Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Controlorii STB (RATB). Pro si contra
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stfp



Data înscrierii: 24/Oct/2005
Ultima vizita: 22/Mar/2024
Mesaje: 1759
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Mie 06 Feb 2013 22:35:18    Titlul subiectului: 162499

Adica o ineficienta teribila... deci avem 335 controlori si in medie 384 de amenzi pe zi, deci ceva mai mult de o amenda pe zi, de controlor...

Sigur ca nu lucreaza toti odata, sigur ca nu lucreaza 7 zile din 7, dar ineficienta ramane.. sunt foarte putine amenzi date!

Conform datelor de pe site-ul RATB, de la Statistici, ar fi 2.1 milioane de calatorii pe zi... deci sa zicem 400 de amenzi la 2 milioane de calatorii sunt doar 0.02%, infim fata de rata reala a calatoriilor frauduloase, probabil de o mie de ori mai mare, spre 20%.

Sau un alt punct de vedere: La 3 milioane si jumatate de lei colectati pe an, s-au cheltuit dintr-un foc 7 milioane (vezi mai sus) doar pentru dispozitivele de verificat. Adica cat se strange in 2 ani s-a cheltuit doar pe smartphones!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2013 08:39:20    Titlul subiectului: 162510

stfp a scris:
Adica o ineficienta teribila... deci avem 335 controlori si in medie 384 de amenzi pe zi, deci ceva mai mult de o amenda pe zi, de controlor...

Sigur ca nu lucreaza toti odata, sigur ca nu lucreaza 7 zile din 7, dar ineficienta ramane.. sunt foarte putine amenzi date!

Astea-s amenzile inregistrate, a caror evidenta reala exista, adica cele pentru care s-au scris procese-verbale, s-au incasat bani si s-au eliberat chitante... Pentru ca mai exista si amenzile neachitate, dar si "amenzile" achitate fara proces-verbal, direct la guzganul cu smartphone... Si cunosc destule cazuri, am fost martor fara voie... Nu multe, dar destule...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2013 22:45:42    Titlul subiectului: 162531

Există o anumită categorie de călători care primește amenzi. Este vorba de acei pasageri civilizați, bine-crescuți, dar neglijenți sau imprudenți. Pe aceștia îi atacă cu predilecție ”controlorii de buzunare”, fiindcă nu opun rezistență în momentul legitimării. Ceilalți - golanii, interlopii, boschetarii și alte categorii pe care nu le pot menționa ca să nu fiu acuzat de rasism - se ”descurcă” de minune, reușind să scape fără excepție de amendă.
Aceasta se întâmplă deoarece controlorii nu au o autoritate reală asupra călătorilor, ei neavând dreptul legal de a-i reține efectiv. Doar cei mai politicoși se supun, spre a nu risca un scandal în public. Normal ar trebui să fie însoțiți de polițiști sau jandarmi, dar și în aceste cazuri ei s-au ferit și n-au dat amenzi indivizilor periculoși, deoarece știau că se vor răzbuna pe ei când îi vor prinde singuri.
Situația în general e destul de gravă, RATB-ul e o ”gaură neagră” întreținută politic. Nu se știe cât va mai continua așa, sperăm să se implementeze sistemul de control la urcarea în vehicule și să se reducă subvențiile.

_________________
Albumul meu de fotografii, aici:
http://www.panoramio.com/user/5989097
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi 07 Feb 2013 23:12:38    Titlul subiectului: 162532

Au mai facut in ultimul timp razii, impreuna cu jandarmii pe mijloacele de transport in comun ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Vin 08 Feb 2013 02:11:34    Titlul subiectului: 162534

Aventurierul a scris:
Normal ar trebui să fie însoțiți de polițiști sau jandarmi, dar și în aceste cazuri ei s-au ferit și n-au dat amenzi indivizilor periculoși, deoarece știau că se vor răzbuna pe ei când îi vor prinde singuri.

Ar trebui sa existe practica de la Ploiesti. Autobuzele oprite in statie, la fiecare usa sa se urce un controlor, sa verifice fulger tot ce misca atat cat timp autobuzul stationeaza, iar cine e gasit in neregula, poftit jos. Atentie, am zis poftit jos, controlorul te pofteste sa cobori si cu cat prelungesti impotrivirea, cu atat risti mai mult sa-ti pui in cap tot autobuzul, avand in vedere ca ii tii pe loc si pe ceilalti calatori... Si la coborare sa te astepte duba si baietii cu berete albastre, care din cate am inteles nu prea stiu de joaca... Sa vedeti civilizare apoi...

