Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Acesul pe liniile STB (RATB)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trasee, rute si harti din Bucuresti
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Vin 26 Iun 2009 21:29:22    Titlul subiectului: Acesul pe liniile STB (RATB) 112944

Vreau sa discutam in acest topic despre Accesul la liniile R.A.T.B.

Am vaut in ultimul timp ca unele lini au accesul sau retragerea destul de prost puse.
-1)Linia 335 am observat ca are cateva ture care se retrag de la Baneasa catre Titan,practic soferul merge o semicursa gol.
-2)Aseara am observat un trolebuz care se retragea din Drumu Taberi la Vatra Luminoasa. Aici cred ca este cel putin o semicursa care incurca, cel putin el ia lumea.
-3)Linia 330 Are si ea cateva ture care au iesirea in traseu la Baraju Dunari, iar cam o semicursa pierduta.
-4)Mi-a povestit un sofer cum ca inainte sa se scoata prima oara liniile preorasenesti erau accesuri si retrageri din capatul din Ilfov.
Si lista poate continua.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 26 Iun 2009 22:34:13    Titlul subiectului: 112945

Cand se retrag soferii autobuzelor mai iau calatori ?
Linia 135 retragerea inspre CFR Constanta. Dimineata cand ma duc la munca la ora 6, intr-un interval de 10 minute vad venind 3-4 autobuze dinspre CFR Constanta.
Linia 133 din cate am inteles are retragerea catre Ferentari dinspre ambele capete de linie.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rosetti61



Data înscrierii: 03/Iul/2006
Ultima vizita: 29/Mar/2024
Mesaje: 1177
Locație: Bucuresti 6 (Militari)

MesajTrimis: Sâm 27 Iun 2009 00:41:47    Titlul subiectului: 112954

Mai demult era obligatoriu sa ia calatori pe traseele de retragere. Ultima cursa n-o sa mai ia calatori, insa cei care se retrag devreme si afiseaza retragere mai iau calatori pana la depou - valabil obligaotriu la tramvai si troleibuz. Autobuzul, care nu depinde de o retea, e liber sa o ia pe unde vrea la retragere - daca traseul de retragere coincide cu traseul de zi sau se efectueaza pe o artera acoperita de RATB atunci e oblicag sa ia calatori. Am vazut ca ultimele tururi in 311 o luau de la Rosetti pe Magheru sau pe vechiul traseu al troleibuzului (Jean Luis Calderon-Icoanei) ca se retraga - ferice de cei din Militari care prind ultimul 336; troleibuzele pot sa se retraga pe la Academie sau pe la APACA). Cand se retrag ar trebui sa afiseze si numarul linie de pe care se retrag, ca sa stii cum sa ajungi mai repede: de ex. la Rosetti la 23.00 intorc troleibuze care afisezea retragere la Bujoreni -intrebarea e ce linii sunt, 61, 91? In functie de raspuns iei o decizie.

Daca stii ca numarul de parc x e pe linia y e simplu la retragere ca stii pe unde o ia.
Troleibuzele si tramvaiele e clar ca urmeaza un traseu strict la retragere, dar am vazut 311 care o luau pe Magheru sau prin J L Calderon la retragere ca sa iasa la autobaza.

Poti avea insa surpriza ca si si cei de pe 61 sa se traga din comoditate pe la Razoare. Pentru evitarea neplacerilor e indicat ca limita orara 23.00, cand se mai respecta traseul de zi.
Asa cum spun Acces 62 (acum spun Acces la destinatia x) sa afisese zi retragere linia x ca sa stie omul - nu m-am urcat in vechiulele (troleibuze) care afisau sec "B se trage la BUjoreni") pentru ca nu stiam pe ce linie sunt. Se poate rezolva foarte simplu cu o intrebare la sofer: "pe/din ce linie te retragi?"

_________________
Hans Oerlemans si minunatele lui tramvaie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dr2006



Data înscrierii: 18/Oct/2005
Ultima vizita: 16/Dec/2011
Mesaje: 2182
Locație: Bucuresti 6

MesajTrimis: Sâm 27 Iun 2009 01:37:42    Titlul subiectului: 112955

Autobuzul are un traseu dibe definit și motorină alocată pentru a parcurge acel traseu de retragere. Deasemenea, șoferii sunt obligați să oprească în stații. Că n-o fac și nu respectă traseele de acces/retragere, cu acordul tacit al unora ,,de sus" (care se aleg si ei cu cativa litri din motorina ,,salvata"! astfel) e altă mâncare de pește.
Citat:
- poti avea insa surpriza ca si si cei de pe 61 sa se traga din comoditate pe la Razoare. Pentru evitarea neplacerilor e indicat ca limita orara 23.00, cand se mai respecta traseul de zi.
Din comoditatea de a respecta traseul de acces și retragere, care se suprapune cu cel al lui 91.
Citat:
Asa cum spun Acces 62 (acum spun Acces la destinatia x) sa afisese zi retragere linia x ca sa stie omul - nu m-am urcat in vechiulele (troleibuze) care afisau sec "B se trage la BUjoreni") pentru ca nu stiam pe ce linie sunt. Se poate rezolva foarte simplu cu o intrebare la sofer: "pe/din ce linie te retragi?"
Câte trasee de retragere între Universitate și Bujoreni sau între Universitate și Vatră sunt? E unul singur... așa că atunci când vezi ,,Se retrage la Bujoreni" sau ,,Se retrage la Vatra Luminoasă" știi exact unde te duce troleul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Sâm 27 Iun 2009 14:32:10    Titlul subiectului: 112986

