Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sistemul Automat de Taxare - cardurile Activ si Multiplu
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 19, 20, 21  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 14 Dec 2009 22:41:07    Titlul subiectului: 121241

Afisul este destul de explicit... este primul pas din programul de eliminare al biletelor de hartie, detaliat aici: http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=308

Interesant cardul albastru, banuiesc ca e un card pe suport de carton si nu plastic; e posibil ca atunci cand te duci la chiosc si ceri cinci bilete sa-ti dea un astfel de card cu 5 * 1.30 lei pe el si pe care sa-l arunci dupa aceea (sau sa-l reincarci, daca vrei).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009 06:20:02    Titlul subiectului: 121249

Nu la fel de explicit ne spune RATB-ul pe ce linii se ia masura. Doar pe 73, 74, 77, unde eu personal am zarit afisele? Sau mai sunt si alte linii?
_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009 15:53:53    Titlul subiectului: 121269

Cardul albastru este pe post de bilet electonic, exact cum am spus acum ceva vreme ( pagina anterioara). Nu se mai poate reincarca, dupa utilizare se arunca.
In scurt timp biletele de hartie vor disparea complet. Cred ca 1 Ianuarie 2011 nu ne mai prinde cu ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009 21:38:34    Titlul subiectului: 121285

Sa inteleg ca acel card este de unica folosinta?
Sau se va face un card precum cel Oyster Pay-as-you-go din Londra?

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009 22:40:58    Titlul subiectului: 121289

Oyster pay as you go din Londra este 100% similar cu optiunea de Portofel Electronic a cardului Activ deja existent.

Aparut pe site-ul http://card.ratb.ro/

Citat:
Cardul MULTIPLU
Cardul calatorilor ocazionali

Acest card este utilizabil numai in reteaua RATB, fiind destinat in special calatorilor ocazionali, cu precadere celor nerezidenti in Bucuresti. Poate fi achizitionat, contra cost, de la unitatile de vanzare din reteaua RATB, momentan din zona Berceni. Titlurile disponibile pentru incarcare sunt: Abonament 1 zi si contravaloarea a minim 2/ maxim 10 calatorii (EXPRES, urbane, preorasenesti). Cardul Multiplu nu se reincarca, valoarea suportului platindu-se la fiecare procurare.


Deci e clar, este de unica folosinta, dar remarcabil e ca platesti suportul! Pana la urma geniile de marketing de la RATB au implementat un lucru pe care mi l-am dorit mai mult (calatorii mai ieftine in cazul cardului Activ fata de bilete) dar intr-un mod neasteptat - desfiinteaza biletele de hartie si introduc acest card de unica folosinta pe care il platesti, deci scumpesc 'mascat' costul calatoriei cu 'bilete'.

Daca are cineva drum prin Berceni poate face o poza la afisul cu explicatii de pe chioscuri, sigur exista asa ceva; in plus ar fi interesant de stiut cat costa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 00:12:43    Titlul subiectului: 121299

Nu inteleg. Daca am Card Activ cu optiunea portofel electronic, nu mai pot incarca credit preplatit? Adica se scoate optiunea portofel electronic?
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 16 Dec 2009 00:34:54    Titlul subiectului: 121300

Cardul Activ ramane nemodificat si in continuare se poate incarca pe el credit.

Cardul Multiplu (o denumire cam neinspirata - de fapt cardul Activ este mai... multiplu decat cardul Multiplu, putand fi refolosit de mai multe ori) este un suport mai ieftin (probabil carton) care nu poate fi reincarcat. Teoretic este pentru cei care folosesc suficient de rar RATB cat sa nu-si cumpere un card Activ, care oricum e oferit gratuit la primul abonament sau prima achizitionare de portofel electronic de peste 20 de lei (parca).

De exemplu daca inainte cumparati 2 bilete, acum ti se va baga pe gat un card Multiplu cu 2.60 de lei credit (contravaloarea a doua bilete) pe care vei plati 2.60 lei + costul cartonului, actualmente necunoscut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 22 Dec 2009 14:59:13    Titlul subiectului: 121570

Cum era si previzibil, oamenii n-au fost deloc incantati de ideea de renuntare la biletele de hartie...

