Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sistemul Automat de Taxare - cardurile Activ si Multiplu
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 19, 20, 21  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
aztec



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Dec/2019
Mesaje: 85
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 21 Aug 2009 14:51:20    Titlul subiectului: 115778

Intrebarea mea este: existe informatia in cazul portofelului electronic cand a fost folosit ultima data?
Adica daca eu ma urc la capat de linie, soferul isi aduce aminte dupa 2 statii sa reseteye aparatul si peste alte 3 se urca controlorul.. cum pot demonstra ca eu am validat la urcare?

PS astazi am vrut sa validez.. si aparea "inchis", dupa 2 statii de la cap a aparut "garaj" si apoi am reusit sa validez.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Vin 21 Aug 2009 14:53:48    Titlul subiectului: 115779

Pe la ce ora ai patit faza cu inchis?
Daca era pe la pranz sigur era de la schimb.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 21 Aug 2009 17:15:06    Titlul subiectului: 115783

aztec a scris:
Adica daca eu ma urc la capat de linie, soferul isi aduce aminte dupa 2 statii sa reseteye aparatul si peste alte 3 se urca controlorul.. cum pot demonstra ca eu am validat la urcare?
Dacă verifică cu aparatul lui o să vadă că e validat. Dacă verifică la validator... ești bun de plată.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Lun 24 Aug 2009 12:42:19    Titlul subiectului: 115939

mihaiuc a scris:
Nu e deloc imposibil. Mifare 1k are 752 B disponibili in 12 sectoare libere (restul de 4 sunt ocupate cu cheile). Cu astia 752 de octeti se pot stoca, daca sunt folositi cu cap, foarte, foarte multe stari posibile. Poti (teoretic) stoca 11 stari concurente direct din API-ul Myfare daca te limitezi la 64 octeti. Un model simplu.
Pun pariu insa ca la RATB se stocheaza o gramada de date pe card, inclusiv nume, ani si alte prostii similare.
Fiecare aplicatie scrisa intr-un sector X>1 de pe cardul Mifare este rescrisa in sectorul 17-X din motive de backup. Sunt intr-adevar 12 sectoare libere, dar nu din cauza ca 4 "ar fi ocupate cu cheile". Informatiile se scriu la nivel de biti si se extrag in validator prin aplicarea de masti.
12 sectoare libere impartit la 2(1 sector+1 sector backup) duce la un numar maxim de 6 titluri/card. Limitarea la 4 provine din aplicatia "ultima validare". Asta e necesara pentru memorarea informatiilor de tipul unde si cind s-a validat ultima oara. Cu ajutorul ei s-ar putea implementa calatoria de 60/90 de minute, cu transbordare gratuita in alta linie RATB/Metrorex. De realizat, asta se va intimpla cind vom avea Autoritate Metropolitana de Transport. Adica la calendele grecesti.

_________________
133 circular: Puișor - Chirigiu - Parcul Carol - Nerva Traian - Foișor - Romană - Gara de Nord - M. Vulcănescu - Izvor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 31 Aug 2009 12:30:07    Titlul subiectului: 116201

Se mentiona mai sus profilul Regular la cardul activ; astazi am fost la donat sange si mi-am incarcat un abonament lunar redus 50%; cand am folosit optiunea de consultare a titlurilor de calatorie incarcate am descoperit ca profilul meu s-a transformat in 'Donatori'. Logic ar fi sa exista si un 'Studenti' - poate cineva care are un abonament redus de elevi/studenti sa verifice?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 31 Aug 2009 12:35:54    Titlul subiectului: 116202

,,Profil: Elev/Student"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 01 Sep 2009 14:35:35    Titlul subiectului: 116257

bogdan71 a scris:
12 sectoare libere impartit la 2(1 sector+1 sector backup) duce la un numar maxim de 6 titluri/card. Limitarea la 4 provine din aplicatia "ultima validare". Asta e necesara pentru memorarea informatiilor de tipul unde si cind s-a validat ultima oara.

Ca masuri de securitate nu s-a intreprins nimic? Datele sunt pur si simplu tinute in memoria cardului? In cazul acesta, pe cand incarcari artizanale de carduri la preturi avantajoase? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 01 Sep 2009 14:36:43    Titlul subiectului: 116258

mihaiuc a scris:
Dar, probabil ca la RATB, e ceva mai "complicat". Adica multa lene la programatori.

