Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete și abonamente RAT Craiova
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul DOLJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 29 Oct 2007 15:25:47    Titlul subiectului: Bilete și abonamente RAT Craiova 84383

2 bilete:


bilete0.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.38 kb
 Vizualizat:  de 47765 ori

bilete0.jpg



bilete1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  26.28 kb
 Vizualizat:  de 47765 ori

bilete1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Sâm 01 Dec 2007 19:47:06    Titlul subiectului: Tarife bilete si abonamente 85225

Tarife bilete si abonamente
-Tarif unic cu bilet pentru o calatorie indiferent de distanta pe trasee in municipiul Craiova Toneta:1,50 leu
In mij. de transport:2,00 leu
-Traseu exterior (Isalnita):2,50 leu
-Abonament 7 zile 1 traseu:12 lei
-Abonament 15 zile 1 traseu:20 lei
-Abonamente pentru un traseu: abonament tramvai, autobuz,minibuz:40 lei
-Abonament pentru 2 trasee:52 lei
-Abonament pentru 5 trasee:63 lei
-Abonament special pentru pensionari peste 70 de ani: 45 lei
-Abonament special Handicapati + Nevazatori pe 2 trasee:35 lei
-Abonament pentru toate traseele: autobuz,tramvai,minibuz:80 lei
-Abonament elevi si studenti toate traseele dintre domiciliu si scoala
nesubventionat :40 lei
-Abonament elevi si studenti toate traseele dintre domiciliu si scoala
cu 20% reducere:28 lei
-Abonament nenominalizat pe toate traseele autobuz minibuz + tramvai:100 lei
-Abonament cu pret redus pentru un traseu :
- abonament tramvai(autobuz), minibuz cu 50% reducere:17,50 lei
- abonament autobuz(tramvai), minibuze cu 75% reduc:8,75 lei
-Legitimatie (abonament) 1 zi:6 lei
-Abonament exterior (Isalnita): 50 lei

Text: http://www.rat-craiova.ro/tarife.php

Abonamentul de 1 zi este deja in circulatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George_Catalin



Data înscrierii: 29/Mai/2007
Ultima vizita: 01/Ian/2017
Mesaje: 382
Locație: Ploiesti (Vest); Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008 10:05:09    Titlul subiectului: uuuuu 86916

Am fost de curand la Craiova, am lasat niste colete si-am fugit inapoi spre Ploiesti, nu am avut timp sa zabovesc prin oras, am vazut intr-o statie langa acel pod unde tramvaiele trec pe sub el un midibuz al fratilor Bacriz si un BMC care era mai mult decat full, iar soferul BMC-ului avea un bilet in mana. Soferii vand bilete ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 12 Ian 2008 11:03:25    Titlul subiectului: 86918

Soferii vand bilete. Dar la sofer e 2 RON (la chiosc e 1,5 RON).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 01 Apr 2008 08:28:55    Titlul subiectului: 91216

Varianta pe fond roz a biletelor RAT Craiova.
Abonamentele pe 1 zi nu sunt inca disponibile.



bil2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  23.77 kb
 Vizualizat:  de 47416 ori

bil2.jpg



bil1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  23.76 kb
 Vizualizat:  de 47416 ori

bil1.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 10 Aug 2008 08:39:07    Titlul subiectului: 96876

Un articol despre riscurile meseriei de controlor:

http://www.editie.ro/mod.php?mod=stiri&idcat=11&idstire=70566

Editie Speciala a scris:
Din ciclul meserii periculoase, profesia de controlor pe mijloacele Regiei Autonome de Transport (RAT) Craiova este una dintre ocupațiile care-i predispun pe practicanți la riscuri destul de mari. Aparent simplă, activitatea de control în tramvaie și autobuze obligă echipele de angajați cu ecusoanele la vedere să dispună de nervi de fier și o groază de curaj pentru a putea face față incidentelor. De la injurii, reacțiile celor care sunt prinși fără bilete în autobuzele ori tramvaiele din Bănie ajung uneori chiar și la amenințări cu pistolul sau bătăi în mijlocul de transport.

Statisticile RAT Craiova indică lunar un număr de aproximativ 700 de fraude depistate pe mijloacele de transport în comun. Dintre acestea, numai 200 - 250 sunt sancționate cu amenzi între 100 și 300 de lei, aplicate prin procese-verbale încheiate pe loc. Restul de 500 rămân nesancționate din cauza imposibilității controlorilor de a se înțelege omenește cu călătorii frauduloși. Aceștia pun totul pe seama comportamentului agresiv dovedit de “blatiști”.

Ieri a fost însă o zi mai liniștită, datorată faptului că este vremea concediilor și a vacanțelor școlare. “Eu am ajutor social, doamnă. De ce să îmi dați mie amendă? Nu plătesc nimic, lăsați-mă în pace!” - a anunțat hotărât unul dintre blatiștii depistați ieri pe tramvaiul de pe traseul 100.
“Lăsai biletul la soțul meu în stație, dar văd că el nu se mai urcă în autobuz”, spunea ieri o altă pasageră clandestină. Așa au decurs două dintre zecile de incidente cu care se confruntă controlorii în fiecare zi.

