Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Vaporase si barcute din Bucuresti
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Transport naval
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Iul 2010 23:28:15    Titlul subiectului: 130198

Da, trist, foarte trist. L-am vazut si eu la podet. Hai sa te inveselesc cu o veste buna: AURORA 4 s-a intors acasa, la Floreasca. L-am vazut azi si nu-mi venea sa-mi cred ochilor, un vaporas ce disparuse a reaparut. Poate a fost la reparat pe undeva.Langa el sunt si niste barcute si mai era si un "HERASTRAU"(catamaran) dar nu mai este.Ar fi posibil sa fi functionat ecluza in acest an si prin ea sa fi trecut AURORA 4 sa fi mers la reparat la ALPA si tot prin ea sa fi plecat si catamaranul de la Floreasca :?: Sincer la ALPA am vazut acostate in ultimul timp doar vaporasele de pe Herastrau dar este posibil ca AURORA 4 sa fi fost in docurile acoperite. Acest vaporas avea inainte o prelata galbena dar acum nu mai are prelata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Sâm 17 Iul 2010 21:31:51    Titlul subiectului: 130314

Intr-adevar, vestea este una cat se poate de buna!! Totusi, AURORA4 a ramas la fel ca inainte? Sau a fost modificat???

O veste placuta pentru locuitorii Capitalei. Pe Lacul Tei, dupa mai bine de 20 de ani au fost aduse hidrobiciclete, si in cel mai surt timp le vor da drumul. Timp de 20 de ani, pe Lacul Tei nu a mai circulat nici un vaporas, nici o barcuta. Doar cateva skijeturi in urma cu vreo 7 ani, doar cate o barca pneumatica sau vreo barca cu motor aduse de proprietari, , sau cate un jgheab cu pescari braconieri. Si iata ca astazi am ramas surprins sa constat ca Debarcaderul de sub Restaurantul Brotacei din Parcul Tei - 8 mai, a fost imprejmuit cu gard, au fost amplasate 2 cabine din lemn, si au fost aduse 20 de hidrobiciclete care vor fi puse in functiune curand. Vor mai fi aduse si 30 de barci din fibra de sticla. Au fost aduse si geamanduri (balize) care vor fi amplasate in mijlocul lacului, pentru a putea fi legate barcile si hidrobicicletele. Astazi am testat si noi aceste hidrobiciclete, sunt foarte confortabile, la pedale se da foarte usor, pentru ca hidrobicicletele sunt noi noute, nu au mai fost folosite.



hidrobiciclete pe lacul tei.jpg
 Descriere:
Cel mai nou model de hidrobiciclete
 Mărime fișier:  212.01 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

hidrobiciclete pe lacul tei.jpg



Hidrobiciclete 17 iulie 2010.jpg
 Descriere:
sambata 17 iulie 2010
 Mărime fișier:  218.84 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

Hidrobiciclete 17 iulie 2010.jpg



sunt amplasate si 2 cabine din lemn.jpg
 Descriere:
unele hidrobiciclete sunt albe, altele galbene. S-au instalat si doua cabine din lemn, una pentru bilete, alta fiind folosita ca un chiosc
 Mărime fișier:  301.49 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

sunt amplasate si 2 cabine din lemn.jpg



Lacul Tei Hidrobiciclete.jpg
 Descriere:
Doua hidrobiciclete pe Lacul Tei
 Mărime fișier:  171.24 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

Lacul Tei Hidrobiciclete.jpg



geamanduri care vor fi amplasate in mijlocul lacului.jpg
 Descriere:
In mijlocul Lacului Tei vor fi amplasate geamanduri pentru a lega barcile si hidrobicicletele care nu vor mai incapea la debarcader fiind de rezerva si folosite in weekend
 Mărime fișier:  232.89 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

geamanduri care vor fi amplasate in mijlocul lacului.jpg



barca de serviciu.jpg
 Descriere:
Barca ce va fi folosita doar de personalul debarcaderului, fiind folosita si ca salvamar
 Mărime fișier:  154.6 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

barca de serviciu.jpg



am probat si noi hidrobicicletele.jpg
 Descriere:
Si nu se putea sa plecam, fara sa probam si noi aceste minunate bijuteri care vor mai veseli acest lac trist si parasit!!!
 Mărime fișier:  224.63 kb
 Vizualizat:  de 33393 ori

am probat si noi hidrobicicletele.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 18 Iul 2010 00:17:17    Titlul subiectului: 130327

