Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Infrastructura pentru troleibuze și tramvaie
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
virgilius



Data înscrierii: 21/Noi/2006
Ultima vizita: 18/Iun/2023
Mesaje: 316
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 23 Noi 2008 12:07:55    Titlul subiectului: 101535

Saturday,22 nov.2008,was the last day with trams in Constanta !!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
boy4ever



Data înscrierii: 31/Mar/2008
Ultima vizita: 22/Feb/2024
Mesaje: 355
Locație: Targu Jiu

MesajTrimis: Dum 23 Noi 2008 13:51:31    Titlul subiectului: 101540

Deci acum pe linia 101 circula autobuze? Are cineva vreo poza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 15/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 27 Dec 2008 20:32:35    Titlul subiectului: 103130

Am reprezentat la http://retele.tramclub.org/C/z/retea.html actuala retea de troleibuz din Constanta. Pe langa segmentele desenate acolo mai sunt ceva bucati de retea nefolosita altundeva prin oras?

Si o alta intrebare legata de traseul 49. In harta din Strassenbahn Atlas Romania 2004 el apare ca desprinzandu-se la circa 30 de grade din bd. Bratianu, undeva cam l o treime din distanta Dezrobirii si Palas CFR; apoi e trecut ca mergand pe str. Verde, facand apoi o usoara inflexiune dreapta si avand capat la Comat. Pe ce strada se desprindea din Bd. Bratianu - Razvan Voda sau Alba Iulia? Apoi mica inflexiune e cumva str. Nicolae Filimon? In fine, unde este mai exact capatul, pentru ca harta curenta listeaza acolo o strada numita 'Interioara 3'.



1.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  42.59 kb
 Vizualizat:  de 19663 ori

1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Sherifu



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 07/Ian/2020
Mesaje: 62
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 28 Dec 2008 17:34:48    Titlul subiectului: 103181

In afara de 48 si 48b mai este doar linia de retragere spre garajul, din cartierul Inel II, al troleibuzelor. Adica de la intersectia Bd. Bratianu cu Str. Dezrobirii merge pe strada Dezrobirii, in sensul spre Institutul de Marina, pana la intersectia cu Str. Eliberarii unde coteste la stanga mergand inca cateva sute de metri pana la garaj. (la aceasta intersectie --=Dezobirii cu Eliberarii=- dupa scoaterea liniei de tramvai 102 s-a creat un sens giratoriu). In rest, s-a ras toata reteaua, pt ca nu cumva sa incurce pe cineva...

Traseul lui 49, cand era troleibuz (iar dupa 2003 fiind autobuz probabil tot acelasi traseu il are, dar eu dupa scoaterea troleibuzelor am evitat cat posibil sa mai circul cu transportul in comun, efectiv imi fac greață aceste autobuze). Deci mergea pe Bd. Bratianu, trecea de intersectia numita "Big" sau "Podul de la butelii", si, exact cum este reprezentat pe harta, face dreapta la 30-40 de grade pe Str. Alba-Iulia, apoi iar dreapta la 90 de grade pe Str. Verde, apoi dreapta la 90 de grade pe Nicolae Filimon, mergea pe acest Nicolae Filimon circa 50-70-100 de metri, apoi stanga pe Str. Interioara 3 (sunt 4 strazi perpendiculare pe Nicolae Filimon, toate numindu-se Interioara 1, Interioara 2, Interioara 3, Interioara 4. Sunt numai strazi cu depozite si hale unele inca functionabile, altele in paragina). Dupa ce a facut stanga pe Interioara 3 merge circa 500-700-1000 de metri, apoi intorcand in loc. Pe placuța pe care scria traseul, figura scris capat de linie B.J.A.T.M. Acel Comat cred ca este fostul BJATM. Am trecut pe acolo de multe ori in ultimul timp, dar nu am fost atent cum se numai numesc cladirile sau societatile...de vechile intrerprinderi nici numai poate fi vorba, s-a distrus tot...cu asemenea conducatori era si de mirare sa nu se distruga...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Dum 09 Aug 2009 07:24:20    Titlul subiectului: 115130

http://www.adevarul.ro/articole/constanta-autorizatiile-de-transport-si-desfiintarea-liniilor-de-tramvai-pe-masa-consilierilor-locali.html

"Constanta: Autorizațiile de transport și desființarea liniilor de tramvai, pe masa consilierilor locali
Autor: Emilia Sava
Data: 22 iul 2009

Edilii orașului se întrunesc, mâine (n.m.: deci pe 23.07.2009), de la ora 12.00 la hotelul Mamaia pentru a vota proiectele de hotărâre aflate pe ordinea de zi printre care și amplasarea unui bust în memoria fostului parlamentar Corneliu Dida.

