Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Campania electorala 2012 : Implicati-va!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Mie 16 Mai 2012 10:53:00    Titlul subiectului: Campania electorala 2012 : Implicati-va! 155689

Dupa cum stiti, a inceput deja campania electorala pentru alegerile locale din 10 iunie 2012.

Acum, odata la 4 ani, de voie, de nevoie, politicienii sunt nevoiti sa ne asculte si sa mimeze - macar - ca-i intereseaza problemele noastre.

Acum e momentul ca fiecare dintre noi sa ne implicam, e un moment prielnic, cersetorii de voturi sunt dispusi acum sa promita "diverse" pentru a fi cat mai siguri ca raman sau ajung la "ciolan".

Pe postuile locale din fiecare oras au loc in aceasta perioada diverse emisiuni in care candidatii vin sa se laude cu "realizarili" si sa ne toarne gogosile tipice cu ce vor face si vor drege.

Aveti ocazia sa sunati si sa adresati intrebari si propuneri, asa ca ... implicati-va! Aratati ca va pasa de orasul in care locuiti si, in particular, de transportul local!

Daca nu-i intrebam de "sanatate", "alesii" vor continua sa ne trateze ca pe o turma de votanti pe care ii poti "prosti" dupa bunul plac.

Acum aveti ocazia, haideti SA NE IMPLICAM !

Eu monitorize si inregistrez emisiunile electorale si apoi extrag din ele tot ce priveste subiectele de interes pentru mine si Buzau, intervin in emisiuni ori de cate ori am ocazia, faceti si voi la fel daca vreti ca macar sa incercam sa schimbam ceva!

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 02 Iun 2012 15:23:46    Titlul subiectului: 156133

bocalete face misto de clujeni. Asa bocalete, asa strategi de campanie: le promite troleibuze ZIU si autobuze naiba stie ce neam or fi cele care l-au inspirat pe autorul materialului de mai jos. Azi bocalete bantuia prin Manastur. Oameni cu bun simt, clujenii: in statie la Minerva, excluzand vreo doi tembeli (basca, pensionari) care s-au repezit sa-i pupe laba care i-a lovit peste traiul lor, lumea, in general, il ignora. Un mosulica mai guraliv striga dupa el ca a distrus tara. Ceva mai incolo, pe celalalt trotuar, niste tineri se fereau ca dracu' de tamaie de materialele propagandistice ce le erau oferite de copiii de mingi care slujeau flasneta basista. bocalete era vesel, probabil crezand ca, daca nu cad rosii si oua in capul lui, inseamna ca povestea de iubire cu ai sai concitadini mai are o sansa.


IMG_8397.JPG
 Descriere:
 Mărime fișier:  112.09 kb
 Vizualizat:  de 16113 ori

IMG_8397.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Volk



Data înscrierii: 03/Apr/2012
Ultima vizita: 19/Aug/2023
Mesaje: 66
Locație: (jud. CJ)

MesajTrimis: Sâm 02 Iun 2012 16:13:03    Titlul subiectului: 156134

Lasa ca promite Nicoara chestii mai bune. O programa electorala de -2 lei.
Promite numai aberatii ca sa prosteasca pe cei creduli. Oricum, toata campania celor de la USL e bazata pe "PDL ne-a saracit". Bineinteles ca cel mai usor este sa arunci cu noroi. Eu refuz sa cred ca PDL si-au taiat singuri craca doar de dragul de a o face. Nu aveau de unde sa dea si punct. Care ar fi fost interesul lor sa taie salariile si pensiile, stiind ca nu o sa mai aiba vreo sansa la ciolan la urmatoarele alegeri.
Si acum sa va prezint promisiunile de 2 lei care pe mine nu ma incalzesc cu absolut nimic:
- reamenajarea parcurilor existente - sa fim seriosi, au ramas doar parcuri de 25 de metri patrati, ce sa reamenajezi laele
- repararea trotuarelor - intr-adevar Clujul nu poate progresa fara trotuare de milioane de euro
- va fi bine pentru pensionari - o promisiune ambigua numai ca sa primeasca voturile lor
- amenajarea de parcari - fiti atenti, deci parcari, nu parkinguri. pai unde sa mai faci parcari ca orice bucata de asfalt s-a marcat deja, unde sa mai faci parcari
- colectare selectiva a gunoiului - asta deja exista in multe locuri, dar degeaba imi scormonesc eu in gunoi sa le pun separat, daca le arunca toate in aceeasi masina de gunoi...
- scaderea intervalului dintre cursele RATUC si introducerea de linii de noapte - cu care autobuze? Imi baga Saviem-urile inapoi, ca sa reduca intervalul? A explodat populatia Clujului in ultimii 5 ani si trebuie scazut intervalul? Despre linii de noapte, ce sa spun, ca in afara de Manastur, in restul cartierelor dupa 11 noaptea nu este nimeni pe strada.
- mansardarea caminelor studentesti pe motiv ca nu sunt destule locuri - la caminele UTCN din Marasti sunt sute de locuri disponibile si acum.

