Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Fotografierea mijloacelor de transport in comun (si conexe)
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 27 Oct 2005 15:11:00    Titlul subiectului: Fotografierea mijloacelor de transport in comun (si conexe) 466

Asta a fost o discutie ampla, atat "aici", in sensul de vechiul forum, cat si pe forumul de pe railwyfan, unde am activat o vreme, inainte de aparitia forumului nostru. Pana la urma nimeni n-a adus argumente clare si decisive in vreuna din directii. Cert e ca noi cu transportul in comun avem infinit mai putine probleme decat au cei care vor sa faca fotografii cu trenuri, asta-i clar. Si o spune unul care a facut si inca face poze si cu trenuri, desi pasiunea mea cea mare e legata de transportul in comun.
In privinta transportului in comun nu vad sa existe o restrictie oficiala in a face poze vehiculelor "la strada", desi multi soferi si chiar sefi si sefuti inca te iau la rost daca te vad facand poze. Ultima patanie de acest fel s-a petrecut chiar azi in timp ce incercam sa-l fotografiez pe DAC112 7385. Ei chiar nu pricep ca noua chiar NE PLAC vehiculele pe care ei le considera doar ca pe un loc de munca ?!?
Soferita ma ameninta ca o patesc daca ma vede sef-su... Ei, na, acuma, ce bine ca nu m-a vazut... Laughing Glumesc, desigur. Da' daca ma vedea era si mai bine, ca aveam ocazia sa-i explic ce si cum si sa-i cer sprijinul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 27 Oct 2005 17:11:56    Titlul subiectului: 489

Catalin Ghita a scris:
Da' daca ma vedea era si mai bine, ca aveam ocazia sa-i explic ce si cum si sa-i cer sprijinul...
Ce intelegi tu prin ce si cum? Invata-ma si pe mine ca sa stiu ce sa vorbesc in cazuri de genul asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Joi 27 Oct 2005 22:06:50    Titlul subiectului: 508

Stati linistiti, nu se supara nimeni daca fotografiati vehiculele, fie in traseu, fie in depou. Am facut tone de astfel de poze si am constatat ca oamenii chiar se bucura. daca mai zice vreunul ceva, o face la misto.
Nu este nici o interdictie de fotografiere a vehiculelor, iar angajatii de prin unitati sunt, zic eu, chiar cooperanti daca le ceri ajutorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 27 Oct 2005 22:09:41    Titlul subiectului: 509

Nimeni, cu excepția șoferului lui #2473 și a încă vreo câțiva indivizi + controlorii RATB (era să rămân fără film după o întâlnire cu ei într-un Rathgeber).
Interesant că din trei controlori, numai unul a avut ceva împotrivă. Iată poza. Cel care mi-a făcut probleme e în capătul celălalt al vegonului (abia se distinge).
Sunt în Remorca unui Rathgeber, pe linia 27, între stațiile ,,Poșta Vitan'' și ,,Policlinica Vitan''.


Ultima modificare efectuată de către Dr2006 la Vin 28 Oct 2005 12:14:11, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
fider



Data înscrierii: 31/Mai/2007
Ultima vizita: 10/Oct/2008
Mesaje: 202
Locație: Bucuresti (Vest)

MesajTrimis: Vin 28 Oct 2005 08:22:26    Titlul subiectului: 546

Probabil s-au speriat crezand ca-i pozezi cand ia spaga!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Mie 02 Noi 2005 09:13:17    Titlul subiectului: Poze 755

Asa cum am mai spus, vedem multe poze cu mijloace de transport in ziare si reviste. Nu cred ca reporterii cer cuiva permisiunea sa fotografieze in strada si chiar in vehicule. Pentru depouri nu stiu, dar nu sunt prea sigur ca directorul sta sa dea aprobari la toti care vin sa faca poze, ca mai are si altele de facut.
Cu ce se deosebeste, de exemplu Cata, de un reporter ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 08 Dec 2005 09:40:14    Titlul subiectului: 5740

