Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Bilete/abonamente RATB/STB. Puncte de vanzare
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 13 Sep 2011 11:35:25    Titlul subiectului: 148521

1. - 2. Cartela 2 calatorii linia expres 783, 6.000 lei.
3. Cartela 2 calatorii linii expres.
4. - 5. Cartela 2 calatorii linii expres 781, 782, 784 si 785, 8.000 lei.

Au existat cartele distincte, un tip pentru linia 783 si alt tip pentru celelalte?!? Rolling Eyes

Din colectia lui Cristi Angheliuc.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 13 Sep 2011 11:46:47    Titlul subiectului: 148522

1. - 2. Abonament I.T.B., 1992.
3. Abonament R.A.T.B. 1992.
4. Abonament R.A.T.B. 1993.
5. Abonament R.A.T.B. 1993.
6. - 7. Abonament R.A.T.B. 1995.
8. Abonament R.A.T.B. 1996.
De remarcat prezenta hologramei, ca element de siguranta; ulterior au renuntat la idee, locul hologramei fiind luat de un "banal" timbru sec...

Din colectia lui Cristi Angheliuc.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 13 Sep 2011 11:52:57    Titlul subiectului: 148523

Abonamente pe 1 zi:

1. - 2. Pret 10 lei.
3. Pret 800 lei.
4. - 5. Pret nominal 800 lei, actualizat 1.000 lei.
6. Pret 1.000 lei.
7. Pret 1.500 lei.
8. Pret 1.500 lei.

Din colectia lui Cristi Angheliuc.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 13 Sep 2011 12:01:32    Titlul subiectului: 148524

1. O "amenda" RATB de ... 5.000 de lei.
Mi s-a parut amuzanta ideea cu silueta copilasului plangand... saracu', era prea mic si n-a stiut sa dea si el o spaga, ca doar d-aia sunt controlorii, nu?!?... Twisted Evil

2. - 7. Ceva ce par a fi niste cupoane aferente unor abonamente, insa nu stiu exact nici utilitatea lor, nici daca erau chiar ale ITB/RATB.
Poate cineva sa le identifice mai exact?

Din colectia lui Cristi Angheliuc.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 14 Sep 2011 15:18:17    Titlul subiectului: 148584

S-au demontat compostoarele cam din toate vehiculele RATB, ramanand doar unul de fiecare masina, pentru cei care inca mai gasesc bilete ratacite prin genti (ele sunt totusi valabile un numar de luni de la cumparare...).
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
COSTACHE MIHAIL



Data înscrierii: 01/Feb/2009
Ultima vizita: 12/Mar/2024
Mesaje: 350
Locație: Bucuresti 2 (Tei)

MesajTrimis: Joi 22 Sep 2011 15:47:25    Titlul subiectului: 148853

Pana cand mai sunt valabile biletele din hartie? Am destule si numai pe acestea le folosesc. Partea proasta este ca trebuie mereu sa ma urc in mijloacele de transport pe usa 1 ca sa fiu mai aproape de singurul compostor ramas. S-a intamplat sa mi se inchida usa in nas de catre sofer, s-a intamplat sa urc pe la usa a doua si fiind aglomeratie, nu am mai ajuns la compostor, s-a intamplat ca unicul compostor sa fie infundat cu hartii sau cu guma de mestecat
_________________
http://vaporase.forumotion.net/forum.htm
http://calatorii.myfreeforum.ro/forum.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 22 Sep 2011 16:57:16    Titlul subiectului: 148861

Daca nu se da un comunicat din partea RATB, pana cand se epuizeaza.
Totusi sunt 2 variante, foarte plauzibile amandoua :
1) Se da un comunicat precum ca biletele de hartie isi pierd valabilitatea incepand cu 1 Ianuarie 2012
2) Se scumpeste calatoria cu autobuzul, implicit biletele vechi isi pierd valabilitatea.
Cum ai facut ca ai atatea bilete inca la tine ? Oricum e un risc din partea ta, daca maine se scumpeste calatoria poti sa le pui in "colectie".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Sheena



