Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA TRAM CLUB ROMANIA
Comunitatea prietenilor mijloacelor de transport in comun
 
Arhiva video  Biblioteca  Tarife  Harti  Locatii  Retele  Planificator rute  Forumul vechi (2005)  ÎnregistrareÎnregistrare 
MembriMembri  ProfilProfil  CăutareCăutare   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 
Translate to English
Traduire en français
Traduci in italiano
Übersetzen auf Deutsch
Traducir al español

Șoferii de la FANY

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
rooovidiu



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 08/Oct/2017
Mesaje: 339
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2014 14:53:47    Titlul subiectului: Șoferii de la FANY 170973

Azi 07.02.2014 am a vut ocazia să fac poză la un autobuz Fany pe ruta Cluj-Napoca -> Baciu 31B (nesimțire grasă din partea celor de la Fany să fure și denumirea liniei). Când pregăteam aparatul și era deja poza făcută văd că șoferul trage spre dreapta cu intenția de a mă speria pe mine și de a mă lovi cu autobuzul. Foarte nervos că de ce i-am făcut poză. Deci a tras spre dreapta cu volanul să intre pe partea necarosabilă, unde eram eu ca să mă sperie și poate să mă calce dacă nu mă dădeam de acolo. Mașinile din spate au claxonat și au frânat. Șoferul a revenit pe strada foarte nervos. Se vede în poză cum șoferul trage de volan și roata din față face începe să facă curba spre mine.
În toți ani de când fac poze la mijloacele de transport în comun nici un astfel de incident nu am pățit. Și am mai făcut poze și la autocare Fany cu șofer în el. Majoritatea de 95% te ignoră complet restul te întreabă de ce și când le spui ridică din umăr indiferenți și 1% chiar salută aprizând farurile !
Dar să dea să mă calce nu am pățit... Se pare că celor de la fany nu le plac pozele ! ATENȚIE unde faceți poze să nu fiți văzut !
http://i863.photobucket.com/albums/ab195/rooovidiu/SAM_0722_zps3b10b8f9.jpg

_________________
TROLEIBUZELE SUNT CELE MAI TARI Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rooovidiu



Data înscrierii: 07/Noi/2005
Ultima vizita: 08/Oct/2017
Mesaje: 339
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2014 15:04:50    Titlul subiectului: 170974

Poza:

Voi ați pățit așa ceva ?

_________________
TROLEIBUZELE SUNT CELE MAI TARI Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2014 15:17:45    Titlul subiectului: 170975

Neaparat trebuie mers la politie si facuta plangere. Ai numarul de inmatriculare al autobuzului. Astfel de atitutdini nu ce cauta intr-un stat din UE, locul lor este la talibani in Afganistan sau in Africa. Asa ca recomandarea mea pentru tine si cei care au patit aceste faze este sa faci o plangere la politie si de asemenea o plangere la conducerea companiei.
Conform legislatiei in vigoare, cand esti pe domeniul public (trotuar) ai voie sa fac poze.

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile


Ultima modificare efectuată de către guest la Vin 07 Feb 2014 15:33:32, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin 07 Feb 2014 15:26:25    Titlul subiectului: 170976

De ce afiseaza ca indicativ de traseu 31B si nu indicativul de traseu din Programul de transport judetean Question Exclamation Reclamati magaria asta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
darius 23



Data înscrierii: 25/Iul/2011
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 745
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 08 Feb 2014 15:36:32    Titlul subiectului: 170992

Probabil e o strategie de marketing ca sa atraga clienti. Oricum CTP a trecut de la 31B la M31.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 08 Feb 2014 15:40:03    Titlul subiectului: 170993

Asta nu e strategie de marketing, ci legea junglei. Strategiile de marketing se fac cu respectarea reglementarilor.

M31 exista prin HCL?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
darius 23



Data înscrierii: 25/Iul/2011
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 745
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sâm 08 Feb 2014 15:44:49    Titlul subiectului: 170994

radub a scris:
M31 exista prin HCL?


Da. http://www.primariaclujnapoca.ro/userfiles/files/30%20ianuarie%202014,%20transport%20local%20spre%20Baciu.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu Bialus



Data înscrierii: 22/Oct/2005
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 8706
Locație: Iasi

MesajTrimis: Sâm 08 Feb 2014 17:05:16    Titlul subiectului: 170996

Din pacate, n-am acum timp sa studiez pe indelete ce si cum e cu ADI asta si cu "traseele metropolitane" din zona Clujului, insa m-ar interesa sa vad explicit niste acte care reglementeaza functionarea traseului denumit "M31" (deci din care sa rezulte clar si aceasta denumire).

