. Bărbatul este cercetat acum de polițiști."


Fotografia postata mai jos apartine cotidianului "Adevarul":



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.42 kb
 Vizualizat:  de 26365 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 02 Feb 2011 12:37:13    Titlul subiectului: 139443

"Ziarsitii" sunt chiar amuzanti, de (foarte) multe ori... Laughing

"Directorul societății speră că sunt slabe speranțe ca anul să fie cumpărate alte mijloace de transpot mai moderne"

Shocked Aaa, deci cum?!? Shocked

http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Targu-Jiu-_Pretul_unui_bilet_de_calatorie_pe_mijloacele_de_transport_in_comun_din_Targu-Jiu_nu_se_va_majora_0_419958293.html

"Târgu-Jiu: Prețul unui bilet de călătorie pe mijloacele de transport în comun din Târgu-Jiu nu se va majora

Miercuri 2 feb 2011

Biletul va rămâne până în vară 1,5 lei

Prețul unui bilet de călătorie pe mijloacele de transport în comun din municipiul Târgu-Jiu va rămâne neschimbat, cel puțin până în vara acestui an, a anunțat astăzi Vasile Căilean, directorul societății Transloc, aflată în subordinea Consiliului Local.

„Prețul unui bilet este și va fi 1,5 lei. Până în vară nu se va majora prețul biletului“, a spus Căilean. Transloc deține 17 troleibuze și 22 de autobuze. Directorul societății speră că sunt slabe speranțe ca anul să fie cumpărate alte mijloace de transpot mai moderne: „Noile mijloace de transport au consumuri specifice mult mai mici. Nu se știe dacă vor fi achiziționate autobuze noi în actualele condiții din țară“. Directorul Transloc a mai precizat că 48% din veniturile realizate de societate reprezintă subvenții acordate de Primăria Târgu-Jiu. Transloc încasează lunar venituri de 380.000 de lei. "

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 28 Feb 2011 13:08:56    Titlul subiectului: 140548

http://www.adevarul.ro/locale/targu-jiu/Targu-Jiu-_Cadouri_pentru_targujience_de_1_si_8_martie_0_435556705.html#commentsPage-1

"Târgu-Jiu: Cadouri pentru târgujience de 1 și 8 martie

Alin Ion

Luni 28 feb 2011

Femeile vor putea circula gratuit

Doamnele și domnișoarele din municipiul Târgu-Jiu vor putea circula gratuit pe mijloacele de transport în comun și nu vor plăti taxă în parcările cu plată.

Primarul orașului, Florin Cârciumaru, a anunțat că toate femeile vor putea circula gratuit pe mijloacele de transport în comun, iar cele care sunt și șoferițe nu vor plăti taxă în parcările cu plată din oraș. În plus, conducătoarele auto nu vor fi sancționate dacă parchează în locurile nepermise."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Sâm 08 Sep 2012 05:28:33    Titlul subiectului: 158767

Pretul biletelor s-a majorat la 2 lei/calatoria.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 16 Oct 2013 14:58:17    Titlul subiectului: 168074

Cateva bilete pe care le-am utilizat in scurta excursie la Targu Jiu.


b001.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  32.39 kb
 Vizualizat:  de 20773 ori

b001.JPG



b002.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  27.73 kb
 Vizualizat:  de 20773 ori

b002.JPG



b003.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  23.87 kb
 Vizualizat:  de 20773 ori

b003.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tram-fan



Data înscrierii: 19/Sep/2009
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 176
Locație: Oradea

MesajTrimis: Dum 07 Feb 2016 17:32:15    Titlul subiectului: 183685

Salutare. Aș avea rugămintea să-mi spuneți care sunt tarifele actuale pentru abonamentele la transportul public din Târgu Jiu. Mă interesează în mod deosebit prețul unui abonament lunar pe toate liniile. Mulțumiri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GORJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community