Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete și abonamente pentru transportul în comun - CTP Arad
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mash510void725



Data înscrierii: 30/Dec/2008
Ultima vizita: 10/Apr/2017
Mesaje: 21
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 11 Sep 2009 13:45:36    Titlul subiectului: 116708

Sincer sa fiu nu stiu daca aceasta schimbare de optica in ceea ce priveste amenzile aduce vreun beneficiu CTP-ului.Mai degraba va scadea volumul incasarilor din bilete prin sporirea numarului calatorilor fraudulosi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Zgârcănstein



Data înscrierii: 06/Oct/2006
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 169
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 03 Oct 2009 07:12:23    Titlul subiectului: Cozi infernale la tonetele CTP 117889

"Cozi infernale la tonetele CTP

ARAD - Nervi, frustrare și agitație în stațiile de tramvai. O situație ce se repetă lună de lună.

Dis de dimineață tonetele Companiei de Transport Public au fost luate cu asalt de arădeni. Îm primul rând s-au grăbit să ajungă la tonete cei care au abonamente pentru transportul în comun, iar ieri fiind prima zi din luna octombrie aveau nevoie de o reînnoire a legitimațiilor de călătorie. În aceste condiții s-au creat cozi infernale la mai toate tonetele ce vindeau atât legitimații săptămânale sau lunare, cât și biletele.

Iritarea călătorilor a fost cu atât mai mare cu cât majoritatea tonetelor amplasate de CTP Arad erau prevăzute cu două compartimente, dar exista o singură vânzătoare, celălalt compartiment fiind închis. L-am contactat telefonic pe directorul tehnic al Companiei de Transport Public, Petru Cuvineanu, care ne-a explicat că „majoritatea tonetelor pe care el vedeți amplasate în stațiile de tramvai sunt de fapt tonete mutate din alte stații. Ca atare au două compartimente pentru că într-unul funcționa și un dispecer. Este adevărat că de când cu lucrările BERD, ne confruntăm cu un deficit de personal în sectorul vânzării de bilete, dar încercăm să facem față”. Întrebat de ce nu s-a făcut o mobilizare a vânzătorilor existenți pentru perioadele de început de lună, Cuvineanu ne-a spus „nu știu de ce nu s-a procedat la această mobilizare, dar vom remedia situația”.

Tonete modificate

În zona Pieța Arenei (cunoscută și sub numele de Boul Roșu), unde lucrările la înlocuirea materialului rulant sunt în plină desfășurare, amplasamentul tonetelor pentru vânzarea biletelor a suferit modificări. Astfel că arădenii mai pot cumpăra bilete sau abonamente doar de la toneta din stația de tramvai ce duce spre Teatru, restul fiind fie ănchise vânzării, fie anulate.
"

Sursa: ARADON

_________________
Drum de fier cale ferată,
N-am să te las niciodată
Pe mâna unor călăi
Ca miniștrii răi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 11 Ian 2010 09:53:30    Titlul subiectului: 122148

Un articol ce tine mai degraba de bucataria interna a CTP:

http://www.adevarul.ro/locale/arad/CTP_cumpara_cinci_milioane_de_bilete_de_tramvai_0_187781249.html

Adevarul a scris:
Compania de Transport Public Arad intenționează să achiziționeze în următoarea perioadă cinci milioane de bilete bilete de tramvai, cât și legitimații de călătorie și imprimate tipizate.

Cât privește prețul acestora, suma totală se ridică la peste 130.000 de lei.

Din cele 5 milioane de bilete, 60.000 vor fi cu câte două călătorii, 45.000 de bilete de tramvai până la Ghioroc, 35.000 de bilete cu o călătorie până la Cicir, 150.000 de bilete de autobuz cu o călătorie, 100.000 de bilete de tramvai până la Vladimirescu, 20.000 de bilete până la Sâmbăteni și 45.000 de bilete de tramvai până la Ghioroc.