Iar prostia aia cu "31B" afisat de Fany trebuie sa dispara urgent... Cand se va numi un traseu operat de ei "31B", atunci masinile de pe acel traseu vor circula afisand asa ceva, dar pana atunci...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
BusFan



Data înscrierii: 18/Iul/2012
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 318
Locație: Cluj

MesajTrimis: Sâm 08 Feb 2014 18:01:56    Titlul subiectului: 170998

Traseul nu s-a numit 31B nici când era la RATUC. Din perspectiva traseelor licitate, zic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Vin 07 Mar 2014 21:08:26    Titlul subiectului: 171657

De cateva zile FANY si-a restras autobuzele Setra de pe linia 31B. Azi a circulat un singur microbuz Mercedes cu afisajul "Baciu 31B" si si acela mai mult a stat parcat langa autogara FANY decat a circulat. Nu cred insa ca este legal ceea ce au facut in ciuda lipsei de calatori, in conditiile in care FANY a licitat linia spre Baciu cu autobuze nu cu microbuze.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BusFan



Data înscrierii: 18/Iul/2012
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 318
Locație: Cluj

MesajTrimis: Vin 07 Mar 2014 21:19:48    Titlul subiectului: 171659

Legal dar ce să facă? Sunt convins că ies în pierdere. Mai este și acel microbuz de Polus, veșnic e gol. Din câte știu pot depune un fel de solicitare de retragere de pe traseu, pe motiv că nu este profitabil și nu sunt călători.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Joi 10 Apr 2014 10:21:43    Titlul subiectului: 172282

Am observat ca de o vreme, autobuzele articulate ale Fany de pe ruta "Cluj Napoca - Floresti - Cetatea Fetei" au fost inlocuite cu autobuzele solo care circulau pana la inceputul lunii Martie pe linia 31B. Se observa faptul ca odata cu intrarea CTP in Floresti numarul de calatori care folosesc FANY a inceput sa scada. Atat pe ruta precizata mai sus cat si pe ruta principala "Cluj Napoca - Floresti" mai pot fi vazuti 15 maxim 20 de calatori in ore de varf.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BusFan



Data înscrierii: 18/Iul/2012
Ultima vizita: 21/Mar/2024
Mesaje: 318
Locație: Cluj

MesajTrimis: Joi 10 Apr 2014 12:24:26    Titlul subiectului: 172287

Da, asta și pentru că pe Baciu au început să bage microbuze.
Ce-i interesant e că tot apar autobuze nou achiziționate, am văzut recent pe Florești o Setra ca cea din poza de mai sus (cu pățania lui roovidiu), doar că de culoarea roșie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Joi 10 Apr 2014 13:06:19    Titlul subiectului: 172288

Oricum cei de la FANY au marit si intervalele de succedare, adica circula mai rar ca inainte. Probabil tot achizitioneaza autobuze noi pentru ca vor probabil sa inlocuiasca vechile autobuze Setra SG 219 SL. Spera ca astfel vor mai lua din calatorii CTP, pentru ca nu exista comparatie intre autobuzele Setra SG 219 SL ale FANY si comfortul autobuzelor Renault si Irisbus ale CTP. Insa imi este greu sa cred ca cei care au ales odata CTP vor mai reveni la autobuzele FANY.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
darius 23



Data înscrierii: 25/Iul/2011
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 745
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 30 Mai 2014 16:45:21    Titlul subiectului: 173163

Mai circula Fany pe rutele Cluj-Floresti si Cluj-Cetatea Fetei? Zilnic observam cate un autobuz pe strada Baritiu, insa recent nu am mai vazut vreunul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
korby



Data înscrierii: 02/Apr/2013
Ultima vizita: 06/Feb/2020
Mesaje: 82
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin 30 Mai 2014 17:13:26    Titlul subiectului: 173164

Circulă, ii văd aproape zilnic. Chiar vroiam să întreb, cum de încă mai circulă deși s-au retras licențele?