Super! Referitor la ceea ce a mai circulat pe Tei in ultimii ani as avea de adaugat cateva detalii pe care nu le-am adaugat pana acum, intrucat nu intrau in contextul discutiilor de pe forum: la fostul strand Chefalul, din aleea cu acelasi nume se amenajase un restaurant in asociatie intre Yacht Clubul Regal si trustul MediaPro si o terasa numita Keoke. Tot Yacht Clubul isi crease acolo o mica baza nautica de care se ocupa tatal meu, care administra barcile( 2 barci cu vele tip Finn, o salupa, o barca pneumatica dotata cu motor si cateva barci pentru copii tip Optimist), antrena copiii veniti la cursurile de yachting precum si persoanele adulte care erau legitimate ca membrii Yacht Club-ului si doreau sa se initieze in navigatia cu vele. Cu aceasta ocazie il mai ajutam si profitam si eu de aceste barcute pentru a ma plimba si a imi aduce aminte de copilaria minunata petrecuta la baza nautica a Strandului Studentesc. Perioada de glorie a bazei de la Tei a Yacht Club-ului au fost anii 2003, 2004, 2005 dua care a venit gloria imobiliarelor si s-a distrus totul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Dum 18 Iul 2010 20:23:07    Titlul subiectului: 130349

Doua ilustrate din colectia mea personala. Lacul Herastrau la sfarsitul anilor '50, si Lacul Cismigiu in perioada interbelica.


Lacul Herastrau si Casa Scanteii la jumatatea anilor '50.jpg
 Descriere:
Ilustrata din colectia personala
 Mărime fișier:  199.06 kb
 Vizualizat:  de 33369 ori

Lacul Herastrau si Casa Scanteii la jumatatea anilor '50.jpg



Lacul Cismigiu in perioada interbelica.jpg
 Descriere:
ilustrata din colectia personala
 Mărime fișier:  188.05 kb
 Vizualizat:  de 33369 ori

Lacul Cismigiu in perioada interbelica.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 23 Iul 2010 10:24:08    Titlul subiectului: 130576

Sa adaug si eu o fotografie "clasica", din parcul Herastrau:


IMG_2292.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  271.11 kb
 Vizualizat:  de 33328 ori

IMG_2292.JPG



IMG_2291.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  245.21 kb
 Vizualizat:  de 33328 ori

IMG_2291.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 11:34:06    Titlul subiectului: 130696

Superba fotografie! Este o poza ,,clasica'' intrucat putem admira acel vaporas exact in forma lui clasica in care a fost construit. Din pacate nu ii pot identifica numele, insa este un vaporas etajat construit la inceputul anilor'60, facand parte din prima categorie de vaporase etajate aduse pe Herastrau, si care nu poate fi decat BUFTEA, MOGOSOAIA, CERNICA sau FLOREASCA. In acest moment, toate se mai gasesc pe Lacul Herastrau, se pot vedea si in pozele din acest topic, insa in ce hal pot arata! Si daca tot a venit vorba de Lacul Herastrau, anul trecut in 2009, asa cum am precizat in topicele de mai sus, au fost aduse hidrobiciclete noi, de culoare albastru deschis, cu un aspect ciudat, cu o forma rotunda, si cu paleta din plastic. Acestea nu au avut succes! Toate aproape s-au stricat, s-au rupt, nefiind reusite. Din acest motiv, nu au mai putut circula anul acesta prea mult, asa ca cei de la ALPA, au fost nevoiti sa aduca alte hidrobiciclete noi, dar alt model, asa cum sunt si cele de pe Lacul Tei. Voi posta mai jos cateva fotografii atat cu hidrobicicletele noi, aduse de curand pe Herastrau, dar si cu cele de anul trecut care par sa aiba 10 ani si nu un an, care zac intr-un hal fara de hal pe malul Debarcaderului Central! Pozele sunt facute duminica 25 iulie 2010


