Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Evenimente/Accidente/Incidente implicand vehicule transport
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 16 Iul 2010 12:37:34    Titlul subiectului: 130240

610 are nevoie de un geam nou in urma ciocnirii dintre acesta si oglinda unui microbuz privat. Rezultatul il vedeti mai jos. Vina nu apartine soferului de autobuz ci a celui de microbuz care a "iesit" mai repede decat trebuia. Graba, bat-o vina...


Impact 1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  167.46 kb
 Vizualizat:  de 16197 ori

Impact 1.JPG



Rezultat.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  194.73 kb
 Vizualizat:  de 16197 ori

Rezultat.JPG



Reconstituire.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  185.64 kb
 Vizualizat:  de 16197 ori

Reconstituire.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 17 Iul 2010 21:32:22    Titlul subiectului: 130315

O alta mare porcarie s-a intamplat astazi, la orele dupa-amiezei, in statia de la Agentia de Voiaj... Ploaia si furtuna rapida au rupt una dintre acele pancarde care troneaza oscilante deasupra strazii Brailei, agatate de stalpii de iluminat. Pancarda a ajuns mototolita langa trecerea de pietoni de la Ceas iar de cealalta parte, o funie atarna amenintatoare pe carosabil. Si atunci a aparut el, samariteanul de Mazepa, om cu intentii bune dar cu solutii proaste. Samariteanul nostru a tras funia de pe carosabil si a legat-o de capacul superior al unei tonete de ziare. Proasta miscare, intrucat omul nu a observat ca funia trece peste reteaua de troleibuz. Rezultatul: primul troleibuz venit, 1281, a tras funia si odata cu ea si capacul tonetei. A urmat o galagie imensa, funia a "sarit furioasa" peste retea (erau toate sansele sa raneasca pe cineva aflat in calea ei) iar 1281 a "aruncat" un tangon in... bataia vantului.


IMG_2202.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  136.35 kb
 Vizualizat:  de 16151 ori

IMG_2202.JPG



IMG_2203.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  169.13 kb
 Vizualizat:  de 16151 ori

IMG_2203.jpg



IMG_2205.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  260.86 kb
 Vizualizat:  de 16151 ori

IMG_2205.JPG



IMG_2206.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  198.9 kb
 Vizualizat:  de 16151 ori

IMG_2206.jpg



IMG_2207.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  121.8 kb
 Vizualizat:  de 16151 ori

IMG_2207.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 12:07:12    Titlul subiectului: 130698

Prima zi din aceasta saptamana a debutat trist pentru soferii si implicit mijloacele de transport ale Transurb-ului.
Primul accident:
In zona Bancilor, din cauza unui sofer de autoturism neatent, MAZ-ul 617 a franat brusc pentru a evita impactul. Din spate venea midibuzul MRU, care nu a mai putut evita impactul: a intrat in plin in 617. In spatele lui MRU se afla un microbuz de marfa care, la randul sau l-a lovit pe MRU.
Cel mai afectat este midibuzul Prestij, nu stiu deocamdata daca pasagerii si soferul midibuzului sunt toti teferi; o bancheta desprinsa, sange pe podea, in dreptul primei usi, geamul din spatele soferului spart... Sper din tot sufletul ca toti sa fie bine!



1.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  183.63 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

1.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  211.16 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

2.JPG



3.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  197.13 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

3.JPG



4.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  161.68 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

4.JPG



5.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  224.8 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

5.JPG



6.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  227.23 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

6.JPG



7.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  211.73 kb
 Vizualizat:  de 16081 ori

7.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 12:11:48    Titlul subiectului: 130700

Al doilea accident:

-putin mai jos de zona Bancilor (acolo unde s-a petrecut carambolul), soferul unei dubite "a scapat" autovehiculul in jos", pana in bordul MAZ-ului 56-PMG. De aceasta data pagubele sunt mai... blande: cateva ciupituri frontale precum si o fisura in parbriz, in zona stergatoarelor.



accident 56 PMG.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  237.56 kb
 Vizualizat:  de 16078 ori

accident 56 PMG.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 14:09:00    Titlul subiectului: 130703

