Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Blatism pe liniile expres

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Vin 06 Iun 2008 19:39:20    Titlul subiectului: Blatism pe liniile expres 94197

Astazi am mers cu autobuzul #4594 pe linia 783. Am observat ca soferul respectivului autobuz le-a permis anumitor calatori sa calatoreasca gratuit sau, in caz in care calatorul plateste, sa calatoreasca in cabina conducatorului auto. Uitati ce s-a petrecut astazi in autobuzul #4594 pe linia 783 intre Aeroport Otopeni pana la Piata Victoriei:

Arrow Am urcat in autobuz in statia "Aeroport Otopeni Terminal Plecari"
Arrow In statia "ICSITMUA" doi tineri asteaptau un autobuz. Ajungand in statie, soferul lui #4594 a deschis usa 1. Pustii au urcat in autobuz, iar soferul intreaba "Aveti cartela?". Cei doi spun ca n-aveau, ca "coboram la prima, la primarie", iar soferul a inchis usa si am mers mai departe. Prima actiune de blatism... Evil or Very Mad
Arrow Tinerii cu pricina au coborat, iar apoi au urcat 3 oameni, 2 barbati si o femeie. Soferul iar intreaba daca au cartela, ei zic nu, iar acum, soferul, de parca si-a amintit ca pe 783 se circula numai cu cartele magnetice sau abonament expres, i-a dat jos pe cei 3 pasageri, spunand ca "Trebuie sa luati cartele!". Dupa ce au coborat, a urcat unul si zice "Merg pana la pod, acolo pe centura". Soferul a revenit sa fie la fel de "amabil", inchizand usa si am mers mai departe. A doua actiune...
Arrow In statia Amco S.A., urcase o femeie, iar, neavand cartela, a intrebat pe sofer daca ea poate sa cumpere o cartela de la el. Conducatorul auto i-a "invitat" pe respectiva doamna in cabina, femeia platise, iar soferul a inchis usile, si am mers mai departe. La prima statie a coborat domnul "de la Primaria". A treia si ultima actiune de blat (din fericire)...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Iun 2008 16:09:45    Titlul subiectului: 94241

Se intampla destul de frecvent. Si eu am facut blatul de cateva ori pe 783. Mai ales dupa 8 jumate seara cand casele de bilete sunt inchise. Am povestit pe larg aici: http://tramclub.org/viewtopic.php?p=89961#89961
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanpopescu



Data înscrierii: 20/Dec/2007
Ultima vizita: 11/Sep/2008
Mesaje: 346
Locație: Bucuresti 1

MesajTrimis: Dum 08 Iun 2008 19:00:59    Titlul subiectului: 94256

Pai inteleg acest lucru. Si eu am facut asa ceva odata, faptul ca nu exista nici un chiosc de bilet in statie (de mentionat, statia era cea de la "plecari internationale"). Decat sa merg pana la "Sosiri", mai bine iau biletul de la sofer. Cert este ca platesc pentru calatoria respectiva. Mie nu mi se pare ca, daca ati cumparat biletul de la sofer, este un fel de blat. Eu spun despre "calatoriile gratuite", atat in cabina soferului, cat si in salonul pasagerilor, cum ar fi cele mentionate de mine in mesajul de "deschidere". Asta inseamna blat 100%. Daca cumperi biletul de la sofer, e ca si cum ai platit calatoria.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Iun 2008 20:33:56    Titlul subiectului: 94261

Pai nu am cumparat biletul de la sofer. I-am dat bani dar nu am primit cartela. Asta am vrut sa spun. Tot blat se numeste. Situatia cu oameni care merg in cabina soferului se intalneste si pe celelalte linii RATB, s-a discutat despre ea la celelalte topice.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreas



Data înscrierii: 26/Apr/2010
Ultima vizita: 13/Mai/2011
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Apr 2011 12:07:20    Titlul subiectului: 143005

Îmi aduc aminte de vremurile cînd circulau Saviem-urile pe liniile express, ce bine era. Nu vedeai pe orișicine în aceste autobuze, chiar dacă erau uneori, destul de aglomerate; știai că cel de lîngă tine are dreptul să călătorească ca și tine care ti-ai plătit călătoria, dar cu timpul s-a pierdut din civilizația de unde a venit ideea de linie express.
Acum totul este la comun: blatiști și neblatiști-deasemenea.
guest a scris:
Se intampla destul de frecvent. Si eu am facut blatul de cateva ori pe 783. Mai ales dupa 8 jumate seara cand casele de bilete sunt inchise.
Știi că trebuie să călătorești cu autobuzul, atunci găsesc normal să iau cînd am timp și 1-2 călătorii în plus, nu se știe niciodată cînd apare o urgență.
Scuza că nu am a fost toneta deschisă, nu dă bine,unui om civilizat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 28 Apr 2011 18:47:45    Titlul subiectului: 143023

andreas a scris:
Scuza că nu am a fost toneta deschisă, nu dă bine,unui om civilizat.

