Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Microbuze in Piatra Neamt

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul NEAMȚ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 28 Sep 2007 21:59:46    Titlul subiectului: Microbuze in Piatra Neamt 83168

Chiar daca sunt relativ putine si in Piatra Neamt exista dube. Iata una ce se suprapune aproape total pe un traseu de troleibuz.


1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.93 kb
 Vizualizat:  de 24984 ori

1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 07 Mai 2009 09:13:38    Titlul subiectului: 110556

http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20090506&pagina=1&articol=21461

"Mai multi taximetristi decît locuri

în statiile taxi îsi asteaptă clientii mai multe masini decît locurile aprobate

Criza financiară ce a afectat aproape toată economia nemteană se pare că a ocolit anumite sectoare. Unul dintre acestea pare a fi taximetria în ciuda faptului că la începutul acestui an proprietarii de firme de taxi se plîngeau de faptul că le-au scăzut foarte mult încasările. Lamentările taximetristilor se pare că nu au avut acoperire în realitate întrucît numărul masinilor care fac taxi nu a scăzut, fiind la fel de multe ca anul trecut, ba chiar mai multe. Acest lucru a fost constatat si de către inspectorii Corpului de control al Primăriei care a dat mai multe avertismente întrucît în statiile de taxiuri special amenajate în oras au fost descoperite mai multe masini decît numărul de locuri prevăzute. De asemenea, pe parcursul săptămînii trecute, inspectorii de control ai primăriei au verificat si traseele mai multor microbuze ce fac transport de călători în regim de maxi taxi si au fost găsite mai multe nereguli ce au fost sanctionate. Tot săptămîna trecută, angajatii primăriei, de comun acord cu reprezentantii politiei rutiere au stabilit că în zona podului de la Căprioara să fie făcut un sens giratoriu pentru a fluidiza traficul din zonă. Pe acea portiune, numărul masinilor este foarte mare iar accesul către una dintre directii este extrem de dificil. Din acest motiv a fost creat acest sens giratoriu iar angajatii primăriei s-au ocupat ca acesta să fie marcat. Tot pe parcursul săptămînii trecute angajatii municipalitătii s-au îngrijit să pună în practică o decizie a primăriei, aceea de a pune limitatoare de viteză pe strada Gral. Dăscălescu din Piatra Neamt. Cu alte cuvinte, pe strada respectivă s-au aplicat pe asfalt acele cocoase menite să-i încetinească pe vitezomani. Politistii comunitari împreună cu cei de la rutier au verificat pe parcursul săptămînii trecute dacă pietrenii îsi parchează regulamentar autoturismele. Bineînteles că acest lucru nu s-a întîmplat deoarece locurile de parcare sînt absolut insuficiente si din această cauză, au fost aplicate peste 100 de amenzi în valoare totală de peste 84 de milioane de lei vechi.

(Magda VASILACHE)
"

Nu stiu ce se "mira" asa autoritatile, de evaziune fiscala n-au auzit? De nerespectari de orare, de legi s.a.m.d.?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Joi 07 Mai 2009 10:34:23    Titlul subiectului: 110566

Ei nu calatoresc cu mijloace de transport in comun, asa ca habar nu au!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 16 Iul 2009 15:12:03    Titlul subiectului: 114157

Nemultumiri vis-a-vis de transportul privat de persoane la Piatra-Neamt sunt insa nu la fel de mari ca si in celelalte orase "contaminate". De ce? Fiindca o mare parte dintre traseele operate de transportatorii privati urmeaza rute detinute de fostul Transurban, rute care nu sunt acoperite in totalitate de cei de la Troleibuzul. Exista insa si trasee care "acopera" in procentaj mare unele itinerarii detinute de Troleibuzul si de obicei aici apar neintelegerile. In rest, ca in majoritatea oraselor din tara, operatorii privati nemteni au optat pentru cele trei marci "clasice": Mercedes, Volkswagen si Ford. Se spune ca sunt si cateva Iveco, insa persoana cu care am discutat nu a amintit nimic de acestea.
Cu greu s-a stabilit o oarecare ordine in programul de functionare al maxi-taxi-urilor nemtene, si asta nu fara incidente... Fiindca tot am deschis aceast aspect, am sa postez mai jos un articol din "Monitorul de Neamt", datand din luna noiembrie a anului 2007, cand "legea privatilor" se facea "in strada, pe traseu", fara a tine cont de imprejurari. Bine ca macar acum lucrurile par sa se mai fi limpezit si cum Piatra-Neamtul este oras modern si cu pretentii, poate in viitorul apropiat se vor inlocui aceste microbuze cu mijloace de transport moderne si adecvate.