Eram eu la poze in zona B-dul Basarabia, la ceva DAC-uri si Ikarus-uri. Apare un DAC, il incadrez ii fac poza. Ala nu mai pleca. Eu ma faceam ca ma uit in stele, ala tot nu pleca. Deschide segmentul de usa de la sofer. Soferul ma intreaba daca sunt pasionat de autobuze. Ii raspunsd ca da. Ma cheama la el, cica sa vin sa-mi arate ceva. Suspect de amabil. Mai mult cu coada intre picioare, suspicios in privinta intentiilor soferului, ma apropii. Atunci, minune: imi arata un petic de hartie si ma intreaba daca recunosc ce scrie pe el. Intrigat, ma uit si vad... adresele site-ului nostru si a celui personal al lui Dragos! Shocked Shocked Shocked L-am intrebat daca s-a intalnit cu Dragos si cu Celestin. Da, mi-a confirmat omul... Incet, incet mentalitatile se schimba, oamenii devin mai deschisi... acel sofer va povesti la randul lui si altora, oamenii vor deveni mai putin reticenti...
Un lucru bun facut de Dragos si Celestin, zic eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Dum 11 Dec 2005 18:59:41    Titlul subiectului: tyjyjyjy 56596

Legat de poze, s'a mai discutat de reactia unor soferi la acest lucru, iar unii de pe forum spun ca au avut probleme.
Personal nici mie nu-mi place daca sunt fotografiat.
Pe de alta parte nu am prea observat figuri de soferi sau vatmani in pozele de pe forum, sau nu atat incat sa le remarc.
In privinta reactiilor unor soferi, nu vreau sa repet ce am mai spus pe forum si nici sa intru in detalii, dar o fac pe riscul lor. Pot sa vin cu argumente, dar nu vreau sa vorbesc despre asa ceva, referitor la cazurile extreme, pot spune doar ca am vazut, iar cel putin metaforic vorbind putem spune: "cine ridica bata de sabie va pieri".
Oricum intrebarea mea este de ce RATB prefera aceasta secretomanie care oricum nu face decat sa-i faca mai curiosi pe cei interesati ? Personal pe mine nu ma interesau decat niste numere si niste poze, nu ce au facut ei cu vagonul x sau de ce nu mai este autobuzul y. Ma interesa o imagine de ansamblu a ITB/RATB, nu dedesupturile ei. Observ ca RATB ofera cu mare generozitate informatiile la organizatii straine. de ce numai lor ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Joi 15 Dec 2005 13:29:41    Titlul subiectului: poze 56776

Unii soferi se mai oftica cand le faci poze. Si mai te intreaba care-i treaba, neindraznind tousi sa te ia prea tare, nestiind ce si cum cu tine. Altii, care se cred mai smecheri, cand te vad ca vrei sa faci poza, zvacnesc de pe loc cu usile deschise, cu oameni pe scara, nu conteaza, doar sa iasa din cadru'... toate bune si frumoase, dar ei nu stiu ca o poza tremurata din cauza plecarii lor voinicesti inseamna o poza nereusita, pentru mine, poza pe care va trebui s-o refac. Iar pentru asta va fi nevoit acelasi sofer sa ma suporte inca o data si inca o data, pana iese poza multumitor. Asa ca, smecheria unora e cu 2 taisuri... pentru unele vehicule am facut si cate 10 poze...

Sa va povestesc o faza mai amuzanta. Faceam eu poze la diverse tramvaie. Din departare apare o traznaie care mergea pe sine. intrigat, ma uitam la chestia aia, neintelegand nici ce reprezinta si nici ce face pe sine de nu se da la o parte sa vad si eu daca mai vin tramvaie sau nu. Incet-incet se apropie traznaia, un fel de tramvai de interventii. Urgent am "armat" aparatul si le-am facut semne celor din vehicul sa opreasca putin pentru a face o poza. Aia au incetinit putin, mai mult intrigati de agitatia mea, dar n-au oprit, ci au mers mai departe si eu ramasesem fara poza... cunoscand insa configuratia terenului "de lupta", am sperat ca vehiculul se va opri la un semafor la vreo 100 de metri, motiv pentru care am tras un cros sanatos... Bucurie, ala se opreste, ma pregatesc sa fac poza. "N-ai voie sa faci poze!" imi striga un nene agitat... Descumpanit, am pierdut cateva clipe ca sa ma gandesc daca sa fac poza, fie ce-o fi, sau s-o dau la discutii... salvarea vine tot de la individul cu pricina care continua: "... decat daca dai si tu 100.000...". Aha, mi-am zis.. am facut astfel poza mult visata. Omul avea chef de glume...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 17 Dec 2005 23:02:53    Titlul subiectului: 7784