HIDROBICICLETE1.jpg
 Descriere:
Noile hidrobiciclete
 Mărime fișier:  167.76 kb
 Vizualizat:  de 33284 ori

HIDROBICICLETE1.jpg



HIDROBICICLETE2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  168.42 kb
 Vizualizat:  de 33281 ori

HIDROBICICLETE2.jpg



HIDROBICICLETE3.jpg
 Descriere:
se vede si o hidrobicicleta veche, bleu cu scaune portocalii
 Mărime fișier:  168.5 kb
 Vizualizat:  de 33281 ori

HIDROBICICLETE3.jpg



HIDROBICICLETE4.jpg
 Descriere:
hidrobiciclete vechi
 Mărime fișier:  189.19 kb
 Vizualizat:  de 33281 ori

HIDROBICICLETE4.jpg



HIDROBICICLETE5.jpg
 Descriere:
hidrobiciclete stricate
 Mărime fișier:  188.54 kb
 Vizualizat:  de 33281 ori

HIDROBICICLETE5.jpg



HIDROBICICLETE6.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  228.34 kb
 Vizualizat:  de 33281 ori

HIDROBICICLETE6.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mie 18 Aug 2010 16:40:48    Titlul subiectului: 132074

Iata in fotografia aceasta cele doua modele de vaporase etajate. In partea stanga se vede CERNICA sau MOGOSOAIA, aparute la inceputul anilor '60. Varful cabinei de conducere situata la etaj vine catre interior. De fapt, daca va uitati cu atentie veti observa ca sunt ambele vaporase unul langa altul.Se observa doua catarge. In dreapta ,modelul de vaporase aparut la inceputul anilor '70 , se poate diferentia cu usurinta, intrucat varful de la cabina de la etaj situata este pozitionat catre exerior. Acel vaporas poate fi BANEASA sau OTOPENI. FOTO: ALPA


ETAJATE.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  103.58 kb
 Vizualizat:  de 33127 ori

ETAJATE.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Joi 19 Aug 2010 21:08:22    Titlul subiectului: 132125

Spuneam acum o luna ca au fost aduse pe Lacul Tei 20 de hidrobiciclete SPAT si ca urma sa aduca si barcute. Dupa 2 zile au fost aduse si 30 de barcute PESCARUS care animeaza cat de cat dupa o absenta de 20 de ani, Lacul Tei. Daca intr-un mesaj mai sus, am postat hidrobicicletele la mal, astazi voi posta cateva poze cu barcutele la debarcader, si poze cu luciul Lacului Tei, in care se observa timid cate o ambarcatiune de agrement!

Barcutele si hidrobicicletele se pot inchiria de la Debarcaderul de sub Restaurantul Brotacei si costa 10 lei pe ora.



BARCI PE TEI 19 AUGUST 2010.jpg
 Descriere:
Prima barca nu este modelul Pescarus, este singura de acest fel
 Mărime fișier:  199.22 kb
 Vizualizat:  de 33102 ori

BARCI PE TEI 19 AUGUST 2010.jpg



BARCUTE PE TEI 19 AUGUST 2010.jpg
 Descriere:
Unele barcute sunt scoase pe mal. Nu au fost legate de balize in larg ca sa nu fie furate, nu mai au nici loc la debarcader, asa ca unele au fost aduse degeaba ca nici clienti nu sunt prea multi
 Mărime fișier:  222.01 kb
 Vizualizat:  de 33102 ori

