Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Titlurile de calatorie Metrorex si validarea lor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Iul 2011 16:55:13    Titlul subiectului: 146841

Este o constrangere a calatorului, atat prin faptul ca nu se accepta decat anumite carduri, cat si prin faptul ca nu da rest. Sa zicem ca am 10 lei la mine toti banii (o bancnota), am nevoie de 5 lei sa-mi iau o... apa... si de 3 lei sa-mi platesc 2 calatorii... cum procedez? Iau autobuzul de noapte si ma rog sa nu ma prinda controlul??
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 29 Iul 2011 20:14:45    Titlul subiectului: 146847

Accepta carduri VISA si Mastercard, cele mai raspandite branduri. Ce ar mai trebui sa accepte ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Iul 2011 22:36:15    Titlul subiectului: 146881

Cu datul restului există o problemă destul de urâtă, și anume că dacă scrie pe un aparat că acordă rest, el trebuie să fie în permanență alimentat cu monede sau bancnote mici. Cel mai ușor (nu și ideal) e sistemul deja implementat. Oricum, având în vedere că există mai peste tot magazine, poți schimba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Sâm 30 Iul 2011 23:03:38    Titlul subiectului: 146883

Teoretic da, practic NU. Cu toate ca sunt multe magazine daca te duci la ele sa schimbi, vanzatoarea iti spune NU AM. Chiar daca ea are de unde sa dea. E vorba de rea-vointa aici. De multe ori am patit-o eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 31 Iul 2011 19:28:30    Titlul subiectului: 146908

Se pune intrebarea de ce s-ar transforma vanzatoarele de la chioscuri in "schimbatoare de bani"... Mai ales ca nu au niciun avantaj din aceasta "tranzactie" si, poate peste 2 minute au nevoie la randul lor de bani schimbati pentru a da restul unei persoane care de data aceasta cumpara ceva de la chioscul lor..
Clar, aceste automate sunt o solutie foarte proasta. De ce sa nu dea rest, mai ales ca accepta inclusiv monede de 10bani si 50bani?.. Shocked
Si de ce sa oblige calatorii sa aiba exact suma necesara? Unde se mai intampla asa ceva, sa nu pot cumpara ceva pentru ca nu am exact suma de care am nevoie (presupunem ca am mai mult..) sau sa pot cumpara, dar platind mai mult decat c/v prestatiei? Nu cumva asta s-a dorit, niste venituri "moca"? Pentru ca exista in lume automate (inclusiv de transport in comun) care dau rest, nu este ceva de genul "nu am avut de ales, toate automatele sunt la fel"...
Presimt niste reclamatii la OPC, mai ales ca la statiile recent inaugurate de pe M4, la anunime ore automatul este singura solutie (alta gaselnita romaneasca). Practic nu ai alternativa decat sa ai bani potriviti... Doar sa sari peste turnicheti, daca nu te vede nimeni...
De ce or acepta monede de 10 bani, cand la toate legitimatiile preturile sunt (in cel mai rau caz) cu 50bani in coada ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 05 Aug 2011 17:50:32    Titlul subiectului: 147355

Ei bine, nu va mai faceti probleme ca automatele nu dau rest, cartelele se vor scumpi si vor costa o suma "mai rotunda" Laughing
Articolul se gaseste aici

Citat:
Metroul se scumpește, de sâmbătă. Cât vei plăti în plus

Compania de stat Metrorex a anunțat, vineri, că, începând de sâmbătă, 6 august, tarifele la călătoria cu metroul se scumpesc, din cauză că există un deficit de finanțare de 90 milioane lei în ceea ce privește subvențiile, dar și din cauza scumpirii electricității și a combustibililor.

O cartelă cu două călătorii va costa 4 lei, în timp ce cartela cu 10 călătorii va costa 10 lei. Totodată, un abonament lunar cu 62 călătorii va fi cumpărat cu 35 de lei, în timp ce abonamentul lunar cu număr nelimitat de călătorii va fi 50 de lei. De asemenea, un abonament săptămânal cu număr nelimitat de călători va costa 15 lei, iar abonamentul de o zi - 6 lei.

Rămân neschimbate tarifele la abonamentele lunare și săptămânale cu număr nelimitat de călătorii, spun oficialii Metrorex.