Totusi nu iese socoteala... daca se aduna cifrele din articolul de mai sus nu ies nici patru sute de mii, departe de cinci milioane. Restul sa fie un tip de bilet nementionat mai sus - poate bilet de tramvai de o calatorie? Dar in cazul acesta de ce s-au mentionat mai sus 'bilete de autobuz de calatorie' - biletele urbane de tramvai/autobuz nu sunt identice?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 11 Ian 2010 20:42:15    Titlul subiectului: 122167

Sunt identice ca format, design si tarif, doar ca pe una scrie autobuz si pe cealalta tramvai. Din cate stiu eu, de departe cel mai "popular" tip de bilet e cel cu o calatorie pentru tramvai, de unde rezulta si diferentele...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 11 Ian 2010 22:02:32    Titlul subiectului: 122172

Ca sa fiu sigur ca am inteles corect: Desi e 1.50 lei calatoria in interiorul municipiului atat cu autobuzul cat si cu tramvaiul, biletele sunt diferite? Adica cu biletul de tramvai nu poti merge cu autobuzul si invers?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 11 Ian 2010 23:57:33    Titlul subiectului: 122180

Nu stiu sigur daca se mai vand "bilete de autobuz" la 1,5 lei calatoria, dar din cate imi amintesc, se poate calatori pe liniile urbane (gen 21, 31, 41) cu biletele de tramvai. Practic, pentru CTP nu ar fi nicio diferenta. De asemenea, in mod logic, se pot folosi si biletele de la automate pe rutele urbane de autobuz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 12 Ian 2010 17:03:36    Titlul subiectului: 122200

^ Si atunci de ce pe el e scris "bilet de tramvai" si are desenat un tramvai pe el? Daca era asa, logic era sa ii spuna bilet urban sau tramvai si autobuz...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Zgârcănstein



Data înscrierii: 06/Oct/2006
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 169
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 13 Ian 2010 20:16:01    Titlul subiectului: Controale călători 122228

Controlul legitimațiilor de călătorie este efectuat de către poliția comunitară pe mijloacele de transport în comun ale CTP Arad.
_________________
Drum de fier cale ferată,
N-am să te las niciodată
Pe mâna unor călăi
Ca miniștrii răi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 14 Ian 2010 09:15:05    Titlul subiectului: 122242

Nu inteleg in acest caz care este elementul surpriza cu ajutorul caruia sa prinda "blatistii"... Cand vezi Politia Comunitara in statie, jos si te-ai scapat!
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
FLAVIUS561



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Dec/2022
Mesaje: 115
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 14 Ian 2010 19:09:51    Titlul subiectului: 122274

Sunt si poilitai CIVILI care fac controlul Wink stai linistit, iar amenda pe loc este de 50 lei sau proces verbal de la 100-500 lei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010 15:50:27    Titlul subiectului: 122797

Se scumpesc de la 1 februarie biletele de autobuz; e neclar daca si calatoriile in interiorul orasului sunt incluse la scumpire:

http://news-ar.eu/stiri-arad/compania-de-transport-public-arad-scumpeste-biletele-de-autobuz-incepand-din-1-februarie-

News-AR a scris:
Autoritățile locale au decis majorarea prețului la bilete în cazul transportului interurban și suburban cu autobuzele Companiei de Tranport Public. Prevederile vor intra în vigoare de la 1 februarie. Prețul abonamentelor pe mijloacele de transport interurban va crește în medie cu 5%. De asemenea, prețul biletelor se va majora pe distanțele cuprinse între 1-5 km (tarif majorat – 2 lei) și 20-30 km (tarif majorat, 6 – 7 lei).
Abonamentele vor costa 15 lei/săptămână (față de 14 lei, cât costă acum), 29 de lei/două săptămâni (față de 27 de lei, cât costă acum). Prețul unui abonament întreg va fi de 50 de lei, față de 44 de lei, cât este acum. De asemenea, în cazul distanțelor de 20-25 de kilometri abonamentul pe săptămână va costa 40 de lei (față de 38 de lei, cât este acum), iar prețul unui abonament întreg va fi de 115 de lei, față de 110 lei, cât costă acum. Pentru distanțe de 25-30 de kilometri prețul unui abonament întreg va fi de 190 de lei, față de 174 de lei, cât este acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 28 Ian 2010 19:20:03    Titlul subiectului: 122821

