Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Evenimente, incidente implicand vehicule de transport local

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 06 Mar 2009 11:42:40    Titlul subiectului: Evenimente, incidente implicand vehicule de transport local 107347

Din motive necunoscute, astazi, 06.03.2009, autobuzul de pe linia 2 care avea plecarea la ora 06:30 de la Pod Maracineni nu a mai sosit in statia Prutului la ora obisnuita, aproximativ 06:33-06:34.
Initial am crezut ca e o mica intarziere si am evitat sa ma urc in duba care sosise arhiplina.

Insa pe la 06:40 autobuzul de pe linia 2 nu sosise inca si riscam sa pierd trenul, asa ca am fost nevoit sa trec peste scarba si dezgustul provocate de maxi-taxi-uri si sa folosesc o astfel de rabla cu care am ajuns in cele din urma la gara la timp. Nu mai detaliez faptul ca duba aia era atat de paraginita incat usa nu se inchidea corect si soferul era nevoit ca la plecarea din statii sa o inchida el, ca-i stia "mestesugul"... Laughing
Siguranta rutiera? Aaa, se poate, cum sa nu...

La gara insa, de obicei, erau parcate 2 autobuze pentru linia 9, n-am putut sa asist niciodata la plecarea lor ca sa ma lamuresc daca pleaca in tandem sau in acel interval orar pe linia 9 sunt ramforsari, caci indicatiile de pe panourile de statii sunt total inutile.

Insa azi, can am ajuns la gara, am avut o surpriza de proportii: pe linia 9 era ... DAC-ul 117 BZ-02-MEO Shocked Shocked

De aici deduc ca fie a avut loc vreun incident sau vreo problema tehnica cu autobuzul liniei 2 si atunci s-a luat rapid decizia de a trimite BMC-ul de pe linia 9 pe linia 2, iar in locul BMC-ului a fost chemat "la datorie" DAC-ul 117, fie s-a schimbat iar, fara preaviz si informare, orarul de circulatie, astfel incat multi calatori au fost derutati si au fost nevoiti, in cele din urma, sa apeleze la "serviciile"oferite de dube...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf


Ultima modificare efectuată Catalin Ghita la Mar 13 Sep 2011 14:13:09, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 15 Dec 2009 10:17:18    Titlul subiectului: 121255

Azi noapte a nins (si) la Buzau, a fost o ninsoare destul de slabuta, insa suficienta cat sa se depuna un strat de 2-3 cm. La primele ore ale diminetii, nu se luase niciun fel de masura pentru curatarea strazilor, astfel ca zapada a fost tasata de masini, transformandu-se intr-un ghetus de mai mare dragul.
Neplacut a fost ca circulatia autobuzelor a fost mult ingreunata pentru ca circulau cu viteza redusa si maxima prudenta.
La Podul Bariera Brailei, soferul autobuzului chiar a preferat sa astepte cateva secunde bune ca masinile din fata lui sa se departeze astfel incat daca n-ar mai fi putut frana corespunzator pe panta de coborare de pe pod sa aiba totusi un spatiu mai mare la dispozitie pentru a opri in siguranta...
Si asa am ajuns la gara pe la 07:02 in loc de 06:54, gata-gata sa scap trenul...
Problema cred ca a generat o reactie in lant pentru ca autobuzul asta trebuia sa se si intoarca, sa plece de la Gara spre Pod Maracineni la 07:00, ori el abia sosise in gara la 07:02, deci urma sa plece "intarziat" din start...
Ei, si la Buzau "se doarme-n front", astia n-au priceput mesajul "marelui carmaci" care le-a spus ca "iarna nu-i ca vara"...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 26 Mar 2010 13:44:29    Titlul subiectului: 125063

Azi a avut loc un accident rutier implicand autobuzul Transbus B-85-VFG de pe linia 8, in zona statiei Bariera Brailei.

In accident a mai fost implicata, alaturi de autobuz, si o Dacie 1310 care parea serios avariata in zona frontala.

Judecand dupa pozitia Daciei, ramasa blocata langa axul strazii, am doua supozitii:
- fie autobuzul a iesit din statie fara sa se asigure sau a "fortat" iesirea si a fost izbit din spate sau lateral de Dacie;
- fie autobuzul a franat brusc - in zona e o trecere de pietoni, o fi aparut ceva brusc in fata - si Dacia n-a mai putut evita coliziunea...

Calatorii din autobuzul implicat in accident au fost preluati de autobuzul de pe linia 2 care a venit la cateva minute in spate, traseele 2 si 8 avand comuna partea dintre Bazar - Sala Sporturilor - Dorobanti - Micro 5 - Bariera Brailei - Gara.
Evident, calatorii au calatorit pe baza biletelor emise in autobuzul avariat.

Sper sa nu fie ceva grav, ca oricum avem putine autobuze, daca sta pe bara unul se simte....

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 18 Feb 2011 13:03:07    Titlul subiectului: 140135

Fireste, si pe la Transbus exista uscaturi...