Potrivit acestora, cartelele de călătorie cu metroul achiziționate până la data 5 august 2011 inclusiv pot fi utilizate până la terminarea numărului de călătorii sau expirarea duratei de valabilitate înscrisă pe cartelă la data achiziției.

Prețul cartelelor de călătorie cu metroul a fost majorat ultima oară în septembrie 2010, când scumpirea a fost de 8%.

Utilizatorii metroului se pot deplasa pe toată rețeaua metroului din București, respectiv pe toate cele 4 linii magistrale și 51 de stații, prin achitarea o singură dată a taxei de călătorie, transferul de pe o linie pe alta, indiferent de titlul de călătorie utilizat, făcându-se fără taxe suplimentare.

De ce ? Care este motivatia ? Care sunt argumentele ???

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 06 Aug 2011 12:57:58    Titlul subiectului: 147371

Metroul se mai justifica doar daca iti iei de la 10 calatorii in sus. Altfel, pretul unei cartele de 2 calatorii este total absurd, comparativ cu densitatea retelei Smile E adevarat, se adreseaza calatorilor ocazionali...
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Flo



Data înscrierii: 26/Iul/2007
Ultima vizita: 05/Oct/2016
Mesaje: 357
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 06 Aug 2011 21:02:52    Titlul subiectului: 147389

4 lei e exagerat de mult pentru două călătorii.
10 lei pentru zece e cât de cât în regulă.
Totuși nu m-aș fi atins de abonamente, ca să încerc într-o oarecare măsură să fidelizez călătorii. Adică din principiu românul ar alege un abonament dacă ar ieși în avantaj foarte tare. Și câștigi mai mult de la unul care ia un abonament lunar dar nu îl folosește la adevărata lui valoare decât de la unul care cumpără o dată o cartelă de două călătorii și după face blatul sictirit pe RATB că e mai ieftin.

Oricum se știe că ei mizează pe exclusivitatea metroului. Viteza și confortul incomparabile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Lun 08 Aug 2011 13:58:28    Titlul subiectului: 147443

Motivatia cea mai buna:
- prin comparatie cu alte administratii de metrou, pretul actual la calatoria cu metroul din Bucuresti este de cca 30 euro centi / calatorie fata de alte administratii de metrou in care pretul cel mai scazut la calatoria cu metroul este peste 1 euro / calatorie (exemple: Budapesta – 1 euro, Barcelona – 1,35 euro, Madrid – 2 euro, Berlin – 2,10 euro, Londra – 4,7 euro);
Traim cumva intruna din capitalele de mai sus mentionate? Poate avem o alta cetatenie si nu stim...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 08 Aug 2011 15:55:26    Titlul subiectului: 147445

Daca as avea metrou pe sub strada Matei Voievod si acesta ar circula si noaptea, poate ca mi-ar conveni sa platesc 1 euro pe calatorie. Asa, prefer sa platesc 2 euro pe o calatorie cu taxiul Smile
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Lun 08 Aug 2011 16:20:36    Titlul subiectului: 147449

Au uitat sa mentioneze ca acelasi bilet poate fi folosit pentru toate mijloacele de transport in comun si in majoritatea capitalelor, pentru un interval de timp.
Dar cum spuneam, avem aceleasi conditii precum in capitalele mentionate, sistemul este unul integrat, cu transport de noapte integral, si cel mai important, avem si acelasi nivel ed trai precum acele capitale, ca salariile tot in euro le avem, si la acelasi nivel cu ei...

La preturile astea, ma astept ca biletul sa aibe si loc inclus in pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Aug 2011 20:53:36    Titlul subiectului: 147494

bogdaneftimie a scris:
Motivatia cea mai buna:
- prin comparatie cu alte administratii de metrou, pretul actual la calatoria cu metroul din Bucuresti este de cca 30 euro centi / calatorie fata de alte administratii de metrou in care pretul cel mai scazut la calatoria cu metroul este peste 1 euro / calatorie (exemple: Budapesta – 1 euro, Barcelona – 1,35 euro, Madrid – 2 euro, Berlin – 2,10 euro, Londra – 4,7 euro);