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Bucuresti-_Calatorii_RATB_nu_vor_sa_renunte_la_bilete_0_173983003.html

Adevarul a scris:
Proiectul-pilot de înlocuire a biletelor Regiei Autonome de Transport București (RATB) cu carduri a fost pus în aplicare pe trei linii de transport: troleibuzele 73, 74 și 77. Astfel, pe aceste trasee, călătorii sunt sfătuiți să renunțe la bilete în favoarea cardurilor. Totuși, majoritatea celor pe care i-am întâlnit astăzi în aceste troleibuze sunt nemulțumiți de scoaterea biletelor de hârtie.

În troleibuzul 74, mai mulți călători căutau ieri, în jurul orei 15.00, un compostor. „Unde compostăm domne’ biletul? Ce se întâmplă? Unde sunt compostoarele?!“, întreba nedumerit un pensionar. O altă călătoare, Cristina Albeanu, în vârstă de 36 de ani, spunea că nu a mai auzit până acum de așa ceva și consideră că proiectul RATB este o idee cât se poate de proastă. „Am tot călătorit, prin Spania, prin Italia, dar nu am văzut așa ceva în autobuzele de acolo. Nu e normal ca autoritățile să ne îngreuneze viața în loc să ne-o facă mai ușoară!“, se plângea femeia.

Reprezentanții RATB spun că biletele de hârtie ar trebui să dispară complet de la 1 ianuarie. Dacă oamenii nu se vor obișnui, însă, cu noul sistem, perioada va fi prelungită. Vor exista două tipuri de carduri, cardul activ, care este gratuit și se poate încărca cu orice sumă și cardul multiplu, ce poate fi folosit de cei care vin din provincie. Cardul multiplu costă 1,57 de lei și poate fi încărcat cu minimum două și maximum zece călătorii.


Cu ocazia asta am aflat cat costa si noul card Multiplu, si anume 1.57 lei (nu era mai simplu 1.50 sau 1.60?). Deci daca vrei 2 bilete in loc sa dai 2.60 lei pe doua hartiute dai 4.17 lei pe un card de-asta cu 2 calatorii incarcate? Genial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 22 Dec 2009 15:12:00    Titlul subiectului: 121574

Aceeai poveste... reactia la schimbare. A calatorit in Spania si Italia... si? Ce a aflat de acolo? Ca se circula cu hartiutele acelea care dau tot felulde batai e cap?
Acel card, pe care il primesti nu poate fi reincarcat cu calatorii?
Cat de mult s-a anuntat in presa despre modificarea cu pricina?
In Londra, Oyster, care e cam acelasi lucru este la mare cautare, costa 3 lire, iar apoi iti poti lua credit pana in limita de 100 lire parca.
Asa ca va trebui sa prinda si la noi incet, incet. Si nu, nu se complica nimic, dupa mine se simplifica mult.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 22 Dec 2009 19:36:28    Titlul subiectului: 121586

Adevarul a scris:
„Unde compostăm domne’ biletul? Ce se întâmplă? Unde sunt compostoarele?!“, întreba nedumerit un pensionar.

Pai pensionarii nu au gratuitate, de ce trebuie sa composteze bilet ? Ei sunt mai putin afectati de aceasta masura din moment ce merg gratis cu RATB-ul.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 22 Dec 2009 19:40:16    Titlul subiectului: 121587

Corect, insa nu se precizeaza daca pensionarul este din Bucuresti sau din alta parte.
Revenind la problema cardului, unde se valideaza acesta? La validatoarele pentru cardul activ?
Ce-ar fi daca presa, in loc sa faca pe politistul ar face o campanie de promovare si explicare a procedurii de taxare?

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
3mil



Data înscrierii: 06/Sep/2007
Ultima vizita: 08/Aug/2010
Mesaje: 148
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 23 Dec 2009 10:48:14    Titlul subiectului: 121598

Citat:
Cardul multiplu costă 1,57 de lei și poate fi încărcat cu minimum două și maximum zece călătorii.

