Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Transport in comun in Mangalia
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 26 Mai 2007 23:37:03    Titlul subiectului: Transport in comun in Mangalia 79206

Asteptand micorbuzul de Vama Veche in Mangalia am vazut niste microbuze pe care scria LOCAL urmat de o cifra (2 sau 3). Poate sa imi spuna cineva mai multe informatii legat de transportul local din Mangalia ? Cate linii sunt ? Ce zone deservesc ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 09 Aug 2009 15:40:14    Titlul subiectului: 115146

Ieri in timp ce asteptam in statia aflata vis-a-vis de gara din Mangalia, masina catre Constanta am asistat la o scena de filme horror, care a mai fost semnalata in mai multe randuri pe forum, in celelalte orase. In gara venise un tren, multi calatori se indreptau si spre statiuni (Saturn, Venus, etc). Vine un microbuz de 19 locuri care desereveste statiunile, a inceput sa fie bataie pe el. S-au urcat mai bine de 30 de calatori cu bagaje cu tot, inclusiv o mama cu copil mic. In statie mai erau inca 6 calatori care vroiau sa se mai urce, si desi nu mai era loc sa arunci un ac in microbuz, baiatul care se ocupa de incasarea banilor pe bilete, ii impingea de zor pe calatorii din masina, ca pe niste saci de cartofi, sa faca loc sa se urce si ceilalti calatori Laughing In cele din urma 4 calatori din microbuz nu au mai suportat aglomeratia, s-au dat jos din microbuz asteptandu-l pe urmatorul, spre supararea baiatului cu bilete. Intrebarea mea este de ce nu baga midibuze, catre statiuni in varf de sezon, asa cum au facut pe ruta Mangalia-Vama Veche si Mangalia-2 Mai-Limanu ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Lun 10 Aug 2009 00:50:14    Titlul subiectului: 115157

O posibilă explicație ar fi următoarea.

Toate stațiunile cu nume de planete, la care se adaugă Cap Aurora și Olimp fac parte din Mangalia. Ca și cum ar fi cartiere ale acesteia iar ceea ce leagă Mangalia (propriu-zisă) de oricare din stațiunile amintite mai sus este transport local. În plus, ruta acoperită constă din drumuri secundare. Ca urmare, își permit să folosească niște mijloace de transport total neadecvate și, în plus, să aibă niște comportamente care amintesc de evul mediu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Ivan Theodor



Data înscrierii: 13/Mar/2010
Ultima vizita: 21/Iun/2021
Mesaje: 1
Locație: 2 Mai (jud. CT)

MesajTrimis: Sâm 20 Mar 2010 21:52:22    Titlul subiectului: 124861

In Mangalia puteti gasi microbuze sau autobuze pe relatiile:
Mangalia - Local
Mangalia - Constanta
Mangalia - Saturn - Venus - Cap Aurora - Jupiter - Neptun - Olimp
Mangalia - 2 Mai - Limanu
Mangalia - 2 Mai - Vama Veche
Mangalia - Local2, (asta incluzand cartierul Colonisti)
Si cam atat Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 15 Iul 2010 21:07:47    Titlul subiectului: 130162

Ei bine anul asta s-au operat doua scumpiri pe rutele Mangalia-2 Mai-Limanu si Mangalia-2 Mai-Vama Veche.
Daca la 1 mai pretul bileteului era de 3 lei pentru aceste destinatii, incepand de astazi pretul a ajuns la 3,5 RON. In opinia mea, aceasta masura ii va afecta cel mai mult pe navetisti care merg zilnic cu aceste mijloace de transport in comun.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 23 Sep 2010 09:38:10    Titlul subiectului: 133869

http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/politic/primaria-mangalia-vrea-sa-delege-transportul-local-27353.html

"Primăria Mangalia vrea să delege transportul local

Sambata, 18 Septembrie 2010

Claudia CANDET

Potrivit datelor publicate în Monitorul Oficial al României, Primăria Mangalia vrea să organizeze o licitație publică în data de 25 octombrie pentru a preda contractul de delegare a gestiunii serviciului de transport public local de persoane prin curse regulate pentru traseul Mangalia - Olimp, dar și contractul pentru serviciul public local.