Romii scot și revolverul ca să scape de amendă: “Sunt la ordinea zilei incidentele de acest gen. Când îi prind fără bilet, încep să înjure, să amenințe. Sunt de doi ani controlor și mi s-a întâmplat să fiu și pălmuit de grupuri de persoane. Într-o zi, mi s-a întâmplat pe două curse să pățesc acest lucru. Nu avem ce să facem când sunt atât de mulți și îi iertăm de frică”, a declarat Ilie Răducu, controlor.
Încercările de intimidare ale blatiștilor ajung uneori chiar și la amenințări cu pistolul pentru a scăpa de amenzi. “Acum câteva zile am găsit două țigănci care nu aveau bilete și a trebuit să le luăm la sediu la noi, unde avem departamentul de control. Nu au vrut să coboare și m-au amenințat cu pistolul. Ei se cred stăpâni pe autobuze și se comportă agresiv. Unul mi-a zis chiar să nu mai trec prin Craiovița Nouă, că mă urmărește”, a spus o controloare care a refuzat să-și decline identitatea, de teama unor repercusiuni. “Uneori mai avem controale cu Poliția Comunitară și cu Jandarmeria, iar în aceste cazuri nu avem probleme cu comportamentul călătorilor, pentru că nu își mai permit să zică nimic”, a continuat aceasta.

“Cele mai periculoase trasee sunt 2, 1 și 14, pentru că merg în zone în care locuiesc foarte multe persoane de etnie romă. În general, cu romii avem probleme. În fiecare zi avem 24 de controlori la program, care mai sunt ajutați uneori și de alți angajați de la alte compartimente de la RAT. În materie de fraude, spre exemplu, în luna iulie, am depistat 700 de călători fără bilete. În medie, cam acesta este numărul în fiecare lună”, a declarat Ion Pădureanu, inginer coordonator în cadrul Departamentului de Control al RAT Craiova.

Cel mai rău e pe traseele 2, 1 și 14, pentru că acestea merg pe la periferii. Acolo ne e și frică să efectuăm controale, deoarece unii sunt foarte agresivi. Invocă tot felul de motive: că au uitat să-și cumpere bilet, deși șoferul poate vinde și el bilete, ba că și-au schimbat pantalonii și au uitat biletul în ei. Georgiana Militaru, controloare.

Totusi 700 de contraventii pe luna sunt foarte putine... inseamna 30 per zi lucratoare. Cum se mentioneaza in articol ca in fiecare zi sunt 24 de controlori pe trasee, chiar presupunand ca lucreaza in echipe de cate 4 tot ar fi 6 echipe, deci doar 5 contraventii per zi per echipa... foarte putin!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 10 Aug 2008 17:33:24    Titlul subiectului: 96889

stfp a scris:
Cum se mentioneaza in articol ca in fiecare zi sunt 24 de controlori pe trasee, chiar presupunand ca lucreaza in echipe de cate 4 tot ar fi 6 echipe, deci doar 5 contraventii per zi per echipa... foarte putin!
Sunt puțini și umblă numai pe linii centrale... deci cu puțini blatiști. Mai fac și exces de zel, mie au încercat o juma' de oră să îmi demonstreze că am biletul refolosit... deși îl cumpărasem de la vatman și îl perforasem. Au verificat găruile, au verificat seria de bilete de la vatman... și după aia n-au mai zis nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Cosmin5



Data înscrierii: 31/Aug/2008
Ultima vizita: 04/Apr/2022
Mesaje: 63
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 12 Dec 2008 16:52:17    Titlul subiectului: sistem nou de taxare 102451

Mergand cu autobuzul de tip "MAN Lion's City" pe linia 9 am observat ca se aplica un nou sistem de taxare dar si vechiul sistem. Banuiesc ca pana cand se vor inlocui toate vechile compostoare acestea vor merge in paralel cele noi cu cele vechi (Ma intreb cum va arata un compostor de ultima generatie intr-un minunat DAC de pe linia 14 inconjurat de rugina care nu este deloc putina si cred ca ii vor sari suruburile dupa o saptamana de functionare din cauza trepidatiilor). Noile aparate numai folosesc sistemul perforarii, ci un sistem format dintr-un cod cu numarul de parc al autobuzului luna ziua si ora la care se composteaza. Mi se pare bine-venita aceasta idee insa nu stiu ce se va intampla in vechile autobuze Question. Mi se pare absurd sa pui un compostor de ultima generatie intr-un autobuz caruia nu i se inchide usa si care "tremura" mai rau decat un tractor.
P.S.: zilele trecute am vazut la gara un DAC ce avea ultima usa rupta. Nu am retinut numarul de parc sau de inmatriculare dar stiu ca era unul din cele cu reclama la Europa FM! Si da! Erau si 2-3 oameni in el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 12 Dec 2008 19:23:08    Titlul subiectului: 102458

Legat de sistemul de taxare este momentan experimental ! O vreme a fost doar pe #449 (care circula mai mereu pe traseul 9) iar apoi a mai aparut si in alte autobuze.Legat de modul lui de functionare este in mare parte simplu.In loc sa ingaureasca biletul spreiaza pe el cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin5



Data înscrierii: 31/Aug/2008
Ultima vizita: 04/Apr/2022
Mesaje: 63
Locație: Craiova

