Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Reincarcare online a cardului Activ
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 28 Aug 2009 20:58:26    Titlul subiectului: 116106

Conform site-ului RATB de martea viitoare (1 septembrie) ne vom incarca online cardul activ - nu e clar daca doar cu Portofel Electronic sau si cu abonamente:

http://www.ratb.ro/index.php?page=campanie&id_campanie=6

Site RATB a scris:
O NOUĂ OPȚIUNE - REÎNCĂRCARE ONLINE!

De ce sa iti faci cont?

Cu RATB Online poti sa-ti reincarci oricand cardul de transport din confortul propriei case

Nu mai este necesara deplasarea la unul din punctele de vanzare pentru a reincarca un titlu de transport

Primesti notificari prin email pentru a putea fi mereu la curent cu soldul cardului tau


Bravo RATB, incepem sa intram si noi in randul lumii civilizate. Astept cu nerabdare si celelate lucruri care ne-ar apropia de tarile cu apa calda - bonusuri la reincarcari de portofel mai mari de X lei, schimbari gratuite in limita a 60/75 minute...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Aug 2009 19:40:45    Titlul subiectului: 116214

Este buna ideea cu incarcarea on-line a cardului, sper doar ca pagina lor web sa nu dea rateuri, ei au tot avut probleme in trecut cu site-ul.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 06 Sep 2009 12:36:04    Titlul subiectului: 116471

Scriam mai sus intr-un mesaj din 28 august din acelasi topic:

stfp a scris:
Conform site-ului RATB de martea viitoare (1 septembrie) ne vom incarca online cardul activ

Deja e 6 septembrie si minunea inca nu s-a infaptuit... sau n-am reusit s-o gasesc eu aceasta facilitate pe site-urile principal RATB respectiv al cardului Activ. Inca o data si-au dat cu stangu-n-dreptu' cei de acolo... ce rost are sa anunti ceva ce urmeaza sa faci in viitorul imediat? N-ar fi mult mai logic sa te asiguri intai ca functioneaza si apoi sa anunti 'Iata functionala deja noua facilitate pe care v-o oferim: ...'
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 09:49:37    Titlul subiectului: 116509

S-a lansat site-ul respectiv (deocamdata in beta), l-am testat astazi si mi-a placut. Sa aruncam un ochi sa vedem cum arata. Adresa este

http://online.ratb.ro/

si pagina principala arata astfel:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 09:51:10    Titlul subiectului: 116510

Formularul de inregistrare:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 09:56:24    Titlul subiectului: 116511

Odata ce am trimis forumularul de inregistrare am primit odata un mail care imi cerea sa confirm adresa; odata ce am click-at pe linkul respectiv de confirmare al email-ului mi s-a spus din website ca trebuie sa astept alt mail dupa ce se va efectua si o alta verificare a contului, probabil de catre un operator uman; a venit si aceasta foarte repede, la un minut dupa ce am click-at de verificare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 09:57:45    Titlul subiectului: 116512

Odata inregistrat si autentificat pe site iata cum arata pagina principala:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:06:31    Titlul subiectului: 116513

Am ales 'Reincarcare carduri'. Nu am decat un singur card, nu-mi ramane decat sa-l aleg pe acela (am sters eu seria cardului din toate imaginile ce urmeaza):
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:08:25    Titlul subiectului: 116514

Titlurile disponibile pe card - am 6.80 lei de portofel, un abonament pe toate liniile in curs de valabilitate precum si doua abonamente expirate - un 15 zile de acum doua luni si un preorasenesc de acum un an.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:10:07    Titlul subiectului: 116515

Am dat click pe reincarcare in dreptul Portofelului Electronic; sunt intrebat ce suma vreau, aleg 7 lei:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:21:40    Titlul subiectului: 116516

Odata ce am apasat Aproba am fost re-directat catre pagina procesatorului de carduri, pe site-ul acestuiat:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:25:16    Titlul subiectului: 116517

Odata ce am introdus detaliile cardului tranzactia a fost aprobata; este disponibila si o 'chitanta' PDF, daca o ceri:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:27:10    Titlul subiectului: 116518

Dupa reincarcare m-am intors in pagina principala, am ales din nou din lista cardul meu activ (singurul) si iata cum se prezinta titlurile prezente pe el; pe langa cei 6.80 lei pe care ii aveam inainte au aparut si cei 7 lei in asteptare; nu se mai poate da click pe Reincarca pana la finalizarea tranzactiei:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:33:05    Titlul subiectului: 116519

