Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Sistemul Automat de Taxare - cardurile Activ si Multiplu
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 19, 20, 21  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andreea_fil



Data înscrierii: 15/Feb/2010
Ultima vizita: 19/Feb/2010
Mesaje: 1
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Feb 2010 20:39:52    Titlul subiectului: Card activ nenominal 123729

Am o intrebare legata de cardul activ nenominal, daca ma poate ajuta cineva.
Acesta poate fi incarcat cu calatorii si folosit de 2 persoane, adica validat de 2 ori cand te urci in RATB?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Feb 2010 20:43:42    Titlul subiectului: 123730

Da, daca nu ma insel dupa prima validare (normala) trebuie apasat butonul 2. Poate intervine cineva mai competent pe forum si confirma / infirma ceea ce am spus eu. Poate fi folosit si de 3 sau mai multe persoane, dar in afara de prima validare trebuie apasat tot timpul butonul 2 (la urmatoarele validari)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Citaro_2



Data înscrierii: 02/Sep/2008
Ultima vizita: 07/Mai/2013
Mesaje: 46
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Feb 2010 21:39:33    Titlul subiectului: 123736

Pot sa confirm ce a spus andrei11. Trebuie tinut minte ca pentru fiecare persoana in plus se apasa butonul 2 pentru validare. (in limita creditului disponibil)
_________________
Un transport iesit din comun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 04 Mar 2010 17:31:54    Titlul subiectului: 124264

O scapare a sistemului care face viata mai dificila controlorilor: Cand aparatele sunt trecute in mod 'Control', daca se apropie de validator orice card nevalidat acesta va da un bip de eroare si va afisa 'Card nevalidat'; totusi asta nu spune daca respectivul card are vreun abonament valabil sau nu incarcat pe el, astfel ca controrul va trebui sa apese pe butonul 1 (Consultare) si sa apropie din nou cardul respectiv de validator pentru a vedea daca are vreun abonament valid sau nu.

Solutia mi se pare simpla - inlocuirea mesajului 'Card nevalidat' cu unul care sa zica 'Card nevalidat - dar abonament general pana la data de X' sau ceva similar care sa nu mai necesite o a doua consultare din partea controlorilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 04 Iun 2010 22:03:13    Titlul subiectului: 127959

Ce s-a mai intamplat cu liniile de troleu 73/74/77 unde se abolisera biletele de hartie acum vreo 6 luni? Era atunci un fel de test pentru aceasta masura. Au ramas asa doar cu carduri Activ/Multiplu sau li s-au montat la loc compostoarele clasice?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
BladHaund



Data înscrierii: 11/Iun/2009
Ultima vizita: 21/Mai/2013
Mesaje: 74

MesajTrimis: Lun 07 Iun 2010 00:30:17    Titlul subiectului: 128037

Eu am fost intr-o astfel de situatie, cand echipa era in actiune dinainte sa ma urc eu in tramvai. Pur si simplu le-am spus ca nu am avut cum sa validez (aveam portofel), un controlor a deblocat aparatul si m-a invitat sa validez.

Probabil ca numai pe tramvai e posibila aceasta situatie, din cauza (sau datorita? Smile ) faptului ca vehiculul e lung si controlul dureaza mai mult de o statie. La autobuz sau troleibuz, de regula termina in intervalul dintre doua statii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 16 Iun 2010 22:58:06    Titlul subiectului: 128494

Pe linia 106, o linie de 'cartier' din Militari sunt turate 2 autobuze in zilele de lucru si doar unul in weekend; sunt Rocar DeSimon de la Militari. Cum este linia care are statia cea mai apropiata de casa mea o folosesc destul de des si am observat astfel ca soferii nu se prea obosesc sa schimbe la capetele de linie starea sistemului de taxare. Astfel daca iau acelasi autobuz de doua ori in aceeasi zi cateodata cand imi validez abonamentul imi apare 'card deja validat' urmat de un timp cu cateva ore inainte... recordul a fost de 8 ore, cand la ultima cursa de la 22h mi-a zis ca am validat cardul pe la 13h30 Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Mie 16 Iun 2010 23:13:02    Titlul subiectului: 128496