P.S.: M-am convins, desi stiam de mai demult: fara civilizare cu forta si fara sa semeni frica, nu culegi roade si nu reusesti sa ridici tara asta acolo unde ar trebui sa fie...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Trix



Data înscrierii: 02/Aug/2006
Ultima vizita: 04/Noi/2020
Mesaje: 1194

MesajTrimis: Vin 08 Feb 2013 15:27:22    Titlul subiectului: 162543

Dar nu inteleg, deci afirmi ca intr'o tara care se pretinde libera, trebuie sa iei cu forta orice cetatean care se impotriveste practicilor de rahat ale unor golani investiti cu calitatea de controlor?
Ai idee de cate ori am luat pe buna dreptate apararea unor oameni care au avut ghinionul de a nu ajunge la un validator functional inainte sa vina jmekerii cu legitimatie RATB/RATP &c? Si ca de fiecare data chiar daca eu sau "victima" lor avea dreptate trebuia s'o dau duma romanes sau sa scot telefonul sa sun pe un sef de-al lor ca sa auda cum isi fac ei meseria si in momentul ala uitau si ca sunt controlori?
Sau odata am luat apararea unui coleg care cumpara seturi de bilete si a nimerit odata ca biletul cumparat cu 3 luni in urma expirase de doua zile si vai ce scandal a fost. Pana la urma, dupa ce am zis doua cuvinte si nu urate intr'o limba din asta "internationala", un individ din spate de o etnie din asta "internationala" i-a dat biletul lui zicand: "ia ba biletul meu, ca eu cobor". Controlorului a inceput sa-i scada tupeul pana la zero.
Sau alta data cand s'au luat de-o fata tot dintr'un motiv de bilet compostat nu stiu cum si un coleg de-al ei s'a luat la bataie cu ei si tragea el de ei sa coboare sa mearga la politie?
Astia sunt oamenii pe care vrei sa-i protejezi cu "berete albastre"?

Nu am niciun fel de intelegere pentru cei care calatoresc fraudulos in mod voit, dar din moment ce mijloacele de transport sunt supravegheate video, ai inregistrarea lui, l-ai ars, nu trebuie sa chemi berete albastre. Unde este cazul de violenta, sa intervina autoritatile, dar nu la modul asta. Asa mai bine din moment ce RATB e in subordinea Primariei, sa vina Politia Comunitara sa faca control de bilete.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 08 Feb 2013 15:33:29    Titlul subiectului: 162544

Sunt si abuzuri din partea controlorilor, de acord, dar sunt si calatori care incalca legea si ii agreseaza pe controlori. Cel mai bine ar fi sa se infiinteze un fel de politie a RATB-ului.

Acum, nu stiu ce drept oferit prin lege au controlorii RATB sa te duca la sectia de politie ? Sau care este legea care spune ca trebuie sa te legitimezi controlorilor ? In baza carei legi sau reglementari actioneaza controlorii ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kaustik



Data înscrierii: 11/Noi/2008
Ultima vizita: 03/Mar/2024
Mesaje: 766
Locație: Ploiesti; Bucuresti; Braila

MesajTrimis: Vin 08 Feb 2013 17:53:09    Titlul subiectului: 162548

Trix a scris:
Dar nu inteleg, deci afirmi ca intr'o tara care se pretinde libera, trebuie sa iei cu forta orice cetatean care se impotriveste practicilor de rahat ale unor golani investiti cu calitatea de controlor?
Ai idee de cate ori am luat pe buna dreptate apararea unor oameni care au avut ghinionul de a nu ajunge la un validator functional inainte sa vina jmekerii cu legitimatie RATB/RATP &c?

Negresit, m-ai inteles gresit. N-am pretins ca guzganii de la control ar fi usi de biserica si am asistat si eu la randu-mi la fraude si abuzuri si am luat si eu la randu-mi apararea victimelor. Exista deasemenea si impotriva lor cai de atac, exista deasemenea si solutii pentru rezolvarea problemelor legate de imposibilitatea validarii la un moment dat a calatoriei. Problema este ca nu exista spirit civic si initiativa deciziei, de vreme ce nu exista frica de lege. Frica de lege ar trebui sa insufle siguranta in ambele tabere (controlori si cetateni deopotriva) ca, in momentul in care sunt indreptatiti in anumite situatii, pot semnala si solutiona abuzurile, ori unii, ori ceilalti. Vorba aceea, daca esti om de isprava, n-ai a te teme de represaliile legii. Iar libertatea este o notiune relativa, iarasi, negresit, prost inteleasa...