Bunaoara, am vazut de cateva ori faze in care unii soferi inchid pur si simplu usa in nas calatorilor si pleaca din statie, nepasatori la "manifestarile" calatorilor lasati pe jos... sau se mai intampla sa vada calatori alergand dupa autobuz si pur si simplu sa plece, desi o asteptare de cateva secunde ar fi suficienta sa ajunga si calatorii cu pricina...

Aseara am avut si eu parte de o astfel de "manifestare", soferul unui autobuz de pe linia 2 a inchis pur si simplu usa, desi eram pe punctul de a face pasul pe treapta, sa urc, si apoi a plecat in tromba, desi taxatoarea parea sa ii spuna ca mai sunt calatori in statie care vor sa urce...

Enervat la culme si cunoscand si orarul celorlalte linii, am luat 3-ul si i-am facut o mica "surpriza" soferului dobitoc, asteptandu-l intr-o statie de pe traseu unde cele 2 linii sunt comune si unde am ajuns mai repede, 3-ul avand un traseu mai direct.
I-am reprosat soferului ca se cunoaste ca NU sunt platiti functie de numarul de calatori, ca atunci i-ar fi pasat de fiecare calator!
I-am facut si o poza, sa o am la arhiva, sa am date despre soferul implicat si sa urmaresc daca a fost o "intamplare" sau omul e "smecher" recidivist.
Intr-o prima faza ma gandeam sa-i fac o reclamatie la domnul director Jercan, insa mai apoi m-am razgandit, nu se stie in ce relatii e soferul cu conducerea si nu as vrea sa-i fac vreun necaz la prima abatere, dar daca se repeta... Rolling Eyes

O alta tampenie care se manifesta in transportul cu autobuze e legata de plata calatoriei. Dupa cum stiti, la Buzau exista taxatoare in fiecare autobuz si aceasta trece pe la fiecare calator, incaseaza banii si apoi elibereaza biletul.

Insa, in special la orele diminetii (dar nu numai) taxatoarele nu dispun de suficienti bani "schimbati", astfel ca daca nu vii cu bani pregatiti si vii cu bancnote "mari", risti ... sa fi dat jos din autobuz Shocked Evil or Very Mad pe motiv ca n-are sa-ti dea rest!

Ceva mai cretin nu se poate! Si faza asta am intalnit-o de cel putin 3 ori.
Daca mi se intampla mie asa ceva, nici nu ma miscam din autobuz, sa vedem, ce faceau?!? Ca nu puteau sa zica ca nu platesc, ii dadeam bancnota, sa se descurce!

Iata mai jos poza cu autobuzul si soferul implicat in incidentul de aseara...



B85-P1360194.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.51 kb
 Vizualizat:  de 22119 ori

B85-P1360194.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 11 Mai 2011 17:45:30    Titlul subiectului: 143492

S-ar parea ca pe 5 mai unul dintre autobuzele Transbus s-a defectat la intersectia Frasinet cu Mesteacanului si a dat peste cap tot traficul.
Stirea e credibila, pentru ca in acea zona strazile sunt foarte inguste, cate o banda pe sens, iar traficul este intens, mai ales la anumite ore.
Timpii semafoarelor sunt cam aiurea, nu par sa fie corelati si proportionali cu directiile cele mai solicitate...

Ramane insa ideea ca autobuzele au inceput sa cedeze, articolul e ilustrat cu un BMC 220 (din cele 10 portocalii). Si n-au decat vreo 5 ani... asta e, turcisme vrem, turcisme avem...
Asta dupa un alt incident petrecut acum mai mult timp, deocamdata la stadiu de zvon neconfirmat din vreo sursa mai credibila, cu un autobuz cu probleme la sasiu pentru care a fost chemat un "nene" tocmai de la Izmir, din Turcia.

Sursa primara a stirii, www.viatabuzaului.ro, este indisponibila ca sa putem citi articolul complet sa vedem daca sunt mai multe detalii.
Asa ca ne multumim cu un fragment luat de pe altundeva:

http://www.niuzer.ro/Buzau/Tanc-de-la-Trans-Bus-in-pana-blocaje-in-trafic-2542073.html

""Tanc" de la Trans-Bus in pana, blocaje in trafic

Circulatie bulversata la intersectia Frasinului cu Mesteacanului Ce se intampla daca un autobuz de la TRANS-BUS ramane in pana de motor la doi pasi de o intersectie intens circulata? Ce se intampla daca, in aceleasi conditii, la fata locului nu gasim nici picior de politist sa fluidizeze traficul? Raspunsul l-am aflat, intr-o zi de la inceputul acestei saptamani, dupa orele pranzului, dupa ce un autobuz de pe linia 5 n-a vrut sa se mai urneasca din loc la cinci metri de semaforul de la intersec [...]"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 12 Iul 2011 09:28:10    Titlul subiectului: 145782

