Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Infrastructura de tramvai aradeana
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 21, 22, 23  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mash510void725



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 10/Apr/2017
Mesaje: 21
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 03 Oct 2009 23:25:07    Titlul subiectului: 117913

Lucrarile avanseaza intr-un ritm neobisnuit pana acum pentru ca cei de la ICIM sunt presati de Primarie care la randu-i sunt presati de termenul dat de BERD pentru imprumutul care vizeaza aceasta faza a lucrarilor.Sper totusi sa se faca retusurile necesare acolo unde este cazul pentru ca altfel ne trezim cu bani aruncati pe fereastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Walter4041



Data înscrierii: 15/Mar/2009
Ultima vizita: 06/Aug/2011
Mesaje: 24
Locație: Innsbruck (Austria)

MesajTrimis: Vin 06 Noi 2009 22:05:50    Titlul subiectului: 119661

Zgârcănstein a scris:
Very Happy A fost actualizat programul pe site-ul CTP Arad și în premieră, este "deconspirat" și cel al autobuzelor care înlocuiesc tramvaiele.
That means that the reconstruction of the Trajan-Bridge is starting now?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 06 Noi 2009 22:19:56    Titlul subiectului: 119663

^ Yes, in theory I belive that's the idea... But most likely they will just start work and stop immediately afterwards because... it's almost winter. The good news is that starting December 2009 trams will once again run between Piata Arenei (Piata Romana) and Podgoria.
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Walter4041



Data înscrierii: 15/Mar/2009
Ultima vizita: 06/Aug/2011
Mesaje: 24
Locație: Innsbruck (Austria)

MesajTrimis: Vin 06 Noi 2009 22:45:42    Titlul subiectului: 119667

arthurarad a scris:
^ Yes, in theory I belive that's the idea... But most likely they will just start work and stop immediately afterwards because... it's almost winter.
Some works at the foundation of a bridge must be done in winter, when the waterline is low.

Citat:
The good news is that starting December 2009 trams will once again run between Piata Arenei (Piata Romana) and Podgoria.
Ok, thats good. Very Happy
When I was in Arad this summer, the tracks in Str. Dornei and Str. Preparandiei were also in very bad condition. Is there a appointment when the works at that part will start?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mash510void725



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 10/Apr/2017
Mesaje: 21
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 07 Noi 2009 00:02:51    Titlul subiectului: 119675

http://www.civar.ro/

Aici gasesti mai multe informatii despre reabilitarea strazilor si a infrastructurii aferente din centrul istoric vechi al Aradului.Pe site nu se mentioneaza express faptul ca vor fi reabilitate si liniile de tramvai insa se subintelege din afirmatia "Lucrari de reabilitare utilitati conexe".

Here you find more information about the rehabilitation of roads and related infrastructure in Arad historic center.This site does not mention that the tram tracks will be restored too, but it is understood of this statement, "rehabilitation works related utilities".

In this project will be rehabilitated these streets:str. Preparandiei, str, Dornei, str, Mucius Scaevola, str. Patria, str. Malul Mureșului, str. Cuza Vodă, str. Cozia, str. Paul Chinezu, str. Florilor, str. Academia Teologică.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 07 Noi 2009 00:58:01    Titlul subiectului: 119676

The line on Dornei and Preparandiei streets will be changed as part of the same program that includes the works at the Traian bridge. I don't know if both objectives will enter under works at the same time. The name of that big project's name is "Reabilitation of the old centre of Arad".

Reabilitarea strazilor Dornei si Preparandiei cat si consolidarea podului Traian fac parte din acelasi proiect de reabilitare a centrului vechi. Nu stiu nici eu daca lucrarile se vor executa in paralel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Walter4041



Data înscrierii: 15/Mar/2009
Ultima vizita: 06/Aug/2011
Mesaje: 24
Locație: Innsbruck (Austria)

MesajTrimis: Sâm 07 Noi 2009 09:29:06    Titlul subiectului: 119678

mash510void725 a scris:
http://www.civar.ro/

Thanks, very interesting link. Very Happy

At the page "Calendar activitati" there's a Point 5.4 with the name "Lucrari de restaurare si consolidare a Cladirii Preparandiei" that shows me, that at least the Str. Preparandiei will get a restauration, isn't it?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 08 Noi 2009 19:55:33    Titlul subiectului: 119736

Sadly it reffers to the building Preparandiei, not the street...

