Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Ruta de tramvaie MSTS Constanta

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2009 08:57:52    Titlul subiectului: Ruta de tramvaie MSTS Constanta 120451

In MSTS lucrez la ruta Constanta; foarte dificil insa de plasat drumurile in acest joc. In varianta de cale ferata pentru tren este chiar foarte usor insa...la tramvai e altceva.

Stie cineva daca se pot importa obiecte din MSTS in VTRAM ? Si invers... http://trenulete.info/repaint-vagonul-tramvai-g15/



Nu am avansat prea mult pentru ca am petrecut timp indelungat citind tutoriale din care sa invat anumite lucruri despre constructia unei rute. Am constatat cu acest prilej ca pentru realizarea unei rute de tren sunt multe tutoriale, dar pentru problemele cu care se confrunta un iubitor de tramvaie…ioc.



Am mare nevoie de poze obiective din Constanta:
Gara, Fantasio, Statuia Victoriei, Cazino, Teatrul Dramatic, Policlinica CFR, Spital, Catedrala, Fantana de la Gara etc.

Linia de tramvaie 48 B -ruta Constanta a fost defintivata ca arhitectura urbana. Aceasta prima linie de pe ruta creata de mine, mi-a fost practic poligonul de incercare in materie de conceptie si creare a unei rute de tramvai, care se dovedeste mult mai complexa si mai subtila decat una de tren. Problemele ivite sunt in general axate pe lipsa unor sortimente de linii specifice tramvaiului. Amplasarea drumurilor in combinatie cu retele de Road Section active (in paralel cu pistele asfaltate) si cu trotuare, se dovedeste o mare incercare, tot in conditiile in care baza de sectiuni a simulatorului nu cuprinde elemente similare in sectiunile Road si Train, pentru a le combina ideal in paralel.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 26 Noi 2009 14:52:46    Titlul subiectului: 120598

Ruta Constanta – trasee noi, circulatie rutiera controlata si un vagon nou de tramvai

Ruta de tramvaie MSTS Constanta s-a imbogatit cu linii noi, respectiv linia 1, linia, 5 Oerie – Poarta 2 si linia 51. De asemeni, am continuat dezvoltarea liniei 48 si 48 barat, la care sau adaugat traffic rutier, semafoare de circulatie functionale si treceri la nivel cu calea ferata de tramvai semaforizate, unde vehiculele cedeaza trecerea tramvaiului.Am descoperit si cum trebuie procedat pentru schimbarea datelor astfel incat vehiculele sa opreasca la distanta aferenta intersectiilor late, cu 4 benzi de circulatie, cat si pentru reglarea distantei la care vehiculele opresc pentru cedarea prioritatii tramvaiului in zonele cu linii curbe sau inclinate.

http://trenulete.info/ruta-constanta-trasee-noi-si-circulatie-rutiera/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 05 Dec 2009 17:53:40    Titlul subiectului: Ruta de tramvaie "Constanta tram” versiune DE 120927

Ruta de tramvaie "Constanta tram” versiune DEMO

Desi am inceput aceasta ruta cu numai 2 luni in urma, fara nici cea mai vaga cunostinta de a face asa ceva, citind tutoriale, ajutat de Marius la inceput si de Mihai mai tarziu, am reusit in final sa termin prima linie de la un capat la altul. Este vorba de Linia 48 barat, de la Palas la Gara si retur. Cu toate acestea, azi pun la dispozitia iubitorilor o varianta demo, arhivata exact dupa cum e ruta in MSTS. Sper ca cineva va descoperi erorile si sa ma indrume cum sa le inlatur. Oricum, oboseala si preocuparea cu serviciul saptamana viitoare, nu imi va permite sa lucrez pana vineri la ruta si ca atare, este timp pentru ca cei ce cunosc cu adevarat sa lucreze la o ruta, sa investigheze si sa-mi dea ceva sfaturi daca vor dori fireste, iar cei ce vor sa descopere placerea conducerii uni tramvai aproape de cel romanesc sa aiba cateva minute de rasfat vatmanistic pe o ruta de conceptie romaneasca.

