Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Metode și mijloace de taxare a biletelor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Vin 11 Iul 2008 00:47:12    Titlul subiectului: 95615

La Braila in autobuze si tramvaie functioneaza ambele metode: cumparare bilet de la chioscuri sau automate si compostare sau platit bani la sofer/vatman. ATENTIE! La tramvaie, nu toate sunt dotate cu ghiseu la geamul vatmanului sau cu usa dintre cabina vatmanului si restul vagonului deschisa.

La Galati functioneaza doar metoda cu cumpararea biletelor de la chioscuri si compostarea. Soferii nu accepta bani.
Legat de control, am avut o situatie iesita din comun. Era ora 11.00 dimineata intr-o zi de vineri. M-am plimbat cu un autobuz si cu 1 statie inainte de cobotrare a venit controlul, apoi dupa ce am urcat in alt autobuz am fost controlat din nou. Diferenta intre cointroale, Doar 2 minute. In acea zi am prins si un al 3-lea control pe tramvai. Era linia 7 sau 39 nu mai stiu. Din 8 calatorii in acea zi, am prins 3 controale si asta doar in 4 ore Smile

Deci ATENTIE! La Galati controlorii sunt pusi serios pe treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 30 Noi 2008 19:08:29    Titlul subiectului: 101909

In Arad sistemul de bilete este de 2 feluri:
- primul este cel vechi, cu chioscuri in diverse statii importante si posibilitate de a cumpara in celelalte statii de la alimentara/chiosc ziare in celelalte. Pretul unui bilet cu 1 calatorie este (actualmente) 1,5 lei. De asemenea, se pot cumpara legitimatii de calatorie de 1 zi care sunt nominale si costa 5 lei. Biletele se perforeaza sau se introduc intr-un aparat care stanteaza numarul vehiculului, ora si minutul validarii biletului.
- cel de-al doilea sistem este la inceput si suna cam asa: se pot cumpara 1,2,3 sau 4 bilete valabile o ora la pretul de 1,5 lei/bilet (la fel ca si cel obisnuit). Aparatul functioneaza cu monezi si bancnote si DA REST!!! Avantajul acestui tip de tarifare este ca se poate folosi pe orice linie timp de o ora de la emiterea biletului. Deocamdata exista doar 5-6 statii mai intens circulate (din care 2 in apropierea facultatilor) dar am inteles ca s-ar putea extinde acest sistem.

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mie 23 Sep 2009 09:03:39    Titlul subiectului: efwefwe 117332

Stie cineva cum functioneaza validatoarele care imprima ora si data pe bilet? Ce fel de tus e ala? Sau mai bine zis din ce fel de hartie este facut biletul? Ca daca il introduci invers nu il imprima. Tare ciudat. O alta chestie e ca biletul compostat daca il bagi in spirt sau dai cu spray pe el se curata tot tusul, se face ca nou. Partea proasta e ca validatorul nu mai scrie pe el sub nici o forma. Cum de e asa "inteligent"? Stie cineva sistemul? Poate fi fentat in vreun fel?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
d4n



Data înscrierii: 25/Mai/2009
Ultima vizita: 25/Dec/2015
Mesaje: 53
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mie 23 Sep 2009 11:33:07    Titlul subiectului: 117343

Poate pe partea ce trebuie marcata, biletul e imprimat cu cerneala vizibila doar la ultraviolete, iar cand stergi biletul cu clor, o stergi si pe aceasta (cand introduci biletul invers, la fel, validatorul nu detecteaza "cerneala simpatica" Laughing )

Stiu ca in Iasi biletele sunt marcate cu cerneala de acest tip, pt a le detecta la un control pe cele xeroxate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mie 23 Sep 2009 21:21:16    Titlul subiectului: 117405

Si exista vreo metoda de a curata tusul de pe bilete? Bineinteles, apoi sa mearga iar compostate. Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community