Istoricul tranzactiilor - singura este cea de acum, deocamdata in asteptare:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:34:31    Titlul subiectului: 116520

Se poate re-incarca si un abonament, dar doar din cele pre-existente pe card; nu am gasit o metoda de a incarca un abonament care nu exista deja pe card. Am ales sa reincarc un abonament pe toate liniile:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 10:36:49    Titlul subiectului: 116521

In fine, mai exista si sectiunea de notificari pe email:

Concluziile mele: Site-ul este eficient si 'curatel', fara interfetele acelea gretoase si supra-incarcate cu care se 'mandresc' alte site-uri. Personal mi-a placut si ii felicit pe autori pentru treaba buna facuta. Sa vedem daca va fi si folosit de catre calatori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 13:11:00    Titlul subiectului: 116530

Totuși... nu poți încărca nici abonamente fracționate, nici abonamente preorășenești, nici abonamente reduse (sau orice altă combinație între cele 3). Chitanță îți dă și dacă eșuază tranzacția.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 15:35:48    Titlul subiectului: 116537

Deci am devenit cam confuz odata cu lansarea acestei facilitati - sa inteleg ca datele despre abonamente si valabilitatea lor sunt tinute pe un server central si nu pe card? Cum altfel este posibil sa-mi prelungesc abonamentul de pe card online, apoi sa urc in autobuz si validatorul sa-mi confirme ca am abonament valabil?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 15:43:12    Titlul subiectului: 116540

Un raspuns partial este pe site-ul RATB Online:

RATB Online a scris:
Cum se reincarca?
Alegeti cardul pe care doriti sa-l reincarcati si un titlu tarifar, apoi efectuati plata in conditii de siguranta folosind un card bancar. Ulterior efectuarii platii, sistemul RATB va prelua aceste informatii si le va trimite in validatoarele din toata reteaua proprie de transport precum si in reteaua Metrorex, astfel incat, in 48 ore, dumneavoastra sa beneficiati de titlul de transport achitat. Puteti verifica efectuarea reincarcarii la orice validator, dar si in portalul RATB Online, la sectiunea Istoric tranzactii.


Eu inteleg ca functioneaza asa: Atunci cand vei cumpara ceva prin site-ul online (fie Portofel, fie abonament) informatia respectiva va fi propagata in toate validatoarele din toate vehiculele; cand vei valida prima data titlul respectiv va fi scris si pe card. Sunt sigur ca validatoarele pot, printre altele, sa si crediteze sume in Portofelul Electronic - eu am beneficiat de asta acum cateva zile; o sa povestesc in cateva minute in thread-ul corespunzator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 15:46:34    Titlul subiectului: 116542

Asa are ceva mai mult sens - o copie a bazei de date este copiata periodic in validatoare printr-o metoda necunoscuta. Daca abonamentul ar fi intrat in vigoare instantaneu, ar fi presupus existenta unei legaturi de date permanente intre validator si un server central, ceea ce mi se parea foarte improbabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 08 Sep 2009 18:17:00    Titlul subiectului: 116582

Astazi cand mi-am validat abonamentul urban intr-un autobuz am primit mesajul "Reincarcare: 7.00 lei" conform tranzactiei de cumparare credit pe care am efectuat-o mai sus. Consultand apoi cardul activ la acelasi validator creditul era intr-adevar suplimentat cu aceasta suma.

In site-ul RATB Online tranzactia apare in continuare 'in asteptare', probabil ca atunci cand autobuzul acela va ajunge la noapte la garaj validatorul va comunica cu sistemul central si va spune ca a reincarcat aceasta suma, astfel ca tranzactia va apare si ea completa in site-ul RATB Online.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Vin 11 Sep 2009 13:05:42    Titlul subiectului: 116701

adrianb a scris:
Asa are ceva mai mult sens - o copie a bazei de date este copiata periodic in validatoare printr-o metoda necunoscuta.
Tranzactia online duce la generarea unui fisier de reincarcare, care este replicat rapid in toate depourile. Este insa posibil ca:
1) SAT-ul unui anumit vehicul sa fie nefunctional(routerul wireless din cabina soferului fiind cel mai probabil defect).
2) Soferul sa demareze in tromba din garaj, fara sa astepte incarcarea tuturor datelor.
In ambele situatii, ghinion(adica: ai dat banii, dar apari cu abonamentul expirat/portofelul gol). Sper ca RATB a luat masuri drastice de limitare a incidentei unor astfel de probleme. Cu toate astea, e bine sa se reincarce titlurile cu 2-3 zile inainte de data limita, pentru a evita penibilul.

