Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Filme cu transportul in comun din România
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dm



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 819

MesajTrimis: Vin 16 Dec 2005 21:16:51    Titlul subiectului: Filme cu transportul in comun din România 7551

Am si eu o nelamurire. Reclama FLANCO de mai jos a fost filmata la Ploiesti?
www.flanco.ro/flash/clip53.swf
Soferul cumpara un calculator, iar bunica il intreaba daca e color... Laughing
In Bucuresti exista autobuze fara cabina? Daca nu, atunci asta e motivul pentru care s-a folosit un autobuz din Ploiesti. Si probabil ca soferul a vrut sa apara in reclama cu autobuzul lui. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Vin 16 Dec 2005 22:31:34    Titlul subiectului: 7573

Autobuzul e un Man SL 223.... dar panoul de statie pare a fi bucureștean (este de genul celor de pe liniile de ,,metrou ușor" 32 și 41). Când am văzut prima dată reclama am crezut că e filmată în Ploiești.... acum că mă uit mai cu atenție observ Muzeul de Istorie.
Deci e făcută în București, in fata CEC-ului, pe Calea Victoriei... Întrebare: Când a venit un Man din Ploiești la București? De ce nu au folosit un autobuz bucureștean?
Daf-urile de pe linia expres 783 nu au cabină. La fel și Saviemurile (cele 3 supraviețuitoare).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 17 Dec 2005 13:38:54    Titlul subiectului: 7656

Legat de filme cu transportul in comun???
De exemplu in filmul romanesc ,,Secretul lui Bachus" apar cateva EP-uri si spre final, un ITB-V56 care impinge 2 boghiuri de Vx-A.
Alte filme romanesti in care apar tramvaie sunt ,,REVANSA" in care apar tramvaie model V-09 parca cele d-inaintea V-56 !!!
Apoi in filmul ,,B.D. In actiune" unde intr-o secventa a filmului cand militienii ancheteaza pe un vanzator-loto ambulant,....apare in cadru la un moment dat jumatate de EP si apoi un V-56 care se vede destul de bine!!!
Mai este o scena si in filmul romanesc turnat la Galati ,,EXPLOZIA'' unde apare la un moment dat un autobuz TV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
The_Kid



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Iun/2022
Mesaje: 149

MesajTrimis: Dum 12 Feb 2006 19:49:40    Titlul subiectului: 15550

Un film care m-a surprins intr-un mod placut a fost: The Prophecy of Uprising din 2005, filmat in Bucuresti, si cu unii actori romani, care surprinde cateva Rathberger-uri si alte tramvaie din Bucuresti Smile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 13 Feb 2006 14:47:04    Titlul subiectului: 15644

In filmul "Pistruiatul", partile 2 (Ascunzisuri) si 3 (Insurectia) apare o minunatie de tramvai cu remorca Vxy+V0z. Regizorul ala a avut ceva in cap, ca a insistat mult pe acele tramvaie, timp de cateva secunde bune defileaza pe ecran un cuplu de tramvaie Vxx, insa oricat mi-am batut capul nu am reusit sa iau vreun PrintScreen ca sa postez niste imagini, filmul e codat intr-un format cam ciudat, il vad doar cu VLC-ul...
Mult mai interesant ar fi ca unul dintre noi sa inregistreze acele filme difuzate pe TV si apoi sa posteze aici cateva imagini. . .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radu



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 27/Mar/2024
Mesaje: 1351
Locație: Sibiu

MesajTrimis: Mar 14 Feb 2006 00:21:40    Titlul subiectului: 15752

ca tot vorbim de filme romanesti cu mijloace de transport in comun...pot sa spun ca sunt un impatimit al filmelor romanesti...si detin o colectie cu care ma pot mandri....pai daca e sa mai amintim filme...acestea sunt :Fapt divers. cu Ilarion Ciobanu, un film la care tin f mult deoarece mare parte din actiune se desfasoara in sibiul anului 1984 unde se vad si cateva troleibuze de pe vremea aceea, apoi mai precizez filmul "Singuratatea florilor" cu Radu Beligan si Toma Caragiu, unde primul este un doctor care este plimbat de soferul de taxi, adica de Toma, prin tot Bucurestiul....este un film superb unde se poate studia chiar un troleibuz TV, autobuze Saviem s.m.a....de amintit si filmul "Buletin de Bucuresti" unde in Piata Revolutiei se poate vedea intr o anumita scena un DAC albastru cu tragatoare...foarte fain...nu mai amintim intreaga serie din BD incepand de la retelele de troleibuz din constanta si bucuresti pana la autobuzele si troleibuzele care se vad in film.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Dum 19 Feb 2006 03:03:31    Titlul subiectului: 16390