O afirmatie falsa si total eronata. Nu vad rolul acestui "atac" la persoana. Sunt situatii si situatii. Normal este sa fie automate de bilete. Nu suntem cu totii vizionari, se poate intampla sa calatoresti seara si sa nu ai o calatorie in plus pe card.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreas



Data înscrierii: 26/Apr/2010
Ultima vizita: 13/Mai/2011
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Apr 2011 15:48:49    Titlul subiectului: 143088

Dacă vrei ca acel serviciu pe care-l folosești, să-l mai ai și săptămîna viitoare, atunci nu ' plăti 'călătoria și vei ajunge intr-o seară să te întrebi: 'dar de ce mașina de 22.30 numai există?'. Cum am ajuns eu să mă intreb de ce mașina de la P-ța Rosetii de la 23.10 numai apare și nici nu a mai apărut în seara aceea, și am fost nevoit să o iau pe jos pînă acasă.
În Berlin automatele se găsesc în stațiile de metrou pentru a fi ferite de vandalizare, ai acces la ele doar cînd este deschisă stația de metrou și nu există -călătorie- ,există doar abonament. Nu te obligă nimeni să-ți iei cartelă dacă vrei să folosești transportul în comun,dar gîndirea lor ( plătesc-folosesc, nu plătesc-nu folosesc),diferă de a noastră-a esticilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Apr 2011 16:35:37    Titlul subiectului: 143091

Nu arunca pe calatori problema furtului de curse. Blatul este o problema, faptul ca se fura la curse este alta problema care s-a discutat la topicele specifice. Si cum vrei sa combati blatismul de seara daca nu faci automate de bilete ? Facem cumva vodoooo ca sa materializam din nimic niste bilete (calatorii pe card acum) fiindca nu este nimic deschis seara, dupa o anumita ora ? E frumos sa facem pe desteptii pe forum, asteptam solutii mai realiste.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreas



Data înscrierii: 26/Apr/2010
Ultima vizita: 13/Mai/2011
Mesaje: 21
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Apr 2011 18:34:00    Titlul subiectului: 143096

Problema automatelor se rezolvă, stai calm, însă mentalitatea nu se va schimba, tot fără card se va merge .
Nu era vorba decît de reducerea de ture, despre care am aflat mai tîrziu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 08 Mai 2011 12:31:32    Titlul subiectului: 143402

Lasand la o parte discutiile sterile, concluziile sunt urmatoarele. Ori instaleaza automate de cartele in statiile liniei 783, ori sa se poate cumpara cartela/card de la sofer.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Dum 08 Mai 2011 14:17:29    Titlul subiectului: 143405

Categoric prima varianta, dupa parerea mea. "Cumparatul de la sofer" e o cutuma paguboasa (timp mai ales - trebuie sa astepti pana ii face card unuia, ca soferul nu poate si conduce, si manevra aparatul... pierzi avion, pierzi tot - dar si bani cateodata, in unele orase unde se mai practica asta - dai bani si "uita" sa-ti dea bilet...), soferul ar trebui sa aiba atributii maxim de verificare a validarii, adica sa-i validezi cardul in fata (asta doar in conditiile in care urcarea s-ar face prin fata). Civilizat ar fi ca titlurile de calatorie (indiferent sub ce forma ar fi ele) sa poata fi procurate la orice ora si din orice statie, deci... automate...
_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Mai 2011 10:55:32    Titlul subiectului: 143447

In Paris si in Madrid (orase mai mari si mai populate decat Bucurestiul) soferul vinde bilete (0.4 euro mai scumpe decat la chiosc), da si rest si verifica sa si valideze lumea (urcare pe la usa 1, coborrare pe la usa 2). Si dupa ce face toate astea, conduce si ca la F1 prin sensurile giratorii, nu ca ochii mortului cum merg unii pe la noi ca sa economiseasca motorina pe care ulterior o fura.
La altii se poate, la noi nu.
Kaustik a scris:
Civilizat ar fi ca titlurile de calatorie (indiferent sub ce forma ar fi ele) sa poata fi procurate la orice ora si din orice statie, deci... automate...
Exista bancomate BCR care incarca cardurile ACTIV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dizzy



Data înscrierii: 06/Iun/2006
Ultima vizita: 27/Ian/2015
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011 08:22:39    Titlul subiectului: 143538

Si in Germania iti platesti biletul la sofer si nu moare ala de suprasolicitare nervoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 13 Mai 2011 08:43:23    Titlul subiectului: 143539