Distractie placuta!
Astept sugestiile voastre fie aici, fie direct pe blogul www.trenulete.info

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Dum 31 Ian 2010 14:12:26    Titlul subiectului: 122967

O mica filmare la viteză pe linia 48 barat Palas – Gara Constanța și retur. Filmarea este fără opriri pentru a ma putea încadra în timpul impus de regulamentul youtube. Sper să vă placă!

http://trenulete.info/linia-48-palas-gara-si-retur/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 08 Feb 2010 10:52:11    Titlul subiectului: 123388

Am definitivat si zona comuna liniilor 42 si 43 de la Ciresica la Brotacei. Am plasat semaforizarea si pe linia 42 si am creat inca o activitate, pe linia 42, care combina ambele trasee. Activitatea are 33 de minute de conducere a tramvaiului 42, de la Ciresica la Poarta 1 port Constanta si retur. Um film cu aceste activitati se poate vizualiza aici http://trenulete.info/linia-42-ruta-constanta-msts/

Pe parcursul traseului jucatorul se intersecteaza cu lunia 48 si intalneste si alte tramvaie de pe alte linii care vor fi adaugate pe parcurs pentru realizarea unui peisaj cat mai realist in traffic. Practic cum cele doua linii 42 si 43 au o buna bucata de traseu in comum, mi-a fost mai usor sa le termin pe acestea si sa le dau functionarea numai pentru ca eram nerabdator sa “ma dau cu tramvaiul” pe simulator. Personal consider simulatorul ca pe o a doua diorama. In fapt, nu toata lumea are fonduri pentru realizarea unei diorame si simulatorul poate substitui cu mult succes o diorama. Fireste, cladirile nu sunt tocmai ca cele reale dar tocmai de aceea ruta mea este numita Semi-Imaginara.

Am facut repaint la inca un model de tramvai, acelasi ca la linia 43, dar care este personalizat pentru linia 42.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mar 16 Feb 2010 10:11:56    Titlul subiectului: MSTS – Eficienta semnalelor pe ruta Constanta 123749

MSTS – Eficienta semnalelor pe ruta Constanta

Dupa cum va spuneam, planul meu cu acesta ruta este de a crea in final activitati simple de conducerea tramvaielor pe diverse linii, unele reale iar altele imaginare, dar intr-o atmosfera cat mai reala de traffic urban destul de aglomerat. Fireste ca am ales perioada anilor de glorie a tramvaiului constantean din dragoste de mijloacele acestea de transport si din iubire pentru orasul meu natal.

Pentru ca pe anumite bucati de traseu traficul combina diverse linii si presupune aglomerarea sau intersectarea in mod firesc a tramvaielor, am reglementat traficul pe liniile liniile de proba (40, 42, 43, 45, 48 deocamdata), cu semnale amplasate destul de des atat intre statii cat si la intrarea si iesirea din statii, astfel incat tramvaiese sa circule cat mai aproape unul de altul dat in deplina siguranta.

http://trenulete.info/msts-eficienta-semnalelor-pe-ruta-constanta/



Iata un film cu aranjarea zonei de la poarta 2 la poarta 1 port Constanta http://trenulete.info/msts-ruta-constanta-zona-poarta2-1/
Am urcat si pe chanalul meu livestream un film mai lung, de 30 min cu intreg parcursul liniei 42 http://trenulete.info/film-30-minute-pe-linia-42-ruta-constanta/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 17 Feb 2010 09:02:37    Titlul subiectului: 123783

Depoul de tramvaie MSTS Constanta CET

Am reinceput actualizarea parcului de vehicule ce vor rula in activitatile de pe Ruta Constanta. Intentionez sa particularizez nu fiecare tramvai, pentru ca aeste o munca titanica, dar cel putin pentru fiecare linie in parte sa dispun de tramvaie adaptate cu placuta si numarul liniei.

Pentru ca la inceput am vrut sa individualizez fiecare vehicul in parte, am creat atinci o serie de 5 vehicule pentru linia 100 Gara-Sat vacanta, inmatriculate de la 101 la 105. Munca pentru individualizare este foarte mare si complexitatea implicarii fiecarui vehicul in activitati, fiind prea mare, ama renuntat la acest mod de particularizare. Vehiculele create atunci vor rula insa pe linia 100.

http://trenulete.info/depoul-de-tramvaie-msts-constanta-cet/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Vin 19 Feb 2010 09:50:41    Titlul subiectului: 123882

Ruta de tramvaie Constanta MSTS 19 feb. 2010

Zilele acestea m-am ocupat de rearanjarea unor modele de tramvai. Am facut fisierul loco.ace la toate vagoanele repictate de mine, am facut pana si oglinzile sa reflecte exact culoarea si modelul respectiv de vagon.