Buzaul a avut partea aseara de o ploaie torentiala care a transformat orasul intr-o mica Venetie...
Autobuzul in care am urcat a trebuit sa vina pana langa bordura ca sa pot urca, si asta dupa ce am asteptat sa se linisteasca "valurile" declansate de sosirea sa... Laughing si uite asa, fara sa vrem, Buzaul a avut aseara hidrobuze...
Intr-o prima faza am fost fascinat de peisajul lacustru, abia cand am trecut de primele clipe de uluiala am facut cateva poze, ceea ce vedeti e totusi o zona afectata mai putin, in alte zone era si mai si, masini carora li se oprisera motoarele in mijlocul baltilor...
Ca amuzament, "efectele" ploii de aseara s-au resimtit si astazi: la primele ore, cand am urcat in autobuz, am avut "sansa" ca o femeie mai in varsta, grabita sa "prinda" loc, s-a asezat pe scaun si ... surpriza!, a constatat ca se udase fleasca, din cauza ca tapiteria scaunelor era pur si simplu imbibata de apa care intrase in autobuz prin ... trapa superioara lasata deschisa...
Asa ca eu am "scapat" de udatura...
Taxatoarea a luat "masuri", punand niste ziare pe scaunele "afectate" si atentionand calatorii care urcau sa verifice mai intai daca nu au "scaune de apa"... Laughing



Image325.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.39 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image325.jpg



Image326.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.66 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image326.jpg



Image327.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  55.38 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image327.jpg



Image328.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.26 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image328.jpg



Image330.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.01 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image330.jpg



Image331.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.52 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image331.jpg



Image334.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.76 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image334.jpg



Image335.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.58 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image335.jpg



Image336.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.85 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image336.jpg



Image337.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.65 kb
 Vizualizat:  de 21720 ori

Image337.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 08:20:45    Titlul subiectului: 145872

Pai si taxatoarele ce pazesc? Adica in fisa postului lor nu intra si treaba asta sa inchida trapa superioara daca incepe ploaia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 08:42:40    Titlul subiectului: 145873

Taxatoarea pretindea ca de fapt inca din seara precedenta, cea cu ploaia torentiala, s-ar fi urcat calatori uzi fleasca care s-au asezat pe scaune si ca din cauza lor s-ar fi udat tapiteria scaunelor...
Desi pare cam bizara, explicatia ar putea fi oarecum credibila, fiindca nu erau ude doar scaunele din apropierea trapelor, ci, aleator, si altele, deci... Rolling Eyes

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NightWishMaster



Data înscrierii: 03/Sep/2009
Ultima vizita: 21/Iul/2014
Mesaje: 133
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 19:49:11    Titlul subiectului: 145915

Trebuia sa nu-i lasa sa se aseze (glumesc).

E vina companiei de transport local, deoarece daca achizitiona autobuze netapisate (ca de stadion) nu se uda babuta... (glumesc x2)

Pana la urma, baba poarta si ea o vina, deoarece s-a grabit sa ocupe locul (cum marea majoritate dintre pensionari o fac) uitand ca in general, cand te asezi pe un scaun de mijloc de transport ii faci o inspectie tactila sumara.
Ca sa nu mai spun ca de fapt principalul vinovat este soferul care la plecarea in cursa nu a verificat cum trebuie salonul.
Mi se pare de bun simt sa faci aceasta verificare, pentru a proteja atat imaginea firmei la care e angajat cat si propria-i imagine, dat fiind faptul ca in genere, calatorii pe soferi dau prima data vina in chestiuni de genul.

Sa mai zic de cei de la garaj care fac curatenie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 22:11:47    Titlul subiectului: 145923

NightWishMaster a scris:
Sa mai zic de cei de la garaj care fac curatenie?
Sa nu zici! Laughing

Pentru ca la Buzau se practica un sistem bizar Laughing de salubrizare - o sa fac si poze daca tot "discutam": in interiorul fiecarui autobuz exista cate o galeata cu apa si cate un mop, plasate "strategic" langa locul de handicapat si legate cu sfoara de barele de sustinere, iar la capetele de linii taxatoarea si/sau soferul se apuca sa spele podeaua autobuzului si, uneori - in special inainte de prima cursa -, tapiteria scaunelor.

Ceea ce la prima vedere e o chestie destul de OK - aceasta grija fata de curatenie - are si cateva parti naspa, cum ar fi:

- de multe ori autobuzul stationeaza minute in sir in alte locatii decat statiile de plecare in cursa si taxatoarele se apuca sa faca curat, dau cu mopul prin autobuz etc si apoi asteapta acolo sa se "usuce" podeaua si autobuzele vin in statie cu doar cateva secunde inainte de plecarea in cursa, ca sa nu cumva sa "murdareasca" calatorii podeaua...
Ei, nefiind afisate orarele si autobuzul lipsind din statie, multi calatori se suie la cotinetele maxi-taxi care au grija sa stea cu usile deschise chiar pe trotuar, de n-ai loc de ele...
Asa se intampla daca soferilor si taxatoarelor de la Transbus li se rupe de numarul de calatori transportati... ba lor cred ca chiar le pare bine daca au mai putini calatori, e mai putin aglomerat, mai putina bataie de cap, si daca tot iau acelasi salariu atunci ... Rolling Eyes
Ba chiar suspectez o "intelegere" intre unii soferi de autobuz si dubagii, in sensul ca astia din urma dau si ei "de-o bere" ca ala cu autobuzul ba sa stea mai deoparte si calatorii sa urce la duba, ba sa mearga "mai lejer" si sa lase cotineata prima s.a.m.d.
Despre asta a scris si presa locala...
Iar faptul ca autobuzul zace cu usile inchise ca sa se usuce podeaua in timp ce calatorii stau afara in ger, viscol, ploaie, vand s.a.m.d. e o chestie destul de naspa si multi calatori se muta, ofensati, la duba de alaturi...
Uneori ma revolta si pe mine sa stau sa astept sa deschida aia usile si doar repulsia organica fata de dube ma determina sa nu migrez la ele si sa astept in continuare autobuzul, punandu-mi rabdarea la incercare...
- uneori taxatoarele exagereaza cu "spalatul" tapiteriilor, astfel incat te trezesti adesea ca scaunele sunt ude sau au un miros usor acrisor de carpa uda lasata la soare... si eziti sa te asezi...
- alteori, din "grija" fata de calatori sau din dorinta de a scapa de duhoarea lasata in urma de diversi "transportati", taxatoarele pun din belsug in apa de spalat pe jos diverse chimicale parfumate; numai ca unele pun atat de consistent incat cand urci in autobuz venind de la aer curat, ai impresia ca ai nimerit intr-o uzina chimica cu aer irespirabil de imbibat cu chimicale...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 26 Iul 2011 13:51:15    Titlul subiectului: 146578

Catalin Ghita a scris:
Pentru ca la Buzau se practica un sistem bizar Laughing de salubrizare - o sa fac si poze daca tot "discutam": in interiorul fiecarui autobuz exista cate o galeata cu apa si cate un mop, plasate "strategic" langa locul de handicapat si legate cu sfoara de barele de sustinere, iar la capetele de linii taxatoarea si/sau soferul se apuca sa spele podeaua autobuzului si, uneori - in special inainte de prima cursa -, tapiteria scaunelor.
Iata si poza promisa:


B85xxx-25072011355.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.5 kb
 Vizualizat:  de 21559 ori

B85xxx-25072011355.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arhiva de Presa



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 03/Sep/2020
Mesaje: 931

MesajTrimis: Mar 13 Sep 2011 14:15:47    Titlul subiectului: 148551

http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Un_pieton_s-a_razbunat_pe_autobuzul_care_il_deranja_in_trafic_0_553744846.html

"Un pieton s-a răzbunat pe autobuzul care îl deranja în trafic

13 septembrie 2011

Autor: Iulian Bunilă

Bărbatul recalcitrant s-a ales cu dosar penal

Șoferul unui autobuz de pe o linie urbană a sunat ieri după-amiază la 112 pentru a anunța că i-a fost spart parbrizul de la autovehiculul pe care îl conducea pe strada Transilvaniei din municipiul Buzău.

Incidentul s-a produs la intersecția străzii Transilvaniei cu strada I.H. Rădulescu, iar „protagonistul” este un bărbat de 51 de ani, din Buzău.

Aflat sub influența băuturilor alcoolice, acesta s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis și fără să se asigure. A lovit cu pumnul în parbrizul autobuzului, în momentul în care autovehiculul a redus viteza pentru a nu-l accidenta. Parbrizul s-a spart, valoarea prejudiciului fiind estimată la suma de 2.500 de lei.

Bărbatul s-a ales cu dosar penal pentru infracțiunea de distrugere, iar cercetările sunt continuate de polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban din cadrul Poliției municipiului Buzău."


Asa se intampla daca n-a dat peste cretin! Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 24 Ian 2012 15:24:33    Titlul subiectului: 152275

http://www.sansabuzoiana.ro/la_zi.html?aid=46911

"S-a oprit la cîțiva metri de bancă

Autobuz urcat pe trotuar
Cu toate că avea inspecția tehnică la zi, sistemul de direcție a cedat

articol de: Cătălina JINGOIU

Grav incident ieri după-amiază cu un autobuz al societății de transport în comun. Pentru că nu a mai putut ține direcția, șoferul s-a oprit cu autobuzul pe un trotuar de la intersecția bulevardelor Unirii cu Bălcescu. În autobuz se aflau în acel moment 7 pasageri care au scăpat teferi. La fel și oamenii de pe trotuar care s-au ferit la timp. Grav este că un astfel de incident a avut loc, dar și că nici Poliția și nici șefii din Primărie nu au fost anunțați de incident de către conducerea societății. Autobuzul circula pe linia 7 și se îndrepta în jurul orei 16.00 dinspre Unirii către bulevardul Bălcescu. La intersecție, șoferul a simțit că volanul nu îl mai ascultă. S-a oprit pe trotuarul din fața unei bănci, foarte aproape de un gard de protecție. În momentul incidentului, 7 călători se aflau în autobuz. Ei au scăpat teferi din această întîmplare, dar cu o sperietură groaznică. De notat că responsabilii Trans Bus nu au anunțat nici Poliția, nici Primăria, care îi are în subordonare. Un echipaj de la Rutieră, care trecea întîmplător prin zonă, a descoperit incidentul și a trecut la verificări, dar și la dirijarea circulației. Între timp, ca să continue ancheta, polițiștii așteaptă explicații sub semnătură de la șefii Trans Bus. Care șefi nu și-au informat nici superiorii din Primărie despre acest caz. Iar, la întrebările reporterilor, au încercat să minimizeze gravitatea situației. Se pare că autobuzul avea inspecția tehnică periodică la zi. Nu se știe exact ce anume a generat probleme la sistemul de direcție, dar acest lucru urmează să fie stabilit printr-o expertiză tehnică."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 24 Ian 2012 19:08:31    Titlul subiectului: 152281

"De notat că responsabilii Trans Bus nu au anunțat nici Poliția, nici Primăria, care îi are în subordonare".