Data înscrierii: 22/Mar/2008
Ultima vizita: 09/Oct/2019
Mesaje: 281
Locație: Braila

MesajTrimis: Joi 22 Sep 2011 20:12:36    Titlul subiectului: 148874

Eu parca stiam ca e o regula 30 zile de la scumpirea biletelor. Am patit asta pe propria mea piele, nu spun orasul dar cu toate astea, eram la a 15-a zi dupa scumpirea biletelor, folosisem inca biletul cu pretul vechi, controlorea si-a facut datoria fara sa imi spuna sau sa imi reproseze absolut nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 28 Dec 2011 12:40:38    Titlul subiectului: 151442

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/bucuresti-RATB-bilete-calatorie-transport_in_comun-card_0_601139897.html

"RATB nu răspunde niciodată la SMS. Plata biletelor cu telefonul a fost amânată

1 decembrie 2011

Autor: Adrian Dădârlat

Bucuresti
Bucureștenii sunt obligați să-și cumpere un card electronic, chiar dacă au nevoie să facă o singură călătorie

Reprezentanții Regiei Autonome de Transport București (RATB) nu au introdus, încă, plata biletelor de călătorie prin intermediul telefonului mobil, deși promiseseră că vor face acest lucru până la sfârșitul anului.

Dacă bucureștenii get-beget s-au obișnuit deja cu situațiile în care nu găsesc de unde să-și încarce cardul, turiștii au mult de furcă atunci când vine vorba de a călători cu mijloacele de transport în comun.

Chiar dacă au de făcut un singur drum prin Capitală, de la Gara de Nord până la un spital sau până la Aeroportul Băneasa, trebuie să scoată din buzunar, pe lângă prețul biletului, încă 1,6 lei pentru un card pe care poate că nu-l vor mai folosi niciodată în viața lor.

Plata cu telefonul, în stand-by

Eliminarea biletelor de hârtie a început în luna mai a acestui an. Regia își motiva atunci decizia prin faptul că, prin validare, cardurile oferă „informații relevante privind gradul de încărcare a vehiculelor, pe zone și intervale orare, indicator care contribuie la realizarea unui obiectiv major al RATB și anume adaptarea capacității de transport la cerințele publicului călător“.

Situația nu se va schimba prea curând, pentru că reprezentanții regiei spun că nu au făcut nimic până acum pentru a introduce plata călătoriilor cu telefonul mobil însă analizează în continuare această posibilitate. „În planul nostru este și această propunere, însă nu știm când va putea fi aplicată“, ne-a declarat Constantin Tobescu, purtător de cuvânt al RATB.

La alții se poate

Un sistem similar de plată a călătoriilor există și în Londra. Aici, însă, cei care folosesc transportul în comun au posibilitatea să plătească o singură călătorie direct la șoferul autobuzului cu bani lichizi. Și în Paris pot fi cumpărate bilete cu o singură călătorie de la șoferii de autobuz. De asemenea, în Viena călătorii pot cumpăra bilete și din autobuze și tramvaie.

Printre călători părerile sunt împărțite. „Eram obișnuită cu vechile bilete. Erau mai simplu de folosit, era mult mai bine cu biletele de dinainte”, ne-a spus Trif Maria, o bucureșteancă în vârstă de 51 ani. „Cardurile sunt mai bune și mai sigure și nu ar fi o problemă că plătești în plus pentru o călătorie, ci că plătești degeaba pentru că autobuzele vin foarte greu”, crede Nedelea Gina, o studentă în vârstă de 19 ani din Teleorman."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 24 Ian 2012 11:07:46    Titlul subiectului: 152269

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/bucuresti-ratb-scumpirea_biletului_de_calatorie-mijloc_de_transport_in_comun-sorin_oprescu_0_633536772.html

"RATB vrea să dubleze prețul biletului de călătorie

24 ianuarie 2012

Autor: Diana Toea

Bucuresti
Prețul unui bilet de călătorie ar putea fi de 2,35 lei

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a anunțat luni că RATB intenționează să crească tariful biletului de călătorie la 2,35 lei, preț aproape dublu față de 1,3 lei, cât costă în prezent o călătorie cu autobuzul sau tramvaiul.

