Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Site-ul asociatiei Siletina

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 08 Aug 2008 20:02:58    Titlul subiectului: Site-ul asociatiei Siletina 96825

Un site care te informeaza, un site unde afli tot
www.siletina.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kulja



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Ultima vizita: 18/Mai/2011
Mesaje: 6
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 13:33:27    Titlul subiectului: Siteul Siletinei 133237

Stie cineva de ce nu este tradus siteul Siletina.ro și în limba maghiară?


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 15:32:07    Titlul subiectului: 133240

Din cate stiu limba oficiala a acestei tari este romana, nu maghiara. Asa ca teoretic, toti cetatenii acestei tari trebuie sa cunoasca limba romana. Sau ma insel eu ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 17:14:16    Titlul subiectului: 133253

Da, te inseli. Nu e nimeni obligat sa stie nici o limba, nici romana nici alta. Poti trai foarte bine in Romania, cetatean roman fiind, chiar daca nu stii decat limba papuasa Smile. Ca vei avea probleme cand incerci sa te adresezi autoritatilor, asta e altceva si depaseste problematica forumului nostru.

Revenind la site-ul Siletina, e o intrebare foarte buna de ce nu e tradus in maghiara, dat fiind faptul ca circa jumatate din locuitorii orasului sunt maghiari. Personal cred ca o traducere in maghiara ar fi binevenita.

Si tot legat de site, in partea de jos e un aliniat din care n-am priceput prea mare lucru Smile :

Site Siletina a scris:
www.siletina.ro este proprietatea exclusiva a SC Siletina Impex SRL, insa toate informatiile aparute pe acest site sunt exclusiv in responsabilitatea D-nului Ioan Truta , astfel incat proprietarul siteului nu poate fi atras sub nici un fel, in a fi responsabil asupra continutului sau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 17:52:43    Titlul subiectului: 133255

Nu stfp, tu te inseli. Dupa cum nimeni nu e obligat sa stie limba romana (asa zici tu), nu vad de ce am fi obligati sa traducem un site / numele unei localitati intr-o limba sau alta. Ce daca sunt 20%, 50% sau 95%? Traiesc in Romania. Vor sa vorbeasca in papuasa intre ei? Nu e nici o problema, chiar nici una (serios vorbind), dar daca vor sa intre in contact cu diferite institutii, ar trebui sa stie romana. Traducerea in alta limba nu va face decat sa le fie mult mai usor sa uite romana sau sa creada ca nu e necesar sa o stie.
_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 19:26:30    Titlul subiectului: 133256

Probabil au considerat ca nu este nevoie sa fie tradus situl. Web disegnerul este maghiar, din cate am vazut, deci daca firma ar fi vrut sa traduca unele informatii ar fi putut. Dar pana la urma o mare parte din informatiile prezente pe site o constituie orarele, si cifrele sunt aceleasi in orice limba.
Plus ca maghiarii din Mures, spre deosebire de unii din Harghita si zona granitei de vest, se descurca bine cu limba romana. Iar vizitatori unguri care sa foloseasca transportul local si sa nu fie fosti emigranti din Romania care vin acasa, nu prea sunt.

In ceea ce priveste afirmatia citata de stfp :
- vazand termenii si conditiile afisate undeva pe site, am impresia ca oamenii de acolo sunt putini mai sensibili la chestiunile de copyright decat ar fi strict necesar: teoretic nici linkuri nu am avea voie sa punem fara acordul lor.
- domnul Ioan Truta este seful de transport (la un moment dat s-a inscris si pe forum) si are si un rol de purtator de cuvant: dansul discuta cu presa, pune anunturile pe site, si ofera informatii pe messenger.

Claritatea limbajului nu este un punct forte al tuturor mesajelor de pe site, dar se intelege ca drepturile de proprietate asupra siteului ii revin firmei, iar d-l Truta este responsabil pentru actualizarea informatiilor.
Dumnealui lucrand in cadrul Siletinei, e putin redundanta treaba...in fine..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kulja



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Ultima vizita: 18/Mai/2011
Mesaje: 6
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 19:27:40    Titlul subiectului: 133257

pmp a scris:
Traducerea in alta limba nu va face decat sa le fie mult mai usor sa uite romana sau sa creada ca nu e necesar sa o stie.
Nu ai deloc dreptate. Traducerea siteului nu costă aproape nimic pentru Siletina, dar ar fi un gest simbolic față de clienții români de etnie maghiară. Nu compara Ilfovul cu Târgu Mureșul!

