Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bicicletele in metrou
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Mar 2010 09:45:55    Titlul subiectului: Bicicletele in metrou 124576

Cumunicat de presa, luat de pe siteul oficial Metrorex:

Citat:
In dorința de a se adapta cerințelor clienților fideli ai călătoriei cu metroul, și care utilizează sau nu și bicicleta în deplasările cu metroul, Administrația Metrorex lansează o dezbatere publică pentru a determina părerea călătorilor pentru două idei:

- Daca este considerată utilă amplasarea în zona stațiilor de metrou a unor suporturi pentru parcarea bicicletelor pe durata utilizării metroului și care sunt aceste stații în opinia utilizatorilor.

- Dacă există utilizatori ai metroului care în zilele de sfârșit de săptămână doresc să poată transporta bicicleta în interiorul trenurilor de metrou pentru a se deplasa spre diverse locuri de agreement.
Publicul călător este rugat să-și exprime punctul de vedere pe adresa contact@metrorex.ro în perioada 15 martie-15 aprilie 2010.
Rezultatele vor fi făcute publice în jurul datei de 1 mai 2010.

Va invit asadar sa participati cu cate un mail pentru a face ceva in legatura cu regula care zice ca este interzisa intrarea cu biciclete in metrou, care este o lipsa de civilizatie, cum bine zicea un utilizator de pe acest forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Sâm 13 Mar 2010 16:33:29    Titlul subiectului: 124593

Ideea mi se pare foarte buna, voi pune acest mesaj si pe forumul ciclism.ro (in speranta ca vor fi mai multe mailuri).
_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Sâm 13 Mar 2010 20:50:39    Titlul subiectului: 124600

Si daca fac astfel pentru biciclete, nu s-ar putea executa si parcari auto, la capetele metroului, la iesirile din Bucuresti, a.i. cei care vin cu masinile sa le alse acolo in parcare si sa continue cu metroul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flat



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Ultima vizita: 13/Iul/2016
Mesaje: 43
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010 00:39:00    Titlul subiectului: 124607

Daca suporti "in zona statiilor de metrou" inseamna niste tarusi infipti undeva afara, inseamna fix nimic. Ar fi utile niste parcari pazite undeva in zonele de acces. Oricum nu stiu cine are curaj sa-si lase bicicleta undeva legata intr-un loc din Bucuresti si sa spere ca o mai gaseste acolo nu in cateva ore, ci in 10 minute..

Faza cu sfarsit de saptamana n-am inteles-o. Nu pot merge la agrement lunea? Sau vinerea? Si de ce numai la agrement? Daca se doreste facilitarea transportarii bicicletelor in vagoane ma gandesc ca cea mai buna solutie ar fi sa se scoata un rand de 6 scaune din primul si ultimul vagon, sa se marcheze ca loc de biciclete, si astfel incat sa fie disponibil oricand.

E totusi o initiativa laudabila, chiar daca e problema pusa aiurea. Auzi, "agrement" Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 14 Mar 2010 14:03:26    Titlul subiectului: 124616

Eu mi-am gasit bicicleta dupa 10 minute cat am stat intr-un magazin, desi o lasasem nelegata cu antifurtul. Daca o leg nu imi fac deloc probleme unde o las...

Pana la urma a ramas ca e voie cu bicicletele in parcuri? Ca daca e interzis e inutil transportatul lor cu metroul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Frequent Traveller



Data înscrierii: 02/Apr/2008
Ultima vizita: 12/Apr/2016
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 17 Mar 2010 21:58:28    Titlul subiectului: 124732

Flo a scris:
Pana la urma a ramas ca e voie cu bicicletele in parcuri? Ca daca e interzis e inutil transportatul lor cu metroul.
Nu e inutil. Daca locuiesti, sa zicem, in nordul orasului, si vrei sa participi la o tura spre Giurgiu, si n-ai chef sa strabati tot orasul la o ora nepotrivita, te sui pana la Eroii Revolutiei cu bicla si te-ai scos.