Singurul motiv pentru care Nicoara ar fi de votat este cel ca sunt si vor ramane la putere.

Lui Marius Nicoara ii puteti lasa mesaje pe site-ul sau, unde promite sa raspunda in cel mai scurt timp. Pe de alta parte sincer nici nu stiu ce sa-i cer, ceva care sa fie cat de cat sustenabil si sa nu imi raspunda gen "Iti multumesc pentru mesaj" sau mai stiu eu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 02 Iun 2012 18:04:15    Titlul subiectului: 156136

Iti spun eu un motiv pentru care bocalete trebuie aruncat la lada de gunoi a istoriei: a spus despre batranii acestei tari, la gramada, ca sunt nesimtiti. Pe mama mea a facut-o nesimtita pentru ca lua 16 milioane dupa 35 de ani de munca nenormata. Si i-a zis ca i se cuvin doar 9, pentru ca de atatia a muncit. Si asa a facut cu milioane de batrani. De aia, chiar promitandu-va marea cu sarea, trebuie sa-l scuipati intre ochi si sa-l trimiteti unde-i e locul: la naiba. Daca ce ti-am zis mai sus te lasa rece, atunci poate te afecteaza ca a plecat la Bucuresti sa macelareasca o tara-ntreaga, zicandu-va ca va lasa in loc un om pentru care pune mana in foc. Si v-a lasat un infractor.

Stai linistit, ca nici bocalete, nici altii nu vor face pentru sau impotriva transportului public ce povestesc ei acum in campanie. Vor face fie ce vor invata ca trebuie sa faca, fie ce ii trimit altii sa faca.

Afisul prezentat mai sus, insa, este o dovada in plus ca politicienii nu dau o para chioara pe noi, pentru ca, daca ar fi altfel, ar fi macar mai atenti ce prostii sunt asociate public de numele lor in timpul campaniei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 04 Iun 2012 10:48:07    Titlul subiectului: 156225

Nu puteau sa se documenteze putin cei care au facut afisul ala. Cum naiba au pus troleibuze ZIU pe afis? Nu este cineva cu mai mult creier in staful de campanie?
Trecand peste asta, cam ce a facut clasa politica pentru transportul in comun in ultimii 22 de ani? Nu ma refer la cazurile punctuale, ci pe media pe tara? Ar trebui boicotate alegerile, nimeni sa nu mearga la vot si sa vina alta clasa politica, dar nu mai dezvolt ca ma indepartez de topic.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AmiralAOV



Data înscrierii: 24/Iun/2007
Ultima vizita: 16/Iul/2019
Mesaje: 4345
Locație: Galati

MesajTrimis: Lun 04 Iun 2012 11:06:44    Titlul subiectului: 156229

Cel mai frumos este faptul ca la Cluj, conform posterului afisat, vor fi autobuze cu volanul pe dreapta. Desigur, vor circula pe contrasens, asa cum circula si politica romaneasca in raport cu celelalte politici din tarile europene. Deci, macar exista sinceritate... ZIU-ul marcheaza achizitia SH iar autobuzul cu volan pe dreapta, sinceritatea si interesele politice. Hai noroc si la mai mare...
_________________
http://transportlocalgalati.blogspot.com/ - mai multe info gasiti aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 22 Iun 2012 07:29:35    Titlul subiectului: 156660

A trecut o campanie electorala peste noi. Care sunt castigurile concrete pentru transportul in comun ? In Bucuresti primul lucru de care a vorbit primarul reales a fost despre ... autostrada suspendata. Punand cap la cap promisiunile electorale ale edililor, nu cred ca am vazut transportul in comun ca "punct central", ci mai mult ca nota de pasaj.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Acier