MesajTrimis: Sâm 13 Dec 2008 10:49:17    Titlul subiectului: - 102473

Initial asa am crezut si eu dar toate autobuzele alea noi care au trecut in timp ce asteptam 9le cu care am calatorit ce are mai nou o frecventa nesimtit de mare de 30 de minute, aveau toate acest sistem de taxare.
Am vazut in editia de azi a Gazetei de Sud ceva legat de 40 de autobuze Second-Hand ce asteapta sa fie inmatriculate dar sunt pe post sa renunte din cauza faptului ca au o vechime de 10 ani si trebuie sa plateasca 280 000 E taxa de inmatriculare in total, suma cu care ar mai fi putut cumpara inca 10 autobuze daca nu era aceasta taxa.
Care sunt acele autobuze?
Poate cineva sa ofere mai multe detalii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Vin 02 Ian 2009 14:21:38    Titlul subiectului: 103519

De la 1 Ianuarie in mijloacele de transport in comun nu se mai elibereaza bilete.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mie 11 Mar 2009 21:13:25    Titlul subiectului: 107743

Eliminarea facilităților la transportul în comun, motiv de proteste
Studenții merg până la grevă cu autobuzul


Hotărârea Consiliului Local Municipal Craiova privitoare la limitarea facilităților pentru pensionari și studenți pe mijloacele de transport în comun i-a revoltat la culme pe aceștia din urmă. Supărați că nu mai pot obține abonamente decât pe un singur traseu, contra 300.000 de lei, studenții spun că sunt dispuși chiar să le solicite liderilor sindicali să ia în calcul organizarea unor greve locale, pentru ca administrația Craiovei să revină, cât mai curând, asupra Hotărârii nr. 374 pe 2008.

Restul la: http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=stiri&sectiune=online&idcat=18&idstire=79201

Sunt echipaje formate din:
-Controlor
-Vatman/sofer de autobuz
-1/2 Politist(i) Comunitar(i)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 25 Mar 2010 11:22:55    Titlul subiectului: 125037

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Craiova-_RAT_-incinge-_controlul_in_mijloacele_de_transport_in_comun_0_231576934.html

"Craiova: RAT „încinge“ controalele în mijloacele de transport în comun

Cristina Ghenea

Joi 25 mar 2010

Regia Autonomă de Transport din Craiova vrea să angajeze mai mulți controlori pentru a-i prinde pe craiovenii care călătoresc fraudulos. Deși mii de locuitori ai orașului merg zilnic cu autobuzul sau tramvaiul, călătorii sunt controlați în prezent de 30 de angajați ai regiei, însoțiți de polițiști comunitari.

Tot mai mulți craioveni aleg să meargă fără bilet cu autobuzul sau tramvaiul, convinși fiind că șansele să fie prinși și amendați sunt extrem de mici. Asta e concluzia la care au ajuns reprezentanții Regiei Autonome de Transport după ce au analizat veniturile, din ce în ce mai mici ale unității. Călătorii fideli recunosc faptul că, de multe ori, nu își iau bilet. „Păi de ce mi-aș lua?! Că doar nu oferă cine știe ce condiții și la cât cer pe un bilet chiar nu se merită. Eu cred că, la cât de des merg cu autobuzul, chiar și dacă m-ar prinde odată și m-ar amenda, tot s-ar merita. Și aș avea eu grijă să nu se ajungă la amendă...”, ne-a spus Vlad, student în Craiova.

Încă 34 de controlori

Reprezentanții Regiei de Trasnport spun că intenționează să mărească numărul controlorilor, care sunt în prezent doar puțin peste 30. „Vrem să înființăm un compartiment de control cu 37 de posturi, din care 34 de controlori. În prezent, sunt 30-40 de oameni care controlează și sunt însoțiți de polițiști comunitari, ca martori. Polițiștii însă nu au voie să taie amenzi”,a spus Marian Teodorescu, directorul RAT Craiova. Posturile vor fi puse la dispoziția celor 28 de angajați de la unitate care ar putea fi disponibilizați, ca urmare a unei cerințe făcute de conducerea RAT către Consiliul Local. În raportul care însoțește proiectul de hotărâre privind bugetul de venituri și cheltuieli al regiei pe 2010, reprezentanții regiei solicită ca 28 de salariați din cei peste 900 ai RAT să fie concediați individual, motivând solicitarea prin situația financiară grea, cauzată de criza economică.

Pierderi de câteva milioane de lei

Conform datelor supuse aprobării Consiliului Local la ședința de joi, RAT are pierderi contabile de 5,1 milioane din anii precedenți pe care ar trebui să le acopere în 2010. Deși numărul biletelor vândute a crescut în 2009, abonamentele și numărul curselor speciale efectuate pentru societățile craiove au fost mai puține ca în 2008.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 07 Mai 2010 16:28:20    Titlul subiectului: 126708

Scandal la licitatia pentru sistemul de ticketing:

http://www.oltenasul.ro/rat-acuzata-de-practici-extraterestre-la-licitatia-castigata-de-alien/

Oltenasul a scris:
Corul perdanților la licitație povestește cum își evaluează RAT sistemul de e-ticketing: ba la secret, ba cu cântarul de la cantină.