Sa nu atribuim gresit meritele - sistemul de taxare cu card e realizat de UTI. Pentru cei ce mai stiu si alte realizari tehnice ale lor, totul capata sens.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 16:05:28    Titlul subiectului: 116543

Acum vreo luna jumatate, pe 17 iulie, am avut o problema cu un autobuz de pe linia 336 care avea SAT-ul setat pe o linie preoraseneasca de lung parcurs astfel ca atunci cand am validat mi-a mancat 2.5 lei din portofel in loc sa valideze abonamentul urban pe care il aveam. Patania este descrisa in acest thread, in pagina anterioara aici iar reclamatia scrisa care le-am lasat-o pe 20 iulie aici.

Pe 14 august cei de la RATB mi-au raspuns sub forma unei scrisori recomandate cu confirmare de primire; s-au inscris deci in termenul legal de 30 de zile pentru raspuns. Raspunsul mi-a dat dreptate si, asa cum scrie si in scrisoare, prima data cand am platit o calatorie cu SAT am primit mesajul: "Reincarcare: 2.50 lei", abia la a doua validare imediat urmatoare primind mesajul ca mi s-au scazut 1.30 lei pentru calatoria respectiva; intr-adevar soldul portofelului a fost creditat cu 2 lei si jumatate.

Personal am fost multumit de raspuns, pacat ca a fost nevoie de atata efort pentru o chestie ce se putea rezolva amiabil mult mai simplu, daca soferul respectiv nu ar fi fost nepoliticos.

Ceva similar am mai patit si acum vreo saptamana, intr-un autobuz (tot de la Autobaza Militari!) de pe linia 173 care avea setata din nou o linie preoraseneasca in SAT; din nou i-am atras atentia (politicos, desigur) soferului care mi-a multumit si la urmatoarea statie a corectat, trecand linia corecta in validatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
ducu



Data înscrierii: 20/Oct/2007
Ultima vizita: 09/Apr/2024
Mesaje: 84
Locație: Eforie Sud

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 14:32:50    Titlul subiectului: 119555

"Biletele RATB dispar de la 1 ianuarie. Se va folosi numai cartela magnetică

Bucureștenii vor călători, în curând, cu transportul în comun, fără bine-cunoscutele bilete din hârtie. Locul acestora va fi luat de cartelele electronice reîncărcabile, sistem care funcționează alternativ în autobuzele din București încă de acum 3 ani.

Biletele din hârtie ar trebui să dispară începând cu 1 ianuarie anul viitor.

Totuși, dacă se constată că jumătate dintre bucureșteni nu știu să folosească noul sistem, scoaterea biletelor se va amâna cu un trimestru, maximum două.
"

http://antena3.ro/stiri/romania/biletele-ratb-dispar-de-la-1-ianuarie-se-va-folosi-numai-cartela-magnetica_84351.html

Intrebarea e ce vor face calatorii din afara capitalei? Cate cozi se vor forma la casele de bilete pentru eliberarea de carduri nenominale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 15:00:50    Titlul subiectului: 119557

Chestia de mai sus e o fumigena fasaita. Sa fim seriosi, cum sa scoata biletele de hartie cand actualmente calatoriile platite cu portofelul electronic sunt poate 1-2% din totalul calatoriilor cu bilet?

Chiar si initiatorii masurii si-au dat seama ca e complet utopica asa ca si-au lasat 'unul sau doua' trimestre de rezerva (ha!)

Oricium abordarea NU este buna. Biletele de hartie ar trebui sa ramana iar oamenii ar trebui incurajati sa foloseasca portofelul electronic prin dotarea acestuia din urma cu anumite avantaje. Trei idei simple care le-am tot prezentat aici:

- Calatorie mai ieftina din portofel (sa zicem ca la urmatoarea scumpire biletele de hartie se fac 1.50 lei iar portofelul ramane nemodificat la 1.30 lei);
- Schimbari gratuite de linie timp de 60 sau 75 de minute; astfel a doua validare in orice mijloc de transport la interval de 60 sau 75 de minute de la prima e gratuita; asta reduce la jumatate costul cand mergi cu bilet schimband linia;
- Bonusuri la reincarcare; sa zicem 10% la incarcari mai mari de 10 lei sau 20% la incarcari mai mari de 20 de lei.

De ce trebuie noi sa reinventam roata? Si sa o reinventam prost? Oare oamenii astia care decid asupra taxarii (nu mi-e clar daca sunt in RATB sau in Primarie) au habar cum se face taxarea in alte orase mari europene? Budapesta, Praga, Paris, Londra, Berlin? ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 17:40:43    Titlul subiectului: 119564

ducu a scris:
"Biletele RATB dispar de la 1 ianuarie. Se va folosi numai cartela magnetică
Totuși, dacă se constată că jumătate dintre bucureșteni nu știu să folosească noul sistem, scoaterea biletelor se va amâna cu un trimestru, maximum două.
"
Cati dintre bucuresteni chiar stiu sa foloseasca acele carduri? Cati stiu sa le valideze corect (pana cand apare Calatorie placuta, sa insiste daca da eroare - iar eroarea aia apare frecvent in unele momente); cati stiu cum pot circula mai multe persoane cu un card (folosind butonul 2...) etc.