1,57 lei doar bucata de carton pe care il arunc dupa ce termin creditul? Shocked Si nici macar nu am vreo calatorie inclusa in astia 1,57 lei. Asta pentru ca sunt demodate biletele de hartie... Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Metamorph



Data înscrierii: 01/Noi/2009
Ultima vizita: 27/Iul/2012
Mesaje: 3
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 23 Dec 2009 15:34:12    Titlul subiectului: Mmda... 121604

Achizitionarea de carduri multiple va reprezenta maxim 1% din totalul de carduri emise. Restul de 99% vor fi carduri active. De ce? Simplu...de ce as vrea eu, cetatean, simplu calator sa imi cumpar un card multiplu? Valabil si pentru cei care circula de 2 ori pe luna (sau mai rar) cu mijloacele de transport in comun. Sau poate imi veti spune ca sunt persoane atat de comode incat li se pare imposibil sa pastreze cardul in portofel sau unde doreste fiecare. Iti iei card activ o data...indiferent cat de des circuli, iar apoi cumperi cate calatorii ai nevoie. Simplu! As dori sa se extinda cat mai repede programul pentru a inlocui si cartoanele alea de 2 bani ce reprezinta abonamente Metrorex. Pai intr-o luna de utilizari frecvente (cazul meu, cam 6-8 ori pe zi), n-aveti idee in ce hal ajunge. La fel si biletele de hartie. Se rup, se uda, se mototolesc etc. Un card ar fi solutia cea mai inspirata. Exclamation Si inca ceva: chiar astazi circulam pe linia 25 iar 3 tipi mulatri se chinuiau sa composteze si nu stiau cum. Cand le-am aratat ca la noi se composteaza gaurind o hartie (asta cand acele compostoare nu sunt infundate cu guma si toate cele) i-a bufnit rasul. Vorbesc cat se poate de serios. Au zis ca n-au vazut asa ceva pana acum. Tipii fiind francezi dupa modul in care vorbeau engleza. Trebuie sa ne modernizam si noi o data iar ca sa evoluam nu trebuie sa ne luam dupa pensionari...nu pentru ei se iau deciziile astea, ci pentru cei care multi zeci de ani vor trai (din pacate) in tara asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 15 Ian 2010 22:54:09    Titlul subiectului: 122356

Un articol din Evenimentul zilei pe aceasta tema se gaseste aici
Citat:
1 €, două călătorii cu RATB-ul

Biletele se înlocuiesc cu un card, care se aruncă după folosire. De fiecare dată însă se achită și acesta pe lângă prețul călătoriilor.

În scurt timp, bucureștenii, dar și toți cei care tranzitează Capitala vor plăti 4,2 lei - echivalentul unui euro - pentru două călătorii cu au tobuzul, troleibuzul sau tramvaiul.

Regia Autonomă de Transport București (RATB) și-a propus să le pună cruce biletelor de hârtie și să le înlocuiască cu cartele de unică folosință, care pot fi încărcate cu minimum două și maximum zece călătorii.

Operațiunea a început deja pe liniile troleibuzelor 73, 74 și 77, din cartierul Berceni, din sectorul 4. Pe aceste linii, cardul multiplu se folosește acum în paralel cu biletele clasice. De la 1 februarie, însă, cei care călătoresc cu mijloacele de transport din acest sector și n-au portofel electronic (abonament) vor fi nevoiți să-și cumpere cardul multiplu, care se aruncă după folosire.

Concret, călătorul trebuie să plătească la centrele de vânzare cel puțin 4,2 lei: 2,6 lei - două călătorii urbane și 1,6 lei - taxa de card, dacă vrea să circule o dată sau de două ori. Cine are de umblat mai mult, va scoate din buzunar 14,6 lei (contravaloarea a zece călătorii).

Nu funcționează la metrou

Întrebați de ce elimină biletele și introduc aceste carduri care se folosesc și apoi se aruncă, mai marii RATB susțin că vor să elimine „un inconvenient”.

„Biletele de hârtie nu pot fi înregistrate în sistem, adică nu se știe pe ce rute se folosesc, la ce ore. Or, unul dintre obiectivele noastre e să adaptăm necesarul de autovehicule la necesarul de transport”, arată purtătorul de cuvânt al Regiei, Mihai Vlădărău.