Din patru participanți, trei contestă rezultatul procedurii de achiziție publică organizate de Regia Autonomă de Transport (RAT) Craiova pentru achiziționarea sistemului de e-ticketing. Nici măcar nu s-au rezolvat reclamațiile formulate la debutul licitației, că la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a ajuns un nou val de acuze. Comisia de evaluare a ofertelor din cadrul RAT este acuzată de tratament discriminatoriu și de încălcarea “flagrantă” a legislației. Deloc surprinzător, doar câștigătorii contestației, orădenii de la Alien Concept, nu au nimic de obiectat.

La licitația organizată de RAT Craiova s-au prezentat patru ofertanți: Radcom SRL, Alien Concept SRL, Total Soft și asocierea dintre două firme ale grupului UTI – UTI Systems și UTI Traffic Management. Prima dintre societățile participante a fost trimisă la plimbare din faza evaluării dosarelor. Astfel, după cum se arată în contestația depusă de Radcom, autoritatea contractantă a eliminat firma din competiție pentru că nu a depus la dosarul de licitație contractul care să dovedească experiența anterioară. Asta deși nu era solicitat expres prin caietul de sarcini și, culmea, deși firma l-a pus, totuși, la dispoziția celor de la RAT Craiova.
Probleme și mai interesante sunt semnalate însă de ceilalți doi perdanți ai licitației, toate legate de modul în care s-a făcut demonstrația practică pentru echipamentele și instalațiile cuprinse în oferta tehnică a firmelor participante. Astfel, Total Soft acuză comisia de evaluare a ofertelor constituită la nivelul RAT Craiova de scurtarea termenului oferit societăților participante pentru a-și pregăti demonstrația. Reprezentanții firmei susțin că, deși inițial RAT a comunicat că ofertanții vor avea la dispoziție două săptămâni de pregătire, perioada a fost redusă apoi la mai puțin de jumătate, în cele câteva zile puse la dispoziție pentru pregătire intrând și cele trei zile libere din timpul sărbătorilor de Paște. Societatea susține că scurtarea termenului nu i-a permis să aducă din străinătate echipamentele voluminoase pe care dorea să le prezinte – printre altele, un autobuz care trebuia adus din Cehia – și că a fost silită să suplinească lipsa acestora prin prezentarea de imagini.

Reprezentanții asocierii dintre cele două firme ale grupului UTI acuză, în schimb, discriminarea fățișă, susținând că RAT Craiova nu a asigurat tuturor ofertanților condiții egale pentru demonstrația practică. Astfel, potrivit contestației depuse de cei de la UTI, două dintre firmele participante la licitație și-au testat produsele la București, în prezența a trei membri ai comisiei de evaluare a ofertelor – printre care și șeful acesteia, directorul adjunct al RAT, Marian Buzilă -, a unui reprezentant al consultantului tehnic, IPA Craiova, și a împuterniciților delegați de firmele concurente. În schimb, susțin contestatarii, Alien Concept și-a prezentat oferta la Oradea, în fața unui singur membru al comisiei de evaluare, în lipsa reprezentantului consultantului tehnic și a reprezentanților celorlalte firme participante, întrucât orădenii nu au permis accesul vreunui împuternicit al celorlalte firme la propria demonstrație.

Un alt aspect, unul de-a dreptul hazliu, dintre cele incriminate în contestația depusă de UTI îl reprezintă modul în care s-a făcut punctarea unuia dintre echipamentele supuse demonstrației practice. Potrivit contestației, departajarea s-a făcut în funcție de greutate, măsurătorile fiind efectuate însă cu cântare diferite și necertificate de vreo autoritate de profil. Cei de la UTI precizează că au pus la dispoziția comisiei de evaluare cântarul propriu (ce ar fi arătat un plus de un gram al dispozitivului față de greutatea din oferta tehnică), concurenții de la Total Soft au contribuit și ei cu cântarul de la propria cantină, neavând însă niciun fel de informație cu privire la cel folosit la Oradea. Prin contestația depusă, asocierea de firme cere anularea procesului-verbal de atribuire a licitației, precum și a celor întocmite cu prilejul demonstrației tehnice, solicitând, în plus, CNSC reluarea procedurii, în principal a demonstrațiilor tehnice, însă în prezența reprezentanților concurenței și a unui expert independent, desemnat de consiliu.

Directorul general interimar al RAT Craiova, Năstase Șutru, a declarat că nu este surprins de numărul mare al contestațiilor, considerându-le firești din partea unor firme ce ratează un contract cu asemenea valoare – 1,2 milioane de euro – și precizând că așteaptă decizia CNSC pentru a implementa cât mai curând sistemul de e-ticketing. “Sunt, într-adevăr, contestații. Numai cei care au câștigat nu au contestat, dar asta nu e un lucru neobișnuit. Colegii noștri de la Iași au organizat licitația pentru e-ticketing de cinci ori. Noi așteptăm decizia CNSC, care ne va spune cum procedăm mai departe: ori respinge contestațiile și semnăm contractul, ori le admite și reluăm licitația. E firesc să fie contestații la o asemenea valoare a contractului, dar vom vedea ce decide CNSC. Cu privire la membrii comisiei participanți la demonstrații, pot să vă spun că și pentru Oradea au fost tot trei reprezentanți ai noștri. Nu a fost unul singur, au mai fost cooptați doi. Prețul la care s-a adjudecat licitația a fost mult mai mic decât estimare inițială și așteptăm să se soluționeze cât mai repede contestațiile, ca să implementăm cât mai rapid sistemul”, a declarat Năstase Șutru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 21 Iun 2010 12:12:17    Titlul subiectului: 128711

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Circuli-Craiova-platesti-amenda-suprataxa_0_284371564.html

"Craiova: „Bilet special“ de 30 de lei pentru oltenii care călătoresc fraudulos cu RAT-ul

Bogdan Marica

Luni 21 iun 2010

Craiova care vor circula fraudulos ar putea plăti un „bilet special“ de 30 de lei

Oltenii care vor circula fraudulos cu autobuzul sau tramvaiul și vor fi prinși ar putea fi obligați să plătească o taxă specială de 30 de lei pe lângă amenda în valoare de cel puțin 100 de lei și cel mult 500 de lei.