Data înscrierii: 15/Feb/2006
Ultima vizita: 11/Ian/2024
Mesaje: 364
Locație: Bucuresti 3 - Vitan

MesajTrimis: Dum 24 Iun 2012 15:06:27    Titlul subiectului: 156702

Transportul in comun in Bucuresti este vazut de autoritati ca un fel de jucarie pentru alegatori, altfel nu ar fi oferit gratuit.
Cata vreme pensionarii care nu produc altceva decat haos si agitatie polueaza transportul urban din interior, nu se poate face nimic. La ce foloseste sa plimbi batranii de colo colo, care e scopul? Vehiculele sunt pline iar salariatii justifica folosirea masinii proprietate ca un confort necesar. Despre asta nu va vorbi nimeni in nici o campanie, ar insemna sa spuna ca nu au nevoie de voturi.
Din totalul persoanelor cu drept de vot, doar un sfert merg si voteaza, si aia sunt 80% pensionari. Practic, primarii si functionarii publici sunt demnii reprezentanti ai lu' mamaie si tataie care nu sunt deranjati de caini, de mizerie, de masinile parcate aiurea, de zgomot, de nimic. Mamaie si tataie vor doar sa isi ia o painica, pastilutele si sa se plimbe cu nepoteii prin parc. Restul, sa fie ce'o fi. De ce nu se face masa critica in randul celor care pot schimba ceva? Pentru ca partidele ofera la votat reprezentanti pentru mamaie si tataie, adica "votati pe mamaie sau pe tataie" Punct.
Principiul e urmatorul: nu pot sa votez pe X, pentru ca nu a realizat nimic in viata. Y, Z si Q, au diplome, carti scrise, functii anterioare, relatii, pile, averi si influenta. Exact ca si in familia romaneasca, care numai familie nu e. Cine are banul, are si puterea, chiar daca face numai prostii, daca anunta o serbare cu trei mici si'o bere pe muzica lautareasca, are succesul garantat. Cand o sa apara si reprezentanti ai societatii in cantitate suficienta cat sa conteze, se va schimba ceva. Pana atunci, se vor face aerodroame la Bucur Obor, metrou Snagov-Ferentari, piste de biciclisti in scara blocului, rezervatie de broaste in Vitan, toate tampeniile si fantasmagoriile pot prinde viata mai devreme sau mai tarziu in acest oras trist si murdar, pe principiul "chelului tichie de margaritar ii lipseste"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 24 Iun 2012 18:10:34    Titlul subiectului: 156703

Cata vreme pensionarii care nu produc altceva decat haos si agitatie polueaza transportul urban din interior,
Asta-i tare de tot, uite unde e buba transportului in comun capitalist ! ( adica al capitalei ).
Din totalul persoanelor cu drept de vot, doar un sfert merg si voteaza
Asta-i alta afirmatie tare !
Cine nu voteaza --> rezulta de la sine ca este de acord cu cel ce iese in frunte !. Punct, fara replica. Stii cum ai formulat tu fraza asta ? Ce bine ar fi sa castig la loto - prono, dar nu joc ! Prima conditie sa poti iesi castigator este sa-ti cumperi bilet.
sunt 80% pensionari.
De unde stii ?
Multe afirmatii sunt blablabla.
Nu pensionarii "pun presiune" ( alta formulare bestiala preluata din fotbal ) pe ( geniala prepozitia "pe" ) transportul in comun, asa cum am mai spus, capitalist.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
vic



Data înscrierii: 26/Iun/2008
Ultima vizita: 17/Iul/2017
Mesaje: 37
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 25 Iun 2012 23:51:51    Titlul subiectului: 156761

Acier a scris:
Vehiculele sunt pline iar salariatii justifica folosirea masinii proprietate ca un confort necesar. Despre asta nu va vorbi nimeni in nici o campanie, ar insemna sa spuna ca nu au nevoie de voturi.
Foarte pertinenta aceasta remarca. Este un cerc vicios din care nu vom iesi prea curand. Realegerea "celui mai mare pensionar" la primaria damboviteana inseamna inca cel putin 4 ani de stagnare in dezvoltarea transportului public. Sunt curios in cate orase din Europa pensionarii au gratuitate la transport.
Eu prefer sa platesc pentru un serviciu, dar sa calatoresc in conditii decente, fara sa aud "incantatiile" coanei Safta sau filosofia valoroasa a vreunui boschetar sau schizofrenic (apropo, am facut recent o vizita didactica la spitalul 9, iar indivizii internati acolo sunt ok pe langa majoritatea boschetarilor si cersetorilor din RATB). De ce sa suport astfel de specimene in conditiile in care platesc un abonament, iar ei circula moca? Doar in Romania sau poate si in India sau Bangladesh, cei care fura sau "căpușează" au parte de conditii mai bune decat cei care chiar platesc pentru un serviciu.