Durata celor două contracte este de cinci ani, iar ofertanții își pot depune o singură ofertă pentru unul dintre trasee. Agenții economici interesați își pot procura documentația de atribuire de la sediul Primăriei, fiecare participant urmând a achita mai apoi o garanție de participare de 2.000 de lei, fiind obligați să-și mențină oferta valabilă 80 de zile. Data limită pentru depunerea ofertelor este 22 octombrie, ora 11.00.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 21 Oct 2010 09:09:33    Titlul subiectului: 135248

Din articolul de mai jos deducem ca licitatia pentru preluarea serviciului public de transport ar fi avut loc si s-ar fi adjudecat, dar ... surpriza, se pare ca nu tocmai cu respectarea legii... sau au pierdut unii care "trebuiau" sa castige si s-a gasit motiv de contestatie ?!? Rolling Eyes

http://www.adevarul.ro/locale/constanta/Prefectul_solicita_reluarea_procedurii_de_atribuire_a_serviciului_de_transport_public_din_Mangalia_0_356964837.html

"Prefectul solicită reluarea procedurii de atribuire a serviciului de transport public din Mangalia

Ioana Popa

Miercuri 20 oct 2010

Constanța

Municipalitatea din Mangalia dorește atribuirea serviciului de transport public local

Prefectul Claudiu-Iorga Palaz a înregistrat astăzi pe rolul Tribunalului Constanța - Secția comercială, contencios administrativ și fiscal acțiune pentru anularea unei hotărâri a Consiliului Local mangalia cu privire la serviciul de transport public.

Este vorba despre hotărârea 97/2010 adoptată în ședința publică din 30 iunie 2010 privind atribuirea în gestiune delegată a serviciului de transport public local de persoane prin curse regulate în municipiul Mangalia.

„În urma controlului privind legalitatea acestei hotărâri, am constatat că acest act normativ încalcă Legea 52/2003 privind transparența decizională“, a declarat prefectul Palaz. El a mai spus că acest aspect mai fusese semnalat și într-un memoriu înaintat de câțiva operatori de transport persoane din mangalia. „Am solicitat instanței să dispună anularea hotărârii și obligarea autorității publice locale să reia întreaga procedură, cu respectarea normelor prevăzute de legislația specifică“, a mai spus prefectul județului Constanța.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 17 Dec 2010 11:54:21    Titlul subiectului: 137603

In zona Mangalia-Vama Veche este viscol foarte puternic, au inchis si punctul de frontiera de la Vama Veche din aceasta cauza. DN39 intre Mangalia si Vama Veche ese blocat in dreptul localitatii 2 Mai, fiind afectat transportul intre Vama Veche si Mangalia si 2 Mai/Limanu si Mangalia. Stie cineva daca sunt probleme si cu transportul local in Mangalia ?
http://www.realitatea.net/drumurile-nationale-38-si-39-blocate-din-cauza-viscolului_783844.html

Citat:
Punctul de frontieră Vama Veche a fost închis din cauza vremii. De asemenea Drumurile Naționale 38 si 39 au fost blocate din cauza viscolului

Potrivit lui Cătălin Bocai, de la Centrul Infotrafic, județul Constanța este la această oră "cel mai afectat din cauza vântului puternic, dar și a zăpezii". La această oră, traficul rutier pe Drumul Național 38 Negru Vodă - Techirghiol, precum și Drumul Național 39 între Mangalia și Vama Veche este blocat din cauza stratului mare de zăpadă.

Nu există nicio altă rută ocolitoare pentru cei care vor să ajungă la Vama Veche, singura variantă pentru DN 39 fiind DN 38, blocat și el în prezent.

"Cei de la drumuri sunt deja la datorie și speră ca în următoarele ore traficul să fie reluat", a mai spus Bocai, care a precizat că, din cauza vântului viscolit, zăpada care este scoasă în afara carosabilului este adusă înapoi.