"Care șefi nu și-au informat nici superiorii din Primărie despre acest caz. Iar, la întrebările reporterilor, au încercat să minimizeze gravitatea situației".

Deci putem trage concluzia ca nici Transbus nu-s mai breji decat patronii de maxi-taxi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 25 Ian 2012 16:03:41    Titlul subiectului: 152340

Cei de la Sansa Buzoiana par sa fie mai "obiectivi" decat e cazul cu cei de la Transbus, asa ca acum au gasit un ciolan de ros si tot trag de el facand din ... rahan bici... Twisted Evil

Unul dintre extrem de rarele incidente in care sunt implicate autobuzele Transbus e mult exagerat, in schimb mai nimic despre cele 105 gioarse rutiere maxi-taxi improvizate in care esti in pericol permanent cand sunt supraincarcate, cu soferi care vorbesc la telefon in timp ce conduc, opresc oriunde li se face semn s.a.m.d. s.a.m.d.

http://www.sansabuzoiana.ro/evenimente.html?aid=46932

"Sfidare pe bani publici

Autobuzele Trans Bus se rup în drum și directorul jercan dă lecții de ziaristică
În schimb, pentru mari "succese", managerul Jercan și-a dat singur primă de 538 milioane de lei.

articol de: Vali MARINESCU

Incidentul de luni cu un autobuz aparținînd Trans Bus, scăpat de sub control și rupt în două în mijlocul orașului, a adus din nou în atenție comportamentul sfidător al unui conducător de societate plătit din bani publici, Ștefan Jercan, directorul Societății locale de transport în comun. Incidentul ar fi trecut poate neobservat dacă mai marele de la Trans Bus nu încerca să închidă gura presei cu răspunsuri sfidătoare. Extrem de iritat, directorul Ștefan Jercan a răbufnit, la lăsarea întunericului la cîteva ore după incident, întrebat de jurnaliști ce s-a întîmplat cu autobuzul și de ce blochează jumătate din trotuarul de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu. Declarațiile șefului de la Trans Bus redate întocmai de jurnaliștii de la Observatorul Buzoian nu fac nicidecum cinste unui șef de instituție plătit din bani publici și răspunzător de siguranța cetățenilor și aflat în slujba acestora: "Nu mai terminați odată cu întrebările astea? Asta e, s-a stricat. Și ce dacă? Trebuia să îl lase în mijlocul străzii? Vă treziți cu toții să veniți acum, să dați marea știre de senzație și veniți aici și mă țineți de vorbă".

A dat oameni afară abuziv

Cu astfel de comportament, pare că șeful Trans Bus, Ștefan Jercan, ține dinadins să iasă în fiecare an în evidență. Reamintim că aproape jumătate de miliard de lei vechi a trebuit să plătească Trans Bus SA Buzău unor angajați dați afară abuziv de directorul Ștefan Jercan. Adică tot cam cît și-a dat primă în 2010, șeful Trans Bus, probabil pentru acte manageriale de execepție, precum cel de mai sus. Oamenii și-au primit deja banii, nu din buzunarul lui Jercan, ci din conturile unității care, evident, sînt alimentate cu bani publici. De asemenea, nu trebuie uitat că Trans Bus este subvenționată din greu de Consiliul Local Municipal, instituție care de altfel este și singur acționar al societății. Mai mult, municipalitatea a garantat pentru autobuzele pe care Jercan le păstorește acum. Ultimul exemplu este fără dubiu suficient pentru o imagine asupra competențelor directorului de la Trans Bus, uns șef peste o societate locală importantă după ce și-a demonstrat competențele în activitatea de "milițian". Pentru "calitățile" sale manageriale, Jercan și-a tras o primă de 530 milioane de lei vechi, în condițiile în care profitul societății pe anul respectiv fusese de numai 142 milioane lei vechi, și acela obținut datorită subvențiilor venite din bugetul municipal.

Boc a tăiat, Jercan și-a dat primă de sute de milioane de lei

Pentru Jercan, Ordonanța Guvernului Boc care interzice acordare de prime și stimulente a fost facultativă. Tot pe bani publici, Jercan s-a plimbat tocmai în America. În 2010, an de recesiune, Jercan și-a mai alocat o primă. De această dată de 640 de milioane, în condițiile în care, profitul societății a fost de 160 de milioane. Membrii CA s-au sesizat, iar scandalul a izbucnit în presă. Și Curtea de Conturi s-a sesizat, a făcut verificări anul trecut, însă nu putut proba cu documente anumite ilegalități. Acum controlul a fost reluat, iar experții Curții de Conturi se vor pronunța dacă Jercan a încasat legal prima de 640 de milioane de lei."

