Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Despre site-ul STB (RATB)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 08 Oct 2009 07:18:46    Titlul subiectului: 118153

Normal ar fi fost ca devierile traseelor RATB care trec pe la Piata Victoriei sa fi fost anuntate de ieri la prima ora, sau pe 6 octombrie, seara. Ieri dimineata nu am vazut nimic pe site-ul RATB-ului, am avut surpriza sa vad anuntul azi dimineata Laughing
http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=299

O data cu aniversarea a 100 de ani de la infiintarea societatii de transport, pe site-ul RATB-ului a aparut un nou logo.



untitled.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  75.5 kb
 Vizualizat:  de 23778 ori

untitled.JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 23 Noi 2009 16:13:09    Titlul subiectului: 120478

Site-ul RATB este luat in colimator si de cei de la ziarul "Adevarul de seara", editia de Bucuresti, 18.11.2009, care sesizeaza modul defectuos in care functioneaza aplicatia de planificare a calatoriilor:


IMG.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  213.12 kb
 Vizualizat:  de 23620 ori

IMG.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 29 Dec 2009 19:57:43    Titlul subiectului: 121795

Site-ul RATB-ului iar da rateuri in prag de an nou.


Nu merge.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  35.69 kb
 Vizualizat:  de 23456 ori

Nu merge.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Mie 30 Dec 2009 00:27:17    Titlul subiectului: 121803

Iata motivul pentru care nu a mers sait-ul mai devreme

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Feb 2011 09:25:51    Titlul subiectului: 140036

Pe site-ul RATB-ului a aparut un raport privind accesul la informatiile de interes public, in anul 2010 http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=495

Citat:
RAPORT PRIVIND ACCESUL LA INFORMATIILE DE INTERES PUBLIC IN ANUL 2010

in conformitate cu art 27 alin. 1 din HG nr. 123/2002 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 544/2001


1.Numarul total de solicitari de informatii de inters public: 28158

2. Domenii de interes:

-informatii referitoare la organizarea retelei de transport: modificari trasee, infiintarea de noi linii, modificarea amplasarii statiilor, modificari programe de circulatie etc.

-informatii cu privire la utilizarea anumitor trasee;

-informatii privind obligatiile de serviciu ale personalului aflat in contact direct cu publicul calator: conducatori auto, controlori bilete, casieri;

-informatii privind programul de circulatie, frecventa de succedare a vehiculelor, orarul de plecare de la cap linie;

-informatii privind oferta tarifara si procurarea cardurile de calatorie;

-informatii generale privind derularea proiectelor de modernizare finantate;

-informatii despre achizitiile mijloacelor de transport;

-informatii despre proiectele de viitor si bugetul alocat;



3. Numarul de solicitari rezolvate favorabil: 28157

4. Numarul de solicitari respinse: 1

5. Numarul de solicitari adresate:

-posta: 91

-pe suport electronic: 1019

-telefonic la nr. de telefon 9391: 23095

-telefonic la nr. de telefon relatii publice: 3895



6. Numarul de solicitari adresate de persoane fizice: 28100

7. Numarul de solicitari adresate de persoane juridice: 58

8. Numarul de reclamatii administrative: 0

9. Numarul de plangeri in instanta: 0

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 17 Feb 2011 09:33:08    Titlul subiectului: 140039

Totusi doar una din treizeci de mii respinse?

Mi-e neclar daca in socoteala asta intra si sugestiile, propunerile si reclamatiile sau doar cererile de informatii ("as vrea sa stiu ..."). Oricum chiar si in ultimul caz, doar una aiurea? Sau cei de la RATB le socotesc pe cele la care s-a raspuns 'ne pare rau dar nu putem sa va dam aceasta informatie' (fie pentru ca sunt secrete, fie pentru ca nu sunt disponibile, fie din alte motive...) ca solutionate favorabil?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dominatrix