Iar plimbarea cu bicicleta prin parc (chiar si prin cele mari, care-s putine) nu isi are rostul - o sa mergi cu 5 km/h, printre copii, mame cu carucioare si pensionari al caror loc este chiar acolo, pe alei, ca pietoni. Sunt exceptate numai BMX-urile si biclele de dirt-jump, pentru care exista niste spatii special amenajate.

In lipsa unor piste construite ca lumea (numai alea de pe Kiseleff sunt cat de cat bune), oricum greu de facut intr-un oras ca Bucurestiul, eu merg pe prima banda a carosabilului.

_________________
aimant des chemins de fer...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BladHaund



Data înscrierii: 11/Iun/2009
Ultima vizita: 21/Mai/2013
Mesaje: 74

MesajTrimis: Vin 19 Mar 2010 18:15:09    Titlul subiectului: 124811

Flat a scris:
Faza cu sfarsit de saptamana n-am inteles-o. Nu pot merge la agrement lunea? Sau vinerea? Si de ce numai la agrement?
In timpul saptamanii trenul si statiile sunt prea aglomerate pentru accesul bicicletelor in subteran. Problema au pus-o corect, adica "vreti sa va lasam sa carati cu metroul bicicletele cand mergeti la agrement?".
E destul de clar, adica numai in week-end, nu in timpul saptamnii, cand se presupune ca o persoana harnica merge, in general, la treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Sâm 20 Mar 2010 03:52:23    Titlul subiectului: 124836

Sunt absolut impotriva transportului bicicletelor sau a altor vehicule cu 2 roti in metrou, la orice ora si la orice moment al zilei.
Aspectul 1 este legat de siguranta celorlalti calatori. Cum transporti bicicleta pe scari? Daca scapa, ce se poate intampla? Bicicletele au praf pe ele, pot avea noroi la vreme proasta etc. constituind un factor de risc suplimentar asupra sanatatii si a curateniei. Mai pe scurt, dupa ce ca hainele nu pot sta curate intr-o astfel de aglomeratie urbana, le mai murrdarim si cu bicicletele.
Aspectul 2: spatiul. Aceste vehicule ocupa destul spatiu in metrou. Chiar si in week-end metroul este mai aglomerat, unde sa mai incapa si aceste biciclete?
Aspectul 3: lipsa crescanda de educatie si bun simt care ar putea amplifica cele de mai sus.

Masura ar putea fi valabila doar pentru bicicletele rabatabile, aici nu mai exista practic nici un argument contra. Insa pentru bicicletele mari si pentru cele normale, nu se poate pune o astfel de problema.

Sunt total pentru amplasarea de parcari/suporti etc. pentru parcarea bicicletelor. Nu sunt costisitoare, si sunt si sigure, atit timp cat posesorul isi asigura vehiculul cu o incuietoare buna. Aici votez pentru!

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Dum 21 Mar 2010 22:08:30    Titlul subiectului: 124896

Eu unul as fi multumit daca as avea un loc unde sa o las in statia Aparatorii Patriei. Le-am si trimis un mail in acest sens, sa vedem daca se va tine cont de el...

Intr-adevar, caratul bicicletei in metrou e mai complicat. Pana la urma daca te duci sa te plimbi intr-un parc poti pedala si pana acolo...

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Mar 08 Iun 2010 06:43:50    Titlul subiectului: 128077

Si o veste buna din partea Metrorex, sa vedem cum vor pune in aplicare ceea ce si-au propus:

Citat:
In perioada 15.03-15.04.2010 publicul calator cu metroul a participat la o dezbatere referitoare la oportunitatea amplasarii In zona statiilor de metrou a unor suporturi pentru parcarea bicicletelor precum și a transportului bicicletelor in interiorul trenurilor de metrou. ...