_________________
"O tara dezvoltata nu este una unde saracii pot merge cu masina, ci una unde bogatii folosesc transportul public." E.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 24 Aug 2013 20:00:51    Titlul subiectului: 166643

Zilele trecute am observat un comportament ciudat al controlorilor care sunt in statia Laromet, sensul spre Gara de Nord. Mai exact, Miercuri 21.08.2013 in jurul orei 16 fiind intr-un troliebuz al liniei 97 ajung in statie, usile se deschid si controlorii urca in troleibuz comuta validatoarele pe modul "Control" apoi imediat pe modul "Validare" si coboara. In ziua urmatoare ma aflam in troleibuz tot cam pe la aceeasi ora, ajung in statia Laromet unde se aflau aceeasi 2 controlori care, de aceasta data, stateau la umbra si urmareau ceva foarte interesant pe smartfonul unuia dintre ei.

Intrebarea este cum, dovedesc controlorii ca si-au facut treaba? Ii urmareste cineva ca-si fac treaba, de exemplu ma gandesc ca poate unii din controlori ar putea la o adica sa stea in mall sau in parc sau oriunde alt undeva pe perioada programului de lucru si totusi sa-si primeasca salariul.

_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 24 Aug 2013 21:37:10    Titlul subiectului: 166644

Acelasi lucru l-am observat si eu in 104 prin zona Pietei Hurmuzachi.
Controlorii dovedesc ca si-au facut treaba pentru ca apare pe validor "CONTROL" si apoi "VALIDARE".
Nu au incasat nici o amenda ? Inseamna ca toata lumea valideaza Smile Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
HORIA



Data înscrierii: 26/Apr/2006
Ultima vizita: 16/Aug/2023
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 26 Aug 2013 12:00:21    Titlul subiectului: 166662

De multe ori, spre sfarsitul programului, isi intensifica activitatea si se roaga de calatori sa le dea carduri sa le verifice ca sa aiba si ei activitate in ziua aia... Probabil ca au si ei o norma de control. Am impresia ca verificarea activitatii lor lasa de dorit. Candva exista un corp de control care, la sesizari sau reclamatii, plecau pe teren la capete de linii sau in alte locuri pentru a verifica. Nu stiu daca mai exista asa ceva. Oricum, ar fi bine ca fiecare cetatean care sesizeaza ceva in neregula sa reclame imediat si cu date concrete, pentru ca un sofer mi-a spus ca ii afecteaza destul de mult sesizarile sau reclamatiile, acestea fiind contabilizate. Deci nu ezitati sa reclamati de cate ori este nevoie, macar sa se stie ca opinia publica nu doarme.
_________________
R.I.P. 20
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
HORIA



Data înscrierii: 26/Apr/2006
Ultima vizita: 16/Aug/2023
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 10 Sep 2013 09:39:11    Titlul subiectului: CONTROLORI IN ACTIUNE 166991

In timpul serviciului.
_________________
R.I.P. 20
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
teddyuskin



Data înscrierii: 17/Iun/2011
Ultima vizita: 15/Mai/2022
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti 1 (Pod Constanta)

MesajTrimis: Lun 04 Noi 2013 18:27:55    Titlul subiectului: 168560

Salut, exista vreo interdictie de a filma in mijloacele de transport ale RATB-ului? Am un prieten care tocmai mi-a povestit o intamplare destul de bizara ce i s-a intamplat astazi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 04 Noi 2013 21:01:36    Titlul subiectului: 168561

Ma exact, ce a patit ? A avut niste "meciuri" cu controlorii RATB ?
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teddyuskin



Data înscrierii: 17/Iun/2011
Ultima vizita: 15/Mai/2022
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti 1 (Pod Constanta)

MesajTrimis: Lun 04 Noi 2013 22:50:38    Titlul subiectului: 168566

Mi-a povestit cum ca s-au urcat cinci controlori in autobuz (linia 301, ora aproximativa 17:30) si ca au sechestrat o persoana care n-avea bilet, asa ca el si-a scos telefonul ca sa filmeze faza pentru a face o plangere. Dupa cateva minute, a fost fazut si toti controlorii au sarit pe el: ca-l amendeaza, ca sa stearga filmuletul, ca sa-i dea buletinul etc. Dupa ce sterge filmuletul, le da buletinul si este plimbat pana la capatul liniei, este pus sa plateasca o amenda de 50 de lei (pe motiv ca a filmat; el are abonament pe toate liniile). El le zice: n-am bani la mine, trebuie sa ma duc acasa ca sa ii iau. Pe drum spre casa lui ii intraba: acceptati bani mai marunti? Ei accepta. Cand ajung la el acasa, scoate 5 saci cu monezi de 10 bani si ii tranteste in fata lor. Controlorii n-au fost multumiti si l-au amenintat ca le face cazier, la care el le raspunde: eu v-am dat banii, luati-i sau va dau in judecata. Controlorii au plecat nervosi.