Astia sunt tampiti cu motivatiile lor. Pai oameni buni, care este salariul mediu in Romania ??? 1000 de euro ? 700 de euro ??? Eu as face pretul unei cartele de metrou in Bucuresti 0,15 eurocenti, adica la jumate fata de cat este acum. Pai ideea este ca mai multi oameni sa mearga cu metroul si sa lase masinile in parcare. Acum sa fim cinstiti, ia sa se fure mai putin (acolo fura cu totii de la director la ultimul angajat) si sa vedeti cum regia devine profitabila. E drept insa, in Romania cei cinstiti nu prea mai sunt, furtul a devenit un obicei bine impamantenit.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mar 09 Aug 2011 21:16:22    Titlul subiectului: 147499

Tu crezi ca trenurile Bombardier sau sinele sau aparatele electronice stiu ca sunt in Romania si nu in Madrid? Banuiesc ca la 0.15 centi/calatorie ai vrea metroul la treizeci de secunde!
Cine nu isi permite sa mearga cu metroul la 3-4 lei, e liber sa se intoarca inapoi la satul natal.
Nu cred ca nu are lumea bani de o calatorie de metrou. Nu cred ca benzina e mai ieftina pe luna decat abonamentul de metrou. Astfel, cei care merg cu masina, ar putea-o lasa acasa si face chiar si o economie, chiar si la pret de 5 lei per cartela de metrou. Nici daca devine calatoria cu metroul gratuita, nu veti vedea pe toti renuntind la masini si mergand cu transportul in comun.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Aug 2011 21:36:10    Titlul subiectului: 147502

Ionescu a scris:
Tu crezi ca trenurile Bombardier, sau sinele sau aparatele electronice stiu ca sunt in Romania si nu in Madrid?

Pe cat pui pariu ca mentenanta se umfla la noi, si costa mai mult ca in alte parti ? Nu veni sa imi dai lectii mie. Un lucru e clar, daca se fura mai putin si pierderile de la Metrorex ar fi mai mici. Ideea postarii este ca nu calatorii trebuie sa plateasca ce fura cei din sistem.

Ionescu a scris:
Banuiesc ca la 0.15 centi/calatorie ai vrea metroul la treizeci de secunde!

Logic, e foarte normal sa coste 0,15 euro/calatoria si sa vina la 30 de secunde in orele de varf ! Cu un management bun, regia ar fi profitabila si cu subventii mai mici. Daca s-ar uni cu RATB-ul ar fi mai putini sefi si sefuleti, etc.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bygy007



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 03/Ian/2024
Mesaje: 239
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Aug 2011 22:46:44    Titlul subiectului: 147507

Cum spuneam acum mult timp, pentru intrarea in NATO Romania a platit prin vinzarea anumitor firme unor tari, de exemlu Franta a ales o firma la momentul respectiv falimentara, acea firma ajutata de guvernul francez cu bani, tranzactia facindu-se intre pim ministri ai celor 2 tari, din partea noastra, Adrian Nastase, si sint multe alte date care se gasesc pe net despre metrou.
Cine pierde? Noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 09 Aug 2011 23:02:16    Titlul subiectului: 147508

Din motivul asta nu sunt de acord cu marirea tarifelor. Pai........sa plateasca Adrian Nastase si ceilalti, sa le confiste averile......dar mai multe nu zic, fiindca depasesc cadrul topicului. Mi-am expus doar punctul de vedere de ce nu sunt de acord cu majorarile tarifelor la calatoria cu metroul.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
survola



Data înscrierii: 18/Mai/2008
Ultima vizita: 25/Aug/2021
Mesaje: 232
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Mie 10 Aug 2011 07:46:05    Titlul subiectului: 147515

Corect ar fi un pret cat mai aproape de costul real, asa incat calatoria sa fie platita de calator, nu de toata tara, prin subventie. Apoi de-abia metroul ar putea fi transferat la Primarie sau la cine va fi transferat (regiunea Bucuresti Ilfov sau alte scheme...).
Dar costul sa fie corect calculat, banii sa nu fie "sifonati" aiurea, iar veniturile din inchirieri de spatii comerciale si publicitate sa ajunga tot la metrou. Altfel, vorbim degeaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 29 Aug 2011 10:51:06    Titlul subiectului: 147995

Sa vedem cum arata o cartela de 10 calatorii eliberata de automat. Este putin diferita de cartelele achizitionate de la ghiseu. Pe verso se poate vedea alt lucru interesant, ultimul rand este tiparit la un tip nou de validator de cartele, la statia 1 Decembrie. Fonturile sunt putin mai mari, decat la randurile tiparite de validatoare clasice,