Interesanta situatie, dar acesta este un caz fericit.
Insa atunci cand soferul uita sa mai comute aparatele de pe setarea de "GARAJ" e destul de grav, in special atunci cand te mai intalnesti si cu o cabina de bilete care nu mai da decat carduri. Situatia am patit-o personal cand fiind cu 2 prieteni ce nu erau bucuresteni au fost obligati sa procure un card multiplu pentru ca respectiva casa (intersectia Progresul - Rahova) nu mai dadea bilete de hartie, iar in troleibuzul 69 luat de la Razoare acesta era mesajul de pe aparate, mesaj ce nu s-a schimbat pana m-am dat jos din troleibuz la Foisorul de Foc. Oare ce faci in astfel de situatie cand esti in imposibilitatea de a valida calatoria si vine controlul? Stai la panda sa vezi cand se trezeste soferul sa schimbe trasa aparatului? Daca aceasta se face cand se suie controlul care blocheaza imediat aparatul iti cam iei amenda... Nu de alta dar nu prea ai cum sa dovedesti contrariul...
Plus ca, in ultima vreme, rar am vazut un aparat care sa valideze din prima. Mereu trebuie sa incerci de mai multe ori... Si daca nu esti atent ce mesaj da "cutia portocalie" iar incasezi amenda... Si aceasta este o situatie patita chiar de un membru al familiei mele...
Deci cam avem o problema...

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 16 Iun 2010 23:31:58    Titlul subiectului: 128497

Personal, ori de cate ori vad SAT-ul setat pe GARAJ la prima statie ii atrag atentia soferului; de fiecare data acesta a corectat pe loc situatia. Iar legat de validare nu e atat de complicat: Apropii cardul ceva mai sus de cercul negru si il tii acolo vreo secunda; cand se procedeaza asa rareori nu se valideaza si oricum in aceste situatii sunetul de alta frecventa (mai inalta) iti atrage atentia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Joi 17 Iun 2010 19:04:02    Titlul subiectului: 128532

Domnule, daca masina e plina ochi, nu prea ai cum sa ajungi la sofer...
Iar in ceea ce priveste validarea, corect, nu este complexa, dar in ultima vreme da cam multe erori. Chiar astazi am mai intalnit o situatie de calator amendat pentru... neatentie in aglomeratie. Ma tem ca acest sistem sa nu fie mai deficitar decat s-a dorit...

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...


Ultima modificare efectuată de către Impiegatul la Joi 17 Iun 2010 21:40:19, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 01/Mai/2024
Mesaje: 9916
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Iun 2010 20:04:04    Titlul subiectului: 128539

Poate ca lumea ar trebui sa fie informata si mai mult decat este pana acum. Ia ceva timp pana calatorii si soferii se obisnuiesc cu acest sistem.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
transeu



Data înscrierii: 11/Iul/2010
Ultima vizita: 06/Aug/2010
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Iul 2010 17:57:59    Titlul subiectului: Card-urile RATB 129851

Vreau sa imi exprim parerea despre cardurile RATB, care nu este deloc una buna. Era mai bine cu biletele RATB. Cand e aglomerat nici macar nu poti verifica numarul de calatorii pe care le mai ai pe card, plus ca aparatele de multe ori nu functioneaza si piuie ca nebunele. Mai bine se ramanea la varianta cu biletele RATB.
_________________
Transport business Bucuresti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Iul 2010 18:15:08    Titlul subiectului: 129852

Categoric cardurile sunt mult mai bune decat biletele. Poate ar trebui montate mai multe.
Se poate verifica destul de usor cati bani ti-au mai ramas, dar trebuie sa stii unde sa te uiti.
Nu este o informatie verificata, dar am impresia ca si la centrele de abonament RATB se pot verifica. Sau la controlorii de bilete (de carduri).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
transeu



Data înscrierii: 11/Iul/2010
Ultima vizita: 06/Aug/2010
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Iul 2010 18:52:02    Titlul subiectului: 129854