Să nu fiu înțeles greșit, de acord că "FANY sucks", dar e bine să fie concurență, nu monopol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Volvo



Data înscrierii: 25/Iun/2012
Ultima vizita: 04/Feb/2022
Mesaje: 1300
Locație: Cluj-Napoca, Brasov, Medias

MesajTrimis: Vin 30 Mai 2014 20:13:53    Titlul subiectului: 173170

FANY are dreptul sa circule pana in 14 iunie, pentru ca orice firma mai are dreptul sa presteze servicii de transport in termen maxim de 60 de zile dupa retragerea licentelor. In 14 iunie este termenul limita de 60 de zile pentru cei de la FANY si ceilalti operatori privati la care le-au fost retrase licentele.
_________________
Troleibuzele sunt viata mea.
7 noiembrie 1959 - 7 noiembrie 2019. 60 de ani de troleibuze la Cluj-Napoca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
OAB



Data înscrierii: 25/Noi/2005
Ultima vizita: 10/Mai/2022
Mesaje: 1621
Locație: Cluj

MesajTrimis: Mar 03 Iun 2014 14:16:20    Titlul subiectului: 173229

Dacă am înțeles bine, acel "31b" trebuia să fie 048. Ăsta e (sau, mai bine zis, era) indicativul pentru ruta Cluj-Baciu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
guest



Data înscrierii: 30/Sep/2006
Ultima vizita: 28/Mar/2024
Mesaje: 9823
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 29 Mar 2017 07:38:08    Titlul subiectului: 189328

Ma pregateam sa laut Fany si pe soferii ei. Cand am avut delegatie la Turda, pe 16 martie, m-am deplasat de la Cluj la Turda si retur cu microbuzele companiei Fany. Conditii civilizate, soferul avea o mica casa de marcat, dadea bilet, oprea numai in statii. E drept ca pretul unei calatorii este de 7 RON intre Cluj si Turda centru, cu 2 lei mai mult decat pe distanta similara Bucuresti (Cora)-Fundulea, dar nu exista termen de comparatie, cu Fany a fost mult mai civilizat.
Vineri, 17 martie ama vut zi libera, asa ca m-am decis sa dau o fuga de la Cluj la Alba Iulia sa vizitez cetatea modernizata prin fonduri UE. La ducere am luat un microbuz Fany care mergea la Timisoara. Din nou conditii civilizate, ma rog soferul facea instructie cu calatorii la Cluj, dar intr-un fel i-am dat dreptate.
Ei bine, marea mea greseala a fost ca la intoarcere sa aleg sa imi fac rezervare tot la Fany, la cursa care pleca din Alba Iulia spre Cluj de la ora 18:00. De data asta era un autocar mare, venea de la Sebes (aflat la numai 14 km de Alba Iulia) si se ducea inspre Satu Mare via Cluj Napoca. Fata de la casa de bilete a companiei Fany mi-a spus ca autobuzul va avea maxim 15 minute intarziere, fiind zi de vineri, cand traficul este mai mare. Puteam sa plec cu autocarul celor de la Normandia, dar am luat bilet la Fany, fiind multumit de aceasta companie. Ce nu a transmis mai departe nesimtitul de sofer de la Fany a fost faptul ca pe autostrada a fost un carambol, asa ca tot traficul de la Sebesa fost deviat pe DN (cu o banda), prin urmare autocarul in loc sa plece la 18:00 din Alba Iulia a sosit la autogara abia la............19:10. In final, la Cluj am sosit cu mai mult de o ora jumate intarziere, deoarece traficul intre Alba Iulia si Cluj era mare, fiind zi de vineri. Nesimtiti nu au transmis informatia, ca sa aiba cat mai multi clienti. Nu mai zic cei de la Fany au luat 15 calatori in picioare (pe langa cele 47 de locuri pe scaune) lucru total iilegel. Am reclamat pentru acest fapt compania Fany. Patania pe care am avut-o la Alba Iulia m-a facut sa renunt la a mai folosi serviciile acestei companii, pe rutele lungi. Voi merge cu Fany foar intre Cluj si Turda. Per ansamblu insa, Fany mi se pare o companie neserioasa care isi bate joc de calatori !

_________________
Troleibuzul de pe linia 86 este preferatul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului TRAM CLUB ROMANIA -> Judetul CLUJ Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Puteți atașa fișiere în acest forum
Puteți descărca fișiere în acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community