Un proiect de hotărâre care prevede aprobarea unei taxe de 30 de lei pentru fiecare cetățean care circulă fraudulos cu mijloacele de transport în comun urmează să fie dezăbtut în cadrul ședinței ordinară de joi a Consiliului Local Craiova.

Conducerea regiei RAT Craiova a propus municipalității introducerea unei noi taxe „speciale“ care să fie aplicată începând de luna viitoare pentru toți cei care circulă fără bilet. Mai-marii regiei au propus ca suprataxa în valoare de 30 de lei să fie practic contravaloare unui bilet special. „Biletul va fi achiziționat de la agentul constator care a constat contravenția“, se precizează în raportul întocmit de conducerea RAT.

Decizia pare să fie una menită să umfle bugetul Regiei Autonome de Transport Craiova. Legea spune că cetățenii care sunt prinși circulând fraudulos se pot alege cu o amendă contravențională între 100 și 500 de lei.

Singura explicație pentru introducerea noii taxe ar fi faptul că respectivele amenzi nu sunt achitate de către cetățenii sancționați iar regia nu își demonstrează eficiența în stoparea furtului. Cu introducerea suprataxei, craiovenii depistați fără bilet vor fi obligați să cumpere pe loc biletul special a cărui valoare este de 30 de lei.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 30 Iun 2010 09:59:51    Titlul subiectului: 129180

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Craiova-Suprataxa-RAT-autobuze-aruncat_0_289171431.html

"Craiova: FOTO/ Suprataxă RAT pe autobuze bune de aruncat

Bogdan Marica

Marți 29 iun 2010

Condițiile din autobuzele RAT lasă de dorit

Craiovenii vor plăti un „bilet special“ în valoare de 30 de lei dacă vor fi prinși circulând fraudulos. „Flota“ Regiei Autonome de Transport Craiova cuprinde și autobuze mai vechi de 20 de ani puse în funcțiune pe cele mai circulate trasee din oraș.

Cosilierii locali au decis în ultima ședință ordinară ca toți cei care vor fi prinși circulând fără bilet pe mijloacele de transport în comun din Bănie să fie obligați de controlori să achite o suprataxă de 30 de lei. Suma ce reprezintă contravaloare unui „bilet special“ va fi achitată pe loc de cetățeni și nu îi va scuti de amenda contravențională stabilită de lege și care variază între 100 și 500 de lei.

Inițiativa propusă de conducerea RAT Craiova vine ca urmare a „creșterii fenomenului contravențional“, după cum explică mai-marii regiei în raportul ce însoțește proiectul de hotărâre aprobat de aleșii locali. Inițiativa ar fi una lăudabilă dacă RAT Craiova ar dispune de mijloace de transport în comun la standarde europene. Regia deține în prezent un parc auto activ de 190 de autobuze și 49 de tramvaie dintre care o bună parte au o vechime de peste 20 de ani având la bord milioane de kilometri.

Călătorie ca-n Evul Mediu

Culmea, cele mai vechi autobuze din parcul auto marca UDM 112 sau IKARUS fabricate în anii 1980 sunt puse în funcțiune pe cele mai circulate trasee din oraș. Craiovenii care circulă pe rutele Gară-Romanești sau Cernele-Piața Centrală-MAT SA cunosc cel mai bine condițiile oferite de regie. „Nu mi se pare corect să plătim bilet și să circulăm cu asemenea autobuze vechi. Eu merg în fiecare zi cu autobuzul , traseu pe care sunt numai rable“, spune Nicolae Măzdav (56 de ani). Călătoria devine un chin mai ales vara, atunci când temperaturile din mijloacele de transport trec lejer de 40 de grade Celsius. Scaunele jerpelite, podeaua îmbăcsită și aerul condiționat de geamurile deschise sunt doar câteva dintre caracteristicile unei plimbări cu autobuzul într-o zi toridă de vară.

Controale cu 37 de angajați

Pentru ca măsurile să fie puse în aplicare ca la carte, regia și-a tras și un compartiment de control format din 37 de angajați. Datoria acestora va fi să îi prindă pe craiovenii care circulă fără bilet și să îi ardă la buzunar cu „biletul special“ de 30 de lei. Suprataxarea va fi pusă în aplicare zilele următoare, imediat după ce Prefectura Dolj va da viza de legalitate proiectului de hotărâre aprobat de aleșii locali joia trecută.
"

Pozele sunt preluate din aceeasi locatie.



