Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Titlurile de calatorie Metrorex si validarea lor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 06 Oct 2010 19:15:56    Titlul subiectului: 134474

Cartela respectiva e din 2006, daca nu mai devreme; nu are nicio relevanta pentru ca nu mai arata astfel de mult timp.

Cel mai probabil imaginea pusa de Sab ar fi trebuit sa fie noul design al celor de 62 de calatorii, dar din motive numai de Metrorex stiute si intelese, s-au modificat cartele vechi nelimitate in de-asta de 62 de calatorii, sau s-a pastrat doar designul acelora.
Si da, pe vechile cartele nelimitate se specifica in paragraful 3 si 6 ca au accesul temporizat. Oricum temporizarea e dictata de aparat pe baza informatiilor de pe banda magnetica, nu numai de cartela in sine si ce scrie pe fata acesteia.

PS: http://www.metrorex.ro/tarife.html, click pe titluri de calatorie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bucsan



Data înscrierii: 14/Noi/2009
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 138
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 06 Oct 2010 20:35:20    Titlul subiectului: 134475

Mea culpa. Nu am fost atent la ce scrie pe cea postată. Am căutat abonamentul (de 25 lei) de luna trecută, noroc că nu l-am aruncat. Ai dreptate, este același text ca pe cel nou (de 27 lei).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 09 Oct 2010 19:51:00    Titlul subiectului: 134554

Azi am aflat cum pot ști câte călătorii mai ai pe cardul de 62 de călătorii. Angajata de la ghișeu a introdus un card special (pe care l-a scos din țipla ei cu legitimația) într-unul dintre validatoare ca pe o cartelă normală. Pe micul afișaj a scris „INTRODUC CARD”, moment în care a băgat cartela mea de 62 de călătorii, afișajul arătând „BLANC?” după ce a ieșit cartela mea a băgat în final o cartelă magnetică goală și pe față și pe dos. Pe dosul ei validatorul a printat mai multe informații, printre care și numărul de călătorii rămase. I-am făcut poză cu telefonul mobil, dar am constatat că nu se vede nimic. Nu m-a lăsat să păstrez cardul acela cu informațiile pe motiv că le au pe inventar (???).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 09 Oct 2010 19:58:20    Titlul subiectului: 134555

Uite aici ce raspunde Metrorex unui calator:

"@Andrei Dutu:
Buna ziua, Am un abonament lunar cu numar limitat de calatorii (62).
Insa nici la validare nici la verificarea ulterioara (apasand butonul 1 pe cititor) nu pot afla cate calatorii mai am.
Cum pot afla cate calatorii mai am ?
Multumesc.
Stimate domnule Andrei Dutu,
Urmare sesizarii dumneavoastra trimisa pe e-mail, din 28.09.2010 va comunicam:
In cazul In care doriti sa știti care este numarul de calatorii pe care le mai aveti In cont pe cartela magnetica abonament lunar cu numar limitat de calatorii (62 calatorii) va recomandam sa va adresati personalului nostru comercial din statiile de metrou pentru verificare.
In ce privește verificarea calatoriilor pentru abonamentul cu numar limitat de calatorii (62 calatorii) de pe cardul ACTIV, va precizam ca RATB are sub control acest sistem de taxare bazat pe tehnologia contactless și va lua masurile ce se impun pentru ca acest lucru sa fie posibil cat mai curand.
Cu multa consideratie,
DIRECTOR GENERAL,
Ing. Gheorghe Udriște
Comentariul domnului Andrei Dutu pe blog:
"Mi-au raspuns si de la Metrorex
Scris de Andrei Dutu in data de 5 Octombrie, 2010
Dupe ce le-am scris nelamurirea mea, am primit email si de la Metrorex. Email de la directorul Metrorex, domnul Gheorghe Udriste. Si da, problema e cum am dedus eu. Metrorex are probleme dar se lucreaza pentru a le remedia.
Stimate domnule Andrei Dutu,
Urmare sesizarii dumneavoastra trimisa pe e-mail din 28.09.2010, va comunicam:
In cazul in care doriti sa știti care este numarul de calatorii pe care le mai aveti in cont pe cartela magnetica abonament lunar cu numar limitat de calatorii ( 62 calatorii) va recomandam sa va adresati personalului nostru comercial din statiile de metrou pentru verificare. In ce privește verificarea calatoriilor pentru abonamentul cu numar limitat de calatorii (62 calatorii) de pe cardul ACTIV, va precizam ca RATB are sub control acest sistem de taxare bazat pe tehnologia contactless și va lua masurile ce se impun pentru ca acest lucru sa fie posibil cat mai curand.
Cu multa consideratie,
DIRECTOR GENERAL,
Ing. Gheorghe UDRIȘTE
Deci se poate. Azi Metrorex, ieri RATB, oamenii care lucreaza acolo chiar isi dau interesul sa rezolve sesizarile oamenilor si sa le raspunda.
Asta ca sa vedeti ca in tara asta lucrurile se misca in directia cea buna. Se misca mai incet, dar se misca.
Bravo Metrorex si bravo RATB !"
Data: 06 Octombrie 2010
"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 11 Oct 2010 14:23:42    Titlul subiectului: 134600

