Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Comentarii pe marginea fotografiilor lui Hans Oerlemans

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Istoricul transportului bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
altmarius



Data înscrierii: 04/Iul/2007
Ultima vizita: 04/Sep/2014
Mesaje: 15
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 20 Oct 2007 11:10:00    Titlul subiectului: *Comentarii pe marginea foto Hans Oerlemans 83943

Extrem de interesant si acest set de fotografii. Ar fi fost bine daca fotografiile ar fi fost si localizate: exista citeva fotografii, pe care nu le-am putut localiza. In fotografia 18 apare un Leyland (Merkavim) in spatele tramvaiului 10; circula in perioada respectiva si pe linia 32, care-si avea capatul la Gara de Nord, fotografia fiind facuta la intersectia Caii Grivita cu str. Buzesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Admin
Administrator/Moderator FORUM


Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 641

MesajTrimis: Sâm 20 Oct 2007 11:30:28    Titlul subiectului: 83944

Spre deosebire de fotografiile domnului Lacriteanu care au venit fiecare cu o mica explicatie ce continea in multe cazuri locatia si tipul vehiculului/vehiculelor aceste fotografii nu au nici o explicatie.

Daca doriti sa ajutati la identificarea locurilor sau aveti lucruri interesante de spus referitor la anumite poze va asteptam cu un mesaj privat la Admin; vom adauga descrierile si/sau locurile langa fotografiile respective. Acest lucru este valabil pentru toate orasele de unde am publicat fotografiile dlui. Oerlemans, nu doar pentru Bucuresti.


Ultima modificare efectuată de către Admin la Lun 22 Oct 2007 08:50:36, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Dum 21 Oct 2007 00:15:55    Titlul subiectului: 84015

Citat:
Pozele sunt publicate cu acordul autorului lor, domnul Serban Lacriteanu
La aceasta sectiune, un comentariu similar lipseste, ca si permisiunea in sine. Dupa unii, Hans Oerlemans nu ar mai fi in viata. Ar fi cazul unei explicatii pentru aceasta situatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Admin
Administrator/Moderator FORUM


Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 641

MesajTrimis: Dum 21 Oct 2007 00:39:28    Titlul subiectului: 84016

Nu am reusit sa dam de dl. Oerlemans iar speculatiile daca este sau nu in viata sunt de prisos. Aceste fotografii au mai fost publicate, fara vreun watermark cu numele autorului, si in alte locuri (Arad pe site-ul 'Salvati Sageate Vede', Galati pe site-ul galati.stfp.net, Timisoara pe site-ul timis.lx.ro al domnului Sintea si poate or mai fi si altele) si nimeni nu a protestat.

Am considerat ca este pacat ca aceste fotografii sa circule doar intr-un cadru restrans de 'initiati' asa ca le-am publicat, specificand pe fiecare fotografie numele autorului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Dum 21 Oct 2007 23:02:43    Titlul subiectului: 84154

17 - G-ral Budisteanu, probabil statia de la Cal. Grivitei.
19 - Buzesti cu Grivitei; cladirea cu farmacia a cazut la cutremurul din 77 si de atunci a ramas un loc gol acolo (exceptand perioada nelipsitelor dughene de dupa revolutie)
42 - Piata Unirii - Skoda articulata mai are putin si se rupe. In pozele lui Bogdan Turzanski (cel de pe ltek.komernet) mai apare o Skoda articulata care nu arata prea bine.
53 - Piata Iancului - interesanta bucla pe care o fac tramvaiele

Nu-mi dau seama unde este poza 20, unde exista dispunerea aceea de linii.

Fantastice poze, mai ales cele cu tramvaiele in zone rurale (Bucuresti, Oradea, Timisoara, Iasi, Sibiu) - uneori linia trecea chiar prin camp. noroaie
Bloc nou cu noroi la scara Very Happy http://tramclub.org/Static/HansOerlemans/oradea-41.jpg
Tot de la Oradea 10-13 sunt frumoase cu tramvaie si case
Sibiul e notoriu pentru linia Rasinari foto 4-21
Cele mai fumoase: http://tramclub.org/Static/HansOerlemans/sibiu-12.jpg
http://tramclub.org/Static/HansOerlemans/sibiu-21.jpg

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 21 Oct 2007 23:18:49    Titlul subiectului: 84155

rosetti61 a scris:
Nu-mi dau seama unde este poza 20, unde exista dispunerea aceea de linii.
Desi nu am venit in Bucuresti decat in 1992 culmea e ca acea poza este printre putinele care (cred) ca le-am identificat: Nu cumva este Piata Virgiliu, locul unde 20 intalnea 35/44? Tramvaiul din poza 20 ar fi venit dinspre Matache spre Schitu Magureanu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Admin
Administrator/Moderator FORUM


Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 641

MesajTrimis: Dum 21 Oct 2007 23:50:05    Titlul subiectului: 84156

Am pus locatiile la marea majoritate a pozelor din Bucuresti; mai sunt 3-4 care nu au fost inca identificate. Multumiri celor care mi-au trimis aceste locatii, altmarius si rosetti61.