Pe itinerarele soferilor le este dat un traseu de acces/retragere, dar ca timp nu se da ca sa se opreasca si in fiecare statie. Normal pe itinerare ar trebui sa se scrie traseul cel mai scurt, insa pot avea si anomali:-linia 330 are/avea accesul /retragerea la Barajul Dunari pe la Piata Uniri,in loc sa o ia pe Fundeni sau pe Stefan cel Mare.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Dum 28 Iun 2009 09:41:17    Titlul subiectului: 113021

Pe vremea cand 311 era la autobaza Floreasca dar de cand a fost preluat de Titan, ultima tura se retrage la autobaza de la Faur Poarta 4.

Acum referitor la ce spune Crazy Boy:
1. Pe 335 ultima cursa este spre Titan, iar la Barajul Dunarii se ajunge in jur de 23.40. Dealtfel toate liniile au ture care se retrag de la ambele capete.
2. Troleibuzul care l-ai vazut tu se retragea din 90 pentru ca nici o alta linie de la Vatra Luminoasa nu ajunge in zona aceea. Si in plus nici nu ar avea de unde altundeva sa se retraga din moment ce nu exista macaz de facut la stanga dinspre Stadionul National spre depou.
3. Exista intr-adevar ture de 330 care ies din traseu de la Barajul Dunarii dar accesul principal se face de la Piata Presei.
4. Situatia preorasenestilor nu o cunosc deci nu ma pronunt.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 30 Aug 2009 21:19:12    Titlul subiectului: 116164

Tin minte, acum 5-6-7 ani (inainte sa devin pasionat de transportul in comun), am fost nevoit cam o saptamana sa plec de acasa pe la ora 4:30. Locuind in zona Dristor, vedeam la aceasta ora tramvaiele care plecau din Depoul Dudesti.

Acum nu stiu daca memoria imi joaca feste sau nu - tin minte ca vedeam plecand de la Dudesti Tatre pe liniile 35 si 44. Au apartinut vreodata aceste linii de Dudesti?

In aceeasi perioada, daca nu ma insel, circulau Tatre si pe 34.

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
3mil



Data înscrierii: 06/Sep/2007
Ultima vizita: 08/Aug/2010
Mesaje: 148
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun 31 Aug 2009 21:10:09    Titlul subiectului: 116221

E posibil sa fi fost in perioada in care se moderniza Depoul Militari, si a fost impartit parcul acestuia la mai multe depouri. Si pe mine ma mira atunci ca vedeam Tatre in aceasta parte a orasului. De asemenea, mai vedeam Bucur pe linia 1 de tramvaie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mar 01 Sep 2009 10:43:16    Titlul subiectului: 116247

Evident ca in stilul pur RATB liniile 35 si 44 au fost trimise cu tot cu parc la Dudesti, traseul de acces si retragere fiind unul jenant. Asta in conditiile in care din cate stiu, a fost trimis un anumit numar de Tatre si la Bucurestii Noi.

In alta ordine de idei, da, au circulat Tatre si pe 34, dar o perioada relativ scurta, pana cand depoul Dudesti a primit turele de 46 de la Titan, care au fost deservite cu Tatre, iar V3A-urile de la Titan ramase libere de pe 46 au fost trimise in 34.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrianb



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Ultima vizita: 09/Mai/2011
Mesaje: 72
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 01 Sep 2009 14:28:29    Titlul subiectului: 116256

Incerc sa ma gandesc cum se retragea 35/44 la Dudesti. Cand se intorceau de la Cismigiu, faceau dreapta la Piata Virgiliu si apoi via Gara de Nord pe linia lui 34 pana la Dudesti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
herminedirt



Data înscrierii: 28/Noi/2008
Ultima vizita: 05/Mai/2013
Mesaje: 254
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 01 Sep 2009 19:30:49    Titlul subiectului: 116273

Exact. Stiu ca la Baba Novac vatmanii opreau de obicei in statie si se dadeau jos sa ridice pantograful vagonului din spate (nu stiu de ce nu faceau asta cand plecau de la depou, in fine). Deci, de la Baba Novac o luau pe linia lui 34 pana la Gara, si apoi pe traseul descris de adrianb.

In alta ordine de idei, am fost foarte fericit cand au circulat Tatre pe 34. Au un design foarte spatios, excelent pentru liniile aglomerate.

