Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Noile troleibuze Belkommunmash AKSM 321
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Municipiul CHISINAU
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Dum 09 Oct 2011 17:52:02    Titlul subiectului: 149445

Sau vopseaua e proasta sau procesul tehnologic nu e cum trebuie.
Cea mai buna solutie e invelirea barelor cu plastic, ca la Hyundai sau vechile ZIU-uri.
Iar panourile de afisaj sunt de 2 feluri: Integral si Agit. Integral am vazut numai la primele troleibuze (practic nu se vede nimic la soare, iar in salon scrisul are o culoare verzuie). Restul sunt cu Agit (scris marunt, se vede excelent ziua, noaptea lumineaza toate strada.) La Agit uneori dispar portiuni de text. Care e cauza nu stiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 11 Oct 2011 13:12:28    Titlul subiectului: 149498

Joi, 13 octombrie, la ora 17:00 va fi semnat Acordul cu privire la asamblarea troleibuzelor la Chișinău, între Primăria municipiului Chișinău, ÎM „Regia Transport Electric” și SA „Belkommunmash” (Republica Bielarus). Semnarea va avea loc la Guvern.

Simbata, 15 octobrie, va avea loc prezentarea celor 102 troleibuze procurate de catre Primaria Chisinau. Prezentarea va avea loc in Piata Marii Adunari Nationale.

Toate acestea vor avea in cadrul programului Zilei Orasului.

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2011 14:17:53    Titlul subiectului: 149550

Acordul a fost semnat azi, 13 octombrie. Anul viitor ar urma sa fie asamblate 30 de troleibuze, iar primul troleibuz ar putea fi lansat la 1 iulie 2012.

"Spre mijlocul anului 2012, Regia Transport Electric (RTEC) va prezenta primul troleibuz asamblat la Chișinău. Pe parcursul întregului an, vor fi asamblate în total 30 de unități de transport. Cel puțin așa prevede planul de acțiuni și Acordul de colaborare privind asamblarea troleibuzelor la Chișinău semnat astăzi, 13 octombrie, de către directorul RTEC, Gheorghe Morgoci, și directorul general al SA „Belcommunmash”, Vladimir Korol. În acest proiect, municipalitatea figurează drept garant financiar.
La baza acestui proiect a stat Acordul de principiu privind asamblarea troleibuzelor la Chișinău, semnat acum trei luni la Minsk. Volumul de investiții pentru assamblarea unui lot de 30 de troleibuze se ridică la suma de 4-5 milioane euro, cheltuieli ce vor fi prevăzute în bugetul municipal pentru anul 2012.
Lucrările de asamblare a noilor troleibuze vor decurge în cadrul sectorului de reparații al RTEC, care pe parcurs va deveni o uzină spun oficialii de la Chișinău. „Autoritățile din Belarus au început în același mod. La început doar au asamblat, pe urmă au trecut la producere. Începând din vară anului 2012, și la Chișinău vor fi asamblate troleibuze. Vom începe de la simplu spre complicat, de la interior. Cu timpul vom ajunge să avem o uzină de asamblare a troleibuzelor la Chișinău, vom putea acoperi necesarul pentru Capitală și vom propune ulterior troleibuze și pentru celelalte municipii din republică care folosesc acest mijloc de transport, ca Bălți și Tiraspol”, a specificat primarul general Dorin Chirtoacă.
Directorul RTEC a menționat că datorită acestui proiect vor fi create noi locuri de muncă, iar noile troleibuze, de care municipalitatea mai are nevoie, vor costa mai ieftin. „Noi avem îndeajuns specialiști la noi. Cu componentele produse în Belarus noi von asambla troleibuze și vom avea service pentru întreținerea lor, piese de schimb la îndemână”, a subliniat Morgoci."


http://unimedia.md/?mod=news&id=40033

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trolley



Data înscrierii: 28/Apr/2011
Ultima vizita: 02/Iul/2014
Mesaje: 17
Locație: (Germania)

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2011 15:06:46    Titlul subiectului: 149551

Interesant, astea 30 de troleibuze sunt planificate doar pentru 2012 sau vor fi asamblate mai multe si in anii viitori? Sau se planifica apoi sfirsitul lumii? Very Happy

Se vor folosi componente si produse in RM, ex. motoarele si cablurile? Si din ce cauza ar putea costa mai ieftin?