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Harababura_cu_cardurile_Metrorex_0_351565165.html

"Harababură cu cardurile Metrorex

Aura Clara Marinescu

Luni 11 oct 2010

Cardul Activ nu poate fi încărcat și cu cele 62 de călătorii Metrorex

Noile cartele de călătorii au fost lansate înainte ca Metrorex să pună la punct sistemul informatic. Bucureștenii nu pot încărca portofelele electronice în stațiile Metrorex, iar cartela de 62 de călătorii expiră înainte ca acestea să fie consumate.

Se dublează prețul abonamentului la metrou

Metrorex le-a propus locuitorilor Capitalei noi oferte la cartelele de călătorie, însă noua promoție nu e lipsită de controverse.

Bucureștenii sunt nevoiți să consume cele 62 de călătorii de pe cardul nou în valoare de 27 de lei până la data înscrisă pe acesta. De asemenea, cei care au card electronic nu-l pot încărca și cu cele 62 de călătorii.

„Nu se pot transfera călătoriile de pe abonamentul cu 62 de călătorii pe cardul Activ“, a spus casiera de la stația de metrou Pipera.

Iar ca să verifici câte călătorii mai ai pe card, trebuie să întrebi tot la ghișeu. Verificarea se face rudimentar. Casierița introduce un card alb, apoi cardul călătorului, după care, pe un alt treilea card afli câte călătorii mai ai. Pentru o casieră care vinde și cartele este foarte greu să-i ajute pe toți călătorii care solicită verificarea cartelei cu 62 de călătorii.

"Mi se pare stupid să stau să verific săptămânal câte călătorii mai am. Era normal să fie trecut pe cartelă numărul de călătorii. Când ești grăbită ca mine nu aștepți la ghișeu până verifică casierița cartela", a spus supărată o tânără la intrarea în stația de Metrou Pipera.

În plus, Metrorex a provocat încă una dintre anomaliile cu care s-au obișnuit bucureștenii. când vine vorba de transportul în comun. Și anume, faptul că cei un milion de posesori de card Activ sunt obligați să-și încarce cardul de la ghișeele stațiilor RATB.

Metrorex nu deține echipamente de emitere sau reîncărcare a acestor carduri, ci vinde abonamentele de pe acest card în stațiile de autobuz, ceea ce nu se întâmplă în nicio altă capitală europeană.

Motivația oficialilor: metroul și autobuzele publice sunt administrate de companii diferite, ceea ce îngreunează introducerea unui sistem comun și eficient de plată a călătoriilor.

„Încercăm să găsim o soluție pentru a rezolva problema având în vedere că mulți călători care folosesc cardul electronic Activ ne-au trimis solicitări pentru a implementa un sistem de reîncărcare și în stațiile de metrou”, declara pentru Ziarul Financiar Tiberiu Moldovan, directorul comercial al Metrorex.