Nu sunt. Scumpirea asta e mai ciudata, in sensul ca CTP are in prezent doua tarife la autobuzele care ies din oras: unul pentru rutele suburbane (13, 35, 25, samd) si unul pentru restul de curse, mai lungi in general de 30 km. Ei, abonamentele pt primul tip de trasee sunt mai scumpe cu vreo 5%, iar biletele sunt la fel, cu exceptia a doua intervale kilometrice unde sunt mai mici. De la 1 feb, CTP va aplica un singur tarif pt toate autobuzele, in limita de 30 km tariful fiind cel mai mare dintre actualele variante, pentru bilet sau abonament. Pentru distantele de peste 30 km, tarfiul va creste cu 5%.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 12 Feb 2010 20:56:27    Titlul subiectului: 123587

Locuitorii din cartierul Alfa vor automat de bilete:

http://www.aradon.ro/stiri/IM:aradon:news-arad/articol/vor-automat-de-bilete-in-alfa/cn/news-20100212-03475564

Arad Online a scris:
După ce au câștigat „bătălia” cu Compania de Transport, reușind să-i determine pe consilierii locali să voteze reintroducerea liniei 2 de tramvai, după ce aceasta a fost desființată, locuitorii cartierului Alfa vin cu o propunere către conducerea CTP: montarea unui automat de bilete măcar într-una din stațiile de tramvai din cartierul lor, așa cum există în mai multe stații din oraș, care eliberează bilete valabile o oră. „Cred că ar fi cea mai bună soluție. Cu astfel de bilete am putea circula fără să plătim două bilete pentru un drum de oraș. În plus, dacă reușești să-ți faci treaba într-o oră, te poți întoarce în Alfa cu același bilet. Cred că ar fi o investiție bună pentru CTP achiziționarea încă a unui astfel de aparat pentru Alfa”, spune L. Preda, o locuitoare a cartierului.

Conducerea CTP spune că nu exclude posibilitatea amplasării și în Alfa a unui astfel de automat. Automatele de bilete nu sunt cumpărate ci închiriate, de la o firmă din Oradea, compania plătind comision pentru ele un anumit procent obținut din vânzarea biletelor. „În Alfa problema e cu branșamentul electric. Aparatul nu poate fi montat chiar în stația de tramvai, eventual undeva pe trotuar. În perspectivă, ne gândim la posibilitatea asta”, spune Petru Cuvineanu, director tehnic al CTP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 17 Feb 2010 16:42:48    Titlul subiectului: 123800

http://www.adevarul.ro/locale/arad/adevarul_de_seara_arad_0_209979048.html

"Zeci de amenzi date arădenilor care circulă cu tramvaiul fără bilet
Adrian Todor
Miercuri 17 feb 2010

Peste o sută de persoane care au circulat cu mijloacele de transport în comun, fără bilet de călătorie, au fost sancționate de către agenții comunitari din Arad, cuantumul amenzilor ridicându-se la peste 19.000 de lei.
Puși pe treabă parcă mai mult ca oricând, agnții comunitari au luat la purecat mijloacele de transport în căutarea celor care obișnuiesc să circule fără bilet.