"Păruială între soferii de maxi-taxi

Un incident care i-a avut ca protagonisti pe doi soferi de la firme de transport călători din Piatra Neamt s-a lăsat cu acuze penale. Neculai Mortun, sofer al unei companii de transport care detine licentă pentru traseul IVV - Dărmănesti, îl acuză pe soferul unei firme concurente de agresiune. Conducătorul auto spune că individul, pe care l-a identificat ulterior, i-a prins degetele în usa microbuzului si că l-a înjurat. Incidentul, cunoscut si de politisti, dar în altă variantă, ar fi avut loc joi, 22 noiembrie, în statia din fata BCR. „Oprisem în statia de la BCR să iau călătorii. La un moment dat, în masină a urcat un individ care a început să tipe la mine că as fi încălcat orarul. Mi-a reprosat că as fi plecat mai repede din statie si că i-as lua clientii. Eu m-am uitat la ceas si i-am spus că nu are dreptate. Atunci a vrut să-mi ia plăcile pe care scria ruta. M-am opus si cînd am vrut să închid portiera mi-a prins degetele în usă. Am plecat mai departe, urmîndu-mi traseul. Cînd am ajuns în statia din fata magazinului Orion, am fost oprit de un echipaj de Politie. Agentul Paul Grigoriu mi-a cerut actele. Eu l-am întrebat cu ce am gresit ca să-i dau actele? Atunci, politistul a sărit în masină să-mi ia cheile din contact, ceea ce nu i-am permis. I-am spus din nou că nu-i dau actele pînă cînd nu-mi spune ce abatere am comis. Atunci el mi-a zis că am avut un diferend cu cineva în trafic. I-am dat buletinul si m-a invitat la sectia de politie din Dărmănesti, în aceeasi zi. M-am conformat si am fost amendat cu 234 de lei pentru că am refuzat să-i dau actele. Cu sigurantă că a fost pus ceva la cale, pentru că altfel nu-mi explic cum de a fost posibil ca politistul să îmi iasă în cale într-un timp atît de scurt. Nu voi lăsa lucrurile asa si mă voi adresa instantei. Am scos deja certificat medico- legal care atestă că am nevoie de 7-8 zile de îngrijiri medicale“, a declarat Neculai Mortun. Am încercat să-l contactăm si pe agentul Paul Grigoriu, despre care trebuie spus că nu lucrează la Politia Rutieră. Mai mult decît atît, în procesul verbal de contraventie apare specificat că incidentul ar fi avut loc pe strada Mihai Viteazu, nu în fata BCR-ului. De la Biroul de presă al IJP Neamt am aflat că politistul a intervenit întrucît Ionel Boboc, soferul acuzat de agresiune, ar fi cerut ajutor. „Între cei doi au fost niste neîntelegeri cu privire la respectarea traseului si a orarului. Unul dintre ei i-a reprosat celuilalt că nu respectă traseul. Ionel Boboc, un alt sofer de maxi taxi, a reclamat că Mortun i-a dat o palmă. Mortun afirmă că Boboc i-a prins mîna în portieră. După ce s-a întîmplat, Boboc s-a deplasat la Politia Municipiului si a reclamat cele întîmplate. Atunci, ofiterul de serviciu a cerut ajutorul colegilor aflati în patrulare pentru a fi identificat soferul reclamat de Boboc. Agentul Grigoriu se afla în zonă si l-a oprit pe soferul reclamat. Acesta nu a vrut să se legitimeze si a fost sanctionat conform legii. Ambii soferi au fost la Politie si s-au reclamat penal reciproc“, a declarat inspectorul Cătălina Bădeanu, purtătorul de cuvînt al IJP Neamt."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun 20 Iul 2009 16:50:08    Titlul subiectului: 114308