Majorări de la 18 septembrie

Din 18 septembrie, prețul unei cartele cu două călătorii este de 3 lei, una cu zece călătorii - 9 lei, iar un abonament lunar cu număr nelimitat de călătorii costă 50 de lei.
În condițiile majorării biletului simplu, cel cu două călătorii cu 8% și a abonamentului lunar cu 100%, Metrorex vine cu noi tipuri de cartele și de abonamente.

Astfel, abonamentul săptămânal cu număr nelimitat de călătorii va fi la prețul de 15 lei, cartela de weekend la 6 lei și abonamentul lunar cu maximum 62 de călătorii va costa 27 de lei.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 11 Oct 2010 14:52:16    Titlul subiectului: 134604

Eu am un coleg care si-a incarcat cardul Activ cu un abonament limitat.
Nu am inteles faza cu "cartela de 62 calatorii expira inainte de a fi consumate"... Very Happy
Cred ca ziaristii astia au facut scoala la FF...



Abonament limitat ACTIV.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  15.99 kb
 Vizualizat:  de 15369 ori

Abonament limitat ACTIV.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 13 Oct 2010 21:38:34    Titlul subiectului: 134744

Intrebare.
Si pana la urma o asemenea cartela am voie sa o consum in 2 saptamani de la cumparare ?.
De exemplu am o perioada de 2 saptamani in care folosesc intens metroul - sau poftim, o saptamana, si dupa aceea plec din Bucuresti. E mai avantajoasa o cartela din aceasta decat 6 cartele de 10 calatorii.
Raspunsul la aceasta intrebare as vrea sa-l aflu, daca se poate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 14 Oct 2010 09:20:04    Titlul subiectului: 134765

De ce sa nu ai voie ? Sunt 62 calatorii valabile o luna si atat. Nu este cartela de 2 calatorii/zi sau ceva asemanator. Singura restrictie este 15min intre validari.
Mai rau este, asa cum s-a scris, ca nu stii cate calatorii mai ai si trebuie sa te adresezi tot timpul casierei sau sa ai o cartela de rezerva la tine..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 Noi 2010 20:29:53    Titlul subiectului: 135771

Intrând azi la Politehnica, am observat că avem o mie de moduri de plată și taxare la metrou, și cred că acest lucru ar putea încurca. Erau două taxatoare pentru cardurile Activ, unul care citește MMS-urile de la Orange, încă unul la care se poate plăti direct cu cardul (PayZone, sau ceva de genul, nu sunt familiarizat cu mediul ăsta) și încă două taxatoare clasice. Nu ar fi mai simplu dacă s-ar face automate care eliberează cartele pe baza diferitelor metode (card, MMS etc), decât să avem taxatoare separate pentru fiecare?

Mă gândesc și la Piața Romană unde sunt trei amărâți de turnicheți și se stă la coadă câte 5-10 minute doar pentru accesul în stație, și colac peste pupăză a mai și fost unul răpit pentru cardurile activ (acum puțin mai utilizate decât la început), pe care îl foloseau 5 oameni pe oră.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 02 Noi 2010 20:55:05    Titlul subiectului: 135775

Sa vezi ce frumos este la Gorjului, intrarea cu scari fixe, unde pe stanga sunt 2 validatoare simple si unul activ, si la fel si pe partea dreapta. Deobicei cand se strica cele simple, destul de des, ramane cate unul simplu si cel cu activ, creandu-se o coada destul de mare...

In Praga, de exemplu, nu exista decat cate 2-3 validatoare la intrarea in statii, fara turnicheti. Abonamentele/cartelele sunt de carton subtire si au o banda speciala pe care aparatul imprima o data si o ora, care nu se mai sterg de pe cartela. Daca ai un abonament valid, nu mai bipezi nimic, pur si simplu treci. La ei biletul obisnuit este valid pe o perioada de timp, deobicei 75minute, si pe orice mijloc de transport, tramvai, metrou, funicular, si autobuze intre unele limite, cu transfer la oricare.

