Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Facilitati/adaptari specifice persoanelor cu dizabilitati

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 30 Mar 2010 13:42:53    Titlul subiectului: Facilitati/adaptari specifice persoanelor cu dizabilitati 125182

Intrebare : Voi ati vazut vreodata lifturile pentru persoanele aflate in dificultate - functionand ?.
Noi am fost obligati de UE sa le instalam, dar cred ca ele nu au functionat niciodata.
O singura data am avut ocazia sa vad un carucior cu rotile in Unirii I, persoana insotitoare a vorbit undeva in spatiul tehnic al statiei ( iesirea Horoscop) au venit 2 baieti "dotati" care au luat respectivul carucior "pe sus" si l-au dus pana la suprafata ( iesirea Horoscop).
De mentionat ca baietii respectiv au fost foarte civilizati, nimic de reprosat ( am fost chiar in spatele lor sa vad cum rezolva situatia)
Intrebarea este valabila si pentru tramvaie, troleibuze si celebrele Mercedesuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
zombie_ro



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Ultima vizita: 07/Noi/2013
Mesaje: 62
Locație: Bucuresti 2 (Iancului)-Brasov

MesajTrimis: Mar 30 Mar 2010 15:21:26    Titlul subiectului: 125188

La statia noua "1 Decembrie 1918" am vazut odata pe cineva care - culmea - nu era invalid Laughing ... folosind lifturile ...atat cele de la nivelul inferior (peron) cat si cel de la suprafata.
Iar cu alta ocazie am vazut un invalid cu carut folosind liftul de la GN1 ... nu am mai stat sa vad daca a ajuns jos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 30 Mar 2010 20:42:09    Titlul subiectului: 125195

Pentru autobuzele Citaro si troleibuzele Iris, am vazut functionale acele trape pentru persoanele cu disabilitati, doar ca ele se "actioneaza" manual, si de cele mai multe ori de catre insotitori, si nu de catre sofer. La tramvaie cele care au mai sunt actionate de catre vatmani, tot manual.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community