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  32.08 kb
 Vizualizat:  de 43844 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  24.21 kb
 Vizualizat:  de 43844 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  31.26 kb
 Vizualizat:  de 43844 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  25.22 kb
 Vizualizat:  de 43844 ori

4.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 27 Iul 2010 12:22:01    Titlul subiectului: 130759

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Craiova-_Regia_de_Transport_cere_bani_mai_multi_pentru_o_calatorie_in_autobuze_vechi_de_30_de_ani_0_305969594.html

"Craiova: Regia de Transport cere bani mai mulți pentru o călătorie în autobuze vechi de 30 de ani

Cristina Ghenea

Marți 27 iul 2010

Craiovenii sunt nevoiți să călătorească zilnic în autobuze depășite

Consilierii locali vor hotărî în această săptămână dacă vor accepta propunerea Regiei Autonome de Transport de a scumpi biletele și abonamentele.

Potrivit proiectului de hotărâre, un bilet la tonetele RAT ar putea costa de la 1 august 2 lei, cu 0,5 lei mai mult decât în prezent, în timp ce în mijlocul de transport tichetul se va vinde cu 2,5 lei. Biletul de exterior se va vinde cu 3 lei, mai scump cu 0,5 lei.

Regia de Transport introduce în premieră bilete cu mai multe călătorii, mai avantajoase pentru craiovenii care folosesc mult mijloacele de transport în comun. Astfel, aceștia vor putea cumpăra un bilet cu două călătorii contra unei sume de 3,5 lei sau un bilet cu 10 călătorii, pentru 15 lei. Nici abonamentele nu au scăpat de scumpirile propuse de RAT. Dacă un abonament de o zi pe toate traseele va costa, ca și până acum, 6 lei, un abonament pe șapte zile pe un traseu va fi cu 2 lei mai scump decât acum, adică 14 lei. Abonamentul pe 15 zile pentru un traseu va fi 25 de lei, în timp ce abonamentul pe o lună va costa 50 de lei, față de 40 de lei, cât costă în prezent. Abonamentul lunar pe două trasee va costa 65 de lei, în timp ce abonanementele pe toate traseele vor fi 90 de lei. Documentele de călătorie nenominalizate vor costa 110 lei, față de 100 de lei cât costă în prezent, iar abonamentul de exterior pe un traseu va fi 55 de lei. Regia de Transport și-a motivat propunerea prin creșterea costurilor la combustibili, dar și a TVA-ului.

Autobuzele, „globetrotteri” la Regia de Transport

Pe de altă parte, craiovenii sunt de părere că mărirea prețurilor nu se justifică atât timp cât Regia nu a mai făcut investiții și o călătorie cu autobuzul pe unele trasee e un adevărat calvar. Pe lângă scaune rupte, călătorii sunt nevoiți să suporte duhoarea emanată de geamurile nespălate cu anii sau podeaua pe care s-au scurs, de-a lungul vremii, tot felul de substanțe. În tot parcul auto de care dispune RAT Craiova, nu există decât un singur autobuz cu aer condiționat. „Simți că te sufoci din cauza mirosului și a căldurii. Eu merg cu autobuzul 1 spre Gară în fiecare zi și vara simți că nu mai ai aer. Cum au nesimțirea să ne ceară mai mulți bani pentru aceleași condiții?! Ar trebui să le cerem noi bani pentru că riscăm să ne vină rău în autobuzele astea”, a spus Elena Stănculescu, unul dintre craiovenii care călătoresc frecvent în mijloacele de transport în comun din Craiova.

În prezent, Regia de Transport din Craiova deține un parc auto cu 190 de autobuze și 49 de tramvaie. O parte dintre acestea au atât de mulți kilometri la bord încât șoferii aproape că se pot lăuda că au parcurs cu ele România în lung și în lat. Cel puțin în prezent, Regia de Transport nu are în plan achiziționarea unor autobuze noi, plătind încă la creditele contractate în 2007 pentru cumpărarea unor mijloace de transport second hand.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Sâm 31 Iul 2010 06:40:07    Titlul subiectului: 131001

http://www.adevarul.ro/actualitate/social/Judet_cu_judet-_Trei_poduri_din_Suceava_sunt_in_continuare_inchise_circulatiei_auto_0_307769764.html

"DOLJ. Consilierii locali din Craiova au aprobat scumpirea biletelor de autobuz cu 25%, deși mijloacele de transport în comun sunt vechi de 30 de ani. Călătorii vor plăti de acum câte 2 lei pentru o călătorie. Regia de Transport plătește încă rate la creditele contractate în 2007 pentru cumpărarea unor mijloace de transport second-hand."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin5



Data înscrierii: 31/Aug/2008
Ultima vizita: 04/Apr/2022
Mesaje: 63
Locație: Craiova

MesajTrimis: Lun 30 Aug 2010 18:44:34    Titlul subiectului: 132679

Intr-adevar, biletele RAT Craiova s-au scumpit... la chiosc/automat este 2 RON, iar la soferi/vatmani 2,5 RON.
In urma deciziei regiei se elibereaza bilete si din autobuz/tramvai, o decizie foarte inteleapta a directiunii. Foarte multi calatori se urcau in microbuzele jegoase si cazute de la "Fratii Bacriz" pentru ca eliberau bilete in mijlocul de transport. Acum au mult mai putini calatori Smile Smile Smile . Bineinteles acestia au copiat ideea RAT si au ridicat si ei pretul biletelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Mie 24 Noi 2010 21:35:06    Titlul subiectului: 136729

