Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Depourile de tramvaie din Galați

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 27 Noi 2005 16:46:20    Titlul subiectului: Depourile de tramvaie din Galați 4271

Deschid acest subiect pentru a prezenta depourile Transurb.
Galatiul a avut 3 Depouri pentru tramvaie:
- Unul era destinat tramvaielor tip ITB V56/V58, impreuna cu remorcile V10 ale acestora, care era situat in cartierul I.C.Frimu si care a fost desfiintat odata cu casarea V5x-urilor; acum adaposteste masinile Salubritatii.
- Al doilea Depou este situat in zona "Bariera-Traian" si este destinat intretinerii si reparatiilor vagoanelor TATRA si care a adapostit vagoanele Tatra T3R si Tatra T4R pana in 2002, cand aceste tramvaie au fost mutate in depoul pe care-l descriu in cele ce urmeaza...
- Depoul Timis, care adapostea si repara vagoanele omonime, situat in Piata Energiei (fosta E.T.O.) si care acum adaposteste si repara tramvaiele KT-4D, Duwag-urile si restul de Tatre care s-au mutat din Depoul de pe Traian... Asta dupa ce s-au casat toate cele 99% dintre Timis-uri, ramanand unul singur care este transformat in cisterna...
Iata si imaginile cu cele 3 Depouri din Galati...
Incep cu cel destinat initial ITB-urilor V56 si V58 impreuna cu remorcile aferente...



HPIM0293.JPG
 Descriere:
Intrarea in Depoul V56/ V58....
 Mărime fișier:  58.37 kb
 Vizualizat:  de 24606 ori

HPIM0293.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 27 Noi 2005 16:52:49    Titlul subiectului: 4275

Urmatoarea poza reprezinta Depoul TATRA de pe Traian, si aici o sa postez o poza realiyata de zsizsi, am postat poza lui deoarece ape tunci depoul era inca "populat" cu TATRE...
Apoi intrarea in acelasi depou, in care intra un tramvai Tatra T3R... poză facuta recent de mine... Se vede si reclama de la intrare, "Sectia 3, Depoul 2 ,,TATRA"...



6575.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  25.04 kb
 Vizualizat:  de 24602 ori

6575.jpg



hpim0699_211.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.66 kb
 Vizualizat:  de 24143 ori

hpim0699_211.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Dum 27 Noi 2005 17:05:47    Titlul subiectului: 4280

Si in sfarsit Depoul care adapostea in trecut tramvaiele Timis, situat in Piata-Energiei, fosta zona E.T.O.


HPIM0287.JPG
 Descriere:
Depoul Timis actualmente destinat Tatrelor, si Duwag-urilor...
 Mărime fișier:  57.01 kb
 Vizualizat:  de 24598 ori

HPIM0287.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 22 Dec 2005 12:34:05    Titlul subiectului: Se va incepe repopularea cu tramvaie a Depoului,,Tatra" 8569

Cred ca se va incepe repopularea cu tramvaie a Depoului "Tatra" din ce am vazut si vad de ceva vreme incoace. O perioada, Depoul de pe Traian din Galati care, dupa cum stiti, adapostea vagoanele Tatra T3R a fost gol, pana de curand cand am vazut in el 2 vagoane KT4D si un Tatra T3R stand cuminti, spalate, curate, primenite...
In acest depou vad mereu cum acel Tatra T3R #3 cara cu al lui carucior "magic" tot felul de materiale si piese de schimb: parbrize de T3R, pantografe, osii, arbori-cardanici, axe, bandaje, acceleratori, motoare, scaune, bare de sustinere etc, ceea ce ma duce cu gandul ca acest depou se va revitaliza...
De fapt si la drept vorbind, depoul era si este cel mai bun: are ateliere de intretinere, stand de I.T.P. (Inspectie Tehnica-Priodica), spalatorie si stand de cosmetizare avand dotari si tehnologie germana, deci nu se poate spune ca a fost nefunctionabil, ba din contra, mereu veneau tramvaie si se reparau in acest Depou in celalalt era mai greu, fiind prea aglomerat...
Iata niste imagini facute prin gard, se vede si acel vagon-relicva apartinand lui TIMIS-2, dar nu are nr de inregistrare. E verde ce-i drept, dar cine stie de cand il roade rugina prin Depou...