Pe de alta parte, am configurat statiile si semafoarele pe linia 100 Sat vacanta-Gara, la care intentionez sa incep mobilarea urbana. Am refacut intersectiile la liniile pe care deja am activitati de proba montantand asa cum se cuvine linii de tip Xcros astfel incat sa functioneze cvorect semafoarele si prioritatile. Trebuia sa fac asta de la bun inceput si ma scuteam de multe neplaceri. Multe erau de facut de la inceput insa prin necunoastere ma fac vinovat de alterarea unor realitati din zona pe care vreau sa o reproduc. La urma urmei este o ruta imaginara si se accepta varianta pe care vreau eu sa o fac.

http://trenulete.info/ruta-de-tramvaie-constanta-msts-19-feb-2010/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 08 Mar 2010 04:34:44    Titlul subiectului: 124371

MSTS Ruta Constanta linia 45 tramvaie Careffour

Am lucrat zona capatului de linia 45 Careffour. Traseul urca o panta de la Directia Silvica pana la supermagazin. Am refacut si partea de bulevart Tomis pana la intersectia cu strada Soveja la Tomis III folosind sectoare de de drum din categoria Road Sections tip SR_town la care am aplicat circulatie rutiera. Nu prea sunt multumit de cum se combina liniile cu astfel de drum dar trebuia sa incerc si aceasta varianta care va ramane zumai in aceasta parte, in rest voi folosi tot vechea metoda cu drumuri aplicate peste linii. Este mai greu de lucrat dar rezultatul final este mai bun. In pagina se poate vedea si un filmulet facut pe zona respectiva...

http://trenulete.info/msts-ruta-constanta-linia-45-tramvaie-careffour/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 11 Mar 2010 12:41:30    Titlul subiectului: 124501

Ruta Constanta 10 martie 2010 http://trenulete.info/ruta-constanta-10-martie-2010/

Am trecut printr-o experienta neplacuta cu MSTS-ul care crapa la fiecare miscare. Practic l-am sters definitiv si am reinstalat. Pare mai stabil acum dar tot imi da emotii la fiecare salvare. In acest context am lucrat mai putin la ruta si mai mult la noile mele vehicule, autobuze http://trenulete.info/autobuzele-din-ruta-constanta/

Pentru autenticitatea Rutei Constanta, am repictat o serie de autobuze din vremea copilariei mele din Constanta. Este vorba despre vestitele Skoda si Skoda Karosa care faceau deliciul calatoriilor prin Constanta anilor ‘70 – ‘80.Modelele originale mi-au fost furnizate de prietenul Jenda din Slovacia, de la care am achizitionat contra sumei de numai 5 EURO un DVD cu ruta Olomouc, excelent realizata, cu multe trasee si activitati placute. Ruta are tramvaie frumoase si este o placere sa te relaxezi conducand vehiculele la care se deschid si usile. Ca auxiliar are si un program cu sunetele specifice anuntarii statiilor pentru fiecare traseu in parte. Pacat insa ca sunt in limba cehoslovaca si nu in engleza. Ruta Olomouc este excelent realizata si este de mare inspiratie pentru viitoarea mea ruta. De aceea va recomand tuturor iubitorilor de tramvaie sa achizitioneze aceasta ruta pe DVD de la urmatoarea adresa: MSTS MHD OLOMOUC http://mstsolomouc.webnode.cz
Din modelele de autobuze trimise de de Jenda am obtinut in final mai multe modele repainturi.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 03 Apr 2010 08:29:32    Titlul subiectului: 125404

Ruta MSTS Constanta in 4 aprilie 2010 http://trenulete.info/ruta-msts-constanta-in-4-aprilie-2010/

Am continuat amplasarea structurii urbane pe linia 100 a rutei MSTS Constanta Full. Asta pentru ca in paralele am creat Ruta Cosntanta simpla, care va cuprinde numai liniile de tramvai care au existat in realitate. Aceasta lucrare va fi mult mai simpla si pe alte principii. Voi reveni asupra acestui subiect pe masura ce voi avansa cu lucrarea.