BARCUTE PE TEI 19 AUGUST 2010.jpg



BARCI LA DEBARCADER.jpg
 Descriere:
Barci care nu au fost folosite, se observa si o hidrobicicleta in larg
 Mărime fișier:  274.64 kb
 Vizualizat:  de 33102 ori

BARCI LA DEBARCADER.jpg



HIDROBICICLETA PE LAC.jpg
 Descriere:
O hidrobicicleta care da putina viata Lacului Tei
 Mărime fișier:  205.58 kb
 Vizualizat:  de 33102 ori

HIDROBICICLETA PE LAC.jpg



LACUL TEI .jpg
 Descriere:
Timid, pe lac se vede si cate o ambarcatiune care da lacului un aspect placut!
 Mărime fișier:  175.52 kb
 Vizualizat:  de 33102 ori

LACUL TEI .jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 18 Oct 2010 14:58:22    Titlul subiectului: 135026

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Primaria_Capitalei_cheltuieste_1-5_milioane_de_lei_pe_un_vaporas_0_355164776.html

"Primăria Capitalei cheltuiește 1,5 milioane de lei pe un vaporaș

Simona Soare

Duminică 17 oct 2010

Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București (ALPAB), instituție subordonată Primăriei Municipiului București va cumpăra în perioada următoare un vaporaș în valoare de 1,5 milioane de lei.

În prezent, oficialii Primăriei Capitalei așteaptă ofertele pentru nava de transport pasageri până în luna noiembrie. Ea trebuie să aibă o capacitate de 50 de locuri și să poată fi amplasată pe Lacul Herăstrău.

Investiția a fost deja aprobată de la începutul anului de Consiliul General al Primăriei, iar directorul ALPAB, Radu Popa, citat de Realitatea TV, susține că nu este o invenție, ci „o propunere pentru servicii și siguranță a turiștilor și a bucureștenilor“.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE ANGEL



Data înscrierii: 23/Iun/2010
Ultima vizita: 04/Oct/2012
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Oct 2010 09:26:00    Titlul subiectului: 135091

Duminica 17 octombrie 2010 a fost ultima zi in care bucurestenii si nu numai, s-au putut plimba cu vaporasele, barcutele si hidrobicicletele de pe Lacul Herastrau. Vremea fiind una inchisa si racoroasa, nu a atras prea multi clienti. Ieri au fost duse la ALPA toate barcutele si hidrobicicletele de la debarcader. In luna aprilie 2011 acestea vor fi aduse din nou la debarcader si puse la dispozitia cetatenilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Oct 2010 20:37:15    Titlul subiectului: 135651

Poza istorica! Lacul IOR prin anii '70, cred. In stanga imaginii se vede o parte din Insula Pensionarilor, iar in capatul ei este acostat vaporasul MUGUREL "nava amiral" a lacului IOR. Nu stiu ce cauta acolo, imi amintesc faptul ca iarna era acoperit cu huse si legat in mijlocul canalului dintre insula si debarcader. Pe lacul IOR au fost vaporasele MUGUREL, STRAULESTI (adus de la Tei), HAIDUCUL-un vapor mare de Dunare care a fost amplasat langa pod la inceputul anilor '90, dar nu a circulat pe lac, fiind restaurant; am aflat ca inaintea lui MUGUREL ar fi fost un vaporas mai mic, decapotabil, facut din lemn.


49[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.34 kb
 Vizualizat:  de 32621 ori

49[1].jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 03 Noi 2010 10:17:53    Titlul subiectului: 135790

http://www.ziarulring.ro/stiri/21622/vom-avea-sase-porturi-turistice-in-inima-capitalei

"Alina Nicu 02.11.2010

Vom avea sase porturi turistice in inima Capitalei

TURISM. Cu vaporasul din Floreasca pana-n Tei... pe bani europeni

Bucureștenii vor putea traversa lacurile Tei și Floreasca cu vaporașul și cu șalupa. Pe maluri vor fi amenajate porturi turistice, iar în parcuri vor exista amfiteatre cu scene plutitoare și piscine cu plaje. Pentru ca toate acestea să devină realitate în cel mai scurt timp cu putință, Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București (ALPAB) se zbate din răsputeri să atragă fonduri UE.

Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București, subordonată Primăriei Capitalei, și-a propus amenajarea, din fonduri UE, a unui inedit circuit turistic pe lacurile Floreasca și Tei. Proiectul a fost aprobat de curând de consilierii municipalității, iar acum instituția face tot posibilul pentru a accesa fonduri nerambursabile pentru schimbarea la față a celor două parcuri și pentru ca bucureștenii să navigheze liniștiți pe lacurile Floreasca și Tei.

Salvamar la orizont

Pe maluri vor fi amenajate șase porturi turistice cu chioșcuri pentru activități turistice și 12 debarcadere de unde se vor putea închiria ambarcațiuni mici atât pentru agrement, cât și pentru sport nautic. În apropierea acestora vor exista puncte de prim ajutor, dar și salvamari. „Vom accesa fonduri nerambursabile pentru ca ALPAB să poată realiza un proiect de o asemenea anvergură, mai ales în această perioadă în care bugetul este diminuat. Avem un obiectiv de investiție prin care se urmărește crearea de circuite turistice, prin plimbări cu ambarcațiunile aflate în dotare pe aceste lacuri”, susține Radu Popa, directorul instituției. În parcurile Tei și Floreasa vor exista două amfiteatre cu scene plutitoare unde vor avea loc fel și fel de spectacole, iar pe apă vor exista și platforme plutitoare. Bucureștenii vor putea să facă și plajă, pentru că vor avea la dispoziție locuri special amenajate cu piscine.

20 de milioane de euro vor fi investite pentru realizarea acestui proiect pentru care ALPAB va depune zilele următoare o cerere de finanțare la REGIO -Programul Operațional Regional.

„Vor fi realizate porturi turistice și debarcadere amplasate pe lacurile de agrement. Se vor efectua lucrări de amenajare a canalului navigabil și a unei ecluze între cele două lacuri.” Radu Popa, director ALPAB
"



vom-avea-sase-porturi-turistice-in-inima-capitalei-434x326.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.37 kb
 Vizualizat:  de 32549 ori

vom-avea-sase-porturi-turistice-in-inima-capitalei-434x326.jpg



vom-avea-sase-porturi-turistice-in-inima-capitalei0.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  17.72 kb
 Vizualizat:  de 32549 ori

vom-avea-sase-porturi-turistice-in-inima-capitalei0.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manta B



Data înscrierii: 03/Apr/2011
Ultima vizita: 28/Feb/2013
Mesaje: 12
Locație: Iasi; Bucuresti

MesajTrimis: Mie 06 Apr 2011 18:28:32    Titlul subiectului: 142298

"Si in fine, pe Lacul Tei a mai existat un vapor tip bac din cate am inteles, care se numea HAIDUCUL. Acesta s-a scufundat in anul 1971 din cauza ca s-au urcat in el prea multi pasageri care plecasera de la strand pentru ca incepuse o furtuna. A fost o mare tragedie atunci, zeci de pasageri au murit innecati! Cine stie mai multe rog sa scrie in aceasta rubrica!"

Pai...o am pe mama langa mine, si ea spune ce stie:
"Pe vremea aceea, locuiam in Tei, fiind o pustoaica de 15 ani. Totul s-a intamplat intr-o vara cand dupamiaza cerul s-a intunecat iar lumea care facea strand pe partea opusa Teiului s-au imbulzit pe bac pentru a scapa de ploaie. La 2-3 metri de ponton, bacul s-a rupt si datorita panicii au murit foarte multi oameni deoarece nu atat faptul ca erau la distanta de mal cat ruptura in sine, evenimentul neobisnuit i-a inspaimantat. De la spitalul Emilia Irsa s-au trimes salvari si oameni care locuiau aproape au sarit sa-i ajute pe innecati. Din nefericire, nu foarte multi au putut fi salvati. In cartier, accidentul a avut un ecou fantastic. Postasii povesteau ca mai ales in Floreasca sunt multe apartamente la care nimeni nu mai raspundea la sonerie. Totodata multi copii au ramas fara parinti atunci. Cam asta-i tot...."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 24 Apr 2011 14:18:12    Titlul subiectului: 142878