Da, am putea sa ne inspiram din sistemul german. Cand am fost la Nuremberg, la inceputul anului trecut, la autobuzele care circulau pe linii preorasenesti, soferul avea un fel de fiset cu toate tipurile de monezi. Daca dadeai o hartie de 5 euro de exemplu, soferul nu cauta mult timp restul, apasa pe butonul corespunzator fiecarei monezi pe care trebuia sa o dea ca rest (10 eurocentime, 20 eurocentime, 50 eurocentime, etc), aceasta era eliberata si primeai restul impreuna cu biletul. Totusi pe liniile preorasenesti cu care am mers erau un numar mic sau mediu de calatori, nu stiu cum ar merge sistemul la un numar foarte mare de calatori, cum se intampla uneori la noi pe linia 783. In Romania ar trebui la inceput si niste jandarmi "sa ii obisnuiasca cu ideea pe calatori" ca biletul trebuie platit ! Intelegeti la ce ma refer, intai trebuie civilizati calatorii, daca vrem sa aiba succes implementarea sistemelor din vest pe linia expres 783 si nu numai.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flat



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Ultima vizita: 13/Iul/2016
Mesaje: 43
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 10:34:15    Titlul subiectului: 162723

Blatismul functioneaza pentru unii concetateni, insa abuzurile se fac pe spinarea strainilor. Mai concret, linia 780.

Tur plecare, la Gara de Nord se urca diverse grupulete de nemti, englezi, etc. incarcati cu bagaje ce indica o vacanta petrecuta pe la munte. In urmatoarele minute are loc o intreaga simfonie a piuiturilor lungi ale validatoarelor, semn de eroare sau card deja validat. Evident ca strainii nu inteleg cum functioneaza sistemul cretin cu apasarea butonului 2. Ajut pe cativa sa valideze, intre timp la Clabucet echipa de controlori urca si gaseste vreo 3 suedeze mai fraiere de prin spatele autobuzului carora nu li se validase decat o calatorie din 3. Ca niste ulii au sarit pe prada si n-au renuntat decat cand s-au vazut cu cei 50 de lei de pers. amenda (fatucile apucasera sa le dea niste acte si n-am mai avut ce face). Am avut o discutie nu tocmai ortodoxa cu controlorii (doi mai tuciurii) carora le-am recomandat sa isi faca meseria pe 139 si sa nu mai stea la japca pe expres, profitand de neajunsurile unui sistem de validare idiot.

Din pacate astia suntem. Este absolut rusinos ce se intampla pe aceste linii expres, poarta de intrare si iesire din tara pentru straini. Toate amenzile platite de ei nu sunt justificate, este evident ca ei cumpara cartele sa valideze, doar ca nu reusesc si sunt amendati. Nu sunt informati, nu exista decat o hartiuta scrisa cu font de 11 pe undeva pe geamul soferului, e o bataie de joc. Parca se spunea ca va fi permanent pe locul din fata o taxatoare care sa asiste, nimic.

Intoarcere, tot 780. Soferul examineaza indelung motorul inainte sa plece in cursa. Merge cu 40 la ora. Pe la podul Otopeni se simte miros de cauciuc incins si la prima statie se observa cum de sub roata stanga spate iese un ditamai norul de fum inecacios. Continua cu 40 la ora si lasat pe liber cat poate, astfel ca durata calatoriei pana la Basarab depaseste si ea 45 de minute. Jenant. Monitorul LCD anunta tot drumul ca urmeaza statia Primaria Otopeni. Grupul de palestinience cu bagaje imense coboara in noroaiele din statia Basarab desi ar fi trebuit sa se dea jos la Gara de Nord.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Iul 2013 21:05:31    Titlul subiectului: 165629

O metodă folosită de blatiști pentru a evita amenda este următoarea: când văd că s-au urcat controlorii iar ușile s-au închis, sar de pe scaun strigând că n-au apucat să-și valideze cardul. Derutați, controlorii în general le permit să-l valideze chiar sub nasul lor, iar șmecherii se întorc triumfători la locul lor, fericiți că i-au păcălit din nou pe ”fraieri”.
După opinia mea, controlul ar trebui efectuat în dreptul stației următoare celei de urcare a controlorilor, cu menținerea închisă a ușilor vehiculului, pentru ca să nu existe argumentul ”n-am avut timp să validez”. Controlorii ar trebui să se urce prin spate și să stea liniștiți până la stația următoare, apoi să blocheze aparatele.
Dacă ei încep controlul imediat după urcare, va exista mereu posibilitatea ca unii călători de rea-credință să aplice metoda de care am vorbit.

_________________
Albumul meu de fotografii, aici:
http://www.panoramio.com/user/5989097
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community