Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Aplicatii mobile pentru comanda taxi

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
TudorIliescu



Data înscrierii: 12/Oct/2011
Ultima vizita: 22/Mai/2014
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 19 Dec 2012 10:57:41    Titlul subiectului: Aplicatii mobile pentru comanda taxi 161077

Cine folosește vreo aplicație mobilă pentru chemat taxiul? Văd că au apărut cîteva și par să fie foarte bune: Clever, Star, Taxi Beet etc.

Eu le-am folosit și mi s-au părut utile și comode. Opinii?

_________________
Responsabil Dezvoltare www.transporturban.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 30 Mar 2019 19:09:00    Titlul subiectului: 199801

Eu folosesc Clever, mai ales cand am drum la aeroport. Sunt foarte multumit. Chem, prin aplicatie un taxi, la mai putin de doua minute, taxiul apare in fata casei.
La un moment dat, unul din taximetristi locuieste la numai cateva case de mine.

Acum, apicatia are un mic Upgrate. Se numeste CleverGo. Nu o folosesc numai taximetristii. De exemplu, ultima oara cand am fost la aeroport a venit un sofer inmatriculat in Arges (gen Uber). Mi-a spus ca este pe CleverGo, ca tariful este ca la taxi, ca o sa primesc factura pe mail Exact asa a si fost.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 18 Apr 2019 07:39:55    Titlul subiectului: 200347

Pozitia celor de la Clever, referitor la protestul taximetristilor de ieri, din capitala (Piata Victoriei), o puteti citi, aici.

Citat:
CLEVER DESPRE PROTESTUL TAXIMETRIȘTILOR:
Fără o reglementare pentru aplicațiile de transport, vom avea doar un monopol


latforma de ridesharing Clever a transmis, miercuri, referitor la protestul taximetriștilor, că, fără o reglementare pentru aplicațiile de transport, va există un monopol al dispeceratelor, iar acțiunile Confederației Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România (COTAR) și solicitarea de a elimina de pe piață aplicațiile arată "frica de avans tehnologic".

COTAR organizează, miercuri, în Piața Victoriei, un protest împotriva Ordonanței de Urgență "pentru menținerea pirateriei", în contextul în care a acuzat patformele de ridesharing precum Clever și Uber că ar funcționa ilegal.

Clever a anunțat că apreciază că actualul executiv face eforturi pentru a elimina pirateria și transportul ilegal, iar Ordonanța de urgență publicată marți, în Monitorul Oficial nr. 289, este un exemplu în acest sens.

"Vicepremierul Daniel Suciu și Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, ne-au transmis că doresc reglementarea aplicațiilor pentru cele 2,5 milioane de români care le folosesc în fiecare zi. Obiectivul principal este acela de a crea o concurență loială pe piața din România. Fără o reglementare pentru aplicațiile de transport, vom avea doar un monopol al dispeceratelor, o soluție care s-a dovedit a fi ineficientă pentru milioanele de cetățeni", se arată în comunicat.

În plus, Clever atrage atenția că toate acțiunile COTAR și solicitarea de a elimina de pe piață aplicațiile arată o teamă de avans tehnologic, de modernizare și de concurență, din nevoia de a conserva "un sistem monopolist care ignoră complet nevoile pasagerilor".

În plus, reprezentanții Clever consideră că aceste patronate nu se gândesc nici la binele pasagerilor, nici la cel al șoferilor de taxi, pentru că în acest moment "mai mult de 70% dintre șoferii de taxi folosesc aplicațiile pentru a prelua comenzi".

Clever a subliniat că are un parteneriat pe termen lung cu taximetriștii.

"Obiectivul nostru este crearea unei concurențe loiale pe piață între diferite forme de transport, totul în beneficiul acelora care au nevoie de soluții și alternative civilizate de transport. Liberalizarea licențelor de taxi, încurajarea aplicațiilor și a serviciilor de transport alternativ reprezintă o garanție pentru accesul la cele mai bune servicii", se arată în comunicat.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 25 Mai 2019 16:04:46    Titlul subiectului: 200924

Desi, in urma OUG, aplicatia de taxi, nclusiv Clever, este interzisa, reclamele cu Clever inca mai sunt la intrarea in metrou, la statia Piata Unirii 2.


Bucuresti, 24 mai 001.jpg
 Descriere:
 Mărime fișier:  94.56 kb
 Vizualizat:  de 6699 ori

Bucuresti, 24 mai 001.jpg



_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 06 Aug 2019 08:41:41    Titlul subiectului: 201972

O perioada de timp au fost probleme cu aplicatia Clever, in sensul ca dadea erori. La mine aparea un mesaj de eroare, ceva de genul „incompatibilitate cu Google Play”. De vreo cateva zile vad ca si-a revenit la normal Clever-ul.

Acum pun si o intrebare, pentru cei care folosesc mai des decat mine aplicatiile pentru taxi. Care este mai buna, Clever sau Star Taxi ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Dec 2019 09:13:38    Titlul subiectului: 204385

Nicusor Dan a castigat procesul impotriva hotararii primariei Bucurestiului, care interzicea apelarea taximetristilor prin intermediul aplicatiilor. Acum, sincer, nimeni nu respecta acea hotarare a PMB. De fiecare data, eu folosesc Clever pentru a chema taxiul.
Dar, sigur, Nicusor Dan (zis si ND) isi face reclama. Articolul se gaseste aici.

Citat:
Nicușor Dan a câștigat procesul cu PMB pentru utilizarea aplicațiilor de taxi

Deputatul de București Nicușor Dan, desemnat candidat al USR București pentru Primăria Capitalei, a afirmat că a câștigat în instanță procesul împotriva unei hotărâri a Consiliului General prin care taximetriștii puteau fi contactați doar prin telefon și stație.

"În decembrie 2017, Firea propunea și Consiliul General vota un regulament prin care taximetriștii puteau fi contactați doar prin telefon și stație, fiind amendați dacă erau contactați prin aplicațiile inteligente (de exemplu Star Taxi). Ne duceam înapoi cu 10 ani. În 3 ianuarie 2018, am depus acțiunea la Tribunalul București împotriva hotărârii. Săptămâna trecută, Curtea de Apel București mi-a admis acțiunea și a suspendat hotărârea Consiliului General. Decizia este definitivă", a scris el pe Facebook.
Nicușor Dan consideră că o astfel de hotărâre era împotriva intenției de a transforma Bucureștiul într-un 'smart city'.

"Cât tupeu să spui că vrei să faci din București un smart city și să trimiți taximetria la telefon și stație. Din fericire, peste 6 luni putem schimba administrația Firea la vot. De aceea continui să mă implic și merg înainte pentru București 100%", a mai scris Nicușor Dan

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 28 Feb 2024 09:40:43    Titlul subiectului: 218419

Clever a devenit istorie de cativa ani, dar este cealalta aplicatie, Star Taxi, de care sunt multumit. In prezent folosesc taxiul, doar cand ma duc la aeroportul Henri Coanda (in rest folosesc aplicatiile de ride&sharing).
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Taxiuri Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community