Rezultatele accidentului de la Banci se pot vedea pe scurt la: http://www.youtube.com/watch?v=6OvvsVkOt2E
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 15:00:32    Titlul subiectului: 130706

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Accident_de_circulatie_grav_pe_strada_Brailei-_Opt_oameni_au_ajuns_la_spital_0_305369780.html

"Accident de circulație grav pe strada Brăilei. Opt oameni au ajuns la spitalul de urgență din Galați

Adrian Obreja

Luni 26 iul 2010

Galați

Pasagerii au fost răniți

Două autobuze pline cu pasageri și o autoutilitară au fost implicate într-un accident în lanț, pe una dintre principalele străzi ale Galațiului. În urma accidentului, opt persoane au fost transportate la spital.

Geamuri sparte, panică și strigăte de durere. Așa poate fi descrisă în doar câteva cuvinte scena accidentului în lanț care a avut loc în urmă cu aproximativ o oră și jumătate. O călătorie liniștită cu transportul în comun s-a transformat într-un coșmar pentru aproximativ 40 de pasageri, aflați în cele două autobuze. Călătorii s-au trezit la un moment dat unii peste alții, acoperiți de cioburile de sticlă, după ce autobuzele și autoutilitara au întrat unele în altele.

"Eram în autobuzul 102, șoferul a frânat brusc și am căzut unii peste alții. Oamnii au început să țipe și toți ne-am panicat. Au fost câteva persoane care erau rănite mai serios", povestește Petru Bolea, unul dintre pasagerii autobuzului cel mai puțin afectat.

Nu la fel de norocoși au fost călătorii din cel de-al doilea autobuz, prins la mijloc.

"M-am trezit cu alți pasageri peste mine. Am căzut, m-am tăiat la mână în cioburi. Erau multe persoane în autobuz ăsta", spune Vasile Cepraga, în vârstă de 78 de ani, unul dintre răniți.

Șoferii dau vina unul pe altul

Cei trei șoferi implicați în accident au fiecare propria lor versiune în ceea ce privește evenimentul.

"Mi-a ieșit o altă mașină în față și a trebuit să frânez. Am încercat să evit impactul. Am frânat brusc", spune Săndel Pricope, șoferul autobuzului 102.

Șoferul autoutilitarei, care a intrat în cele două autobuze spune că nu are nicio vină și că cei din fața lui au frânat brusc.

"Mergeam pe banda doi și autobuzele au oprit brusc. Nu am mai putut face nimic. Am frânat, dar degeaba", spune Nelu Tudorache, șoferul autoutilitarei.

La fața locului au ajuns imediat mai multe ambulanțe și echipaje SMURD care au preluat vicitmele accidentului. Opt persoane au ajuns la spital cu răni multiple.

"Am fost solicitați să intervenim pentru a prelua opt pacienți, victimele unui accident rutier. Toți erau conștienți dar sufereau diferite leziuni. A fost un bărbat cu traumatism cranian și un altul cu plagă tăiată la antebraț. Victimele au vârste cuprinse între 20 și 78 de ani. Toți au fost transportați la spital", a declarat Mihai Polinschi, directorul Serviciului de Ambulanță Galați.

Polițiștii au demarat o anchetă în acest caz, iar din primele cercetări a reieșit că nepăstrarea distanței regulamentare de mers a fost principala cauză a accidentului.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Terry Ronald Lawson



Data înscrierii: 18/Noi/2007
Ultima vizita: 03/Mai/2022
Mesaje: 120
Locație: Gosport (Marea Britanie)

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 16:00:55    Titlul subiectului: 130709

Str Brailei 26/07/10


Mon26 041r.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  157.96 kb
 Vizualizat:  de 16054 ori

Mon26 041r.jpg



_________________
Terry Lawson

Public Transport Enthusiast
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 17:03:25    Titlul subiectului: 130714

Soferul midibuzului si al autoutilitarei vor fi scosi vinovati. Cel cu midibuzul poate va avea o scapare daca spune ca a fost impins in spate de autoutilitara si a intrat in 102. Accidentele din cauza nepastrarii distantei pentru evitarea oricarui pericol fata de masina din fata sunt dese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 20:43:58    Titlul subiectului: 130735

