Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Stațiile Transbus. Orare de circulatie.
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 05 Feb 2009 15:50:46    Titlul subiectului: 105614

Continuam cu linia 10.

Va prezint imagini cu un esantion de panouri de statie, observati ca sunt trecute doar frecventele si orele intre care circula autobuzele, nu orele de trecere prin statiile in cauza!

Probabil ca Primaria si Consiliul Local vor sa stimuleze potentialii calatori sa mai si gandeasca cand e ora probabila de sosire a autobuzului, nu sa vina pur si simplu, sa se uite pe orar si sa se urce in autobuz... Rolling Eyes

In cazul liniei 10, orarul din week-end pare sa fie O.K.

Pentru cursul saptamanii, pe panouri scrie ca prima cursa e la 05:57, iar ultima la 20:24, dar orele calculate de mine conform frecventelor inscriptionate NU se incadreaza in intervalul de pe panou: daca prima cursa e la 05:57 si se circula din 27 in 27 minute, ultima cursa n-are cum sa aiba loc nici la ora 20:24, ci la 20:21 Rolling Eyes

Da'-n opinia primarului Boscodeala totul e bine, acele frecvente sunt suficiente, cu toate ca n-ajuta mai deloc...



10.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  31.18 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

10.JPG



1+4+5+10(4Ciudat).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  180.47 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

1+4+5+10(4Ciudat).jpg



1+4+5+10(4-gresit).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  144.5 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

1+4+5+10(4-gresit).jpg



1+4+5+10.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  125.76 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

1+4+5+10.jpg



2+5+8+10.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  100.52 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

2+5+8+10.jpg



3+5+8+10(2).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  116.79 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

3+5+8+10(2).jpg



3+5+8+10.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  132.46 kb
 Vizualizat:  de 21220 ori

3+5+8+10.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 05 Feb 2009 16:29:12    Titlul subiectului: 105616

Ca o concluzie, simpla afisare in bataie de joc a unor ore ale primei si ultimei curse (banuiesc!) si a unei frecvente este aproape inutila, asa cum am demonstrat exista anumite decalari pe care nu ai cum sa le deduci in lipsa afisarii unui orar complet, cu atat mai mult cu cat afisarea acestuia necesita un efort minim, niste tabele facute in Excel, printate, plastifiate si apoi afisate la loc vizibil!
Dar banuiesc ca nu se vrea! Evil or Very Mad

Iata o sinteza a intervalelor si frecventelor de circulatie a celor 10 linii regulate de transport din municipiul Buzau, asa cum reies din panourile afisate in statii.

Nu am inclus aici liniile regulate speciale, acele "zone", numerotate de forma 1xx (101, 110, 111, 120 etc) cursele de la orele schimburilor intreprinderilor din zonele industriale, al caror orar e chiar nebulos, nu cunosc decat ora de plecare a cursei de dimineata a liniei 3/114, 06:20...



Centralizator.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.08 kb
 Vizualizat:  de 21211 ori

Centralizator.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 09 Mar 2009 10:08:44    Titlul subiectului: 107552

O initiativa buna, care se cerea mai de mult pusa in practica: s-au amenajat statii in zona comerciala Carrefour/Kaufland/XXL/Mall, pe ambele sensuri de mers.

Desi statia se numeste "Carrefour", ea deserveste toate magazinele enumerate mai sus.

Era mare nevoie de statiile astea pentru ca multa lume care venea sau pleca din zona comerciala sau Autogara XXL/Nord era nevoita sa parcurga pe jos o distanta apreciabila sau apela la dubele/maxi-taxi care, la cerere, opreau si acolo, desi nu era statie amenajata, ca de, legea nu-i pentru toti la fel...

Oricum, pe langa solutia civilizata, e o noua lovitura data dubagiilor, acum calatorii vor putea merge si cu autobuzul direct pana la magazine sau autogara.

In poze e statia pe sensul spre Pod Maracineni, in dreapta se vede coltul Carrefour.
Statia este cu alveola, mi se pare cam ingusta, e destul de dificil de manevrat un autobuz pe acolo, ca sa nu mai vorbim ca aseara, de exemplu, alveola era deja blocata de taximetristi...

Ce ma enerveaza e ca pe statie se continua minciuna cu frecventa de 20 minute in cursul saptamanii si 30 minute in weekend, cand in realitate se circula cu frecventa de 30 minute in cursul saptamanii si 60 minute in weekend...
Ori n-au autobuze, ori le "fac loc" dubarilor, sa mai faca si ei un ban "cinstit"... Evil or Very Mad



P1230858.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  53.38 kb
 Vizualizat:  de 21072 ori

P1230858.jpg



P1230859.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  87.43 kb
 Vizualizat:  de 21072 ori

P1230859.jpg



P1230860.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  58.56 kb
 Vizualizat:  de 21072 ori

P1230860.jpg



P1230862.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.25 kb
 Vizualizat:  de 21072 ori

P1230862.jpg



P1230864.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.97 kb
 Vizualizat:  de 21072 ori

P1230864.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată de către Catalin Ghita la Mar 05 Iul 2011 09:16:21, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 30 Mar 2009 13:39:01    Titlul subiectului: 108769

http://www.primariabuzau.ro/index.php?loc=consiliu&id=341&show=341

" . . . . . . .