Consilierii locali sunt cei care votează proiectele pentru oraș Iată ordinea de zi a ședinței de Consiliu Local Municipal Constanța:

În conformitate cu prevederile articolului 39 alin. 1 din Legea nr. 215/2001 privind administrația publică locală, republicată, se convoacă Consiliul local al municipiului Constanța în ședință ordinară 23 iulie 2009, orele 1200, la Complex Hotelier Mamaia, stațiunea Mamaia cu următoarea ordine de zi:

[ . . . . . . ]

2. Proiect de hotărâre privind completarea Hotărârii nr.17/25.01.2008 privind Programul de ranforsare si reparare a tramei stradale, dezafectarea a 25 de km de linie dublă de tramvai si transformarea acesteia in carosabil auto si a incintelor institutiilor de invătământ si cultură din municipiul Constanța;
inițiator: primar Radu Ștefan Mazăre

3. Proiect de hotărâre privind modificarea HCLM 82/27.02.2008 privind aprobarea Regulamentului de acordare a autorizaților de transport in domeniul serviciilor de transport public local in municipiul Constanța ;
inițiator: primar Radu Ștefan Mazăre
"

Asta daca va mai faceati iluzii in privinta intentiilor primarului.

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Vin 30 Apr 2010 11:08:40    Titlul subiectului: 126440

http://www.adevarul.ro/locale/constanta/Constanta-_Mazare_petrece_1_Mai_pe_litoralul_romanesc_0_252575191.html

Se inaugureaza "marea realizare" a legumei-primar:

"Constanța: Mazăre petrece 1 Mai pe litoralul românesc

Ioana Popa

Joi 29 apr 2010

Constanța
Edilul spune că vremea este tocmai bună pentru a se da cu zmeul

Cunoscut fiind ca un mare pasionat de sporturi extreme, anul acesta, edilul Constanței a consultat prognoza meteo înainte de a-și face planuri pentru minivacanța de 1 Mai.

„Vântul este bun, așa că de 1 Mai am să mă dau cu zmeul, iar noaptea am să verific starea cluburilor din Mamaia“, a declarat Radu Mazăre. Datoria îl cheamă. Primarul va fi prezent mâine la inaugurarea podului din Km 4-5, care va fi dat circulației auto după dezafectarea liniilor de tramvai.
"

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 26 Feb 2011 16:22:29    Titlul subiectului: 4216 140480

De ce a fost desființat sensul dublu al troleibuzului pe Mircea cel Bătrân? A existat sens dublu de circulație pentru troleibuze pe Str. Răscoalei 1907? Pe la mijlocul aniilor '90 a existat o linie de troleibuz care venea de pe Str. 1907 și făcea stânga pe Republicii către Str. Mircea cel Bătrân/plajă. Ce indicativ purta? 43B?

Nu stiu sa fi existat un 43B în anii '90. 43B întorcea în anii '90 la intresecția Str. Răscoala 1907 cu Bd. Ferdinand I?
Acel 43B pe care l-am prins eu in anii '90 intorcea langa Brotacei la intersectie str. Cismelei cu str. Dobrila Eugeniu, adica la marginea cartierului Tomis Nord. Nu mai mergea pana la Ciresica la capatul normal de linie al lui 42 si 43.

_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 26 Feb 2011 22:28:13    Titlul subiectului: 140487

Au fost doua linii de troleibuz care o luau la stanga cand ieseau de pe 1907: 45 si 50. Asta a fost in perioada anterioara anului 2002. Pe 45 circulau si DAC 112 EM
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sherifu



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 07/Ian/2020
Mesaje: 62
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 27 Feb 2011 04:11:50    Titlul subiectului: 140490

De pe Rascoalei faceau stanga pe Republicii spre strada Mircea. Si da, exact cum a spus si OAB, erau doua linii 45 si 50. Insa asta se intampla prin anii '80, din cate stiu eu. In anii '90 deja Mircea nu mai avea dublu sens de troleibuz iar linia 45 avea alt traseu...Tomis Nord-Patinoar.
Dar despre macazul de la Piata Unirii, adica intersectie 1907 cu Republicii, imi aduc aminte in anii '90. Poate linia 50 facea stanga acolo.


Ultima modificare efectuată de către Sherifu la Dum 27 Feb 2011 04:34:50, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrM



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 16/Mar/2024
Mesaje: 1023
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Feb 2011 05:00:22    Titlul subiectului: 140496

Curiozitate: de ce la Constanța macazele troleibuzelor erau montate fix în dreptul dresprinderii celor 2 fire de circulație și nu mai înainte, adică precum în București unde de exempli dacă e o porțiune unde o linie de troleibuze merge înainte, iar celalată face la dreapta macazul este montat la vreo 50 m înainte, astfel încât dacă unul dintre cele troleibuze trebuie să aștepte de exemplu la semafor să nu-l încurce pe celălat.
_________________
I love Swiss stuff.
Ștefan tel. 0720.930.536 h 10.00-23.00 Fără beep-uri! (SMS da).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Sherifu