________________________
dar si:

http://www.sansabuzoiana.ro/politica_locala.html?aid=46942

"Zvonul zilei

Fostul milițian se dă mare șmecher

articol de: Doru GHEORGHIADE

Marele șef de la Trans Bus S.A. zice că îl doare la bască de toți. "Cît e Boșcodeală-n floare nici în ... nu mă doare..." spune în momentele sale de lipsă de luciditate manifestată în timpul programului, dar mai ales în afara lui. Dar la ce să ne așteptăm de la un milițian dat afară din poliție în șuturi și palme. Cîtă vreme a mîncat banii statului, tovarășul Jercan s-a ocupat fără jenă de afaceri, fiind în mod evident în conflict de interese. Acum suge din bani publici zeci de milioane de lei lunar, în timp ce autobuzele Trans Bus se urcă pe trotuare. Poate mai au dreptate și ăia din Piața Universității. Cu astfel de elemente nu se mai poate."

________________________
Eu am avut ocazia sa-l cunosc si personal pe domnul Jercan si am fost surprins de amabilitatea si disponibilitatea dansului in aspecte la care ar fi putut sa nu se complice si sa ne dea flit, deci cred ca l-au calcat pe coada cei de la ziar de i-a luat asa...

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2012 16:12:40    Titlul subiectului: 152419

Mda... din ce in ce mai multa "obiectivitate" a presei si a "organelor" indreptate impotriva Transbus... o fi din cauza apropierii campaniei "erectorale" ? Evil or Very Mad

http://www.sansabuzoiana.ro/politica_locala.html?aid=46984

"Deficiențe în lanț

Jercan șefărește la Trans Bus la mica înțelegere

Camera de Conturi a stabilit că acesta a condus ilegal societatea timp de 4 ani, în baza unui contract încheiat cu primarul municipiului, Constantin Boșcodeală, și nu cu Consiliul de Administrație al Trans Bus, așa cum prevede legea

articol de: Vali MARINESCU

Nu mai puțin de 8 deficiențe au constatat controlorii Camerei de Conturi Buzău în urma auditului financiar asupra contului de execuție bugetară pe anul 2010, efectuat la Primăria municipiului. Prima deficiență consemnată în decizia prezentată ieri și consilierilor locali municipali buzoieni face referire la contractul de management al directorului S.C. Trans Bus S.A. Buzău, Ștefan Jercan. Experții au stabilit că de fapt, contractul șefului societății locale de transport în comun ar fi fost încheiat cu abatere de la legalitate, între primarul municipiului Buzău și directorul executiv al S.C. Trans Bus S.A. Contractul de performanță/mandat a fost încheiat la data de 1.12.2007, pentru o perioadă de 4 ani, cu valabilitate pînă la 1.12.2011. Odată că, potrivit actelor normative în vigoare, conducerea executivă a societăților la care Consiliul Local Municipal este acționar majoritar, se realizeză în baza unui contract de performanță - mandat încheiat între Consiliul de Administrație și conducătorul societății, respectiv directorul executiv, iar contractul de management pe care l-a avut Jercan a funcționat ilegal, în al doilea rînd, șeful societății de transport în comun nu ar mai avea în prezent nici o bază legală de a ocupa funcția.

Contract în afara legii, expirat

Secretarul municipiului, Ștefan Nedelcu, nu a putut ieri să explice situația de la Trans Bus. În opinia acestuia, o soluție ar fi încheierea unui act adițional la contractul pe care Ștefan Jercan l-a avut. Singurul lucru cert pe care l-a aflat ieri a fost că pînă la 31.01.2012, trebuie luate măsuri pentru intrarea în legalitate în ceea ce privește încheierea contractelor privind administrarea societăților comerciale la care Primăria este acționar unic sau majoritar. "De asemenea, se vor dispune măsuri pentru urmărirea lunară a execuției contractelor de mandat - performanță, încheiate cu conducerea societăților respective", se precizează în decizia Camerei de Conturi Buzău. Situația similară este și la SC. Piețe Tîrguri și Oboare S.A. Buzău, unde conducerea executivă a fost realizată în perioada 23.12. 2004- 28.08.2009 și începînd cu 07.12.2009, în baza unor contracte de management încheiate între primarul municipiului și directorul executiv al societății, de asemenea contrar prevederilor legale."


Ceva ar putea fi, asa cum am mai spus, de multe ori angajatii Transbus "stau" sa le fie "furati" calatorii, "lasandu-i" pe dubagii sa "le ia fata", fie circuland ca dupa mort pentru ca distanta fata de duba din fata sa fie cat mai mare si autobuzul sa nu poata fi vazut de calatorii din statii care sa se urce ca vitele in dube... Rolling Eyes
Pare o "intelegere" de forma "Voi va luati salariile/primele/stimulentele indiferent ca cati calatori transportati, dar ii "lasati" pe dubagii in pace, sa-si faca "treaba"". "Treaba" adica concurenta neloiala/capusare intensa si evidenta a Transbus-ului, sub ochii "nevazatori" si "intelegatori" ai "alesilor" si "autoritatilor"!