Am facut poze in URAC si am fost avertizat sa nu mai fac (oricum aveam un compact pe film, asa ca nu stiu ce a iesit).
A fost de gasca seful de la Dep. Giulesti. M-a lasat sa poznez EP/V3A (si pe dianuntru-tre' sa scanez filmul).

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
bonekamp



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 29/Ian/2024
Mesaje: 133
Locație: Roma (Italia)

MesajTrimis: Dum 18 Dec 2005 03:10:04    Titlul subiectului: 7823

Probabil ca multi soferi, sefi sau controlori nu vor sa fie fotografiati.
In mod logic, legea in vigoare despre privacy afirma ca nu se pot fotografia persoanele fisice sau face un uz public fara autorizarea acestora (vezi soferii in timp ce conduc).
In ceea ce priveste orice tip de mijloc de transport in circulatie, poate fi fotografiat incit este pe teren public si deci fara nici un tip de vincolare.
Interioarele depoziturilor pot fi fotografate cu autorizarea responsabililor.
Nu vad alte tipuri de restrictii... Question Exclamation Question

_________________
"sono le nostre scelte che caratterizzano il nostro destino"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
zsizsi



Data înscrierii: 31/Oct/2005
Ultima vizita: 04/Noi/2023
Mesaje: 1072
Locație: Oradea

MesajTrimis: Dum 12 Feb 2006 14:55:41    Titlul subiectului: Despre fotografierea mijloacelor de transport in comun15 15496

O treabă legată de legitimația de membru al Asociatiei TRANSIRA.
Aveam nevoie mare de această legitimatie dar până la urmă norocul a fost de partea mea:
În seara de 03 febr 2006 fotografiind la greu în București în jurul CityMall de la itersecția Șos Giugiului și Olteniței. Mă plimbam în fața intrării principlale al Mall și pantru că pe Șos Olteniței nu venea tramvai m-am întors înspre sensul opus ca să observ un pețitor cum își ridică geaca cu cele două mâno ca negrii din America când vor să pară șmecheri și mă întrebaă:
-Auzi fă-mi și mie o poză...
Eu: -Ai adresă de e-mail? Că, altfel nu pot să-ți dau poza...
- Nu am, dar tu la ce faci poze?
Eu: - La tramvaie
- Pentru ce?
Eu: - Sunt inspector de trafic pentru transportul ]n comun.
- Aaa... domnu' tot respectu'. Sunteți doi că am văzut colegul dumneavoastră dincolo (pe Șos Girgiului) fotografiind.
Eu: - Eu am fost vezi ce rapid ma mișc
- Da mă spor la treabaă!
De-mi cerea o legitimație deși n-are nici un drept, dar știți cum sunt aștia... tre' să le închizi ochii cu ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 22:53:06    Titlul subiectului: 17417

Nu stiu ce si/sau unde oi fi pozat tu dar eu am facut in Bucuresti peste 4,000 de poze, toate din dreapta-fata (deci fata in fata cu soferul) si NIMENI, NICIODATA nu s-a purtat urat cu mine. Aici includ si poze facute la cap de linie. Ma mai intreaba cateodata ce fac, le raspund si asta e tot. Iarasi cateodata mai legam vreo discutie, dar repet: NIMENI, NICIODATA nu a fost agresiv cu mine. Si am pozat aproape 90% din parcul RATB!
Se vorbea de terminalul Ghencea, ca vai ce periculos ar fi. Eu am fost acolo de trei ori la pozat, sa insir toate 41-le; e locul ideal pentru asa ceva. Ultima data am fost ieri, 1 martie. Tramvaiele 41 le pozez chiar la peronul de sosire, unde vatmanul coboara sa-si stampileze foaia de parcurs. Toti vatmanii ma vad si trec chiar pe langa mine (eu astept coborarea lor pentru a nu-i prinde in poza). Doar vreo unul-doi din douazeci ma intreaba FARA NICI O URMA de agresivitate sau rautate ce fac, le zic si asta e tot.
Nu cred ca e cazul sa faci astfel de afirmatii din care sa rezulte ca vatmanii sau soferii sunt bau-bau. Sigur ca nu sunt usa de biserica dar agresivi, in nici nu caz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Vizitator