Se pare ca SC Troleibuzul SA are in dotare si doua microbuze (pe acestea le-am vazut)
NT 09 TRO
NT 10 TRO



NT 09 TRO.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  231.35 kb
 Vizualizat:  de 24077 ori

NT 09 TRO.JPG



NT 10 TRO.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  175.19 kb
 Vizualizat:  de 24077 ori

NT 10 TRO.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 22 Iul 2009 13:37:40    Titlul subiectului: 114406

Sa vedem si un bilet de maxi-taxi, datand din vara anului 1999. Imi amintesc cu cata "timiditate" aparea cate o duba la capatul de linie din Darmanesti... Pe atunci locuri erau doar pentru autobuzele Transurban-ului si pentru mijloacele de transport ale celor de la Troleibuzul. Dubele - foarte putine la numar - nu stateau ca acum, in rondoul de intoarcere (unde oricum n-ar fi avut loc) ci fie in capatul inferior, inainte de bucla, fie peste drum, in statia in care opreau masinile ce intorceau la Scolile Normale.


maxi-taxi (1999).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  28.03 kb
 Vizualizat:  de 24050 ori

maxi-taxi (1999).JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 19 Aug 2009 08:04:21    Titlul subiectului: 115627

Ca in mai toate orasele tarii, si Piatra-Neamt-ul beneficiaza, cel putin in prezent, de transport cu microbuze private. Dupa cum stim, problemele sunt aceeleasi; platesti dar nu primesti bilet, calatoresti in ingramadeala si esti nevoit sa suporti diferite izuri mai mult sau mai putin suportabile...
Articolul de mai jos apartine cotidianului "Ceahlaul", editia din 19.08.2009:

"Nu tăia frunză la cîini, nici bilete la călători!

"Biletul de călătorie" de un leu jumate a devenit o raritate în microbuzele pietrene. Cine face naveta cu maxi-taxi a primit cel puțin de cîteva ori un tichet boțit, cu amprentele călătorilor precedenți. Sînt navetiști care, din compasiune, refuză biletul și călători care îl cer în mod expres. Adesea, cei care nu primesc bilet de călătorie aproape niciodată sînt bătrînii și copiii. Șoferii, care se fac că plouă după ce primesc banii, nu pleacă acasă cu buzunarul greu, căci s-a împuținat numărul celor care merg cu mijloacele de transport în comun. Autobuzele din oraș lasă călătorului libertatea de a-și procura bilet de la "automat", pe care să și-l composteze singur. Unii nu știu, alții se prefac, dar cei mai mulți pîndesc controlorul. Așa se face că biletul te poate duce în ispita călătoriilor fără compostare. Neștiința nu te scapă de amendă, dar fuga o poate face.
Posesorii de mașină, poate habar n-au de acest subiect. Însă oameni care predau chitanțierul seara la fel de cum l-au primit dimineața sînt peste tot. Căci o vizită la toaleta pu­blică te costă un leu. Dacă nu are cine să-ți deconteze "activitatea", nu te agiți să ceri bilet. Taxiurile nu taie chitanță niciodată. Tinerii care se întorc noaptea tîrziu din club se tîrgu­iesc asupra costului, încît socoteala "aparatului" nu mai are importanță. Șoferul este întotdeauna cel care face pro­punerea.