Mai este vorba si de sistemul de franare. Mai precis e diferenta dintre sistemul de franare pe disc si cel de franare cu saboti.
Pe urma, intr-adevar, e vorba si de respectarea distantei. MRU a intrat in 617 si pe urma microbuzul in MRU, in cel de-al doilea caz fiind mai mult o ricosare cauzata de primul impact.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
raven84



Data înscrierii: 24/Mar/2008
Ultima vizita: 06/Aug/2013
Mesaje: 124
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 20:52:58    Titlul subiectului: 130738

peisaj_urban are dreptate, cei doi soferi de pe Prestij si Iveco or sa aiba multe belele, in special soferul midibuzului deoarece este vorba de accident cu victime (chiar daca nu grave). Intr-un final or sa aiba amandoi carnetele suspendate pe 2-3 luni ceea ce va inchipuiti ce inseamna, mai ales pe criza asta.

In alta ordine de idei sunt curios daca MRU va fi refacut sau va deveni donor, altfel pare un midibuz destul de ok si fara probleme majore. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 21:04:26    Titlul subiectului: 130740

MRU nu va fi casat. Se pare ca vina o sa cada pe soferul midibuzului, principala acuzatie este cea pe care ati mentionat-o deja: nerespectarea distantei regulamentare dintre masini.
MRU a iesit in urma cu aproximativ o luna dintr-un RK substantial. Acum are nevoie de parbriz si bord nou, tablaraia frontala si posterioara plus cateva elemente de natura tehnica si in special refacerea unor comenzi de bord. Va fi ceva de munca la el, probabil ca nu-l vom vedea la vre-un traseu mai devreme de cel putin o luna. Se pare ca la reparatii il asteapta colegul sau, MRO, scuturat serios in urma unui impact cu-n stalp de pe strada Nicolae Balcescu.
Un aspect destul de interesant aveam sa constat la MAZ-ul 617 (si nu numai)... tabla utilizata este destul de subtire. In urma impactului tabla a fost pur si simplu strapunsa de elementele de rezistenta frontala ale sasiului lui MRU. Asta ca sa nu amintesc de 618, care a avut mai demult un incident minor in urma caruia tabla laterala s-a indoit usor si a pocnit. Si la 617 va fi destul de munca, posteriorul este deformat, in plus trebuie luneta noua, afisaj nou posterior, capac de inchidere plus alte finisaje.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 26 Iul 2010 23:18:42    Titlul subiectului: 130746

Sa vedem acum si un articol publicat in cotidianul "Viata Libera", editia din 27.07.2010. Link-ul este: http://www.viata-libera.ro/articol-Autobuz_facut_sandvis_pe_Brailei_2.html

Din cate am discutat la fata locului si din cate am vazut, articolul deviaza putin de la realitate. Daca ar fi sa judecam dupa gravitatea impactelor, lucrurile nu stau asa cum sunt descrise. Circulatia s-a reluat dupa aproximativ 25 de minute, timp in care cele trei masini implicate in accident nu fusesera mutate. Accidentul nu s-a produs de la o trecere de pietoni (aflata abia in dreptul celuilalt scuar de la banci si nu in dreptul celui in care s-a produs accidentul !!!) ci datorita unui sofer grabit care nu s-a asigurat la traversarea strazii Brailei si care s-a facut nevazut, netinand cont de ceea ce lasa in urma. Mentionez ca la fata locului erau cel putin patru politisti care dirijau traficul pe prima respectiv pe cea de-a treia banda. Tractarea lui MRU de catre midibuzul Cobra UEE s-a facut in jurul orelor 13. In fine, sa vedem si materialul.

"Între o dubă și altă mașină a Transurb-ului
Autobuz făcut sandviș, pe Brăilei


* Șapte pasageri transportați la spital * „Oamenii s-au prăvălit peste mine, mașina a fost aruncată înainte și înapoi” (Viorel Nedelcu, 35 de ani, șoferul de pe Mitsubishi Prestij, autobuzul „prins” la mijloc de accident *

Brăilei, ora 11,40. Un autobuz frânează în fața zebrei de la bănci, dând prioritate unui pieton. În spatele lui, un alt autobuz, Isuzu, oprește și el, dar e lovit în spate de un microbuz.