Ma uitam la pozele cu liniile de tramvai reabilitate din Cluj. A aparut o prapastie imensa intre ce se intampla in vestul tarii in domeniul transportului public (Cluj, Oradea, Arad etc.) si Bucuresti. Erau cativa useri care criticau evolutia lucrarilor din Cluj. Fratilor, la voi in cateva luni s-a terminat de reabilitat o linie dubla de cativa km, iar aici se chinuie pe Bd. Liviu Rebreanu de aproape un an sa scoata (doar sa scoata!) liniile vechi, pe o portiune de putin peste 1 km, aceasta fiind de altfel singura lucrare de reabilitare a liniei de tramvai aflata in desfasurare.

Nu va exista prea curand in Bucuresti un primar pentru oameni, ci doar pentru el, apoi pentru apropiatii de partid, apoi pentru cumetri si alte rude, iar "vulgul" nu mai conteaza. Si, intr-un fel e expilcabil: daca onorabilii din primarie circula doar cu 4x4, de ce le-ar pasa de aglomeratia din tramvaie sau autobuze? Daca stai la casa iti mai pasa de amaratii aia care stau la bloc? Logic ca vor opta pentru constructia a n pasaje suspendate sau infundate (atat la figurat - subterane, cat si la propriu: Pipera se infunda intr-o strada cu o banda pe sens, iar Basarabul a paralizat zona Leu-Apaca).

A circulat la un moment dat pe internet un filmulet cu primarul din Vilnius, care trecea cu un TAB peste o masina parcata neregulamentar. Cand vom avea si la PMB un astfel de OM?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 26 Iun 2012 00:36:24    Titlul subiectului: 156762

In principiu de acord si cu tine, afara de ultima fraza.
Secventa e regizata si face parte din campania electorala a acelui primar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Dec 2012 16:56:02    Titlul subiectului: 161353

A trecut aproape o jumatate de an de la alegerile locale. S-a imbunatatit cat de cat transportul in comun in localitatile dumneavoastra ? Dar cel interurban ? Si-au respectat actualii politicieni promisiunile ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pmp



Data înscrierii: 07/Iul/2006
Ultima vizita: 31/Aug/2021
Mesaje: 256
Locație: Ilfov

MesajTrimis: Lun 31 Dec 2012 18:49:36    Titlul subiectului: 161356

Recunosc ca nu am urmarit campania electorala din Popesti. Nici nu am fost la vot.

Dupa schimbarea primarului au fost introduse autobuze RATB. Initial intorceau la Romprim (capat comun cu tramvaiul 11 si autobuzul 634). Am scris un email primariei cerand ca liniile sa fie prelungite pana la o statie de metrou (de ex Aparatorii Patriei sau Piata Sudului).

Am primit si un raspuns la aceasta solicitare, prin care eram anuntat ca mai multi au cerut acelasi lucru si se incearca realizarea lui.

Dupa 1 decembrie (aproximativ) traseele au fost prelungite pana la Piata Sudului.

Exista insa si un neajuns: probabil pentru a nu incurca maxi taxi prea mult, sau din lipsa fondurilor, traseele sunt cel putin ciudate: atat 402 cat si 414 parcurg, pe parcursul unui TUR complet de doua ori distanta P-ta Sudului - Romprim si doar o data Romprim - Popesti. Puteti consulta programul liniilor pe situl RATB, daca vreti sa intelegeti mai bine situatia de care vorbesc.

Partea pozitiva este ca dupa aceasta modificare cei cu maxi taxi au coborat pretul de la 3 la 2 lei (asa am inteles, eu nu m-am urcat in dube de ani de zile).

Personal sunt multumit de evolutia lucrurilor, dar se poate si mai bine. Daca maine ar fi alegeri as vota cu primarul actual, pentru aceasta schimbare. Sper ca liniile sa fie mentinute.

_________________
http://www.petitieonline.ro/petitie/sa_eliminam_maxi_taxi_urile_din_transportul_public_din_romania_-p28912051.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Cafeneaua Tramclub Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community