Calatoriile gratuite pentru pensionari ar putea fi anulate:

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Craiova-Pensionarii-autobuzul-tramvaiul-subventia_0_377962625.html

"Craiova: Pensionarii amatori de plimbări gratis cu autobuzul sau tramvaiul, tăiați de la subvenție

Bătrânii ar putea fi nevoiți să achite jumătate din prețul abonamentului Consilierii locali decid mâine dacă vârstnicii vor mai beneficia de gratuitățile sută la sută acordate de RAT Craiova. Din cauza pierderilor prea mari, primăria a propus subvenționarea cu doar 50 la sută a tuturor abonamentelor de transport destinate vârstnicilor.

Un proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a ședinței de mâine a Consiliului Local Craiova a stârnit nemulțumiri printre pensionarii craioveni. Aleșii locali trebuie să decidă dacă anumite categorii de pensionari vor mai beneficia de subvenționarea integrală a abonamentelor pe mijloacele de transport în comun din oraș.

Proiectul cu pricina prevede ca toți pensionarii, indiferent de vârstă sau venit, să beneficieze de o subvenție de 50 la sută pentru abonamentele pe toate liniile de transport. În prezent, bătrânii trecuți de 70 de ani sau cu pensii mai mici de 1.300 de lei circulă gratuit pe o singură linie de autobuz sau tramvai. Noile propuneri prevăd ca toți pensionarii să beneficieze de o subvenție de 50 la sută la achiziționarea unui abonament, studenții să primească 25 la sută, iar elevii 50 la sută, pentru aceste categorii de persoane nefiind propusă nicio schimbare.

Pierderi de peste 5 milioane de lei

În raportul ce însoțește proiectul se arată că, în ultimele zece luni, municipalitatea a acordat subvenții la abonamente pentru 32.204 pensionari și 5.466 de elevi și studenți. Analizele primăriei arată că facilitățile pensionarilor au înghițit lunar din bugetul local peste 1.300.000 de lei, pentru un an fiind estimate costuri de peste 17 milioane de lei, fără a lua în calcul faptul că biletele se vor scumpi, prețul abonamentelor crescând.

Problema autorităților locale ar fi că în bugetul anului 2010 a fost prevăzută pentru subvenții suma de 12.246.000 de lei. În aceste condiții deficitul primăriei este de 5 milioane de lei pentru anul 2011.

„Astfel de analize au fost făcute și în alte orașe unde s-a hotărât diminuarea facilităților“, explică Nicolae Pascu, directorul economic al municipalității, în raportul care însoțește proiectul de hotărâre.

„Noi nu avem bani nici de medicamente!“

Bătrânii susțin că în aceste condiții nu își vor mai permite să meargă cu tramvaiul sau autobuzul. „Noi abia avem bani să ne luăm rețetele, barem să cumpărăm abonamente. Nici la piață nu o săne mai permitem să ne ducem“, a declarat Maria Iofi nescu, o pensionară de 73 de ani și cu un venit mai mic de 1.300 de lei."

_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Sâm 16 Apr 2011 00:24:39    Titlul subiectului: 142654

Bilete speciale puse în vânzare de RAT pentru autobuzul 101
Regia de Transport a anunțat că,începând cu data de 18.04.2011, va pune în vânzare bilete speciale pentru tramvai și autobuzul 101, la pretul de 2lei.

Măsura a fost luată după ce traseele tramvaielor din Bănie au suferit modificări din cauza demarării lucrărilor la pasajul suprateran din centrul orașului. Biletele sunt valabile pe tronsoanele C.L.F. – Piața Centrală sau Peco Severinului – Ford și sunt puse în vânzare la toate casele de bilete și abonamente.

http://www.adevarul.ro/locale/craiova/Craiova-_Bilete_speciale_puse_in_vanzare_de_RAT_pentru_autobuzul_101_0_463154156.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin Sandu



Data înscrierii: 14/Mar/2009
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1004
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 29 Apr 2011 17:13:20    Titlul subiectului: 191 143094

Adevărul în editia de Vineri 29 Aprilie 2011 a scris:
Craiova: Pensionarii cu venituri până la 800 de lei primesc subvenție de 80 la sută pe toate liniile RAT
Bogdan Marica

Regia Autonomă de Transport Craiova a anunțat că începând cu 1 Mai, pensionarii din Craiova cu venituri până de până la 800 de lei vor primi o subvenție pe toate mijloacele de transport în comun.

Potrivit unui comunicat de presă al regiei, măsua intră în rigoare chiar de 1 Mai, pensionarii cu venituri mici benefiicind de subvenția de 80 la sută pe toate traseele RAT.

„Pensionarii cu un cuantum al pensiei intre 800 si 1300 lei beneficiaza in continuare de subventionarea abonamentelor cu 50% din pretul acestora“, se precizează în comunicat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vlady-13



Data înscrierii: 10/Mai/2007
Ultima vizita: 03/Aug/2023
Mesaje: 312
Locație: Craiova

MesajTrimis: Mar 05 Iul 2011 09:52:03    Titlul subiectului: 145481

Cardul RAT, valid doar pe traseul R
Regia Autonomă de Transport (RAT) Craiova a început, încă de ieri, 4 iulie, să pună la dispoziția craiovenilor cardurile de călătorie.