Transpirația, bat-o vina
Revenind la dilema călătorului (să mă urc în ăsta sau să-l aștept pe următorul?) ne copleșește, implicit, o pro­blemă care ne suplimentează doza de nervi: îngrămădeala! Din moment ce toți plătim bilete la același preț, de ce unii stau în picioare și alții jos? Vară fiind, îți sfîrîie tîmplele de cald cînd e microbuzul gol. Cînd e plin, îți dorești să nu te fi urcat. Pe măsură ce parcurge mai multe stații, șoferul permite tot mai multor călători să urce, iar cei de pe scaune sînt "condamnați" să adulmece toate putorile posibile ale celor din picioare. E un ghiveci de arome de care te ustură și ochii cîteodată. Nasul tău are rolul de aspirator de transpirație. Bomba olfactivă se declan­șează amețitor mai ales cînd mijlocul de transport în comun în care te-ai urcat, dintr-o inspirație necugetată, are de parcurs cale de mai multe zeci de kilometri.
În cazul unui accident, oamenii din conserva pe patru roți ar avea toate "șansele" să devină tocăniță.
Șoferul îți poate spune: "dacă nu-ți place, nu te urci". Dar e posibil ca în momentul în care tu ai urcat, aerul din autobuz să fie respirabil și toată lumea să stea cuminte pe scaune. Prin ce fel de telepatie ar trebui să știi că două stații mai încolo va urca un puhoi de oameni, înghesuindu-și picioarele printre fel de fel de trăiști cu brînză, usturoi, salam și alte produse care irită sto­macul?Aerul condiționat nu dă randament. Punga la nevoie se cunoaște! Nici o pastilă anti-vertij nu-ți stăpînește bolboroseala din burtă, cînd tot alaiul de mirosuri îți vatămă nările.

Dă-te de pe locul meu!
Politețea nu e rudă cu obligația. Dacă dorești "de bună voie și nesilit de nimeni" să cedezi scaunul unui om mai obosit sau mai vîrstnic, se numește că ești politicos. Dar cînd altcineva îți impune să te ridici pentru a-i ceda locul, te simți obligat să o faci. Bineînțeles că cearta pentru obținerea "tronului" se poate isca oricînd. Unii tineri, epuizați de job-urile proaspăt primite, refuză vehement să se ridice în favoarea unui pensionar, pe care îl consideră odihnit și fără ocupație. Alteori, pregătiți să se ridice în fața unei bătrînele, aceasta răspunde chicotind: "Stai jos, că nu-s așa bătrînă precum par".
Biletele de un leu jumate nu pot transforma microbuzele în avioane și nici scaunele slinoase în fotolii primitoare. Nu-ți pot garanta că vei coborî la fel de întreg cum ai urcat. La ce să ai nevoie de ele, atunci? Oricum după o tură prin oraș într-un microbuz îmbulzit cu oameni, care fierb unii în transpirația altora, cobori "corăslit" și fără vlagă. Dacă nu vezi afișul lipit pe geamul portierei, ce arată o săgeată în sus: " loc de dat cu capul", ajungi în stație ca ...nou-născut. "Amnezia" spontană te face să uiți că n-ai avut bilet, doar ca să nu-ți mai amintești că ai călătorit și astăzi cu microbuzul."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun 25 Ian 2010 08:07:42    Titlul subiectului: 122661

Soferii de dube au intrat in atentia politistilor intrucat acestia nu respecta traseele stabilite si punctele de stationare in oras.
Evenimentul.ro a scris:
Zeci de șoferi care practică taximetria sau conduc autobuze pe străzile din oraș au reclamat, în ultima perioadă, agenților de la Poliția Primăriei Bacău neregulile comise în trafic de șoferii microbuzelor-pirat.
Taximetriștii susțin că zeci de mașini de transport persoane care tranzitează străzile din municipiu iau pasageri ilegal pentru a-i conduce la diferite destinații, atât în oraș dar și în localitățile limitrofe. Agenții Poliției Primăriei au făcut în ultimele luni mai multe filtre în trafic pentru a-i prinde pe șoferii de microbuze care încalcă legea, scrie Adevărul.
Principala abatere a șoferilor prinși cu „ocaua mică“ a fost nerespectarea traseelor prestabilite și staționarea în locuri care nu sunt prevăzute de autorizația de transport. Mulți dintre ei nu aveau acte deloc
.
http://www.evenimentul.ro/articol/piratii-din-transportul-public-haituiti-de-politie-.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 04 Feb 2010 21:19:24    Titlul subiectului: 123266