De Paste, plimbari gratuite cu vaporasul pe Herastrau. Articolul se gaseste aici

Citat:
ALPAB oferă plimbări gratuite cu vaporașul pe Lacul Herăstrău, de Paște

În zilele de Paște, 24.04 și 25 .04.2011, Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București va oferi plimbări gratuite cu vaporașul pe Lacul Herăstrău, începând cu ora 11.00, la Debarcaderul Central (intrarea Pavilion H).

„Programul zilnic la Debarcaderul Central se va desfășura între orele 11.00 – 18.00, fiind pregătite 6 ambarcațiuni A.L.P.A.B., care să asigure traversarea sau turul de lac, pentru toți cei care aleg să se relaxeze în natură, pe Lacul Herăstrău”, a declarat Radu Popa, director general A.L.P.A.B.

Conform celor de la RealitateaTv, in perioada sarbatorilor pascale vor fi puse la dispozitia calatorilor, 4 vaporase de 60 respectiv 20 de locuri si doua salupe de 12 locuri.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Dum 01 Mai 2011 18:47:45    Titlul subiectului: 143185

Vaporasele, barcutele si hidrobicicletele, au circulat pe Lacul Herastrau anul acesta in ziua de Florii, duminica 17 aprilie 2011. Tariful acestora a ramas neschimbat, insa in ziua de Florii, in prima si a doua zi de paste, 24 si 25 aprilie 2011 precum si de Ziua oamenilor muncii 1 mai 2011, plimbarile si traversarile cu vaporasele au fost gratuite. Vaporasele OTOPENI, BANEASA, DAMBOVITA si AURORA2 au fost folosite pentru plimbari, iar salupele ALPA pentru traversari, prin rotatie cate doua.

In ziua de 1 mai au fost puse in circulatie si pe Lacul Tei barci si hidrobiciclete, tariful acestora ramanand acelasi ca si anul trecut.

_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Lun 16 Mai 2011 11:09:00    Titlul subiectului: 143625

Referitor la scufundarea bacului HAIDUCUL, eu am postat intr-un mesaj mai sus cateva informatii incomplete sau chiar eronate. De exemplu anul in care s-a scufundat nu a fost 1971 cum am specificat mai sus, ci 1970. Iata si alte informatii mai complexe referitor la acel dezastru: http://vaporase.forumotion.net/t131-haiducul
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Mie 10 Aug 2011 14:25:22    Titlul subiectului: 147530

Am reusit sa surprind si eu acum cateva zile AURORA 4 pe Lacul Floreasca, nu mai stiam nimic de ea!
Starea in care se gaseste este dezolanta!



P1010136.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  284.65 kb
 Vizualizat:  de 30336 ori

P1010136.jpg



P1010135.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.93 kb
 Vizualizat:  de 30336 ori

P1010135.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 10 Aug 2011 22:04:32    Titlul subiectului: 147548

Da, anul trecut cand ma bucuram de reaparitia lui (lipsise o perioada), avea si o prelata galbena, care acum lipseste cu desavarsire. Oare mai functioneaza, ca in 2008 l-am vazut mergand... Interesant este al cui o mai fi acest vaporas si ce intentii are cu el, intrucat plimbari de pasageri nu l-am vazut facand de cand e la Floreasca. In perioada cand s-a rupt bacul pe Tei era si la Floreasca unul similar, care facea legatura intre malul din Calea Floreasca si fostul strand unde este acum AURORA 4. De fapt pontonul si babalele de pe malul Caii Floreasca au ramas. Apropos; pozele le-ai facut cu teleobiectivul sau ai gasit o barca sa te apropii?Sunt cumva barci si pe Lacul Floreasca?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Joi 11 Aug 2011 21:59:08    Titlul subiectului: 147583