În câteva secunde traficul se blochează, iar țipetele care se aud din zona clădirii Finanțelor opresc trecătorii. În zgomot de sticlă spartă și frâne, oamenii se îngrămădesc la ușile autobuzelor, iar mașinile încetinesc, șoferii neștiind încotro să se uite mai întâi.

„Nu am mai trăit așa ceva”

„Colegul meu de pe Maz a oprit în spatele unui alte mașini, care dădea prioritate la pietoni. Eu am oprit în spatele lui și eram cu piciorul pe frână, când a venit un microbuz Iveco din spatele meu și m-a izbit”.

„M-a aruncat înainte și înapoi. Oamenii s-au prăvălit peste mine, i-am simți în spate. A venit Salvarea și i-a dus la spital”, ne spune șoferul autobuzului prins la mijloc în accident.

Șofer profesionist, Viorel Nedelcu, în vârstă de 35 de ani, spune că este angajatul Transurb de doi ani și că așa ceva nu a mai trăit. Mitsubishi-ul Prestij pe care îl conduce are parbrizul spart de la impactul cu autobuzul Maz din față, iar Maz-ul a rămas cu luneta cioburi.

Vina șoferului numărul trei

Viorel Nedelcu spune că a intrat în tură la 6 dimineața și că urma să termine la ora 13. Totul se schimbă însă din mers, iar după ce șoferul lasă mașina pe banda întâi, pentru a permite efectuarea măsurătorilor de către Rutieră, va ajunge la spital, unde i se vor lua și lui probe de sânge.

„Toți cei șapte pasageri răniți sunt din Mitsubishi Prestij, al doilea autobuz, ei fiind transportați la spital, unde sunt în afara oricărui pericol”, confirmă comisarul Viorel Cojocaru, purtătorul de cuvânt al Poliției Rutiere Galați, care continuă:

„Vina aparține indiscutabil celui de-al treilea șofer, Nelu Tudorache, de 41 de ani, de pe Iveco B 54 MDJ, care nu a păstrat distanța corespunzătoare față de Mitsubishi Prestij, pe sensul de mers dinspre Mazepa către Sindicate”.

„Din această cauză, Mitsubishi-ul a fost proiectat în alt autobuz, Maz, GL 41 PMG, condus de Ion Săndel Pricope, de 40 de ani. În acest moment, în cauză s-a făcut dosar penal, șoferului vinovat fiindu-i ridicat permisul, iar în funcție de numărul de zile de îngrijiri acordat victimelor, se va stabili și soluția legală”.

18.000 lei parbrizul

Medicul Mihai Polinschi, directorul Serviciului Ambulanță Galați: „Două peroane în vârstă au traumatisme toracice, ele rămând în stabilizare, restul pasagerilor fiind ușor răniți, nefiind necesară internarea lor”.

De la Genica Totolici, directoare Transurb aflăm că un parbriz de autobuz costă 18.000 lei, în cazul de mai sus fiind necesare două geamuri – unul din față pentru Mitsubishi și al doilea din spate, pentru Maz.

Pe Brăilei, imediat după carambolul auto, traficul a fost blocat timp de 15 minute. Circulația s-a reluat însă după ce cele trei mașini implicate în accident au fost trase pe dreapta."


Pozele postate mai jos apartin cotidianului "Viata Libera":



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  34.65 kb
 Vizualizat:  de 15999 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.02 kb
 Vizualizat:  de 15999 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  37.1 kb
 Vizualizat:  de 15999 ori

4.jpg



5.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.64 kb
 Vizualizat:  de 15999 ori

5.jpg



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  32.93 kb
 Vizualizat:  de 15999 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mar 27 Iul 2010 08:24:51    Titlul subiectului: 130750

Sa vedem si articolul in care ziaristii de la "Monitorul de Galati" ne informeaza asupra accidentului petrecut ieri, in zona Banci.

http://www.monitoruldegalati.ro/deschidere/tamponare-in-lant-8-pasageri-la-spital-doua-autobuze-si-un-microbuz-avariate.html