in filmul "Zidul" 1974, apare un V09 (Thomson de fapt). Vatmanul este George Mihaita. In "Pistruiatul" si mai multe alte filme cu subiect interbelic apare tot un Thomson. Pentru ca la Buftea aveau unul, cu tot cu remorca. Ultima oara l'am vazut intr'un clip cu Alifantis, prin 90 si ceva... intr'o stare mizerabila.
in "Filip cel Bun" 1975, cu Mircea Diaconu, IK4.
in "Nea Marin Miliardar" 1979, Skoda SM11
in "Angela merge mai departe" 1981, scene din Bucuresti
in emisiunea TV "Lumea copiilor" de prin 80, a fost o chestie cu "Titanii din Titan" sau cam asa ceva (mai era una si cu "Copiii din Floreasca"), cu Mihai Malaimare, si faza era ca mergeau cu un tramvai la Polul Nord. Cu V3A, ca alea tineau bine la frig. Filmat si in interior.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 20 Feb 2006 10:13:46    Titlul subiectului: 16447

In "Alo,a ti gresit numarul" apar niste autobuze "Skoda" Cazan, si niste tramvaie V56 (cu remorci), precum sin un "Festival" sau "EP" cu remorca "EP".
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
ATM



Data înscrierii: 23/Mar/2006
Ultima vizita: 23/Apr/2017
Mesaje: 89
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Apr 2006 18:01:03    Titlul subiectului: 20747

Dar tot in "Buletin de Bucuresti", ca veni vorba... la sfarsitul filmului, Diaconu, sofer de taxi fiind, o conduce pe una la gara sau cam asa ceva si trece si pe la Obor. Pe unde erau liniile lui 34, ca pe sus , pe unde sunt acum, nu le-am vazut. Le aruncasera direct prin pasaj?
Sa nu uit. Pentru print-screen (si altele) - Light Alloy (un player mic). Cam butucanos la interfata si aspect, dar simplu si eficient.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sergabi28



Data înscrierii: 11/Ian/2007
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 314
Locație: Galati

MesajTrimis: Sâm 15 Apr 2006 22:49:50    Titlul subiectului: 20764

Filmul ,,EXPLOZIA" s-a turnat in Galati in anul 1971, dar acea epava, din cate stiu exista si acum in aval de Santierul naval.Nava se chema ,,POSSEIDON". Filmul a fost realizat dupa un fapt real petrecut cam prin anii 69-70.
**********
Intr-un alt film romanesc( nu-i stiu numele ca nu-l apucasem de la inceput...) turnat in anii 77 aparea la un moment dat un tramvai ,,Timis"-2.Actiunea se petrecea in zona numita ,,La ultimul leu", care este cea mai mare intersectie din oras: Bdul Siderurgistilor,B-dul Brailei, Str. Prelungirea Brailei si Str. Closca. Inainte era un santier acolo si de fapt asa era si actiunea filmului: cu si despre actiunea oamenilor muncii pe santierele Romaniei.
Un alt film in care aparea la Galati un ITB-V58 / V10, am vazut cand am facut Instructajul de Protectia Muncii la angajare( 1994-1995).Era vorba in acea secventa despre reguli de circulatie pietonala...ceva de genul acesta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
HORIA



Data înscrierii: 26/Apr/2006
Ultima vizita: 16/Aug/2023
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 28 Apr 2006 08:40:28    Titlul subiectului: 21578

cand s-au construit pasajele Obor si Muncii
tramvaiul mergea prin pasaj pe mijloc
Apoi a avut nu stiu ce destept ideea sa faca statii de metrou in pasaj in loc sa le faca sub pasaj si sa lase tramvaiul prin pasaj asa cum e prin Piata Victoriei.
Uitati-va la ' Angela merge mai departe' si veti vedea cartierul Uranus cu superbele strazi in panta si liniile de tramvai , mai ales cea care urca de la Arhivele statului pana la Monumentul pompierilor .