El este convins că scoaterea biletelor va elimina frauda, dar nu știe să explice cum. Potrivit RATB, noul card este dedicat călătorilor ocazionali, bucureștenii fiind îndemnați să-și ia portofel electronic, ce poate fi încărcat cu sume între 2,5 și 50 de lei și poate fi utilizat aproximativ patru ani. De altfel, acestea pot fi folosite și la metrou. Ceea ce nu se poate spune însă și despre noua găselniță a Regiei, cardul multiplu.

TARIF

1,5 lei costă un bilet în majoritatea orașelor țării
* În țară, costul unei călătorii pe mijloacele de transport în comun variază între 1,5 și 1,6 lei. În Cluj, Iași, Constanța, Sibiu, Craiova, Ploiești și Brașov, un bilet cu o călătorie costă 1,5 lei, iar cu două - 3 lei. Cât privește Craiova, dacă nu ai timp să-ți cumperi bilet de la chioșc, îi plătești șoferului de autobuz 2 lei în loc de 1,5.
Conform programului de dezvoltare al RATB, biletele de hârtie trebuiau să dispară din Capitală de la 1 ianuarie 2010. Dar planurile s-au schimbat. Acum, se testează dacă bucureștenii știu sau nu să folosească sistemul pe bază de cartele electronice, așa încât scoaterea biletelor la nivelul întregului oraș se mai amână cu câteva luni. (Mara Popescu)

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 21 Ian 2010 09:22:58    Titlul subiectului: 122564

Un articol despre firma care va livra carduri multiple pentru RATB se gaseste aici

Citat:
Prin introducerea cardurilor multiple de unică folosință, RATB mai bifează un contract pentru firma care de patru ani livrează de la asfalt, piese de motor, rulmenți, antigel, nisip și până la cabluri de cupru pentru regia bucureșteană.

Firma Denis Technology Srl va livra carduri multiple în baza unui contract de 135.000 de euro câștigat printr-o licitație deschisă din data 13 noiembrie 2009. De altfel, Denis Technology a fost și unicul participant la licitație. De asemenea, în 17 noiembrie anul trecut, Denis Technology a mai livrat 120.000 de carduri active pentru un contract de 349.200 RON, conform informațiilor publicate pe portalul SEAP.

Firma controlată de Sorin Gangler este abonată la contractele RATB încă din 2005. Numai în 2009 a câștigat 37 de contracte cu RATB, în valoare totală de 4.641.122 RON (1, 1 milioane euro), potrivit site-ului de licitații publice SEAP. Deși client fidel al regiei de transport din Capitală, directorul RATB susține că nu cunoaște situația firmei, nici legăturile politice ale patronului acesteia.

“Noi facem în jur de 400 de contracte în fiecare an pentru tot ce are nevoie RATB, de la becuri, la șine de tramvai sau piese pentru autobuze. Vă dați seama că-mi este imposibil să știu despre ce firmă vorbiți dumneavoastră, iar de Sorin Gangler nu am auzit niciodată”, a declarat pentru REALITATEA.NET, Aron Gheorghe, directorul general al RATB.

Sorin Gangler susține că nu este nimic în neregulă la modul în care câștigă contractele RATB în ultimii 4 ani.

“Vă rog să observați că licitațiile sunt toate deschise și că noi câștigăm pentru că avem cel mai mic adaos comercial. Chestia asta cu cardurile e la fel ca la toate contractele cu RATB. Se face un acord cadru, se deschid plicurile cu oferte, totul se face legal și apoi te trezești că deși ai câștigat, comanda de la RATB nu mai vine. Mi s-a întâmplat de multe ori”, a declarat pentru REALITATEA.NET, Sorin Gangler, patronul Denis Technology SRL.

Chiar pe timp de criză, Denis Technology a reușit să-și îngroașe veniturile substanțial anul trecut. Din informațiile publicate pe portalul SEAP, firma lui Gangler a câștigat chiar și câte două contracte pe lună în anumite perioade ale anului trecut, fie că era vorba de rulmenți, mixturi asfaltice sau piese de schimb pentru autocarele Mercedes.

Administratorul firmei, Sorin Gangler, este un donator fidel al Partidului Social Democrat.