Captured 2011-8-28 006.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  81.7 kb
 Vizualizat:  de 12805 ori

Captured 2011-8-28 006.jpg



Captured 2011-8-28 007.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  54.83 kb
 Vizualizat:  de 12805 ori

Captured 2011-8-28 007.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
survola



Data înscrierii: 18/Mai/2008
Ultima vizita: 25/Aug/2021
Mesaje: 232
Locație: Bucuresti 4

MesajTrimis: Mie 07 Sep 2011 17:33:03    Titlul subiectului: 148333

Iata preturile pentru o calatorie cu metroul in Toronto:
- single fare - 3 dolari
- 10 calatorii - 25 dolari
- abonament lunar - 121 dolari
Dolarul canadian este aprox 3 lei (putin peste USD).
Obtinem, de exemplu, 10 calatorii la 75 lei...In Bucuresti 10 lei (9 lei pe site-ul Metrorex Laughing )
Acum, un salariu lunar mediu net in Bucuresti este de cca 600 dolari, in Toronto cca 3000 dolari. O diferenta de 1 la 5.
Iar la tarife metrou raportul este de 1 la 7,5 (in exemplul dat).
Ar mai fi loc de scumpiri Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diesel_power



Data înscrierii: 16/Sep/2008
Ultima vizita: 24/Aug/2016
Mesaje: 53
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 07 Sep 2011 19:45:45    Titlul subiectului: 148336

Nu cunosc reteaua de metrou din Toronto, dar probabil ca avand acel abonament lunar, te poti baza pe metrou sa te duca in toate colturile orasului. In Bucuresti metroul iti e bun daca vrei sa ajungi in centru sau in 6 cartiere. Daca ai treaba altundeva, ghinion.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 07 Sep 2011 20:28:47    Titlul subiectului: 148339

Hai sa vedem cum isi intra in atributii Autoritatea Metropolitana de Transport...ca doar de aia a fost infiintata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 20 Noi 2011 11:14:13    Titlul subiectului: 150421

Interesant ca si Metrorex a intrat in "jocul" site-urilor cu reduceri... Astazi au oferite cartele de 2 calatorii la 1 leu daca platesti cu Maestro sau 3 lei daca platesti cu alte carduri:

http://www.bestdealz.ro/oferta/118843/
(oferta e valabila doar astazi, link-ul probabil va mai functiona si cateva zile dupa)



1.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  269.87 kb
 Vizualizat:  de 12180 ori

1.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
subway guru



Data înscrierii: 02/Iul/2010
Ultima vizita: 14/Noi/2013
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 03 Aug 2012 20:35:50    Titlul subiectului: 157842

http://www.metrorex.ro/_read240-1
03 August 2012.
Ajustare tarife acces metrou incepand cu data de 04.08.2012