Centrul Infotrafic recomandă participanților la trafic să plece la drum numai dacă este absolut necesar, iar înainte de a pleca în călătorie să se informeze asupra traseului ales, precum și despre condițiile meteo rutiere prognozate pentru zona ce urmează a fi tranzitată.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 03 Mai 2011 19:50:35    Titlul subiectului: 143255

Inca un 1 Mai a venit, si o data cu el turistii care vor sa il sarbatoreasca in Vama Veche. Motiv de bucurie pentru cei de la Nordiana, compania care se ocupa cu transport calatori pe ruta Vama Veche-Mangalia. In acest week-end, cei de la Nordiana au scos pe traseu "toata flota", un autocar marca Mercedes Tourismo (poza 1), midibuzele Probus (poza 2) pe care le vedem atat in sezon cat si in extrasezon, cat si microbuzul Mercedes sprinter (pozele 4 si 5) pe care il vedem mai mult in extrasezon sau in sezon in orele cu aglomeratie mai mica. Daca in extrasezon, sau in timpul saptamanii pe durata sezonului estival avem o masina/ora, in acest week-end am avut si 3 masini/ora. In general masinile plecau din Mangalia inspre Vama Veche in functie de trenurile care soseau in gara Mangalia (capatul de linie al acestei rute). Duminica ca de obicei mare aglomeratie in statie, lumea pleca inapoi in Bucuresti. Dar nu a mai fost nebunia de acum cativa ani cand erau doar microbuze de 19 locuri. Faptul ca a bagat autocarul Mercedes a contat destul de mult, asa ca scenele de aglomeratie din pozele 3-5 nu au tinut foarte mult. Cam asta a fost povestea cu 1 mai de anul acesta si modul de functionare al transportului de persoane. Un pic mai bine, dar mai e mult pana departe.


Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 115.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  47.67 kb
 Vizualizat:  de 37700 ori

Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 115.jpg



Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 171.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.94 kb
 Vizualizat:  de 37700 ori

Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 171.jpg



Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 158.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  78.22 kb
 Vizualizat:  de 37700 ori

Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 158.jpg



Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 159.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  80.74 kb
 Vizualizat:  de 37700 ori

Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 159.jpg



Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 160.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  79.28 kb
 Vizualizat:  de 37700 ori

Vama Veche, 29 aprilie-1 mai 160.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 11 Iul 2011 18:52:06    Titlul subiectului: 145766

Dupa 15 iulie midibuzele/microbuzele pe ruta Mangalia-2 Mai-Vama Veche vor circula o data la o jumate de ora. In week-enduri daca este cerere de calatori se baga si curse suplimentare. De exemplu, sambata asta s-a bagat o cursa suplimentara, care a pelcat din Vama Veche inspre Mangalia la 10 seara. Cursele suplimentare sunt bagate in functie de numarul de turisti care sosesc in Mangalia dupa ora 21:00 si vor sa ajunga in 2 Mai/Vama Veche.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 08:15:41    Titlul subiectului: 145871

Din cate am observat eu, nu exista comnicare directa intre calatori si firmele de transport. De unde stiu cei de la Nordiana ca cei care sosesc cu trenul dupa ora 21.00 vor sa mearga in Vama Veche sau sa ramana in Mangalia? Au vreun clarvazator angajat? Laughing
Cum se face statistica asta pana la urma?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 14 Iul 2011 20:00:19    Titlul subiectului: 145917

Firma respectiva nu opereaza de ieri sau alaltaieri pe rutele astea. In timpul sezonului estival, in special week-endurile, daca ai merge acolo dupa 21:00 seara in Mangalia, ai vedea ca statia de langa gara este plina de cateva zeci de oameni care merg inspre 2 Mai-Vama Veche. Deci este o chestie de logica elementara, de copil de clasa a I-a, nu trebuie sa fi clarvazator ca sa stii ca oamenii aia care stau in statie, nu stau de amorul artei, vor sa ajunga la 2 Mai sau Vama Veche Laughing
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 23 Iul 2012 10:42:29    Titlul subiectului: 157542

Pentru ca tot ne vaitam despre neregulile din sistemul maxi-taxi, tigania este dusa la extrem in zona litoralului, Mangalia fiind un exemplu la indemana.

Fata de neregulile "tip" care se manifesta si in restul tarii, pe Litoral exista, ca "bonus" cate un aurolac, de obicei tigan, in "uniforma" de cocalar (maiou, "belmude", slapi), care sta cu usa glisanta a microbuzului deschisa si din mers urla si zbiara, invitand netotii sa "calatoreasca" cu duba lor...