La fiecare vestibul de statie de metrou, exista automate cu aceste cartele universale, de unde cumperi. Le gasesti si in aeroport, si in Gara centrala. La intrarea in vestibul, nu pazeste nimeni intrarile, sau verifica cartelele, in schimb controalele se fac regulat in interiorul statiilor, deobicei in statiile de legatura, aleator. Pretul unui bilet obisnuit este undeva peste un euro, dar poti circula cu el o ora si 15 minute, in conditiile in care in 15 minute ai traversat tot orasul de la un cap de metrou la celalalt. Sau de la terminalul aeroportului pana la prima statie de metrou din oras (aeroportul este situat in afara perimetrului orasului, ca o comparatie, distanta este mai mare decat din Otopeni pana la Aviatorilor).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 13 Noi 2010 21:10:39    Titlul subiectului: 136246

Pentru a veni in sprijinul calatorilor care utilizeaza cardul ACTIV, METROREX cu sprijinul BCR a finalizat actiunea de adaptare a ATM-urilor amplasate in statiile de metrou pentru a permite reincarcarea cardului ACTIV.
Cele 32 de aparate sunt amplasate in urmatoarele statii de metrou: Titan, Nicolae Grigorescu, Timpuri Noi, Piata Unirii 1 si 2, Izvor, Eroilor, Grozavesti, Crangasi, Basarab, Gara de Nord 1, Piata Victoriei 1 si 2, Stefan cel Mare, Piata Iancului, Piata Muncii, Dristor 1, Politehnica, Lujerului, Gorjului, Pacii, Pipera, Aurel Vlaicu, Aviatorilor, Piata Romana, Tineretului, Eroii Revolutiei, Constantin Brancoveanu, Piata Sudului si Aparatorii Patriei.
Cardul de metrou poate fi incarcat in 30 de statii de metrou direct de la bancomatele BCR. Cele 32 de ATM-uri care permit incarcarea simpla si rapida a cartelei de transport sunt amplasate in zonele de acces in statii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diesel_power



Data înscrierii: 16/Sep/2008
Ultima vizita: 24/Aug/2016
Mesaje: 53
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Noi 2010 18:05:11    Titlul subiectului: 136307

Daca folosesc card bancar al altei banci decat BCR imi ia comisioane suplimentare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Noi 2010 19:15:26    Titlul subiectului: 136314

Se pare totusi ca poti, daca te iei dupa ce scrie in regulamentul de campanie http://www.ratb.ro/download/Regulament%20promotie.pdf
Se vor considera valide toate tranzactiile de incarcare/reincarcare a cardului ACTIV de la punctul 2.3 cu orice card bancar emis de orice banca.


Ultima modificare efectuată de către sab la Lun 15 Noi 2010 19:23:16, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reactor



Data înscrierii: 18/Feb/2009
Ultima vizita: 08/Dec/2013
Mesaje: 118
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 19 Noi 2010 21:38:26    Titlul subiectului: 136541

Nu imi amintesc sa se fi precizat pe acest topic; azi am observat din greseala ca taxatoarele noi (cele dintre statiile N. Grigorescu - Anghel Saligny, sau cele de la intrarea in Piata Victoriei 1 dinspre Lascar Catargiu, etc) arata pe ecran numarul de calatorii ramase, la cartelele de 62 de calatorii, pentru o fractiune de secunda, cand iese cartela din aparat (apare un mesaj de forma "Rest: xx"); deci acolo unde sunt aceste taxatoare nu e nevoie sa va mai duceti la casierita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Vin 19 Noi 2010 22:22:10    Titlul subiectului: 136542

Cand se vor monta validatoare noi si in alte statii?
Ar trebui sa existe macar unul per statie, mai ales ca acum se cere mai mult informatia abonamentului cu calatorii limitate.