Revenind la Ruta Constanta Full, am inceput o campanie de personalizare a unor cladiri, locuri publice, vehicule, etc.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 08 Apr 2010 09:38:44    Titlul subiectului: 125540

Depoul MSTS Constanta Sud http://trenulete.info/depoul-msts-constanta-sud/

Incet, incet, pe ruta Constanta isi fac aparitia din ce in ce mai multe zone urbane. In sfarsit a venit si vremea construirii Depoului de tramvaie MSTS Constanta Sud. Reteaua de linii a fost creata exact dupa imaginea liniilor vazuta prin Google Earth. Se pare ca si la ora actuala, curtea depoului din Constanta este plina cu tramvaie lasate la mila ruginii si a furaciunilor. Zeci de tramvaie se vad in imagini zacand claie peste grama pe liniile inca nedezmembrate ale fostului depou de tramvaie din Constanta. Investitii de miliarde de lei, munca de ani de zile, si-au gasit sfarsitul intr-o uitare nemeritata conceputa de zelul distructiv al unui primar ciudat…

Am incercat sa reproduc acest depou pentru a-l readuce la viata, asa cum era in vremea sa de glorie.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 10 Apr 2010 16:26:32    Titlul subiectului: 125646

Linia 101 Gara-Depou Ruta Constanta MSTS


Am continuat cu urbanizarea zonei de sud, incepand de la Depoul Constanta Sud Tramvaie si pana la zona CET. Iata un filmulet pe repede inainte cu secvente de pe parcursul liniei.
http://trenulete.info/linia-101-gara-depou-ruta-constanta-msts/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Joi 15 Apr 2010 11:03:06    Titlul subiectului: 125834

Reclamă în ruta MSTS Constanța Trams http://trenulete.info/reclama-in-ruta-msts-constanta-trams/

Incet dar sigur, ruta Constanta MSTS se indreapta catre final. Mai sunt doar cateva linii de finalizat si apoi testarea si crearea de activitati complexe. La acest moment s-a definitivat zona centrala si aproape toate liniile periferice. Am inceput personalizarea cladirilor importante, a vehiculelor de marfa si a panourilor publicitare.

Ruta va fi distribuita gratuit pe situl trenulete.info si pe situl german www.thetrain.de si de asemeni va putea fi distribuita si pe siturile care se vor dovedi interesate de aceasta colaborare.

Ruta MSTS Constanta va fi disponibila GRATUIT la downloaduri pe siturile colaboratoare, dar si pe DVD la cerere.


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 17 Apr 2010 10:21:16    Titlul subiectului: 125913

Ruta Constanta MSTS 17 aprilie 2010
http://trenulete.info/ruta-constanta-msts-17-aprilie-2010/

Am reusit definitivarea zonei centru, zona unde se ingemaneaza mai multe linii de tramvai si unde complexitatea semnalizarii si multitudinea de obiecte pe o suprafata mica determinau constant craparea simulatorului in editor. Ca o multumire a insistentei mele, zona a reusit din plin si ca urbanism dar si ca functionare.

Mai raman de pus personaje si la circulatie mai raman restrictiile de viteza pe macaze si in curbe. De asemeni, mai am de facut cateva panouri publicitare caci deja am primit cereri in acest sens de la persoane care au realizat potentialul reclamei intr-o ruta de simulator care va patrunde in multe calculatoare.

http://trenulete.info/primul-sponsor-cu-reclama-in-ruta-msts-constanta/


_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 21 Apr 2010 17:56:22    Titlul subiectului: 126113

Simulatorul meu pe windows 7

Dupa ce am reusit sa adun piesele pentru un upgrade la calculator, am reusit instalarea cu succes a simulatorului si a programelor auxiliare pentru editare si iata, ruta MSTS dupa primele editari in noua sa configuratie, este din nou gata de lucru. Am continuat sa amplasez mobilierul urban in zona de centru de la Bulevardul Tomis pana la Republica prin Bulevardul Mamaia, zona I.G. Duca. Va prezint un filmulet in care se vede si pupitrul de comanda la care am pus butoane de tip fara blocaj, aduse special pentru mine la Magazinul Terra din Slobozia!

http://trenulete.info/simulatorul-meu-pe-windows-7/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 15 Mai 2010 19:24:58    Titlul subiectului: 127101

Linia 102 MSTS Trams Constanta

In acest sfarsit de saptamana am incercat plasarea asfaltului pe ce a mai ramas nesfaltat din linia 102 a rutei Constanta. Inainte de asta am modificat textura unor tipuri de linie astfel incat acum pe ruta Constanta se pot vedea doua tipuri de textura a liniei. Una clasica, cu piatra cubica si alta cu asfalt.