Am doua vesti una buna si una... rea:
- normalitatea si-a intrat partial in drepturi prin instalarea unor cosuri de gunoi frumoase (verde inchis, material metalic) in statiile BERD de la Gara, Banc Post si Podgoria. Cel putin astea sunt statiile unde pot confirma ca s-au instalat nu mai putin de 4 (!!!) cosuri / statie!
- Circuland in seara asta cu linia 7 am primit informatia de la vatmanita ca zona Renasterii este impracticabila pt tramvaie din cauza baltilor adunate dupa zile intregi de ploi in oras... Cum exista un real pericol de electrocutare, linia 7 intoarece la Vama si linia 17 intoarce langa Gemi Center (vechea bucla).

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 09 Noi 2009 00:05:33    Titlul subiectului: 119738

Problema e veche pe Renasterii si se repeta la fiecare ploaie mai serioasa. La fel era si pe Cocorilor, pe vremuri. Probabil s-au mai si stricat ceva vagoane pe Renasterii, eu l*am vazut pe GT6 108 impins de GT4 05. Nu stiu insa sigur daca pe Renasterii s-a defectat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FLAVIUS561



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Dec/2022
Mesaje: 115
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 09 Noi 2009 02:09:43    Titlul subiectului: 119748

Datorita apei prea mari, circulatia GT4, in special, este oprita deorece apa surcircuiteaza aditionalele de sub vagon, riscand sa ia foc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
smilex



Data înscrierii: 27/Feb/2008
Ultima vizita: 11/Mai/2022
Mesaje: 84
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 12 Noi 2009 02:19:49    Titlul subiectului: 119902

Rezistentele aditionale sunt prinse pe vagon prin intermediul unor izolatoare care, daca sunt umede, pot conduce la initierea unui arc electric ce formeaza aer ionizat (foarte bun conductor electric deci o rezistenta foarte mica) iar fenomenul se autointretine asemeni sudurii electrice. Scurtcircuitul se produce de fapt nu pe aditionale ci intre traseul de alimentare (850V) si masa si conduce la distrugerea izolatoarelor, compromiterea rezistentei de izolatie si imposibilitatea functionarii vagonului. In cazuri extreme se pot folosii extinctoare sau se apeleaza la pompieri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian81



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 11/Apr/2024
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 07 Dec 2009 19:51:40    Titlul subiectului: 120982

Ce se mai aude de inaugurarea traseului de pe centru?Pe cand tramvaie in fata primariei?De-abia astept sa ma plimb in centru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 07 Dec 2009 21:07:29    Titlul subiectului: 120989

Cei din Primarie spun ca nu s-a putut lucra la viteza maxima la montarea catenariei si la probele de curent din cauza vremii. Astazi mai puneau pe pozitie firul in Piata Romana. Nu stiu cat de mult le ia. Mai au de toaletat niste copaci a caror ramuri ajung deaspra firului. Muncitorii mai lucreaza si la montarea pavelelor langa statiile de tramvai, pe modelul Vlaicu. Ma gandesc ca in 3 zile ar putea incepe probele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 08 Dec 2009 22:00:32    Titlul subiectului: 121023

Eu din cate am inteles saptamana asta vor incepe probele...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 09 Dec 2009 10:48:06    Titlul subiectului: 121031

Un articol pe aceasta tema in Observator.info:

http://www.observator.info/eveniment-1/primaria-si-ctp-se-contrazic-in-privinta-deschiderii-circulatiei-tramvaielor-in-centru

Observator.info a scris:
Primăria și CTP se contrazic în privința deschiderii circulației tramvaielor în Centru

Circulația tramvaielor prin centrul orașului ar putea fi reluată la sfârșitul acestei săptămâni, spun cei din Primărie. Ei sunt contraziși însă de directorul tehnic din cadrul CTP, care susține că în această săptămână va putea fi deschisă doar linia spre cartierul Aradul Nou datorită finalizării lucrărilor la bucla de întoarcere a tramvaielor din Piața Romană.