In plus, se vor crea tot felul de cozi la ghisee - tinand cont ca biletul de hartie se rupe si se da clientului in cateva secunde (repede doamna, ca imi vine autobuzu'), iar cardul se reincarca ceva mai greu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 18:08:55    Titlul subiectului: 119565

Cred ca se face o confuzie. Se vor da "bilete electronice" si nu cardurile care sunt folosite acum pe post de abonamente, eventual portofel electronic.
Exact cum e la metrou, cum este cartela magnetica de 2 calatorii.
Cat priveste faptul ca multi nu stiu sa foloseasca validoarele este treaba lor. In satul Grivita (la nord de Botosani) - tot respectul pentru localnici ! - nu este nevoie de validoare.
Bine ca stiu cetatenii sa-si incarce telefoanele mobile cu unitati, si bine ca stiu ca trebuie sa se urce in autobuz si nu pe autobuz ( ca in caruta). Iarasi spun, tot respectul pentru cei care folosesc carutele.
De ce nu puneti aceeasi problema la metrou sau la CFR ?
Biletele de hartie, carton, etc trebuie sa dispara cat mai curand.
Bine ca nu puneti problema desfiintarii calculatorului / internetului si reinfiintarii cluburilor de societate, unde se putea discuta diverse cu cei interesati. Daca nu stiu toti sa foloseasca calculatorul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 18:50:03    Titlul subiectului: 119569

andrei11 a scris:
Cred ca se face o confuzie. Se vor da "bilete electronice" si nu cardurile care sunt folosite acum pe post de abonamente, eventual portofel electronic.
Exact cum e la metrou, cum este cartela magnetica de 2 calatorii.
NU vor fi cartele ca la metrou, vor fi tot carduri, iar reincarcarile se pot face de la ghisee RATB, de acasa folosind internetul sau la bancomatele BCR. Iar atunci cand se reincarca un portofel cred ca se va incarca cu o suma ceva mai mare pentru a nu face multe drumuri pentru reincarcare.
Nu vor merge acum sa incarc cu 2 lei, iar cand cobor sa mai reincarc cu inca 2,5.
Portofelul electronic este la fel ca si abonamentul, numai ca se incarca cu diferite sume de bani. Daca cineva a avut sau are un abonament poate sa isi faca pe acelasi card portofel. Cardul este un suport si pentru abonament si pentru portofel.

_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 19:46:48    Titlul subiectului: 119576

Stiu, si eu il folosesc in mai multe moduri, dar spun asa, vin in Gara de Nord pentru 3 zile si folosesc de 5 ori RATB - ul, ce se intampla, imi da un card ca al meu sau un bilet electronic de tip metrou ( mai subtire) fara buletin, etc, si pe care sa-l arunc fara probleme cand plec inapoi spre casa ? Oricum data viitoare cand voi veni in Bucuresti va fi peste exact 276 de zile. 276 de zile nu o sa am eu grija de cardul acela pe care mi l-am luat in Bucuresti. Asta am vrut sa spun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 05 Noi 2009 22:55:22    Titlul subiectului: 119590

andrei11 a scris:
Se vor da "bilete electronice" si nu cardurile care sunt folosite acum pe post de abonamente

Nu am inteles exact fraza de mai sus. Adica se prezinta nea Gigel la chioscul de bilete, cere 3 bilete si de fapt i se da un card incarcat cu 3.90 lei, care dupa trei validari poate fi aruncat la gunoi? Daca da, am doua intrebari - de unde stii asta si apoi este vorba de alt tip de suport decat actualul card Activ de plastic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Noi 2009 08:19:21    Titlul subiectului: 119597