_________________
R.I.P. 20
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan71



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2019
Mesaje: 234
Locație: Bucuresti 3

MesajTrimis: Joi 04 Mai 2006 22:47:55    Titlul subiectului: 22314

În "Liceenii"(1986), pe la minutul 5:52 este o secvență în care Ionică și Mihai(Mihai Constantin și Ștefan Bănică Jr.) se grăbesc să traverseze intersecția de la Baba Novac, fiind opriți în ultimul moment de Socrate(Ion Caramitru). Imediat apare un troleibuz DAC 117 roșu, cu numărul de parc #70X7. Cifra X nu am deslușit exact ce este; cel mai probabil este însă vorba de #7017.
Mai mult ca sigur, X < 8(de la #7085 în sus troleibuzele erau la Nițu Vasile și nu circulau pe la Baba Novac).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bercenicity



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 17/Mai/2023
Mesaje: 553

MesajTrimis: Mar 30 Mai 2006 08:09:13    Titlul subiectului: 23941

Cotidianul, 2006-05-27 http://www.cotidianul.ro/index.php?id=5462&art=13169&cHash=323dc52b96
„Histoire d’amour“de cartier
Povestea „Marilenei de la P7“ este construita in jurul unor tipuri de personaje care prind de fiecare data. Andrei (Gabriel Huian) este un pusti dintr-un cartier bucurestean care face o pasiune pentru Marilena (Madalina Ghitescu), o prostituata plina de vino-n-coa’. Impreuna cu un prieten, amorezul fura un troleibuz pentru a-si impresiona femeia visurilor. „Mediumetrajul lui Nemescu este emotionant si amuzant in acelasi timp. Este un film OK, dar nu mi-a placut finalul“, marturiseste criticul Alex Leo Serban.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kaleun



Data înscrierii: 20/Dec/2005
Ultima vizita: 08/Mai/2023
Mesaje: 311
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 30 Mai 2006 20:24:24    Titlul subiectului: 24011

Filmul "Liceenii" a fost turnat in Titan, la Liceul Al I Cuza, MF3 pe vremea aceea. Fratele meu a fost elev acolo din 87-91, si eu din 98-02. Recunosc Intrarea profesorilor, avizierul din curte (e o forma deosebita, arata ca un radical de ordin 3 din x*y). Daca vrei, fac niste capturi din film si mergem si iti arat fiecare locatie.
Blocurile din film sunt pe Burdujeni sau Postavarului, iar internatul e al Liceului Saligni, pe Grigorescu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ciordescu



Data înscrierii: 02/Noi/2005
Ultima vizita: 07/Iul/2009
Mesaje: 143
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 31 Mai 2006 08:09:18    Titlul subiectului: 24069

eu am facut MF3 intre 96-00
filmul s-a turnat in MF3 si in blocul in care locuiesc eu, in spatele Policlinicii Titan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ratbmetrou



Data înscrierii: 01/Iul/2006
Ultima vizita: 25/Iul/2010
Mesaje: 175
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 06 Iul 2006 03:44:44    Titlul subiectului: 27050

Laughing Ati vazut "7 Seconds" cu Wesley Snipes, filmat la Bucuresti?
Intr-o secventa, tipu intra prin pasaj la Unirii si iese pe la Piata Victoriei Laughing unde rupe-n doua un tramvai de pe linia 32 GOL! Laughing
A fost trucaj sau contra unei sume consistente RATB a mai sacrificat un harb? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Vin 07 Iul 2006 10:54:22    Titlul subiectului: 27155

Acum cateva luni a fost pe B1 un film romanesc, alb negru, cu Gheorghe Viosu rol titular - interpreta un vatman acuzat ca ar fi ucis un om. Tot filmul este numai cu tramvaie, sunt acolo cateva scene magistrale, la Chirigiu, cu tramvaie care vin si pleaca pe Uranus sau spre Unirii. La un moment dat se vede parca pe unul linia 23.
Alta scena este cea cu un V2A la marginea unui lan de porumb, pe linia lui 29 - singura care se invecina cu campuri arabile spre Jilava. Tramvaiul merge cu ultima usa deschisa iar din lada cu sigurante se aude uruitul din interior.
Filmul merita vazut, poate il mai reiau astia de la B1
Alte filme cu imagini din bucuresti - si vehicule ITB care apar mai tot timpul: "Angela merge mai departe", "Buletin de Bucuresti", unul cu Toma Caragiu pe post de taximetrist.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Vin 07 Iul 2006 17:30:50    Titlul subiectului: 27179

Filmul se numeste "Cei care platesc cu viata".
Alte filme in care apar vehicule ITB sunt cele din seria B.D.
Un film in care apar tramvaie de epoca este "Domnisoara Aurica". De fapt cred ca este acelasi tramvai, un V09 fara remorca, dar vopsit complet in galben sau o culoare deschisa.
ManAndCat a scris:
Filmul se numeste "Cei care platesc cu viata".
Camil Petrescu avea alte preocupari decat tramvaiele, asa ca si filmele dupa operele sale n'au asemenea subiect, prea banal pentru unii cu capul in nori si preocupati de idealuri morale. Scuze de off-topic. Revenind, la film, se numeste "Sfarsitul Noptii", din 1982, singurul lucru comun cu cel de mai sus este actorul Gheorghe Visu. S'o gasi pe DVD ? Nu mi-e de tanti procuroarea, dar isi merita banii daca are atatea tramvaie in el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_buc