Art.1.- Se convoacă Consiliul Local al Municipiului Buzău în ședință ordinară pentru joi, 26 martie 2009, ora 13,00, ședință care va avea loc în sediul Consiliului Local al Municipiului Buzău, situat în municipiul Buzău, strada Unirii nr. 163, în Palatul Comunal, etaj 1, sala 24.

Proiectul ordinei de zi al ședinței este următorul :

. . . . . . . . . . . .

8.- proiectul de hotărâre pentru aprobarea studiului de fezabilitate și indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiții publice "Reabilitare rețea de drumuri și stații de transport în zona de acțiune urbană a municipiului Buzău, județul Buzău""

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 06 Apr 2009 10:01:14    Titlul subiectului: 109089

Au trecut abia cateva saptamani de la infiintarea statiilor "Carrefour", pe ambele sensuri, in zona comerciala XXl/Mall/Carrefour/Kaufland, si deja s-a luat decizia stupida de a desfiinta statiile abia infiintate!

Probabil ca incurcau socotelile dubagiilor, care erau singurii care opreau, ILEGAL, in zona. Daca acum opreau si autobuzele, calatorii nu mai aveau nici un motiv sa foloseasca dubele, putand ajunge in zona in conditii civilizate cu autobuzul.

Asa ca au desfiintat statia...
Desi dispunea de alveola proprie, deci nu stanjenea deloc circulatia... Evil or Very Mad
_________________________________________________________________________________________________

De cateva luni traseul liniei 3 de autobuze a fost modificat pe sensul de intoarcere din cartierul Mihai Viteazul pana la Pod Dragaica, acum intoarcerea facandu-se prin str. Dimitrie Filipescu si nu prin Aleea Industriilor, asa cum era anterior.

S-a infiintat si o statie noua, Liceul de Politie.



P1230897.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.42 kb
 Vizualizat:  de 20355 ori

P1230897.jpg



P1230898.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  120.89 kb
 Vizualizat:  de 20355 ori

P1230898.jpg



P1230899.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.93 kb
 Vizualizat:  de 20355 ori

P1230899.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată Catalin Ghita la Lun 06 Apr 2009 13:44:05, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 06 Apr 2009 10:15:38    Titlul subiectului: 109090

Iata dispeceratul Gara al Transbus Buzau.

Acolo se afla afisat si un grafic cu alocarea autobuzelor si personalului pe linii.

Din cele afisate acolo rezulta ca:

linia 1: 2 autobuze
linia 2: 2 autobuze
linia 3: 2 autobuze
linia 4: 2 autobuze
linia 5: 3 autobuze
linia 6: 2 autobuze
linia 7: 4 autobuze
linia 8: 4 autobuze
linia 9: 1 autobuz
linia 10: 3 autobuze

Deci in total sunt folosite zilnic cam 25 din cele 30 (+3?) autobuze pe liniile urbane.

De mentionat ca unele autobuze par sa faca curse alternativ si pe linii urbane, cat si pe "zone".

Graficul arata si capetele in care se face accesul in trasee.

Ca "zone" sunt mentionate liniile:
- 110/1
- 110/2
- 111/120
- 112/1
- 112/2
- 113
- 115/1

Nu inteleg prin ce difera variantele - 110/1 de - 110/2, de exemplu, si nici de ce nu apare linia 114, care este un fel de 3 barat (3 prelungit in Zona Industriala), cu care am circulat aproape zi de zi vreme indelungata... Rolling Eyes



P1230928.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  98.26 kb
 Vizualizat:  de 20348 ori

P1230928.jpg



P1230927.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.2 kb
 Vizualizat:  de 20348 ori

P1230927.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 18 Mai 2009 08:58:37    Titlul subiectului: 111081

Sa va povestesc o faza care m-a enervat la culme:

Cand si cand, in autobuzele Transbus au loc un fel de "supracontroale", adica dintr-o statie din parcurs se urca cate 2 angajate Transbus, care merg la sofer, verifica ceva acolo, probabil foaia de parcurs, apoi verifica un inscris care arata de la ce serie si numar de bilet s-a inceput vanzarea la cursa in desfasurare.

Apoi trec la verificarea biletelor calatorilor - daca seria si numarul biletelor aflate in posesia calatorilor se incadreaza in intervalul declarat.

Am intrat in vorba cu o doamana de la supracontrol si am intrebat-o de ce Transbus-ul nu afiseaza orare de circulatie, cerandu-i sa propuna si ea acest lucru.

Raspunsul a fost stupefiant: cica e prea complicat sa afiseze orarele!

Am crezut ca n-aud bine, am insistat, explicandu-i ca e destul de usor si ca multe orase practica deja acest lucru. Nu, femeia o tinea p-a ei, ca e prea greu.

Bun, atunci cum fac eu sa stiu si eu orarul unor linii care ma intereseaza, ca de vreo 3 ori am vrut sa circul cu 5, am asteptat o gramada in statie si nici un autobuz!

Femeia m-a uimit iarasi: "Aaa, pai intrebati taxatoarea dintr-un autobuz de pe linia aia"... Imi venea sa rad, era ca in bancul ala cu conserva pe care scria "Instructiunuile de desfacere se afla in interiorul cutiei..."

Adica sa "vanez" un autobuz si apoi sa intreb taxatoarea, pentru urmatoarele calatorii... Da, bine gandit...