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 27 Ian 2012 17:22:09    Titlul subiectului: 152421

In aceste conditii... pe cand falimentarea Transbus? Din cate observ, unii oameni de la aceasta societate de transport nu gandesc in perspectiva; o societate nerentabila se inchide, mai devreme sau mai tarziu si, din cate inteleg din articolele de presa de la Buzau cat si din informatiile oferite de colegul Catalin, edilii nu intentioneaza sa promoveze imaginea Transbus-ului. Evident, cu un plus de interes, societatea ar fi putut aduce bani frumosi si totodata s-ar fi pastrat si castigurile private din transportul privat. Se putea ajunge aici prin operativitate, disciplina si organizare dar... CE-I MAI FRUMOS DECAT EDILUL PUTUROS DIN SCAUN, PREOCUPAT DOAR DE CUM SA-SI CHELTUIE "MARUNTUL"?
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 07 Feb 2012 15:46:52    Titlul subiectului: 152870

Conditii grele de exploatare si pentru transportul public buzoian... fireste, firma de deszapezire nu a fost in stare sa dea cu ce trebuie pe strazi, astfel ca acestea erau pline de zapada framantata sub care erau poduri de gheata si masinile alunecau necontrolat cand incolo, cand incoace...
De altfel, maximizarea profitului la o astfel de firma de deszapezire consta in cat mai multi bani si treaba cat mai spre zero, o fi si asta o firma anume...



B85VJW-03022012508.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  62.67 kb
 Vizualizat:  de 20473 ori

B85VJW-03022012508.jpg



BZ30SAM-03022012505.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.5 kb
 Vizualizat:  de 20473 ori

BZ30SAM-03022012505.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 09 Feb 2012 12:25:20    Titlul subiectului: 152921

Dupa ce ca avem 30 de autobuze mari si late, si astea se busesc INTRE ELE ! Evil or Very Mad
Asa ceva ... si mai erau si din lotul cel mai "nou", cele aduse in 2008!
Asta si din cauza cretinilor de la firmele de deszapezire care ... cam ca peste tot in tara se ocupa de bagat multi, multi bani in buzunare si ... cam atat!

Unul dintre autobuze e B85VGN, celalalt e B85VEX...

Sper sa fie refacute profesionist, nu "DAC style" ... Rolling Eyes

http://www.opiniabuzau.ro/index.php/actualitate/9249-accident-de-tot-rasul-pe-strada-frasinet

"Accident de tot râsul pe strada Frăsinet

Publicat: Joi, 09 Februarie 2012 00:00
Autor: Cătălin ȚÎNȚĂREANU

Singurul efect pozitiv al vremii de afară este faptul că în ultimele zile s-a redus considerabil numărul accidentelor de circulatie, fiind logic că astfel de evenimente nu se pot întâmpla atâta timp cât pe principalele sosele nu se circulă. Nici în oras, soferii nu s-au mai obosit să-si miste masinile din parcare, fie din cauza drumului acoperit cu zăpadă, fie că amână momentul când trebuie să le scoată din nămeti.

Cu toate acestea, doi soferi de autobuz au fost marti seară protagonistii unui eveniment rutier demn de a stârni zâmbete, blocând traficul pe strada Frăsinet pentru câteva zeci de minute.

Angajati ai Trans-Bus, cei doi soferi care fac curse pe ruta autobuzului numărul 5 s-au întâlnit în trafic, venind din directii opuse. În mod normal, ar fi avut loc să treacă unul pe lângă celălalt, fiecare pe banda lui, dar de această dată carosabilul era mai îngust, din cauza zăpezii adunate pe margini. Ambii au crezut că au loc, niciunul nu a vrut să îl lase pe celălalt să treacă mai întâi, asa că amândoi au mers înainte, iar caroseriile celor două autobuze s-au frecat una de cealaltă, scrâsnetul tablei făcând să li se zbârlească părul celor câtiva pasageri care se aflau în ambele autobuze.

Vehiculele au rămas întepenite pe carosabil, blocând circulatia timp de câteva zeci de minute, cu greu reusind cei doi soferi să le "dezlipească". Nu s-au înregistrat victime, dar cele două vehicule vor avea nevoie să treacă pe la atelierul de tinichigerie pentru a li se îndrepta caroseria si a li se reface vopseaua
."



aa01.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.07 kb
 Vizualizat:  de 20428 ori

aa01.JPG



aa02.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  30.82 kb
 Vizualizat:  de 20428 ori

aa02.JPG



aa03.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  28.24 kb
 Vizualizat:  de 20428 ori

aa03.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 15 Feb 2012 12:13:21    Titlul subiectului: 153163

Alte cateva cadre ce redau modul in care se desfasoara circulatia in municipiul Buzau.
Ninsorile abundente au facut extrem de grea curatarea strazilor din cauza faptului ca nu au facut decat sa dea zapada de pe strazi pe trotuare... in unele zone abia erau accesibile o banda si inca jumatate... de altfel din cauza asta s-a si produs accidentul din mesajul de mai sus...
Vedeti si autobuzele Transbus, dar si dubele tiganesti "maxi-taxi".
Ce m-a frapat este faptul ca in poze apare, in stare buna, autobuzul B85VEX, cel implicat in accidentul de zilele trecute pe strada Frasinet...



