Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Monitoarele LCD din statii
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 30 Mar 2010 20:49:14    Titlul subiectului: 125196

Acele intervale de succedare se datoreaza faptului ca timpul stabilit pana la urmatorul tren se determina de la statia anterioara, dar la orele tarzii, este posibil ca la capete, sau la zonele unde mai intra/ies trenuri in/din circulatie, sa nu fie tren, si atunci arata 15-20min sau mai mult. Acest lucru este frecvent pe magistrala 3 cand la Preciziei nu este metrou si in statiile urmatoare arata ca va veni trenul peste n minute. Modul de calcul este dinamic, si depinde de senzorii de la statii, dar acesti senzori nu functioneaza deloc bine cu trenurile IVA, motiv pentru care nici sitemul ATP nu functioneaza cu IVA.
Cel mai probabil, odata cu reinoirea IVE-lor cu Movia, sau cu Alstom (cica inca s-ar merge pe idea Alstom, cat inca nu se stie) sistemul de afisare al intervalelor nu va putea fi functional in totalitate, si sa nu uitam ca inca se lucreaza la infrastructura de comunciatii pe magistrala 3, inca nu este finalizata, nici partea cu macazele necesare ATP, si nici reteaua de joasa tensiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 16:54:00    Titlul subiectului: 131602

Bucureștenii, „păcăliți“ de panourile de la metrou

Panourile electronice din Pasajul Unirii afișează informații greșite bucuresti

După finalizarea lucrărilor de modernizare, de la sfârșitul anului trecut, în toate stațiile de metrou cu mai multe magistrale au fost instalate panouri informative care ar trebui să le arate călătorilor în cât timp vin trenurile la cealaltă magistrală.

De câteva săptămâni însă, bucureștenii care circulă zilnic cu metroul și schimbă magistrala la stația Piața Unirii se plâng că acestea nu mai funcționează, ba mai mult, le arată informații eronate. De exemplu, azi-dimineață panourile din pasaj arătau că trenul care circulă în direcția Dimitrie Leonida va ajunge în stație în 2 minute. În schimb, acesta era fix pe punctul de a pleca din stație. Conducerea Metrorex a anunțat însă ca o anumită perioadă de timp, până vor fi reglate, este posibil să funcționeze decalat.
taguri

„Timpul arătat pe panouri nu coincide cu mersul trenurilor pentru că încă sunt în probe“, au declarat reprezentanții Metrorex.

Trenul către Berceni, tot timpul „în stație”
„Nu mă mai iau după ecrane pentru că sunt decalate. Mă uitam într-un timp, dar am realizat că alerg degeaba până la linia cealaltă și de fapt îl pierd“, a spus un tânăr care circulă zilnic cu metroul și schimbă de la magistrala 1 de la Unirii către cealaltă linie.
De asemenea, pe panoul de la magistrala 1, pe care ar trebui afișate minutele pentru magistrala 2, trenul către Berceni arată că este în permanență în stație. Situația este aceeași și la Piața Victoriei, Gara de Nord, dar și la Eroilor.


Intradevar, si ieri si astazi, toate panourile de acel tip aratau in permanenta 1minut, in toate directiile desi panourile de intrare aratau timpii corecti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sveik



Data înscrierii: 10/Feb/2010
Ultima vizita: 24/Sep/2017
Mesaje: 88
Locație: Bucuresti 1 - Giulesti

MesajTrimis: Mar 10 Aug 2010 20:30:45    Titlul subiectului: 131629

Ce sa mai zic, ca duminica seara la intrarea in PV2 dinspre Lascar, trona un monitor ce arata niste timpi de-a dreptul "extraterestrii". Trebuia sa astepti cam 48 de minute pentru unul din cele 2 trenuri. O sa revin cu o poza!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
armyuser



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 18/Mar/2012
Mesaje: 24
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 24 Sep 2010 20:13:48    Titlul subiectului: 133931

În joacă, un panou de semnalizare a stației Piața Gorjului, a la U-Bahn Berlin Smile


Microsoft Word Document 24.09.2010 210859.bmp.jpg
 Descriere:
U-Bahn la BucureÂști
 Mărime fișier:  137.8 kb
 Vizualizat:  de 20303 ori

Microsoft Word Document 24.09.2010 210859.bmp.jpg



_________________
armyuser.blogspot.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 02 Noi 2010 10:14:26    Titlul subiectului: 135740

Un amanunt al unui alt metrou, doar ca afisajul arata informatii despre legaturile cu liniile de autobuz, si nu ale trenurilor; cu ce vrea sa semene sistemul nostru de afisaj din statiile de metrou:


2yn3vyg[1].jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  63.83 kb
 Vizualizat:  de 19994 ori

2yn3vyg[1].jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 03 Ian 2011 09:03:46    Titlul subiectului: 138390

Sistemul de afisaj da din ce in ce mai des "rateuri". Ba afiseaza un singur tren, ba niciunul, precum in imagine...