Dar am insistat sa-mi spuna un orar pentru linia 5. Femeia, "amabila", m-a lamurit: cica "se pleaca la 06:10 din ambele capete si apoi din 40 in 40 de minute". Am ciulit urechile, intrigat. "Ceva e putred, caci pe statii scrie ca din 27 in 27 de minute". Am intrebat-o, sa ma lamureasca.

Raspunsul a fost socant: cica sunt mai multe taxatoare in concediu medical si ca avand personal insuficient au anulat multe curse! Astfel ca in loc sa se circule din 27 in 27 de minute se circula din 40 in 40!

Bun, zic, dar la 2 de ce scrie din 20 in 20 de minute, dar se circula din 30 in 30?!? Aaa, pai "probabil" ca din 20 in 20 era in Caietul de Sarcini, dar s-a mai schimbat intre timp...

Ce sa mai zici?!? Ramai socat de modul in care se face transport in Romania... "Dupa ureche" e prea bland...

Sau e o mica "intelegere", voi nu faceti cursele ca sa preia dubagii calatorii, dar bifati cursele ca fiind facute si mai ne ramane si "neste" motorina?!?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 18 Mai 2009 15:29:27    Titlul subiectului: 111098

Din cate vad eu, aici e vorba de o crasa jignire a cetatenilor, caci asta e pur si simplu bataie de joc! Cum sa se faca asa ceva? Oare Protectia Consumatorului nu ii poate amenda pentru aceste situatii? Nu e cumva vorba de o dezinformare a calatorilor? Sincer va spun, daca ar fi sa trec prin zona, cred ca decat sa stau 40 de minute, mai bine as lua-o pe jos sau as apela la taxi!
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 11:11:04    Titlul subiectului: 112843

Miercurea trecuta, pe 17.06.2009, am asteptat in statia Liceul de Politie autobuzul 3 care, din ce am inteles de pe panoul de statie, ar fi trebuit sa plece la 19:40 din capatul Mihai Viteazul.

Surpriza insa, am asteptat pana pe la 19:57 si nimic, asa ca am plecat pe jos.

Am sunat la Transbus si mi-a raspuns domnul director Jercan, caruia i-am expus situatia in cauza si acesta mi-a promis ca va cerceta inregistrarile GPS pentru a vedea ce s-a intamplat.

Raspunsul primit ieri a fost ca ... n-am inteles eu bine ce scrie pe panoul de statie, ca de fapt autobuzele circula pana la 19:40, adica nu pleaca in cursa la 19:40, ci atunci se termina programul...
Desi pe panou scrie ora 21:00...

I-am spus domnului director ca acel panou mai rau creaza confuzii, ma intreb cine putea "deduce" ca de fapt nu circula autobuz la 19:40?!?

Iata mai jos poza panoului statiei la care ma refer...
----------------------------------------------------------------------------------------
I-am propus apoi sa afiseze efectiv orele de trecere a autobuzelor prin statii, insa mi-a spus ca ... nu este loc pe actualele panouri!

Dupa ce i-am aratat niste modele de imprimate facute de mine, aratandu-i ca tabelele orare au loc foarte bine pe un format A4, dansul a motivat ca e dificil de implementat un astfel de sistem. pe motiv ca ... ar trebui demontate panourile actuale de statii, scrise din nou, cu vopsea Exclamation si ca e prea complicat!

Am insistat, i-am explicat ca nici vorba sa se foloseasca actualele panouri de statii pentru afisarea orarelor, cu atat mai putin sa "vopseasca" Exclamation orare, ci ca trebuie montate niste panouri aditionale de tabla, asa cum e la Brasov, de exemplu, in care sa fie inserate niste foi A4 plastifiate continand orarele liniilor care trec prin respectiva statie.

Acum alta: a motivat ca ar fi prea costisitoare manufacturarea acelor panouri aditionale, e vorba de suporturile pentru afisele cu orarele.

Dupa ce am trecut si peste asta, explicandu-i ca totusi nu e un cost foarte mare intrucat e vorba de foi de tabla ordinara care pot fi prelucrate intern la Transbus, a invocat problema "civilizatiei" bastinasilor buzoieni, care ar distruge panourile daca ar fi instalate... Rolling Eyes

I-am explicat ca trebuie sa fie un inceput pentru toate, ca asa cum astfel de panouri rezista foarte bine in multe orase, treptat-treptat lumea se va obisnui si la Buzau...

Oricum, i-am lasat spre studiu diverse materiale, propuneri de orare concepute de mine, in diferite modele si marimi, i-am lasat si imagini cu solutiile folosite de alte societati de transport, sper sa le mai cerceteze si poate sa le si puna in aplicare.
----------------------------------------------------------------------------------------
In cadrul unei discutii telefonice anterioare avute mai demult cu dansul, i-am solicitat sa faca demersurile pentru re-infiintarea statiei care deservea zona comerciala Carrefour/XXL si Autogara XXL si, de asemenea, sa faca demersuri pentru infiintarea unei alte statii noi absolut necesare in zona Autogarii Sud, cunoscuta si ca "Piata Saraca".

Spre surpriza mea placuta, acum, cand l-am vizitat la sediul Transbus, mi-a aratat o foaie unde avea notate propunerile mele, mi-a zis ca nu a uitat si ca va face demersurile pentru infiintarea statiei de la "Piata Saraca", desi nu i se parea atat de necesara, intrucat, sustinea dansul, ar fi prea aproape de statiile Gara sau Spital CFR.
Eu am insistat, pentru ca in calatoriile mele zilnice intalnesc foarte des calatori, majoritar batrani, care se roaga de sofer sa opreasca la "Piata Saraca".