_________________
133 circular: Puișor - Chirigiu - Parcul Carol - Nerva Traian - Foișor - Romană - Gara de Nord - M. Vulcănescu - Izvor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010 16:15:35    Titlul subiectului: 122804

Acum 2 zile mi-am facut si eu cont pe RATB online. Site-ul mi se pare in regula si usor de folosit.
Ei spun acolo ca e bine sa iti incarci titlul cu 48h inainte de folosire, dar ca in general in 24h e totul rezolvat.
Totusi se spune acolo ca site-ul este inca in varianta beta. Ca nu se poate incarca orice tip de titluri. Totusi optiunea reincarcarii creditului pentru portofelul electronic este functionala.
In paralel mi-am facut cont si la Oyster-ul londonez, pe site-ul lor. E cam la fel, doar grafica difera.
Pentru mine ca un calator part-time sa spun, acest site si acest sistem este foarte util. Pot, cu 2-3 zile inainte sa vin acasa, sa imi incarc creditul pe card-ul activ si cand ajung la aeroport sa il pot folosi.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010 16:41:45    Titlul subiectului: 122810

Trebuie sa le recunoastem celor de la RATB meritele in implementarea acestui sistem de cumparare online, in care incarcarea efectiva se poate face de la orice validator. Prin comparatie iata regulile pentru cardul similar londonez, Oyster:

http://en.wikipedia.org/wiki/Oyster_card#Online_and_telesales

Wikipedia a scris:
Oyster card ticket renewals and payg top-ups made online allow users to make purchases without the need to go to a ticket office or vending machine. However there are certain limitations to this system:

* tickets and payg funds can only added to the Oyster card from the day after purchase;
* users must select a station or tram stop where they must touch in to complete the purchase (as cards cannot be credited remotely);
* users must nominate the station in advance - failure to enter via this station means that the ticket is not added to the card;
* tickets purchased in this way cannot be added from a bus reader (due to these not being fixed in a permanent location.


Prima limitare (24 sau 48h) e si la noi, dar celelalte nu! Deci in Londra cand incarci online trebuie sa spui statia de metrou sau de tramvai (in statiile de tramvai sunt aparate de reincarcat Oyster-ul fixe) si nici vorba de reincarcat de la autobuze, in timp ce la noi reincarcarea 'te asteapta' in toate validatoarele din toate autobuzele, troleele si tramvaiele din oras!

Sunt curios daca la un moment dat nu se vor introduce restrictii similare si la noi, pentru ca pe masura ce sistemul va fi din ce in ce mai folosit vor fi tot mai multe reincarcari 'in asteptare' (platite cu cardul bancar dar nepreluate pe cardul Activ) care vor trebui gazduite in toate validatoarele din toata flota.

--------------------------

Altceva. Am un amic care si-a incarcat online si el cardul cu o suma de portofel si la primul voiaj cu RATB-ul a remarcat mesajul 'Reincarcare: X lei' pe validator. L-am intrebat daca a validat si a doua oara si mi-a zis ca nu, nestiind ca e necesar; deci practic drumul respectiv il facuse fara bilet, deoarece apropierea cardului de validator insemnase doar transferul sumei pe card, calatoria nefiind platita.

Cred ca cei de la RATB ar trebui sa scrie undeva pe site-ul cu reincarcarea (cand am reincarcat eu chiar la inceput nu scria) ca la prima folosire dupa plata online trebuie validat de doua ori, prima data pentru transferul titlului cumparat si a doua pentru plata efectiva.

Reincarcarile online care sunt inca netransferate pe cardurile Activ sunt gazduite fix in validatoare - sau in sistemul care le comanda care se afla la bordul vehiculelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010 17:43:34    Titlul subiectului: 122815

Cardul se încarcă pe loc, altfel nu aș fi putut să intru la metrou. Confirmarea pe pagina RATB apare într-adevăr mai târziu, după ce autobuzul/tramvaiul/Metrorex-ul a descărcat datele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community