Exista o astfel de initiativa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ByOnu



Data înscrierii: 19/Mar/2010
Ultima vizita: 09/Noi/2023
Mesaje: 178
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Noi 2010 10:11:53    Titlul subiectului: 136885

DA!!!

Saptamana asta la Universitate a fost montat un aparat de validare nou de culoare rosie. Eu doar pe asta l-am vazut, sigur mai sunt si alte statii. A fost montat pe un stalp de rezistenta, deci nu poti sa intri pe la acel aparat, este strict pentru verificarea numarului de calatorii ramase. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 28 Noi 2010 18:23:50    Titlul subiectului: 136901

A aparut un astfel de aparat si la Gorjului, la nivelul intermediar care da spre iesirea A (dinspre piata), langa bancomat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 29 Dec 2010 14:20:05    Titlul subiectului: 138164

"Metrorex introduce la 1 ianuarie abonamentul saptamanal cu numar nelimitat de calatorii

Metrorex va pune in vanzare, incepand cu 1 ianuarie 2011, un nou tip de cartela de transport, respectiv abonamentul saptamanal cu numar nelimitat de calatorii, la pretul de 15 lei, anunta, miercuri, operatorul de metrou.
Acest tip de abonament asigura un numar nelimitat de calatorii timp de sapte zile de la data validarii.
Metrorex are in prezent tipuri cinci de cartela, respectiv cu doua calatorii, cu zece calatorii, cartela pentru o zi, abonament lunar cu maxim 62 de calatorii si abonament cu numar nelimitat de calatorii, precizeaza Mediafax.
"

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8162178-metrorex-introduce-1-ianuarie-abonamentul-saptamanal-numar-nelimitat-calatorii.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Ian 2011 13:39:36    Titlul subiectului: 139250

Persoanele cu handicap din Sectorul 6 vor circula gratuit cu metroul numai de două ori pe zi..
Decizia de limitare a călătoriilor gratuite cu metroul la doar 62 pe lună a fost aprobată de consilierii locali ai Sectorului 6 ca urmare a faptului că Metrorex SA a dublat, în septembrie anul trecut, prețul abonamentului cu călătorii nelimitate de la 25 la 50 de lei.
Nu stiam pana acum ca metroul este proprietatea unui sector sau ca handicapul este deosebit functie de adresa din buletin.
Cine vrea tot articolul, evident ca in B 365.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Feb 2011 08:34:50    Titlul subiectului: 140032

Ei bine, Metrorex isi va intampina calatorii cu multe "surprize", se zvoneste ca vom avea scumpiri lunare Very Happy Articolul se gaseste aici

Citat:
Călătoria cu metroul s-ar putea scumpi aproape lunar, în următorii trei ani

După ce Guvernul s-a angajat în fața FMI ca operatorii de transport în comun să nu mai înghită subvenții de la stat la fel de mari ca în prezent, majorările de preț la călătoriile cu metroul sau RATB ar urma să ajungă la 40 de procente față de tarifele practicate în prezent. La Metrorex, măririle se vor face eșalonat.
Eu nu știu ce scrie exact în scrisoarea Fondului pentru că n-am primit nimic. O majorare de 40% poate să se așeze peste vreo 3 ani de zile, dar nu știu cum. Oricum, scumpirea trebuie să se întindă pe o perioadă mai mare decât un an. E mai corect să spunem așa”, a precizat pentru B365.ro directorul general al Metrorex SA, Gheorghe Udriște, care a adăugat că sarcinile trasate de FMI ar trebui duse la îndeplinire astfel încât impactul asupra populației să fie cât mai mic.

“Vor trebui puse în aplicare măsurile impuse de Fond și va trebui să găsim soluții prin care să facem de așa manieră încât nici călătorul să nu simtă și, în același timp, subvențiile pe care le primim să fie micșorate. Când vii cu o majorare de 15% o dată îl dărâmi pe om, dar când vii cu 3% la una, două, trei, patru sau cinci luni se diluează impactul”, a apreciat Udriște.