Purtătorul de cuvânt al Primăriei Arad, Corina Drăghici, ne spune că probele pentru circulația tramvaielor pe Bulevardul Revoluției vor fi făcute în această săptămână, „informațiile provenind de la constructor”. Din sursele noastre am aflat însă că, atât constructorul, cât și Primăria se gândesc la ziua de vineri pentru primele probe cu tramvaie pe întreg tronsonul din centrul orașului, între Podgoria și Piața Romană. Apoi, începând de sâmbătă, ar putea fi reluată circulația traseelor de tramvai care tranzitează Bulevardul Revoluției (1, 1b, 2, 3, 5, 6, 8, 10, 12, 16, 1Cool. Până atunci, muncitorii mai au de efectuat niște lucrări la rețeaua de contact și de făcut ultimele retușuri din zona stațiilor de tramvai. Precum în cazul stațiilor din cartierul Aurel Vlaicu, și în centru sunt montate pavele în zona peroanelor, pentru a se evita accidentele nedorite când unii călători ar păși din greșeală pe terasamentul liniilor.

Directorul tehnic din cadrul Companiei de Transport Public Arad, Petru Cuvineanu, susține însă că vineri ar putea fi efectuate probe de traseu numai în bucla din Piața Romană. „Mai sunt lucrări de făcut în Centru, care mai durează. Cel puțin astăzi (n.r. marți) nu pot să avansez data de vineri. Mai este de lucru la racordarea rețelei de contact la rețeaua de tensiune, la corecturi, lucruri de genul acesta”, a declarat Cuvineanu. În schimb, săptămâna aceasta ar putea fi redeschisă circulația pe linia 3, prin cartierul Alfa. Din această cauză, cei de la CTP îi roagă pe „șoferii care obișnuiesc să parcheze pe liniile de pe Calea Romanilor să nu o mai facă, pentru ca accesul tramvaielor să se desfășoare fără probleme”. De asemenea, Compania de Transport mai anunță că stația de tramvai din Piața Romană, pentru linia 3, va fi amenajată în dreptul străzii Mucius Scaevola și nu în apropierea sensului giratoriu.

Altfel, CTP „abia așteaptă” redeschiderea circulației tramvaielor pe toată rețeaua din oraș, conform lui Petru Cuvineanu. Pentru a asigura necesarul de vagoane care vor intra pe noile trasee, vatmanii care la începutul lucrărilor BERD au fost detașați pe autobuze își vor lua din nou în primire tramvaiele. Redeschiderea circulației pe Bulevardul Revoluției va însemna o creștere a solicitării de transport pentru parcul de tramvaie al CTP cu până la 40%.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
FLAVIUS561



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Dec/2022
Mesaje: 115
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 10 Dec 2009 00:52:45    Titlul subiectului: 121070

Vineri 11 Decembrie 2009 se fac probe la linia noua : Podgoria - Piata Arenei
Din depoul Micalaca la ora 8:00 dimineata vor iesi afara pentru a face probe vagoanele: GT4-02 si MS8-1003, iar din depoul UTA nu am reusit inca sa vad care vor fi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Joi 10 Dec 2009 10:57:27    Titlul subiectului: 121078

Aceasta linie (traseu),a mai existat vreodata? Din cate stiu erau niste sine vechi care au fost schimbate,nu? Ma poate lamuri cineva va rog?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 10 Dec 2009 12:55:49    Titlul subiectului: 121089

Da, aceasta linie a existat si inainte, ba mai mult e una din cele mai circulate avand in vedere ca mare parte din traseu se afla pe principalul bulevard al Aradului.
Sinele nu au fost foarte vechi (din cate am inteles s-au facut ceva inlocuiri prin anii 90), dar degradate in unele locuri. Pe langa refacerea liniilor, a firelor de contact si inlocuirea stalpilor s-au refacut toate statiile de pe acest traseu iar un unele cazuri s-a mutat statia dupa intersectie pentru o siguranta mai buna a pietonilor. Pe Bulevardul Revolutiei se lucreaza intens la refacerea zonei verzi afectate de lucrari, instalandu-se in aceste zile rulouri cu iarba care se uda destul de des pentru a prinde radacini pana cand vine frigul.
Sunt curios daca vor reaparea chioscurile de bilete sau va ramane doar sistemul automatizat de eliberare a tichetelor.

Totusi, configuratia liniilor de la Podgoria pe traseul Centru - Micalaca ma ingrijoreaza intrucat va cam incurca circulatia auto din zona... Sper sa ma insel!