Cardurile, folosite deocamdată numai pe traseele 1R și 2R, au un preț de 20 de lei.

Cardurile se vor emite la Casieria centrală a RAT Craiova, situată în Calea București, bl. 17 A, parter, pe baza cărții de identitate și vor înlocui treptat biletele și abonamentele pe traseele menționate. Avantajul pentru RAT este că, odată cu trecerea la cardurile de călătorie cu validarea electronică a plății, se poate ține o contabilitate exactă a călătorilor care folosesc unul dintre mijloacele de transport ale regiei, dispeceratul unității primind informații în timp real.

Este una dintre măsurile care se încheie pe programul «Modern», care ține până în toamna anului 2012, și se speră ca, pe viitor, aceasta să devină metoda generală de plată a călătoriilor. În alte orașe, în care s-a implementat mai de mult acest sistem, s-a constatat o eficientizare a transportului în comun și o creștere a încasărilor. În Timișoara există și opțiunea ca sistemul să anunțe câți călători au urcat în mijlocul de transport și câți au plătit efectiv.

Călătorii vor putea folosi în continuare, pentru validarea călătoriei, biletele și abonamentele tipărite pe suport de hârtie utilizate și în prezent. Emiterea cardurilor se poate face pentru o sumă minimă de 20 de lei, reprezentând contravaloarea a 10 călătorii, sau pentru o sumă echivalentă cu prețul unui abonament. Directorul RAT Craiova, Marinel Florescu, a spus că este mulțumit de finalizarea acestei etape.

“În cadrul proiectului «Modern», mai facem un pas important, și anume punem în vânzare, la dispoziția craiovenilor, cardurile electronice pentru validarea călătoriei”, a precizat Marinel Florescu, director al RAT Craiova.

Reîncărcarea cardurilor se poate face cu orice sumă la toate automatele RAT și la 10 tonete situate pe traseele 1R și 2R în următoarele stații: Stația 15 - Craiovița Nouă (Racheta), Stația 20 - Craiovița Nouă (Poștă), Stația 30 - Craiovița Nouă (Cinematograf), Stația 10 - Craiovița Nouă (Orizont), Bd. Dacia - Complex Vechi, Gară (Peron 1), Pasaj Electro, Complex Bănie, Parc “Romanescu”, Casa Tineretului - Bd. N. Titulescu.

Pașii pentru validarea unei călătorii

Se apropie cardul de validatoarele electronice instalate în autobuze și se depărtează după semnalul sonor. Pentru validarea a două sau pentru mai multe călătorii, se procedează astfel: se apropie cardul de validator, se așteaptă semnalul sonor care indică validarea și se apasă butonul “Revalidare”, se apropie din nou cardul de validator și se depărtează după semnalul sonor.


http://www.editie.ro/mod.php?mod=stiri&idcat=11&idstire=105244&title=Cardul-RAT--valide-doar-pe-traseul-R.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 30 Apr 2013 07:18:34    Titlul subiectului: 164306

Biletul de o calatorie costa 2 RON. Fata de 2008, s-a scumpit cu 50 de bani.
Preturile celorlalte titluri de calatorie sunt afisate pe geamul chioscurilor de bilete din principalele statii RAT Craiova.
Astfe, o calatorie cu tramvaiul pana la Isalnita este taxata cu 3 RON. Un abonament valabil pe toate liniile, pentru o zi costa 6 RON. Cel putin asa scrie pe afis, dar...............abonamentul de o zi nu se mai elibereaza la casele de bilete. Ocazie cu care ii intreb pe colegii de forum din Craiova, daca acest titlu de calatoie mai este existent. Un abonament lunar, pentru o linie este 50 RON, costa la fel cat abonamentul pe toate liniile din capitala. Pentru doua linii, un abonament costa 65 RON, pestru toate liniile, nominal, costa 90 RON, nenominal, 90 RON. Restul titlurilor de calatorie le vedeti in poza 2.
De asemenea, tot la casele de bilete este afisat ce acte trebuie pentru abonamentele reduse (pensionari si elevi, poza 3).



Bilet RAT Craiova, o calatorie.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  13.98 kb
 Vizualizat:  de 36724 ori

Bilet RAT Craiova, o calatorie.jpg



RATCraiova, 26-27 aprilie 062.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  50.37 kb
 Vizualizat:  de 36724 ori

RATCraiova, 26-27 aprilie 062.jpg



RATCraiova, 26-27 aprilie 061.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  40.15 kb
 Vizualizat:  de 36724 ori

RATCraiova, 26-27 aprilie 061.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 30 Apr 2013 07:21:42    Titlul subiectului: 164307

Si un amanunt important. Incepand din luna mai, biletele de calatorie vor fi valabile doar in luna in care au fost eliberate. Va fi intiparita, de exemplu luna mai, si vor fi valabile in aceasta luna. Dar, daca de exemplu cumperi un bilet pe 31 mai, acesta nu mai este valabil pe 1 iunie ?


RATCraiova, 26-27 aprilie 063.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  40.18 kb
 Vizualizat:  de 36723 ori

RATCraiova, 26-27 aprilie 063.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul DOLJ Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community