Ultima modificare efectuată de către Admin la Lun 25 Feb 2008 15:52:51, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2007 16:56:11    Titlul subiectului: 84193

Vad intr-una din poze biserica de la blocul Dunarea de la Universitatii, cea care a fost mutata pentru ca"tovarasul" sa nu o mai vada in drumurile lui. Biserica se afla actualmente pe strada Academiei!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2007 21:09:40    Titlul subiectului: 84221

Pe locul actualului bloc Dunarea a fost Biserica Enei, demolata la scurt timp dupa cutremur - era situata intre fostul bloc Dunarea si un alt corp de cladire. Biserica n-a avut nimic insa in timpul lucrarilor de dezafectare a ruinelor blocului Dunarea un excavator a lovit-o "din greseala" motiv ulterior de demolare ca "a suferit stricaciuni iremediabile in urma seismului"

Poza 20 suta in suta este facuta la Piata Muncii - intersectia dintre Cal. Calarasi si Th. Sperantia; se vede bucla pentru intoarcerea lui 15. Tramvaiul este pe linia 23.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 22 Oct 2007 22:09:50    Titlul subiectului: 84224

rosetti61 a scris:
Poza 20 suta in suta este facuta la Piata Muncii - intersectia dintre Cal. Calarasi si Th. Sperantia
Si totusi as zice ca e facuta chiar din dreptul sediului RATB; tramvaiul ar merge pe actuala linie a tramvaiului 20, s-ar vedea in dreapta jos fosta linie a lui 35 de pana acum cateva luni; in stanga ar fi o bucata din curba foarte stransa (nefolosita in mod curent) care permitea sa zicem intoarcerea lui 20 la Gara Basarab iar in dreapta niste linii care acum nu mai exista care ar fi luat-o pe bulevardul (imi scapa numele) pe care trece in zilele noastre 368 spre Casa Radio si Eroilor.

Tramvaiul este pe linia 4, se vede bine in poza la rezolutie mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Tavinho



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Aug/2013
Mesaje: 206
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 06:58:34    Titlul subiectului: 84233

Poza 20 este cu siguranta facuta avand in spate ceea ce azi e sediul RATB. Sunt si liniile de legatura intre Golescu si Berzei....cladirile vechi de vizavi sunt si azi....Stefan are dreptate. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 16:10:32    Titlul subiectului: 84269

Sustin si eu afirmatia lui Tavinho pentru ca zona Berzei nu a suferit mari modificari de atunci pana acum acea intersectie si configurarea ei este si in prezent deci este clar intersectia de la strada Berzei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 17:03:24    Titlul subiectului: 84271

Nu e la Pta Virgiliu, deoarece blocul de colt din intersectia cu Berthelot are 4-5 etaje si mai are in continuarea lui o cladire cu etaj. Peste drum de el este un fost restaurant, numai parter, cu fatada intrari tesita nu rotunda, iar in fundal, pe strada respoectiva ar fi trebuit sa se vada Casa Radio.
Daca tramvaiul e 4, atunci nu poate fi decat intersectia Bd. Cuza-Sevastopol cu Buzesti; tramvaiul vine de pe Dr. Sergiu, iar bucla si linia simpla duc spre Gara.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tavinho



Data înscrierii: 07/Sep/2007
Ultima vizita: 19/Aug/2013
Mesaje: 206
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 23 Oct 2007 18:35:15    Titlul subiectului: 84275

S-ar putea sa ai dreptate si sa ma fi pripit eu cu afirmatiile....zona seamana cu cea de la Pta Virgiliu....dar nu am luat in seama un alt rand de linii care in zona ptei Virgiliu nu au unde sa duca...acolo sunt liniile de pe Berzei, de pe Golescu si cele de legatura si atat...in poza mai apare o pereche...cum nu cunosc zona de care vorbeste rosetti, nu ma pot pronunta dar trebuie sa-mi schimb verdictul si sa nu mai sustin ipoteza zonei pta Virgiliu...desi seamana al naibii de mult Laughing ...totusi sunt multe linii...si are dreptate, trebuia oricum sa se vada Casa Radio...mea culpa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Kokoshmare