Diferenta aia de 4-500 de metri de la Gara pana la autogara conteaza pentru persoanele in varsta, ca sa nu mai vorbim ca Transbus pierde pe aceasta cale multi calatori care aleg sa calatoreasca in conditii precare, cu maxi-taxi-ul, doar pentru ca ii lasa unde vor, chiar daca nu e statie legala acolo...

Una peste alta, remarc totusi o deschidere spre dialog a celor de la Transbus, se simt deja imbunatatiri majore in calitatea transportului public cu autobuze, iar daca chiar se vor tine de promisiuni merita felicitari.



p1230897_633.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.42 kb
 Vizualizat:  de 20196 ori

p1230897_633.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 15:25:29    Titlul subiectului: 112862

Acum cateva imagini cu statii de pe traseul liniei 3, traseu ale carui detalii nu cunosteam pana ieri intrucat strabate Zona Industriala Sud si un cartier de case din partea opusa a orasului, zone separate de oras de magistrala feroviara 500.

1. Statia "Alison" - e denumirea unei societati comerciale din zona.
2. - 4. Statia de peste drum, de pe sensul opus, poarta denumirea de (Cantina) DUCTIL.



P1250570.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  101.17 kb
 Vizualizat:  de 20180 ori

P1250570.jpg



P1250572.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  48.16 kb
 Vizualizat:  de 20180 ori

P1250572.jpg



P1250573.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  89.47 kb
 Vizualizat:  de 20180 ori

P1250573.jpg



P1250574.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  95.55 kb
 Vizualizat:  de 20180 ori

P1250574.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 15:27:02    Titlul subiectului: 112863

O statie fara nume, probabil facultativa, undeva intre Ductil si Gerom:


P1250577.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.44 kb
 Vizualizat:  de 20179 ori

P1250577.jpg



P1250578.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  138.18 kb
 Vizualizat:  de 20179 ori

P1250578.jpg



P1250579.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.35 kb
 Vizualizat:  de 20179 ori

P1250579.jpg



P1250580.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.32 kb
 Vizualizat:  de 20179 ori

P1250580.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 15:30:59    Titlul subiectului: 112864

Statia GEROM.

Probabil construita si/sau intretinuta, pe vremuri, de fabrica pe care o deserveste.

Evident, a cazut victima oamenilor "civilizati" cu creierul cat nuca - si aia seaca - care populeaza tara asta, fiind devastata...
Mai nasol e ca tind sa devina majoritari astia... Evil or Very Mad



P1250582.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  85.16 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250582.jpg



P1250583.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.16 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250583.jpg



P1250585.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  97.01 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250585.jpg



P1250586.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  97.7 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250586.jpg



P1250587.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  115.43 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250587.jpg



P1250589.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  98.06 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250589.jpg



P1250590.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.72 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250590.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 15:32:50    Titlul subiectului: 112865

Statia "Cart. Mihai Viteazul", aflata de fapt la intrarea in cartierul mentionat...


P1250595.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  155.19 kb
 Vizualizat:  de 20179 ori

P1250595.jpg



P1250596.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.79 kb
 Vizualizat:  de 20179 ori

P1250596.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Iun 2009 15:34:46    Titlul subiectului: 112866

Intrarea in cartierul Mihai Viteazul, statia AGROSEM si cladirea (silozul) care probabil ca reprezinta fostul AGROSEM...


P1250600.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  71.18 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250600.jpg



P1250601.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  115.69 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250601.jpg



P1250602.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  130.67 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250602.jpg



P1250604.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  96.21 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250604.jpg



P1250607.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.78 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250607.jpg



P1250608.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.57 kb
 Vizualizat:  de 20177 ori

P1250608.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 26 Iun 2009 08:50:32    Titlul subiectului: 112907

Statia "BETA".

Imagini cu statia propriu-zisa dar si cu "strazile" din zona...

La cum se prezinta strazile pe acolo, mi-e teama ca nu vor rezista prea mult BMC-urile... mai bine mai pastrau cateva DAC-uri...

Mi s-a parut interesanta si linia aceea industriala care trece oblic printr-o intersectie, la cativa metri de gardul unei case...



P1250611.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  138.7 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250611.jpg



P1250612.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  130.1 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250612.jpg



P1250613.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  102.36 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250613.jpg



P1250614.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.13 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250614.jpg



P1250615.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.03 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250615.jpg



P1250616.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  99.18 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250616.jpg



P1250617.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.08 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250617.jpg



P1250618.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.08 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250618.jpg



P1250619.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.58 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250619.jpg



P1250620.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.19 kb
 Vizualizat:  de 20160 ori

P1250620.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 26 Iun 2009 08:56:39    Titlul subiectului: 112908

1. - 6. Acum strada Santierului ( Laughing chiar asa se numeste), calea de acces spre Brutariile Boromir.