Afisaj.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  46.05 kb
 Vizualizat:  de 19764 ori

Afisaj.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdaneftimie



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Ultima vizita: 04/Ian/2013
Mesaje: 395
Locație: Bucuresti 6 (Gorjului)

MesajTrimis: Mar 04 Ian 2011 10:22:36    Titlul subiectului: 138421

Cel mai mult imi place ca de fiecare data cand le pica sistemul de afisare, arunca banda aceea de jos cu textul "PROBE DE FUNCTIONARE" Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zombie_ro



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Ultima vizita: 07/Noi/2013
Mesaje: 62
Locație: Bucuresti 2 (Iancului)-Brasov

MesajTrimis: Vin 03 Iun 2011 08:58:17    Titlul subiectului: 144289

Ieri seara (h20), la statia Dristor2 monitorul de afisaj arata ca pe acolo circula 2 garnituri separate: unul spre Republica iar celalalt (in care ma urcasem si se pregatea sa plece) ... doar spre Gara de Nord 1 Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Flat



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Ultima vizita: 13/Iul/2016
Mesaje: 43
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Iun 2011 10:17:25    Titlul subiectului: 144336

La 2 ani jumatate de la instalare, pe majoritatea monitoarelor LCD (vorbesc de cele mai mari, cu reclame) se vad deja urmele uzurii din cauza folosirii non-stop si probabil a umezelii. Pe imagini deschise cu fond alb se pot distinge foarte clar pete enorme, in zone verticale stanga/dreapta.

Sunt curios daca in contractul initial se prevede o mentenanta, inlocuirea lor la un termen, pentru ca nu mai este decat o chestiune de timp pana cand vor ceda si, ca orice lucru romanesc, vor ramane piese de mobilier agatate in tavan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 04 Iun 2011 21:41:01    Titlul subiectului: 144358

Chiar te uiti la ele ? Very Happy Oricum nu sunt ale Metrorex-ului si nici pre multi bani nu ajung la Metrorex de pe urma lor, asa ca pot sa dispara....Se mai aerisesc si statiile cu ocazia asta, ca au devenit cam aglomerate odata cu noile afisaje.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BuGabriel



Data înscrierii: 28/Mar/2011
Ultima vizita: 08/Noi/2023
Mesaje: 10
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 05 Iun 2011 19:56:54    Titlul subiectului: 144387

Bine ar fi să scoată afișajele alea cu reclame, vorba ta (sab), s-ar mai aerisi.
Cel mai mult mă enerveză când încep să facă ca lumina stroboscopică la club.
Mi-e groază să mă gândesc ce s-ar întâmpla cu un sărac epileptic care ar putea trece în cazul ăsta pe acolo Sad

Eu tot nu sunt lămurit de ce se tot plâng de bani ăștia de la Metrorex, ba chiar vor să și scumpească biletul, din moment ce (mă gândesc) scot o grămadă de bani din reclame. Acuma 2-3 ani erau reclame doar pe pereții laterali ai stației sau pe pilonii centrali (peron central/lateral) ... acuma unde te uiți trebuie să ai în câmpul de vedere o reclamă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 06 Iun 2011 07:53:32    Titlul subiectului: 144398

Se pare ca din banii de reclame foarte putini intra in pusculita Metrorex. Cei mai multi se duc la nesimitii de la sindicat, cei care ameninta anual cu greva si vor mereu mariri de salarii.
Ceea ce este de neinteles este de ce nimeni nu ia nicio masura, sa rezilieze contractul respectiv sau sa-i ia la "bani marunti" pe cei care au permis semnarea unui astfel de contract "capusa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Feb 2012 09:20:18    Titlul subiectului: 153482

Mai nou, afisajele Metrorex "au luat-o razna", au o eroare de 2-4 minute, in sensul ca afiseaza ca un tren urmeaza sa soseasca peste 2-4 minute cand el intra deja in statie.
Alt exemplu, in pasajul de la Unirii anunta ca un tren de pe M1 vine in 2 minute, alergi ca prostul, iar cand ajungi in statia Unirii 1 descoperi cu stupoare ca a tocmai a plecat, dar nu cel de M1, ci cel de M3, iar cel de M1 urmeaza sa soseasca in 5 min... Laughing
Iar la Eroilor la linia 3 (care apartine M1), pe langa faptul ca nu se afiseaza ora urmatorului metrou, monitorul are si culoarea rosie, specifica M3.
Oare ce rol mai au aceste monitoare, daca mai rau incurca ?