_________________
Microbuzele la gunoi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2011 20:13:38    Titlul subiectului: 149558

Pai nu cred sa asambleze numai 30. Au nevoie de mult mai multe.
vom începe de la simplu spre complicat, de la interior.
Cred ca niste bare sau plastice se pot produce si pe loc. Poate le vor vopsi mai bine Rolling Eyes
Cabluri stiu ca se mai fabrica la noi, dar motoarele necesare cine stie.
Si apoi unele piese pot veni direct din tarile de origine, fara a mai trece prin Belarus. Si salariile probabil sunt mai mici... Si iata un pret mai mic.
P.S. Daca ne uitam la drumuri, ne intrebam daca nu a fost deja sfarsitul lumii si nu am observat acest lucru Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trolley



Data înscrierii: 28/Apr/2011
Ultima vizita: 02/Iul/2014
Mesaje: 17
Locație: (Germania)

MesajTrimis: Joi 13 Oct 2011 23:53:47    Titlul subiectului: 149565

Eu am inteles cam asa: prima partida de 30 de troleibuze vor avea doar piesele din interior fabricate in RM. Urmatoarele partide vor avea deja mai multe detalii produse la noi.

Intrebarea e alta: e oare nevoie sa fie semnat un alt acord pentru alte troleibuze sau nu?

Cablurile da se produc la noi, in plus nu stiu ce companie moldoveneasca produce echipamentul electric si motoarele chiar pe loc. Si dupa cum am citit, sunt destul de performante si de calitate. Eu sper sa le foloseasca, pentru a mari procentajul pieselor localizate.

_________________
Microbuzele la gunoi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 15 Oct 2011 15:12:20    Titlul subiectului: Parada Troleibuzelor la Chisinau 149578

Astazi, 15 octombrie, dupa cum s-a si promis, a avut loc parada troleibuzelor.
Am fost la eveniment de unde va propun citeva poze si video-clipuri. Ultimele troleibuze au ajuns noaptea trecuta, pe care o sa le vedeti intr-o poza. Troleibuzele arata bine, desi se mai vede cite o zgarietura pe unele...

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 15 Oct 2011 16:11:58    Titlul subiectului: 149579

Cele accidentate au fost in piata?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 15 Oct 2011 16:25:17    Titlul subiectului: 149580

Sigur ca au fost. Ultimul accidentat 1299, era prezentat, special l-am cautat. Geamul din spate este schimbat. Tot textul lipit la loc. Si cel din parcul numarul 2 era, 2161.
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 15 Oct 2011 16:29:17    Titlul subiectului: 149581

2161 a fost accidentat serios? Se vad urmele stricaciunii?
Un troleibuz are aer conditionat, cadou de la cei din Minsk. Interesant ce numar e.


Ultima modificare efectuată de către ELECTRO la Sâm 15 Oct 2011 17:03:49, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 15 Oct 2011 16:43:01    Titlul subiectului: 149583

Dupa cite am inteles eu a fost din fata, deoarece o perioada a circulat fara numar pe partea frontala. Se pare ca nu a fpost grav accidentat. Pe youtube sint clipurile. Tag: BKM, AKSM, sau pur si simplu "parada troleibuzelor"

Mai jos sint link-urile spre video-clipurile de la parada de azi:

http://www.youtube.com/watch?v=I5DisCEFETM
http://www.youtube.com/watch?v=VBeYB6InOIU
http://www.youtube.com/watch?v=aL2hFrOGxfw
http://www.youtube.com/watch?v=NIiiv_yqiZ4

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Dum 16 Oct 2011 00:15:44    Titlul subiectului: 149612

Ce s-a intamplat cu troleibuzul din imaginea 0316? De ce circula cu geamurile acoperite?

Din punctul meu de vedere, designul e reusit. Aducerea troleibuzelor noi e un lucru bun, dar trebuie avut in vedere si urmatorul lucru. Orice regie de transport care se doteaza doar cu vehicule standard (indiferent ca sunt autobuze sau troleibuze) va intampina probleme privind aglomeratia. Din cate am vazut, Chisinaul inca are articulate, unele relativ noi (AKSM 213) altel mai vechi (ZIU 10) insa achizitionarea a 102 (!) vehicule de 12m nu cumva e un semn ca se doreste ca, in viitor, sa se renunte la articulate?

Probabil ca, odata cu aducerea AKSM-urilor, ZIU-rile vor fi retrase din circulatie. Intrebarea este care vor fi primele victime? ZIU 9 sau ZIU 10? Modelele acestea au rezistat 30 de ani (daca nu si mai mult), semn ca nu au fost rele deloc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Dum 16 Oct 2011 12:09:44    Titlul subiectului: 149616

OAB a scris:
Ce s-a intamplat cu troleibuzul din imaginea 0316? De ce circula cu geamurile acoperite?

Acele troleibuze sint noi, si au ajuns noaptea, 14 spre 15. Veneau de la gara si mergeau spre parcul numarul 1.

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Dum 16 Oct 2011 12:54:28    Titlul subiectului: 149618

Articulatele existente au fost vopsite. Nu cred ca vor fi primele victime. Si apoi cele mai vechi sunt din 94-95.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 29 Noi 2011 14:03:41    Titlul subiectului: 150630

Uniforma de lucru a soferilor si taxatorilor din Chisinau.