Te-ai fi asteptat ca astia de pe Litoral sa fie mai civilizati, avand contact inca de dinainte de '89 cu turistii straini ... dar ti-ai gasit, tigania pare sa fie gena dominanta, in loc sa se civilizeze tiganii, se tiganizeaza oamenii asa-zis civilizati.. Evil or Very Mad



CT07GYB-14072012815.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  66.46 kb
 Vizualizat:  de 35894 ori

CT07GYB-14072012815.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 23 Iul 2012 14:54:15    Titlul subiectului: 157548

Fara sa fac reclama, firma "Nordiana" este un pic mai civilizata. Are curse intre Mangalia si Vama Veche si intre Mangalia si 2 Mai via Limanu. In prezent are midibuze (vezi postarile de mai sus) si microbuze in orele cu putini calatori (microbuz cu aer conditionat). Dar ... la inceput de mai, cu ocazia deschiderii sezonului de mare am constatat alt fenomen. Exista "paraziti" care capuseaza inclusiv maxi-taxi. Parazitii respectiv sunt taximetristii. Ei bine, pe 1 Mai, cu 2-3 minute inainte sa plece midibuzul/maxi-taxi de la Nordiana in cursa spre Vama Veche, venau taximetristii, se tineau ca scaiul de tine ca sa mergi cu ei. Luau 5 calatori la pret de maxi-taxi. O cursa Mangalia-Vama Veche este 4 RON, deci teoretic la o cursa taximetristii scoteau 20 RON. La intoarcere de la Vama Veche aceeasi poveste, taximetristi care se tineau ca scaiul de tine, ca sa mergi cu ei, ca au acelasi pret cu duba. Ei bine, taximetristii au injumatatit in acea perioada numarul de clienti al celor de la "Nordiana". Microbuzul pe care l-ai pozat merge de la Mangalia in statiuni, este o adevarata tiganie si bataie de joc.
Imi mai aduc aminte de o faza petrecuta in urma cu 2 ani, de 1 Mai 2010. M-am dus cu doi prieteni in Vama Veche, unul are o dubita de 9 locuri. La Mangalia fiind miezul noptii si vazand ca asteapta "vamaioti" la gara, i-am luat pe gratis in dubita, in spiritul vechi al "Vamii". La un pas au fost sa se ia la bataie cu noi, taximetristii, ne amenintau ca ne taie cauciucurile ca de ce ... le-am furat clientii, desi noi am refuzat banii si i-am luat moca pe oamenii aia. Cam asta este radiografia transportului in comun din Mangalia.
Oricum pe ruta Mangalia-Vama Veche s-au mai modernizat, acum cativa ani era un microbuz de 19 locuri in care urcau claie peste gramada 30-35 de insi cu rucasaci cu tot. Pe vremurile alea noi ne facusem chiar si o tactica, cand venea duba urcam direct cu bagaje cu tot pe usa din spate si ramaneam acolo, era loc mai bun, nu te ingramadeau toti. Acum vremurile alea sunt apuse, mergem cu masina la mare sau daca venim cu trenul, sunt midibuze, uneori chiar si un autocar mare (vezi postarile de mai sus).

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 Sep 2012 17:57:39    Titlul subiectului: 158625

A aparut un o noua cursa de sezon care apartine firmei Metropolitan. Aceasta leaga toate statiunile de la Mamaia pana la Vama Veche. Din luna septembrie masinile nu mai ajung la Mamaia se opresc la gara din Constanta. Cadenta este de o cursa pe ora, din Vama Veche pleaca la si 45 de minute din gara Constanta pleaca la si un sfert. Din Vama Veche urmeaza traseul comun cu masinile firmei Nordiana, apoi de la Mangalia o ia prin toate statiunile (Jupiter-Venus-Saturn-Neptun-Olimp) revine pe soseaua nationala, trece de comuna 23 August, intra in Costinesti, revine pe acelasi traseu pe soseaua nationala trece de Tuzla si Eforie Sud apoi intra in Eforie Nord merge inspre Techirghiol si intra in Agigea pe varianta. Durata unei curse intre Vama Veche si Constanta (gara) este de aproximativ o ora jumate. Din Vama Veche pana in statiunea Saturn de exemplu o calatorie costa 7 RON, din Vama Veche pana in Constanta o calatorie costa 12,5 RON. Ultima cursa din Constanta pleaca la 22:15 iar ultima cursa din Vama Veche pleaca la 23:45 ! Pe traseu sunt microbuze Mercedes Sprinter, cand am fost cu ele la sfarsitul lui august au avut destui clienti pana la Constanta.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Sep 2012 07:10:42    Titlul subiectului: 159080