Cât privește activitatea agenților comunitari, aceștia vor face controale în continuare.
Totodată, conducerea Poliției Comunitare Arad a făcut demersuri pentru revizuirea tuturor automatelor pentru bilete de tramvai din stațiile din municipiu, respectiv pentru afișarea, la vedere, a modului de funcționare a acestora.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 17 Feb 2010 18:21:21    Titlul subiectului: 123807

^ Degeaba, atata timp cat apar situatii precum aparatul de la Piata Mica care tipareste doar partial ora de eliberare a tichetului, fiind vorba de o nesincronizare intre imprimanta si cutitul care taie hartia.
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 18 Feb 2010 04:34:07    Titlul subiectului: 123839

Si atata timp cat tramvaiele au un orar mai lung decat cel al chioscurilor de bilete, in cazul in care nu merg aparatele de bilete sau nu sunt...cine e de vina, cei care au bani de bilet si nu au de unde cumpara Sad
Si nu inteleg ce companie de transport mai e si asta, companie care nu are case de marcat pentru chioscuri si nu se elibereaza nici un bon pentru cumpararea unui abonament sau bilet...companie care ma trimite la magazine sa imi schimb banii, ca nu au sa imi dea rest. Ar fii interesant sa vedem o companie rivala de transport, cum au multe orase din strainatate...probabil ca atunci ar mai misca ceva si la noi...pana atunci, avem preturi exagerate pentru niste conditii mizerabile!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 18 Feb 2010 09:02:56    Titlul subiectului: 123845

De ce trebuie sa dea dovada de flexibilitate doar compania de transport? Nu ar fi normal un echilibru? Nu poti pretinde in permanenta, fara sa tii seama de anumite probleme, de anumite limitari (chiar si in orasele din strainatate exista echilibru si toleranta atunci cand e vorba despre limitele unui sistem).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 18 Feb 2010 17:45:02    Titlul subiectului: 123862

@ pic2re: sa stii ca tocmai biletul inseriat reprezinta plata pentru acest serviciu, intrucat biletele si tichetele pentru abonamente sunt inseriate. Femeile de la chiosc au gestiune asupra lor, biletele valorand fiecare cate 1,5 lei. Nu cred ca vrei sa stii ce se intampla daca ea pierde vreun bloc de bilete...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 22 Feb 2010 19:54:37    Titlul subiectului: 123963

Pe mine nu ma intereseaza ce se intalmpla in cazul in care pierde biletele, ma deranjeaza atitudinea lor, in momentele in care nu au bani sa schimbe si suntem trimisi la magazine sa schimbam bani...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
m_the_one



Data înscrierii: 05/Mar/2009
Ultima vizita: 24/Apr/2014
Mesaje: 41
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun 22 Feb 2010 22:44:54    Titlul subiectului: 123973

Asta asa se intampla peste tot, de multe ori nici aparatul nu are marunti si in loc de 1.5 lei iti ia 2 lei. Femeile de la chiosc nu sunt de vina ca nu au sa dea rest, la fel cum nici clientii nu sunt obligati sa aiba la ei marunti. CTP nu e banca si probabil ca sta mai prost la capitolul "aprovizionare cu toate tipurile existente de monede si bancnote". Precum am mai spus, nu doar la chioscul de bilete e asa, ci si la magazinul de haine, la supermarket, restaurante, chiar si la unele casierii sau schimburi valutare.
Cat despre ora la care se vand bilete, datoria celor care administreaza automatele ar fi sa arunce cate-un ochi daca functioneaza sau nu. Chioscurile nefiind deschise pana noaptea, e normal ca un calator sa isi poata procura bilet de la automat. Eu cred ca din discutia inceputa mai sus, asta e singura chestie ce ar trebui revizuita de catre CTP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Mar 23 Feb 2010 15:25:15    Titlul subiectului: 123990