Amuzant amplasamentul statiei Boromir, cu "alveola" improvizata in spatiul lasat liber de coturile de dilatatie ale unor conducete, probabil de agent termic...
E una dintre putinele statii "acoperite" din Buzau... Laughing

7. - 8. niste statii amplasate pe strada Urziceni, botezate, cu mare risipa de "creativitate si inventivitate" ... "Urziceni I" si, evident, "Urziceni II"... Laughing



P1250621.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.05 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250621.jpg



P1250622.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  155.92 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250622.jpg



P1250623.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  114.59 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250623.jpg



P1250624.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.56 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250624.jpg



P1250625.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.07 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250625.jpg



P1250628.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.19 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250628.jpg



P1250630.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  145.15 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250630.jpg



P1250632.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  104.29 kb
 Vizualizat:  de 20159 ori

P1250632.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 11:56:50    Titlul subiectului: 113608

Conform unui anunt aparut recent in autobuzele Transbus, aflam cu stupoare ca autobuzele nu vor mai circula sambata dupa ora 17:00 si duminica dupa ora 13:30 in perioada 04.07.2009 - 13.09.2009.

Stupida decizie, nu vad nici o legatura cu vacanta scolara, pentru ca, evident, sambata si duminica, calatorii majoritari nu erau elevii...

Acum calatorul poate alege dintr-o paleta larga de servicii de transport: maxi-taxi, taxi sau ... mersul pe jos...

Probabil ca baietilor cu maxi-taxi le-au scazut incasarile si trebuiau "ajutati" sa-si mai rentabilizeze cursele, nu? Ca doar au facut reclama PSD-ului si lui Bosco cand a trebuit... Evil or Very Mad



Anunt.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.08 kb
 Vizualizat:  de 20619 ori

Anunt.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 08 Iul 2009 18:20:11    Titlul subiectului: 113637

Stupid, parca ar fi vorba de o institutie care lucreaza cu publicul gen biblioteca.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Iul 2009 11:14:08    Titlul subiectului: orar 114002

http://www.sansabuzoiana.ro/evenimente.html?aid=28909

Nr. 3409 de miercuri, 7 octombrie 2009

"Transport cu program redus

articol de: C.R.

Criza financiară afectează și societatea de transport în comun Transbus. Din lipsă de călători, dar și a consumului mare de carburanți, conducerea firmei a decis reducerea programului în zilele de sîmbătă și duminică. Această măsură ar aduce un cîștig companiei Transbus de aproape un miliard de lei. Cei mai afectați sînt pensi­onarii, în condițiile în care ei beneficiază de transport gratuit cu autobuzele societății de transport în comun. De asemenea, și microbuzele tip "maxi taxi" circulă mai rar sîmbăta și duminca.
"

Cum nu mai pot ei de grija sa faca "economii"... mai ca-ti vine sa le plangi de mila...
Dar Boscodeala nu sufla o vorbulita despre una din cauzele majore care determina diminuarea incasarilor: circulatia maxi-taxi-urilor in fata autobuzelor, aproape permanent, "furand" calatorii din statii.

De ce nu-i obliga municipalitatea sa afiseaza orare, ca sa poti verifica daca circula corect?!? Pai ce, sunt prosti, sa se dea gol? Ce sa fie asta, complicitate parca ii zice, nu?
__________________________________________________________________________________

http://www.stirilocale.ro/Transportul_in_comun_limitat_la_cA_teva_ore_sA_mbata_si_duminica_IDN932885.html

"Transportul in comun, limitat la cateva ore sambata si duminica

Transportul in comun, limitat la cateva ore sambata si duminica

Consiliul Local Municipal Buzau a decis ca societatea de transport in comun TransBuz sa suspende circulatia autobuzelor sale sambata si duminica dupa-amiaza. Masurile de criza decise de municipalitatea buzoiana au venit la solicitarea conducerii societatii de transport local, TransBuz care spera ca in acest mod sa reduca cheltuielile. Potrivit viceprimarului Fanica Barla, transportul in comun va fi oprit sambata de la ora 17.30 si duminica dupa orele 13.30. 'Buzoienii care calatoresc in dupa-amiezele de la sfarsitul saptamanii vor avea ca alternativa microbuzele firmelor private. Vom avea si o discutie de principiu cu firmele de maxi taxi care sper sa ne sprijine si sa transporte persoanele gratuit, in special pensionarii. In acest interval orar, autobuzele circula mai mult goale si nu se justifica risipa de motorina si uzura masinilor. In urma opririi din circulatie, chiar si pentru cateva ore, a celor 30 de autobuze societatea ar putea face o economie de 1,5-2 miliarde de lei vechi pe luna', a mai spus Fanica Barla. La Buzau, peste 30.000 de pensionari inregistrati la nivelul primariei Buzau beneficiaza de gratuitate in baza cuponului de pensii numai pe traseele societatii de transport in comun TransBuz

Sursa: Agerpres
"
______________________________________________________
Citat:
o discutie de principiu cu firmele de maxi taxi care sper sa ne sprijine si sa transporte persoanele gratuit, in special pensionarii
Ce vorbiti, domnul viceprimar?

Sa va explic: pana acum, dubagii nu transportau pe nimeni gratuit, pensionarii, handicapatii, veteranii etc beneficiind de gratuitate doar la Transbus, "Gratuitate" e un fel de a spune, pentru ca de fapt municipalitatea acorda subventii masive societatii de transport in contul transportarii acestor categorii. Dar doar catre Transbus.

Ei, cum criza s-a adancit si incasarile s-au micsorat, "tovarasii" dubagii s-au gandit probabil ca nu le-ar strica si lor niste bani de la primarie, cu atat mai mult cu cat e destul de greu de estimat corect suma care trebuie sa le fie bagata in buzunare... Ei, v-ati prins?