Razie printre conducatorii auto. Marti, unul dintre cele trei ceasuri rele pentru cei care fac transport de persoane in conditii ilegale a constat in razia Politiei insotita de reprezentantii ARR-ului... Mai multe informatii aflati urmarind articolul de mai jos, apartinand cotidianului "Adevarul de seara", editia din 03.02.2010. Link-ul: http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Piatra_Neamt-_Amenzi_usturatoare_pentru_transportatorii_ilegali_0_201580264.html

"Piatra Neamț: Amenzi usturătoare pentru transportatorii ilegali

Șoferii care nu remediază defecțiunile tehnice ale mașinilor pun în pericol viața călătorilorPolițiștii din cadrul Seviciului Rutier și reprezentanții ARR au sancționat ieri 22 de conducători auto în numai cinci ore.

Acțiunea organizată de polițiștii nemțeni și filial Neamț a Autorității Rutiere Române a scos la iveală o serie de abateri grave de la regimul legal de transport persoane. Din cele 37 de persoane verificate în intervalul orar 6.00 -11.00, organele de control au amendat 22 de conducători auto care nu respectau legislația în domeniu.


„Polițiștii au aplicat amenzi în valoare totală de 19.900 de lei pentru neeliberarea de bilete călătorilor și transportul mai multor persoane decât locuri disponibile. Alți 16 conducători auto au fost sancționați pentru lipsa atestatului de transport, lipsa documentelor, dar și defecțiuni tehnice ale mijloacelor de transport în comun", a declarat inspector principal Cătătlina Bădeanu, purtător de cuvânt al IPJ Neamț.

Organele abilitate avertizează conducătorii auto care efectuează transport de persoane că aceste verificări în trafic vor continua și în perioada imediat următoare, atât în Piatra Neamț, cât și în localitățile învecinate.
"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 09 Aug 2010 22:24:18    Titlul subiectului: 131558

Conditii de toata jena... Si asta intr-un oras turistic! Probabil se vor lua masuri dupa ce lucrurile vor dramatiza iar autoritatile - in sila specifica - se vor hazarda sa judece putin. Penibil! Dracu sa le ia de interese ca din toate posibilitatile de prosperitate existente in tara asta doar la cele mai tampite posibile va ganditi mereu, dragi "oameni de afaceri".

http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Neamt-_Calatorii-lasati_fara_aer_in_microbuze_0_313769123.html

"Neamț: Călătorii, lăsați fără aer în microbuze

Pietrenii se urcă cu groază în microbuzele încinse de vremea caniculară. Cele mai multe microbuze nu sunt însă dotate cu dispozitive de răcorire. Protecția Consumatorilor nu poate lua măsuri dacă pietrenii nu fac reclamații.

Pietrenii care circulă în aceste zile cu mijloacele de transport în comun au parte de un tratament „special“. Aerul imposibil de respirat, căldura excesivă și aglomerația creată de cei care fug de soare, bătrâni care încearcă din răsputeri să se răcorească cu evantaie improvizate creează o imagine dezolantă a ceea ce se vrea a fi transport de călători.

Multe dintre microbuzele care tranzitează orașul nu au nici măcar ferestre care să se poată deschide, iar aerul condiționat e un accesoriu de lux.

„Să se facă controale!“

Singura sursă de aer curat rămâne astfel geamul șoferului. „Nu pot să cred ce se întâmplă, nu știu de ce nu se fac controale în această perioadă de caniculă, să vadă toată lumea pe ce plătim bilet. Nici nu ar trebui lăsați să transporte oameni în mașinile astea“, a spus Teodora Roșescu, o pietreancă indignată de condițiile din microbuz.