Sorin Oprescu a declarat că nu este de acord cu majorarea tarifelor de călătorie cu mijloacele de transport în comun, până când nu va analiza toate cheltuielile și deconturile care se fac pe subvenții, potrivit Agerpres.

Primarul general a mai spus că directorul regiei de transport a solicitat scumpirea biletului de călătorie de la 1,3 lei la 2,35 lei, din cauza creșterii consumului de energia electrică și a majorării prețului pe kilowatt."

_________________
"scumpirea [ . . . ] din cauza creșterii consumului de energia electrică și a majorării prețului pe kilowatt."
Hm, sa caute pe la soferii de troleibuze si pe la vatmani, poate-i prinde cu sticle sau galeti cu curent dosite, pentru acasa ... Twisted Evil

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 30 Ian 2012 10:57:31    Titlul subiectului: 152534

Un anunt al RATB care m-a intrigat: daca nu esti atent si ai pe card atat abonament pe o anumita linie, cat si portofel electronic, ai sanse mari sa-ti iei repede-repejor o teapa marca RATB, in sensul de a-ti fi "sutita" de pe card contravaloarea unei calatorii, asta desi ai abonament valabil pe respectiva linie, implicit si pe linia naveta care o inlocuieste! Evil or Very Mad

Uite din cauza unor astfel de tampenii ajung calatorii sa fie nemutumiti de noul sistem "electronic" de taxare! Oare era asa complicat pentru nea' Gheorghe de la S(UTI) sau de la RATB sa modifice setarile sau softul sau ce-o fi avand el de facut astfel incat validatorul sa "priceapa" si singur ca 20=620 ?!?
Dar de ce sa ne conplicam noi cand putem sa plasam problema fix in bratele prostilor de calatori de pe urma carora traim?!?

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tomi_ms



Data înscrierii: 28/Ian/2007
Ultima vizita: 04/Dec/2021
Mesaje: 404
Locație: Targu Mures

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2012 16:58:29    Titlul subiectului: 154207

As avea nevoie de o informatie: In statia de la Centrul Comercial Baneasa sau altundeva in centrul comercial se vand bilete/cartele?
Merge cineva cu masina la Bucuresti, nu vrea sa conduca in oras si ar lasa masina in parcarea centrului, ca de acolo sa ia 131, dar pe situl RATB nu apare niciun punct de vanzare si reincarcare acolo, decat la aeroport. Totusi e capat de linie ... Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2012 20:21:49    Titlul subiectului: 154216

Este casa de bilete chiar la terminalul RATB.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2012 20:51:53    Titlul subiectului: 154224

Nici vorba. Acolo intr-adevar a fost la inceput casa de reincarcare carduri (caci bilete nu mai exista...) dar a fost desfiintata cam acum vreun an. Ceva vreme a existat un afis care zicea ca nu se mai vand bilete dar intre timp a disparut si afisul...

Carduri se emit/reincarca doar la urmatoarea statie a liniilor 131 si 335, si anume Aeroport Baneasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2012 20:58:19    Titlul subiectului: 154226

Nu am stiut, chiar cautam pozele care le pusesem pe forum !
Ideea desfiintarii casei de bilete mi se pare total gresita, deoarece sunt multi care folosesc parcarea centrului comercial Baneasa pe post de park&ride ! Se tot vorbeste de acest sistem dar pana acum s-au investit 0 lei !