De asemeni am continuat cu optimizarea traseului elimininand elementele care ingreunau ruta prin comasarea mai multor obiecte intr-unul singur. In final am creat o activitate suficient de complexa pe linia respectiva, pe care sa imi testez ruta in trafic intens real si prin incrucisarea si cu alte linii de pe ruta Constanta.

Film de prezentare linia 102 http://trenulete.info/linia-102-msts-trams-constanta/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 29 Mai 2010 08:32:14    Titlul subiectului: 127673

Ruta Constanta MSTS 28 mai 2010

Desi postarile mele la acest subiect nu mai au intensitatea cu care v-am obisnuit, lucrarile la Ruta Constanta sunt in plina desfasurare si nu au fost abandonate. Din pacate nu mai am timpul necesar sa fac recenzia si sa postez pe site.

In zilele ce au trecut am lucrat cate putin la zona liniei 102 pe care am definitivat-o. Am plasat drumul peste linie si am introdus circulatie rutiera folosind elemente de road din gama SR-City.

Iata in poza de mai jos doua tramvaie in statia Dacia, vizavi de blocul lui Jean Constantin pe care il deplang. Mergeam in copilarie in fiecare an la el cu colindul si ne facea pe toti fericiti atunci cand ne vorbea ca Ismail din “Toate panzele sus”



Mai multe imagini http://trenulete.info/ruta-constanta-msts-28-mai-2010/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 29 Mai 2010 18:35:31    Titlul subiectului: 127689

Esti tare, omule, felicitari! Ai tot respectul meu pentru ceea ce faci. Poate reusesti sa creezi asemenea trasee si pentru Bucuresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Sâm 05 Iun 2010 19:54:56    Titlul subiectului: 127979

Multumesc!

Linia 44 Energia – Poarta 2

Ruta Constanta s-a imbogatit in acest sfarsit de saptamana cu inca un traseu definitivat. Linia 44 de la Energia la Poarta 2 Port si retur. Deja lucrarea s-a ingreunat foarte tare iar timpul meu de lucru a ramas numai la sfarsit de saptamana. Ar mai ramane doua trasee, linia 1 pe centura si linia Mamaia. Sincer nu stiu cand si daca voi reusi sa termin aceasta ruta, dar nu imi pierd speranta. Va invit sa vizionati un mic filmulet cu acest traseu in stadiu in care se afla. Mai sunt de pus vehicule animate, personaje si ceva vehicule prin parcari. Probabil ca saptamana viitoare caci maine vreau sa ma dedic si dioramei pe care am cam neglijat-o in ultima vreme. Astept criticile si sugestiile pe situl meu!

http://trenulete.info/linia-44-energia-poarta-2/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 10 Noi 2010 14:51:54    Titlul subiectului: 136058

O filmare cu o selectie din filmele cu locomotivele care s-au perindat prin depoul PanArin in cei 3 ani de existenta.

http://trenulete.info/depoul-panarin-diorama-lui-prognosis/

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Lun 15 Noi 2010 18:54:38    Titlul subiectului: 136311

Cum nu am spatiu pe hostingul meu, pun ruta la liber pentru downoad pe situl http://www.rapidshare.com pentru ca doritorii sa o ia si sa se bucure de ea.
Ruta nu fost testata decat de mine si posibil sa aiba diverse nereguli, dar sunt sigur ca ele pot fi remediate cu usurinta. Iertare pentru deranjamente, dar sunt un creator incepator, am lucrat singur la ruta mai multe luni de zile, aceasta lucrare fiind prima mea incercare de a face o ruta in simulatorul de trenuri si cel mai probabil va fi si ultima. Toata viata am incercat lucruri noi, am cautat sa fac ceea ce mi-a placut, iar tramvaiele au fost si raman marea mea pasiune. In amintirea anilor tineretii, cand am participat la montarea primului tramvai din Constanta, la Cap de linie Sat-Vacanta, alaturi de o echipa de electricieni si mecanici condusa de un tanar inginer, ofer tuturor pasionatilor posibilitatea de a revedea si de a conduce tramvaiele recreate de mine prin Constanta virtuala.