Șoferii și-au pus cravată, iar taxatoarele - șorț. Odată cu apariția noilor troleibuze, edilul capitalei, Dorin Chirtoacă, a promis că toți conducătorii și taxatorii vor purta uniformă. Zis și făcut: doar că șoferii se plâng că hainele noi sunt incomode. Mai mult, pe timp de iarnă, ei îngheață de frig. Așa sau altfel, aceștia sunt obligați să le poarte, pentru că în caz contrar li se taie aproape jumătate din salariu.

Cămăși albastre, cravate, șorțuri și ecusoane au fost oferite lucrătorilor celor 102 troleibuze noi.

În pofida penalizărilor, șoferii și taxatorii nu respectă indicația primarului, pentru că, spun ei, hainele nu sunt comode.

Scuzele găsite de șoferi și taxatori, însă, nu găsesc apreciere în ochii pasagerilor.

Uniformele noi au costat Primăria capitalei peste 30 mii de lei. Șoferii și taxatorii troleibuzelor încearcă să fie cât mai atenți, deoarece altele noi nu vor mai primi, dacă acestea se uzează și vor trebui să scotă bani din propriul buzunar. Uniformă "de la stat" au primit doar șoferii troleibuzelor noi, iar ceilalți vin la locul de muncă în haine ce seamănă foarte bine cu vehiculele pe care le conduc: vechi și uzate.


http://www.jurnaltv.md/ro/news/bradul-tarii-aproape-gata-314222/#uniforme-pentru-troleibuze-noi-314224

_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 03 Ian 2012 21:48:49    Titlul subiectului: 151646

La unele troleibuze au aparut geamuri de o culoare stranie...
Geamul din spate e cam opac si de o culoare galbuie. Au inceput deja sa folosesca sticla organica? Rolling Eyes
Alt troleibuz la fel parea sa aiba un geam lateral diferit de celelalte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 01 Feb 2012 22:42:12    Titlul subiectului: 152629

2191 functioneaza deja?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mie 08 Feb 2012 09:15:18    Titlul subiectului: 152900

Acum pot spune cu siguranta, ca troleibuzul avariat grav la o saptamina dupa lansare, 2191, a fost repus in circulatie. L-am vazut in aceasta dimineata pe aceeasi ruta, pe care lucra cind a fost acidentat, adica ruta numarul 4. Nu am reusit sal vad din fata. Insa sper ca de data aceasta, va fi fara ghinion.
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Sâm 25 Feb 2012 09:31:12    Titlul subiectului: 153431

L-am vazut si din fata, desi de la distanta. Nimic deosebit. Sper sa-l vad mai de aproape.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Dum 26 Feb 2012 12:22:08    Titlul subiectului: 153457

2187 nu are geamul din spate original. Lipseste si textul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Mar 06 Mar 2012 20:21:17    Titlul subiectului: 153847

Zilele astea l-am vazut de aproape pe 2191. Totul parca e in regula. Doar un strat de noroi. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 12 Mar 2012 10:27:07    Titlul subiectului: 154013

Deja s-au apucat de lipit si noile troleibuze. Pe citeva troleibuze am vazut lipite pe partea din spate niste bande reflctorizante alb-rosu. Iar pe unul am vazut deja lipita publicitatea companiei care se ocupa cu lipirea publicitatii pe troleibuze... Sad Pacat! Troleibuzele arata foarte bine si fara publicitate lipita pe ele...
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ELECTRO



Data înscrierii: 04/Dec/2009
Ultima vizita: 02/Mar/2024
Mesaje: 393
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 12 Mar 2012 18:03:20    Titlul subiectului: 154040

Orasul are nevoie numai de ZIU 9. De-a pururea.
Termenul "Europa" a fost atat de terfelit, incat ti-e greata sa-l mai auzi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
illegibles



Data înscrierii: 25/Iun/2011
Ultima vizita: 09/Mai/2012
Mesaje: 25
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Lun 12 Mar 2012 22:14:01    Titlul subiectului: Publicitate pe masini 154049

Publicitatea cred ca este pretul platit pentru benzile reflectorizante alb rosii pe spate. Sper sa se limiteze aici. Peste cateva luni scoatem publicitatea si ramanem cu benzile (depinde cum e semnat contractul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adenauer



Data înscrierii: 12/Aug/2010
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 294
Locație: Chisinau (Moldova)

MesajTrimis: Joi 15 Mar 2012 09:28:20    Titlul subiectului: 154124

Deja benzile reflectorizante, despre care scriam la inceputul saptaminii, deja dispar de pe troleibuzele noi. Chipurile, compania care li-a lipit, a facut-o din propiria initiativa. Insa dupa dezlipirea lor, au ramas urme. Astfel in timpul controlului troleibuzelor, lucratorii au muncit din greu sa inlature toate urmele ramase.
_________________
Din Chisinau
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Municipiul CHISINAU Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Următoare
Pagina 8 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community