Da, stiu, dar mie mi se pare mai complicat din cauza aglomeratiei. Plus ca Primaria Capitalei a cheltuit in jur de 12 milioane euro pentru implementarea acestui sistem si inca nu i-a descoperit beneficiile - acestea sunt stabilite pentru viitor, cand se va monitoriza traficul prin satelit si pe baza numarului de calatori, cu scopul decongestionarii traficului. Daca nu pastrezi chitanta cand cumperi un card, nu stii cand expira pentru ca pe el nu scrie aceste date, ci doar numele proprietarului. Ca sa afli cate zile mai este valabil un card trebuie neaparat sa-l validezi.
Si mai e o chestie, de exemplu chiar daca ai abonament pe acel card, tot trebuie sa-l validezi, ceea ce mi se pare ca reprezinta o grija in plus pentru un calator comod si obisnuit cu un abonament RATB vechi.

_________________
Transport business Bucuresti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Iul 2010 19:42:22    Titlul subiectului: 129862

Nu e adevarat, ca sa consulti cati bani mai ai pe card / cand expira abonamentul trebuie sa apesi butonul 1 si-ti da informatia fara sa-ti "composteze" biletul. La abonament la fel, nu trebuie sa validezi cardul. Eu nu l-am validat niciodata ( am abonament de 50 lei de prin 1970) (Am avut si abonament valabil 6 luni pentru copiii ai caror parinti (parinte) lucra la ITB - primeam gratuit abonament pentru 3 linii, indiferent care si care trebuia validat o data la 6 luni).
Aici poate ai partial dreptate, sunt unele validoare care nu afiseaza informatia ceruta cand apesi butonul 1, ci cu totul alte informatii, dar cred ca sunt defecte.
Chitanta pentru abonament trebuie pastrata in mod obligatoriu, in caz de defectiune a cardului este singura modalitate sa dovedesti ca ai abonament valabil. Vezi sa-ti treaca pe card corect numarul cardului - eu verific totdeauna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
transeu



Data înscrierii: 11/Iul/2010
Ultima vizita: 06/Aug/2010
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 14 Iul 2010 19:41:53    Titlul subiectului: 130041

Am inteles, multumesc frumos. Posibil sa fi fost defecte compostoarele la care s-a validat cardul, nu zic ca nu. Uneori se intampla ca cineva sa valideze un card care a fost incarcat recent si compostorul sa afiseze intr-una "Repetati validarea la acelasi validator". Oricum daca totul ar merge perfect, nu sunt rele cardurile portofel, insa cum nu prea merge totul bine, multi vor ramane cu un gust amar in urma acestor schimbari.
_________________
Transport business Bucuresti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Joi 15 Iul 2010 00:04:47    Titlul subiectului: 130073

Daca tot suntem pe net , iti propun si o alta alternativa : https://online.ratb.ro/
Iti faci cont si ai acces la toate informatiile + poti reincarca online;
datele despre soldul curent se actualizeaza zilnic (dupa ora 0) si valabilitatea unui abonament o vezi mereu

Gandeste-te si la avantaje, care cred ca sunt mai multe
-nu mai porti "n" bilete de hartie + abonament metrou + abonament linii RATB (sa presupunem)
-la metrou, in rush hours, mai mereu e mai liber la validatoarele pentru carduri decat pentru cele clasice
-plastic rezistent la spalat Wink
-posibilitatile online de mai sus - gandeste-te la cozile pe care le scazi - de ex. imi aduc aminte ce aglomeratie era/este la centrele pentru studenti/elevi care nu au orar toata ziua

et caetera...