Mai vine o campanie electorala si, de, e greu sa fie combatut Basescu, trebuie sprijin masiv si nu se poate chiar asa, gratuit... ce, e pomana?!?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 21 Iul 2009 12:08:24    Titlul subiectului: 114357

Urmare a deciziei de a se renunta la autobuzele de dupa-amiaza, i-am trimis o petitie "tovarasului" primar, solicitandu-i sa repuna in circulatie autobuzele.

Iata mai jos petitia in cauza si raspunsul lui. Desi nu a solutionat-o favorabil, e bine sa se stie "urmarit", poate pe viitor va gandi de mai multe ori inainte sa ia astfel de decizii.

http://www.domnuleprimar.ro/33469-Autobuzele-dupa-masa-lasate-functiune-Domnule-primar-iata-noua.html

"Autobuzele de dupa masa, lasate in functiune

Domnule primar, iata o noua surpriza neplacuta legata de transportul public:

Conform unui anunt aparut recent in autobuzele Transbus, aflam cu stupoare ca autobuzele nu vor mai circula sambata dupa ora 17:00 si duminica dupa ora 13:30.

Chestionand o taxatoare asupra acestei decizii pe care o consider stupida si contrara intereselor calatorilor, aceasta a invocat o decizie a Primariei Buzau.

Domnule primar, nu era destul de prost ca se circula din 60 in 60 de minute, pe linia 2, acum nu mai circula nici un autobuz dupa amiaza!

Domnule primar, in alte raspunsuri invocati ideea unei asa-zise 'concurente', imi spuneati ca daca nu-mi convin microbuzele/maxi-taxi, incomode, jigarite, murdare, aglomerate, cu soferi nesimtiti, care fumeaza in microbuz, care vin imbracati dupa cum ii taie capul, uneori in maieuri si slapi, de parca ar fi la ei la tara, pe tarla, uneori duhnind a transpiratie, pot opta pentru autobuze.
Unde mai este acum si bruma aia de optiune?!?
Caci nu mai pot circula decat pe jos sau cu taxiul, caci refuz sa folosesc acele improvizatii de mijloace de transport.

Domnule primar, unde va mai ajunge orasul asta pe mana dumneavoastra, cu pretentii de 'municipiu', dar in care transportul public, ca si alte sectoare, se afla intr-o situatie atat de precara?

Aveti cunostinta sa mai fie vreun municipiu in care transportul cu autobuze sa fie atat de rarefiat?!?
Nu e corelat cu plecarile/sosirile trenurilor din gara, ar trebuie sa se faca incepand de la ore mai matinale, 05:00, pentru ca mai sunt si navetisti, iar seara e inadmisibil ca transportul civilizat cu autobuze sa inceteze la orele 20:00 sau 21:00, mai ales vara, mai ales sambata si duminica, sunt multi cei care merg in parc, ar trebui sa aiba cu ce sa se intoarca acasa, dar de, la Buzau, totul e parca pe dos...

Va reamintesc ca maxi-taxi-urile NU SUNT o alternativa REALA, de luat in calcul, intrucat nu dispun de podea coborata, unde sa poti urca cu caruciorul pentru copii, va reamintesc ca in maxi-taxi nu poti urca daca esti in scaunul cu rotile, iar chiar si pentru persoane cat de cat sanatoase e un chin sa urci si sa te strecori in aceste microbuze inghesuite si incomode.
Asta e 'alternativa' fictiva pe care ne-o oferiti!

Domnule primar, le faceti cumva 'loc' astora cu maxi-taxi, sa mai faca si ei un ban 'cinstit' cand raman singuri pe trasee si calatorii, vrand-nevrand, vor fi nevoiti sa le foloseasca vehiculele?!?

Va rog sa nu invocati motive de genul lipsa de personal etc, pentru ca asta ar fi prea de tot, un bun gospodar isi planifica concediile salariatilor astfel incat sa se faca esalonat, asigurandu-se personalul necesar exploatarii; de asemenea, ar fi trebuit sa existe un personal suplimetar, de rezerva, tocmai pentru astfel de situatii, repet, e inadmisibil ce se intampla la Buzau!
Daca le vine alora sa-si ia toti concedii de odihna sau medicale (suntem in Romania, doar), ce se va intampla, se suspenda total transportul cu autobuze?!? Sper ca va dati seama de grotescul situatiei...

De asemenea, cred ca nici vacanta scolara nu ar putea fi invocata, pentru ca, sa fim seriosi, sambata si duminica, la acele ore, majoritatea calatorilor nu cred ca erau elevii...

Legat de soferii de maxi-taxi, va rog sa verificati daca respecta normele legale in vigoare privind numarul de ore de conducere si odihna, pentru ca atunci cand vezi ca acelasi sofer conduce si dimineata si seara, iti pui niste probleme, mai ales pe caldurile astea, oricand li se poate face rau, expunand calatorii unor riscuri suplimentare de accidente fata de cele pe care si le asuma oricum prin simpla urcare in niste vehicule modificate in stilul celor din Buzau, fara bare de sustinere suficiente, cu calatori pe scari sau inghesuiti mult mai multi decat numarul de locuri admise etc, care circula cu viteza exagerata la orele de varf pentru a depasi autobuzele s.a.m.d.

