Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Pro si contra muzicii in mijloacele de transport in comun

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar 25 Mai 2010 23:40:04    Titlul subiectului: Pro si contra muzicii in mijloacele de transport in comun 127536

Propun amenda pentru vatmanii care pun manele pe boxele tramvaielor, obligandu-ne pe noi, restul calatorilor sa le ascultam... de asta au uitat, atata timp cat nu avem confort si tramvaie care ajung la timp in statii... nu mi se pare "de la egal la egal".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Mie 26 Mai 2010 02:33:10    Titlul subiectului: 127538

^Nu conteaza genul de muzica in mod particular deoarece acest lucru semnifica mai degraba o optiune individuala - dar sunt de acord ca nu ar trebui prin acele boze ale oricarui vagon sa fie transmisa muzica - sau radio (mai ales la volum ridicat... - daca tot s-a ajuns sa fie discutat acest lucru). Parerea mea este ca acele boxe au fost de fapt pozitionate acolo doar pentru a da o mana de ajutor in ceea ce priveste o eventuala instiintare din partea vatmanului calatoriilor (mai ales daca vorbim de un tramvai in cuplu - dar nu numai). Cat despre marirea amenziilor in ceea ce priveste consumul de seminte sau ingheata in interiorul vagonului - ar fi fost totul mai explicabil daca numai s-ar fi si efectuat diverse controale mai dese chiar din perioada in care amenda era mult mai mica decat cea propusa curent, dar totusi semnificativa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 26 Mai 2010 22:04:47    Titlul subiectului: 127567

Permiteti-mi sa nu fiu de acord cu voi. Consider ca muzica in surdina pe un post de radio de bun simt e extrem de binevenita intrucat are darul de a relaxa putin lumea si asa agitata!
Sunt de acord cu amenzile pentru biletele "transmise", intrucat doar pentru ca l-ai platit nu inseamna ca poti face orice cu el. Ce ar fi ca toti sa ne transmitem biletele intre noi??? Daca urmariti comentariile din articol veti vedea ca sunt o gramada de necivilizati care considera ca li se cuvine TOTUL. Probabil tot ei sunt si aia care pentru ca au platit biletul isi permit sa scuipe, sa manance seminte, sa fumeze, sa faca scandal, sa vorbeasca la un volum mult prea ridicat adresandu-si injurii reciproc sau chiar stand cu picioarele pe scaune.

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
quiksilver



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 1120
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie 26 Mai 2010 23:21:20    Titlul subiectului: 127572

Daca nu ar fi voie cu muzica, de ce este permis sonorul la panourile alea publicitare? Se aude pana in capatul vagonului.
Tramvaiul fiind spatiu public, cred ca un radio generalist ar fi cel mai ok. In tramvai nu urca oameni doar cu anumite gusturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Joi 27 Mai 2010 17:40:47    Titlul subiectului: 127598

Poate ca am exagerat putin in postarea de mai in sus - intr-adevar, muzica care ruleaza pe un anumit post de radio si care este transmisa prin acesta si in coridorul vagoanelor de tramvai este binevenita (numai nu neaparat ascultata cu un volum prea ridicat - si recomanda acest lucru o persoana care ea insasi asculta muzica de obicei foarte tare) - sa aiba mai mult rolul unei muzici de fundal precum in cadrul atmosferei unei biblioteci spre exemplu. Cat despre afirmatia de mai in sus referitoare la tramvaiul - spatiu public si gusturile diverse ale oamenilor: sunt pe deplin de acord. Doar pentru ca eu in mod particular savurez muzica metal spre exemplu, acest lucru nu inseamna nici pe departe ca toti calatorii ar trebui negresit sa asculte o astfel de / similara muzica. Tocmai prin prisma acestei constatari de altfel, am dorit sa mentionez mai in sus ( cand cineva a tinut neaparat dar nefondat sa evidentieze un anumit gen muzical posibil ascultat mai des in mijloacele de trasport in comun? ) ca nu conteaza deloc acest lucru.

