Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Aspecte neplacute in transportul timisorean

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dan tm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 62
Locație: Sag (jud. TM)

MesajTrimis: Joi 10 Sep 2009 08:08:06    Titlul subiectului: Aspecte neplacute in transportul timisorean 116645

Am prins la Gara de Nord troleibuzul 3033 o persoana era cu cineva cu carucior cu rotile si l-a rugat pe sofer sa lase trapa, chiar si eu am mers in fata sa-l rog sa lase trapa sa poata urca scaunul cu rotile. Raspunsul a fost ,,Hai domle ce trapa, sa puna mina sa-l urce ca la asta, daca las trapa nu mai pleaca de pe loc ce atita? Cum, domle, sa nu plece, am zis eu, da' domle ce crezi mneata asa e facut.

Prin urmare alti calatori au pus mina si au urcat scaunul cu rotile, cu rugamintea ca la Punctele Cardinale sa traga mai aproape de bordura sa fie mai usor de dat jos.

Noi romanii mai avem mult pina departe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Joi 10 Sep 2009 08:16:09    Titlul subiectului: 116646

RATT are un numar TELVERDE. Din pacate, unii inca stiu doar de pedepse...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Goldmember



Data înscrierii: 26/Mai/2009
Ultima vizita: 08/Ian/2022
Mesaje: 4
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Sâm 30 Ian 2010 16:21:24    Titlul subiectului: 122915

Din pacate, coborarea trapei la troleibuzele Skoda 24TR din dotarea RATT,se face manual, adica soferul vine cu o cheie speciala, desface 2 suruburi si rabateaza trapa.
Fiind foarte rar folosita aceasta trapa, exista riscul ca dupa inchidere sa nu mai plece troleibuzul de pe loc din cauza unor senzori aflati sub trapa care pot fi defecti sau afectati de apa, umezeala, praf.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Mie 03 Feb 2010 02:56:35    Titlul subiectului: 123182

Acesta ar fi inca un minus pentru aceste troleibuze Skoda (deja a fost atata scandal privin achizitia lor). La Bucuresti ce-i drept nu am vazut folosindu-se aceasta trapa la troleibuze sau autobuze. Doar la tramvaiele V3A-93-CH-PPC am vazut functionand trapa. Dar aceste troleibuze nu au posibilitatea inclinarii pana la aprox 10 cm de sol?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Goldmember



Data înscrierii: 26/Mai/2009
Ultima vizita: 08/Ian/2022
Mesaje: 4
Locație: Timisoara

MesajTrimis: Joi 18 Mar 2010 17:55:48    Titlul subiectului: 124776

Ba da, se pot inclina pe partea dreapta, dar au fost probleme date de senzori cand troleibuzul nu si-a mai revenit din inclinare, asa ca soferii nu risca sa foloseasca aceasta optiune.
Din cauza drumurilor proaste si a suspensiei foarte rigide apar nenumarte probleme legate de partea electronica, senzori in special.
Nu stiu ce se va intampla peste un an cand aceste troleibuze vor iesi din garantie, nici nu vreau sa ma gandesc.. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulIP



Data înscrierii: 12/Aug/2011
Ultima vizita: 22/Feb/2023
Mesaje: 490
Locație: Bucuresti, Sector 6 (Ghencea)

MesajTrimis: Mar 23 Aug 2011 19:23:38    Titlul subiectului: 147876

Peripetii la RATT:

Acum 3 saptamani am mers cu tramvaiul 8 (342x) drum de 7 statii.
La statia de urcare, vatmanul a inchis usile II si IV la max. 10 secunde dupa ce le deschisese! Era sa imi prind piciorul in usa.Evil or Very Mad
Mai departe, tramvaiul a gonit 5 minute de am crezut ca se intrece cu vre-un BMW Rolling Eyes . La statia la care coboram, a pus o frana atat de brusca, incat eu si alte persoane care erau in picioare atunci au cazut unele peste altele. Indignat, m-am dus la vatman, dar mi-a spus ca trebuia sa ma urc in vehicul in secunda in care s-au deschis usile Twisted Evil . Nedorind sa intru in discutie, nu am mai zis nimic.
Oare cand s-or educa toti conducatorii mijloacelor de transport in comun din tara?! Mad

_________________
Proiect OMSI "Rocar De Simon" - https://www.facebook.com/pg/roomsicorner/posts/?ref=page_internal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul TIMIȘ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community