Majoritatea repondentilor și-au exprimat un punct de vedere pozitiv in sensul amenajarii spatiilor speciale de parcare a bicicletelor, fie in proximitatea accesului in statiile de metrou, fie in vestibulele statiilor de metrou, In conditiile In care securitatea bicicletelor va fi asigurata.
Astfel, pentru transportul cu bicicleta de acasa pana la o statie de metrou precum și pentru continuarea drumului cu trenurile de metrou, din totalul parerilor exprimate de participanti au rezultat ca principale optiuni: -statia Piata Unirii, statia Universitate, statia Piata Romana, statia Piata Victoriei, statia Aviatorilor, statia Eroilor, statia Obor, statia Dristor, statia Titan, statia Piata Sudului.
Au mai fost optiuni pentru statia Izvor, statia Gara de Nord, statia Piata Iancului, statia Ștefan cel Mare, statia Piata Muncii, statia Politehnica, statia Aparatorii Patriei, statia Nicolae Grigorescu. Referitor la accesul cu bicicletele in vagoanele de metrou, deși exista un numar important de aderenti la idee, (metroul din București avand un sistem de acces inchis), permisiunea intrarii catre zona peroanelor creaza disfunctionalitati in ceea ce privește fluxurile de calatori atat in zonele de intrare cat și In zonele de ieșire; transportul bicicletelor cu metroul creaza de asemenea disfunctionalitati pentru utilizatorii fara bicicleta și poate conduce la degradari ale spatiului public precum și la deranjarea celorlalti calatori.
In concluzie, s-a decis asupra promovarii intr-o prima etapa a ideii de amenajare in vecinatatea statiilor de metrou sau in vestibulele acestora, acolo unde zonele pot fi monitorizate, a unor rastele pentru depozitarea bicicletelor, pe parcursul timpului in care bicicliștii utilizeaza metroul. Actiunea de montare a rastelelor se va desfașura in cursul lunilor iunie-iulie 2010.


Sursa: http://www.metrorex.ro/comunicate.html#com20

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 23 Iul 2010 11:01:31    Titlul subiectului: 130578

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Liber_cu_bicicleta_in_metrou_0_302970236.html

"Liber cu bicicleta în metrou!

Emilia Sava

Joi 22 iul 2010

București

Bucureștenii își vor putea transporta bicicletele cu metroul

Există însă și unele interdicții. Accesul este permis doar în weekend și de sărbătorile legale și doar în primul vagon, în spatele cabinei conductorului. Metrorex nu percepe nicio taxă suplimentară.

Bicicleta în metrou, ultima zi de dezbatere

Metrorex a lansat în luna martie o dezbatere publică pentru a afla părerile călătorilor fideli cu privire la permiterea accesului cu bicicletele în interiorul trenurilor de metrou și astăzi a luat o decizie în acest sens. Astfel din acest weekend vă puteți lua bicicleta în trenurile de metrou.

„Începând cu weekend-ul 24-25 Iulie 2010, va fi permis transportul bicicletelor cu trenurile de metrou, numai în zilele de sâmbătă și duminică și de sărbătorile legale“, au anunțat astăzi reprezentanții SC Metrorex SA.

Călătorii mai trebuie să știe că accesul cu bicicleta în trenurile de metrou este permis numai în primul vagon, în sensul de mers, în zona din spatele cabinei de conducere a trenului.

Pe parcursul călătoriei, bicicletele vor trebui asigurate astfel încât să nu afecteze confortul și siguranța călătorilor și să nu deterioreze interiorul vagonului de metrou.

Pentru transportul bicicletelor nu se percepe nicio taxă suplimentară, accesul se face prin porțile de acces speciale, destinate persoanelor cu nevoi speciale, dupa validarea legitimației de călătorie.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Vin 23 Iul 2010 11:28:59    Titlul subiectului: 130579

S-au montat rastele in vreo statie de metrou?
_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 17:05:13    Titlul subiectului: 130715

A incercat careva sa-si plimbe bicicleta prin metrou in week-end?
Ceva impresii/constatari?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
survola



Data înscrierii: 18/Mai/2008
Ultima vizita: 25/Aug/2021
Mesaje: 232
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 18:44:38    Titlul subiectului: 130721

Da, eu cu bicicleta copilului.
Paznicii erau informati despre aceasta facilitate si au fost foarte atenti sa mergem la prima usa.
Acum cateva saptamani am avut o cearta cu o supraveghetoare de la statia Tineretului exact pe aceasta tema (accesul cu bicicleta in week-end), ulterior facand si o reclamatie la Metrorex. Poate si aceasta a "usurat" putin luarea noii decizii.
Anexez raspunsul, continand conditiile din regulament de la data respectiva.