PS: Nici in postarea de mai in sus si nici in aceasta postare nu am vorbit strict din punctul meu de vedere. Adica, doream intr-adevar sa imi exprim punctul de vedere referitor la o situatie care sa multumeasca ambele parti ( atat vatmanul, cat si calatorii ) - mie pur si simplu mi-ar fi indiferent daca ar rula muzica in general, radio, teatru...etc.etc. Atata timp cat nu este ascultata la un volum atat de ridicat incat doua persoana nu s-ar putea intelege una cu alta in tramvai - pe mine nu m-ar interesa deloc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pic2re



Data înscrierii: 16/Mai/2009
Ultima vizita: 16/Sep/2010
Mesaje: 40
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 02:15:59    Titlul subiectului: 127613

Stiu din experienta proprie ca dau volumul tare, ultima oara cand s-a intamplat, a fost duminica, de la Podgoria spre Micalaca...aveam castile pe urechi si totusi auzeam manelele la difuzoarele tramvaiului(fiindca nu pot numii agest gen muzica sau alteceva, ci pur si simplu discomfort al urechii Laughing ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dealcasei



Data înscrierii: 20/Dec/2006
Ultima vizita: 21/Feb/2018
Mesaje: 15
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 10:16:00    Titlul subiectului: 127617

In special pe cel de pe 271 o sa il vedeti cu maneaua. E ok sa bage un post de radio dar poate unii nu au chef de poluarea lui fonica cu dusmani si cu pirande.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FLAVIUS561



Data înscrierii: 20/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Dec/2022
Mesaje: 115
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 13:18:38    Titlul subiectului: 127624

Care este problema voastra ce face un vatman? Tramvaiul este ca si a doua casa la cat timp petrece in el. In cabina poate face ce vrea ,asculta ce muzica vrea, stati in spate si nu auziti muzica. Circulati cu TAXI daca nu convine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 13:30:53    Titlul subiectului: 127626

Ce spui tu acolo?! Daca asta le e impresia unora dintre ei, o reevaluare din partea departamentului de resurse umane se cam impune. Hah, foarte simpatic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 19:21:31    Titlul subiectului: 127651

FLAVIUS561 a scris:
Care este problema voastra ce face un vatman? Tramvaiul este ca si a doua casa la cat timp petrece in el. In cabina poate face ce vrea ,asculta ce muzica vrea, stati in spate si nu auziti muzica. Circulati cu TAXI daca nu convine.
Esti atat de sigur ca nu se aude muzica??? In cazul in care nu cumva conduc un Timis 2 sau Tatra T4R, cabina comunica direct cu salonul vagonului, fara vreo izolare fonica. Daca cumva va inchipuiti ca perdelele alea murdare si de prost gust pe care le-ati ridicat in spatele vostru ca sa nu va vedem au proprietati fono-izolante va inselati amarnic!
Mai mult, daca erai atent, pic2re a subliniat ca era vorba de "manele la difuzoarele tramvaiului" (adica in salon!!!), ceea ce consider ca e foarte grav. Nu cred ca se lega cineva de el daca asculta in surdina in propria cabina!

_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 19:53:02    Titlul subiectului: 127652

Daca era death metal, te mai deranja in salon? Cool
Poate un pic de muzica nu ar strica in salonul autobuzelor. In mod normal, ar trebui sa postul national de radio sa se poata auzi in mijloacele de transport in comun, cred ca ar fi legal.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 20:51:42    Titlul subiectului: 127654

Legal nu este decat daca s-a platit taxa de eliberare a licentei de difuzare pentru vehiculul respectiv. Cu siguranta incalca si vreo nota interna a CTP, pentru ca ma indoiesc ca unitatea de transport s-a apucat sa arunce atata amar de banet pe asa ceva. Sau poate o fi platit din buzunarul propriu licenta, in dorinta de a "delecta" urechile calatorilor, pentru care cu siguranta are o infinita stima.

Ultima modificare efectuată de către Radu Bialus la Vin 28 Mai 2010 20:55:54, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
arthurarad



Data înscrierii: 27/Oct/2008
Ultima vizita: 21/Aug/2015
Mesaje: 466
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin 28 Mai 2010 20:51:45    Titlul subiectului: 127655

Discutam in principal de tramvaie, pentru ca in majoritatea autobuzelor si microbuzelor din Arad se asculta radio fara probleme...
_________________
Save "Sageata Verde" (1913-1991)
First electrified rail in Eastern Europe, 8th in the World.
sageata-verde.uv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
smilex



Data înscrierii: 27/Feb/2008
Ultima vizita: 11/Mai/2022
Mesaje: 84
Locație: Arad

MesajTrimis: Dum 30 Mai 2010 00:09:36    Titlul subiectului: 127703

Asa cum s-a spus aici, si eu sunt de parere ca un post de radio in surdina este OK, dar indiferent ce se asculta, se incalca ROI. Vatmanii si soferii fac acest lucru pe proprie raspundere. In cazul unor reclamatii, am convingerea ca CTP va lua masuri impotriva celor care au un interes personal ce contravine intereselor CTP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Lun 31 Mai 2010 01:24:47    Titlul subiectului: 127754