Avand in vedere ca:
· ajustarea tarifelor de calatorie cu metroul a stat la baza constructiei echilibrate a bugetului de venituri si cheltuieli al S.C. Metrorex S.A. pe anul 2012, in contextul masurilor si tintelor stabilite in relatia cu Fondul Monetar International, Banca Mondiala si Comisia Europeana;
· la nivelul anului 2012 raportul dintre subventia necesara pentru acoperirea cheltuielilor de intretinere si reparatii la instalatiile din metrou si la materialul rulant in scopul asigurarii serviciului public de transport calatori cu metroul in conditii de siguranta si confort si subventia alocata depaseste 136 %, avand un deficit de finantare de cca 60 mil. lei;
· indicii de crestere ai preturilor unor componente cu pondere semnificativa in cheltuielile de functionare ale societatii in perioada analizata de la ultima ajustare a tarifelor la metrou, august 2011 si pana in luna iunie 2012, au fost:
- pentru combustibili 107,44%
- pentru apa si canal 117,66%
- pentru energie termica 119,29%
· cresterea pretului la energia electrica consumata pentru functionarea in conditii de siguranta a metroului este de peste 38 % in anul 2012 fata de anul 2011, respectiv pretul actual unitar la energia electrica este de cca 363 lei / MWh fata de 262 lei / MWh platit de societate in anul 2011;
· echilibrarea pretului unitar / calatorie prin aplicarea unei politici tarifare privind ajustarea anumitor titluri in sensul diminuarii discrepantelor majore ale pretului unitar / calatorie si revitalizarea unor titluri precum abonamentul lunar cu numar nelimitat de calatorii (ex. in prezent ponderea numarului de calatori care utilizeaza abonamentul lunar nelimitat a scazut la cca 2 % in total numar de calatori transportati, in timp ce ponderea abonamentului lunar cu 62 de calatorii a ajuns la cca 45 % total numar de calatori transportati).
· prin comparatie cu alte administratii de metrou pretul actual la calatoria cu metroul din Bucuresti este de cca 40 euro centi fata de alte administratii de metrou in care pretul cel mai scazut la calatoria cu metroul este peste 1 euro / calatorie (exemplu: Budapesta – 1,14 euro, Roma – 1,5 euro, Madrid – 1.5 euro, Berlin – 3,10 euro, Londra – 2,53 euro);
· in ultimii ani subventia acordata de Guvern pentru taxa de calatorie cu metroul s-a pastrat constanta la nivelul de cca 60 % din totalul cheltuielilor de functionare a metroului, iar tendinta este aceea ca ponderea subventiei in acoperirea cheltuielilor sa se diminueze pana catre limita de 50 %, in conformitate cu legislatia in vigoare, incepand cu data de 4 august 2012 tarifele la calatoria cu metroul se ajusteaza dupa cum urmeaza:
- calatoria simpla prin utilizarea cartelei de 10 calatorii: de la 1,00 lei / calatorie la 1,50 lei / calatorie
- calatoria simpla prin utilizarea abonamentului saptamanal cu numar nelimitat de calatorii: de la 1,07 lei / calatorie la 1,43 lei / calatorie
- calatoria simpla prin utilizarea abonamentului lunar cu numar nelimitat de calatorii: de la 0,77 lei / calatorie la 0,92 lei / calatorie
- calatoria simpla prin utilizarea abonamentului lunar cu 62 calatorii: de la 0,56 lei / calatorie la 0,80 lei / calatorie
Raman neschimbate tarifele la cartela cu 2 calatorii si la abonamentul de o zi.
Astfel, tarifele ce se vor aplica incepand cu data de 4 august 2012 pentru achizitionarea titlurilor de transport de la metrou sunt urmatoarele:
Titluri de calatorie
cartela cu 2 calatorii ……………………………………………......... ………………4 lei
cartela cu 10 calatorii …………………………………………………. ……………15 lei
abonament saptamanal cu numar nelimitat de calatorii ……… 20 lei
abonament lunar cu numar nelimitat de calatorii ………………… .60 lei
abonament lunar cu 62 calatorii …..…………………………………... …… 50 lei
abonament de o zi ……………………………………………………... ……………. 6 lei
Cartelele de calatorie cu metroul achizitionate pana la data 3 august 2012 inclusiv, pot fi utilizate pana la terminarea numarului de calatorii sau expirarea duratei de valabilitate inscrisa pe cartela la data achizitiei.
Utilizatorii metroului se pot deplasa pe toata reteaua metroului din Bucuresti, respectiv pe toate cele 4 linii magistrale si 51 de statii, prin achitarea o singura data a taxei de calatorie, transferul de pe o linie pe alta, indiferent de titlul de calatorie utilizat, facindu-se fara taxe suplimentare si fara limitare in timp a calatoriei.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 03 Aug 2012 23:28:59    Titlul subiectului: 157847

Si uite asa abonamentul la metrou a depasit la pret abonamentul RATB. Este incontestabila utilitatea metroului in zilele cu vreme rea sau la orele de varf. Dar acoperirea urbana....? Dar programul de noapte???
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 17/Apr/2024
Mesaje: 9880
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Aug 2012 12:54:43    Titlul subiectului: 157855

Ramane destul de convenabila cartela de 10 calatorii.

subway guru a scris:
· ajustarea tarifelor de calatorie cu metroul a stat la baza constructiei echilibrate a bugetului de venituri si cheltuieli al S.C. Metrorex S.A. pe anul 2012

Acum insa o intrebare. As vrea sa vad si cheltuielelie cu salariile, mai ales ale celor din conducerea Metrorex. Asa ar fi 100 % cinstit, nu abureli cu pretul energiei electrice, pretul carburantilor. Dar salariul celor din conducere cat este, mon cher ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Următoare
Pagina 8 din 13

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community