În 2008, Gangler a donat aproape două miliarde de lei vechi în calitate de persoană fizică pentru partidul lui Mircea Geoană. Donațiile s-au făcut în două tranșe, în lunile iunie și decembrie, de câte 100.000 de lei, respectiv 90.000 de lei, conform informațiilor publicate în Monitorul Oficial.

“Nu-mi mai amintesc cât am donat anul trecut pentru PSD. Eu am prieteni peste tot și nu contează cui și pentru cine fac eu donații”, a precizat Gangler, pentru REALITATEA.NET.

Firma ''magazin universal''


Cel mai prolific an al firmei Denis Technology Srl a fost 2007, când a participat la licitații publice aproape lunar și a rulat 1,76 de milioane de lei, conform informațiilor disponibile pe site-ul Ministerului Finanțelor. De asemenea, profitul firmei cu 20 de angajați a fost de 7,1 milioane de lei, iar banii au fost plătiți pentru rulmenți, mixturi asfaltice, frâne sau piese de schimb pentru tramvaie și troleibuze.

Firma lui Gangler a mai prins peste 349.000 de lei pentru furnizarea de "Carduri contactless CFC-R -activ" în data de 17 noiembrie 2009, iar cel mai scump contract primit din partea RATB a fost în valoare de un milion de lei. Banii au fost acordați pentru "Piese de schimb Tramvai TATRA T4R", în urma atribuirii contractului în data de 23 octombrie 2009, se mai arată în anunțurile publicate pe portalul de licitații SEAP.

În 2008, firma controlată de Sorin Gangler, a avut 28 de angajați, iar profitul a scăzut dramatic, până la 120.185 ron, deși cifra de afaceri a fost de 6,5 milioane de lei , iar în 2006, profitul firmei abonate la contractele RATB a fost de 211.225 RON, în condițiile în care a înregistrat un număr mediu de 3 angajați, conform datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

În 2005, când au apărut primele contracte realizate cu RATB, Denis Technology SRL a înregistrat 4000 de RON profit și pierderi de 728.995 RON într-un an în care nu a avut niciun salariat.

În prezent, firma lui Sorin Gangler are datorii în valoare de 29.620 RON, conform informațiilor puse la dispoziție de către Administrația Naționala de Administrare Fiscală (ANAF).

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 30 Ian 2010 17:33:06    Titlul subiectului: 122919

Totusi tariful pentru detinatorii de card activ cat ramine? Daca ramine la pretul cel vechi, atunci cel mai bine e sa isi faca mai toata lumea card activ, decat sa foloseasca cartelele unice.
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 30 Ian 2010 22:09:36    Titlul subiectului: 122928

Tariful este de 1.3 lei in ambele cazuri, atat cu card Activ cat si cu card Multiplu. Doar ca la cardul Activ suportul costa 3 lei (si e gratis la prima achizitionare cand cumperi vreun abonament sau minim 20 de lei de portofel) si poti refolosi acest suport de oricate ori iar la cardul Multiplu suportul e 1.6 lei si nu e refolosibil.

Sigur ca e logic ca toata lumea ar trebui sa-si ia card Activ; conform propagandei RATB, cardul Multiplu e gandit doar pentru cei ce folosesc rar de tot autobuzul astfel ca nu s-ar justifica (cica) un card Activ.

Practic, pentru cei ce cumpara cardul Multiplu costul calatoriei nu mai e 1.3 lei net ci variaza intre 2.1 lei net per calatorie cand cumperi un card Multiplu de 2 calatorii si 1.46 lei cand cumperi un card Multiplu de 10 calatorii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
BladHaund



Data înscrierii: 11/Iun/2009
Ultima vizita: 21/Mai/2013
Mesaje: 74

MesajTrimis: Mar 02 Feb 2010 01:46:06    Titlul subiectului: 123096

Eu am card Activ de aproape 2 ani, dar... cand/daca isi vor lua toti card Activ... ce BigBrother! RATB va sti cand si unde s-au aflat 1/2? 2/3? din cetatenii orasului. Putin inspaimantatoare o astfel de putere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Feb 2010 07:24:33    Titlul subiectului: 123101