Reprezentanții firmelor de transport în comun sau șoferii independenți nu vor să comenteze oficial situația. „Dacă dau drumul la aer consumă mai multă motorină mașina“, a replicat nervos un șofer de pe traseul 1 Mai-Bloc 40, unul dintre cele mai lungi din oraș. Călătorii care îndrăznesc să ceară explicații în legătură cu instalația de aer condiționat nu primesc decât răspunsuri agresive din partea șoferilor.

„Unul a zis odată că pot să mă dau jos dacă nu-mi convine. Sunt în trafic, nu la ștrand, să mă răcoresc“, a explicat Veronica Nacu, care merge zilnic cu microbuzul prin oraș.

Traficul, mai aglomerat ca oricând

Protecția Consumatorului este cea mai îndreptățită instituție care poate lua măsuri în această situație. Controalele se fac însă numai atunci când există reclamații scrise. În ultimele zile, traficul de pe străzile orașului a devenit un chin din cauza temperaturilor ridicate.

„Cred că trei ore le-am pierdut numai așteptând. E groaznic de cald și e foarte aglomerat. Se merge bară la bară și mai sunt și șoferi care fac tot felul de cascadorii. Îți trebuie nervi de fier ca să scapi cu bine sau ieși pe jos, dar te omoară căldura“, crede șoferul Doru Mancaș."



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  156.14 kb
 Vizualizat:  de 22828 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 13 Oct 2010 15:41:47    Titlul subiectului: 134722

Zici maxi-taxi, zici tiganie. Piatra Neamt nu face exceptie, desigur...

http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Neamt-_Microbuzele_arhipline-reclamate_de_pietreni_0_352765120.html

"Neamț: Microbuzele arhipline, reclamate de pietreni

Andreea Amariei

Miercuri 13 oct 2010

Piatra Neamt

Pietrenii se plâng de condițiile oferite în microbuzele pentru transport de persoane

Cei mai mulți călători sunt nemulțumiți de faptul că trebuie să aștepte în stații zeci de minute și că nu primesc bilete. Oamenii au sesizat neregulile din trafic atât la Primărie, cât și la Oficiul pentru Protecția Consumatorilor.

Aglomerație, zeci de minute de așteptare în stații, trasee nerespectate și bilete plătite fără a fi eliberate. Acestea sunt nemulțumirile pietrenilor care circulă zilnic cu mijloacele de transport în comun. „Cu troleul e mai bine că-ți cumperi bilet și-l și primești. Mai mult, nu e nici așa de aglomerat, însă circulă mult mai rar, mai greu și nici nu ajunge în toate zonele. Cu microbuzul e jale, dar nu avem ce să facem“, ridică din umeri Ramona Oancea, care merge zilnic pe traseul Precista-zona 1 Mai.

Edilii oferă prea puține soluții

Tot de drumul cu microbuzul se plânge și Toader Postolache, care așteaptă și câte 20 de minute în stație pentru a ajunge la serviciu. „Eu stau în Precista și lucrez în Dărmănești. La ora 7.00 trebuie să fiu la serviciu, așa că mă duc de la 6.20 în stație ca să fiu sigur că găsesc ceva ca să ajung la timp. Mie-mi decontează transportul de la serviciu, dar pentru asta trebuie să am bilete. Mai ales la prânz, când mașina e arhiplină uită să mi-l mai dea, deși îl plătesc“, se plânge pietreanul.

Când sunt întrebați, șoferii păstrează tăcerea, însă nu și în fața celor care sunt în măsură să-i sancționeze. În prima săptămână din luna octombrie, polițiștii comunitari au aplicat transportatorilor din oraș șase amenzi, în valoare de 1.600 de lei. Una a fost pentru oprirea în alte stații decât cele prevăzute în grafic, iar alte două pentru neprezentarea documentelor prevăzute de lege.

„Am făcut verificări în ultima perioadă pe liniile de transport în comun și am constatat că șoferii de microbuze de multe ori ignoră orele de plecare de la capăt de linie, traseul pe care trebuie să-l urmeze și supraaglomerează mașinile“, a declarat Dumitru Crăescu, șeful Poliției Comunitare Piatra Neamț.