"Tamponare în lanț: 8 pasageri la spital, două autobuze și un microbuz avariate

--------------------------------------------------------------------------------

Zi de coșmar pentru pasagerii a două autobuze care au fost implicate într-un accident în lanț pe str. Brăilei, în zona băncilor. Totul a început când un autobuz care circula pe traseul 102 a fost lovit în spate de un altul care circula pe traseul 22, acesta din urmă fiind și el tamponat în spate de o dubiță de transport marfă condusă de un brăilean. Un troleibuz de pe traseul 102 a frânat și el la limită, evitând la milimetru să intre în carambolul format în fața lui. Cel mai avariat a fost autobuzul care circula pe traseul 22. „Eram plin cu pasageri. Nu vedeți frânele? M-a lovit microbuzul din spate și eu la rândul meu am intrat în autobuzul 102 din față. Am avut răniți, sunt sparte geamurile, lumea țipa, ce să mai zic? Nu vedeți ce frână am pus? Patru metri are”, spunea Ion Nedelcu, șoferul autobuzului 22. Săndel Pricope șoferul autobuzului 102, cel care ar fi pus primul frâna bruscă, dă vina pe o mașină mică care ar fi ieșit de pe str. Alexandru Cernat și i-ar fi tăiat fața. „Mi-a tăiat calea unul cu o mașină mică, am frânat brusc și ceilați au intrat în mine”, spune Săndel Pricope, șoferul de pe autobuzul 102. Șoferul dubiței de transport marfă implicată în accident spune că nu a mai avut ce face. „Eu nu am avut ce face, am intrat în autobuzul 22. Am înțeles că unul în față nu a dat prioritate autobuzului 102 și am intrat apoi unul după altul în mașinile din față”, spune Nelu Tudorancea, șoferul brăilean de pe dubița implicată în accident.

Două trasee cu ghinion

Pasagerii din autobuzele 102 și 22 au trecut prin clipe de groază. „Am căzut pe jos. Þipa lumea. O doamnă era cu un copil, s-au speriat. Dar mai rău a fost în 22, că acolo mașina a fost lovită și din față și din spate”, spune Vasile Bolea, unul din pasagerii aflați în autobuzul 102 în momentul accidentului. „Stăteam pe scaun și la mână m-am lovit mai rău. Nici nu mi-am dat seama ce se întâmplă. Era și aglomerat. Cred că mi-am rupt mâna”, spunea Vasile Ceapraga, pasager în autobuzul 22. Din primele cercetări ale polițiștilor gălățeni reiese că tamponarea în lanț a fost provocată de nerespectarea distanței de siguranță în mers între autovehicule. Opt persoane au ajuns cu ambulanțele și cu un echipaj SMURD la Spitalul Clinic de Urgență, dar dintre acestea doar două au necesitat internarea."



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  30.57 kb
 Vizualizat:  de 15982 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 15 Sep 2010 23:15:50    Titlul subiectului: 133459

Din nou accident cu maxi-taxi. Reincep imprudentele.

http://www.viata-libera.ro/articol-Maxi-taxi_pe_contrasens.html

"Strada Macului
Maxi-taxi pe contrasens


„Marian Grosu (42 ani), din Galați, își conducea maxi-taxi-ul Ford Transit GL 16 CIM, pe strada Macului (venind dinspre strada Tunelului spre Basarabiei)”.

„Șoferul a intrat pe contrasens, izbindu-se de autoutilitara Mann GL 64 GUK, corect condusă de Gheorghe Ispat, de 42 de ani. Șoferul maxi-taxi-ului a fost ușor rănit în impact”, declară comisarul Viorel Cojocaru, purtătorul de cuvânt al Poliției Rutiere Galați."



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.93 kb
 Vizualizat:  de 15683 ori

1.jpg



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 25 Sep 2010 20:04:27    Titlul subiectului: 133964

Un alt accident in aceasta seara, la trecerea de pietoni din Tiglina I. In accidentul respectiv era implicat si unul dintre autobuzele Transurb-ului, DAB-ul FPW. Aflandu-ma in directie opusa intr-un microbuz privat, nu am reusit sa aflu ceea ce s-a intamplat. Poate zilele urmatoare, asta daca vre-unul din colegii nostri de Forum nu s-a nimerit sa fie la fata locului... De pe partea opusa a sensului de mers, atat autobuzul cat si o alta masina care se afla in strada, inaintea autobuzului nu pareau avariate, cel putin cam asa mi s-a parut din fuga "conservei".
Dupa cum era si de asteptat, circulatia a fost blocata, coada ajungand pana aproape de Liceul Pedagogic. Si, desigur, frecventele mijloacelor de transport au fost iar date peste cap. In convoiul adunat se stransesera autobuzele unul dupa altul.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Lun 27 Sep 2010 23:41:29    Titlul subiectului: 134027