Din cauza unora precum dumneavoastra nu mai merge lumea la vot, domnule primar, nu se vede mai nimic pentru cetateni, parca merg lucrurile din prost in mai prost...

Incercati dumneavoastra, la gabaritul dumneavoastra, la orele de varf, sa urcati si sa calatoriti intr-un astfel de maxi-taxi, sunt curios daca incapeti printre scaune! Sau daca va convine sa va cocosati, inghesuit, prin usa din fata, ca sa reusiti sa incapeti in maxi-taxi-urile alea!
Sa ajungeti transpirat la servici, sa vedem, va va mai conveni 'calitatea' serviciului maxi-taxi? Nu toti ne permitem masini scumpe ca altii...

Dati senzatia ca traiti in alta lume, mai veniti printre oameni, incercati sa va puneti in pielea lor, vedeti oare ce simt, gandesc cei care folosesc, de nevoie, aceste servicii precare pe care le ingaduiti cu suspecta toleranta...

Si va reamintesc ca nici acum n-au aparut orarele in statii, poate va apucati sa si faceti ceva din ce promiteti, ca vorbe...
"

"Raspunsul primarului
21 Iulie 2009

Datorita conditiilor economico-financiare actuale SC TRANS BUS SA a efectuat o analiza economica amanuntita a eficientei activitatii pe care o desfasoara.

S-a constatat ca in zilele de sâmbata si duminica dupa amiaza autobuzele circula fara calatori, inregistrând pierderi substantiale, cheltuielile cu combustibilii, cu amortizarea, precum si cu salariile personalului, platite dublu, neavând nicio acoperire in veniturile incasate.
S-a convenit astfel, trecerea temporara la acest program.
"

De parca eu n-as putea suspecta ca de fapt e o decizie a primariei, dar pentru a-i da un aer de legalitate sa-l fi pus pe directorul Transbus sa faca el propunerea si astfel primarul sa fie "acoperit"...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mar 21 Iul 2009 13:17:40    Titlul subiectului: 114361

In acele intervale orare la care se face referire autobuzele Transbus erau chiar asa pline? Primaria spune ca nu se justifica risipa de combustibil si uzura masinilor. In opinia ta se justifica? Eu nu stiu situatia, au trecut deja cateva luni de cand n-am mai ajuns in Buzau, de aceea te intreb pe tine.

In orice caz e strigator la cer ce se intampla la voi, mai ales ca Buzaul e un oras ceva mai mare, care numara totusi 10 linii de transport public. Sa circule autobuzele doar pana la ora 21:00 e absurd! Cand ma gandesc ca in Targu-Jiu ultimul troleibuz face o ruta completa cu plecare de la cap de linie la ora 23:45, iar ultima cursa CU CALATORI este la ora 00:15 pe ruta 9 Mai - CAM.
Ca sa nu mai zic ca dimineata primul troleibuz iese din depou la 04:15 si prima cursa incepe la 4:30! Si Targu-Jiu este un oras mai mic ca Buzaul. De ce nu le dai celor de acolo exemplul acestui municipiu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 21 Iul 2009 14:07:20    Titlul subiectului: 114365

boy4ever a scris:
In acele intervale orare la care se face referire autobuzele Transbus erau chiar asa pline? Primaria spune ca nu se justifica risipa de combustibil si uzura masinilor. In opinia ta se justifica?
Politicienii in general - si cei romani in special - sunt foarte abili in a prezenta lucrurile de asa natura incat celor care ii asculta, in special oamenilor mai putin avizati, sa li se induca o idee gresita si astfel sa muste explicatia-"momeala" livrata de politicieni.

Sa explic: Da, primarul are dreptate, intr-adevar, cursele de sambata si duminica seara au destul de putini calatori. Deci se porneste de la un adevar.
Apoi: da, e bine ca exista preocupare pentru rentabilizare, eficienta si alte lucruri similare, deci iar ceva adevarat.

Insa aici intervine siretenia, smecheria politicianului: deja i-a indus omului mai neavizat si mai credul ideea ca SINGURA solutie pentru a eficientiza transportul local e anularea acelor curse care au putini calatori.

COMPLET GRESIT! La serviciul de transport local nu se pune problema strict de PROFIT, in sensul ca incasarile sa fie mai mari decat costurile, pentru ca asa ceva, cu cateva exceptii poate, ar presupune niste tarife de calatorie care ar descuraja folosirea transportului public. Mai mult, mai peste tot in lumea civilizata se cauta atragerea calatorilor, prin tot felul de facilitati, deci tarife mai mici compensate printr-un numar mai mare de calatori.

Serviciul de transport local este un servicu de interes PUBLIC care, in marea majoritate a localitatilor, este subventionat de autoritatile locale, judetene sau de stat.

Dar oricum am lua-o, la noi se pune problema gresit, cum ca un transport "rentabil" presupune vehicule arhipline, aglomerate etc. Nici vorba de asa ceva! Ba din contra, in toate tarile civilizate pe care le-am vizitat, vehiculele de transport circula de cele mai multe ori cu locuri libere pe scaune, poti calatori mai mult decat confortabil.