Desi de cand il cunosc pe acest prieten mi-a spus numai adevarul, mi se pare putin trasa de par ultima parte, dar cine stie, poate fi adevarata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 04 Noi 2013 23:15:14    Titlul subiectului: 168568

Pe ce baza legala, controlorii pot cere buletinul ? Controlorii RATB sunt si politisti ? Din cate stiu, doar organele de politie pot cere buletinul.
O faza similara a fost pe data de 2 noiembrie, tot in 301, niste controlori au vrut sa legitimeze o calatoare. Aceasta a refuzat, asa ca au chemat la telefon politia, spunand ca au un calatoare recalcitranta. Controlorul ii spunea ca acum o sa plateasca si amenda pentru nelegitimare.
Dar, inca o data, pe ce baza legala un controlor poate sa iti ceara buletinul ? E si politist cumva ?

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teddyuskin



Data înscrierii: 17/Iun/2011
Ultima vizita: 15/Mai/2022
Mesaje: 12
Locație: Bucuresti 1 (Pod Constanta)

MesajTrimis: Lun 04 Noi 2013 23:41:07    Titlul subiectului: 168571

Eu i-am sugerat ca in cazul in care a reusit sa vada si sa retina numele controlorilor, sa faca plangere pentru retinere, pentru ca din cate stiu, numai politistii, jandarmii (posibil si politia militara, asta nu o stiu) au dreptul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Aventurierul



Data înscrierii: 04/Oct/2009
Ultima vizita: 20/Ian/2022
Mesaje: 141
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 05 Noi 2013 01:09:14    Titlul subiectului: 168573

Nu doar polițiștii pot cere buletinul, ci și anumiți funcționari publici, cum ar fi cei de la finanțe, din sănătate, șomaj, învățământ etc. Fără aceasta nu ar ști cu cine discută și ar putea presta servicii unei persoane care nu are dreptul legal. Controlorii au dreptul de a cere buletinul, de pildă pt. a verifica identitatea posesorului unui abonament nominal. Ceea ce pot face polițiștii în plus față de toți ceilalți este să îl și rețină pentru cercetări.
_________________
Albumul meu de fotografii, aici:
http://www.panoramio.com/user/5989097
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy92



Data înscrierii: 01/Sep/2010
Ultima vizita: 25/Dec/2022
Mesaje: 109
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Noi 2013 17:40:47    Titlul subiectului: 168981

In sfarsit un lucru placut in autobuzele RATB.
Am avut o scurta treaba pe la Piata Victoriei si a trebuit sa iau 300-le de la capat, vreau sa va spun ca am fost surprins placut ca de-a lungul calatoriei doar 4-5 persoane nu au validat si tin sa mentionez ca autobuzul era destul de plin, undeva la vreo 50 de calatori.
DECI, se poate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BMC



Data înscrierii: 04/Noi/2013
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 34
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 19 Noi 2013 18:24:39    Titlul subiectului: 168982

Pai cele 4 sau 5 persoane poate aveau abonament.

Iar eu din cate stiam controlorii nu au voie sa legitimeze sau sa retina calatorii. Doar jandarmii cand sunt impreuna cu ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy92



Data înscrierii: 01/Sep/2010
Ultima vizita: 25/Dec/2022
Mesaje: 109
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Noi 2013 18:43:58    Titlul subiectului: 168983

Pai am uitat sa mentionez, pana la Victoria nu a urcat nici un controlor.
Am stat la mijloc si fiindca sunt destul de inalt am vazut peste ceilalti calatori Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BMC



Data înscrierii: 04/Noi/2013
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 34
Locație: Braila

MesajTrimis: Mar 19 Noi 2013 21:10:51    Titlul subiectului: 168988

Da, nu a urcat nici un controlor. Si tocmai de aceea te intreb. De unde stii ca erau neaparat blatisti cei 5? In Bucuresti se valideaza si abonamentele la fiecare urcare? Nu doar portofelul electronic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andrei11



Data înscrierii: 10/Feb/2009
Ultima vizita: 11/Iul/2023
Mesaje: 1863
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 19 Noi 2013 23:50:33    Titlul subiectului: 168997

Cand mi-e lene - a se citi cand prind loc, am mainile ocupate, alte incoveniente ( cam fifti / fifti din cazuri) nu validez abonamentul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 14 Feb 2014 23:18:49    Titlul subiectului: 171148

In ultimul timp am vazut controlori foarte matinali, pe intervalul orar 6:30-7:00. Culmea, prind destul de multi "clienti". Pana acum nu am vazut asa devreme controlorii.
_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLAXON



Data înscrierii: 09/Noi/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 160
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm 15 Feb 2014 11:17:33    Titlul subiectului: 171153

Soferul are dreptul sa faca control in autobuz si/sau sa dea jos calatori din autobuz?
_________________
611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Tarife, bilete, validatoare Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următoare
Pagina 9 din 12

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community