Azi, fiind in vizita la depoul de tramvaie din Piata Energiei, am aflat de la dispecerul depoului ca vagonul #1323 care rula in linia 5 a fost inplicat intr-un accident rutier. Tramvaiul circula la Calea Prutului iar un betiv a intrat cu caruta in tramvai. Mai multe amanunte nu am aflat. Incidentul s-a petrecut la ora 11.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 08 Oct 2010 22:44:55    Titlul subiectului: 134536

O faza urata mi s-a intamplat astazi dupamiaza. Eram in statie la Liceul 3 si asteptam autobuzul de pe traseul 23 sa ma duc la Real. M-am uitat pe site-ul Transurb si am vazut ca la 18:50 pleca de la Comat. Am ajuns in statie la 18:50, am asteptat autobuzul, a ajuns in statie aproape de fix, dar ... nu a oprit. Faza e ca am iesit pe sosea sa ma vada si nu eram singur, dar degeaba. Nu ar fi fost o problema daca era un autobuz care avea un traseu cu frecventa mare, dar pe traseul 23 este o frecventa de 40 de minute. Nu am avut ce sa fac si a trebuit sa iau altceva sa ajung la destinatie. Cat m-am invartit pe la Selgros si Real, a trecut atata timp cat sa prind acelasi autobuz. Am cerut explicatii soferului si acesta a motivat ca nu ne-a vazut (ceea ce era imposibil), insa in mod normal trebuie sa opreasca in statie. Am sunat la dispecer sa depun o reclamatie, voi depune maine si o reclamatie in scris la adresa acelui sofer care nu a vrut sa se legitimeze. Autobuzul esa o Cobra cu numarul GL 05 WKC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 09 Oct 2010 09:34:04    Titlul subiectului: 134539

Surprinzatoare aceasta eroare... Midibuzul WKC isi face de ceva timp veacul pe traseul 23 insa stiu ca e condus de doi soferi prietenosi, cu experienta, care isi respecta indatoririle impuse de meserie. Nu sunt genul de oameni cu "antecedente" la "biroul de reclamatii", asta fiindca n-a fost niciodata cazul. Prin urmare, inclin sa cred ca a fost o clipa de neatentie, involuntara, o eroare ce se poate intampla oricui.
peisaj_urban, nu zic ca nu ai dreptate, e intr-adevar aiurea sa pierzi un 23 si sa astepti altul (mai ales pe o vreme precum cea de ieri si la o frecventa de 40 minute) insa inainte sa depui reclamatia aia poate te mai gandesti odata... si iei in considerare probabilitatea unei erori care se poate intampla oricui. Ce-i drept... o gafa cam marisoara.



WKC - linia 23.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  213.67 kb
 Vizualizat:  de 15491 ori

WKC - linia 23.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
peisaj_urban



Data înscrierii: 03/Feb/2009
Ultima vizita: 23/Aug/2011
Mesaje: 166
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 09 Oct 2010 10:24:23    Titlul subiectului: 134543

Nu voi mai depune nici o reclamatie. A fost destul de speriat pentru ca unul din amicii mei l-a luat destul de tare si cred ca e de ajuns. Sincer m-am gandit si mi-ar parea rau sa fie penalizat la salariu. E bine sa te gandesti de doua ori inainte de a face un lucru pentru ca nu e bine sa iei o decizie la nervi. Ieri ma simteam ca si cum m-ar fi luat drept un calator blatist.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 09 Oct 2010 20:03:41    Titlul subiectului: 134556