MesajTrimis: Joi 02 Mar 2006 23:39:16    Titlul subiectului: 17422

Am mentionat la ribrica DAC 112 UDM ca era sa mananc bataie de la niste soferi de autobuz.Pentru a evita unele altercatii,prefer sa fac poze cu vehiculul in miscare decat cu el in stationare(statie,semafor).Azi am rebutat o poza in sensul ca unul a accelerat mai tare cand m-a vazut si mi-a facut semn cu farurilennereusind sa prind vehiculul cum mi-am dorit.Atentie ce pozati! Oameni si oameni...
Si azi am vrut sa fac o poza.Insa mi-am luat o fleasca.Soferul a intrat(trecut) intentionat prin balta si m-a stropit cu mocirla si tot continutul baltii din cap pana in picioare.Mi-a stropit si camera.Noroc ca rezista la intemperii ale vremii.E un HP M22.revenind,cred ca unii ne confunda cu echipa TRADATI IN DRAGOSTE.Unii se simt cu musca pe caciula.Sau cu roiul.Una e sa injuri(neplacut),alta e sa te dai jos la el(mai grav),si alta e sa il acrosezi cu autobuzul(penal).De cate ori am pozat TATRE nu am avut surprize neplacute.Chiar cunosc pe cativa.Nici pe IK415 nu am avut.
Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 11:40:25    Titlul subiectului: 17432

Dexter23 a pățit-o cu Rocar-ul#1109... Rocar-ul i-a lovit camera foto(urcând cu roțile pe trotuar!!)!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 12:06:41    Titlul subiectului: 17434

Dr2006 a scris:
Dexter23 a pățit-o cu Rocar-ul#1109... Rocar-ul i-a lovit camera foto(urcând cu roțile pe trotuar!!)!

Si a stricat-o ? Daca l-a lovit pe trotuar asta intra sub incidenta Codului Rutier si a Codului Penal. Domnul 1109 (probabil Nordului) s'ar putea muta la celula 109 la Jilava. Daca nu s'a stricat camera si a surprins momentul, poate fi proba in instanta.
Sau varianta Jungle. Domnul 1109 poate deveni |1109|, sau cel putin |1109 sau 1109|, depinde de cum stabileste doctorul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dexter23



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 20/Mar/2023
Mesaje: 144
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 12:21:14    Titlul subiectului: 17435

Din fericire nu s-a stricat... dar s-a rupt snurul din ea si a trebuit sa il lipesc si m-am simtit foarte prost cand am dat camera inapoi pt. k era imprumutata.Dar problema a fost ca era sa ma loveasca pe mine cu oglinda retrovizoare(fiind si mai inalt).Am tras o sperietura groaznica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 15:14:35    Titlul subiectului: 17449

Si nenea asta cu 1109 merge bine-mersi in continuare sau sta 3 luni si parcheaza masini in garaj ? Eu nu l-as fi lasat fara dosar penal sau un fotbal cu el pe post de minge. Ce a facut el e caz penal.
De la "De ce '#%$! ma fotografiezi ?" la gesturi din acestea e cam mare diferenta, iar riscurile sunt mari (pentru el). Deja acum ei stiu ca sunt unii care ii fotografiaza si n'au de unde sa stie daca altul din alta pozitie, nu filmeaza scena, iar RATB se spala pe maini de asemenea indivizi, cu prima restructurare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 18/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 17:52:03    Titlul subiectului: 17467