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 10 Dec 2009 18:25:36    Titlul subiectului: 121116

Nu au iesit astazi vagoanele. Poate maine sau duminica. Astazi mai era de lucru aproape de Piata Romana, plus ca nu au terminat statiile de la Teatru. Din cate am vazut, maine s-ar putea face probele doar la sensul giratoriu din Piata Romana, dupa care va intra iar linia 3 via Alfa.

Revin cu niste informatii din sursa sigura: maine se vor face probele in Piata Romana, iar incepand de sambata ar putea intra tramvaiele pe linia 3. Probele in centru vor incepe luni iar reluarea circulatiei este programata pentru ziua de miercuri. Acestea sunt informatii oficiale, dar parerea mea este ca tramvaiele ar putea incepe sa intre pe tronsoanele redeschise mai repede. Nu cred ca le trebuie o zi de probe pentru un sens, plus ca nu trebuie scoase decat cu vreo 3 vagoane mai mult pentru schimbul doi pe linia 3 (fata de cele existente pe 4b).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2009 13:24:24    Titlul subiectului: 121375

Azi s-au facut probe la linia de pe Centru. Pe la ora 10 au patruns pe traseu urmatoarele tramvaie, in ordine: M8S 1003
(care s-a descurcat f bine si la dat la o parte zapada de pe linii), T4D+B4D 1159+194, GT4 ex Ulm 02, GT6 Bogestra 43. Au fost urmate la ceva distanta de T4D 1190 care a mai dus niste muncitori la curatat peroanele statiilor. Tramvaiele au stationat destul de mult dupa statia Crisan, asteptand ceva probe de siguranta la reteaua electrica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 17 Dec 2009 18:46:18    Titlul subiectului: 121384

Probele au continuat si astazi in jurul orei 16.30,cand am trecut prin zona Podgoria...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 18 Dec 2009 00:03:54    Titlul subiectului: 121389

Chiar si la ora 19, GT6 nr. 43 mergea din Podgoria spre Piata Romana, din cate mi-am dat seama condus de un vatman cu resedinta in depoul Micalaca. Poate i-au mai trimis pe unii vatmani ca sa se invete cu semafoarele. Cred ca vor fi probleme destul de mari la Podgoria, mai ales pe varianta Centru-Micalaca, unde linia nu trece deloc prin refugii unde sa poata opri tramvaiul. Dar, ramane sa vedem maine dimineata care va fi situatia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Apr/2024
Mesaje: 8713
Locație: Iasi

MesajTrimis: Mar 22 Dec 2009 09:13:43    Titlul subiectului: 121562

Cu parere de rau o spun, dar... Nu ma asteptam sa fie greu spre imposibil de gasit - oriunde in spatiul asta virtual - imagini din timpul reabilitarii liniei din zona centrala (in special din zona primariei si cea a teatrului). Rog, asadar, pe cei care detin astfel de imagini (de preferat utilizabile pentru ilustrarea unui articol) sa-mi dea o mana de ajutor...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Dum 27 Dec 2009 15:31:18    Titlul subiectului: 121740

Nu am fost in tara de multa vreme si cum a remarcat si radub, nimeni nu a facut pana acum nicio poza din zona mentionata asa ca reintors acasa m-am luat intr-o seara (scuzati calitatea pozelor insa era cam putina lumina) si am dat o tura prin oras ocazie cu care am facut cateva poze:

1) Zona Podgoria:







2) Zona Primariei:







3) Zona Teatrului:







4) Spre si Piata Romana:



















Dupa cum vedeti mai este totusi de lucru la amenajarea spatiilor verzi, la marcaje, retusari ale covorului asfaltic insa in linii mari pot sa spun ca sunt multumit de lucrare chit ca se putea termina mai repede. Sper sa se continue mai departe catre Gara Aradul Nou si in viitorul apropiat sa se "atace" si cartierele Micalaca si Gradiste.

P.S. Ma bucur foarte mult ca au schimbat in final calea de rulare si intre Podgoria si Teatru si nu doar au "reabilitato" asa cum se sustinea initial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 27 Dec 2009 17:46:28    Titlul subiectului: 121745

Da se vede ca au facut-o doar cu gandul, nu si cu vointa...sunt cel putin 3 locuri intre Podgoria si Teatru in care tramvaiul mai ca nu opreste din cauza liniei, parca ar fi niste gropi, merge extrem de incet peste ele, din afara nu am vazut despre ce e vorba, dar din tramvai e aiurea Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 21, 22, 23  Următoare
Pagina 18 din 23

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community