As fi in mod particular interesat sa vad unde mai exact vorbeam noi in randurile de mai in sus despre ceea ce face vatmanul in cabina sa, cand noi am discutat numai despre muzica care este transmisa in coridoarele vagoanelor la un volum deranjabil de ridicat?
Citat:
Daca era death metal, te mai deranja in salon?
Este aceasta elaboratiune cumva o aluzie la cele afirmate de mine mai in sus sau pur si simplu o oarecare coincidenta? Pentru ca daca ati adresat aceasta intrebare ca urmare a citirii postarii mele de mai in sus, ati fi putut imediat identifica chiar raspunsul in sine intrebarii dumnevoastra, momentul urmator acaparand negresit inutilitatea chestionarii acestui lucru de fapt:
Citat:
Doar pentru ca eu in mod particular savurez muzica metal spre exemplu, acest lucru nu inseamna nici pe departe ca toti calatorii ar trebui negresit sa asculte o astfel de / similara muzica.
Sper ca lucruri au fost indiscutabil clarificate. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vatman



Data înscrierii: 09/Iun/2011
Ultima vizita: 15/Ian/2012
Mesaje: 3
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi 09 Iun 2011 16:27:27    Titlul subiectului: muzica 144486

Cel m mare dusman in meseria de vatman e monotonia. Sa stai singur izolat, sa nu vorbesti, sa te feresti de toti. Cum adica? Tramvaiul nu deraiaza, nu se defecteaza, nu o ia pe alta linie, nu intarzie, nu vine mai repede, din cauza muzicii sau a persoanelor de la cabina.
Din contra e mai placut sa stai de vorba cu cineva, sa asculti o muzica atunci cand esti singur, merge mai bine treaba.
Dar nu sunt nici eu de acord ca: Muzica sa fie data tare, sa fie la un volum acceptabil si pentru calatori. Genul de muzica nu e de discutat atata timp cat e la un volum acceptabil, Si la Radio se pun tot felul de genuri de muzica, deci daca e sa faci reclamatie la vatman, sa se faca si la Radiouri.
Nu sunt de acord nici eu cu 2-3 persoane la cabina, mai ales daca acestia si fumeaza sau vorbesc in gura mare sau sunt beti. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Dum 05 Feb 2012 15:55:59    Titlul subiectului: 152761

Muzica clasica (instrumentala) ar fi o alta optiune valabila. Dar decat acele anunturi publicitare cu o tenta enervant de plictisitoare si nici macar prezente in toate vagoanele de tramvai care circula actualmente in Arad, un post de radio general ar fi desigur de preferat si la un volum decent chiar ar face intreaga calatorie poate chiar mai placuta si scurta nu doar pentru publicul calator dar si pentru vatman.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 09 Feb 2012 19:20:43    Titlul subiectului: 152938

Ar trebui facut un sondaj de opinie in randul calatorilor pe aceasta tema. Solutia cu muzica clasica este buna. Alta solutie, dupa parerea mea ar fi difuzarea unui post de radio "neutru" care sa aiba si muzica pentru o gama larga de gusturi si stiri. Eu am avut noroc sa fac parte din generatia de studenti care mergea cu "Carcotasii" la facultate, cand erau la Radio21. Acum aproape 10 ani de zile, majoritatea soferilor de pe RATB ascultau postul respectiv. Si pentru calatori cred ca ar fi mai placuta calatoria cu mijloacele de transport in comun, daca ar fi un post de radio sau muzica. Un lucru este cert insa, e greu sa ii multumesti pe toti.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexandra2



Data înscrierii: 07/Iul/2007
Ultima vizita: 06/Mai/2015
Mesaje: 408
Locație: Viena (Austria)

MesajTrimis: Dum 12 Feb 2012 13:57:19    Titlul subiectului: 153054

Ah, tind sa cred ca oricum si orice ar fi, ar fi o idee mai stralucitoare decat sunetul baraitor si inexplicabil de enervant a celor care asculta muzica la telefoanele mobile mai ales si nu au aflat ca exista si castii sau pur si simplu lipsa bunului simt ii impiedica sa le foloseasca.
Fara ofensa, unele lucruri sunt de-a dreptul deranjate si nu ai cum sa nu le spui pe nume. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul ARAD Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community