Un alt balamuc astazi, in cursul acestei seri: furia naturii si-a spus din nou cuvantul si a doborat o craca de tei peste reteaua de alimentare a troleibuzelor, in zona blocului Ialomita de pe Domneasca. Circulatia pe traseele 102 si 104 a fost data din nou peste cap. Nici pana la aceasta ora nu s-a remediat defectiunea; sunt asteptati reprezentantii Primariei care, fireste ca intarzie... Vorba unui bun prieten de-al meu: "E week-end, omu' sade la caldura cu amanta si se bucura de-un film deocheat, cum naiba sa se deranjeze pentru un pustiu de copac care a indraznit sa incurce circulatia?!" Bine ca macar Politia e la datorie si supravegheaza traficul.
Prin urmare, traseul 102 e din nou pagubit de masini iar frecventa s-a redus simtitor desi - din cate mi s-a comunicat - au fost trimise ceva suplementari.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
NightWishMaster



Data înscrierii: 03/Sep/2009
Ultima vizita: 21/Iul/2014
Mesaje: 133
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 11 Oct 2010 13:26:16    Titlul subiectului: 134596

Astazi in jurul orei 13:30, la intersectia strazilor Universitatii cu Domneasca, Maz-ul 625 a fost implicat intr-un accident usor cu un autoturism. In urma impactului autobuzul a ramas cu cateva zgarieturi insa autoturismul a ramas cam sifonat, cel din urma fiind condus de... o soferita.

Tot astazi dar cu o ora mai devreme, KT4D-ul 1348 era tractat catre depoul din Piata Energiei din cauza ca patograful acestuia s-a rupt. Mai multe detalii nu stiu, doar ce l-am vazut venind tractat dinspre Comat pe la Liceul 3.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 11 Oct 2010 23:49:13    Titlul subiectului: 134633

NightWishMaster a scris:
Astazi in jurul orei 13:30, la intersectia strazilor Universitatii cu Domneasca, Maz-ul 625 a fost implicat intr-un accident usor cu un autoturism

625 merge la carpeala... Mai sunt cateva MAZ-uri care, de-alungul ultimelor luni au suferit incidente care au necesitat chituieli si acum asteapta vopsirea... Se stie nuanta de alb care sa "musamalizeze" micile erori: rezultatul concret: "buseala" lui 612!
Printre masinile care asteapta tratamentul de infrumusetare se numara 54-PMG, 56-PMG si 58-PMG. Cele trei au fost deja chituite si asteapta vopseaua.
Inca nu l-am vazut pe 625 insa stiu un lucru: daca e grav, se schimba tablaraia. Daca nu, se chituieste.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 13 Oct 2010 21:01:12    Titlul subiectului: 134738

In cursul acestei dupa-amieze s-a defectat MAZ-ul 601 in zona cofetariei Laura iar la recuperare a sosit din nou ultimul supravietuitor din epoca Rocar, adica TZG. Nu am apucat sa ma interesez de soarta lui 601 insa se pare ca avea ceva probleme la motor.

FPW lipseste si el de cand cu accidentul acela din Tiglina I.

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 15 Oct 2010 08:16:20    Titlul subiectului: 134804

601 si 625 au revenit in circuitul urban, amandoua erau ieri la datorie, la 102 (tura 1). Fiind la capat, am avut ocazia sa vad mai bine in ce stadiu se prezenta 625... Ei bine, cu exceptia catova dungi "negricioase" in zona frontala dreapta, nu exista semne de deteriorare in urma accidentului mentionat de NightWishMaster.
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 16 Oct 2010 09:38:31    Titlul subiectului: 134860

Vorbeam intr-un mesaj anterior despre trei autobuze MAZ care au fost chituite in urma incidentelor suferite si asteapta acum sa fie vopsite. Iata-le mai jos:
-614 (zona posterioara);
-618 (zona mediana + pe partea dreapta, tot zona mediana, in urma unui incident de... neincadrare);
-619 (zona posterioara).

Dupa cum se poate observa, zonele au fost afectate pe suprafete mici (in comparatie cu cea din trecut, a lui 612).



614.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  238.47 kb
 Vizualizat:  de 15230 ori

614.JPG



618.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.51 kb
 Vizualizat:  de 15230 ori

618.JPG



619.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  204.2 kb
 Vizualizat:  de 15230 ori

619.JPG



_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul GALAȚI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următoare
Pagina 3 din 8

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community