Vaporasul AURORA 4 nu mai este functional. In felul in care arata asa descompletat, aproape ca nici nu mai seamana cu vaporasele identice cu acesta.
Fara prelata partea din fata pare prea mare, si am impresia au fost scoase cateva tevi pe care statea prelata. Ceva este lipsa la el, prea pare stirbit. Uitandu-ma cu atentie, nu se mai afla nici geamuri la cabina de condus. Imi pare rau ca a ajuns in asa hal, si eu l-am vazut in urma cu mai multi ani circuland in toata splendoarea pe suprafata Lacului Floreasca. Pozele le-am facut cu un aparat obisnuit de pe malul de vis-a-vis. Decat am apropiat putin. Am si o poza cu vaporasul facuta fara sa mai apropii.(vezi prima poza) Lacul Floreasca este un lac pustiu. Pe luciul acestuia nu circula aproape nimic. Am sa postez si cateva poze cu Lacul Floreasca. Se gasesc totusi cateva barci cu motor care sunt ancorate langa AURORA 4. Si mai sunt cateva barci din fibra folosite pentru lucru. Am sa atasez si cateva poze cu cateva barci din fibra de pe Lacul Floreasca. Dar barcute pentru plimbari nu mai exista pe acest lac. Iar vaporase nici atat. In afara de AURORA 4 care este un vaporas mort si pacat de el, in zilele de vineri sambata si duminica mai coboara prin ecluza din Lacul Floreasca de vreo 7-8 ori cate un vaporas de plimbare. Printre pozele de mai jos atasez si una cu vaporasul ALPA 6 pe Lacul Floreasca. Si voi atasa si 2 poze cu ALPA 6 trecand prin ecluza. Pentru ca de anul acesta din nou s-a pus in functiune ecluza. Iar pe Lacul Herastrau barcile au ramas cele de anul trecut. Insa hidrobicicletele vad ca le schimba in fiecare an. Ori se strica prea repede, ori cine mai stie... daca acum 2 ani erau unele rotunde Pelikan, albastru deschis (se gasesc poze in mesajele mei vechi) anul trecut au fost aduse unele SPAT iar anul acesta altele. Acestea sunt asemanatoare cu cele de anul trecut, insa mult mai mari.



P1010133.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  261.38 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010133.jpg



P1010134.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  300.38 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010134.jpg



P1010151.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  429.97 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010151.jpg



P1010152.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  369.21 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010152.jpg



P1010155-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  306.75 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010155-1.jpg



P1010156-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  365.88 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010156-1.jpg



P1010157-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  347.81 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010157-1.jpg



P1010158-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  379.59 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010158-1.jpg



P1010163-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  377.75 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010163-1.jpg



P1010164-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  428.22 kb
 Vizualizat:  de 30283 ori

P1010164-1.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Vin 12 Aug 2011 19:33:09    Titlul subiectului: 147622

Pentru ca in mesajul de mai sus nu au incaput toate pozele, in acest mesaj doresc sa atasez cateva fotografii cu atmosfera lacului Herastrau din aceasta vara. Si am si un filmulet cu vaporasul DAMBOVITA plutind alene pe luciul Lacului Herastrau. http://www.youtube.com/watch?v=hqYPSIW9EYo


P1010167-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  472.68 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010167-1.jpg



P1010171-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  407.86 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010171-2.jpg



P1010172-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  477.65 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010172-1.jpg



P1010174-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  375.56 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010174-1.jpg



P1010177-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  541.69 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010177-1.jpg



P1010182-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  286.63 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010182-1.jpg



P1010183-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  471.25 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010183-1.jpg



P1010184-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  343.13 kb
 Vizualizat:  de 30247 ori