_________________
http://www.no3.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice



Data înscrierii: 18/Iul/2006
Ultima vizita: 17/Feb/2021
Mesaje: 258
Locație: Bucuresti 2 (Pantelimon)

MesajTrimis: Mie 02 Sep 2009 20:41:21    Titlul subiectului: 116316

Fals. Tatrele cand se retrageau la Dudesti de la Cismigu mergeau pe traseul lui 42 pana la bucla de pe Expozitiei unde intorceau, apoi inapoi pe Mihalache pana la Dr. Felix...apoi pe Dr. Felix - Titulescu pana la gara, iar de acolo pe traseul lui 34 pana la Dudesti.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea700



Data înscrierii: 27/Aug/2006
Ultima vizita: 17/Aug/2018
Mesaje: 153
Locație: Bucuresti 6; Galati

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 21:19:48    Titlul subiectului: 116558

Un plus pentru RATB ar fi faptul ca pr treseele de acces sau retragere soferii de la Autobaza Alexandria opresc in statii. Am calatorit vineri 04.09.2009 cu un 385 ACCES LA VALEA OLTULUI, luand-ul de pe Str. Antiaeriana, inainte de semaforul cu 13 Septembrie, iar duminica am fost cu un 105 care se retragea si am coborat la Calea 13 Septembrie/Str. Antiaeriana !!! Oare au fost instruiti in mod special sau "s-a intamplat"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CRAZY BOY



Data înscrierii: 22/Apr/2008
Ultima vizita: 09/Iul/2012
Mesaje: 368
Locație: Fundeni (jud. IF)

MesajTrimis: Lun 07 Sep 2009 21:55:52    Titlul subiectului: 116560

Probabil ca s-au mai bagat minute pe acea linie la acces sau retragere si atunci soferii isi pot permite sa ia calatori.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
uzzy84



Data înscrierii: 20/Iul/2012
Ultima vizita: 18/Ian/2014
Mesaje: 14
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum 22 Iul 2012 17:42:36    Titlul subiectului: ... 157516

Orice vehicul R.A.T.B. care se retrage la depou este obligat sa preia calatori din statiile pe care le are pana in poarta depoului. Acum nu toti isi pun firma de retragere si sa-ti dau ex si de ce.
Linia 32 are depoul chiar la capatul liniei si ori ca schimba firma in SE RETRAGE LA DEPOU, ori ca lasa firma pe 32, tot acolo ajungi cu el, pe cand un troleibuz din 86 sau 90 care are depoul la 2 statii distanta de capat, afiseaza firma cu SE RETRAGE pentru ca el ca sa ajunga la depou face dreapta, parasind linia de baza si tie poate ti se nazare sa te duci pana la Lia Manoliu.
Oricum ei sunt obligati sa ia calatori pana cand ajung la depou, din orice statie pe care o au pe acces sau retragere. Dar cum suntem in Romania majoritatea soferilor sau vatmanilor se retrag cu inscriptia DEFECT sau PROBE si asa iei taxiul pana acasa Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BMC



Data înscrierii: 04/Noi/2013
Ultima vizita: 24/Mar/2024
Mesaje: 34
Locație: Braila

MesajTrimis: Dum 10 Noi 2013 14:56:01    Titlul subiectului: 168733

Si nu exista undeva o institutie la care sa ii putem reclama pentru asemenea abuzuri? Nici Braicarul din Braila nu ia calatori pe retragere. Cand se retrag trec ca vantul prin statii. Si nu afisaza nici o placuta cu nici un traseu, nici macar cu "Retragere"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
uzzy84



Data înscrierii: 20/Iul/2012
Ultima vizita: 18/Ian/2014
Mesaje: 14
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 15 Ian 2014 18:09:53    Titlul subiectului: retragere 170438

Ba da, poti face reclamatie la depou sau garaj. Iei indicativul tamvaiului sau autobuzului (troleibuzului), te duci la depou, iei legatura cu dispeceratul si intrebi daca vagonul sau masina cutare in ziua cutare la ora cutare se retragea din traseu sau facea probe etc. Sau in Bucuresti poti lua legatura (daca ai cum) cu ofiterul E.T.E. si cu el rezolvi problema negresit, pentru ca el are evidenta cu parcul circulant al fiercarei linii de tramvai sau troleibuz, la orice ora.
E.T.E. * = Exploatare Transport Electric
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
itb 139



Data înscrierii: 02/Iul/2007
Ultima vizita: 14/Feb/2014
Mesaje: 862
Locație: Bucuresti 1 (Grivita)

MesajTrimis: Mie 15 Ian 2014 19:21:32    Titlul subiectului: 170444

Sau la E.T.A.v(nu este organizatia terorista basca Laughing Laughing ) care este "sora" tramvaielor, se ocupa cu exploatarea autobuzelor. De regula in Bucuresti am observat ca autobuzele nu prea iau calatori in drumul lor spre retragere, dar nici calatorii nu se omoara cand vad un autobuz cu afisajul de retragere, la tramvaie de obicei am vazut ca mai iau calatori in drumul spre depou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Trasee, rute si harti din Bucuresti Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community