HPIM1026.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  45.76 kb
 Vizualizat:  de 25714 ori

HPIM1026.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 12 Iun 2007 23:37:44    Titlul subiectului: 79493

Pe 8 iunie am fost si eu intr-o excursie combinata Braila si Galati la pozat. In Galati am ajuns pe la 11.50 si prin jurul orei 17 terminasem de pozat mare parte din ce imi propusesem. Am coborat din tramvaiul 39 ceva mai la sud de Piata Energiei si hai spre depoul omonim, in speranta ca se poate poza ceva prin gard.
Din pacate vagoanele sunt mult prea departe de strada astfel incat pozatul prin gard e imposibil. Desi banuiam ca la ora aceea nu prea mai erau sanse sa fie pe acolo factorii de decizie care ar fi putut sa ma lase la pozat hai sa incerc totusi.
La poarta o doamna amabila; ii explic cine sunt, ce vreau si o rog sa ma lase sa vorbesc pe interior cu seful de tura sau persoana cea mai inalta in grad care este. Dansa ma trimite la maistrul-sef (imi cer scuze daca nu am tinut minte exact titulatura) si imi da pe cineva care sa ma insoteasca pana la hala.
In hala il gasesc pe acest maistru, ma prezint si ii explic din nou ce vreau. Ca si doamna de la poarta omul este amabil si interesat dar imi zice ca nu are puterea decizionala sa ma lase (deja ma vedeam plecand cu coada intre picioare) dar il va suna pe seful sau sa vada daca-i da voie. Ii ofer telefonul meu pentru a nu-si consuma creditul/minutele de pe mobil dar ma refuza si suna de la al lui; seful l-a respins asa ca maistrul mi-a zis ca il va suna inapoi in cateva minute. Intre timp mai palavragim de una, alta, de numerele schimbate, de cursele conventie si altele si il suna seful. Maistrul ii povesteste ca e cineva de la Bucuresti, de la 'Prietenii Tramvaielor' (el inventase titulatura asta fara ca eu sa mentionez asa ceva Smile ) si daca am voie la pozat. Seful foarte amabil ii zice ca da asa ca omul practic ma lasa sa ma plimb cat vreau prin depou si am stabilit sa ne vedem din nou la hala cand termin.
Vreun sfert de ora m-am plimbat prin depou si am fotografiat ce am gasit acolo; pozele sunt la http://galati.stfp.net/?lin=Dp&dt1=8.6.7&dt2=8.6.7&de=S . De remarcat ca depoul este destul de plin de verdeata si copaci, nu doar linii seci in beton.
La sfarsit il mai rog pe maistru daca nu cumva are o lista cu corespondenta numere vechi - noi pentru a redenumi si pozele vechi; omul amabil ma lasa sa-i pozez lista lui. La sfarsit ii multumesc frumos si plec. A fost un moment foarte placut, nu ma asteptam la asa o receptivitate din partea celor de la Transurb. Multumesc frumos!
Ce am mai aflat discutand cu maistrul:
- Depoul din Bariera Traian este actualmente aproape gol; sunt doar cateva tramvaie acolo
- Inainte de 1989 cand Combinatul Siderurgic avea multi angajati depoul din Piata Energiei (cel in care am fost) asigura doar tramvaiele ce deserveau CSG iar cel de la Traian pe cele 'de oras'
- La trenurile de tramvaie KT4D ce alcatuiesc conventiile SIDEX (vezi aici: http://galati.stfp.net/DataG/T/k/_D0107-0:1.jpg un exemplu) trag ambele vagoane; cel de-al doilea e alimentat printr-un cablu; s-a preferat varianta cu un singur pantograf ridicat pentru a minimiza uzura retelei de alimentare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 13 Iun 2007 16:31:11    Titlul subiectului: 79515

Depoul numarul 2 din Bariera Traian, actualmente este folosit la reparatii curente si RK-uri la vagoanele care intra in aceasta faza operationala.Tot acolo se afla si ,,Tramvaiul Copiilor" (#31), Utilitarul Tatra T3R (#3), si multe altele. Depoul este uzual, are personal angajat si este foarte activ.Doar ca nu este folosit la gararea vagoanelor. Inainte acest depou adapostea vagoanele Tatra T3R si atat. Iar cel in care ai fost( Depoul numarul 1) era folosit pentru vagoanele Timis-2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 25 Dec 2009 12:43:44    Titlul subiectului: 121683

Sa vedem doua fotografii din depoul Tatra, in vremurile sale de glorie... Prima dateaza din 1998, a doua din 2006. Sursa este: http://tramwaysdumonde.skynetblogs.be/category/1296903/1/Roumanie


Depoul Tatra 2 in 1998.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  70.73 kb
 Vizualizat:  de 21484 ori

Depoul Tatra 2 in 1998.jpg



Depoul Tatra 2 in 2006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  122.68 kb
 Vizualizat:  de 21484 ori

Depoul Tatra 2 in 2006.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community