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2012 21:02:58    Titlul subiectului: 154227

Ca o parere strict personala, si eu m-am intrebat cand am trecut pe acolo de ce nu se poate ca dispecerul de cap de linie sa incarce si carduri - adica sa cumuleze cele doua functii. Poate imi scapa mie ceva detalii ale meseriei de dispecer dar privit din afara nu pare foarte solicitanta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 19 Mar 2012 22:19:13    Titlul subiectului: 154231

Au inceput sa dispara din masini multe din acele "indicatoare" montate pe validator pentru a "ghida" punctul unde se valideaza. Am vazut o gramada de mijloace RATB "vaduvite" de acele mici piese. Nu pricep ce anume ar face cineva cu ele, e destul de bizar... Probabil e vorba de cleptomania prezenta in Bucuresti, unde se fura doar din placere, nu neaparat de nevoie.
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Mar 27 Mar 2012 23:17:03    Titlul subiectului: 154512

O sa plusez un pic si as zice ca nici macar nu e vorba de furt neaparat ci de distrugere din placere. Orice se poate rupe, desface, dezmembra, infunda, strica creeaza o atractie deosebita pentru calatorii civilizati din Bucuresti.

--ca un mic offtopic, s-au furat si placutele cu numele fondatorilor UE (busturile din Herastrau) - asta pe langa emblemele Bucurestiului de pe bancile din parc.

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Mar 2012 07:29:13    Titlul subiectului: 154518

Suntem o tara de 2 lei cu niste locuitori de ... 0 bani (marea majoritate). Paznicii ce fac? Politia ce face?
Revenind la subiectul topicului nostru, in majoritatea vehiculelor RATB exista camere de luat vederi. Acestea nu "produc"? Adica nu a fost prins nimeni care vandalizeaza taxatoarele pe baza inregistrarilor video? Pana nu o sa fie pedepsisti exemplar cativa, lucrurile o sa continue in acest mod.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 01 Apr 2012 10:26:45    Titlul subiectului: 154601

Esti sigur ca au disparut in vehiculele dotate cu camere video? Ca numai jumatate din autobuze au asa ceva. Si nu se stie daca functioneaza permanent. Din cate am observat, infractorii s-au adaptat rapid la noul sistem, si nu se urca in vehiculele pe care scrie "Aer conditionat" (cunosc 2 care opereaza de mai multi ani pe linia 311). Iar in troleibuzele model Astra stau doar pe ultimul scaun unde camera din spate nu ii prinde, iar cea din fata e prea indepartata si mascata de barele de sustinere. Pana nu se vor introduce supraveghetori permanenti in vehiculele RATB, problemele de acest gen nu se vor rezolva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Mar 03 Apr 2012 13:45:02    Titlul subiectului: 154639

Flat in alt topic a scris:
Noua tactica aplicata de RATB cu transportul de noapte este aceea de a controla la sange toti calatorii prin intermediul soferilor. Astfel, soferii deschid numai usa 1 si efectiv stau in usa intreband fiecare calator de card, ba chiar pe cei mai suspecti urmarindu-i pana la primul validator sa taxeze.
Un sofer mai zelos chiar a venit in salon cu o hotarare a primarului general Oprescu ce spune ca din 15 (ianuarie sau februarie, nu am retinut), ORICE angajat RATB are drept de control, chiar si femeia de serviciu sau dispecerii.

In momentul in care vor exista mai multe variante de plata a calatoriei (cat mai facile), mai multe puncte de procurare a legitimatiilor de calatorie, toate astea la orice ora din zi sau noapte, atunci excesul de zel va fi pe deplin indreptatit, atat cel venit din partea soferilor, cat si din partea controlorilor, sub orice forma ar fi ei (cu "diploma in domeniu" sau simplu angajat RATB), iar calatorii nu vor mai avea nicio scuza pentru neplata calatoriei... Pana atunci insa...

Au dreptate soferii si controlorii sa fie zelosi? Au, e vorba despre plata unui serviciu care implica rasplata lor prin salariu... Au dreptate calatorii de buna credinta (bagati in aceeasi oala cu cei cu rea intentie) care spun ca n-au avut de unde si cum plati calatoria? Pai... cam au...