The_Kid are dreptate! Dar,....sa privim oarecum lucrurile....ca viitori membri ai unei Asociatii care se vrea sustinatoare a transportului in comun, locul de munca ai acestor agresori,...ar trebui pe cat posibil evitata violenta ....Cel mai bine cum spunea The_Kid,...luat numarul de la vehicul,...cel mai bine filmat,....si dus cu dovada la seful de regie sau director.Daca nu i-a masuri,....direct la Politie.Ca daca-l astepti la depou risti mult: sa aibe multi acoliti, sa isi scoata certificat medico-legal, sa fii linsat,etc.
_________________
,,Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!" -Petru Rares-
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 03 Mar 2006 18:11:20    Titlul subiectului: 17469

Exista doua variante de abordat problema: fie il reclami si ai grija sa nu te opresti la scris si semnat reclamatia si alta e "I am the law.", daca ai cum sau cu ce.
Si in primul caz s'ar putea sa trebuiasca sa "ai cu ce", dar daca ai, merita sa eliberezi un loc de munca pentru un candidat mai civilizat, daca nu chiar sa faci o bucurie unor detinuti.
Varianta cu depoul suna cam cum te-ai duce in birlogul ursului sa faci dresaj cu el. Nici cu 3-4 masini pline cu "acoliti" nu e o solutie, pentru ca iese cu "mascati" si altele. Asta poate doar ca avertisment dat individului, dar sunt prea multi martori. Cel mai bine e de aflat pe unde locuieste. Eventual sa treci pe acolo cu masina tocmai cand el traversa strada fara sa se asigure (mai sigur decat sa urci pe trotuar dupa el).
Violenta este insa ultima solutie si nu este deloc preferabila, dar nu trebuie exclusa din calcul. "Daca societatea nu ma poate apara, sa nu ma judece."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pachanga



Data înscrierii: 18/Feb/2006
Ultima vizita: 23/Mai/2008
Mesaje: 69
Locație: Arad

MesajTrimis: Sâm 04 Mar 2006 21:18:34    Titlul subiectului: 17528

Si eu care ziceam ca-s violent cind cineva ma ia cu n-ai voia sa faci una sau alta, vad ca sint mic copil, acusi voi auzi ca cineva a fost calcat de autobus ca i-a facut poze Exclamation
_________________
Still standing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 04 Mar 2006 22:50:40    Titlul subiectului: 17533

Faza era și mai frumoasă...că nimeni nu făcea poze la autobuze atunci în acel loc, însă eram amândoi cu aparatele în mână.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Vizitator







MesajTrimis: Dum 05 Mar 2006 21:21:19    Titlul subiectului: 17618

Si azi,am vrut sa pozez V3Aul 329 pe linia 12.Vroiam sa arat detaliul de la afisajul liniei: Scria 12 pe afisajul luminos cu LED,dar mai era si o placuta PESTE afisaj.Pe care scria tot 12.Ca la tigani.Vatmanul ca sa scape de poza, a pus manivela pe maxim ,ca s-au auzit motoarele cum urla si a luat si demaraj ( Surprised ) .Astia nu au cum sa te calce.Decat daca stai tu pe linie.
Sus
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Dum 05 Mar 2006 22:10:24    Titlul subiectului: 17624

Ledurile afișază un traseu temporar al lui 12 (mă rog...vreo 4-5 luni a ținut...probabil atunci au fost modernizate tramvaiele respective - 2004) și anume Gara Basarab-Zețarilor.

Că vorbea cineva pe aici de #2623 (Dac cu siglă de Audi): i-am făcut ieri poze din toate unghiurile, atât exterior, cât și interior. Șoferul chiar era fericit că fac poze autobuzului lui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mar 14 Mar 2006 16:22:32    Titlul subiectului: 18414

Intampin unele greutati in realizarea unora dintre poze. Daca imi vine soarele din fata, inteleg sa nu iasa pozele, insa ma deranjeaza faptul ca si atunci cand soarele vine din spate, spre vehiculul fotografiat, acesta iese mult prea "albit", nu inteleg care e cauza si nu stiu nici vreo modalitate de a reduce "albeata" asta a pozei. Ma puteti ajuta cumva?
Poza aia cu "NU" in denumire este cea la care ma refer.



0703-135-001-NU.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  40.68 kb
 Vizualizat:  de 33025 ori

0703-135-001-NU.jpg



0703-135-001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.06 kb
 Vizualizat:  de 33025 ori

0703-135-001.jpg



_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următoare
Pagina 1 din 6

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community