Data înscrierii: 25/Feb/2008
Ultima vizita: 07/Ian/2020
Mesaje: 62
Locație: Constanta

MesajTrimis: Dum 27 Feb 2011 05:04:51    Titlul subiectului: 140497

E posibil in unele cazuri sa fi fost asa cum spui tu. Dar in mare parte erau montate cu ceva metri inainte de curba. Macazul pe care il vezi in poza cu #418 de pe topicul de "Troleibuze" pare ca face asa cum spui tu. Insa nu e adevarat. Acolo este statia din dreptul Institutului de Proiectari. Iar troleibuzele mergeau drept dupa acel macaz inca 50-70 de metri in linie dreapta pe linii despartite pana la semaforul prezentat in poza a2a, unde ambele faceau la dreapta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 27 Feb 2011 09:56:54    Titlul subiectului: 140499

Am trecut ieri prin Constanta. Pe Bulevardul I.C. Bratianu toata reteaua de troleibuz a fost data jos, nu mai sunt decat cateva console ratacite, dupa intersectia cu str. Cumpenei care ne aduc aminte ca acolo candva, au fost troleibuze. In rest MAZ-uri, vazute de unii ca un progres in transportul in comun.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Ghita



Data înscrierii: 27/Oct/2005
Ultima vizita: 18/Oct/2023
Mesaje: 6225
Locație: Popesti-Leordeni, Buzau

MesajTrimis: Lun 09 Mai 2011 08:41:21    Titlul subiectului: 143412

http://www.adevarul.ro/locale/constanta/Doua_linii_de_autobuz_vor_fi_deviate_in_Constanta_timp_de_doua_saptamani_0_476952426.html

Cretinul isi duce planul la indeplinire...

"9 mai 2011

Autor: Roxana Glăvan

Regia Autonomă de Transport în Comun (RATC) din Constanța a mutat temporar stația autobuzelor 101 și 101 C din zona Gării, de astăzi, pentru că se scot șinele de tramvai din zona Gării.

Stația de la Gară a autobuzelor 101 și 101 C va fi mutată, timp de două săptămâni, pe Bulevardul 1 Mai. „Scoatem șinele de tramvai și asfaltăm în zonă. Sperăm ca în 10 zile, maximum două săptămâni să finalizăm lucrările și să mutăm stația înapoi la gară", a spus Dumitru Coicu, directorul RATC Constanța."

_________________
Harta traseelor autobuzelor Transbus Buzau.
http://harti.tramclub.org/buzau-apr13.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 11/Mar/2024
Mesaje: 9816
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Sep 2012 08:01:29    Titlul subiectului: 159084

Nu prea mai este nimic in Constanta care sa aduca aminte ca a fost tramvai. Nici in zona garii nici macar in zona pe unde era linia 104. Nu stiu daca a circulat vreodata tramvai pe acolo, dar liniile au rezistat destul de mult timp. Acum totul este asfaltat. Care a fost "avantajul" desfiintarii liniei pe Sos. Mangaliei de exemplu ? Pai banda 1 a devenit parcare, chiar daca in unele locuri au luat din trotuar, la fel ca in Bucuresti. E drept nu mai este "dezastrul" din urma cu cativ ani cand efectiv riscai sa iti rupi masina pe acolo.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Vin 21 Sep 2012 20:19:46    Titlul subiectului: 159155

In mare parte din Zona Industriala mai exista linie de tramvai neacoperita cu asfalt.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aditu



Data înscrierii: 19/Mar/2009
Ultima vizita: 09/Mai/2014
Mesaje: 34
Locație: Constanta

MesajTrimis: Sâm 27 Oct 2012 14:09:47    Titlul subiectului: 159995

Cand linia tramvaiului 104 a fost scoasa am facut niste poze.Muncitorii nu au fost deloc deranjati,ba chiar m-au rugat ca sa postez undeva acele poze sau eventual sa le trimit la cei de la UE ca sa vada si ei cum la Constanta se demonteaza o linie de tramvai nou nouta care,ATENTIE,nu avea strop de rugina pe dale(ele avand inca vopseaua intacta pe ele).No more comments.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalind18



Data înscrierii: 29/Iul/2019
Ultima vizita: 14/Mar/2024
Mesaje: 195
Locație: Botosani, Iasi

MesajTrimis: Mie 28 Iun 2023 15:08:42    Titlul subiectului: 216451

Legat de bucla fostului 104, din satelit pare ca linia 3 permitea intrarea pe contrasens nu prea fiind logic sau era o linie infundata?
Pentru un traseu asa scurt nu cred ca ar fi fost nevoie de mai mult de o linie.



Untitled.png
 Descriere:
 Mărime fișier:  1.71 MB
 Vizualizat:  de 1043 ori

Untitled.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CONSTANȚA Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community