În Oradea OTL (www.otlra.ro), iar în Satu Mare Transurbanul (www.transurbansatumare.ro) au siteuri în limba maghiară. Cine consideră că și Siletina ar trebui să aibă o poate semna petiția aici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 12 Sep 2010 19:54:31    Titlul subiectului: 133260

@pmp: Nu am spus ca e obligatoriu sa fie tradus, am spus ca o traducere ar fi binevenita - si-mi mentin opinia.

In ceea ce priveste comunicarea cu autoritatile, legea prevede ca in localitatile cu peste 20% populatie de etnie minoritara comunicarea cu institutiile locale se poate face si in limba respectiva. Siletina e o firma comerciala, dar clar are un caracter local.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 13 Sep 2010 17:33:36    Titlul subiectului: 133322

Nu puteti obliga o societate de transport ca site-ul ei sa fie tradus si in limba maghiara atata timp seful de transport se ocupa de actualizare si intretinere pe banii lui!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 13 Sep 2010 18:53:12    Titlul subiectului: 133336

Petitie?! De unde pana unde, totusi?

Fiind vorba de o firma privata, face cam ce vrea. Daca ar fi vorba de situl Transport Local-ului, care e in subordinea primariei, ar fi alta poveste, s-ar putea interveni, dar asa nimeni nu ii poate obliga sa-l traduca.
Oricum, cei cu site-ul fac un pic de "voluntariat" daca vreti, pentu ca desi ar fi putut sa afiseze strict oferta comerciala a firmei, au ales sa adauge si informatii utile despre servicii asigurate de altii Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Joi 30 Sep 2010 22:38:20    Titlul subiectului: 134176

Citeste asta:

"Constituie abatere disciplinara si se sanctioneaza potrivit prevederilor Legii nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici sau, dupa caz, potrivit legislatiei muncii urmatorul fapt: interventiile sau staruintele pentru rezolvarea unor petitii in afara cadrului legal"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Truta Ioan



Data înscrierii: 26/Dec/2007
Ultima vizita: 02/Noi/2010
Mesaje: 3
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 04 Oct 2010 11:14:28    Titlul subiectului: www.siletina.ro 134339

Nu inteleg de ce atata galagie pentru traducerea site-ului www.siletina.ro.
Sa fim expliciti. Siteul este in atentia noastra de a fi tradus. Asa cum se prezinta in presa nu este punctul oficial al societatii. Acel id a fost utilizat de catre dispecerii de la informatii, deci nu este nicidecum o pozitie oficiala a societatii Siletina Impex SRL si nu poate fi considerat valid.
Noi suntem deschisi acestei traduceri insa E. Csaby care a creat site-ul este plecat din tara si oarecum nu am putut finaliza proiectul traducerii site-ului si in limba maghiara, insa nu ne vom opri si pana la urma vom finaliza aceasta traducere. Va rog sa fiti increzatori in noi.

_________________
Cu respect si alese urari de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
managertransport



Data înscrierii: 29/Noi/2007
Ultima vizita: 30/Ian/2024
Mesaje: 276
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Vin 22 Oct 2010 16:43:18    Titlul subiectului: 135309

Dragi prieteni, azi 22.10.2010 impreuna cu seful de transport T.Ioan am lansat noul site al asocierii transportului urban de calatori tradus si in limba maghiara, merita vazut.
Multumiri pentru ajutorul lui H.Andras(DM) ca a avut putere de munca ca sa faca siteul.

Stim ca nu merge intrutotul, numai unele lucruri sunt traduse, doar am lansat-o ca sa aratam ca il putem face sa fie si in limba maghiara; in proportie de 40% e tradus si lucram la traducere!

www.siletina.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 22 Oct 2010 18:30:32    Titlul subiectului: 135315

Cred ca sunt niste erori la site, nu merge inca traducerea in maghiara.
Poza 1-site in maghiara
Poza 2-site in romana



Untitled.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.65 kb
 Vizualizat:  de 15113 ori

Untitled.jpg



Untitled1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  65.75 kb
 Vizualizat:  de 15113 ori

Untitled1.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul MUREȘ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community