Citat:
Si atata timp cat tramvaiele au un orar mai lung decat cel al chioscurilor de bilete, in cazul in care nu merg aparatele de bilete sau nu sunt...cine e de vina, cei care au bani de bilet si nu au de unde cumpara
Ca tot se redeschisese acest subiect: intr-adevar, poate sa fie un neplacut dezacord intre programul chioscurilor de bilete care inchid inca de la ora 22:00 (din cate imi amintesc eu), iar ora finala a programului nocturn tramvaielor care variaza probabil, ora 01:00 fiind cam ora peste care tramvaiele nu mai circula. Oricum, nu am putut niciodata sa inteleg (aceasta situatie de fapt exista de cand 'lumea' si in aceelasi timp mi-a fost reamintita inca si inca odata cu ocazia nunemaratelor plangeri de la calatori/turisti ai orasului, implicit cu o eternitate inainte de infiintarea mult prea recenta a acestor tonomate de achizitionat bilete, a caror avantaje si dezavantaje puse in balanta ma indoiesc serios in care parte s-ar inclina aceasta din urma - si apoi, lipsa acestora in unele statii e doar cireasa de pe tort). Dar pentru calatorii care locuiesc in Arad si s-au - oarecum - familiarizat cu aceasta situatie, pot la fel de bine sa incerce sa isi aprovizioneze din timp un bilet (mai ales daca stiu ca vor urma sa calatoreasca cu mijloacele de trasport in comun inspre seara - excluzand situatiile in care exista abonamentele saptamanale/lunare negresit).
Citat:
Pe mine nu ma intereseaza ce se intalmpla in cazul in care pierde biletele, ma deranjeaza atitudinea lor, in momentele in care nu au bani sa schimbe si suntem trimisi la magazine sa schimbam bani...
Adevarul fiind spus, unii dintre angajati (atat din cadrul acestei companii, dar nu numai desigur) poate fi foarte amabili sau pot avea o atitudine cu adevarat de neapreciat. Intotdeauna (cel mai probabil) imi voi aminti un caz prin care am trecut cu ani de zile in urma, cand ma aflam intr-o situatie foarte adventuroasa (graba ma cucerise pe deplin) si doream sa imi achizitionez un tichet de calatorie, dar nu mai aveam 100 lei (moneda 1992), anii trecuti aceasta oricum pierzandu-si din valoare chiar inainte de a fi retrasa in 2004 *din cate imi amintesc* - ii explicasem situatia vanzatoarei respective si promisesem sa ma reintorc cu moneda urmatoarea zi (oarecum ne cunosteam din privire aproape achizitionandu-mi cel putin un bilet de acolo in fiecare zi), dar nu a dorit nicicum sa fie de acord, oferindu-mi o privire ironica si confuza. Sigur, corectitudinea insine nu a lipsit deloc dar...eh, cat despre faptul ca se intampla situatii in care vanzatorii nu au bani sa schimbe, aici sunt pe deplin de acord cu Marta:
Citat:
Asta asa se intampla peste tot, de multe ori nici aparatul nu are marunti si in loc de 1.5 lei iti ia 2 lei. Femeile de la chiosc nu sunt de vina ca nu au sa dea rest, la fel cum nici clientii nu sunt obligati sa aiba la ei marunti.
...cu o mica precizare: fie ar fi trebuit sa exista un anunt care sa instiinteze calatorul ca in cazul in care foloseste autonomatul si acesta nu ar avea bani marunti sa ofere restul, ii va incasa automat pretul biletului 2 RON si nu lasand calatorul sa experimenteze pe propia piele acesta intamplare. Atata timp cat calatorul nu este de dinainte informat si implicit de acord, nu s-ar proceda pe deplin corect sa nu fie permisa existenta posibilitatii de a isi primi bani inapoi, achizitionandu-si in continuare biletul la pretul de 2 RON si nu 1,5 RON mai precis - altfel, lucrurile sunt pe departe juste. Dar nu ar fii o idee deloc nestralucita dar mai degraba o necesitate ca autonomatele respective sa fie verificate mereu de catre specialisti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 30 Mar 2010 14:24:23    Titlul subiectului: 125183

http://www.adevarul.ro/locale/arad/Arad-Adevarul_de_Seara_Arad-spalat_strazi-Paste-miting-tichete_de_calatorie_0_234576805.html

"ORAȘUL PE SCURT: Program de spălat străzi

Claudia Adjudeanu

Marți 30 mar 2010

[ . . . . . . . . . . . . . . . . . . .]