Am constat pe propria piele ca orele pe care le spuneau cei de la Metropolitan sunt fictive. Ma refer la ultimele ore. Astfel dupa ora 21:00 microbuzele care mergeau din Constanta pana in Vama Veche trecand prin toate statiunile, nu mai circula. E drept ca este si sfarsit de sezon. Pe 7 septembrie, nici cei de la Nordiana care asigura legaturi intre Mangalia-Vama Veche si Mangalia-Limanu via 2 Mai nu mai circula dupa ora 21:00 si intre Mangalia si Vama Veche si-au redus numarul de curse de la 2 pe ora la una pe ora, ca de obicei pleaca la fix din Mangalia si la :30 din Vama Veche. Nemaifiind sezon turistic, prncipalii calatori sunt navetistii.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 06 Mai 2013 15:25:14    Titlul subiectului: 164380

O situatie mai inedita a fost vinerea trecuta pe 3 mai. Graficul midibuzelor/autocarelor de la Nordiana, care faceau cursa Mangalia-Vama Veche a fost dat complet peste cap, mai ales dinineata si la pranz. Motivul ? Romanii care mergeau sa isi petreaca sarbatorile pascale in Bulgaria. In Vama Veche era o coada de masini de..............4 kilometri, iar la un moment dat coada a ajuns pana la intrarea in 2 Mai. Aceasta incepea fix de la punctul de frontiera care pur si simplu nu facea fata afluxului de turisti romani care mergeau sa isi petreaca sarbatorile in tara vecina. Cum midibuzele/autobuzele celor de la Nordiana trebuiau sa intoarca fix la punctul de granita, care este cam la un kilometru si ceva fata de localitatea Vama Veche, acestea trebuiau sa mearga in coloana cativa kilometri. Cum vineri, la pranz lumea deja incepea sa plece din Vama Veche inspre Mangalia, va dati seama ce a iesit. La un moment dat se adunase in statie foarte multa lume. Midibuzele sunt mai mici, mai pot intoarce la iesirea din sat, fac stanga pe ultima straduta si apoi dau cu spatele, dar...........autocarele Mercedes Tourismo nu puteau sa faca aceste manevre si trebuiau sa intoarca................taman la punctul de frontiera, asta insemnand ca trebuiau sa mearga in coloana cu viteza melcului pana acolo. Nu inteleg de ce autoritatile nu au dirijat o parte din trafic si pe la vama Negru Voda. Punctul de frontiera de la Vama Veche e prea mic si nu face fata la un aflux mare de calatori.


Vama Veche, 1-4 mai 165.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.55 kb
 Vizualizat:  de 34538 ori

Vama Veche, 1-4 mai 165.jpg



Vama Veche, 1-4 mai 166.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  92.16 kb
 Vizualizat:  de 34538 ori

Vama Veche, 1-4 mai 166.jpg



Vama Veche, 1-4 mai 167.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  56.98 kb
 Vizualizat:  de 34538 ori

Vama Veche, 1-4 mai 167.jpg



Vama Veche, 1-4 mai 168.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  68.52 kb
 Vizualizat:  de 34538 ori

Vama Veche, 1-4 mai 168.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 24 Iul 2013 07:29:00    Titlul subiectului: 165901

Duminica, la ora 17:00, exista o cursa ocazionala, directa intre Vama Veche si Bucuresti. Propietarul hostelului Pura Vida (deschis anul asta) si-a achizitionat si un midibuz marca Isuzu Turquoise, pentru a aduce turisti straini din Bucuresti in Vama Veche. Cum, deocamdata se pare patronul hostelului nu are turisti straini, foloseste midibuzul pentru a duce turisti din Vama Veche in Bucuresti, duminica. Pretul unei calatorii este 60 sau 65 de RON. O sa ma documentez mai mult si o sa revin cu informatii.


