Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Respectarea timpilor de lucru si odihna

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Petitii, legislatie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 10 Mar 2011 14:38:56    Titlul subiectului: Respectarea timpilor de lucru si odihna 140969

Timpii de lucru si odihna sunt reglementati destul de strict prin Codul Muncii.

Accesand link-ul de mai jos gasiti prevederile legale in cauza:

http://www.codulmuncii.ro/titlul_3_1.html

Nu stiu cum e in alte orase, dar la Buzau constat de foarte multe ori ca acelasi sofer de duba/maxi-taxi "presteaza" de dimineata pana seara, acest lucru nu cred sa fie legal, oboseala si stresul acumulat transformandu-se in risc potential pentru calatorii transportati.

Pe acest motiv, am continuat abordarea "pluridisciplinara" Laughing a ilegalitatilor care graviteaza in jurul smenurilor maxi-taxi, trimitand o sesizare catre Inspectoratul Teritorial de Munca Buzau - I.T.M. Buzau:

"Subsemnatul, domiciliat în, str., bl., sc., ap., județ Buzău, cod, va rog sa verificati daca in cazul transportului local in sistem maxi-taxi din Buzau se respecta legislatia privind timpul de munca.

Din observatiile mele, in cazul Transbus se lucreaza in 2 schimburi/zi, respectandu-se legislatia muncii, in timp ce la multe maxi-taxi-uri vad acelasi sofer de dimineata devreme pana seara tarziu, in toate zilele saptamanii! Bunaoara, pentru linia 3M de maxi-taxi vad acelasi sofer, mereu, de dimineata pana seara, zi de zi!

In conditiile in care desfasoara acelasi tip de activitate, transport public, cred ca ar trebui sa se respecte aceleasi reguli.

Soferii de maxi-taxi au responsabilitatea vietilor zecilor de calatori transportati, va rog sa luati masuri ca acestia sa nu depaseasca timpii maximi de lucru, oboseala accentuata ar putea duce la accidente cu consecinte nefaste.

De asemenea, va rog sa faceti verificarile pe teren, intrucat scriptic ar putea sa figureze mai multi soferi, insa in realitate sa nu fie decat cate unul.

Solicit ca raspunsul sa-mi fie trimis in format ELECTRONIC, pe adresa curenta, ******** @ *****.com"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 31 Mar 2011 11:24:54    Titlul subiectului: 141967

Raspunsul de la ITM Buzau, acelasi gen de raspunsuri "aburite" cu care ne-au obisnuit "autoritatili", niste generalitati din care nu reiese nimic clar referitor la problema specifica si concreta semnalata...
_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Petitii, legislatie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community