Pana la rezolvarea acestui "conflict", ramane o dilema din care nu puteti iesi... (vorba celebrului Farfuridi)

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 03 Apr 2012 17:33:47    Titlul subiectului: 154644

Pai este foarte bine ! Vreti sa mai fie linii de noapte, sa faca soferul contorale si sa urce calatorii numai pe la usa 1! Nu vreti linii de noapte, mergeti pe jos sau cu taxiul. Eu nu am nici o problema ca soferul imi cere sa ii arat titlul de calatorie, il scot si il arat. Care e problema? Sunt calatori mai "sensibili"? Sa mearga pe jos, cine ii obliga sa ia autobuzul?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
folkfan



Data înscrierii: 29/Ian/2010
Ultima vizita: 14/Iun/2022
Mesaje: 634
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 03 Apr 2012 20:53:51    Titlul subiectului: 154655

Calatorii "de noapte" - CA SI TOTI calatorii din Bucuresti, localnici sau straini, trebuie sa fie informati corespunzator inainte de a pleca la drum. Aceste informatii nu sunt, intr-adevar, disponibile oriunde, ci sunt disponibile numai pe site-ul RATB. Programul caselor de bilete, orarul si graficele fiecarei linii, hartile, precum si numele statiilor si arterelor, toate sunt disponibile pe acest site. Daca nu ai acces la internet, cel mai bine este sa stai acasa. Este o MARE greseala sa pleci la drum noaptea prin Bucuresti fara sa stii ca singura casa de bilete deschisa non-stop este la Piata Unirii in statia lui 32. Ghici ce, daca nu stii, s-ar putea sa nu mergi cu RATB in noaptea respectiva Smile Eu unul nu pot sa ma plang de calitatea serviciilor RATB, atat timp cat aleg sa folosesc si sa platesc aceste servicii. Nu am acest drept... l-as castiga doar prin refuzul de a folosi RATB Smile
_________________
Andrei Ionel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Ionescu



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 11/Feb/2021
Mesaje: 1204

MesajTrimis: Mie 04 Apr 2012 13:24:48    Titlul subiectului: 154666

Eu cred ca solutia la indemana ar fi introducerea unui sistem de plata prin sms ca la metrou. Toata lumea are telefon mobil si isi poate permite plata unei astfel de calatorii. Nu ar mai fi deloc probleme pe timpul noptii. Arati pur si simplu codul soferului pe ecran si cu asta gata.
Am inteles ca pe validatoarele SAT functioneaza un sistem care permite plata cu card fara contact. Functioneaza doar pentru anumite carduri sau pentru toate care suporta acest sistem nou? Stiu ca la BCR se facea reclama la un soi de cartela din asta. Pe scara larga ar rezolva si mai bine problema platii calatoriilor.

_________________
GEORGE SCRIPCARU #CONCRET primarul sufletelor noastre--Vorba olteanului: cand ajungi la Brasov, in Romania nu te mai intorci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
BIGRED1984



Data înscrierii: 27/Iun/2007
Ultima vizita: 07/Sep/2016
Mesaje: 67
Locație: Bucuresti 4 (Piata Sudului // Piata Straduintei)

MesajTrimis: Vin 06 Apr 2012 07:52:22    Titlul subiectului: 154697

Eu cred ca cel mai usor se poate rezolva problema, doar pentru transportul de noapte, ca in multe alte tari, prin sistemul de acces pe la usa 1 si vanzarea de carduri de catre soferi.
Metoda prin SMS mi se pare o investitie care nu poate fi profitabila - ai nevoie de hardware, software , pliante utilizare/promovare etc. asta pentru un posibil target nu foarte mare de clienti - sa nu uitam ca cine foloseste metoda SMS nu o va face in fiecare zi (multa lume are abonament sau carduri multiple), ci doar in momente critice sa zicem - noaptea, cand nu are bani.
Iar afirmatiile "Toata lumea are telefon mobil si isi poate permite plata unei astfel de calatorii" e un pic fortata - nu orice telefon mobil poate fi folosit pentru un sistem de SMS de acces, ca sa nu mai zic ca depinzi de credit, valabilitate credit, operator, baterie telefon.
Deci mie mi se pare si mai usor si mai elegant ca taxarea sa fie la sofer, noaptea, in lipsa abonamentelor/cardurilor.

_________________
In me the WishMaster
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următoare
Pagina 8 din 11

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community