Captured 2013-7-20 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.32 kb
 Vizualizat:  de 34064 ori

Captured 2013-7-20 001.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Iul 2013 08:19:43    Titlul subiectului: 165989

Cand am fost sambata trecuta in Vama Veche, cu midibuzul celor de la Nordiana, a fost ceva agitatie in randul soferilor. In primul rand ne-a dat bilete la toti, ceea ce pe aceasta ruta nu prea s-a intamplat. Pe urma, am aflat motivul, ascultand ce vorbea la telefon soferul cu ceilalti colegi. Cei de la ARR erau la control. Evident ca duminica, lucrurile au revenit la normal si nu ne mai dadeau bilete Very Happy


Bilet microbuz, Mangalia-Vama Veche.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  21.74 kb
 Vizualizat:  de 34002 ori

Bilet microbuz, Mangalia-Vama Veche.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fantt



Data înscrierii: 01/Noi/2005
Ultima vizita: 12/Ian/2024
Mesaje: 193
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 29 Iul 2013 22:38:04    Titlul subiectului: 166082

O mare evaziune aceasta afacere de transport cu microbuzele...pe la jumatatea lunii am circulat cu un astfel de microbuz de la Neptun la Mangalia,, am fost singurul care am primit bilet (pentru ca am insistat), si in timpul drumului il auzeam pe sofer laudandu-se la telefon ca in ziua anterioara incasase 16 miliaone RON...mai mult ca sigur ca pentru 90% din ei nu a dat bilete
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Aug 2013 20:35:02    Titlul subiectului: 166396

Aventuri miercurea trecuta, la iesirea din 2 Mai, chiar in dreptul santierului naval Daewoo. La cateva zeci de secunde dupa ce midibuzul companiei Nordiana s-a pus in miscare s-a auzit o explozie puternica, iar masina mai avea putin si intra pe contrasens. Cauciucul din stanga fata a facut ditai mai explozia (pozele 2-3). Norocul a fost ca avea inca viteza mica si ca, tarasania nu s-a intamplat inainte de intrarea in Mangalia, unde este o curba mai larga si de obicei soferii merg destul de repede pe acolo. Culmea, unii calatori mai intrebau daca midibuzul mai poate continua calatoria Very Happy


2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 229.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  76.16 kb
 Vizualizat:  de 33716 ori

2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 229.jpg



2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 227.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  83.91 kb
 Vizualizat:  de 33716 ori

2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 227.jpg



2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 228.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  69.9 kb
 Vizualizat:  de 33716 ori

2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 228.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 12 Aug 2013 20:39:43    Titlul subiectului: 166397

Nu a fost o problema, nu s-a stat mult acolo, a venit un microbuz de Vama, care apartine aceleiasi companii (fiind zi in timpul saptamanii, au bagat microbuz spre Vama Veche, altfel baga tot midibuz), si a luat toti calatorii, eu fiind si cu bagaj mare, am asteptat urmatoarea masina, midibuzul care se intorcea de la Limanu. Fiindca, nu se dau bilete, vechea meteahna autohtona, soferul ne-a numarat si a spus celor de pe microbuz cati calatori s-au urcat din masina defecta.
Cum, spuneam in postarile de mai sus, Nordiana este o firma mai rasarita, mai aproape de normalitate, in sensul ca nu opreste decat in statii, are si taxator (soferul nu se ocupa cu numaratul banilor), atat in microbuz cat si in midibuze este aer conditionat. Daca, ei, care sunt mai rasariti au patit-o, ma intreb care este siguranta pe cei care au "cotinete" sau "carute" de microbuze, cazuri relatate peste tot pe forum.



2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 231.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  72.95 kb
 Vizualizat:  de 33715 ori

2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 231.jpg



2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 230.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  74.77 kb
 Vizualizat:  de 33715 ori

2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 230.jpg



2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 232.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  73.15 kb
 Vizualizat:  de 33715 ori

2 Mai-Vama Veche, 3-7 august 232.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 09 Sep 2013 07:15:28    Titlul subiectului: 166956

In Mangalia, la gara, pe ambele sensuri, de ceva timp, au construit refugii pentru calatori (poza 1). In statie opresc autocarele/midibuzele/microbuzele care vin dinspre Constanta, microbuzele care vin din statiuni (Saturn-Jupiter) precum si microbuzele/midibuzele companiei Nordiana, care merg inspre 2 Mai (Limanu)-Vama Veche.