Data înscrierii: 04/Ian/2006
Ultima vizita: 12/Dec/2013
Mesaje: 279
Locație: Bucuresti 3 (Vitan)

MesajTrimis: Dum 09 Iul 2006 12:44:54    Titlul subiectului: 27280

Am si eu o idee: de ce nu pomenim si despre reclamele in care apar vehicule ale regiilor de transport?
De exemplu, de curand am vazut o reclama la nu stiu ce bere, in care apare un Daf al Ratbului. Culmea e ca in reclama autobuzul nu are o cabina separata pentru sofer. Stie cineva despre care autobuz e vorba?

_________________
Urasc vremurile astea Mad (si nu ma refer neaparat la oras...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DAF



Data înscrierii: 26/Mai/2006
Ultima vizita: 01/Dec/2007
Mesaje: 167
Locație: Bucuresti 2 (D-na Ghica)

MesajTrimis: Vin 14 Iul 2006 08:33:38    Titlul subiectului: 27399

Autobuzul din reclama la bere este #721. Autobuzele de pe linia 783 sunt singurele DAF-uri care nu au cabina la sofer.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Lun 17 Iul 2006 10:45:40    Titlul subiectului: 27811

Singurul film romanesc despre metrou (al nostru) a fost ‘Cale libera’ difuzat tot de TVR (acolo l-am vazut, o data sau de doua ori, nu mai stiu). Poate va fi si el reluat de vreo televiziune, chiar daca este despre ‘realizarili’.
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tom



Data înscrierii: 20/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Feb/2008
Mesaje: 604
Locație: Bucuresti; Iasi

MesajTrimis: Lun 17 Iul 2006 17:08:52    Titlul subiectului: 27848

In filmul documentar olandez "Het leven van Roemeense dictator Ceausescu", pe langa imaginile generos preluate de la TVR, apare si troleibuzul 5277 pe o strada inzapezita din Bucuresti. Troleibuzul mergea cu usile deschise si oameni pe scara. Pacat ca n'au filmat si tramvaiele V56 din Iasi cu calatori pe tampoane, inlusiv intre vagoane. Din pacate am sters filmul demult, fiind prost inregistrat si doar in limba lui Gullit. Evident, desi filmul are ca subiect viata lui Ceausescu, era prezentata mai mult viata poporului, inclusiv cozile si alte asemenea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Mie 19 Iul 2006 08:27:58    Titlul subiectului: 27959

Vehicule ITB apar si in filmul ‘In fiecare zi mi-e dor de tine’. Dupa repetitia din parc intrerupta de ploaie, Irina se suie intr-un IK4 cu nr #611 pe linia 249 (semana cu un 7 sau 1 stramb).
_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 19 Iul 2006 10:48:39    Titlul subiectului: 27982

Hmm... într-un IK4 cu numărul #611?
Un autobuz cu o viață extrem de zbuciumată acest #611... și supraviețuitor după masacrul acestor modele. În prezent e unde l-a fotografiat (parcă) digital_me... în Autobaza Nordului.



ik4__611__mini__1_844.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  49.05 kb
 Vizualizat:  de 42922 ori

ik4__611__mini__1_844.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Joi 20 Iul 2006 12:40:35    Titlul subiectului: 28140

Dr2005 a scris:
Hmm... într-un IK4 cu numărul #611?
Un autobuz cu o viață extrem de zbuciumată acest #611... și supraviețuitor după masacrul acestor modele. În prezent e unde l-a fotografiat (parcă) digital_me... în Autobaza Nordului.

Ce-mi arati tu e un autobuz revopsit. Ala din film nu avea dungi si avea sigla ITB cu cercul mare, sus-dreapta initialele intreprinderii iar jos-stanga numarul de parc. Daca ai posiblitatea sa revezi filmul sa studiezi cu atentie secventa cu pricina; hint: dupa ce repetitia trupei de dans este oprita de ploaie.
Sa revenim la filmele noastre minunate. In filmul “Nu vreau sa ma insor” (“Vreau sa ma insor” era titlul unei melodii cam detestate, pe care nu voia s-o interpreteze nimeni) apare un troleibuz TV2E in culorile originale – bordura albastra jos, alb la mijloc si albastru la ferestre – pe linia 83 la capatul de la Sos. Nordului.

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 1 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community