Tichete de călătorie noi

Compania de Transport Public Arad a anunțat astăzi că intenționează să achiziționeze un sistem informatic de eliberare a tichetelor de călătorie pentru transportul în comun, cu cod de bare. Pentru fiecare călător se va tipări un carton însoțitor de abonament, care să conțină da­tele călătorului, codul de bare aferent acestor date și un spațiu pentru fotografie.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 01 Apr 2010 02:00:16    Titlul subiectului: 125272

O alta gafa fatala a celor de la CTP, sau a celor care detin tonomatele de bilete, cum in acest weekend s-a schimbat ora, ei au uitat sa o schimbe si de fiecare data cand cumparati un bilet, el e gata expirat...deoarece ora s-a dat inainte, asta inseamna ca daca la ora 8:30 am cumparat biletul, tonomatul imi stampileaza ora 7:30, rexulta ca e expirat de nou Confused

Mi s-a intamplat si in Vlaicu si in centru de 2 ori...e un dezastru!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 02 Apr 2010 10:07:25    Titlul subiectului: 125362

http://www.adevarul.ro/locale/arad/arad-adevarul_de_seara_arad-transport_in_comun_0_236376379.html

"Primăria Arad vrea abonamente unice pentru mijloacele de transport în comun

Claudia Adjudeanu

Vineri 2 apr 2010

Primăria intenționează să introducă acest tip de abonament, unic pentru toate mijloacele de transport în comun din municipiul Arad, care va fi valabil pentru tramvai, autobuz și microbuzul.

Conform unui proiect de hotărâre, prețurile pentru astfel de abonamente nominale vor fi de 60 de lei pentru o lună, 35 de lei pentru două săptămâni, 20 de lei pentru o săptămână, iar pentru o zi – 7 lei.

Va exista și posibilitatea achiziționării de abonamente nenominale, dar la prețuri mult mai mari: 150 de lei pentru o lună, 80 de lei pe 2 săptămâni, respectiv 45 de lei pentru o săptămână.

Unul dintre motivele invocate de autoritățile locale pentru o astfel de decizie este faptul că numărul de călători a scăzut constant în ultimii ani.

”Prețul unui abonament unic lunar este de 60 de lei, cu 30 de lei mai puțin decât actualul abonament pe toate liniile. Astfel, preconizăm că numărul mai mare de abonați va amortiza această diferență”, a declarat Corina Drăghici, purtător de cuvânt al primăriei.

O altă măsură menită să rentabilizeze activitatea de transport în comun este desființarea unor trasee nerentabile: linia 2 Centru-UTA-Alfa, 5 Aradul Nou-Micălaca, 8 Centru-Micălaca, 16 și 16b Centru-Grădiște și 17 Făt-Frumos – Micălaca.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 08 Apr 2010 20:43:33    Titlul subiectului: 125566

Aradon a scris:
Lovită la datorie

ARAD - A fost lovită în cap cu o bâtă după ce a dat jos din tramvai un călător care nu avea bilet.

I s-a întâmplat unei polițiste comunitare care verifica, împreună cu un coleg, legitimațiile de călătorie. La stația Fortuna a invitat bărbatul care circula ilegal să coboare. Din spusele martorilor, comportamentul celor doi oameni de ordine a fost ireproșabil, ceea ce nu a împiedicat bărbatul să folosească bâta la coborâre. În câteva minute, pe fruntea agentei comunitare apăruse o umflătura mare, de culoare albastră. Imediat, agresorul a fost imobilizat și a fost chemată poliția pentru a-l ridica.

Sursa articol & foto: Aradon.ro

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 4 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community