După cum susține șeful Metrorex SA, ajustarea prețului călătoriei cu metroul trebuie făcută “cu tact”. “Trebuie făcută majorarea cu înțelepciune, cu tact. 40% înseamnă foarte mult, dar gradat, pentru că așa sunt și recomandările FMI, ajustarea tarifului să se facă gradat, în funcție de niște parametri pe care noi încă îi analizăm”, a conchis directorul general al metroului București.

În prezent, o cartelă cu două călătorii costă 3 lei, iar una cu zece călătorii – 9 lei. Un abonament valabil o zi costă 5,5 lei, iar cel săptămânal cu număr nelimitat de călătorii – 15 lei. Pentru abonamentul lunar cu 62 de călătorii bucureștenii plătesc acum 27 lei, în timp ce abonamentul cu număr nelimitat de călătorii este 50 lei. Prețul abonamentului cu număr nelimitat de călătorii a fost scumpit ultima dată în luna septembrie 2010 când Metrorex SA a decis să crească tariful de la 25 de lei.

Conform recomandărilor FMI, ar urma să se scumpească inclusiv biletele de autobuz, troleibuz și tramvai dar și călătoriile cu trenul. Ajustarea de preț în cazul RATB și CFR este tot de 40%.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Joi 17 Feb 2011 14:58:29    Titlul subiectului: 140066

Pana la urma pretul pe care il platim toti, nu este pretul real. Este jumatate din pretul calatoriei. Restul de bani vin de la stat.
Scumpirile nu fac decat sa scoata adevaratul cost al calatoriei, si sa elimine compensarile de la stat.

Corect ar fi sa avem abonamente comune RATB si metrou, si atunci costurile lor nu vor mai fi asa de arzatoare...dar acum cum trebuie sa ai ambele abonamente, e cam scump...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Feb 2011 20:52:49    Titlul subiectului: 140097

Nu stiu cati calatori ar suporta pretul real al unei calatorii cu metroul.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Feb 2011 21:54:40    Titlul subiectului: 140102

Normal, este si greu sa acoperi costurile, la ce salarii au cei de la Metrorex, "de la Vladica la Opinca"....Si la cat de numerosi sunt pentru doar 60km de retea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 22 Mar 2011 12:04:00    Titlul subiectului: 141441

S-ar parea ca scumpirea calatoriei cu metroul este iminenta, un rol important parand sa-l aiba presiunile FMI...

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Biletele_de_tren_si_de_metrou_se_scumpesc_din_nou_0_448755329.html

"Biletele de tren și de metrou se scumpesc din nou

Maria Apostol

Marți 22 mar 2011

Ministerul Transportului intenționează să modifice din nou prețurile tichetelor Metrorex

Posibilitatea ca ministrul Transporturilor să modifice tarifele la CFR și Metrorex este inclusă într-un proiect de ordonanță de urgență.

"Proiectul de ordonanță de urgență aflat în dezbatere publică nu prevede creșterea în acest moment a tarifelor la Metrorex și CFR Călători, ci doar posibilitatea ajustării acestor tarife la valori cât mai apropiate de costurile reale ale serviciilor oferite. MTI dorește astfel să creeze cadrul juridic pentru o politică coerentă prin care tarifele de călătorie cu metroul și tarifele de transport de călători pe calea ferată să fie în concordanță cu condițiile pieței”, a comunicat instituția.

Ultima majorare de preț la tichetele de transport cu trenul și metroul a avut loc în septembrie 2010"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 22 Mar 2011 13:22:21    Titlul subiectului: 141449

Incep sa ajung la concluzia ca metroul este cam scump ca si cost calatorie, pentru suprafata din Bucuresti unde poate ajunge. In alte orase, pentru 1euro sau ceva mai multisor, poti ajunge oriunde vrei in oras, cu metroul, fara sa mai pun la socoteaza si sistemul de tranzit cu celelalte mijlaoce de transport de la suprafata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Următoare
Pagina 6 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community