Nemulțumirile călătorilor au ajuns și la cei de la Oficiul pentru Protecția Consumatorilor (OPC), însă rezolvarea de multe ori este imposibilă deoarece plângerile sunt greu de probat. „Am primit o singură sesizare în acest an cu privire la cei care nu eliberează bilete, însă majoritatea pietrenilor se plâng de supraaglomerarea microbuzelor. În această vară, oamenii spuneau că se sufocă în mașini, însă transportatorii află din timp de controale și se asigură că totul este în regulă, după care revin la vechile obiceiuri“, a spus Nicoleta Nica, purtătorul de cuvânt al OPC Neamț.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 13 Oct 2010 21:15:36    Titlul subiectului: 134742

Adevarul ca in oras, in ceea ce priveste transportul de persoane - si desigur, exceptand serviciile efectuate de Troleibuzul - domneste un mare haos. Operatori privati cu autobuze sau microbuze nu sunt organizati corespunzator - lucru deja stiut si confirmat de cunoscutii mei din acest oras. Desigur, daca municipalitatea si-ar da interesul, atunci s-ar ocupa de Troleibuzul si-ar pune lucrurile la punct insa legea ofera multe adaposturi subtile. Mi s-a spus ca unele maxi-taxi sunt vechi, motoarele lor zumzaie precum bondarii in calduri si umplu strazile de fum... Nu arata prea bine pentru un oras cu pretentii ecologice, si in plus, cu aspect turistic. Iata cum se pot forma pareri gresite.. Orasul superb, transportul de toata balcareala.
Este urmarea pe care unii o suporta cu parere de rau, altii nici macar cu dureri in cot, urmarea desfiintarii operatorului de stat (Transurban) precum si lipsa de organizare a privatilor. Se spune ca aceasta lipsa de organizare pleaca si de la faptul ca sunt prea multi operatori care uneori se "patrasesc" intre ei, alteori "patrasesc" calatorii...

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zzz



Data înscrierii: 26/Aug/2007
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 913
Locație: Bacau

MesajTrimis: Lun 23 Ian 2012 16:27:58    Titlul subiectului: 152245

Microbuzele din Piatra Neamț vor avea obligatoriu sisteme GPS
Evenimentul.ro a scris:
Operatorii de transport public care își desfășoară activitatea în municipiului Piatra Neamț trebuie să instaleze pe toate mașinile sisteme de poziționare globală. Măsura trebuie pusă în aplicare până la sfârșitul acestui an și are ca principal scop monitorizarea și disciplinarea șoferilor în trafic.
„Pentru a asigura monitorizarea mașinilor noastre, conform contractului avem obligația ca până la sfârșitul anului 2012 să dotăm fiecare mașină care execută curse regulate cu GPS”,a spus Mihai Fărcășanu, director tehnic Urbtrans.
Conducerea firmei a luat această decizie ca urmare a sesizărilor venite de la cetățeni care reclamau printer altele că unii șoferi nu opresc în toate stațiile sau nu respectă orarul zilnic stabilit pentru traseele din oraș. Măsura trebuie pusă în aplicare de cei 11 operatori de transport cu microbuze din Piatra Neamț, dar și de societatea Troleibuzul.

http://www.evenimentul.ro/articol/microbuzele-din-piatra-neamt-vor-avea-obligatoriu-sisteme-gps.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matei Melinte



Data înscrierii: 09/Oct/2015
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 185

MesajTrimis: Vin 15 Noi 2013 21:25:41    Titlul subiectului: Microbuzele cuceresc totul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 168898

Mai multe firme particulare fura painea Troleibuzului.Exemplu: in doar 10 minute, vin 7 microbuze (cu aceeasi ruta ca troleul) si 2 trolee. Evil or Very Mad
In ritmul asta vor disparea toate electricele!!!!!! Crying or Very sad Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul NEAMȚ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community