Data înscrierii: 22/Dec/2007
Ultima vizita: 09/Dec/2012
Mesaje: 15
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 16 Aug 2008 14:38:04    Titlul subiectului: 97049

Acelasi loc pozat la interval de 35 de ani


clip_image002.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  33.14 kb
 Vizualizat:  de 37692 ori

clip_image002.jpg



16082008.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  106.04 kb
 Vizualizat:  de 37692 ori

16082008.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 25 Sep 2009 00:29:43    Titlul subiectului: 117478

Cred ca imaginea 20 este surprinsa in vechea intersectie Sevastopol-Buzesti. Privind inainte in imagine, se vede strada care merge astazi cu linia de tramvai spre Piata Victoriei (marcata cu verde in imaginea atasata). In desen nu se vede corect, e posibil ca strada sa se continue in linie oarecum dreapta cu cea care merge in imaginea lui Hans Oerlemans spre dreapta jos. Cu rosu este marcat tramvaiul.

Nu garantez pentru informatie, dar, presupunand ca nu exista o deviere a traseului, este cel mai plauzibil loc de pe traseul liniei 4.



1974.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  113.67 kb
 Vizualizat:  de 32509 ori

1974.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 05 Oct 2009 20:19:42    Titlul subiectului: 118069

Cred ca am identificat si fotografia 56. Tramvaiul este al liniei 19 si se afla pe fostul bulevard Ion Sulea (actual Camil Ressu), imediat dupa intersectia cu Sos. Mihai Bravu. In spatele tramvaiului se vede cladirea scolii generale nr. 80. Pe dreapta exista un grup de case chiar pe colt, care au fost demolate in 1986, pentru a face loc unui bloc cu 10 etaje, care insa a fost construit abia dupa revolutie.



Iar pentru a lamuri definitiv problema fotografiei 20, va propun sa privim intersectia Buzesti - Sevastopol dintr-un alt unghi. Cladirea rotunda cu Alimentara se afla la coltul dintre strazile Dr. Sergiu si Buzesti. Tabloul este pictat de arhitectul Gheorghe Leahu.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 09 Oct 2009 15:49:28    Titlul subiectului: 118217

Aventurierul, înclin să-ți dau dreptate în legătura cu poza nr. 56 din încă 2 motive
- Pe atunci blocurile de pe Bd. Camil Ressu începeau de la Str. Dristor (ului)
- Strada pe care e făcută poza e sigur pe un bulevard. Pe Bd. Camil Ressu, de la Str. Dristor (ului) spre Titan stâlpii de sustițenere a rețelei de contatc erau ca și acum între cele 2 sensuri de circulație ale tramvaiului, nu pe margina bulevardului; tot de la Str. Dristor (ului) spre Titan/Dudești-Cioplea linia era separată de bulevard - dar în poza noastră nu se vede că ar fi separată de bulevard.

Important: în trecut, denumirea de Cal. Dudești mergea până la Str. Dristor (ului), nu doar până la Șos. Mihai Bravu.

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 17 Noi 2009 21:54:29    Titlul subiectului: 120200

Dupa multe cautari, am reusit sa identific si fotografia 21, ultima care mai ramasese. Vehiculul se afla pe sos. Mihai Bravu, imediat dupa intersectia cu Calea Mosilor. In cladirea din stanga a functionat cofetaria 'Rasaritul", pe coltul opus era o drogherie. In dreapta se vede inceputul sos. Stefan cel Mare.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nbirna



Data înscrierii: 12/Mai/2010
Ultima vizita: 21/Sep/2023
Mesaje: 97
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 28 Mai 2011 23:12:41    Titlul subiectului: 144031

Într-adevăr, e corectă identificarea locului fotografiei nr. 21. Iată o altă fotografie a aceluiași loc (făcută la trecerea unei coloane oficiale, probabil șef de stat străin ori poate însuși Ceaușescu: a se vedea "trecătorii" la costum-cravată din prim plan Laughing , cca. 1968), care confirmă identificarea.


Obor (Bariera Moșilor).jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  77.14 kb
 Vizualizat:  de 24527 ori

Obor (Bariera Moșilor).jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Istoricul transportului bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community