Eroilor-linia 3.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.98 kb
 Vizualizat:  de 18421 ori

Eroilor-linia 3.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Feb 2012 20:00:23    Titlul subiectului: 153521

Cred ca are de-a face cu faptul ca se impleneteaza ATO-ul si pe M3 acum.
Am observat ca Bombardierele, in ciuda faptului ca inca au 2 mecanici (uneori chiar 3) cand circula pe M3, merg acum pe pilot automat, in mare parte. Am impresia ca tronsonul Eroilor-Preciziei inca nu este terminat.

De asemenea, e bine sa fii atent la ce scrie de fapt pe acele monitoare:
"trenul in directia X pleaca la ora Y". Nu zice nimic despre momentul in care ajung in statie, ci despre momentul in care pleaca din statie, iar acel moment, cu cateva rare exceptii, este cel afisat pe monitoare.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 27 Feb 2012 20:31:40    Titlul subiectului: 153523

Doar fotografia era de la Eroilor si arata prezenta unui monitor gol si coloarea rosie a M3, desi acolo era peronul M1.
Cazurile in care am vazut eu diferentele de 2-4 minute s-au inregistrat in statii normale, de tranzit, nu la Eroilor, unde intr-adevar se mai si asteapta 2-3 minute si este ceva diferenta intre momentul sosirii si cel al plecarii. In rest, diferenta intre momentul sosirii si cel al plecarii nu trebuie sa depaseasca un minut (de ex trenul soseste la 8:00 si pana coboara si urca pasagerii nu ar trebui sa depaseasca 8:01 la plecarea din statie), bineinteles cu exceptia cazurilor cand trenul stationeaza cateva minute.
Mi-am dat si eu seama ca sunt indicate orele de plecare si ca ceea ce se afiseaza initial nu este situatia reala, ci graficul de circulatie, cu intervale "STAS" de 6 minute pe tronsoanele necomune si de cca 2-3 minute pe tronsonul comun M1-M3 . Orele la care pleaca trenurile sunt initial acelesi in fiecare zi (de ex 8:05, 8:11, 8:16) . Aceste ore nu se respecta si sunt ajustate mereu, chiar si de cateva ori pana la sosirea efectiva a trenului. Cel putin asa se facea pana acum...
Acum nu se ajusteaza informatiile decat in ultimul moment, cand trenul deja este in statie. O fi avand legatura cu ATO, dar parca este prea mult...
In toate cazurile observate de mine (de ex vineri, in week-end, dar si astazi dimineata) trenul era anuntat ca pleaca in 2-4 minute. Abia cand intra in statie, afisajul se actualiza instantaneu, disparea ora si aparea acea steluta clipitoare care indica prezenta trenului in statie. Bineinteles ca nu stationa nici macar un minut, asa ca tot nu "se facea" ora afisata initial ca ora de plecare.
Poate ca acum am fost mai clar...
Nu mai spun de cazurile cand se afiseaza intervale de o ora si mai mult intre cele doua trenuri succesive de pe monitoarele din statii. Sau afisajele complet aiurea de pe monitoarele sau display-urile dreptunghiulare de la pasajul de corespondenta de la Unirii (despre care am relatat si mai sus, probabil ca multi le-au observat in diverse ocazii si s-au grabit degeaba de multe ori) Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 28 Feb 2012 18:54:56    Titlul subiectului: 153553

Hai sa facem putina fizica si matematica

Daca stai 2 ore in statie la Eroilor intr-o zi, vei vedea ca timpii de plecare afisati pe acele monitoare sunt 99% perfecti.

Trenul intra cu un minut si ceva inainte de plecare in statie (tine minte, tu nu vezi si secundele), face schimbi de pasageri, apoi pleaca exact la ora care este afisata pe ecran.

La fel cum ai spus si tu, trenurile pleaca din capetele statiilor la intervale regulate (eg: 6 minute). Daca ai vrea sa urmezi un interval fix de 6 minute intre trenuri, va trebui sa te duci si sa traiesti pe alta planeta.