Vama Veche, 7-8 septembrie 002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.81 kb
 Vizualizat:  de 33511 ori

Vama Veche, 7-8 septembrie 002.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 24 Sep 2013 14:10:20    Titlul subiectului: 167389

Transportul in comun in cateva dintre statiunile din jurul Mangaliei este considerat ca si transport "local", iata cateva poze cu "maxi-taxi"-uri surprinse prin Neptun,

Pretul biletului este unic, 4 lei/calatorie. Bineinteles, biletul este o raritate, il primesti doar daca insisti.
Ca un specific al zonei Litoralului, pe langa sofer mai exista un "taxator", de regula un cocalar "tip" - genul tiganos in slapi - care sta la usa glisanta a microbuzului si care incaseaza banii de la calatori, ceea ce, pana intr-un punct, e chiar o chestie buna, soferul isi vede de condus, nu pierde timpul prin statii cu incasatul banilor etc. Timpul cu eliberatul biltelelor oricum nu se pierde (aproape) deloc, personajul "omitand" sa dea bilete, nici macar nu mimeaza ca ar vrea sa o faca. In timp ce "taxatorul" se plimba printre scaune (ca fotolii nu se pot numi, cel mult "scaune" la figurat... Laughing ), carnetul de bilete statea bine mersi pe undeva pe la parasolarul de deasupra parbrizului! Cand am cerut bilete aproape s-a socat!
Iar o tanti "de culoare", cu abilitati de "negociatoare, manca-ti-as", a obtinut chiar o reducere cu 50% a tarifului, platind doar 2 lei, dar ca bonus a umplut duba de putoare...
Printre alte atributii din "fisa p(r)ostului" acestor taxatori figureaza si cea de .. mecanism de actionare a usii, astfel ca papagalul cu pricina deschide si inchide usa glisanta in statii sau intre statii, oriunde se gaseste un prosto ... aaa calator.
Si uite-asa se dezvolta de minune turismul de grota in RRomania preistorica a zilelor noastre... Evil or Very Mad

1. CT15RYA
2. - 3. CT19SWM, cu asta am avut "privilegiul" sa si calatoresc...



CT15RYA-P1470350.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.23 MB
 Vizualizat:  de 33382 ori

CT15RYA-P1470350.JPG



CT19SWM-P1470342.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.37 MB
 Vizualizat:  de 33382 ori

CT19SWM-P1470342.JPG



CT19SWM-P1470352.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.24 MB
 Vizualizat:  de 33382 ori

CT19SWM-P1470352.JPG



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 05 Ian 2014 12:35:38    Titlul subiectului: 170045

De 1 ianuarie, ca si acum doi ani, cei de la Nordiana au cuplat cele doua curse: Mangalia-2 Mai-Vama Veche si Mangalia-2 Mai-Limanu. Astfel, pe traseu era un singur midibuz, care circula pe urmatoarea ruta: Mangalia-2 Mai-Vama Veche (unde intorcea in sat, nu mai mergea pana la punctul de frontiera)-2 Mai-Limanu-2 Mai-Mangalia. Din Mangalia pleca o data pe ora, la fix, din Vama Veche pleca pe la si un sfert. Cand mergeai inspre Vama Veche era bine, dar la intoarcere faceai ditai mai ocolul, te plimba prin tot Limanu, apoi revenea in 2 Mai si abia apoi in Mangalia. Spre surprinderea mea, desi era prima zi a noului an, midibuzul era destul de plin, erau multi calatori care mergeau de la Mangalia la Limanu si vice-versa.

Statia din Vama Veche au amenajat-o foarte frumos, cu dale. De fapt, cum am spus si in postarile de mai sus, cei de la Nordiana opresc doar in statii.

Normalitatea se opreste aici, ca de dat bilete nu dau nici cei de la Nordiana, decat la cerere sau cand e vreun control.



Vama Veche, 1 ianuarie 123.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  67.03 kb
 Vizualizat:  de 32710 ori

Vama Veche, 1 ianuarie 123.jpg



Vama Veche, 1 ianuarie 124.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  61.92 kb
 Vizualizat:  de 32710 ori

Vama Veche, 1 ianuarie 124.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community