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
transeu



Data înscrierii: 11/Iul/2010
Ultima vizita: 06/Aug/2010
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 06 Aug 2010 01:37:58    Titlul subiectului: 131306

Multumesc de pont. E adevarat ca exista multe avantaje, adevarul e undeva pe la mijloc cred. Insa cand mai merg cu transportul in comun si vad ca nu merg validatoarele, ma apuca toti nervii... Macar sa faca o treaba ca lumea si romanii, si atunci nu as mai avea nimic de zis...
_________________
Transport business Bucuresti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Vin 06 Aug 2010 12:00:03    Titlul subiectului: 131315

Am observat un lucru la validarea cardului la metrou. De fiecare data cand il pun, se aprinde ledul stang, devine rosu si se aude un zgomot pentru 1-2 secunde. Dupa, trebuie iar sa validez, si abea atunci mi se da liber.
De la ce apar aceste "deranjamente"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Aug 2010 12:56:54    Titlul subiectului: 131667

Astazi am fost sa-mi prelungesc abonamentul lunar si vanzatoarea m-a intrebat daca am mai avut probleme cu cardul, pentru ca nu il putea citi. Mi-a spus apoi ca s-a demagnetizat si trebuie sa-mi fac unul nou (cu un cost suplimentar de 4.7 lei). Eu nu obisnuiesc sa-mi validez cardul, caci am abonament, dar ar fi fost surprinzator sa aflu de la controlor ca mi s-a defectat cardul (oarecum prevazator, port cu mine si bonul de la ultima reincarcare, deci as fi putut demonstra ca am abonament valabil).

Intrebarea mea este - este acesta un lucru oarecum comun? Mi-am facut card cand s-a introdus sistemul (vara lui 2007 daca nu ma insel) si de atunci nu l-am mai schimbat. S-a demagnetizat din cauza vechimii sau din cauza ca l-am supus la un camp magnetic neobisnuit, candva recent?

Si urcandu-ma in tramvai dupa aceea, am descoperit ca inca merge perfect cardul vechi. Oare au inceput sa-si rotunjeasca veniturile din vanzarea de carduri? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
aztec



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Dec/2019
Mesaje: 85
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 11 Aug 2010 14:39:28    Titlul subiectului: 131673

Nu cred ca s-a demagnetizat.
Sunt cam proaste si apar crapaturi in el de la micile deformari ce apar probabil in portofel sau pe unde il tii.
Si eu am patit cam acelasi lucru, numai ca eu foloseam variana portofel electronic.
Am urcat in autobuz si sa il validez... nimic. Ok, ma mut la alt aparat, incerc, tot nimic, revin la primul mai incerc si acolo fara succes. Cand colo in autobuz, controlul. Probabil au vazut cazna mea si au venit la mine direct sa ma intrebe de sanatate. Un pic de noroc am avut ca urcase unul si prin spate si vazuse ca am incercat si acolo si au fost oarecum mai intelegatori, dar au verificat si cu aparatul lor (dupa ce au mai incercat si el la validatoare) precum si la un chiosc de bilete. Tot treaba cu demagnetizatul au spus si la mine, numai ca daca un card de banca tinut in aceleasi conditi nu patise nimic,... de ce tocmai cardul RATB...
Pana la urma la un alt chiosc am fost si aia ceva mai experimentata a vazut problema, a trebuit sa fac anularea cardului(sau ceva asemanator) si abia a 2-a zi am luat altul, platit binenteles.
Numai ca ei nu pot verifica instant daca tu mai ai bani pe card, si asta e o problema daca nu ai chitanta la tine..
PS: tot magari sunt si cu validarea de 3 ori pentru un drum pana in centru si inapoi. Si se incapataneaza sa zica ca asa trebuie....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Mie 22 Dec 2010 22:21:26    Titlul subiectului: 137824

S-a pus o noua versiune a site-ului https://online.ratb.ro

Noutati :

- noi titluri de calatorie (inclusiv abonamentele limitate Metrorex) disponibile la reincarcare
- actiuni suplimentare disponibile pentru cardurile dumneavoastra de transport (posibilitatea de blocare a cardului online si o noua interfata grafica)
- un format de chitanta imbunatatit cu date utile pentru decontare
- mai multe notificari prin email si mesaje mai explicite
- o sectiune imbogatita cu raspunsuri detaliate la intrebarile frecvente

Probabil ca cei ce merg zilnic au observat (dar merita mentionat si pe forum) faptul ca la abonamentul lunar de metrou cu 62 de calatorii este afisat in timp real numarul de calatorii disponibile

De asemenea, nu stiu daca s-a mentionat, site-ul este 3D Secure, adica include inca un nivel de securitate prin parola pentru cardurile inrolate in 3D Secure.