Ar fi un volum imens de date care ar trebui prelucrat si care nu stiu daca ar folosi cuiva. Si cine vrea sa se fereasca, se fereste foarte simplu. Face rost de un buletin furat de la baietii destepti, si - si scoate abonamentul pe numele lui. In viata mea de platitor de abonamente de prin 1974 nu mi - a cerut nimeni buletinul la control, chiar si atunci cand mergeam cu abonament special pentru copii a caror parinti lucrau in cadrul ITB - ului - cum se numea atunci RATB - ul.
Ce, cand incarci cardul ti-a cerut cineva si buletinul ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Feb 2010 08:20:18    Titlul subiectului: 123108

BladHaund a scris:
RATB va sti cand si unde s-au aflat 1/2? 2/3? din cetatenii orasului. Putin inspaimantatoare o astfel de putere.
Asta se va intampla numai daca posesorii de abonamente vor fi obligati sa isi valideze si ei cardul. Oricum ar trebui sa fie mai multe validatoare noi in mijloacele de transport in comun, daca se va renunta definitiv la biletele de hartie.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Vin 05 Feb 2010 12:55:16, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin



Data înscrierii: 16/Iul/2006
Ultima vizita: 30/Iun/2023
Mesaje: 79
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Feb 2010 16:28:43    Titlul subiectului: 123143

BladHaund a scris:
ce BigBrother! RATB va sti cand si unde s-au aflat 1/2? 2/3? din cetatenii orasului.

Există varianta cardului nenominal pentru cine se teme de "Big Brother".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Feb 2010 22:05:19    Titlul subiectului: 123169

BladHaund a scris:
ce BigBrother! RATB va sti cand si unde s-au aflat 1/2? 2/3? din cetatenii orasului.

In primul rand cine ar fi interesat sa ne urmareasca cu ce autobuz mergem intr-o anumita zi atat timp cat datele se prelucreaza abia noaptea la intoarcerea in autobaza/depou a mijloacelor de transport? Deci nu ar fi ceva de urmarit live. Mie mi se pare aceast "Big Brother" o psihoza generalizata de anumite persoane.

_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BladHaund



Data înscrierii: 11/Iun/2009
Ultima vizita: 21/Mai/2013
Mesaje: 74

MesajTrimis: Vin 05 Feb 2010 12:40:01    Titlul subiectului: 123285

Pentru date un timp real, exista localizare prin semnalul telefonului mobil. Pentru carduri, vad niste utilizari mult mai avantajoase, cum ar fi posibilitatea de a dovedi in instanta ca cineva a fost undeva la o anumita ora. Respectiv, ca nu a fost in alta parte. Posibilitatile sunt multe si eu doar spun ca e bine ca fiecare sa fie constient de aceste posibilitati.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 05 Feb 2010 14:49:42    Titlul subiectului: 123292

Exista si niste diferente intre Big Brother de la telefoane si cel de la RATB. Daca in companiile de telefonie mobila exista o disciplina a angajatilor si o securitate a datelor in care pot avea o oarecare incredere, RATB a avut site-ul spart si cazut mai multe zile la rand, in mai multe randuri in ultimul an. Cum credeti ca ar trata informatiile despre calatori? Daca ele sunt complet neprotejate si pot ajunge in mainile unui hacker mai priceput? Daca un sofer din autobaza are niste prieteni descurcareti si ii anunta cam pe la ce ore nu sunteti acasa, sa va faca o vizita? Sunt nenumarate riscuri, nu vorbim neaparat de o amenintare imediata, ci de una potentiala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 05 Feb 2010 15:00:58    Titlul subiectului: 123293

Deja e cam SF discutia. Pentru niste potential hoti cel mai simplu ar fi sa urmareasca direct persoana si nu sa se hyper-complice cu validarile cardului RATB! In plus site-ul web RATB si calculatoarele care proceseaza tranzactiile sunt separate. Iar soferii din autobaza NU au acces la datele validarilor.

Cine e mai paranoic poate sa nu valideze abonamentul si gata! Iar pentru cine merge cu portofel electronic isi poate cumpara un Card Activ anonim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 19, 20, 21  Următoare
Pagina 14 din 21

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community