Trenurile au distante de parcurs intre statii diferite. Intre unele statii faci 3 minute numai pe drum, in altele ajungi in cateva zeci secunde. In mod implicit, un tren care pleaca din statia A si ajunge in B intr-un minut nu o sa stea sa staioneze inca 5 minute acolo "ca sa respecte programul". Va pleca oricum. Este si firesc sa se intample chestia asta.

Luam apoi acelasi tren, care intre statiile B si C face 3 minute (gen Eroilor-Poli). Dat fiind ca acest tren pierde cel putin 3 minute intre statii, se poate intampla foarte usor sa aibe si foarte multi pasageri de urcat/coborat in ambele statii, si asa se mai pierd cateva minute.

Aceste erori sunt inevitabile. Un sistem nu poate fi perfect decat in teorie. De aceea avem acele capete de statii, unde plecarea se face la 6 minute. Ca sa reguleze cat de cat traficul. A te plange ca nu pleaca trenul fix la 6 minute din statie arata faptul ca nu intelegi ce anume se intampla in respectiva situatie.

Cat despre tronsonul comun, trenurile nu vor circula niciodata la 3 minute interval atata timp cat IVA pleaca din Eroilor /NG la 3 minute dupa un Bombardier.

Regularea timpilor de plecare din statii se face permanent. Insa nu poti avea 6 minute perfecte decat daca distantele intre toate statiile s-ar parcurge in fix acelasi timp, si trenurile ar avea nevoie de fix acelasi interval de timp ca sa faca schimb de pasageri. Ori intr-o statie in care nu coboara nimeni si nu urca decat o musca nu poti pierde la fel de mult timp cu schimbul pasagerilor ca intr-o statie in care nu mai ai loc pe peron din cauza aglomeratiei.

Acele monitoare carcotase, pe langa faptul ca servesc extratorinar de mult la ati spune in ce directie merge trenul fara sa stai cu nasul in sus pe peron ca sa citesti afisele alea, mai au si rorul de a-ti spune timpul ajustat la care ajunge trenul. Erori intodeauna vor fi pe tronsonul coum, pentru ca sistemul nu poate functiona corect atata timp cat factorul uman intervine foarte mult (a se citi, trenurile IVA).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 28 Feb 2012 19:30:47    Titlul subiectului: 153554

Nu am contestat faptul ca nu se respecta intervalul fix de 6 minute, desi uneori este cam greu sa intelegi cum doar pe parcursul a 2 interstatii (Preciziei-Gorjului de ex) se ajunge uneori la ora de varf (8-8.15) si la peste 10 min, oricata fizica si matematica ai aplica. Singura explicatie logica este ca nu se respecta intervalul de plecare de la capat de linie.
Intervalul de calcul de 6 minute nu se aplica pe distanta unei interstatii, asa ca exemplul cu sosirea intr-un minut si stationarea 5 minute este fals din start. La nivelul Metrorex exista calcule precise care arata cat se face pe fiecare interstatie, iar graficul de circulatie reflecta acest lucru, nu este nr interstatii x 6 min. De ex daca se pleaca de la Gorjului la 8.15, monitorul de la Lujerului ar trebui sa arate 8.18 in acel moment, 3 minute fiind suficiente pentru parcurgerea distantei de 600m si imbarcarea calatorilor, deci nu sunt ninidecum 6 minute. Nu acelasi lucru se intampla pe distanta Lujerului-Politehnica, unde distanta este dubla, desi 6 minute este cam mult si acolo. Cam 6-7 minute se fac pe distanta Gorjului-Eroilor , deci 3 statii.
Insa nu am pretentia ca traim in Japonia, unde se respecta in cele mai multe cazuri graficul de circulatie. Daca recitesti cu atentie, tot ce am spus eu este ca au existat momente cand aceasta actualizare se facea exact cand trenul intra in statie, adica cu mare intarziere. Atunci vad si eu trenul, nu mai am nevoie de monitor sa ma "informeze", mai ales ca momentul plecarii efective din statie nu il stii, trenul poate sa stationeze, iar in dreptul trenului nu este afisata nicio ora de plecare, ci doar o steluta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 09:27:58    Titlul subiectului: 162717

Din ciclul "monitoarele sunt superbe, dar "in eroare"".


Fotografia 0282.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.46 kb
 Vizualizat:  de 17063 ori

Fotografia 0282.jpg



Fotografia 0281.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  52.72 kb
 Vizualizat:  de 17063 ori

Fotografia 0281.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 15:57:35    Titlul subiectului: 162728

Uite una si mai buna.