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yo3ies



Data înscrierii: 03/Noi/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2015
Mesaje: 60
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 21 Feb 2011 11:32:02    Titlul subiectului: 140250

http://b365.realitatea.net/news/bilet-unic-pentru-autobuz-tramvai-si-metrou-in-bucuresti

"Bilet unic pentru autobuz, tramvai și metrou în București

21 Feb Cristina Macuc

Sistemul de tarifare unitară a transportului public din București ar urma să fie extins și în localitățile apropiate Capitalei precum Chiajna, Pipera și Pantelimon unde operează acum firme private cu microbuze de călători.
Călătorii cu mijloacele de transport public ar putea folosi același tip de bilet pe autobuz și metrou (Foto realitatea.net)

Potrivit scrisorii Fondului Monetar Internațional (FMI), activitatea de transport public în București a RATB și Metrorex trebuie să fie gestionată de o singură autoritate metropolitană de transport unde vor adera inclusiv operatorii privați de transport din localitățile limitrofe Capitalei.

“Călătorul trebuie să poată circula cu același tip de bilet atât pe RATB, cât și la metrou. Scopul este integrarea tarifară pentru că acum călătorul plătește diferit și îl dezavantajează. Plătește o dată la RATB călătoria simplă, plătește la metrou călătoria simplă și, dintr-o dată, se dublează costul. Așa, cu un cost nu chiar mediu, dar relativ bine socotit, de 2 lei de exemplu s-ar putea circula atât cu metroul cât și la suprafață”, a precizat pentru B365.ro Gheorghe Udriște, directorul general al Metrorex SA care a adăugat că încasările rezultate din vânzarea biletelor ar urma să fie împărțite proporțional între firmele de transport în comun.

“Sistemul tarifar unitar ar urma să fie extins și la zonele limitrofe pentru că nu poți să lași operatorul privat de la Chiajna să ia pielea de pe om până în București și aici când ajunge să nu mai aibă bani de metrou. Autoritatea metropolitană de transport ar aduce la un loc toate administrațiile locale pentru că nu te oprești cu transportul la capătul tramvaiului 10 la Zemeș, pe Șos Chitilei, trebuie să te duci și în Chitila pentru că mare parte a locuitorilor acestui oraș sau din Chiajna, Pipera și Pantelimon lucrează în București și migrația dinspre localitățile perurbane trebuie integrată în sistemul de transport al zonei metropolitane”, motivează Udriște.

În prezent, la RATB și Metrorex se poate taxa călătoria cu mijloacele de transport public utilizând același instrument de plată, respectiv cardul activ reîncărcabil.

Potrivit conducerii Metrorex SA, activitatea noii autorități metropolitane de transport ar trebui gestionată fie de Ministerul Transporturilor, fie de către Guvern. În schimb, Udriște susține că metroul nu ar trebui transferat la Primăria Capitalei. “Primăria nu poate să suporte integral costurile. Metroul are nevoie de sume foarte importante de bani pentru dezvoltare, pentru modernizare, precum și RATB-ul. Cea mai viabilă soluție este aceea a unei autorități metropolitane de transport”, a conchis Udriște."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mar 29 Mar 2011 18:35:01    Titlul subiectului: 141869

Astazi am observat o problema la SAT la doua autobuze diferite de la Autobaza Militari: Validatoarele aveau orele setate cu 2 ore inainte fata de ora reala. O fi vreo problema de la trecerea la ora de iarna la cea de vara, cineva sa fi reglat prost tranzitia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Mie 27 Apr 2011 00:22:25    Titlul subiectului: 142927

Am si eu o intrebare despre cardurile astea: cand e control am inteles ca scrie "Control" pe ecranele validatoarelor. Atunci mai pot valida cardul? Mai pe romaneste: eu vreau sa merg fara bilet,iar cand e sa fie control sa am ceva la indemana si sa compostez repede. Ce e mai avantajos, mai sigur? Biletul + compostorul standard sau cardul acesta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 19, 20, 21  Următoare
Pagina 15 din 21

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community