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 26/Feb/2012
Mesaje: 227
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 20 Feb 2011 07:07:16    Titlul subiectului: 140210

stfp a scris:
Mi-e neclar daca in socoteala asta intra si sugestiile, propunerile si reclamatiile sau doar cererile de informatii ("as vrea sa stiu ...").
Intra toate.
stfp a scris:
Sau cei de la RATB le socotesc pe cele la care s-a raspuns 'ne pare rau dar nu putem sa va dam aceasta informatie' (fie pentru ca sunt secrete, fie pentru ca nu sunt disponibile, fie din alte motive...) ca solutionate favorabil?
Tot ce primeste un raspuns (fie de bine, fie de rau, indiferent ca e vorba de cerere, sugestie, reclamatie etc.. ), apare ca solutionat favorabil. Cel mai probabil singura cerere respinsa a primit aceasta solutionare, fiindca in acea cerere s-au solicitat informatii care in opinia RATB, nu erau "de interes public".
_________________
Dacă nu îți convine, ia-ți mașină mică - Deviza transportului public în România.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 17 Mar 2011 20:08:37    Titlul subiectului: 141241

Se pare ca nu functioneaza site-ul RATB-ului.


Nu merge site-ul RATB-ului.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  57.81 kb
 Vizualizat:  de 22407 ori

Nu merge site-ul RATB-ului.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 18 Mar 2011 19:23:53    Titlul subiectului: 141279

Au anuntat in prealabil despre unele opriri ale sitului, se va schimba radical din cate am inteles.
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dominatrix



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 26/Feb/2012
Mesaje: 227
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Mar 2011 06:45:11    Titlul subiectului: 141667

Intr-adevar s-a schimbat "radical", adica e mai prost decat era inainte.
Iata noul site: http://siteratb.ratb.ro/. Va las voua placerea sadica sa descoperiti gogomaniile si informatiile eronate care apar acolo.

_________________
Dacă nu îți convine, ia-ți mașină mică - Deviza transportului public în România.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Mar 2011 10:34:24    Titlul subiectului: 141671

Fii mai explicit, te rog... Mie mi se pare foarte reusit noul site, hartile cu retelele de transport sunt chiar mai haioase. Traseele au fost aduse la zi. Nu am vazut pana acum nicio informatie eronata. Am observat ca reteaua de tramvai e completata si cu liniile nefunctionale, dar acolo au lasat cerculetul liber in dreptul statiilor.
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 25 Mar 2011 10:41:13    Titlul subiectului: 141672

Subscriu la ce spoune folkfan. Site-ul este foarte reusit, traseele mult mai usor de gasit, informatii despre statiile de pe traseu, harta traseului. Mai are nevoie de finisare, dar per total site-ul este util si simplu facut, fara chestii complicate animatii aiurea, etc.
Good work! Asteptam imbunatatiri.

Este aceasta versiunea finala a site-ului sau e in varianta beta? Pe Google cautind Regia Autonoma de Transport Bucuresti, am gasit tot www.ratb.ro, dar care nu merge.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Dominatrix



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 26/Feb/2012
Mesaje: 227
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 25 Mar 2011 20:20:44    Titlul subiectului: 141697

folkfan a scris:
Fii mai explicit, te rog... Mie mi se pare foarte reusit noul site, hartile cu retelele de transport sunt chiar mai haioase.
Intr-adevar, foarte haioase, de exemplu asta. In Giulesti ne plimbam cu tramvaiele 44 si cu 8, conform titlului Twisted Evil
folkfan a scris:
Traseele au fost aduse la zi. Nu am vazut pana acum nicio informatie eronata.
Da, intr-adevar, 32 merge la Cet Vest, la Piata Unirii nu merge nici un tramvai via Cosbuc, pe Marasesti ne plimbam cu tramvaiul 28, 7 intoarce la Sura Mare, 23 merge pe Serban Voda si Giurgiului, iar linia 34 ajunge la Romprim, dupa cum se poate vedea aici Twisted Evil De asemenea, conform hartii de aici, linia 79 de troleibuz merge pe la Universitate, iar linia 86 intra intr-o "gaura neagra" la Foisorul de Foc. Si linia 76 merge la Piata Unirii Laughing
Pe harta autobuzelor de aici, aflam de exemplu ca mergem la A&D Pharma cu autobuzul 645, liniile 331bis, 223, 227, 185 nu exista, linia 635 nu mai ajunge la Banu Manta, de asemenea liniile preorasenesti nu apar (poporul merge cu duba), dar apar liniile 616 si 620.
In schimb, la trasee apare linia 406 in Chiajna Laughing