P1010184-1.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
MIHAI GAZI



Data înscrierii: 02/Dec/2009
Ultima vizita: 07/Mar/2024
Mesaje: 172
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Aug 2011 22:06:51    Titlul subiectului: BUCUR 147705

Am constatat cu uimire ca flota lacului Herastrau s-a marit cu un nou vaporas denumit BUCUR.L-am vazut astazi ancorat in rada debarcaderului central, cred ca inca nu face curse!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Lun 15 Aug 2011 22:15:29    Titlul subiectului: Re: BUCUR 147706

Vaporasul BUCUR a fost adus de la Galati, construit la SPAT, de unde au fost aduse si hidrobicicletele si vaporasele achizitionate de ALPA. Momentan nu are licenta, deci va mai sta o vreme pe tusa, dar foarte curand ne vom plimba cu el!


BUCUR-1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  182.32 kb
 Vizualizat:  de 30194 ori

BUCUR-1.jpg



BUCUR-2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  213.7 kb
 Vizualizat:  de 30194 ori

BUCUR-2.jpg



BUCUR-3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  205.09 kb
 Vizualizat:  de 30194 ori

BUCUR-3.jpg



_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Arhiva de Presa



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 03/Sep/2020
Mesaje: 931

MesajTrimis: Joi 18 Aug 2011 09:18:41    Titlul subiectului: 147757

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/vaporas-plimbari-lacul_floreasca-herastrau-bilet_0_538146201.html

"Plimbare cu vaporașul pe Lacul Floreasca

18 august 2011

Autor: Andreea Dancu

Plimbare cu vaporașul pe Lacul Floreasca

Bucureștenii amatori de plimbări cu vaporașul se vor putea distra de acum și pe Lacul Floreasca. Aici, începând de ieri, a fost adus un vaporaș care-i plimbă pe doritori timp de jumătate de oră. Plecarea se face de la debarcaderul situat în apropierea ecluzei Herăstrau - Floreasca, cu acces din Bulevardul Aviatorilor sau Șoseaua Nordului.

Cei care vor să se aventureze în cursă, vor putea admira întregul lac, care se întinde pe o suprafață de 6 kilometri.

Vaporașul funcționează în fiecare zi, între orele 10.00 și 20.00. Un tur de lac îi costă pe clienți 5 lei, biletul pentru adulți, și 2 lei, cel pentru copiii peste zece ani și pensionari. Puștii mai mici de 10 ani, dar și persoanele cu dizabilități sunt plimbați gratuit. Vaporașul tip ALPA poate transporta de 24 de călători într-o singură cursă. Oficialii Administrației Lacurui Parcuri și Agrement din Capitală susțin că, în funcție de interesul bucureștenilor, mai pot fi aduse pe Floreasca și alte ambarcațiuni."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marinarii.ro



Data înscrierii: 26/Dec/2009
Ultima vizita: 05/Dec/2018
Mesaje: 26
Locație: Macin; Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Aug 2011 22:04:20    Titlul subiectului: Bucur 147899

Am facut si eu cateva fotografii cu Bucur .

Pagina completa cu albumul navei si un reportaj TV se afla la http://www.marinarii.ro/nave.php?id=263



bucur.jpg
 Descriere:
nava Bucur cu prilejul festivitatilor de Ziua Marinei 2011
 Mărime fișier:  246.8 kb
 Vizualizat:  de 29940 ori

bucur.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
feroviar



Data înscrierii: 25/Aug/2011
Ultima vizita: 04/Ian/2023
Mesaje: 6
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Aug 2011 16:02:31    Titlul subiectului: 147928

Care este latimea sasului ecluzei din parcul Herastrau? Vreau sa-mi dau seama daca noul vaporas Bucur poate sa ecluzeze. Stiu ca acesta are o latime de 6.5 metri. Ar fi pacat sa nu poata trece prin ecluza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Transport naval Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Următoare
Pagina 4 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community