B54BJL-P1400658.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.07 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

B54BJL-P1400658.jpg



B54BJL-P1400659.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  64.06 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

B54BJL-P1400659.jpg



B54BJZ-P1400670.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.15 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

B54BJZ-P1400670.jpg



B85VEX-P1400672.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  100.96 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

B85VEX-P1400672.jpg



DUBA5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.06 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

DUBA5.jpg



duba6-P1400721.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  44.03 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

duba6-P1400721.jpg



duba7.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  90.3 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

duba7.jpg



P1400661.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  129.21 kb
 Vizualizat:  de 20372 ori

P1400661.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2014 14:19:39    Titlul subiectului: 171912

Iarna grea i-a luat prin surprindere, din nou, pe papagalii care ar trebui sa gestioneze deszapezirea.
Daca va mai aduceti aminte, prefectul de Buzau de la acea vreme habar n-avea pe ce lume e, iar tovarasul Ponta a facut pe leul si l-a demis; ce sa vedeti? Penibilul ala a fost pus director in cadrul Primariei Buzau, pe tarlaua altui "meserias", tovarasul Boscodeala...

Revenind la poze, iata cum se chinuiau autobuzele Transbus sa circule pe spatiile minuscule deszapezite, cu mentiunea ca pozele alea sunt facute la deja cateva zile de la ninsoarea propriu-zisa...

Un set de 3 poze cu un autobuz de pe linia 3 chinuindu-se pe strada Independentei, urmand a vira pe strada Tudor Vladimirescu si apoi alte 3 poze cu aun alt autobuz chinuindu-se in fata Garii.



B85VJW-P1510182.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  108.45 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

B85VJW-P1510182.jpg



B85VJW-P1510183.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  108.68 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

B85VJW-P1510183.jpg



B85VJW-P1510184.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  104.4 kb
 Vizualizat:  de 17857 ori

B85VJW-P1510184.jpg



B85VJY-P1510118.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.79 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

B85VJY-P1510118.jpg



B85VJY-P1510120.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.01 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

B85VJY-P1510120.jpg



B85VJY-P1510122.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.8 kb
 Vizualizat:  de 17856 ori

B85VJY-P1510122.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 24 Mar 2014 14:22:54    Titlul subiectului: 171913

Alte 3 poze cu un autobuz de pe linia 3 aflat pe "sleaul" de pe strada Tudor Vladimirescu; apoi alte 3 poze cu un autobuz pe linia 7 in zona Garii.


B85VJY-P1510179.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  87.19 kb
 Vizualizat:  de 17854 ori

B85VJY-P1510179.jpg



B85VJY-P1510180.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  86.82 kb
 Vizualizat:  de 17854 ori

B85VJY-P1510180.jpg



B85VJY-P1510181.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.85 kb
 Vizualizat:  de 17854 ori

B85VJY-P1510181.jpg



B85VKJ-P1510113.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  97.83 kb
 Vizualizat:  de 17854 ori

B85VKJ-P1510113.jpg



B85VKJ-P1510115.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  84.44 kb
 Vizualizat:  de 17854 ori

B85VKJ-P1510115.jpg



B85VKJ-P1510117.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.4 kb
 Vizualizat:  de 17854 ori

B85VKJ-P1510117.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 07 Noi 2017 10:45:27    Titlul subiectului: 192338

http://www.campusbuzau.ro/accident-grav-in-apropierea-spitalului-judetean-impact-intre-un-autoturism-si-un-autobuz/

"ACCIDENT GRAV, ÎN APROPIEREA SPITALULUI JUDEȚEAN. IMPACT ÎNTRE UN AUTOTURISM ȘI UN AUTOBUZ
Un autobus Transbus a fost implicat intr-un grav accident rutier. Un autoturism care nu a acordat prioritate l-a izbit în plin și l-a proiectat într-un magazin cu sicrie. Niciunul dintre ocupanții celor două autovehicule nu a fost grav rănit.

Abia plecat din stație, un autobuz de la TransBus a fost lovit în plin de un autoturism care a pătruns cu viteză în intersecție, fără să acorde prioritate.

Sosit de urgență la fața locului, directorul Transbus a evaluat situația. Partea din față a autobuzului a fost grav avariată iar asiguratorii vor stabili dacă poate fi reparat.

În urma impactului, cele două vehicule au pătruns pe contrasens și s-au oprit în vitrina unui magazin cu obiecte mortuare, aflat în apropierea Spitalului Județean.

Șoferul autoturismului, un tânăr din Sărulești, în vârstă de 25 și alți doi pasageri, cu vârste cuprinse între 16 și 17 ani, au fost răniți și transportați la spital.

În autobuz nu se aflau decât șoferul și un călător care se pare că nu a suferit niciun traumatism pentru că, după oprirea mașinii a coborât și și-a continuat drumul pe jos.

Soferului vinovat i-au fost recoltate probe pentru a se stabili dacă a consumat alcool inainte de a se urca la volan.

(Corneliu Floriceanu)"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul BUZĂU Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community