La statistici, alte gogomanii:

- aflam ca RATB'ul deserveste o arie de 181 kmp, din care 228 kmp in zona urbana Laughing (probabil ca zona periurbana este de MINUS 47 kmp)
- avem numai 350 de autobuze Mercedes Euro 4 (mai precis 350.00, asta ca sa nu va imaginati ca avem de exemplu 350.35 sau 350.87 Twisted Evil ), avem tramvaie Rathgeber inca in circulatie, Autobuzele Rocar s-au "evaporat", dar in schimb avem Ikarus'uri si UDM'uri, precum si toate cele 40 de Iveco Laughing
-In total avem peste 1300 de autobuze (poate in imaginatia lui Crit) si probabil ca sunt si alte aberatii, de exemplu volumul investitiilor care este de 504.00 (504.00 ce? )

Ca o concluzie: BATAIE DE JOC! Asa cum de fapt sunt si serviciile oferite de aceasta regie publicului calator.

_________________
Dacă nu îți convine, ia-ți mașină mică - Deviza transportului public în România.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 29 Mar 2011 20:24:29    Titlul subiectului: 141880

Apropo de informatii valoroase pentru turisti, sa vedem ce spune la pagina referitoare la liniile turistice. Intr-adevar desenul e frumos........


Informatii valoroase.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  60.3 kb
 Vizualizat:  de 22000 ori

Informatii valoroase.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Vin 01 Apr 2011 01:48:23    Titlul subiectului: 142037

Dupa ce la intrebarea, daca s-a lansat oficial si definitiv site-ul RATB cel nou, nu mi s-a raspuns, am incercat sa vad care este situatia! Scriind www.ratb.ro, am fost redirectionat la o pagina cu imaginea unui tramvai Bucur si cu mentiunea: "www.ratb.ro este in reconstructie. Revenim in curind"... Pe scurt, site-ul nu este inca!
_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 01 Apr 2011 19:13:51    Titlul subiectului: 142086

In prezent nu mai merge nici o adresa, de la pranz. Nu am putut sa intru nici de la servici, nici de acasa. Intrebare: RATB a anuntat ca isi schimba site-ul ? Au spus ceva de noua adresa ? Daca nu era userul Dominatrix habar n-aveam de noua adresa.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Apr 2011 21:03:31    Titlul subiectului: 142343

Site-ul RATB-ului poate fi accesat de pe ambele adrese, atat http://siteratb.ratb.ro/ cat si http://www.ratb.ro/

Interesant noua metoda de prezentare a comunicatelor, acestea nu mai sunt prezentate individual, ci sub forma de arhiva, toate comunicatele pe aceeasi pagina (poza 1)



Ratb.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  174.01 kb
 Vizualizat:  de 21754 ori

Ratb.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 19/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 07 Apr 2011 21:43:20    Titlul subiectului: 142349

Harta e la zi, dar lipsesc liniile 635 si 331 bis.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Joi 07 Apr 2011 22:05:35    Titlul subiectului: 142355

Linia 635 probabil ca nu au mai trecut-o in ideea ca se va desfiinta in cateva saptamani datorita finalizarii Pasajului Basarab. De fapt am primit informatii cum ca ar fi posibila aceasta desfiintare a liniei incepand cu data de 1 mai. Circulatia pe sub Pasaj pana la Basarab se va inaugura saptamana viitoare Razz .
Iar de linia 331 BIS nu stiu ce sa zic... este mai mult o linie de dublura si o folosesc in general angajatii Petrom City.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Impiegatul



Data înscrierii: 10/Apr/2007
Ultima vizita: 27/Feb/2024
Mesaje: 186
Locație: Bucuresti 6 (Crangasi) & 5 (Rahova)

MesajTrimis: Vin 08 Apr 2011 09:21:54    Titlul subiectului: 142385

rosetti61 a scris:
Harta e la zi, dar lipsesc liniile 635 si 331 bis.