http://trenulete.info/ruta-constanta-trams-la-download/

Parola de dezarhivare este Prognosis2010

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Prognosis



Data înscrierii: 02/Ian/2009
Ultima vizita: 07/Apr/2022
Mesaje: 442
Locație: Slobozia

MesajTrimis: Mie 26 Ian 2011 09:17:39    Titlul subiectului: 139175

Ruta Constanta Trams la download freewarehttp://trenulete.info/film-cu-ruta-constanta-dispusa-la-download-free/



Aceasta ruta este freeware, dar poate fi oferită doar de mine catre site-urile selectate de pe Internet pentru difuzare. Ruta contine fisiere cu texturi, cladiri si vehicule a caror copiere a fost permisa din rute freeware de pe internet, baza fiind ruta de tramvaie Stadtbahn U79. Fiecare tip de vânzare și de transfer (Ebay, Download, partajarea de fișiere, etc) este strict interzisă. Nu este permis să se ofere patch-uri, care să modifice în nici un fel ruta, linia de cale sau aspectul general fara consultarea si acodul meu.

Toate detalii de instalare, materialul rulant si accesoriile necesare se pot dowloada GRATUIT

_________________
Freedom is not free!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 12 Apr 2011 09:20:35    Titlul subiectului: 142499

http://www.adevarul.ro/locale/slobozia/Slobozia-_Cu_tramvaiul-prin_inima_Constantei_0_461353887.html

"Slobozia: Cu tramvaiul, prin inima Constanței

12 aprilie 2011

Autor: Mădălin Sofronie

Slobozia

Turul virtual respectă traseul inițial al tramvaielor din Constanța

Renumit în întreaga țară, după ce a realizat diorama unui oraș german al anilor ‘70, Arin Panait (48 ani) a realizat și o dioramă virtuală. Primarul din sufragerie s-a gândit trece acum la statutul de… vatman. Arin Panait a realizat, în format 3D, nu mai puțin de 14 linii de transport în comun ale orașului de la malul mării, toate circulate doar de tramvaie.

Ideea de a construi o dioramă virtuală i-a venit în urmă cu aproximativ un an și jumătate. A găsit un program special, care permite utilizatorilor conectați la calculator să conducă trenuri, virtual, și s-a apucat să realizeze propriile hărți și trasee.

Replici virtuale ale tramvaielor constănțene

Primul traseu virtual reprodus de Arin Panait a fost cel al mijloacelor de transport în comun pe care locuitorii Constanței le foloseau în urmă cu 15 ani. Mai mult, pentru a realiza un traseu mult mai complex, a înlocuit rutele fostelor troleibuze tot cu linii de tramvai. În total, este vorba despre 14 linii de transport în comun.

„Simulatorul meu este un nostalgic remember al unei epoci ceva mai puțin poluate din istoria transportului în comun constănțean. Iubitorii simulatorului și de transport electric ecologic vor putea să se relaxeze în fața calculatorului, conducând un tramvai virtual pe liniile fostelor trasee“, spune vatmanul de la Slobozia.

Tramvaiele, readuse la viață de către Arin Panait, au la bază modelele germane și au fost modificate astfel încât acestea să respecte modelele care au circulat în Constanța la mijlocul anilor “90. Vagoanele virtuale respectă toți parametrii de viteză, greutate, forță și viteză ale celor reale, care au circulat în trecut.
„Tramvaiele din simulator sunt creația mea, după amintiri, poze vechi… Ele respectă toți parametrii funcționali ai celor reale. Am vrut ca modelele virtuale să semene, în detaliu, cu cele din realitate“, descrie Arin Panait diorama virtuală.

Mai mult decât atât, vatmanul de la Slobozia a renunțat la tastatura calculatorului său și a construit un pupitru special de comandă, mai comod și mai flexibil decât tastatura, asemănător unui tablou de bord folosit de vatmanii adevărați.

Fără să stea prea mult pe gânduri, Arin Panait se „urcă“ în cabina unuia dintre tramvaiele sale virtuale și face o demonstrație. Din stație în stație, el transportă călătorii pe linia 43, din Constanța.

Traseele sunt cele reale

Călătorii orașului de la malul mării, care se urcă în tramvaiele virtuale ale lui Arin Panait, merg pe aceleași trasee pe care au circulat, în trecut, tramvaie sau troleibuze. Pentru a reda cât mai fidel fiecare rută și fiecare stație, creatorul s-a folosit de programul Google Earth."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community