Va tot intrebati unde s-au dus banii din diverse surse...Metrorex a investit in calatoria in timp. Twisted Evil



WP_000089.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  809.82 kb
 Vizualizat:  de 17043 ori

WP_000089.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 20:28:45    Titlul subiectului: 162735

Parca spuneai altceva acum cca 1 an... Smile
moonshadow a scris:
Daca stai 2 ore in statie la Eroilor intr-o zi, vei vedea ca timpii de plecare afisati pe acele monitoare sunt 99% perfecti.

Oricum, este clar ca monitoarele acestea sunt departe de a fi exacte. Pe langa exceptiile de pe M2 si de pe M1 aratate mai sus, iata inca o intamplare cel putin interesanta, petrecuta sambata 16.02.
Era aproximativ ora 19.30 cand am intrat la N. Teclu. Monitoarele aratau ca urmatorul tren pentru Preciziei sosea in vreo 15 min. Cam mult, mi-am zis, chiar si pentru week-end la ora aceea.
In fine, am asteptat rabdator si dupa doar vreo 5 minute soseste un tren care nu era anuntat pe monitoare. Nici macar la sosirea in statie monitoarele nu au afisat trenul respectiv, ca si cum n-ar fi existat.
Ciudat mi s-a parut ca pe el scria "Dristor2".
Cand am ajuns la NG s-a anuntat ca la trenul de la linia 3 (deci cel in cauza) circula in directia D2, asa cum scria pe el. In acelasi timp s-a anuntat ca la linia 2 (deci in statia veche) soseste un tren pentru directia Preciziei.
Bineinteles ca bulversarea in randul calatorilor era maxima, nimeni nu intelegea de ce trenurile erau inversate M1 cu M3.

Oare, atunci cand se produc astfel de situatii, monitoarele nu pot arata corect ? Doar cele de pe tronsonul comun sunt programate sa arate mixt M1+M3, in timp ce monitoarele de pe tronsonul necomun nu pot arata decat magistrala de care apartin in mod normal ?


Ultima modificare efectuată sab la Lun 18 Feb 2013 20:44:09, modificat de 3 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 20:34:26    Titlul subiectului: 162738

Nu exista si cineva responsabil cu mentenanta acestui sistem ? Ca un fel de inginer de sistem ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 20:40:03    Titlul subiectului: 162739

In mod cert da, cineva le ajusteaza permanent, asa cum am aratat mai sus, acum cca 1 an. Timpii afisati redau doar graficul de circulatie, iar el este ajustat permanent, uneori in minus, insa cel mai des in plus.
Ce s-a intamplat sambata pe M2 cu intervalul acela enorm (care inteleg ca s-a dus spre 500 min) este clar o situatie anormala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
moonshadow



Data înscrierii: 18/Apr/2011
Ultima vizita: 27/Aug/2014
Mesaje: 199
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 18 Feb 2013 21:20:19    Titlul subiectului: 162742

Cum spuneam, mai sunt erori, dar asta nu schimba faptul ca trenul a venit la 7:12 asa cum era afisat pe al doilea rand.

Cand se fac manevre pe magistrale, nu prea se arata pe acele monitoare. De exemplu, la Gara de Nord se mai intampla sa scoata un BM din remiza, sa-l bage la linia 1 si sa-l duca spre Anghel Saligny, ca sa intre pe M3. Acest lucru nu este arat pe nici un monitor. La GdN scria ca trenul este de Replubilca, la fel si la Eroilor. Abia la Izvor s-a reparat toata faza.

PS: tocmai de aia am spus ca sunt 99% perfecti. Rareori vezi astfel de anomalii (comparat cu instantele cand se afiseaza corect).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sab



Data înscrierii: 14/Sep/2008
Ultima vizita: 04/Aug/2013
Mesaje: 1354
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Feb 2013 06:53:45    Titlul subiectului: 162756

Este bine ca se afiseaza totusi ceva, chiar daca directia este gresita, la mine trenul nu a fost afisat deloc la N Teclu, desi circula normal, cu calatori. Si nu era un tren iesit din vreo remiza, ci un tren plecat normal, de la capat de linie.
La D1 era insa afisat.

"Calatoria in timp" este din ce in ce mai frecventa. Azi, M2 :



Fotografia 0289.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  43.27 kb
 Vizualizat:  de 16954 ori

Fotografia 0289.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 15 Apr 2013 07:18:48    Titlul subiectului: 164005

Ce se intampla cu monitoarele din statii, nu cele cu orarele de circulatie, cele cu reclame/stiri ? Nu mai functioneaza in majoritatea statiilor de metrou.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Metroul bucurestean Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community