raspuns x survola x.pdf
 Descriere:

Descărcare
 Nume fișier:  raspuns x survola x.pdf
 Mărime fișier:  175.46 kb
 Descărcat:  de 653 ori

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 19:14:55    Titlul subiectului: 130723

Am vazut faza pe Pagina Calatorului la Metrorex.
Multumesc mult de informatie, tot e bine ca macar copiii pot sa poata sa intre cu parintii cu biciclete, triciclete, trotinete. La fel si cu persoanele cu landouri sau carucioare cu copii mici.
Asta ar trebui sa se intample in tot cursul saptamanii, nu doar in week-end.
Eu eram interesat daca s-a putut accede cu biciclete 'adevarate' de adult si cum a decurs 'premiera'.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ByOnu



Data înscrierii: 19/Mar/2010
Ultima vizita: 09/Noi/2023
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 20:48:17    Titlul subiectului: 130737

"12. Accesul in metrou pe patine cu rotile sau role precum si cu biciclete nu este permis."

Inca n-au remediat si regulamentul oficial... Razz

Nu cred ca ar fi bine sa le dea voie in timpul zilelor lucratoare decat intr-un anumit interval. Pai de ex. M2-ul este full pe la orele 17 si tot asa... Trebuie gandita chestia Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Iul 2010 18:44:52    Titlul subiectului: 130845

Constat ca desi va declarati cu totii 'mai mult sau mai putin verzi' pe aici pe forum, nu s-a inghesuit nimeni sa-si transporte 'biciclul' prin metrou peste week-end...
Asa moare din fasa o initiativa 'pozitiva' la noi in 'Romanica'...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 29 Iul 2010 23:15:57    Titlul subiectului: 130944

Mai tineti minte initiativa Metrorex de a prelungi programul de noapte vinerea si sambata? Oare de ce a fost abandonata in cateva saptamani? Bingo!!! Deoarece nu stia aproape nimeni de aceasta. Eu propun sa avem initiativa si sa facem noi reclama Metrorexului, referitor la accesul bicicletelor in trenuri. Stau prost rau de tot oamenii la acest capitol!
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
weeping eye



Data înscrierii: 02/Mar/2006
Ultima vizita: 28/Noi/2012
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 10:20:15    Titlul subiectului: 130958

Citat:
Eu propun sa avem initiativa si sa facem noi reclama Metrorexului

Eu zic sa mergem sa facem si ceva curatenie ca e destul jeg. Ca soimii patriei de altadata!

Citat:
Mai tineti minte initiativa Metrorex de a prelungi programul de noapte vinerea si sambata?

Treaba asta trebuia facuta in parteneriat cu RATB, stiut fiind faptul ca metroul "evita" unele zone! Ca sa nu mai vorbim de legatura "directa" oferita de Metrorex intre Gara si Centru (Universitate, Unirea).

Dar sa revenim la subiect: A vazut cineva macar niste fituici de doi bani atarnate prin statii si prin trenuri care vorbesc despre transportul bicicletelor in timpul week-end-ului? Poate sunt si nu am observat eu!


Ultima modificare efectuată de către weeping eye la Vin 30 Iul 2010 11:22:16, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 10:33:27    Titlul subiectului: 130961

Nici macar pe site nu au modificat regulamentul, unde este cel mai simplu ( http://www.metrorex.ro/despre-reguli.html, pct. 12) O sa le trimit si eu un mail in care ii voi ruga sa modifice si sa mediatizeze mai mult, dupa ce primesc un raspuns de la unul precedent (nu vreau sa ajung la spam sau la eticheta "dobitoci care ne dau de lucru" Very Happy )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
weeping eye



Data înscrierii: 02/Mar/2006
Ultima vizita: 28/Noi/2012
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 11:13:27    Titlul subiectului: 130964

Citat:
ii voi ruga sa modifice

Sa-i rogi? Suna bizar! Maine-poimaine o sa-i rugam sa deschida statiile, sa aprinda lumina, sa vanda cartele, sa conduca trenurile, sa le repare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 20:12:42    Titlul subiectului: 130983

Ce parteneriat cu RATB-ul?
RATB-ul trebuia sa rezolve treaba asta cu transportul biciclistilor, cu tot cu bicicleta, de mult pentru ca nici nu e greu.
Uite in fotografie cum:
se monteaza un dispozitiv simplu ce permite transportul a doua biciclete pe bara fata a vehicolului.
In tara in care am facut fotografia, pasgerii spuneau soferului la coborare: 'Multumesc!' iar el le raspundea 'Va doresc o zi buna!'.
Invariabil!!!