Asa e logic. De fapt card e pompos spus, este un cip inglobat intr-un suport. Cipul probabil este destul de mic. Daca gresesc sa mi se spuna.
Cipul acela poate fi inglobat si pe un carton de exemplu. Vine Gigel, cere 3 calatorii, i se incarca cipul cu 3 calatorii si cu asta basta. Mai vine un Gigel cere 12, i se incarca cu 12 si gata.
A, daca stau in Bucuresti si folosesc in mod constant RATB - ul ok, iau un cip din asta reincarcabil, dar pentru un Gigel care vine acum si la anul, de ce trebuie sa-i dau cip reincarcabil pe suport de plastic? Ce, la metrou asa fac? Imi da cartela cu 2 calatorii pe care o arunc dupa ce o folosesc.
Ca sa raspund direct la intrbare nu stiu de nicaieri treaba cu biletele electronice, dar asa mi se pare logic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 20/Mai/2024
Mesaje: 9932
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Noi 2009 10:37:00    Titlul subiectului: 119614

Mai este si problema validatoarelor, sunt intr-un numar prea mic pe vehicul. S-a mai discutat pe la inceputul acestui topic, cand sistemul abia fusese implementat. Ce facem de exemplu pe tramvaiul 41, un tramvai care circula pe o linie foarte aglomerata (de fapt cred ca este cea mai aglomerata linie din capitala). Se urca sa zicem 150 de oameni (desi se pot inghesui si mai mult de 200), si au numai 5 validatoare electronice ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Noi 2009 13:45:07    Titlul subiectului: 119627

Am asteptat astazi un autobuz la Piata Arsenalului si am vazut cum vanzatoarea de la casa de bilete promova cardul in detrimentul biletelor de hartie. O femeie ceruse bilete "ca vede cand se termina si stie ca trebuie sa-si cumpere", dar vanzatoarea a insistat sa foloseasca cardul si pana la urma femeia si-a incarcat cardul. Vanzatoarea avea o poezie pe care o spunea la toti cei ce veneau sa-si ia bilet si se formase o oarecare coada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 20/Mai/2024
Mesaje: 9932
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 12 Noi 2009 23:44:21    Titlul subiectului: 119942

Cardurile RATB vor butea fi incarcate si de la bancomatele BCR. Articolul se gaseste aici

Citat:
Cardurile de transport RATB vor putea fi reincarcate de la bancomate special instalate de BCR
Cardurile de transport in comun emise de RATB vor putea fi reincarcate incepand cu luna noiembrie de la bancomate special echipate de BCR, se arata intr-un comunicat al bancii.
Cele 800.000 de carduri Mifare emise pana acum de RATB vor putea fi astfel reincarcate la ATM-urile BCR, cu orice card de debit sau credit, indiferent de banca emitenta, comisionul fiind zero.
Bancomatele la care vor putea fi reincarcate cardurile RATB au integrata tehnologia contactless, care permite efectuarea de operatiuni la simpla apropiere a cardului de un spatiu special dedicat aflat sub ecranul ATM-ului. Pana la finele acestui an, BCR va instala 40 de asemenea ATM-uri in zone cu trafic ridicat, urmand ca pana in 2012 numarul acestora sa se ridice la 350.Cu aceasta ocazie a fost lansat si site-ul http://online.ratb.ro , unde pot fi reincarcate cardurile de transport cu orice card VISA sau MasterCard, operatiunea fiind gratuita, fara comision.
Incepand cu a doua jumatate a anului viitor, BCR si RATB vor lansa carduri cobranded ce vor putea fi folosite pentru a face plati la comercianti, pentru a plati direct calatoria cu mijloacele de transport in com si pentru alte plati disponibile prin tehnologia contactless.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Vin 13 Noi 2009 00:39:10    Titlul subiectului: 119946

Interesanta varianta de reincarcare, sper sa prinda la cat mai multi calatori.
Nu stiu de ce se zice ca astazi a fost lansat site-ul respectiv, eu mi-am facut cont pe 8 octombrie, oare pana acum a fost in ... teste ?

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 15 Noi 2009 13:49:08    Titlul subiectului: 120082

Eu mi-am reincarcat de 2 ori de pe site. Site-ul este sigur si daca azi reincarci online, maine va trebui sa apropii cardul de validator si va arata "Reincarcare X RON" !
_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 20/Mai/2024
Mesaje: 9932
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 08:28:15    Titlul subiectului: 120159

In mijloacele de transport in comun au aparut afise despre noua modalitate de reincarcare a cardurilor RATB.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 18 Noi 2009 21:27:50    Titlul subiectului: 120256

A reincarcat cineva cardul RATB la bancomat? Eu am pus cardul in zona respectiva dar nu are nici un efect. A reusit cineva?
_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009 21:50:30    Titlul subiectului: 121240

Are cineva mai multe detalii despre aceasta masura? Am auzit ca s-ar aplica doar pe rutele de troleibuz din Berceni?! Shocked Care e logica? Va fi un balamuc complet...
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 19, 20, 21  Următoare
Pagina 13 din 21

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community