Domnul primar vrea "eficientizare", "reducere a cheltuielilor", dar "uita" sa aminteasca de concurenta neloiala facuta de maxi-taxi-sti care pleaca din capete in fata autobuzelor, facand curatenie in statiile de pe traseu, "uita" ca nu s-a ingrijit de afisarea orarelor - la care legea il obliga! - astfel incat calatorii habar n-au cat mai au de asteptat si atunci se suie la duba, ca doar n-o sa stea in statie sperand sa soseasca si vreun autobuz, mai ales in zilele caniculare sau in cele geroase; "uita" domnul primar sa spuna ca serviciul de transport public este si un servicu social, asigura transportul gratuit sau subventionat al multor categorii de pensionari, handicapati etc si ca eliminand si cele cateva curse, atenteaza la drepturile legale ale acelor categorii, pentru ca privatii cu maxi-taxi nu discuta, ii taxeaza (in sensul ca le ia banii, ca bilete nu stiu daca le dau).
Apoi "uita" ca prin astfel de acordari de gratuitati a convins (oare se spune a "mituit"?) electoratul in varsta sa-l voteze iar acum ii lasa sa se descurce.

Ba mai mult, acum cica se poarta discutii pentru ca privatii sa transporte, totusi, - gratuit cica - categoriile benficiare de gratuitati. Imi dati voie sa nu-l cred? Aia sunt disperati dupa bani ca sa faca "pomeni". Mai degraba cred ca adancindu-se criza, baietii "destepti" au ajuns la concluzia ca sunt bune si niste subventii de la primarie, ca vorba aia, e greu de cuantificat MARIMEA acestor subventii, - cine stie cu exactitate cati pensionari s-au transportat? - asa ca...

De ce domnul primar nu elimina parazitii cu maxi-taxi-urile de pe traseele autobuzelor? De ce, daca tot le permite sa umble pe aceleasi trasee, nu se asigura ca nu circula la aceeasi ora si minut cu autobuzul, "furand" calatorii? Caci daca s-ar asigura de o concurenta loiala, ar creste incasarile si in timpul saptamanii si in weekend si, facand un calcul global, s-ar putea acoperi lipsa de rentabilitate a anumitor curse absolut necesare pentru anumiti calatori.

Sau de ce domnul primar nu se ingrijeste sa doteze Transbus-ul cu midibuze sau microbuze de capacitate mai redusa astfel incat sa le foloseasca pe acelea pentru cursele mai putin aglomerate?!?
Domnul primar "uita" ca dubele/maxi-taxi sunt discriminatorii si ca nu pot fi folosite de persoanele cu dizabilitati, in scaune cu rotile si ca prin sistarea curselor de autobuz incalca dreptul la libera circulatie al acelor persoane....

Si cate si mai cate...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 06 Aug 2009 11:38:39    Titlul subiectului: 115012

Parcă aveau 3 Dac 117 UD funcționale... le pun pe alea pe convenții/zone și scot 2 BMCuri. Oricum... poate ne trezim cu o semicursă de 47, 52 sau 67 de minute (ori altă valoare din asta ,,ciudată"), cu un 2 făcut cu 3 mașini, ca să nu mai poți să estimezi când vine autobuzul în stație (că doar vine duba).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 06 Aug 2009 11:47:17    Titlul subiectului: 115014

Nu stiu daca le mai pot folosi din cauza ca nu cred ca au mai platit taxele pentru ele, pe de o parte.

Pe de alta parte, desi iubesc DAC-urile, sunt convins ca reaparitia lor pe trasee ar "speria" mare parte din bruma de calatori care au migrat totusi, incet-incet, de la dube la autobuze, tocmai datorita confortului incomparabil al BMC-urilor fata de dube si mai ales fata de DAC-uri.

Mi-e teama ca daca apar DAC-urile pe trasee, calatorii vor prefera duba in loc de DAC si intr-un fel pe buna dreptate.

Nu, trebuie umblat la sporirea frecventei autobuzelor, la afisarea orarelor si respectarea lor, la intrarea in legalitate a dubelor, la multe, dar DAC-urile nu cred ca vor mai apare, nu cred ca sunt o solutie...

Ma tem de altceva: biletele la majoritatea liniilor de dube s-au facut 1,5 RON, tare mi-e ca si autobuzele vor trebui "aliniate" la acest pret, nu cumva sa piarda dubarii calatorii care actioneaza dupa criteriul "pretului cel mai scazut" ...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 07 Aug 2009 11:56:57    Titlul subiectului: 115084

Un nou afis cu repartizarea autobuzelor pe trasee.

Desi baietii n-au suflat o vorbulita, se pare ca linia 4 a ramas cu un singur autobuz din cele 2 initiale, iar linia 7 a ramas cu 3 autobuze din 4, ca de, baietilor cu dubele de pe liniile 4 si mai ales 7 le era tare foame, va dati seama ce disperati sunt daca pe linia 7 de dube au lasat biletele tot la 1RON/calatoria?!?
Daca mai faceau si biletul 1,5 RON, aia erau; asa, cu 1RON si mai putine autobuze pe traseul lor, mai supravietuiesc si ei...
Evident, nici un anunt, nimic, pe sest. Dupa ce ca nu se afiseaza orare precise, ce baza mai poti avea in acele frecvente aiuristice afisate pe panourile de statii daca s-a redus si numarul de autobuze din traseu... Evil or Very Mad

Comparati acest afis cu cel de mai sus si vedeti subtila "sustragere" a celor 2 autobuze. Poate le vor introduce pe linia 2?!?



P1270955.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  138.41 kb
 Vizualizat:  de 19941 ori

P1270955.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 2 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community