@folkfan:
Nu e vorba sa facem noi reclama cuiva, nu avem de ce.
Dar ideea ta de a avea o initiativa mi se pare valabila.
Eu as vedea foarte fezabil ceva gen 'flash mob'.
Ne vorbim cu totii pe forumuri, pe bloguri, pe twittere si pe sms-uri, si stabilim ca in ziua Z, la ora H sa mergem cu bicicletele prin metrou ca sa facem o plimbare in Herastrau.
Asta pentru a arata ca exista intr-adevar un 'grup social important' interesat sa utilizeze astfel de facilitati.
Altfel, ramanem sa ne vaicarim pe aici pe forum...
Din pacate mie-mi lipseste 'obiectul muncii', nu mai am bicicleta...decat pe nas!



biciclete.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  93.65 kb
 Vizualizat:  de 23536 ori

biciclete.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 30 Iul 2010 20:53:22    Titlul subiectului: 130988

Initiativa este un pas spre normalitate. Constat ca pentru majoritatea "normalitatea" a ajuns ceva sinonim cu "Zona Crepusculara" sau "La limita imposibilului". Asadar cine are bicicleta si se afla in aria de acoperire a metroului poate sa incerce aceasta facilitate. Eu am bicicleta, dar nu am statie de metrou pe langa mine, asa ca ma duc in Herastrau sau Tineretului "la pedale". Pentru cine sta insa pe la Aparatoprii Patriei de exemplu si vrea sa mearga in Herastrau, aceasta intiativa este o idee buna.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
weeping eye



Data înscrierii: 02/Mar/2006
Ultima vizita: 28/Noi/2012
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 31 Iul 2010 11:15:43    Titlul subiectului: 131010

Citat:
Ce parteneriat cu RATB-ul?

Parteneriat in ceea ce priveste transportul de noapte, desi nu vad care ar fi problema unei colaborari si in cazul transportului de biciclete!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Lun 02 Aug 2010 21:35:45    Titlul subiectului: 131090

Eu am mers sambata cu bicicleta in metrou (din nefericire am lucrat).
Am mers de la Aparatori la Aviatorilor (era/este prea cald sa mai bat orasul S-N) si a fost chiar bine. Baietii de la Scorseze stiau de biciclete, mi-au deschis usa la Aparatori. In tren chiar erau interesati de bicicleta, preturi etc. - am socializat Smile . La intoarcere am decis sa intru pe la Victoriei - intrarea dispre muzee, am intrat ok si aici dar m-am asezat la capatul din spate al trenului nu in fata; un agent Scorseze mi-a zis ca trebuia in fata, dar nu prea era trafic la 16:30 asa ca am ramas in spate. Apoi am avut (ne)inspiratia sa cobor la P-ta Sudului, dar aici surpriza - nici un Scorseze iar tanti de la intrare m-a ignorat complet si nici nu am insistat, plus ca usa aceea era prinsa cu lacatul incuiat ;astfel ca am trecut bicicleta peste turnichetii de iesire , cam incomod.
Consider ca este folositor si merita pastrat acest sistem iar ca sa raspund unei critice pertinente de mai sus , daca e vreme urata afara - ploaie, noroi, zapada etc. - cred ca nici oamenii cu biciclete nu se aventureaza, iar cei care o fac nu sunt cei ce iau metroul.

De-a lungul drumului au mai calatorit cel putin 3 alti biciclisti, iar pe alti 2-3 i-am vazut prin statii pe peroane, deci sunt ceva doritori. (vorbesc doar de M2 , probabil si pe alte magistrale e la fel).

_________________
In me the WishMaster


Ultima modificare efectuată de către BIGRED1984 la Lun 02 Aug 2010 23:04:14, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community