Din pacate, in ceea ce priveste harta de tramvaie nu prea e la zi. Conform ei 32 inca merge la CET Vesti iar la P-ta Unirii intorc doar 27 si 28.
331bis e o idee buna pentru cei de la Petrom, dar multi locatari din Damaroaia sunt deranjati de scoaterea turelor de pe 331, mai ales la intoarcerea din oras in cartier unde 331 bis are alt traseu. Si eu am suferit de aceasta asteptand destul de mult pe traseu pentru a ajunge in Damaroaia la capatul vechi.

_________________
Du-ma acasa mai tramvai...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 12 Apr 2011 07:04:13    Titlul subiectului: 142496

Site-ul RATB-ului s-a modificat putin, in sensul ca acum comunicatele pot sa fie si vizualizate individual, asa cum era inainte, in vechea forma de prezentare a site-ului (pozele 1,2).


Ratb, sectiunea comunicate (1).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  88.71 kb
 Vizualizat:  de 21601 ori

Ratb, sectiunea comunicate (1).JPG



Ratb, sectiunea comunicate (2).JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.27 kb
 Vizualizat:  de 21601 ori

Ratb, sectiunea comunicate (2).JPG



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 24 Mai 2011 15:35:14    Titlul subiectului: 143820

Asa cum RATB ne anunta cu indarjire despre modificarile de trasee, dar si despre citatiile la tribunal (cam pe cine intereseaza asta?), oare de ce nu apar la "comunicate" si modificarile privind frecventa mijloacelor pe o linie sau chiar numarul lor / modificari in numarul acestora? Datele astea nu sunt la fel de importante? Stiu, frecventa si orarul mijloacelor sunt disponibile pentru fiecare linie, dar la eventuale schimbari... trebuie sa ghicesc in stele ca linia "X" va avea de maine un alt orar?
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Dominatrix



Data înscrierii: 06/Mai/2010
Ultima vizita: 26/Feb/2012
Mesaje: 227
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 27 Mai 2011 07:52:00    Titlul subiectului: 143946

folkfan a scris:
Datele astea nu sunt la fel de importante? Stiu, frecventa si orarul mijloacelor sunt disponibile pentru fiecare linie, dar la eventuale schimbari... trebuie sa ghicesc in stele ca linia "X" va avea de maine un alt orar?
Datele sunt importante, dar nu din prisma RATB, care cauta sa se descotoreasca de calatori precum maidanezul de purici. Pare ciudat, dar nu este. Exista un reflex comunist, din pacate prezent si azi. Sa ne amintim ca ani de zile, transportul public a fost tinut intentionat in stare de subdimensionare si precaritate tehnica. In aceasta situatie, se facea tot posibilul ca sa se scape de cat mai multi clienti, pentru ca nu puteau fi serviti toti. De aceea nu se publicau modificarile de linii, de aceea nu se afisau corect in statii programele. Se pastra o tacere strategica, in ideea ca multi vor renunta la transportul in comun, cautand alte variante de deplasare. E chiar atat de greu de observat ca si acum se face la fel?
_________________
Dacă nu îți convine, ia-ți mașină mică - Deviza transportului public în România.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 11 Dec 2011 15:07:48    Titlul subiectului: 150966

In sfarsit a aparut pe situl RATB graficul de circulatie al 361. Poate, cu un ajutor venit de la divinitate, va aparea si graficul de la 254, recent infiintat, precum si graficul liniei 460, care are un traseu prelungit la Clabucet...
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 19 Ian 2012 19:21:22    Titlul subiectului: 152165

Avand in vedere evenimentele din ultimele zile, ar trebui ca cei de la RATB sa afiseze in timp real pe site-ul lor cand se blocheaza un bulevard, si devierile traseelor RATb cauzate de acest fapt.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Diverse (Bucuresti) Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community